Samsung zcela dominuje segmentu skládacích telefonů, a tom není sporu. Jeho vrcholným kouskem je model Galaxy Z Fold, nicméně levnější sourozenec ve formě véčka Flip se těší o chlup větší popularitě. Vlastně se jedná o nejprodávanější skládací telefon na světě, takže nejnovější generace má na co navazovat. Jak se jí to povedlo? Na to se podíváme v dnešní recenzi.
Konstrukce | kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 165,2 × 71,9 × 6,9 mm, složeno: 84,9 × 71,9 × 15,9-17,1 mm, 187 g, zvýšená odolnost IPX8 |
---|---|
Displej | vnitřní: 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 425 ppi vnější: 1,9″, Super AMOLED, 60 Hz, 512 × 260 px, jemnost 302 ppi |
Operační systém | Android 12 + One UI |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128/256/512 GB, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF, 10× digitální zoom; přední 10 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 3 700 mAh, rychlonabíjení 15 W, bezdrátové nabíjení Qi 10 W |
Cena a dostupnost | od 27 499 Kč, srpen 2022 |
Bohužel se již stalo zvykem, že Samsung dává do balení svých telefonů jen to nejdůležitější a platí to i pro nejnovější Fold 4. Telefon tedy dorazí ve velmi kompaktní, útlé krabičce, ve které najdete jen přístroj samotný, nezbytnou literaturu, jehlu na otevření šuplíčku na SIM kartu a USB-C kabel. Na nabíjecí adaptér si bohužel budete muset nechat zajít chuť a o věcech, jako jsou například sluchátka či nějaký kryt, se ani nemá cenu bavit. Dostanete zkrátka pouze základ a jedná se o skutečnost, na kterou si u Samsungu bohužel musíme zvyknout i u drahých telefonů.
V oblasti designu a zpracování si dal Samsung na svém nejnovějším véčku opravdu záležet a jedná se bez debat o jeden z nejstylovějších a nejlépe vyrobených telefonů dneška. Konstrukce je hliníková, vsází na plochý rámeček a záda jsou chráněna odolným sklem Gorilla Glass Victus +, tedy aktuálně tím nejodolnějším sklem v mobilním světě. Záda samotná jsou matná, což má výhodu hlavně v tom, že velmi dobře odolávání ulpívání otisků prstů a podobných nečistot. V ruce působí Flip 4 neuvěřitelně příjemně a zcela definuje pojem prémiový telefon.
Hliník příjemně chladí do dlaní a v zavřeném stavu zaujme i masivní pant s nápisem Samsung. Samotný pant je bytelný, velmi pevný a předěl mezi oběma polovinami displeje je oproti loňsku zase o něco méně patrný. Ano, je viditelný a pochopitelně ho poznáte i na dotek, ale není to nic extrémně rušivého a po pár hodinách o něm nebudete ani vědět. V zavřeném stavu vznikne mezi oběma polovinami maličká, takřka neznatelná mezera, bez které to bohužel, kvůli možnému poškození displej maličkými nečistotami, nejde.
Stejně jako vloni, i letos Samsung dopřál svému véčku zvýšenou odolnost IPX8, což znamená odolnost proti vodě, a to do hloubky až metr a půl po dobu 30 minut. Zvýšená odolnost proti prachu se nekoná. No a teď k té ergonomii. V zavřeném stavu je Flip 4 nesmírně kompaktní kousek, který se snadno vejde, i přes pochopitelnou větší tloušťku (17,1 mm v oblasti pantu), i do sebemenší kapsy. V otevřeném stavu padne, díky úzkému šasi a displeji s poměrem stran 22:9, výtečně do ruky, ačkoliv obsáhnout 6,7palcový displej jednou rukou je prakticky nemožné.
Díky tuhému a pevnému pantu však telefon prakticky není možné otevřít jednou rukou, což by někomu mohlo vadit a otevírání tak může být lehce krkolomné. Ano, konstrukci je možné pomocí prstu lehce pootevřít a poté švihem dokonat otevření, ale to určitě není úkon, který chcete s přístrojem za nějakých 28 tisíc korun dělat. Telefon je zkrátka navržený tak, aby se otevíral obouruč. Jeho zavření je už ale samozřejmě úplně jiná káva a zavřít ho jednou rukou je možné víceméně bez problémů.
Z ergonomického hlediska mi úplně nevyhovovalo umístění čtečky otisků prstů, která je integrovaná v zapínacím tlačítku. To se nachází až moc vysoko a chvíli mi trvalo než jsem si na to zvykl, nicméně jinde být bohužel nemůže – konstrukce je přesně v polovině, kde by bylo pro čtečku otisků ideální místo, rozpůlená. No a jaké jsou, kromě kompaktní formy v zavřeném stavu, výhody véčkové konstrukce? Je jich hodně a často jsem používal třeba videohovory, kdy je telefon otevřený jen napůl a jeho spodní část slouží jako stojánek, takže ho nemusíte při hovoru držet.
V tomto módu je pochopitelně možné i fotografovat a získáte tak výborný stativ, což se hodí hlavně při nočních fotkách, kdy znamená i minimální pohyb při fotografování rozmazanou fotku. Nehledě na to, že ukončení hovoru zaklapnutím telefonu je zkrátka cool a jedná se až o překvapivě uspokojivou činnost. Hovory lze pochopitelně otevřením telefonu přijímat a je zkrátka evidentní, že véčková konstrukce má i v dnešní době smysl.
Hlavní, vnitřní displej je prakticky stejný jako vloni. Jedná se o 6,7palcový AMOLED panel s rozlišením 2640 × 1080 pixelů při poměru stran 22:9, maximálním jasem až 1200 nitů a nejvyšší frekvencí 120 Hz. Tu lze nastavit na adaptivní režim, kdy se přizpůsobuje obrazu v rozsahu 1 – 120 Hz, či ji zafixovat na hodnotě 60 Hz, kvůli úspoře baterie. Displej je sám o sobě opravdu kvalitní, nabízí živé, syté barvy a dokonalé podání černé. Barvy lze nastavit ve dvou režimech (Živý a Přirozený) a je možné také manuální úprava vyvážení bílé i ostatních barev.
Automatická regulace jasu funguje na jedničku a lze aktivovat také funkci Mimořádný jas, která, za cenu vyššího využívaní baterie, ještě zvýší maximální jas. Druhý displej, umístěný vedle duálního fotoaparátu v horní části zad, má úhlopříčku 1,9 palce, opět se jedná o AMOLED panel a kromě rozlišení 512 × 260 pixelů pak disponuje frekvencí 60 Hz. Pochopitelně je dotykový a má jak informační, tak ovládací funkci. Jeho hlavním posláním je samozřejmě dát vám vědět o příchozích událostech, se kterými lze jeho prostřednictvím také pracovat.
Zprávy si přes něj lze nejenom přečíst, je možné na ně přes displej přímo odpovědět, a to formou přednastavených odpovědí či emotikon. Dále je možné z náhledu v displeji přejít přímo do plnohodnotné aplikace, což jsem osobně využíval poměrně často. Na externím displeji si přečtete například zprávu, poté zadáte možnost pokračovat v aplikaci a po otevření telefonu automaticky vstoupíte do aplikace, k odpovědi. Na tomto venkovním panelu je pak možné zobrazit například počasí, nadcházející události, upozornění, kalendář či ovládat přehrávání hudby.
Displej dále podporuje režim Always-on, jehož zobrazení lze upravit ve čtyřech režimech (klepnutí, vždy zobrazit, podle plánu nebo pro nová oznámení), je možné upravit si jeho styl podle sebe, včetně pozadí a celkově se jedná o velmi praktického pomocníky, díky kterému nebudete muset otevírat telefon kvůli každé příchozí prkotině. Abyste mohli s displejem provádět všechny úkony, je třeba ho dvojitým poklepáním aktivovat. Pokud tak neuděláte, zobrazuje sice hodiny, baterii a datum, ale má čistě informační charakter a nelze se mezi jednotlivými částmi pohybovat.
Z grafické nadstavby OneUI se postupem času vyvinul jeden z nejlepších systémů v rámci Androidu a je to taková sázka na jistotu. Systém nabízí rozsáhlé možnosti nastavení a personalizace, není nijak extrémně přeplácaný a většina jeho aspektů se nachází tam, kde je očekáváte. Nabízí i spoustu praktických věcí, jako třeba miniaplikace, má postranní panel pro rychlé spouštění aplikací a pochopitelně zvládá provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce. Specialitou je pak funkce Panel režimu Flex.
Když máte tuto funkci aktivní a složíte telefon ve svislém směru (tzn. že jeho horní část dáte do svislé polohy), tak aplikace, kterou používáte, se zobrazí v horní části displeje a v té spodní, toho času sloužící jako základna, se zobrazí panel s dalšími ovládacími prvky. Těch je pět, a sice tlačítko pro stažení horní lišty, tlačítko pro pořízení snímku obrazovky, regulátor jasu, nastavení hlasitosti a nejzajímavější prvek – touchpad. Po jeho aktivaci můžete spodní část displej používat jako touchpad a jeho prostřednictvím ovládat klasický kurzor v horní části obrazovky.
Některé aplikace umožňují v tomto režimu zobrazení jiných prvků – třeba ve WhatsAppu (i jiných messengerech) lze ve spodní části zobrazit klávesnici, takže z telefonu si můžete vytvořit takový miniaturní notebook. Možností je tedy hodně a je vidět, Samsung neustále na využití tohoto typu konstrukce pracuje. A příjemné je i to, že klávesnice je při psaní na šířku přizpůsobena displeji s poměrem stran 22:9, takže je rozdělena na dvě poloviny, jenž jsou umístěny po stranách a uprostřed, kam se s palci ani moc nedostanete, je prázdné místo.
Jinak je ale displej s tímto poměrem spíše netypický a obsahu, který by využil celou plochu obrazovky, moc není. Většina videí na YouTube nebo streamovacích platformách bude mít po levé i pravé straně menší či větší černý proužek a plného využití celé plochy se tak dočkáte spíše u mobilních her. V této sekci musím zmínit i nepodporu telefonu režimu DeX, tedy propojení s počítačem a to je opravdu škoda.
Samsung postavil Flip 4 okolo platformy Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, což je nejvýkonnější mobilní čipset ve světě Androidu a realita tomu odpovídá. Telefon opravdu překypuje výkonem, vše na něm běží naprosto plynule, bez jakýchkoliv náznaků byť jen sebemenších záškubů, a to platí také pro mobilní hry. Prakticky i ty nejnáročnější tituly si zahrajete na nejvyšší možné detaily a bez jakýchkoliv problémů. A vysoký výkon potvrzují i syntetické benchmarky – například populární AnTuTu ukázalo 884 tisíc bodů a Flip 4 se tak řadí k nejvýkonnějším telefonům dneška.
Jak známo, vlajkové čipsety s vysokým výkonem produkují poměrně dost tepla a nejnovější Snapdragon 8+ Gen 1 není výjimkou. Telefon ve vysoké zátěži dost topí a při hraní náročnějších her dosáhne produkce tepla snadno hranice, kdy už je to nepříjemné. Zátěžový test 3DMark pak vykázal stabilitu jen něco málo přes 48 %. Na vyšší produkci tepla a snižování výkonu kvůli přehřívání má podíl také evidentně poddimenzované chlazení a fakt, že v nitru Flipu 4 je méně místa na efektivní rozvádění přebytečného tepla než u telefonů klasické konstrukce.
V oblasti hardwaru mám pak ještě jednu výtku, a to k paměti. Nejlevnější verze vyjde na 27 490 korun a vzhledem k této ceně mi přijde základní vnitřní úložiště o velikosti 128 GB jako malé. Za tyto peníze bych si zkrátka představoval optimálně 256 GB, a to i vzhledem k nemožnosti rozšíření pomocí paměťové karty.
Jedno z hlavních zlepšení oproti minulé generaci najdeme v baterii, respektive výdrži. Původní akumulátor s mizernou kapacitou 3300 mAh byl nahrazen 3700 mAh baterií a výdrž je konečně na jakž takž rozumné úrovni. Ano, nelze čekat zázraky, ale jeden den dáte i při vysokém vytížení a nebudete se muset strachovat, že byste museli v průběhu dne nabíjet. Pokud tedy nebudete provádět energeticky náročné skopičiny, jako je třeba dlouhodobý hotspot nebo maratony v mobilním hraní. Decentního zlepšení se pak dočkalo také nabíjení.
Pořád má spíše podprůměrný výkon 25 W (o 10 W více než vloni), ale nabíjení se dočkalo optimalizace a nyní tedy je, když už ne rychlé, tak alespoň decentně svižné. Abyste ho využili naplno, budete potřebovat originální adaptér, jenž si, vzhledem k jeho absenci v balení, budete muset koupit zvlášť. S ním se dá dostat na 50 % kapacity za solidních 30 minut a plné nabití zabere asi hodinku a čtvrt. Ano, to určitě nejsou rekordní hodnoty, ale není to ani, vzhledem ke spíše nižšímu výkonu, vyloženě tragédie.
Kompatibilita s nabíječkami od výrobců třetích stran je už horší a počítejte, že s neoriginální nabíječkou se nabíjení protáhne. Můžete mít klidně i jednou tak výkonný adaptér než co nabízí telefon, plné nabití zabere minimálně hodinu a půl či víc.
Na papíře má Samsung Galaxy Z Flip 4 spíše skromnější fotosestavu složenou z dvojice snímačů o rozlišení 12 + 12 Mpx. Jedná se o klasiku v podobě primárního a ultra-širokoúhlého objektivu, přičemž hlavní senzor je doplněný o systém PDAF a optickou stabilizaci obrazu. Ne, Flip 4 rozhodně neaspiruje na titul nejlepšího fotomobilu roku, ale faktem je, že fotografovat umí opravdu výborně a tato sestava ze sebe doluje maximum možného. Hlavně za dobrého světla se umí vytáhnout.
Díky optické stabilizaci jsou snímky příkladně ostré prakticky za jakýchkoliv podmínek, disponují vysokou mírou detailů, vykazují minimum šumu a můžou se chlubit i výborným kontrastem. Co se podání barev týče, tak ty jsou lehce saturované, aby fotografie vypadaly atraktivněji, ale rozhodně to není přehnané a Samsungu se v tomto ohledu povedlo skvěle trefit hranici mezi realitou a líbivými barvami. Fotoaparát nemá zásadnější problémy ani v jednobarevných oblastech, kde zvládá zaznamenávat a vykreslovat dostatečné množství detailů.
Ultra-širokoúhlé fotografie už jsou o trochu horší a je evidentní, že tento objektiv zkrátka nemá takové kvality, jako primární senzor. Lze si všimnout mírnějšího rozostření v rozích snímků a někdy je už na první pohled dobře patrné, že střed fotografií je ostřejší než boky. Na druhou stranu, tohle dělají prakticky všechny ultra-širokoúhlé fotoaparáty, takže to vlastně ani žádná velká výtka není. Podání barev je podobné, jako u hlavního snímače. Zajímavostí je, že telefon nemá makro režim, takže na snímky tohoto typu můžete zapomenout.
Vzhledem k relativně jednoduchému fotoaparátu asi nepřekvapí, že schází jakékoliv optické přiblížení a Flip 4 se musí spokojit s digitálním. Maximem je 10násobné přiblížení, které ale úplně použitelné není a hranice jakž takž použitelných snímků se nachází někde okolo 4násobného zoomu. Fotoaparát obsahuje noční režim a ten nabízí poměrně solidní výsledky. Snímky jsou docela detailní a režim není zbytečně horlivý, co se saturace do žluta týče. Potěší i obstojná míra ostrosti a dobrý dynamický rozsah.
Fotografie jsou sice o něco světlejší než realita, ale není to nic hrozného a díky tomu vypadají atraktivněji. Pokud použijete spodní část telefonu jako stojánek, tak díky delší expozici a dokonalé stabilitě přístroje lze vykouzlit opravdu líbivé noční snímky.
Flip 4 je jeden z nejlepších telefonů co se selfie snímků týče. Je to z důvodu, že je můžete, díky externímu displeji, jenž funguje jako hledáček, pořizovat i hlavním fotoaparátem. Stačí vzít telefon v zavřeném stavu, dvakrát stisknout zapínací tlačítko, čímž se aktivuje hlavní fotoaparát a poté klepnutím na externí displej pořídit fotografii. Dostanete kvalitu jako při klasickém fotografování. Ale i klasická selfie kamerka s rozlišením 10 Mpx nacházející se v centrálním průstřelu displeje umí hezké snímky – jsou ostré, detailní a s minimem šumu. Ostudu si s nimi určitě neutrhnete.
Co se videí týče, tak maximem, co z Flipu 4 dostanete, jsou 4K záznamy při 60 snímcích za vteřinu (fps), což nabízí primární objektiv. Selfie kamerka pak zvládá 4K videa při 30 fps. Při natáčení videí hlavním snímačem se budete moct opřít o optickou stabilizaci obrazu, nicméně ultra-širokoúhlý fotoaparát a selfie kamerka mají pouze elektronickou stabilizaci. Kvalita 4K videí z hlavního objektivu je výborná, záznam je za všech okolností plynulý a příkladně detailní. Míra šumu je nízká, kontrast výborný a podání barev přirozené a zároveň líbivé.
Nejnovější podání stylového véčka z řady Galaxy Z Flip není v žádném případě revolucí. Je spíše jen velmi pozvolnou evolucí loňského modelu, nicméně Samsung dokázal přidat na místech, kde to byla potřeba a vytvořil tak zase o kus lepší a příjemnější telefon. Hlavní prvek tohoto modelu, tedy véčková konstrukce, zůstal takřka beze změn, jen ten předěl mezi oběma polovinami je zase o něco menší a ne tak nápadný. Design se pak nezměnil prakticky vůbec, ale to ani nebylo nutné – Flip je pořád jeden z nejstylovějších telefonů na trhu.
Velkou pochvalu si určitě zaslouží nasazení objemnější baterie, díky čemuž jsme se konečně dočkali relativně solidní výdrže a chválím také navýšení nabíjecího výkonu, včetně přítomnosti bezdrátového a reverzního bezdrátového nabíjení. Fotoaparát se dočkal zlepšení a díky čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1 patří Flip 4 mezi nejvýkonnější telefony dneška. S tím se ale bohužel pojí i nadměrné, až nepříjemné zahřívání a jako nedostatek vidím také základní vnitřní úložiště o velikosti pouhých 128 GB. Za těch skoro 28 tisíc korun bych si určitě uměl představit alespoň jednou tolik.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
stylový design a precizní zpracování | balení neobsahuje nabíječku |
kompaktní forma | mírné problémy s ergonomií |
dva displeje, oba výborné | při zátěži vysoké zahřívání |
kvalitní fotoaparát | pouze 128GB úložiště v základu |
vysoký výkon |
Samsung zcela dominuje segmentu skládacích telefonů, a tom není sporu. Jeho vrcholným kouskem je model Galaxy Z Fold, nicméně levnější sourozenec ve formě véčka Flip se těší o chlup větší popularitě. Vlastně se jedná o nejprodávanější skládací telefon na světě, takže nejnovější generace má na co navazovat. Jak se jí to povedlo? Na to se podíváme v dnešní recenzi.
Konstrukce | kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 165,2 × 71,9 × 6,9 mm, složeno: 84,9 × 71,9 × 15,9-17,1 mm, 187 g, zvýšená odolnost IPX8 |
---|---|
Displej | vnitřní: 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 425 ppi vnější: 1,9″, Super AMOLED, 60 Hz, 512 × 260 px, jemnost 302 ppi |
Operační systém | Android 12 + One UI |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128/256/512 GB, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF, 10× digitální zoom; přední 10 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 3 700 mAh, rychlonabíjení 15 W, bezdrátové nabíjení Qi 10 W |
Cena a dostupnost | od 27 499 Kč, srpen 2022 |
Bohužel se již stalo zvykem, že Samsung dává do balení svých telefonů jen to nejdůležitější a platí to i pro nejnovější Fold 4. Telefon tedy dorazí ve velmi kompaktní, útlé krabičce, ve které najdete jen přístroj samotný, nezbytnou literaturu, jehlu na otevření šuplíčku na SIM kartu a USB-C kabel. Na nabíjecí adaptér si bohužel budete muset nechat zajít chuť a o věcech, jako jsou například sluchátka či nějaký kryt, se ani nemá cenu bavit. Dostanete zkrátka pouze základ a jedná se o skutečnost, na kterou si u Samsungu bohužel musíme zvyknout i u drahých telefonů.
V oblasti designu a zpracování si dal Samsung na svém nejnovějším véčku opravdu záležet a jedná se bez debat o jeden z nejstylovějších a nejlépe vyrobených telefonů dneška. Konstrukce je hliníková, vsází na plochý rámeček a záda jsou chráněna odolným sklem Gorilla Glass Victus +, tedy aktuálně tím nejodolnějším sklem v mobilním světě. Záda samotná jsou matná, což má výhodu hlavně v tom, že velmi dobře odolávání ulpívání otisků prstů a podobných nečistot. V ruce působí Flip 4 neuvěřitelně příjemně a zcela definuje pojem prémiový telefon.
Hliník příjemně chladí do dlaní a v zavřeném stavu zaujme i masivní pant s nápisem Samsung. Samotný pant je bytelný, velmi pevný a předěl mezi oběma polovinami displeje je oproti loňsku zase o něco méně patrný. Ano, je viditelný a pochopitelně ho poznáte i na dotek, ale není to nic extrémně rušivého a po pár hodinách o něm nebudete ani vědět. V zavřeném stavu vznikne mezi oběma polovinami maličká, takřka neznatelná mezera, bez které to bohužel, kvůli možnému poškození displej maličkými nečistotami, nejde.
Stejně jako vloni, i letos Samsung dopřál svému véčku zvýšenou odolnost IPX8, což znamená odolnost proti vodě, a to do hloubky až metr a půl po dobu 30 minut. Zvýšená odolnost proti prachu se nekoná. No a teď k té ergonomii. V zavřeném stavu je Flip 4 nesmírně kompaktní kousek, který se snadno vejde, i přes pochopitelnou větší tloušťku (17,1 mm v oblasti pantu), i do sebemenší kapsy. V otevřeném stavu padne, díky úzkému šasi a displeji s poměrem stran 22:9, výtečně do ruky, ačkoliv obsáhnout 6,7palcový displej jednou rukou je prakticky nemožné.
Díky tuhému a pevnému pantu však telefon prakticky není možné otevřít jednou rukou, což by někomu mohlo vadit a otevírání tak může být lehce krkolomné. Ano, konstrukci je možné pomocí prstu lehce pootevřít a poté švihem dokonat otevření, ale to určitě není úkon, který chcete s přístrojem za nějakých 28 tisíc korun dělat. Telefon je zkrátka navržený tak, aby se otevíral obouruč. Jeho zavření je už ale samozřejmě úplně jiná káva a zavřít ho jednou rukou je možné víceméně bez problémů.
Z ergonomického hlediska mi úplně nevyhovovalo umístění čtečky otisků prstů, která je integrovaná v zapínacím tlačítku. To se nachází až moc vysoko a chvíli mi trvalo než jsem si na to zvykl, nicméně jinde být bohužel nemůže – konstrukce je přesně v polovině, kde by bylo pro čtečku otisků ideální místo, rozpůlená. No a jaké jsou, kromě kompaktní formy v zavřeném stavu, výhody véčkové konstrukce? Je jich hodně a často jsem používal třeba videohovory, kdy je telefon otevřený jen napůl a jeho spodní část slouží jako stojánek, takže ho nemusíte při hovoru držet.
V tomto módu je pochopitelně možné i fotografovat a získáte tak výborný stativ, což se hodí hlavně při nočních fotkách, kdy znamená i minimální pohyb při fotografování rozmazanou fotku. Nehledě na to, že ukončení hovoru zaklapnutím telefonu je zkrátka cool a jedná se až o překvapivě uspokojivou činnost. Hovory lze pochopitelně otevřením telefonu přijímat a je zkrátka evidentní, že véčková konstrukce má i v dnešní době smysl.
Hlavní, vnitřní displej je prakticky stejný jako vloni. Jedná se o 6,7palcový AMOLED panel s rozlišením 2640 × 1080 pixelů při poměru stran 22:9, maximálním jasem až 1200 nitů a nejvyšší frekvencí 120 Hz. Tu lze nastavit na adaptivní režim, kdy se přizpůsobuje obrazu v rozsahu 1 – 120 Hz, či ji zafixovat na hodnotě 60 Hz, kvůli úspoře baterie. Displej je sám o sobě opravdu kvalitní, nabízí živé, syté barvy a dokonalé podání černé. Barvy lze nastavit ve dvou režimech (Živý a Přirozený) a je možné také manuální úprava vyvážení bílé i ostatních barev.
Automatická regulace jasu funguje na jedničku a lze aktivovat také funkci Mimořádný jas, která, za cenu vyššího využívaní baterie, ještě zvýší maximální jas. Druhý displej, umístěný vedle duálního fotoaparátu v horní části zad, má úhlopříčku 1,9 palce, opět se jedná o AMOLED panel a kromě rozlišení 512 × 260 pixelů pak disponuje frekvencí 60 Hz. Pochopitelně je dotykový a má jak informační, tak ovládací funkci. Jeho hlavním posláním je samozřejmě dát vám vědět o příchozích událostech, se kterými lze jeho prostřednictvím také pracovat.
Zprávy si přes něj lze nejenom přečíst, je možné na ně přes displej přímo odpovědět, a to formou přednastavených odpovědí či emotikon. Dále je možné z náhledu v displeji přejít přímo do plnohodnotné aplikace, což jsem osobně využíval poměrně často. Na externím displeji si přečtete například zprávu, poté zadáte možnost pokračovat v aplikaci a po otevření telefonu automaticky vstoupíte do aplikace, k odpovědi. Na tomto venkovním panelu je pak možné zobrazit například počasí, nadcházející události, upozornění, kalendář či ovládat přehrávání hudby.
Displej dále podporuje režim Always-on, jehož zobrazení lze upravit ve čtyřech režimech (klepnutí, vždy zobrazit, podle plánu nebo pro nová oznámení), je možné upravit si jeho styl podle sebe, včetně pozadí a celkově se jedná o velmi praktického pomocníky, díky kterému nebudete muset otevírat telefon kvůli každé příchozí prkotině. Abyste mohli s displejem provádět všechny úkony, je třeba ho dvojitým poklepáním aktivovat. Pokud tak neuděláte, zobrazuje sice hodiny, baterii a datum, ale má čistě informační charakter a nelze se mezi jednotlivými částmi pohybovat.
Z grafické nadstavby OneUI se postupem času vyvinul jeden z nejlepších systémů v rámci Androidu a je to taková sázka na jistotu. Systém nabízí rozsáhlé možnosti nastavení a personalizace, není nijak extrémně přeplácaný a většina jeho aspektů se nachází tam, kde je očekáváte. Nabízí i spoustu praktických věcí, jako třeba miniaplikace, má postranní panel pro rychlé spouštění aplikací a pochopitelně zvládá provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce. Specialitou je pak funkce Panel režimu Flex.
Když máte tuto funkci aktivní a složíte telefon ve svislém směru (tzn. že jeho horní část dáte do svislé polohy), tak aplikace, kterou používáte, se zobrazí v horní části displeje a v té spodní, toho času sloužící jako základna, se zobrazí panel s dalšími ovládacími prvky. Těch je pět, a sice tlačítko pro stažení horní lišty, tlačítko pro pořízení snímku obrazovky, regulátor jasu, nastavení hlasitosti a nejzajímavější prvek – touchpad. Po jeho aktivaci můžete spodní část displej používat jako touchpad a jeho prostřednictvím ovládat klasický kurzor v horní části obrazovky.
Některé aplikace umožňují v tomto režimu zobrazení jiných prvků – třeba ve WhatsAppu (i jiných messengerech) lze ve spodní části zobrazit klávesnici, takže z telefonu si můžete vytvořit takový miniaturní notebook. Možností je tedy hodně a je vidět, Samsung neustále na využití tohoto typu konstrukce pracuje. A příjemné je i to, že klávesnice je při psaní na šířku přizpůsobena displeji s poměrem stran 22:9, takže je rozdělena na dvě poloviny, jenž jsou umístěny po stranách a uprostřed, kam se s palci ani moc nedostanete, je prázdné místo.
Jinak je ale displej s tímto poměrem spíše netypický a obsahu, který by využil celou plochu obrazovky, moc není. Většina videí na YouTube nebo streamovacích platformách bude mít po levé i pravé straně menší či větší černý proužek a plného využití celé plochy se tak dočkáte spíše u mobilních her. V této sekci musím zmínit i nepodporu telefonu režimu DeX, tedy propojení s počítačem a to je opravdu škoda.
Samsung postavil Flip 4 okolo platformy Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, což je nejvýkonnější mobilní čipset ve světě Androidu a realita tomu odpovídá. Telefon opravdu překypuje výkonem, vše na něm běží naprosto plynule, bez jakýchkoliv náznaků byť jen sebemenších záškubů, a to platí také pro mobilní hry. Prakticky i ty nejnáročnější tituly si zahrajete na nejvyšší možné detaily a bez jakýchkoliv problémů. A vysoký výkon potvrzují i syntetické benchmarky – například populární AnTuTu ukázalo 884 tisíc bodů a Flip 4 se tak řadí k nejvýkonnějším telefonům dneška.
Jak známo, vlajkové čipsety s vysokým výkonem produkují poměrně dost tepla a nejnovější Snapdragon 8+ Gen 1 není výjimkou. Telefon ve vysoké zátěži dost topí a při hraní náročnějších her dosáhne produkce tepla snadno hranice, kdy už je to nepříjemné. Zátěžový test 3DMark pak vykázal stabilitu jen něco málo přes 48 %. Na vyšší produkci tepla a snižování výkonu kvůli přehřívání má podíl také evidentně poddimenzované chlazení a fakt, že v nitru Flipu 4 je méně místa na efektivní rozvádění přebytečného tepla než u telefonů klasické konstrukce.
V oblasti hardwaru mám pak ještě jednu výtku, a to k paměti. Nejlevnější verze vyjde na 27 490 korun a vzhledem k této ceně mi přijde základní vnitřní úložiště o velikosti 128 GB jako malé. Za tyto peníze bych si zkrátka představoval optimálně 256 GB, a to i vzhledem k nemožnosti rozšíření pomocí paměťové karty.
Jedno z hlavních zlepšení oproti minulé generaci najdeme v baterii, respektive výdrži. Původní akumulátor s mizernou kapacitou 3300 mAh byl nahrazen 3700 mAh baterií a výdrž je konečně na jakž takž rozumné úrovni. Ano, nelze čekat zázraky, ale jeden den dáte i při vysokém vytížení a nebudete se muset strachovat, že byste museli v průběhu dne nabíjet. Pokud tedy nebudete provádět energeticky náročné skopičiny, jako je třeba dlouhodobý hotspot nebo maratony v mobilním hraní. Decentního zlepšení se pak dočkalo také nabíjení.
Pořád má spíše podprůměrný výkon 25 W (o 10 W více než vloni), ale nabíjení se dočkalo optimalizace a nyní tedy je, když už ne rychlé, tak alespoň decentně svižné. Abyste ho využili naplno, budete potřebovat originální adaptér, jenž si, vzhledem k jeho absenci v balení, budete muset koupit zvlášť. S ním se dá dostat na 50 % kapacity za solidních 30 minut a plné nabití zabere asi hodinku a čtvrt. Ano, to určitě nejsou rekordní hodnoty, ale není to ani, vzhledem ke spíše nižšímu výkonu, vyloženě tragédie.
Kompatibilita s nabíječkami od výrobců třetích stran je už horší a počítejte, že s neoriginální nabíječkou se nabíjení protáhne. Můžete mít klidně i jednou tak výkonný adaptér než co nabízí telefon, plné nabití zabere minimálně hodinu a půl či víc.
Na papíře má Samsung Galaxy Z Flip 4 spíše skromnější fotosestavu složenou z dvojice snímačů o rozlišení 12 + 12 Mpx. Jedná se o klasiku v podobě primárního a ultra-širokoúhlého objektivu, přičemž hlavní senzor je doplněný o systém PDAF a optickou stabilizaci obrazu. Ne, Flip 4 rozhodně neaspiruje na titul nejlepšího fotomobilu roku, ale faktem je, že fotografovat umí opravdu výborně a tato sestava ze sebe doluje maximum možného. Hlavně za dobrého světla se umí vytáhnout.
Díky optické stabilizaci jsou snímky příkladně ostré prakticky za jakýchkoliv podmínek, disponují vysokou mírou detailů, vykazují minimum šumu a můžou se chlubit i výborným kontrastem. Co se podání barev týče, tak ty jsou lehce saturované, aby fotografie vypadaly atraktivněji, ale rozhodně to není přehnané a Samsungu se v tomto ohledu povedlo skvěle trefit hranici mezi realitou a líbivými barvami. Fotoaparát nemá zásadnější problémy ani v jednobarevných oblastech, kde zvládá zaznamenávat a vykreslovat dostatečné množství detailů.
Ultra-širokoúhlé fotografie už jsou o trochu horší a je evidentní, že tento objektiv zkrátka nemá takové kvality, jako primární senzor. Lze si všimnout mírnějšího rozostření v rozích snímků a někdy je už na první pohled dobře patrné, že střed fotografií je ostřejší než boky. Na druhou stranu, tohle dělají prakticky všechny ultra-širokoúhlé fotoaparáty, takže to vlastně ani žádná velká výtka není. Podání barev je podobné, jako u hlavního snímače. Zajímavostí je, že telefon nemá makro režim, takže na snímky tohoto typu můžete zapomenout.
Vzhledem k relativně jednoduchému fotoaparátu asi nepřekvapí, že schází jakékoliv optické přiblížení a Flip 4 se musí spokojit s digitálním. Maximem je 10násobné přiblížení, které ale úplně použitelné není a hranice jakž takž použitelných snímků se nachází někde okolo 4násobného zoomu. Fotoaparát obsahuje noční režim a ten nabízí poměrně solidní výsledky. Snímky jsou docela detailní a režim není zbytečně horlivý, co se saturace do žluta týče. Potěší i obstojná míra ostrosti a dobrý dynamický rozsah.
Fotografie jsou sice o něco světlejší než realita, ale není to nic hrozného a díky tomu vypadají atraktivněji. Pokud použijete spodní část telefonu jako stojánek, tak díky delší expozici a dokonalé stabilitě přístroje lze vykouzlit opravdu líbivé noční snímky.
Flip 4 je jeden z nejlepších telefonů co se selfie snímků týče. Je to z důvodu, že je můžete, díky externímu displeji, jenž funguje jako hledáček, pořizovat i hlavním fotoaparátem. Stačí vzít telefon v zavřeném stavu, dvakrát stisknout zapínací tlačítko, čímž se aktivuje hlavní fotoaparát a poté klepnutím na externí displej pořídit fotografii. Dostanete kvalitu jako při klasickém fotografování. Ale i klasická selfie kamerka s rozlišením 10 Mpx nacházející se v centrálním průstřelu displeje umí hezké snímky – jsou ostré, detailní a s minimem šumu. Ostudu si s nimi určitě neutrhnete.
Co se videí týče, tak maximem, co z Flipu 4 dostanete, jsou 4K záznamy při 60 snímcích za vteřinu (fps), což nabízí primární objektiv. Selfie kamerka pak zvládá 4K videa při 30 fps. Při natáčení videí hlavním snímačem se budete moct opřít o optickou stabilizaci obrazu, nicméně ultra-širokoúhlý fotoaparát a selfie kamerka mají pouze elektronickou stabilizaci. Kvalita 4K videí z hlavního objektivu je výborná, záznam je za všech okolností plynulý a příkladně detailní. Míra šumu je nízká, kontrast výborný a podání barev přirozené a zároveň líbivé.
Nejnovější podání stylového véčka z řady Galaxy Z Flip není v žádném případě revolucí. Je spíše jen velmi pozvolnou evolucí loňského modelu, nicméně Samsung dokázal přidat na místech, kde to byla potřeba a vytvořil tak zase o kus lepší a příjemnější telefon. Hlavní prvek tohoto modelu, tedy véčková konstrukce, zůstal takřka beze změn, jen ten předěl mezi oběma polovinami je zase o něco menší a ne tak nápadný. Design se pak nezměnil prakticky vůbec, ale to ani nebylo nutné – Flip je pořád jeden z nejstylovějších telefonů na trhu.
Velkou pochvalu si určitě zaslouží nasazení objemnější baterie, díky čemuž jsme se konečně dočkali relativně solidní výdrže a chválím také navýšení nabíjecího výkonu, včetně přítomnosti bezdrátového a reverzního bezdrátového nabíjení. Fotoaparát se dočkal zlepšení a díky čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1 patří Flip 4 mezi nejvýkonnější telefony dneška. S tím se ale bohužel pojí i nadměrné, až nepříjemné zahřívání a jako nedostatek vidím také základní vnitřní úložiště o velikosti pouhých 128 GB. Za těch skoro 28 tisíc korun bych si určitě uměl představit alespoň jednou tolik.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
stylový design a precizní zpracování | balení neobsahuje nabíječku |
kompaktní forma | mírné problémy s ergonomií |
dva displeje, oba výborné | při zátěži vysoké zahřívání |
kvalitní fotoaparát | pouze 128GB úložiště v základu |
vysoký výkon |