Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Windows Phone 8.1 jsou oficiální a mají povedené funkce

  |  26 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Microsoft dnes oficiálně představil nový update Windows Phone 8.1. Přináší hodně nových funkcí, nejdůlěžitější je virtuální asistentka Cortana, nové Akční centrum či vylepšená klávesnice.

Windows Phone 8.1 obsahují funkce, kterými doposud nejmladší z trojice velkých mobilních operačních systémů nejvíce ztrácel na konkurenční Android a iOS. To ale není vše, Microsoft laťku ještě lehce posunul a zřejmě tím naláká potřebné vývojáře aplikací, kterých ve kvalitní podobě stále pro Windows Phone mnoho není.

Virtuální asistentka Cortana

Největší prostor Microsoft při představení nových Windows Phone 8.1 věnoval virtuální asistence Cortana. A je to pochopitelné. Cortana se zapojuje takřka do celého systému a slouží nejen k vyhledávání, ale prakticky o vás neustále sbírá informace a podle nich vám pak je nápomocna. Stejně jako u konkurenčního Google Now či Siri od Applu dokáže také Cortana po vašem hlasovém příkazu nastavit budík, zjistit předpověď počasí, přidat událost do kalendáře a mnoho dalšího.

V nastavení Cortany se můžete podívat, co všechno o vás vaše asistentka ví, případně tyto informace opravit. A asistentka to není jentak ledajaká. Snaží se být opravdu nápomocna, a proto si můžete kdykoliv k libovolnému kontaktu přidat připomínku, kterou vám při prvním kontaktu s danou osobou připomene. Jako příklad, až potkáte sestru, měli byste se ji zeptat na jejího psa. Cortana vše zařídí a tuto připomínku vám podsune v ten pravý moment – ať už vám vaše sestra volá, píše na Facebooku nebo s ní máte schůzku. Velmi dobře si poradí i s kolizí událostí, jednoduše vám navrhne přesunout události tak, aby se vám žádné nekřížily.

Cortana bohužel zatím bude k dispozici jen v USA, posléze i ve Velké Británii a Číně. Na Českou republiku se zřejmě opět jentak nedostane…

Akční centrum

Stejně jako u Androidu a iOS, také Windows Phone 8.1 přinášejí centrum, které rozbalíte z horní lišty. Jmenuje se Akční centrum a po vzoru zmíněných systémů obsahuje rychlé přepínače pro Wi-Fi, Bluetooth, mód Letadlo či Sdílení mobilního připojení přes Wi-Fi hotspot. Dále nechybí ani část s notifikacemi ze všech systémových aplikací i aplikací třetích stran. Při stáhnutí horní lišty vám tak zkrátka nic neunikne.

Nové podoby zamčené obrazovky

Zamčená obrazovka už nebude jen základní a stejné u všech zařízení, ale díky otevřenému API mohou vývojáři a výrobci přinést své vlastní řešení. Z prezentace se ukázala podoba rotujících informací (čas a datum s událostmi z kalendáře), které se při swipnutí prstem rozlétnou do stran.

 

Dlaždice s tapetou a volnost volby počtu sloupců

Dlaždice už nebudou u Windows Phone 8.1 jen jednobarevné podle nastaveného schématu, ale budete si moci v nastavení vybrat, zda upřednostníte, aby dlaždice tvořily libovolný obrázek, tapetu. Většina dlaždic pak obsahuje část daného obrázku a dohromady tvoří osobnější obrázek. Stejně tak si může uživatel vybrat, zda bude chtít jen klasické 2 sloupce vedle sebe, nebo dá přednost rovnou 3 sloupcům dlaždic.

Vylepšený Internet Explorer 11

Internet Explorer 11 přináší zejména nový režim čtení, který „překouše“ stránky do líbivější čtivé textové podoby. Také dokáže lépe pracovat s hesly a synchronizuje vám je napříč zařízeními podobně jako Chrome u Androidu/iOS či Safari na iOS.

Aplikace Sense

Balíček aplikací Sense obsahuje vylepšený Battery Power Sense, který jako na Androidu ukáže, kolik která aplikace žere baterie. Data Sense již známe – kontroluje spotřebu dat při připojení na internet, nový je ale Wi-Fi Sense. Díky této aplikaci můžete sdílet hesla k vašim Wi-Fi sítím se svými přáteli a ti se vás pak nemusejí při návštěvě ptát, jaké že to vlastně máte heslo na Wi-Fi.

Konečně použitelný kalendář!

Už od prvních Windows Phone jsme Microsoftu vytýkali nedostatečný kalendář a až nyní došlo k nápravě. Nový kalendář u Windows Phone 8.1 v týdenním náhledu ukáže všechny dny týdne včetně všech událostí. Díky barevnému odlišení jednotlivých kalendářů máte vše přehledné, jak má být. Konečně!

  

Vylepšená klávesnice, nejrychlejší na světě

S novou klávesnicí Wordflow se dá psát tahem prstu po písmenkách ala technologie Swype. A podle Microsoftu je jeho klávesnice ještě rychlejší, můžete s ni psát doslova nejrychleji na světě jako na žádném jiném smartphonu od konkurence.

Softwarové klávesy na obrazovce

Součástí dotykového displeje může být nově u Windows Phone 8.1 trojice ovládacích kláves, jako u Androidu.

Dostupnost updatu Windows Phone 8.1

U nových zařízení se Windows Phone 8.1  objeví na přelomu dubna a května. Současné telefony s Windows Phone 8 bude možné aktualizovat v příštích měsících. Už teď je jisté, že jich bude většina. Aktualizaci pro všechny Lumie s Windows Phone 8 totiž potvrdila Nokia, na ostatní výrobcě (HTC, Huawei) si počkáme.

http://www.youtube.com/watch?v=KkDSQDCtjDU

ČLÁNKY:, , ,
Pixely dostanou zanedlouho aktualizaci na Android 8.1 Oreo

Pixely dostanou zanedlouho aktualizaci na Android 8.1 Oreo

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Google v rámci uvedení Pixel Visual Core, což je malý čipset nacházející se ve smartphonech Pixel 2 a Pixel 2 XL, prozradila,…

Lenovo potvrdilo Android 8.0 pro telefony K8, K8 Plus, a K8 Note

Lenovo potvrdilo Android 8.0 pro telefony K8, K8 Plus, a K8 Note

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Čínská společnost potvrdila, že se na nejnovější operační systém Android 8.0 Oreo mohou těšit – kromě zhruba desítky modelů řady Moto od…

Praha spustila Wi-Fi v metru. Zatím ve zkušebním provozu

Praha spustila Wi-Fi v metru. Zatím ve zkušebním provozu

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Praha se snaží nebojácně prorazit ve smetánce evropských metropolí a značně modernizuje. Postupný rozkvět začal například s novými tramvajemi, ve kterých se…

Mobilní zobrazení