Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Windows Phone 8.1 jsou oficiální a mají povedené funkce

  |  26 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Microsoft dnes oficiálně představil nový update Windows Phone 8.1. Přináší hodně nových funkcí, nejdůlěžitější je virtuální asistentka Cortana, nové Akční centrum či vylepšená klávesnice.

Windows Phone 8.1 obsahují funkce, kterými doposud nejmladší z trojice velkých mobilních operačních systémů nejvíce ztrácel na konkurenční Android a iOS. To ale není vše, Microsoft laťku ještě lehce posunul a zřejmě tím naláká potřebné vývojáře aplikací, kterých ve kvalitní podobě stále pro Windows Phone mnoho není.

Virtuální asistentka Cortana

Největší prostor Microsoft při představení nových Windows Phone 8.1 věnoval virtuální asistence Cortana. A je to pochopitelné. Cortana se zapojuje takřka do celého systému a slouží nejen k vyhledávání, ale prakticky o vás neustále sbírá informace a podle nich vám pak je nápomocna. Stejně jako u konkurenčního Google Now či Siri od Applu dokáže také Cortana po vašem hlasovém příkazu nastavit budík, zjistit předpověď počasí, přidat událost do kalendáře a mnoho dalšího.

V nastavení Cortany se můžete podívat, co všechno o vás vaše asistentka ví, případně tyto informace opravit. A asistentka to není jentak ledajaká. Snaží se být opravdu nápomocna, a proto si můžete kdykoliv k libovolnému kontaktu přidat připomínku, kterou vám při prvním kontaktu s danou osobou připomene. Jako příklad, až potkáte sestru, měli byste se ji zeptat na jejího psa. Cortana vše zařídí a tuto připomínku vám podsune v ten pravý moment – ať už vám vaše sestra volá, píše na Facebooku nebo s ní máte schůzku. Velmi dobře si poradí i s kolizí událostí, jednoduše vám navrhne přesunout události tak, aby se vám žádné nekřížily.

Cortana bohužel zatím bude k dispozici jen v USA, posléze i ve Velké Británii a Číně. Na Českou republiku se zřejmě opět jentak nedostane…

Akční centrum

Stejně jako u Androidu a iOS, také Windows Phone 8.1 přinášejí centrum, které rozbalíte z horní lišty. Jmenuje se Akční centrum a po vzoru zmíněných systémů obsahuje rychlé přepínače pro Wi-Fi, Bluetooth, mód Letadlo či Sdílení mobilního připojení přes Wi-Fi hotspot. Dále nechybí ani část s notifikacemi ze všech systémových aplikací i aplikací třetích stran. Při stáhnutí horní lišty vám tak zkrátka nic neunikne.

Nové podoby zamčené obrazovky

Zamčená obrazovka už nebude jen základní a stejné u všech zařízení, ale díky otevřenému API mohou vývojáři a výrobci přinést své vlastní řešení. Z prezentace se ukázala podoba rotujících informací (čas a datum s událostmi z kalendáře), které se při swipnutí prstem rozlétnou do stran.

 

Dlaždice s tapetou a volnost volby počtu sloupců

Dlaždice už nebudou u Windows Phone 8.1 jen jednobarevné podle nastaveného schématu, ale budete si moci v nastavení vybrat, zda upřednostníte, aby dlaždice tvořily libovolný obrázek, tapetu. Většina dlaždic pak obsahuje část daného obrázku a dohromady tvoří osobnější obrázek. Stejně tak si může uživatel vybrat, zda bude chtít jen klasické 2 sloupce vedle sebe, nebo dá přednost rovnou 3 sloupcům dlaždic.

Vylepšený Internet Explorer 11

Internet Explorer 11 přináší zejména nový režim čtení, který „překouše“ stránky do líbivější čtivé textové podoby. Také dokáže lépe pracovat s hesly a synchronizuje vám je napříč zařízeními podobně jako Chrome u Androidu/iOS či Safari na iOS.

Aplikace Sense

Balíček aplikací Sense obsahuje vylepšený Battery Power Sense, který jako na Androidu ukáže, kolik která aplikace žere baterie. Data Sense již známe – kontroluje spotřebu dat při připojení na internet, nový je ale Wi-Fi Sense. Díky této aplikaci můžete sdílet hesla k vašim Wi-Fi sítím se svými přáteli a ti se vás pak nemusejí při návštěvě ptát, jaké že to vlastně máte heslo na Wi-Fi.

Konečně použitelný kalendář!

Už od prvních Windows Phone jsme Microsoftu vytýkali nedostatečný kalendář a až nyní došlo k nápravě. Nový kalendář u Windows Phone 8.1 v týdenním náhledu ukáže všechny dny týdne včetně všech událostí. Díky barevnému odlišení jednotlivých kalendářů máte vše přehledné, jak má být. Konečně!

  

Vylepšená klávesnice, nejrychlejší na světě

S novou klávesnicí Wordflow se dá psát tahem prstu po písmenkách ala technologie Swype. A podle Microsoftu je jeho klávesnice ještě rychlejší, můžete s ni psát doslova nejrychleji na světě jako na žádném jiném smartphonu od konkurence.

Softwarové klávesy na obrazovce

Součástí dotykového displeje může být nově u Windows Phone 8.1 trojice ovládacích kláves, jako u Androidu.

Dostupnost updatu Windows Phone 8.1

U nových zařízení se Windows Phone 8.1  objeví na přelomu dubna a května. Současné telefony s Windows Phone 8 bude možné aktualizovat v příštích měsících. Už teď je jisté, že jich bude většina. Aktualizaci pro všechny Lumie s Windows Phone 8 totiž potvrdila Nokia, na ostatní výrobcě (HTC, Huawei) si počkáme.

http://www.youtube.com/watch?v=KkDSQDCtjDU

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pavel
Pavel

Pěkná slátanina.

adis002
adis002

řekl uživatel Androidu, ideálně TouchWizu od Samsungu (případně podobné dětské omalovánky)? :-)

Pavel
Pavel

No tak vidíš jak seš blbej, úplně vedle retarde. Je to prostě slátanina, něco kopíruje z iOs, něco z androidu, zkrátka plácá to, jak jde.

Petr
Petr

iOS před několika lety zkopíroval od hloupých telefonů podporu MMS :-)

David
David

klídek, vlez na starou a dej si pivko

Pastelka
Pastelka

Tak nějak jsem čekal i změnu nastavení zvuku. Snad ještě probublá na povrch.

T.Z.
T.Z.

A co že to přidali ještě navrch ? Vše jsou funkce co už tam dávno měly být nebo jsou zkopírované od ostatních (nic proti když to funguje),ale nic vyloženě nového sem teda nenašel. Myslím že uživatelé WP můžou mít celkem radost konečně dostali funkci tapety a mají použitelný kalendář :D

Anis
Anis

tapetu tam přece máš, na zamykací obrazovce :) takže jediná nevýhoda je asi ten kalendář, no a taky trochu neintuitivní přístup k přepinačům wi-fi a tak, taky mne napadá i to že bez aplikace Battery sense nevíš kolik % baterie zbývá (dokonce ani když nabíjíš)-tento ukazatel by měl být hned na zamykací obrazovce nejlépe

Paja
Paja

Na Glance screen mám nastaveno zobrazení baterie v % takže stačí nastavit a je to :-)

T.Z.
T.Z.

Palce dolů by Vám šli. Teď bych prosil něaké ty argumenty.

Anis
Anis

jako majitel Lumie 820, nevidím moc velký důvod, proč do telefonů s WP montovat 4-jádrové procesory, když i 800 s jedním jádrem běžela moc pěkně a 820 se 2 běží naprosto fantasticky…

spíš doufám že s příchodem aktualizace přibude i nějaká aplikace, jako například smartbanking od spořitelny, která by se velice hodila, jinak mi tam nechybí tak nějak nic

Petr
Petr

Aplikace, aplikace, aplikace. Výkon využijí aplikace, hlavně hry. A WP7.5 uměly oproti WP8.1 kulový, nové funkce systému si nějaký ten výkon taky uzmou. V některých diskuzích jsem narazil na zkušenosti, že i napříč lumiemi s WP8 a různým hradwarem jsou znát rozdíly v rychlosti.

blue.sun
blue.sun

Dávají, co je. Můžeme být rádi, že tam zatím nejde dávat MTK, to bychom teprve trpěli… Dlouhé časy fixace GPS, rádoby vysoké takty procesorů k mizivému výkonu… Ne ne, chvála Bohu za Qualcomm.

MK
MK

To jsou dnes standardní procesory, který používá většina výrobců. Nemá smysl si nechat dělat zvlášť nějaký horší jen proto, že to na chod systému stačí.

Jirka
Jirka

Nevím, proč všichni kdo nezkusili WP na něj plivou. Někde slyšeli, že WP 8 na PC jsou hrozný a mají to spojený s mobilama kde tenhle systém šlape jako hodinky. O takové rychlosti a stabilitě se vám milí androidisti ani nezdálo :-). Ale prosím užívejte si své zasekané mobily a WP nechte pro ty, kdo potřebují použitelný telefon.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi 5 a Mi Mix možná dostanou Android 8 Oreo

Xiaomi Mi 5 a Mi Mix možná dostanou Android 8 Oreo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Xiaomi ve svém portfoliu nabízí několik zajímavých a skvěle vybavených smartphonů. Mezi ně patří například i model Mi 5…

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacku

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacku

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

V Barceloně dnes Nokia představila upgradovanou vlajkou loď Nokia 8, která nese přídomek Sirocco. A již na první pohled…

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Samsung před malým okamžikem představil své nové vlajkové modely řady S9 a již nyní známe české ceny i dostupnosti.…

Mobilní zobrazení