Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung S8500 Wave – recenze osmého divu světa

  |  142 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung S8500 Wave je první telefon s dotykovým Super AMOLED displejem a novým operačním systémem Bada OS. V recenzi se podíváme i na jeho další prvenství a zjistíme, jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Samotný nadpis však prozrazuje, že jich moc nebude.

Mobilní telefon Samsung S8500 Wave do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.

Samsung S8500 Wave je pozoruhodným počinem. Přichází se spoustou prvenství jako je Super AMOLED displej, operační systém Bada OS či nové Bluetooth 3.0. Také svými dalšími parametry láká doslova na každém rohu. Vyplatí se ale sázka na doposud neznámý a nevyzkoušený operační systém Bada OS, který má do budoucna nahradit současný systém TouchWiz?

Doporučujeme: Přečtěte si také naši recenzi Samsungu Wave II.


Samsung S8500 Wave – oficiální fotografie

Samsung Wave je velmi často přirovnáván k oblíbenému Apple iPhonu. Nabízí totiž srovnatelně pohodlný dotykový kapacitní displej, graficky podobný operační systém, obchod s multimediálním obsahem Samsung Apps a další multimediální funkce hodné mobilním telefonům vyšší třídy. Jeho cena je však oproti předraženému iPhonu méně než poloviční a již v době zahájení prodeje byla dokonce pod hranicí 10 tisíc korun.

Pro kompletní parametry mobilního telefonu Samsung S8500 Wave navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – Samsung S8500 Wave

Rozměry118 x 56 x 10,9 mm
Hmotnost115 g
Displejdotykový (kapacitní), Super AMOLED, rozlišení WVGA (800 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,3“
Procesor a paměť1 GHz procesor, 512 MB RAM, 2 GB vnitřní paměť
+ paměťové karty microSD/microSDHC až 32 GB
Operační systémBada OS (verze 1.0)
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, 1x LED blesk, detekce úsměvu a mrknutí
nahrávání videa v HD rozlišení (1280 x 720 px)
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stero headset s peckovými sluchátky, USB kabel
Cena a dostupnost9 200 Kč, od května 2010

Krátké postřehy z testování Samsungu S8500 Wave:

Co se nám líbilo: tělo tenké pouhých 10,9 mm, technologie multi-touch umožňuje používat dva prsty současně pro například zvětšování/zmenšování fotek či webových stránek, fotoaparát nabízí detekci úsměvu i mrknutí, digitální kompas umožňuje otáčení mapy v reálném čase, vysoká kvalita hudebního výstupu

Co se nám nelíbilo: slot pro paměťovou kartu je umístěn pod baterií, navigaci můžete vyzkoušet až po zakoupení licence


Reklama na Samsung Wave:

Obsah balení: optimální výbava

Samsung v balení dodává spolu s telefonem tradičně návod s dalšími prospekty, baterii a nabíječku. Velmi mě pak potěšil stereo headset s peckovými sluchátky, který hraje na vysoké úrovni. K přenosu dat mezi mobilem a počítačem, ale také jako kabel k nabíječce, pak slouží dodávaný USB kabel. To je vše, co balení nabízí. Paměťovou kartu si budete muset dokoupit stejně jako TV-Out kabel, pokud budete chtít využít multimediální funkce Samsungu Wave na maximum.

Vzhled a konstrukce: korejský iPhone

Při čelním pohledu na Samsung S8500 Wave, kde se rozprostírá velký dotykový displej, se může kdekomu vybavit konkurenční Apple iPhone. Samsung jde však svoji cestou a nesnaží se nic napodobovat. Můžeme narazit hned na řadu prvků a provedení, které jsou natolik charakteristické pro tohoto korejského výrobce, že si je snad ani nemůžeme splést. Výrobce na těle telefonu použil převážně kov, který působí velmi hodnotně. Velké středové tlačítko pod displejem a také objektiv fotoaparátu s LED diodou na zadní straně jsou vyvedeny v charakteristickém tvaru kosodélníku.

Design telefonu se celkově povedl. Lesklý kov a tělo tenké pouhých 10,9 milimetrů se zaručeně musí každému líbit. Samsung Wave patří se svými rozměry 118 x 56 x 10,9 milimetrů a hmotností 115 gramů ke kompaktnějším smartphonům na trhu. Výrobce musíme pochválit také za konstrukční zpracování. Telefon působí pevným dojmem. Nikde se nic neprohýbá a neskřípe. Dílenské zpracování Samsungu Wave je příkladné.

Rozmístění prvků u Samsungu Wave nikterak nepřekvapí. Přední straně dominuje velký dotykový displej, nad kterým nalezneme kamerku pro videohovory, senzor vzdálenosti (vypne displej během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru po přiložení telefonu k uchu) a reproduktor. Pod displejem je trojice kláves. Prostřední klávesou se dostaneme do menu, ale mimo to touto klávesou po jejím delším přidržení vyvoláme nabídku se spuštěnými aplikacemi (multitasking).

Na pravém boku je připravena dvoufázová spoušť fotoaparátu a zamykací klávesa. Levý bok pak nabízí pouze kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Rozeznání obou kláves je i poslepu velmi snadné díky mezeře mezi nimi. Přejděme nyní na nejzajímavější stranu – horní. Zde se nachází zdířka pro 3,5 mm konektor Jack, reproduktor a microUSB konektor. Vítanou novinkou je posouvací kryt zdířky pro microUSB. Naopak škoda pouze jediného reproduktoru (nepočítáme-li reproduktor pro hovory). Stereo efekt by Samsungu Wave zaručeně slušel. Na zadní straně telefonu nalezneme už jen objektiv fotoaparátu a LED diodu.

Displej a ovládání: znatelný pokrok

Samsung S8500 Wave přináší jako první mobilní telefon na světě nový Super AMOLED displej, který doslova překypuje samými superlativy. Nabízí věrné podání barev, je tenčí než klasické TFT displeje, má velký pozorovací úhel, je ekologicky šetrný k životnímu prostředí a šetří energii (čímž přispívá k delší výdrži telefonu) a je lépe čitelný na slunečním světle. Všechny tyto body mohu z testování telefonu jen směle potvrdit.

Displej je dotykový (kapacitní) a disponuje vysokým rozlišením WVGA (800 x 480 px), schopností zobrazit až 16 milionů barev a úhlopříčkou 3,3“. Technologie kapacitní znemožňuje použití klasického stylusu a telefon také nelze ovládat přes rukavice. Ovládání prsty je však naprosto dokonalé. Jen těžko bychom hledali telefony s pohodlnějším dotykovým ovládáním. K vysokému pohodlí přispívá kromě rychlých reakcí telefonu a kinetického skrolování v nabídkách také technologie multi-touch. Ta umožňuje používat dva prsty současně. Můžete si tak například zvětšit/zmenšit obrázky, webové stránky či použít daná gesta v některých hrách.

V nastavení displeje toho najdete spoustu. Můžete si vybrat obrázek panoramatické úvodní plochy, dále schéma, typ písma, jas a dobu podsvícení. Škoda jen, že vzhledem k absenci světelného čidla nelze zvolit automatickou regulaci podsvícení displeje v závislosti na okolním osvětlení. Co je ale zajímavé, úroveň jasu byla dostatečná již na nejnižším možném stupni (na stupnici od 1 do 10). Dovolím si tvrdit, že i s nejnižším jasem je displej Samsungu Wave o poznání lépe čitelný než displej u většiny dnešních telefonů na trhu. Konkurenci může najít pouze u Apple iPhonu 4, který nabízí tzv. retina displej.

Baterie a výdrž: moderní vytvalec

Výrobce použil u Samsungu S8500 Wave baterii Li-Ion 1500 mAh, se kterou telefon podle laboratorních testů vydržel v pohotovostním režimu až 600 hodin (GSM sítě) / až 550 hodin (3G sítě) a doba hovoru činila až 15 hodin (GSM) / až 7 hodin (3G). V běžných podmínkách ale telefon jistě hojně využíváte, a tak je jeho výdrž razantně nižší. V našem redakčním testu Samsung Wave vydržel běžně kolem 3 až 4 dnů bez nutnosti dobití. Pokud jsme častěji používali navigaci a připojení k Internetu přes Wi-Fi, dostali jsme se s výdrží zhruba na 2 dny. To jsou v dnešní době vynikající výsledky, kterých dosáhne jen příležitostně některý podobně vybavený telefon. U Samsungu Wave tomu musíme vděčit hlavně za velkou baterii a šetrný Super AMOLED displej.


Slot pro paměťovou kartu je nešikovně umístěn pod baterií

Hardware: silný 1 GHz procesor dělá divy

Samsung S8500 Wave patří se svojí hardwarovou výbavou k naprosté špičce na trhu. Výrobce použil svižný procesor ARM Cortex A8 s taktem 1 GHz, operační paměť o velikosti 512 MB RAM a vnitřní paměť 2 GB s možností rozšíření o paměťové karty microSD až o 32 GB. Reakce telefonu jsou znatelně rychlejší než u předchozích modelů výrobce, nedochází k zadrhávání při skrolování v nabídkách ani mezi úvodními plochami a přepínání mezi spuštěnými aplikacemi v multitaskingu je dokonalost sebe sama. V nastavení se navíc můžete podívat na aktuální využití procesoru.

Prostředí telefonu: přivítejte oceán Bada

Samsung představil v roce 2009 svůj nový operační systém Bada OS („bada“ znamená v korejštině „oceán“), který se má v průběhu roku 2010 objevit napříč portfolia korejského výrobce, nahradit současný hloupý systém TouchWiz a stát se konkurencí pro Android OS. Prvním mobilním telefonem s tímto systémem je testovaný Samsung S8500 s tematickým přídomkem Wave (anglicky znamená „vlna“), který chce na nový systém lidi pořádně navnadit a otevřít tak cestu dalším dotykovým telefonům výrobce.

Samsung S8500 Wave disponuje první verzí operačního systému Bada OS (verze 1.0) a k tomu přidává nadstavbu v podobě nové verze prostředí TouchWiz 3.0. Některé prvky sice známe z předchozích verzí TouchWiz, ale systém je od základu jiný. Úvodní obrazovka nabízí volitelné plochy (v základu jsou 3, ale další si můžete přidat) s možností přidání různých widgetů. Oproti předchozím verzím TouchWiz se ztratila levá postranní lišta pro přidávání widgetů a místo ní se objevila pouze malá ikona v levém horním rohu, po jejíž stisknutí se vysune ve spodní části lišta s dostupnými widgety.

Inspiraci u Apple iPhonu nemůžeme přehlédnout u spodní lišty na úvodní ploše se třemi ikonkami, které zůstávají i po přechodu do menu. Podobností menu s výrobkem od Applu se Bada OS také nezapře. Výsuvnou lištu, která se objeví po dotknutí se uprostřed horní lišty, zase známe ze systému Android OS. Nemějme to ale výrobci za zlé. Jisté koncepce sice pobral u konkurence, ale přepracoval je podle sebe, pro potřeby uživatelů. Osobně se mi líbí možnost nastavení tzv. „společenské pauzy“. Tato funkce automaticky ztlumí vyzvánění, pokud převrátíte telefon například položený na stole displejem dolů. Vestavěný akcelerometr kromě toho umí i překlápět obsah displeje na šířku (doleva i doprava) a využití najde také při hraní her (Need for Speed).

Telefonování a zprávy: Bada OS zvládá vše s bravurou

Funkce v oblasti telefonního seznamu a zpráv se běžně odvíjí od operačního systému, který telefon nabízí. Bada OS je ale na poli systémů úplný nováček. Přesto první verze systému přináší rozsáhlá nastavení a funkce srovnatelné s konkurenčními platformami. Samsung Wave ukládá telefonní kontakty do vnitřní paměti telefonu, čili můžete si uložit takřka neomezený počet kontaktů. Ke každému kontaktu vám mobil dovolí uložit individuální vyzvánění, obrázek, adresu, přezdívku, narozeniny a mnohé další údaje. Kontakty můžete zařadit do skupin či přidat do oblíbených pro jejich rychlejší nalezení. Listování v telefonním seznamu je pak jedna báseň. Po „iPhonovsku“ stačí uchytit lištu na pravé straně a listovat pomocí písmen abecedy.

Zprávy jsou pro větší přehlednost řazeny do konverzací. Do telefonu ale uložíte maximálně jen 1300 zpráv, což by mohlo kdejakému historikovi vadit. Při psaní můžete využít jak QWERTY klávesnici v režimu na výšku displeje, tak i v pohodlnějším režimu na celou šířku displeje. Během psaní můžete použít slovník T9 a nad editorem si kontrolovat počet zbývajících znaků do právě psané zprávy. Nechybí doručenky, MMS, e-mailový klient a ani funkce „kopírovat a vložit“. Novinkou je pak funkce „plánovaná zpráva“, kdy si zvolíte datum a čas pro automatické odeslání zprávy.

Hudební přehrávač: kvalita audio výstupu vás dostane

Samsung S8500 Wave je multimediální telefon se vším všudy. Díky hudebnímu přehrávači by se mohl směle zařadit mezi nejlepší hudební telefony na trhu. Má vše, co se od hudebních telefonů očekává – 3,5 mm konektor Jack pro připojení libovolných sluchátek, ekvalizér pro nastavení audio výstupu, kvalitní dodávaná špuntová sluchátka a rozsáhlé nastavení. Umí třídit skladby podle alb, interpretů a žánrů, nabízí možnost vytváření seznamů skladeb, zobrazí obal desky připojený k audio souboru a nechybí ani možnost nastavit opakování či náhodný výběr skladeb. Přehrávač lze samozřejmě minimalizovat na pozadí a ovládat jej odkudkoliv pomocí horní vysouvací lišty.

Telefon disponuje vysokou kvalitou audio výstupu. I bez ručního nastavení je zvuk o poznání lepší, čistší, věrohodnější než u konkurence, a to včetně speciálně hudebně zaměřených telefonů. Osobně se mi velmi líbil efekt „Bass enhancement“ a v ekvalizéru zvolený režim „Rock“. Hudba pak krásně duní a zachovává si svou čistotu. Efekty však lze používat stejně jako prostorový 5.1 zvuk pouze v režimu s připojenými sluchátky.

Hudební přehrávač Samsungu Wave dále nabízí dvojici zajímavých funkcí. Funkce „najít podobnou“ obstará přes Internet podobnou skladbu a druhá, mnohem známější, funkce „rozpoznávání hudby“ najde též přes Internet úryvek skladby a pošle vám informace o skladbě. K hudebnímu přehrávači stojí za to zmínit už jen absenci stereo reproduktorů, které by rozhodně telefonu slušely. Tak snad příště. Samsung Wave vedle přehrávače nabízí i FM rádio s funkcí RDS a netradiční funkcí pro nahrávání rádia. Pokud se vám nějaká neznámá skladba zalíbí, můžete si ji nahrát a pomocí funkce pro rozpoznávání hudby najít její název.

GPS navigace: navigování až po zakoupení licence

Samsung S8500 Wave nabízí vestavěný GPS přijímač a navigaci Route 66. Určení vaší polohy a mapové podklady, pokud si je stáhnete pomocí programu Route 66 Sync přímo do mobilu, jsou zdarma. V případě, že ale budete chtít navigovat z místa A do místa B, budete si muset zakoupit licenci na navigaci, která vás přijde na 6 EUR na měsíc či 30 EUR na rok. Bohužel si navigaci není možné nejprve bezplatně vyzkoušet. Více jsme se navigaci věnovali v článku – Samsung Wave a navigace Route 66 v akci. Asi každý majitel Samsungu Wave tak netrpělivě vyhlíží jiný navigační software, který by se mohl objevit v obchodě Samsung Apps. Samsung Wave je však i přes placenou navigaci zajímavý třeba pro turistiku. Přináší digitální kompas, který chytře umožňuje otáčení mapy v reálném čase, což se hodí pro pěší navigaci a lepší orientaci ve městě.

Fotoaparát: optimálních 5 Mpx a HD video

Konečně snad nastává doba, kdy se výrobci nepoženou za neustálým navyšováním počtu megapixelů, ale zaměří se na kvalitu optiky. Prvním dobrým příkladem je Nokia N8, která používá jeden z největších čipů na trhu. Testovaný Samsung Wave sice nenabízí takto velkou optiku, což ani vzhledem ke kompaktním rozměrům telefonu není možné, ale alespoň nabízí maximální rozlišení 5 Mpx, které se zdá pro všechny účely focení mobilem jako ideální.

Fotoaparát disponuje rozlišením 5 Mpx (přesně 2560 x 1920 px) a nechybí autofocus společně s jednou silnou LED diodou pro zajištění lepší kvality snímků za horších světelných podmínek. V nastavení najdeme kromě běžných nastavitelných hodnot také stabilizátor obrazu, detekci úsměvu a mrknutí, režim panorama či geotagging pro přidávání GPS souřadnic k fotkám, kde byly pořízeny. Pro kompletní parametry fotoaparátu u Samsungu S8500 Wave pak navštivte náš katalog mobilů.

Zkušební fotografie – Samsung S8500 Wave:

Samsung Wave disponuje také vynikající schopností nahrávat video ve vysokém HD rozlišení (1280 x 720 px) s rychlostí 30 snímků za sekundu. Kvalita pořízeného videa je na vysoké úrovni. Jediné, co mi trochu vadilo, je přechod v zoomu, který bohužel není postupný a plynulý. I tak ale dokáže telefon nahradit levnější kameru.

Organizační a datové funkce: vše na Samsung Apps

Samsung S8500 Wave je výborně vybaven vedle multimediální stránky i po stránce organizační a datové. Nabízí budík s možností opakování v libovolných dnech, dále kalendář, poznámky, stopky, časovač, prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel) či kalkulačku, která se po překlopení na šířku displeje změní ve vědeckou kalkulačku. Další organizační aplikace můžete získat zdarma v obchodě Samsung Apps, stejně jako řadu zajímavých her a jiných aplikací. Telefon standardně nabízí hned několik Java her. Téměř všechny jsou však jen trial verze. Doporučuji tedy navštívit obchod Samsung Apps a doinstalovat nové hry jako např. Need For Speed Shift (v době psaní této recenze byla zdarma pro prvních 500 tisíc stahujících), piano a další. Zatím jsou nabízeny veškeré hry zdarma, jelikož výrobci ještě nefunguje platební systém.

Datová výbava je v nejlepším možném složení. Dvojici GPRS a EDGE doplňuje rychlejší nadstavba 3G v podobě HSDPA (download až 7,2 Mb/s) / HSUPA (upload až 2 Mb/s). Samsung S8500 Wave se dále může pochlubit, že je prvním mobilním telefonem na světě s technologií Bluetooth verze 3.0. Nechybí profil A2DP pro bezdrátový poslech hudby. Rozhraní USB je dnes již samozřejmostí. A nakonec to nejlepší, bezdrátové Wi-Fi, které podporuje hned trojici standardů IEEE 802.11 b/g/n a z telefonu umožňuje vytvoření přístupového bodu na Internet pro ostatní zařízení, které jsou v dosahu Wi-Fi. Vše podtrhuje pohodlný internetový prohlížeč Dolfin 2.0 s podporou Flash a multi-touch ovládání.

Zhodnocení: Samsung Wave vyvolal pořádnou vlnu

Samsung S8500 Wave je klíčový mobilní telefon výrobce. Podle toho, jaký o něj bude zájem, chce výrobce představit v průběhu roku ještě další podobné modely s operačním systémem Bada OS. A první informace hovoří zcela přesvědčivě – Samsung prodal za první měsíc prodeje více než milion kusů telefonu Samsung S8500 Wave. Můžeme tedy říci, že Samsung Wave vyvolal pořádnou vlnu a otevřel tak dveře jeho nástupcům.

Výrobce dokázal dát dohromady všechny funkce, které dělají dnešní mobilní telefon moderním telefonem a ještě k tomu přidal něco navíc. Samsung Wave rozhodně vstoupí do dějin. Jako první telefon totiž přichází s novým Super AMOLED displejem, s operačním systémem Bada OS či novou verzí Bluetooth 3.0. Funkčně rozhodně předčil konkurenční telefony jako je například Apple iPhone a také pohodlností dotykového ovládání se minimálně iPhonu vyrovnal. Zbývá už jen nabídnout více her a aplikací na obchodu Samsung Apps, uvolnit bezplatnou navigaci a rázem je tu velmi vážný kandidát na mobilní telefon roku 2010, který nečekaně vyjde na méně než 10 tisíc korun.

Koupit Samsung S8500 Wave na značkovém e-Shopu Samsung.

dotykový Super AMOLED displej stereo reproduktory
Bada OS placená navigace Route 66
1 GHz procesor
5 Mpx fotoaparát a nahrávání HD videa
Wi-Fi, HSPA, GPS, Bluetooth 3.0
online obchod Samsung Apps
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
82 Comment threads
60 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
92 Comment authors
petraMichal IngrrichardtynecLuke Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
juraj
juraj

tento mobil je naozaj petelica. Korejci sa chalani moc posnazili. Klobuk dolu. Nic co cloveka naserie, ziadna nokia, vypiplane do detailiku. Dokonca aj tie stuple na sluchatkach ked poklepnete prstom sa vam v uchu pricucnu a ten sound je moc moc dobryyy.

Abc
Abc

Dobry den.
Chtel bych se zeptat, zda lze mobil pripojit k PC a pouzit ho jako jako modem.
Dekuji

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, ano, Samsung Wave můžete využívat po připojení k PC jako modem. (Pozn.: Komentáře ohledně modemu pro přehlednost promazány)

Zdeněk
Zdeněk

Dobrý den. Má Samsung Wave záznamník probíhajícího hovoru? Kdesi na foru jsem četl, že záznamník má avšak nelze ho spustit při telefonování. Prosím poraďte, zda lze tuto aplikaci doinstalovat, či jaký jiný srovnatelný telefon s aktivní funcí záznamníku. Děkuji

Pepik
Pepik

Dobrý den, chtěl bych se optat na pár věcí.
1) po dokoupení TV-OUT kabelu, lze video poslat na TV?
2) opravdu tento telefon umí otevřít DOC/XLS/PDF soubory?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, ano, s TV-Out kabelem můžete sledovat video z telefonu na TV a dokumenty DOC/XLS/PDF zvládne otevřít.

Anet
Anet

Dobrý den, v jakém programu, pomocí čeho otevírá tento telefon soubory pdf/xls/doc?
Děkuji

patriot
patriot

cez picassa reader,ci ako sa to vola…

Pepik
Pepik

tak otázka číslo jedna už je vyřešena, viděl jsem videa jak po připojení kabelu TV-out lze hrát hry na TV ale i videa, a prohlížení internetu(vše co vidíte na displeji=vidíte na TV

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Stále více lidí se začíná vracet k hloupým, základním telefonům, které toho kromě telefonování a psaní SMS moc nezvládnou. A…

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Další vlajková loď mezi phablety od Huawei je za rohem. Oficiálně má být uvedena 16. října, a kromě jiného…

Top 3 superphony, které vám nezruinují rozpočet

Top 3 superphony, které vám nezruinují rozpočet

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Každý výrobce nabízí ve svém portfoliu vlajkové modely, s kterými nám demonstruje, co nabízí naprostá špička smartphonového trhu. Častokrát…

Mobilní zobrazení