Síť superpočítačů s AI ve vesmíru. Čína chystá projekt, který nemá obdoby

Tomáš Rajnoch
Satelity na oběžné dráze Země | foto: NASA
Satelity na oběžné dráze Země | foto: NASA

Čína chystá revoluci ve zpracování dat. Na oběžnou dráhu vyšle tisíce satelitů, které vytvoří vesmírný superpočítač s umělou inteligencí.

Číná staví vesmírný superpočítač

Čína je technologicky velmi rozvinutý stát, jenž udává trendy v mnoha ohledech. Asijká velmoc je také jedna z deseti zemí, která je schopna do vesmíru vypouštět různé objekty. Toho se samozřejmě snaží Čína všelijak využít, přičemž nyní byl spuštěn velmi ambiciózní projekt. Na oběžnou dráhu Země zamíří 2 800 satelitů.

Podle informací portálu Space News má satelity na starosti společnost ADA Space, která na výrobě satelitů spolupracovala s firmami Zhijiang Laboratory a Neijang High-Tech Zone. Program pro vypuštění satelitů již běží v plném proudu a první vlna zahrnovala 12 satelitů. V následujících měsících budou na oběžnou dráhu postupně posílány další satelity až do onoho finálního počtu 2 800.

Tyto satelity jsou součástí projektu Star Compute a nabízí pokročilé možnosti sbírání a zpracování dat. Každý jeden satelit nese na palubě pokročilou umělou inteligenci, která zvládne až 744 teraoperací za vteřinu (TOPS). Jen pro představu, například AI Copilot od Microsoftu dokáže zpracovat 40 TOPS. Už pouhý jeden satelit tak nabízí obrovský výpočetní výkon.

Satelit na oběžné dráze | foto: Space
Satelit na oběžné dráze | foto: Space

K čemu satelity poslouží?

Prvních 12 vyslaných satelitů spolu samozřejmě komunikuje a dohromady zvládnou provést až pět petaoperací za sekundu (POPS). Cíl ADA Space je ale mnohem ambicióznější a po vyslání všech 2 800 satelitů by mělo být možno dohromady zpracovat až 1 000 petaoperací za vteřinu.

Satelity mezi sebou komunikují maximální rychlostí 100 Gb/s a pomocí moderních laserů mezi sebou dokáží sdílet až 30 TB dat. Objekty vyslané do vesmíru nesou i užitečné zatížení. Součástí satelitu je například detektor rentgenové polarizace pro zachycení krátkých kosmických jevů, jako jsou například gama záblesky. Satelity také dokáží vytvářet 3D dvojčata dat, což jim umožní rychle reagovat na nečekané události.

Portál South China Morning Post dále uvádí, že disponovat superpočítačem s umělou inteligencí ve vesmíru sebou přináší řadu skvělých výhod. Díky možnosti zpracování dat přímo ve vesmíru nemusí být data odesílána na stanice na Zemi, čímž se urychlí nejen jejich analýza. Satelity jsou navíc schopné využít solární energii a teplo následně vyzařovat do vesmíru. Díky tomu je snížena energetická náročnost, ale i uhlíková stopa.

zdroje: Space News, South China Morning Post


Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Tomáš se zajímá o technologie všeho druhu. Píše seriály o novinkách z Netflixu a dalších streamovacích služeb. Pracuje v elektrotechnice, ve volném čase rád cestuje a fandí fotbalu.


Komentáře


Nejnovější články