WhatsApp i Messenger jsou podle experta nebezpečné. Radí přejít jinam

Jakub Fišer
  • Oblíbené chatovací klienty mnoho lidí nepoužívá jen k osobní komunikaci
  • WhatsApp nebo Messenger v nemalém měřítku používají i velké firmy
  • Bezpečnostní expert však radí okamžitě to utnout, tyto aplikace nejsou bezpečné
Instagram, WhatsApp a Facebook
Instagram, WhatsApp a Facebook

Jak Facebook Messenger, tak ale i WhatsApp a další aplikace, které zaznamenaly v pandemii Covid-19 boom, trpí závažnými bezpečnostními trhlinami, napsal v komentáři pro Euro.cz Zbyněk Sopuch, šéf technologického oddělení společnosti Safetica se zaměřením na ochranu firemních dat.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Facebook i WhatsApp nezvládá bezpečnost

Během víc jak roční pandemie nemoci Covid-19 se v plné nahotě ukázalo, kde mají veleoblíbené aplikace typu WhatsApp a Facebook Messenger slabá místa. Je to pochopitelně bezpečnost. Není náhoda, že aplikace pod vedením Facebooku – jakkoliv enormně používané – zaznamenaly v posledních letech silný nárůst úniků dat a bezpečnostních zádrhelů. Nejvíc na tom přitom tratí právě uživatelé.

Existují totiž i obdobné služby, které na sobě škraloup bezpečnostního ničemy nemají. Za zmínku stojí již i námi několikrát doporučované aplikace Signal či Telegram, které svou bezpečností jasně přerůstají „osobní kecálky“ typu Facebook Messenger nebo WhatsApp.


Čtěte také: WhatsApp rapidně posílí bezpečí uživatelů. Už žádné kontroverze?


Facebook Messenger
Facebook Messenger

Předejděte nechtěnému úniku firemních dat

Sopuch upozorňuje na to, že zřejmé bezpečnostní nedostatky mají i aplikace jako Microsoft Teams a Zoom. Pro užití v domácím prostředí je tak služba možná bezproblémová a jediné, co může uniknout, jsou vaše osobní údaje (mail, telefon, login a heslo), ale problém je v trochu jiném ranku.

Velké firemní subjekty totiž častokrát spoléhají právě na tyto služby. Protože jsou zdarma, jednoduché a každý je zná. Podle bezpečnostního experta je však třeba nahlížet na situaci obšírněji. Stačí se podívat na to, jak dané komunikační služby případné problémy řeší, jaký je reakční čas a za jak dlouho je díra zalepena.

Na závěr Zbyněk Sopuch radí ve firemním prostředí využívat vlastní osvědčené komunikační kanály. Podle něj je totiž nejhorší, když zaměstnanci mají využívat jeden a ten samý kanál pro osobní i pracovní komunikaci. Jedinou výjimkou by pak měla být komunikace se zákazníky, kteří na WhatsAppu a Facebooku s největší pravděpodobností jsou a je tak jednoduché je touto formou oslovit.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články