Trhu s chytrými hodinkami jednoznačně vládne Apple a jejich Apple Watch. Tento produkt tedy na trhu dominuje, což dokazují nejen prodejní čísla. Pokud však existuje konkurence pro jablečný výrobek, tak jej má na starosti jihokorejský Samsung. Ten před pár týdny představil následovníka povedené generace Galaxy Watch 4 (recenze). Nové hodinky s pořadovým označením Galaxy Watch 5 se pokusí navázat na předešlé úspěchy a k tomu přidat něco navíc.
Jsou tedy nové Galaxy Watch 5 výrazným upgradem oproti předešlému modelu? Jedná se o nejlepší chytré hodinky pro Android smartphony? Rozhodně se o to snaží a na trh přichází prakticky se všemi důležitými technologiemi.
Jakmile si Galaxy Watch 5 objednáte, tak vám přijde podlouhlá a úzká krabička, ve které se pochopitelně skrývá vše důležité. Po otevření balení na vás vykoukne papírová krabička kopírující tvar onoho balení. Zde následně nalezneme technické brožurky a dobíjecí kabel. Jakmile tuto část z balení vyjmete, tak se již objeví ony očekávané hodinky i s nasazeným řemínkem. Stačí je tedy vytáhnout, usadit na zápěstí, nastavit a začít používat.
Mnoho lidí vnímá hodinky i jakýsi druh módního doplňku. K obleku se hodí takové, na sport zase jiné a třeba do práce opět rozdílné. Smartwatch pak dokážou kombinovat všechny styly, které potřebujete. A stačí jen změnit ciferník nebo řemínek. Co je ale již neměnné je samotné tělo zařízení. Nové Galaxy Watch 5 pochopitelně vycházejí z předešlé generace, a tak tu máte kulaté tělo. Po designové stránce na to šel Samsung více než chytře.
Obvodem těla se totiž line jakási vanička, která na první pohled vypadá jakoby byla součástí samotného řemínku. V námi testované modré variantě to vypadá na jednu straně elegantně, ale zároveň mladě a svěže.
Do této vaničky je následně vsunuto tělo hodinek, které je poměrně tlusté. Konkrétně se bavíme o 9,8 milimetrech, díky čemuž na zápěstí Galaxy Watch 5 poměrně vystupují. U menší ruky je tento neduh ještě znatelnější. V čem si již hodinky vedou lépe je jejich váha – 33 gramů. Po nějaké době tak ztratíte pocit, že na ruce něco nesete. Lehkost u takového typu zařízení je více než vítaná. Kde však malinko Jihokorejci zaváhali je řemínek. Máme zde obyčejný silikonový, pod kterým se vám bude zápěstí potit. Nějaký vzdušnější by hodinkám dozajista padl.
Toto však není neřešitelný problém. Tak jako u většiny klasických analogových hodinek, máme tu standardní 22mm upínání. Můžete přijít tak do jakéhokoliv hodinářství a vybrat si vyhovující řemínek. Nebo se stačí podívat na internet, kde je až přehršel typů a každý si tak vybere svůj.
Podíváme-li se na boky zařízení, tak zde pochopitelně máme všechny důležité prvky. Levý bok je však designově čistý a vše potřebné Samsung umístil na ten pravý. V horní polovině rámu je domovské tlačítko, které nese decentní červenou úpravu. Hned pod ním je další tlačítko, které slouží jako krok zpět. Obě klávesy jsou však v nastavení přizpůsobit. Mezi těmito tlačítky se ještě ukryl mikrofon. Z ovládacích periferií tak máme probráno vše, co nám Galaxy Watch 5 nabízejí.
Celkově bych design a provedení chytrých hodinek Galaxy Watch 5 hodnotil velice kladně. Je vidět, že Samsung má již s takovým typem produktu bohaté zkušenosti a dokáže z nich patřičně profitovat. Konstruktéři navíc přidali hodnotné materiály a výsledek je tedy více než povedený. Také celková ergonomie je ukázková a hodinky tak zkrátka budete rádi nosit.
Kdo zná hodinky Galaxy Watch, tak ví, že v minulosti tento produkt disponoval takzvanou otočnou lunetou, která sloužila především pro pohodlné ovládání systému. Od tohoto mechanického prvku však Samsung postupně upustil a v aktuální generaci Galaxy Watch 5 tak korunku nemáme. Po designové stránce je pak těžké hodnotit zda-li je to lepší, nebo horší. Vzhled je nyní čistější, nicméně luneta dodávala hodinkám určitý prvek odlišnosti, který zákazníci dokázali ocenit.
Dalším vítaným benefitem tohoto technického řešení bylo to, že vystupoval nad displej a tím pádem jej chránil. S tím se tedy musíte rozloučit a spolehnout se na to, že safírové sklíčko panel dokáže ochránit. Pokud jde o ovládací prvek, tak ten Samsung vyřešil po svém. O tom ale až v pozdější fázi této recenze.
V Samsungu si u nových Galaxy Watch 5 dali záležet také na tom, aby hodinky něco vydržely. Máme tu tedy klasickou a známou voděodolnost dle certifikace IP68. Dokonce se s hodinkami můžete potápět do hloubky až 50 metrů. Pokud tak například rádi plavete a chcete si tuto aktivitu zaznamenat, tak tento produkt může být ideální volbou. Tím však zvýšená odolnost nekončí. Galaxy Watch 5 se chlubí taktéž vojenským standardem MIL-STD 810G.
Když před několika lety chytré hodinky začínaly a dostávaly se stále více lidem do rukou, respektive na zápěstí, tak často trpěly na ne zrovna kvalitní displeje. Přitom panel je u takového typu zařízení více než důležitý. Toto období je však již pryč a většina kvalitních hodinek má více než dostačující displej. Pak tu ale máme Galaxy Watch 5. Ty mají displej ještě o úroveň lepší. Samsung zde nasadil to nejlepší, co je v podstatě k dispozici.
Podíváme-li se na technické parametry, tak úhlopříčka se zastavila na 1,46 palců a jedná se o panel typu Super AMOLED. Ten pochopitelně obstarala divize Samsung Display, která dodává panely například do svých Samsung telefonů, ale i konkurenčních iPhonů. Ale zpět k parametrům. Zobrazovač nabízí rozlišení 450 × 450 pixelů. V kombinaci s velikostí displeje nám to dává jemnost 326 bodů na palec, což je více než dostačující.
Že je displej kvalitní, dokazuje i svítivost činící neuvěřitelných 1 000 nitů. Problém s viditelností tak prakticky neexistuje ani při přímém slunečním osvětlení. Skvěle funguje taktéž automatická regulace jasu, která je rychlá za každých podmínek a jas nastaví přesně na tu hodnotu, kterou vaše oči ocení. Pokud jde o nějaké vychytávky displeje, tak díky dosti vysoké svítivosti lze hodinky využít i jako provizorní svítilnu.
Již minulý rok se stal alfou a omegou operační systém WearOS, jenž je překryt grafickou nadstavbou One UI Watch, zde ve verzi 4.5. Přítomnost operačního systému od společnosti Google by mohlo naznačovat, že propojení s Android telefony bude jednoduché. Bohužel to není úplně pravda. Spárování hodinek s telefonem Xiaomi 12T Pro bylo lehce problematické a delší, než by bylo zdrávo. Ke spárování musíte mít nainstalovanou aplikaci Galaxy Weareble a následné rozšíření, na které se dostanete skrze onu aplikaci. Zde posléze naleznete vše důležité, co budete k softwaru hodinek potřebovat.
Jen si dovolím upozornit, že abyste hodinky s Androidem dokázali spárovat, tak váš telefon musí běžet na Androidu 6 a vyšším. Pokud jde o druhý břeh, tak s Apple telefony Galaxy Watch 5 bohužel nepropojíte.
Více než důležitou roli tedy hraje aplikace Galaxy Wearable. Zde prakticky dokážete nastavit vše, co od svých hodinek očekáváte. Začneme třeba tím, co budete mít každý den na očích – ciferník. V aplikaci je jich opravdu nespočet, a to i těch, které jsou k dispozici zadarmo. K dispozici jsou také placené designy. Věřím však, že mezi těmi zadarmo si vybere opravdu každý. S vašim ciferníkem lze pracovat i nadále. Můžete si upravit barvy nebo i takzvané komplikace. Z hlavní obrazovky se můžete dozvědět nejen čas, ale třeba i tepovou frekvenci, procento baterie nebo kolik jste již ušli kroků.
V dnešní době si uživatelé již dosti zvykli na placení smartphonem pomocí technologie NFC. Tímto čipem disponují i tyto hodinky. Do aplikace Google Wallet, kterou však do hodinek musíte nejdřív nainstalovat, můžete nahrát svou platební kartu. Zprvu se to sice může zdát nepohodlné, avšak garantuji, že je to velice návykové. Z dalších povedených čipů tu máme GPS. Tu lze pochopitelně manuálně ovládat a zapnout například jen při sportování. A to vlastně i doporučuji. V momentě, kdy je určování polohy neustále aktivní, mizí procenta baterie rychlým tempem.
Příchozí notifikace má Samsung ve svých hodinkách zvládnuté na jedničku. A to je dobře, vždyť takový produkt má být vlastně jakousi prodlouženou rukou smartphonu. Při příchozí zprávě tedy hodinky zavibrují a zobrazí zprávu. Kladně hodnotím také schopnost zobrazení většiny emoji a diakritiky. Nestane se tedy, že by se ve zprávě objevovaly nezobrazitelné znaky. Na zprávu lze následně skrze hodinky také odpovědět. Funguje hlasové zadávání, nicméně spolehnout se můžete i na miniaturní klávesnici, na které je ale psaní lehce nepohodlné. V nastavení hodinek lze také upravit, jak se hodinky při příchozí zprávě budou chovat. Mohou vibrovat, vydat zvuk či třeba jen rozsvítit displej.
U notifikací ještě chvíli zůstaneme. Ve zmiňované aplikaci Galaxy Wereable totiž nechybí možnost si nastavit jednotlivé aplikace a jejich chování při příchozí zprávě. Tak například pokud vám přijde upozornění na Messenger, tak hodinky mohou vibrovat. Naopak při klasické zprávě se ozve třeba jen zvukové upozornění. V neposlední řadě Galaxy Watch 5 nabízejí i funkci pro nalezení smartphonu. Jste-li v dosahu telefonu, tak si jej lze pomocí vašeho chytrého zařízení na zápěstí prozvonit.
Průchod systémem v hodinkách Galaxy Watch 5 je opravdu intuitivní a jednoduchý. Základem jsou dvě tlačítka na pravém boku zařízení. To umístěné výše vás v jakýkoliv moment vrátí na domovskou obrazovku, kterou je ciferník. Klávesa umístěna ve spodní části slouží pro jeden krok zpět. Toho lze však docílit i jinak. A to tažením prstu z levé strany displeje. Tahem prstu na domovské obrazovce směrem zeshora dolů zobrazíte ovládací prvky, jako je Wi-Fi, GPS, nastavení či režimy jako nerušit a spánek. Do menu aplikací se následně dostanete táhnete-li prstem ze spodní části displeje směrem doprostřed.
Jak již bylo zmíněno, tak Samsung zde odstranil fyzickou korunku pro ovládání systému. I přesto si sem tento ovládací prvek našel cestu, i když trochu jinou. Kolem krásného displeje je poměrně velký rámeček, jenž jihokorejci dokázali prakticky využít. Je totiž dotykový a funguje stejně jako ona korunka. Kroužením prstu po této ploše tak krásně rolujete například nastavením či jinými aplikacemi s dostatek obsahu na to, abyste museli posunout displej dolů. O správnosti vašeho dotyku vás následně spraví příjemná haptická odezva.
Chytré hodinky již odjakživa disponují různými senzory, které pomáhají uživateli. S postupem času jsou senzory lepší a přibývají nové. Pokud pak hledáte hodinky, kterým v podstatě nic nechybí, tak Galaxy Watch 5 jsou skvělým kandidátem. Již standardem je přítomnost krokoměru, jenž pochopitelně počítá vaše kroky. Společně s aplikací Samsung Health se vás následně tyto chytré hodinky snaží motivovat k pohybu a abyste denně ušli alespoň 6 000 kroků.
Mezi další známé senzory patří ten, jenž monitoruje spánek. Ačkoliv zde se spíše jedná o kombinaci akcelerometru s dalšími technologiemi v hodinkách. Galaxy Watch 5 dokáží poměrně přesně změřit spánek a také určit jeho jednotlivé fáze. S daty lze posléze pracovat jak v samotných hodinkách, tak v aplikaci Samsung Health v telefonu. Během vašeho spánku dokáží Galaxy Watch 5 měřit tep, EKG ale i kyslík v krvi.
Již jsme tedy nakousnuli EKG, nebo-li snímání elektrické srdeční aktivity. To lze měřit ručně nebo to nechat automatice. V tomto případě ale musíte vzít v úvahu, že procenta baterie budou mizet rychleji, než byste rádi. To samé platí u měření kyslíku v krvi. Co se týče přesnosti těchto senzorů, tak to sám dokážu posoudit pouze u zaznamenávání kyslíku v krvi. Hodinky jsem měl možnost porovnat s prstovým pulzním oxymetrem a výsledky byly téměř totožné. Předpokládám tedy, že i monitorování EKG bude na vysoké úrovni.
U chytrých hodinek pochopitelně neočekáváte, že nabídnou výkon smartphonů. Ostatně k čemu by to také bylo. Zkrátka zde potřebujete, aby produkt zvládal vše, co má a pokud možno bez problémů. V kulatém těle tohoto zařízení tedy nalezneme tovární dvoujádrový procesor Exynos W920 ve spolupráci s 1,5 GB RAM. Pro data uživatele je následně připraveno úložiště o kapacitě 16 GB. Jen pozor, systém si zabere nějakých cca 9 GB. I přesto ale zbude dost místa, třeba na hudbu. K hodinkám totiž můžete klidně připojit vaše bezdrátová sluchátka.
Pod pokličkou těchto krásných hodinek Samsung uložil nadprůměrnou baterii. Konkrétně se bavíme o akumulátoru s kapacitou 410 mAh, jehož dobíjení probíhá skrze dodanou bezdrátovou nabíječkou s rychlostí 10W. Dobití však funguje i na kterékoliv jiné Qi nabíječce. Čísla jsou tedy více než působívá. Jak na tom ale jsou Galaxy Watch 5 v praxi? To je vlastně to nejdůležitější. Odpovědět na výdrž na jedno nabití není však tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Úřaduje zde totiž několik vlivných faktorů, které je třeba vzít v potaz.
Tak třeba to, zda-li využíváte všechny senzory, kterými jsou hodinky Galaxy Watch 5 prošpikované. Pakliže tedy máte zapnuté všechny možné monitorovací systémy a jejich ovládání necháte na automatice, tak se musíte spokojit s jedním dnem a pár hodinami. Do tohoto času se vleze taktéž zaznamenání sportovní aktivity o zhruba hodinovém rozsahu. Velice příjemné je také to, že den hodinky vydrží i při aktivním displeji, jak již totiž bylo řečeno, tak zde máme funkci Always-On.
Jakmile začnete ořezávat funkce hodinek, tak pochopitelně roste jejich výdrž na jedno nabití. Vypnete-li Always-On a automatické měření kyslíku v krvi, EKG a tepu, tak budete možná překvapeni, jak dlouho s vámi vaše zařízení vydrží. V ten moment se můžete spolehnout až na tři dny výdrže. Je tedy otázka, co od hodinek očekáváte. Osobně preferuji ponechané zapnuté všechny funkce. A když už akumulátor vybijete, tak nabití netrvá dlouho. Ze zhruba 10 % na plnou kapacitu se dostanete za cca hodinku a pár minut k tomu.
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 5 patři mezi to nejlepší, co se v tomto segmentu a v této cenové relaci dá sehnat. Důvodů je několik. Prvně se můžeme podívat na design, který se jihokorejcům jednoduše povedl. To samé platí pro zpracovaní, které nemá prakticky žádnou chybu. Také displej je na vysoké úrovni a v segmentu chytrých hodinek se rozhodně jedná o jeden z nejkvalitnějších panelů. Pochvalu si hodinky zaslouží i za svou vnitřní výbavu a množství senzorů, které vám dokáží pomoci s monitorováním zdravotního stavu. Zvýšená odolnost je taktéž velice vítaným benefitem.
Samostatnou kapitolou je pochopitelně software, který má mnoho užitečných funkcí. Navíc vypadá zkrátka líbivě a moderně. Ve většině případů se vývojářům podařila také optimalizace, ačkoliv občasným záškubům se zkrátka nevyhnou ani takto povedené hodinky. I přesto se ale jedná o skutečně povedený kus hardwaru, který jen těžko hledá konkurenci. A když už jsme u ní…
Opomenout pochopitelně nemůžeme nové Apple Watch Series 8. Ty mají starý známý design, bezchybné zpracovaní a skvěle optimalizované watchOS s velkým množstvím funkcí. Zde ale platí přesný opak oproti právě otestovaným hodinkám. Toto jablečné zařízení totiž spárujete pouze s iPhony. Majitelé Androidů tak mají bohužel utrum.
Pro ně jsou však připraveny například Garmin Venu 2 Plus, které disponují velice elegantním designem, GPS i NFC pro bezkontaktní placení. Potěší i podpora měření srdečního tepu, kyslíku v krvi nebo podrobné monitorování spánku. Výhodou těchto hodinek je kompatibilita s iOS i Android zařízeními.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní zpracování | občasné záškuby systému |
krásný design | výdrž na jedno nabití při využívání všech senzorů |
senzorová výbava | |
možnosti WearOS |
Trhu s chytrými hodinkami jednoznačně vládne Apple a jejich Apple Watch. Tento produkt tedy na trhu dominuje, což dokazují nejen prodejní čísla. Pokud však existuje konkurence pro jablečný výrobek, tak jej má na starosti jihokorejský Samsung. Ten před pár týdny představil následovníka povedené generace Galaxy Watch 4 (recenze). Nové hodinky s pořadovým označením Galaxy Watch 5 se pokusí navázat na předešlé úspěchy a k tomu přidat něco navíc.
Jsou tedy nové Galaxy Watch 5 výrazným upgradem oproti předešlému modelu? Jedná se o nejlepší chytré hodinky pro Android smartphony? Rozhodně se o to snaží a na trh přichází prakticky se všemi důležitými technologiemi.
Jakmile si Galaxy Watch 5 objednáte, tak vám přijde podlouhlá a úzká krabička, ve které se pochopitelně skrývá vše důležité. Po otevření balení na vás vykoukne papírová krabička kopírující tvar onoho balení. Zde následně nalezneme technické brožurky a dobíjecí kabel. Jakmile tuto část z balení vyjmete, tak se již objeví ony očekávané hodinky i s nasazeným řemínkem. Stačí je tedy vytáhnout, usadit na zápěstí, nastavit a začít používat.
Mnoho lidí vnímá hodinky i jakýsi druh módního doplňku. K obleku se hodí takové, na sport zase jiné a třeba do práce opět rozdílné. Smartwatch pak dokážou kombinovat všechny styly, které potřebujete. A stačí jen změnit ciferník nebo řemínek. Co je ale již neměnné je samotné tělo zařízení. Nové Galaxy Watch 5 pochopitelně vycházejí z předešlé generace, a tak tu máte kulaté tělo. Po designové stránce na to šel Samsung více než chytře.
Obvodem těla se totiž line jakási vanička, která na první pohled vypadá jakoby byla součástí samotného řemínku. V námi testované modré variantě to vypadá na jednu straně elegantně, ale zároveň mladě a svěže.
Do této vaničky je následně vsunuto tělo hodinek, které je poměrně tlusté. Konkrétně se bavíme o 9,8 milimetrech, díky čemuž na zápěstí Galaxy Watch 5 poměrně vystupují. U menší ruky je tento neduh ještě znatelnější. V čem si již hodinky vedou lépe je jejich váha – 33 gramů. Po nějaké době tak ztratíte pocit, že na ruce něco nesete. Lehkost u takového typu zařízení je více než vítaná. Kde však malinko Jihokorejci zaváhali je řemínek. Máme zde obyčejný silikonový, pod kterým se vám bude zápěstí potit. Nějaký vzdušnější by hodinkám dozajista padl.
Toto však není neřešitelný problém. Tak jako u většiny klasických analogových hodinek, máme tu standardní 22mm upínání. Můžete přijít tak do jakéhokoliv hodinářství a vybrat si vyhovující řemínek. Nebo se stačí podívat na internet, kde je až přehršel typů a každý si tak vybere svůj.
Podíváme-li se na boky zařízení, tak zde pochopitelně máme všechny důležité prvky. Levý bok je však designově čistý a vše potřebné Samsung umístil na ten pravý. V horní polovině rámu je domovské tlačítko, které nese decentní červenou úpravu. Hned pod ním je další tlačítko, které slouží jako krok zpět. Obě klávesy jsou však v nastavení přizpůsobit. Mezi těmito tlačítky se ještě ukryl mikrofon. Z ovládacích periferií tak máme probráno vše, co nám Galaxy Watch 5 nabízejí.
Celkově bych design a provedení chytrých hodinek Galaxy Watch 5 hodnotil velice kladně. Je vidět, že Samsung má již s takovým typem produktu bohaté zkušenosti a dokáže z nich patřičně profitovat. Konstruktéři navíc přidali hodnotné materiály a výsledek je tedy více než povedený. Také celková ergonomie je ukázková a hodinky tak zkrátka budete rádi nosit.
Kdo zná hodinky Galaxy Watch, tak ví, že v minulosti tento produkt disponoval takzvanou otočnou lunetou, která sloužila především pro pohodlné ovládání systému. Od tohoto mechanického prvku však Samsung postupně upustil a v aktuální generaci Galaxy Watch 5 tak korunku nemáme. Po designové stránce je pak těžké hodnotit zda-li je to lepší, nebo horší. Vzhled je nyní čistější, nicméně luneta dodávala hodinkám určitý prvek odlišnosti, který zákazníci dokázali ocenit.
Dalším vítaným benefitem tohoto technického řešení bylo to, že vystupoval nad displej a tím pádem jej chránil. S tím se tedy musíte rozloučit a spolehnout se na to, že safírové sklíčko panel dokáže ochránit. Pokud jde o ovládací prvek, tak ten Samsung vyřešil po svém. O tom ale až v pozdější fázi této recenze.
V Samsungu si u nových Galaxy Watch 5 dali záležet také na tom, aby hodinky něco vydržely. Máme tu tedy klasickou a známou voděodolnost dle certifikace IP68. Dokonce se s hodinkami můžete potápět do hloubky až 50 metrů. Pokud tak například rádi plavete a chcete si tuto aktivitu zaznamenat, tak tento produkt může být ideální volbou. Tím však zvýšená odolnost nekončí. Galaxy Watch 5 se chlubí taktéž vojenským standardem MIL-STD 810G.
Když před několika lety chytré hodinky začínaly a dostávaly se stále více lidem do rukou, respektive na zápěstí, tak často trpěly na ne zrovna kvalitní displeje. Přitom panel je u takového typu zařízení více než důležitý. Toto období je však již pryč a většina kvalitních hodinek má více než dostačující displej. Pak tu ale máme Galaxy Watch 5. Ty mají displej ještě o úroveň lepší. Samsung zde nasadil to nejlepší, co je v podstatě k dispozici.
Podíváme-li se na technické parametry, tak úhlopříčka se zastavila na 1,46 palců a jedná se o panel typu Super AMOLED. Ten pochopitelně obstarala divize Samsung Display, která dodává panely například do svých Samsung telefonů, ale i konkurenčních iPhonů. Ale zpět k parametrům. Zobrazovač nabízí rozlišení 450 × 450 pixelů. V kombinaci s velikostí displeje nám to dává jemnost 326 bodů na palec, což je více než dostačující.
Že je displej kvalitní, dokazuje i svítivost činící neuvěřitelných 1 000 nitů. Problém s viditelností tak prakticky neexistuje ani při přímém slunečním osvětlení. Skvěle funguje taktéž automatická regulace jasu, která je rychlá za každých podmínek a jas nastaví přesně na tu hodnotu, kterou vaše oči ocení. Pokud jde o nějaké vychytávky displeje, tak díky dosti vysoké svítivosti lze hodinky využít i jako provizorní svítilnu.
Již minulý rok se stal alfou a omegou operační systém WearOS, jenž je překryt grafickou nadstavbou One UI Watch, zde ve verzi 4.5. Přítomnost operačního systému od společnosti Google by mohlo naznačovat, že propojení s Android telefony bude jednoduché. Bohužel to není úplně pravda. Spárování hodinek s telefonem Xiaomi 12T Pro bylo lehce problematické a delší, než by bylo zdrávo. Ke spárování musíte mít nainstalovanou aplikaci Galaxy Weareble a následné rozšíření, na které se dostanete skrze onu aplikaci. Zde posléze naleznete vše důležité, co budete k softwaru hodinek potřebovat.
Jen si dovolím upozornit, že abyste hodinky s Androidem dokázali spárovat, tak váš telefon musí běžet na Androidu 6 a vyšším. Pokud jde o druhý břeh, tak s Apple telefony Galaxy Watch 5 bohužel nepropojíte.
Více než důležitou roli tedy hraje aplikace Galaxy Wearable. Zde prakticky dokážete nastavit vše, co od svých hodinek očekáváte. Začneme třeba tím, co budete mít každý den na očích – ciferník. V aplikaci je jich opravdu nespočet, a to i těch, které jsou k dispozici zadarmo. K dispozici jsou také placené designy. Věřím však, že mezi těmi zadarmo si vybere opravdu každý. S vašim ciferníkem lze pracovat i nadále. Můžete si upravit barvy nebo i takzvané komplikace. Z hlavní obrazovky se můžete dozvědět nejen čas, ale třeba i tepovou frekvenci, procento baterie nebo kolik jste již ušli kroků.
V dnešní době si uživatelé již dosti zvykli na placení smartphonem pomocí technologie NFC. Tímto čipem disponují i tyto hodinky. Do aplikace Google Wallet, kterou však do hodinek musíte nejdřív nainstalovat, můžete nahrát svou platební kartu. Zprvu se to sice může zdát nepohodlné, avšak garantuji, že je to velice návykové. Z dalších povedených čipů tu máme GPS. Tu lze pochopitelně manuálně ovládat a zapnout například jen při sportování. A to vlastně i doporučuji. V momentě, kdy je určování polohy neustále aktivní, mizí procenta baterie rychlým tempem.
Příchozí notifikace má Samsung ve svých hodinkách zvládnuté na jedničku. A to je dobře, vždyť takový produkt má být vlastně jakousi prodlouženou rukou smartphonu. Při příchozí zprávě tedy hodinky zavibrují a zobrazí zprávu. Kladně hodnotím také schopnost zobrazení většiny emoji a diakritiky. Nestane se tedy, že by se ve zprávě objevovaly nezobrazitelné znaky. Na zprávu lze následně skrze hodinky také odpovědět. Funguje hlasové zadávání, nicméně spolehnout se můžete i na miniaturní klávesnici, na které je ale psaní lehce nepohodlné. V nastavení hodinek lze také upravit, jak se hodinky při příchozí zprávě budou chovat. Mohou vibrovat, vydat zvuk či třeba jen rozsvítit displej.
U notifikací ještě chvíli zůstaneme. Ve zmiňované aplikaci Galaxy Wereable totiž nechybí možnost si nastavit jednotlivé aplikace a jejich chování při příchozí zprávě. Tak například pokud vám přijde upozornění na Messenger, tak hodinky mohou vibrovat. Naopak při klasické zprávě se ozve třeba jen zvukové upozornění. V neposlední řadě Galaxy Watch 5 nabízejí i funkci pro nalezení smartphonu. Jste-li v dosahu telefonu, tak si jej lze pomocí vašeho chytrého zařízení na zápěstí prozvonit.
Průchod systémem v hodinkách Galaxy Watch 5 je opravdu intuitivní a jednoduchý. Základem jsou dvě tlačítka na pravém boku zařízení. To umístěné výše vás v jakýkoliv moment vrátí na domovskou obrazovku, kterou je ciferník. Klávesa umístěna ve spodní části slouží pro jeden krok zpět. Toho lze však docílit i jinak. A to tažením prstu z levé strany displeje. Tahem prstu na domovské obrazovce směrem zeshora dolů zobrazíte ovládací prvky, jako je Wi-Fi, GPS, nastavení či režimy jako nerušit a spánek. Do menu aplikací se následně dostanete táhnete-li prstem ze spodní části displeje směrem doprostřed.
Jak již bylo zmíněno, tak Samsung zde odstranil fyzickou korunku pro ovládání systému. I přesto si sem tento ovládací prvek našel cestu, i když trochu jinou. Kolem krásného displeje je poměrně velký rámeček, jenž jihokorejci dokázali prakticky využít. Je totiž dotykový a funguje stejně jako ona korunka. Kroužením prstu po této ploše tak krásně rolujete například nastavením či jinými aplikacemi s dostatek obsahu na to, abyste museli posunout displej dolů. O správnosti vašeho dotyku vás následně spraví příjemná haptická odezva.
Chytré hodinky již odjakživa disponují různými senzory, které pomáhají uživateli. S postupem času jsou senzory lepší a přibývají nové. Pokud pak hledáte hodinky, kterým v podstatě nic nechybí, tak Galaxy Watch 5 jsou skvělým kandidátem. Již standardem je přítomnost krokoměru, jenž pochopitelně počítá vaše kroky. Společně s aplikací Samsung Health se vás následně tyto chytré hodinky snaží motivovat k pohybu a abyste denně ušli alespoň 6 000 kroků.
Mezi další známé senzory patří ten, jenž monitoruje spánek. Ačkoliv zde se spíše jedná o kombinaci akcelerometru s dalšími technologiemi v hodinkách. Galaxy Watch 5 dokáží poměrně přesně změřit spánek a také určit jeho jednotlivé fáze. S daty lze posléze pracovat jak v samotných hodinkách, tak v aplikaci Samsung Health v telefonu. Během vašeho spánku dokáží Galaxy Watch 5 měřit tep, EKG ale i kyslík v krvi.
Již jsme tedy nakousnuli EKG, nebo-li snímání elektrické srdeční aktivity. To lze měřit ručně nebo to nechat automatice. V tomto případě ale musíte vzít v úvahu, že procenta baterie budou mizet rychleji, než byste rádi. To samé platí u měření kyslíku v krvi. Co se týče přesnosti těchto senzorů, tak to sám dokážu posoudit pouze u zaznamenávání kyslíku v krvi. Hodinky jsem měl možnost porovnat s prstovým pulzním oxymetrem a výsledky byly téměř totožné. Předpokládám tedy, že i monitorování EKG bude na vysoké úrovni.
U chytrých hodinek pochopitelně neočekáváte, že nabídnou výkon smartphonů. Ostatně k čemu by to také bylo. Zkrátka zde potřebujete, aby produkt zvládal vše, co má a pokud možno bez problémů. V kulatém těle tohoto zařízení tedy nalezneme tovární dvoujádrový procesor Exynos W920 ve spolupráci s 1,5 GB RAM. Pro data uživatele je následně připraveno úložiště o kapacitě 16 GB. Jen pozor, systém si zabere nějakých cca 9 GB. I přesto ale zbude dost místa, třeba na hudbu. K hodinkám totiž můžete klidně připojit vaše bezdrátová sluchátka.
Pod pokličkou těchto krásných hodinek Samsung uložil nadprůměrnou baterii. Konkrétně se bavíme o akumulátoru s kapacitou 410 mAh, jehož dobíjení probíhá skrze dodanou bezdrátovou nabíječkou s rychlostí 10W. Dobití však funguje i na kterékoliv jiné Qi nabíječce. Čísla jsou tedy více než působívá. Jak na tom ale jsou Galaxy Watch 5 v praxi? To je vlastně to nejdůležitější. Odpovědět na výdrž na jedno nabití není však tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Úřaduje zde totiž několik vlivných faktorů, které je třeba vzít v potaz.
Tak třeba to, zda-li využíváte všechny senzory, kterými jsou hodinky Galaxy Watch 5 prošpikované. Pakliže tedy máte zapnuté všechny možné monitorovací systémy a jejich ovládání necháte na automatice, tak se musíte spokojit s jedním dnem a pár hodinami. Do tohoto času se vleze taktéž zaznamenání sportovní aktivity o zhruba hodinovém rozsahu. Velice příjemné je také to, že den hodinky vydrží i při aktivním displeji, jak již totiž bylo řečeno, tak zde máme funkci Always-On.
Jakmile začnete ořezávat funkce hodinek, tak pochopitelně roste jejich výdrž na jedno nabití. Vypnete-li Always-On a automatické měření kyslíku v krvi, EKG a tepu, tak budete možná překvapeni, jak dlouho s vámi vaše zařízení vydrží. V ten moment se můžete spolehnout až na tři dny výdrže. Je tedy otázka, co od hodinek očekáváte. Osobně preferuji ponechané zapnuté všechny funkce. A když už akumulátor vybijete, tak nabití netrvá dlouho. Ze zhruba 10 % na plnou kapacitu se dostanete za cca hodinku a pár minut k tomu.
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 5 patři mezi to nejlepší, co se v tomto segmentu a v této cenové relaci dá sehnat. Důvodů je několik. Prvně se můžeme podívat na design, který se jihokorejcům jednoduše povedl. To samé platí pro zpracovaní, které nemá prakticky žádnou chybu. Také displej je na vysoké úrovni a v segmentu chytrých hodinek se rozhodně jedná o jeden z nejkvalitnějších panelů. Pochvalu si hodinky zaslouží i za svou vnitřní výbavu a množství senzorů, které vám dokáží pomoci s monitorováním zdravotního stavu. Zvýšená odolnost je taktéž velice vítaným benefitem.
Samostatnou kapitolou je pochopitelně software, který má mnoho užitečných funkcí. Navíc vypadá zkrátka líbivě a moderně. Ve většině případů se vývojářům podařila také optimalizace, ačkoliv občasným záškubům se zkrátka nevyhnou ani takto povedené hodinky. I přesto se ale jedná o skutečně povedený kus hardwaru, který jen těžko hledá konkurenci. A když už jsme u ní…
Opomenout pochopitelně nemůžeme nové Apple Watch Series 8. Ty mají starý známý design, bezchybné zpracovaní a skvěle optimalizované watchOS s velkým množstvím funkcí. Zde ale platí přesný opak oproti právě otestovaným hodinkám. Toto jablečné zařízení totiž spárujete pouze s iPhony. Majitelé Androidů tak mají bohužel utrum.
Pro ně jsou však připraveny například Garmin Venu 2 Plus, které disponují velice elegantním designem, GPS i NFC pro bezkontaktní placení. Potěší i podpora měření srdečního tepu, kyslíku v krvi nebo podrobné monitorování spánku. Výhodou těchto hodinek je kompatibilita s iOS i Android zařízeními.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní zpracování | občasné záškuby systému |
krásný design | výdrž na jedno nabití při využívání všech senzorů |
senzorová výbava | |
možnosti WearOS |