Allegro
Allegro

Recenze Apple Watch Series 8 – Rozhodně největší letošní zklamání, ale…

  • Otestovali jsme nejnovější Apple Watch Series 8
  • Očekávání byla opravdu vysoká, o to větší je nakonec zklamání
  • I když jsme se nedočkali výraznějšího vylepšení, hodinky zůstávají etalonem
Apple Watch Series 8 recenze

Otestovali jsme nejnovější Apple Watch Series 8 | foto: vlastní

Když jsme před rokem očekávali výrazněji přepracované hodinky od Applu, které by měly například ostřejší hrany a nové, revoluční funkce, ale nedočkali jsme se, tak to bylo brané tak, že v roce 2022 s příchodem Apple Watch Series 8 je to naprostá tutovka. Ovšem světe div se, cupertinský gigant u nejnovější generace svých chytrých hodinek nepřinesl skoro žádné výraznější novinky, které by byly hodné nové generace tohoto produktu.

Apple se chová profesorsky

Výkon manažerů z Applu je ve sportovní terminologii hodný profesorského jednání, které vykazuje jisté zakrnění v případě, kdy jste prostě vy ten, který diktuje a ostatní mohou jen opisovat nebo velice těžko přicházet s něčím, čím by vás předčili. Pro běžného uživatele využívajícího „jablečný” ekosystém je trochu škoda, že se každý rok nedočká důvodů, proč si pořídit nové Apple Watch. Na druhou stranu, alespoň není potřeba si kupovat produkt jen na rok, ale klidně na 3-4 nebo i více let.

Nejnovější Apple Watch Series 8 jsou ve zkratce etalonem na poli chytrých hodinek, protože dávají dohromady opravdu užitečné funkce hlídající vaše zdraví, ale také vám pomáhají žít lepší život s pomocí monitoringu sportovních aktivit. Za cenu od 12 490 korun nabízejí opravdu hodně a konkurence nemá jednoduchou pozici, obzvláště v případě, kdy Apple do hry zapojuje celý svůj ekosystém a z něj plynoucí výhody. Každopádně více prozradí naše podrobná recenze, která právě začíná.

Apple Watch Series 8 recenze

Apple Watch Series 8 a Apple iPhone 14 Pro | foto: vlastní

Obsah balení

  • chytré hodinky Apple Watch Series 8
  • řemínek vámi zvoleného materiálu ve dvou velikostech
  • nabíjecí indukční dok s USB-C zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Design je bohužel stále stejný

Asi největší nevýhoda nejnovějších Apple Watch 8 je ta, že vypadají stejně jako Apple Watch 7, ale také Apple Watch 6 a když nebudete brát ty nejmenší detaily či nepatrné rozdíly ve velikosti displeje u novějších generací, tak i jako Apple Watch 5 a Apple Watch 4. A to opravdu není dobrá vizitka pro designové oddělení společnosti, která letos přišla alespoň s extrémními Apple Watch Ultra, které mají lehce odlišný design a jsou výrazně větší, aby se neřeklo.

Chytré hodinky Apple Watch Series 8 jsou vpravdě již v pořadí devátou generací, aby se to k tomu všemu nepletlo, a mají velikosti 41 a 45 mm (což je dobré vědět v případě, kdy si k nim budete dokupovat nové řemínky – pozn. redakce). My jsme měli na test menší verzi v hliníkovém provedení, a to v temně inkoustové barvě (černá), která působí celkem konzervativně a je i celkem univerzální. Nicméně na výběr je ještě u hliníkové verze ze stříbrného, hvězdně bílého a červeného provedení (Product RED). U ocelové verze potom vybíráte z grafitově šedé (černá), stříbrné a zlaté, takže na výběr je opravdu více než dost variant.

U displeje zůstává také vše při starém. Jde o Retina panel s rozlišením 484 × 396 px a jemností 260 ppi, takže se nemusíte bát, že by cokoliv na displeji nových Apple Watch Series 8 nebylo ostré. Výborný je také jas dosahující až 1 000 nitů, díky čemuž je vše krásně čitelné i venku na přímém slunci. Nechybí ani Always-on displej, tedy jak mu říká Apple “Stále zapnutý displej”, se kterým můžete například čas i notifikace vidět prakticky nonstop, jen s nižším podsvícením.

Apple Watch Series 8 recenze

Displej je stále stejný, stále stejně kvalitní | foto: vlastní

Systém a ovládání

Pokud máte některou z předchozích čtyř generací Apple Watch, tj. od Apple Watch 4 a výše, tak po prvním spuštění a spárování s iPhonem (bez kterého bohužel hodinky stále nelze zprovoznit – pozn. redakce) uvidíte vše prakticky jako při starém, tedy kámen na kameni. Ovládání a celý systém watchOS 9 se při běžném používání snad vůbec nezměnil, nicméně nějaké změny se odehrály na pozadí a samozřejmě hlouběji v celém programátorském dílu.

Jestli je to stejně jako v případě designu dobře, nebo špatně, si odpovězte sami. Každopádně ale platí, že systém watchOS 9 v případě Apple Watch Series 8 je skvěle optimalizovaný a celkem svižný. Využívá nový čip s označením S8 s 64bitovým dvoujádrovým procesorem. Pokud bychom ale měli být hnidopiši, určitě bylo v silách cupertinského giganta přijít s mnohem výkonnějším procesorem ve stylu toho, jak deklasuje konkurenci na poli počítačů a smartphonů.

3 důvody, proč koupit Apple Watch Series 8?

I když může nejnovější generace Apple Watch Series 8 vypadat, jako kdyby žádné výraznější změny a důvody ke koupi neměla, tak něco se přeci jen najde. Za nás jsou to ve zkratce tři věci – teploměr, rozpoznání autonehody a mezinárodní roaming u LTE varianty. Vylepšení je tady sice více, ale nejsou už tak zajímavá, aby to byl důvod k upgradu z předchozích generací. Ale pro nového zákazníka, který hodinky od Applu třeba nikdy neměl, to může přesto dávat smysl.

Teploměr

Teploměr, to je nový snímač u Apple Watch 8, od kterého se upřímně hodně očekávalo. Ale nakonec je vůbec největším zklamáním, protože si uživatelé (zatím) nemohou změřit teplotu či vidět jakékoliv naměřené výsledky v jakékoliv aplikaci. Jde jen o doplňující senzor, ze kterého pak poslouží data k přesnějšímu monitoringu například spánku, nebo ovulace. Ale je zde potřeba zdůraznit, že to není nic, co by dokázalo posunout výsledky z měření na 100 % přesnost a jen je o určité, menší zpřesnění.

Apple Watch Series 8 recenze

41mm nové Apple Watch Series 8 na ruce | foto: vlastní

Pokud jste žena a chcete mít sledování ovulace přes hodinky, resp. aplikaci Zdraví na iPhonu, tak pak mohou Apple Watch Series 8 udělat svou práci a pomoci vám se sledováním vašeho těla. Nicméně jak Apple uvádí, tak vše probíhá až zpětně na základě těchto dat a je to opět jen nějaký odhad, který nakonec nemusí ani vyjít. A to je zklamání. Podobně je tomu i v případě měření spánku, kde tedy akorát trvá více než týden, než hodinky naberou data a začnou ukazovat průměrnou teplotu.

Mnozí už se těšili například na to, že by hodinky od Applu dokázaly podobně jako například chytrý prsten Oura Ring předpovídat blížící se nemoci na základě změny teploty, ale ani toho jsme se nedočkali. Mají to prý umět až zpětně, stejně jako v případě tělesných teplot způsobených alkoholem, jenže asi budete souhlasit, že když už jste například nemocní, tak to nepotřebujete vědět navíc ještě od hodinek. Přitom přesnost teploměru u Apple Watch má být 0,1 °C, takže na nějaký nedostatečný hardware se tady vývojáři nemají co vymlouvat.

Apple Watch Series 8 recenze

Nejnovější hodinky od Applu s iPhonem v ruce | foto: vlastní

Rozpoznání autonehody

Stejně jako u nového iPhonu 14 Pro, také u hodinek Apple Watch Series 8 jsme se dočkali vylepšeného hardwaru, který má na starosti sledování gravitačního zrychlení a nárazů (přepracovaný gyroskop a akcelerometr – pozn. redakce). Takže pokud byste měli autonehodu, smartwatch od Applu vám nově přivolají pomoc a dají vědět vašim blízkým. Automatické rozpoznání autonehody jsme neotestovali a z pochopitelných důvodů doufáme, že ani neotestujeme, každopádně cupertinský gigant tvrdí, že bylo vyvinuto na základě více než milionu hodin záznamů o řízení a nehodách v reálných podmínkách. Takže se dá věřit, že by měla tahle případná pomoc zafungovat.

Apple Watch Series 8 recenze

Zapínání řemínku u Apple Watch Series 8 | foto: vlastní

Mezinárodní roaming

Třetí a možná vůbec největší novinkou u Apple Watch Series 8 je mezinárodní roaming u LTE varianty, který uživatelům hodinek umožňuje, aby se mohli dovolat bez iPhonu dokonce i v zahraničí. U dosavadních generací to fungovalo v rámci eSIM pouze v té zemi, kde jste si služby operátora aktivovali, tj. například jen v Česku a pokud jste pak vycestovali do zahraničí, tak v tu chvíli jste měli z LTE varianty jen základní Wi-Fi variantu, která potřebovala konektivitu s iPhonem.

Zaměřeno na zdraví a sport

Nebudeme zabíhat do detailů, protože to by bylo nošení dříví do lesa, ale u nejnovějších Apple Watch Series 8 samozřejmě nechybí všechny ty zdravotní a sportovní funkce a monitoringy, jako u předchozích generací hodinek. Můžete se tedy spolehnout na poměrně přesnou diagnostiku EKG, dále monitorování saturace krve, tepu, ale i spánku. Samozřejmostí je poměrně přesný krokoměr, takže prakticky nonstop 24 hodin denně 7 dnů v týdnu máte zaznamenávaná data a pak jen vidíte, jak jste byli aktivní a zda pro své zdraví děláte dost nebo ne.

Apple Watch Series 8 recenze

Měření saturace krve u Apple Watch 8 | foto: vlastní

Na chvíli se však zastavíme u vylepšeného měření spánku. Díky teploměru totiž Apple dokáže u nových Apple Watch Series 8 lépe sledovat délku a fáze spánku, navíc dokáže měřit i dechovou frekvenci, takže pak ráno můžete dostat ucelený přehled o tom, jaký byl váš spánek a zda jste ready na daný den. Také zjistíte, zda vás v noci něco probudilo, což může mít negativní vliv na kvalitu spánku a nakonec i toho, jestli pak nejste přes den trochu podráždění.

Vylepšeno bylo také automatické rozpoznání zahájení cvičení a nechybí monitoring mnoha sportů, u kterých si můžete nechávat zaznamenávat celkem podrobná data. Apple Watch Series 8 však nejsou jen pro sportovce, ale vlastně pro každého díky tomu, že u nich nechybí celá řada funkcí, které jim mohou zachraňovat životy. Kromě novinky v podobě automatické detekce autonehody je to i funkce pro detekci pádu, či Tísňové SOS volání. Škoda, že u Apple Watch 8 nenajdeme i sirénu, kterou si nechávají exkluzivně Apple Watch Ultra.

Výdrž baterie

Nejnovější generace hodinek od Applu přináší nové Bluetooth 5.3, přes které komunikuje s iPhonem a slibuje úspornější bezdrátové spojení, ale také možnost streamování hudby ve vyšší kvalitě. Nicméně pokud jde o výdrž, tak Apple Watch Series 8 jsou stále jednodenním zařízením, které v případě měření spánku musíte dávat do nabíječky nejlépe ráno, i večer. Pouze pokud nesportujete a používáte chytré hodinky jen jako hodinky s méně notifikacemi, tak vám mohou přežít den i noc, ale hrozí, že to bude s odřenýma ušima.

Apple Watch Series 8 recenze

Výdrž baterie u nových Apple Watch Series 8 je stále zhruba jednodenní | foto: vlastní

Apple si je horší výdrže vědom a kromě nových, extrémních hodinek Apple Watch Ultra, které vydrží několik dnů bez nabíječky, přispěchal u klasických Apple Watch také s novým režimem nízké spotřeby, který slibuje výdrž až 36 hodin, a to díky vypnutí Always-on displeje, měření tepové frekvence a saturace krve, či dalších věcí, bez kterých se člověk obejde a které mohou výrazně ušetřit procenta baterie.

Závěr recenze Apple Watch Series 8

Pochopit Apple je kolikrát složité, ne-li nemožné. U nejnovějších chytrých hodinek od této společnosti je potřeba se na produkt dívat dvojím metrem – Apple Watch Series 8 nejsou příliš inovativní a popravdě oproti loňské generaci toho moc nového nepřinášejí, ovšem stále platí, že jde o jeden z nejlepších produktů na trhu, který dává smysl pro ty, kteří chtějí to nejlepší a nepřecházejí z předchozích generací Apple Watch.

Apple Watch Series 8 recenze

Apple Watch Series 8 zklamaly designem i minimem inovací, ale stále patří na vrchol chytrých hodinek | foto: vlastní

A teď tedy důležitá otázka, komu se vyplatí upgradovat ze starých hodinek na nové od Applu? Určitě všem, kteří chtějí nejnovější technologie a funkce, nicméně čistě racionálně by přechod měli zvážit majitelé Apple Watch Series 4, 5, a možná i 6, pokud chcete lepší monitoring zdravotních funkcí (saturace krve, přesnější měření spánku, ovulace, apod.) a také tenčí rámečky kolem displeje. Leč nečekejte zázraky a smiřte se s tím, že design je prostě stále stejný, pro někoho stále nudný.

Pokud máte Apple Watch Series 7 a zvažujete upgrade, tak si dobře zvažte, zda využijete lepší monitoring spánku, či sledování ovulace, popřípadě detekci autonehody, či mezinárodní roaming u LTE varianty. A pokud chcete ušetřit 3 tisíce korun a nic z výše uvedeného nepotřebujete, tak zvolte racionální cestu a si klidně pořiďte loňský model. Ten letošní vychází na cenu od 12 490 korun v případě menší 41mm verze a od 13 390 korun v případě větší 45mm varianty. Za LTE variantu u obou velikostí si pak ještě připlatíte tři tisícovky.

Chci nové Apple Watch »

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a zpracování  minimum inovací
 systém watchOS výdrž
 zdravotní a záchranné funkce  fungují jenom s iPhonem
 sportovní funkce  vyšší cena
 placení hodinkami
 využití ekosystému Applu

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Recenze Apple Watch Series 8 – Rozhodně největší letošní zklamání, ale…

  • Otestovali jsme nejnovější Apple Watch Series 8
  • Očekávání byla opravdu vysoká, o to větší je nakonec zklamání
  • I když jsme se nedočkali výraznějšího vylepšení, hodinky zůstávají etalonem
Apple Watch Series 8 recenze

Otestovali jsme nejnovější Apple Watch Series 8 | foto: vlastní

Když jsme před rokem očekávali výrazněji přepracované hodinky od Applu, které by měly například ostřejší hrany a nové, revoluční funkce, ale nedočkali jsme se, tak to bylo brané tak, že v roce 2022 s příchodem Apple Watch Series 8 je to naprostá tutovka. Ovšem světe div se, cupertinský gigant u nejnovější generace svých chytrých hodinek nepřinesl skoro žádné výraznější novinky, které by byly hodné nové generace tohoto produktu.

Apple se chová profesorsky

Výkon manažerů z Applu je ve sportovní terminologii hodný profesorského jednání, které vykazuje jisté zakrnění v případě, kdy jste prostě vy ten, který diktuje a ostatní mohou jen opisovat nebo velice těžko přicházet s něčím, čím by vás předčili. Pro běžného uživatele využívajícího „jablečný” ekosystém je trochu škoda, že se každý rok nedočká důvodů, proč si pořídit nové Apple Watch. Na druhou stranu, alespoň není potřeba si kupovat produkt jen na rok, ale klidně na 3-4 nebo i více let.

Nejnovější Apple Watch Series 8 jsou ve zkratce etalonem na poli chytrých hodinek, protože dávají dohromady opravdu užitečné funkce hlídající vaše zdraví, ale také vám pomáhají žít lepší život s pomocí monitoringu sportovních aktivit. Za cenu od 12 490 korun nabízejí opravdu hodně a konkurence nemá jednoduchou pozici, obzvláště v případě, kdy Apple do hry zapojuje celý svůj ekosystém a z něj plynoucí výhody. Každopádně více prozradí naše podrobná recenze, která právě začíná.

Apple Watch Series 8 recenze

Apple Watch Series 8 a Apple iPhone 14 Pro | foto: vlastní

Obsah balení

  • chytré hodinky Apple Watch Series 8
  • řemínek vámi zvoleného materiálu ve dvou velikostech
  • nabíjecí indukční dok s USB-C zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Design je bohužel stále stejný

Asi největší nevýhoda nejnovějších Apple Watch 8 je ta, že vypadají stejně jako Apple Watch 7, ale také Apple Watch 6 a když nebudete brát ty nejmenší detaily či nepatrné rozdíly ve velikosti displeje u novějších generací, tak i jako Apple Watch 5 a Apple Watch 4. A to opravdu není dobrá vizitka pro designové oddělení společnosti, která letos přišla alespoň s extrémními Apple Watch Ultra, které mají lehce odlišný design a jsou výrazně větší, aby se neřeklo.

Chytré hodinky Apple Watch Series 8 jsou vpravdě již v pořadí devátou generací, aby se to k tomu všemu nepletlo, a mají velikosti 41 a 45 mm (což je dobré vědět v případě, kdy si k nim budete dokupovat nové řemínky – pozn. redakce). My jsme měli na test menší verzi v hliníkovém provedení, a to v temně inkoustové barvě (černá), která působí celkem konzervativně a je i celkem univerzální. Nicméně na výběr je ještě u hliníkové verze ze stříbrného, hvězdně bílého a červeného provedení (Product RED). U ocelové verze potom vybíráte z grafitově šedé (černá), stříbrné a zlaté, takže na výběr je opravdu více než dost variant.

U displeje zůstává také vše při starém. Jde o Retina panel s rozlišením 484 × 396 px a jemností 260 ppi, takže se nemusíte bát, že by cokoliv na displeji nových Apple Watch Series 8 nebylo ostré. Výborný je také jas dosahující až 1 000 nitů, díky čemuž je vše krásně čitelné i venku na přímém slunci. Nechybí ani Always-on displej, tedy jak mu říká Apple “Stále zapnutý displej”, se kterým můžete například čas i notifikace vidět prakticky nonstop, jen s nižším podsvícením.

Apple Watch Series 8 recenze

Displej je stále stejný, stále stejně kvalitní | foto: vlastní

Systém a ovládání

Pokud máte některou z předchozích čtyř generací Apple Watch, tj. od Apple Watch 4 a výše, tak po prvním spuštění a spárování s iPhonem (bez kterého bohužel hodinky stále nelze zprovoznit – pozn. redakce) uvidíte vše prakticky jako při starém, tedy kámen na kameni. Ovládání a celý systém watchOS 9 se při běžném používání snad vůbec nezměnil, nicméně nějaké změny se odehrály na pozadí a samozřejmě hlouběji v celém programátorském dílu.

Jestli je to stejně jako v případě designu dobře, nebo špatně, si odpovězte sami. Každopádně ale platí, že systém watchOS 9 v případě Apple Watch Series 8 je skvěle optimalizovaný a celkem svižný. Využívá nový čip s označením S8 s 64bitovým dvoujádrovým procesorem. Pokud bychom ale měli být hnidopiši, určitě bylo v silách cupertinského giganta přijít s mnohem výkonnějším procesorem ve stylu toho, jak deklasuje konkurenci na poli počítačů a smartphonů.

3 důvody, proč koupit Apple Watch Series 8?

I když může nejnovější generace Apple Watch Series 8 vypadat, jako kdyby žádné výraznější změny a důvody ke koupi neměla, tak něco se přeci jen najde. Za nás jsou to ve zkratce tři věci – teploměr, rozpoznání autonehody a mezinárodní roaming u LTE varianty. Vylepšení je tady sice více, ale nejsou už tak zajímavá, aby to byl důvod k upgradu z předchozích generací. Ale pro nového zákazníka, který hodinky od Applu třeba nikdy neměl, to může přesto dávat smysl.

Teploměr

Teploměr, to je nový snímač u Apple Watch 8, od kterého se upřímně hodně očekávalo. Ale nakonec je vůbec největším zklamáním, protože si uživatelé (zatím) nemohou změřit teplotu či vidět jakékoliv naměřené výsledky v jakékoliv aplikaci. Jde jen o doplňující senzor, ze kterého pak poslouží data k přesnějšímu monitoringu například spánku, nebo ovulace. Ale je zde potřeba zdůraznit, že to není nic, co by dokázalo posunout výsledky z měření na 100 % přesnost a jen je o určité, menší zpřesnění.

Apple Watch Series 8 recenze

41mm nové Apple Watch Series 8 na ruce | foto: vlastní

Pokud jste žena a chcete mít sledování ovulace přes hodinky, resp. aplikaci Zdraví na iPhonu, tak pak mohou Apple Watch Series 8 udělat svou práci a pomoci vám se sledováním vašeho těla. Nicméně jak Apple uvádí, tak vše probíhá až zpětně na základě těchto dat a je to opět jen nějaký odhad, který nakonec nemusí ani vyjít. A to je zklamání. Podobně je tomu i v případě měření spánku, kde tedy akorát trvá více než týden, než hodinky naberou data a začnou ukazovat průměrnou teplotu.

Mnozí už se těšili například na to, že by hodinky od Applu dokázaly podobně jako například chytrý prsten Oura Ring předpovídat blížící se nemoci na základě změny teploty, ale ani toho jsme se nedočkali. Mají to prý umět až zpětně, stejně jako v případě tělesných teplot způsobených alkoholem, jenže asi budete souhlasit, že když už jste například nemocní, tak to nepotřebujete vědět navíc ještě od hodinek. Přitom přesnost teploměru u Apple Watch má být 0,1 °C, takže na nějaký nedostatečný hardware se tady vývojáři nemají co vymlouvat.

Apple Watch Series 8 recenze

Nejnovější hodinky od Applu s iPhonem v ruce | foto: vlastní

Rozpoznání autonehody

Stejně jako u nového iPhonu 14 Pro, také u hodinek Apple Watch Series 8 jsme se dočkali vylepšeného hardwaru, který má na starosti sledování gravitačního zrychlení a nárazů (přepracovaný gyroskop a akcelerometr – pozn. redakce). Takže pokud byste měli autonehodu, smartwatch od Applu vám nově přivolají pomoc a dají vědět vašim blízkým. Automatické rozpoznání autonehody jsme neotestovali a z pochopitelných důvodů doufáme, že ani neotestujeme, každopádně cupertinský gigant tvrdí, že bylo vyvinuto na základě více než milionu hodin záznamů o řízení a nehodách v reálných podmínkách. Takže se dá věřit, že by měla tahle případná pomoc zafungovat.

Apple Watch Series 8 recenze

Zapínání řemínku u Apple Watch Series 8 | foto: vlastní

Mezinárodní roaming

Třetí a možná vůbec největší novinkou u Apple Watch Series 8 je mezinárodní roaming u LTE varianty, který uživatelům hodinek umožňuje, aby se mohli dovolat bez iPhonu dokonce i v zahraničí. U dosavadních generací to fungovalo v rámci eSIM pouze v té zemi, kde jste si služby operátora aktivovali, tj. například jen v Česku a pokud jste pak vycestovali do zahraničí, tak v tu chvíli jste měli z LTE varianty jen základní Wi-Fi variantu, která potřebovala konektivitu s iPhonem.

Zaměřeno na zdraví a sport

Nebudeme zabíhat do detailů, protože to by bylo nošení dříví do lesa, ale u nejnovějších Apple Watch Series 8 samozřejmě nechybí všechny ty zdravotní a sportovní funkce a monitoringy, jako u předchozích generací hodinek. Můžete se tedy spolehnout na poměrně přesnou diagnostiku EKG, dále monitorování saturace krve, tepu, ale i spánku. Samozřejmostí je poměrně přesný krokoměr, takže prakticky nonstop 24 hodin denně 7 dnů v týdnu máte zaznamenávaná data a pak jen vidíte, jak jste byli aktivní a zda pro své zdraví děláte dost nebo ne.

Apple Watch Series 8 recenze

Měření saturace krve u Apple Watch 8 | foto: vlastní

Na chvíli se však zastavíme u vylepšeného měření spánku. Díky teploměru totiž Apple dokáže u nových Apple Watch Series 8 lépe sledovat délku a fáze spánku, navíc dokáže měřit i dechovou frekvenci, takže pak ráno můžete dostat ucelený přehled o tom, jaký byl váš spánek a zda jste ready na daný den. Také zjistíte, zda vás v noci něco probudilo, což může mít negativní vliv na kvalitu spánku a nakonec i toho, jestli pak nejste přes den trochu podráždění.

Vylepšeno bylo také automatické rozpoznání zahájení cvičení a nechybí monitoring mnoha sportů, u kterých si můžete nechávat zaznamenávat celkem podrobná data. Apple Watch Series 8 však nejsou jen pro sportovce, ale vlastně pro každého díky tomu, že u nich nechybí celá řada funkcí, které jim mohou zachraňovat životy. Kromě novinky v podobě automatické detekce autonehody je to i funkce pro detekci pádu, či Tísňové SOS volání. Škoda, že u Apple Watch 8 nenajdeme i sirénu, kterou si nechávají exkluzivně Apple Watch Ultra.

Výdrž baterie

Nejnovější generace hodinek od Applu přináší nové Bluetooth 5.3, přes které komunikuje s iPhonem a slibuje úspornější bezdrátové spojení, ale také možnost streamování hudby ve vyšší kvalitě. Nicméně pokud jde o výdrž, tak Apple Watch Series 8 jsou stále jednodenním zařízením, které v případě měření spánku musíte dávat do nabíječky nejlépe ráno, i večer. Pouze pokud nesportujete a používáte chytré hodinky jen jako hodinky s méně notifikacemi, tak vám mohou přežít den i noc, ale hrozí, že to bude s odřenýma ušima.

Apple Watch Series 8 recenze

Výdrž baterie u nových Apple Watch Series 8 je stále zhruba jednodenní | foto: vlastní

Apple si je horší výdrže vědom a kromě nových, extrémních hodinek Apple Watch Ultra, které vydrží několik dnů bez nabíječky, přispěchal u klasických Apple Watch také s novým režimem nízké spotřeby, který slibuje výdrž až 36 hodin, a to díky vypnutí Always-on displeje, měření tepové frekvence a saturace krve, či dalších věcí, bez kterých se člověk obejde a které mohou výrazně ušetřit procenta baterie.

Závěr recenze Apple Watch Series 8

Pochopit Apple je kolikrát složité, ne-li nemožné. U nejnovějších chytrých hodinek od této společnosti je potřeba se na produkt dívat dvojím metrem – Apple Watch Series 8 nejsou příliš inovativní a popravdě oproti loňské generaci toho moc nového nepřinášejí, ovšem stále platí, že jde o jeden z nejlepších produktů na trhu, který dává smysl pro ty, kteří chtějí to nejlepší a nepřecházejí z předchozích generací Apple Watch.

Apple Watch Series 8 recenze

Apple Watch Series 8 zklamaly designem i minimem inovací, ale stále patří na vrchol chytrých hodinek | foto: vlastní

A teď tedy důležitá otázka, komu se vyplatí upgradovat ze starých hodinek na nové od Applu? Určitě všem, kteří chtějí nejnovější technologie a funkce, nicméně čistě racionálně by přechod měli zvážit majitelé Apple Watch Series 4, 5, a možná i 6, pokud chcete lepší monitoring zdravotních funkcí (saturace krve, přesnější měření spánku, ovulace, apod.) a také tenčí rámečky kolem displeje. Leč nečekejte zázraky a smiřte se s tím, že design je prostě stále stejný, pro někoho stále nudný.

Pokud máte Apple Watch Series 7 a zvažujete upgrade, tak si dobře zvažte, zda využijete lepší monitoring spánku, či sledování ovulace, popřípadě detekci autonehody, či mezinárodní roaming u LTE varianty. A pokud chcete ušetřit 3 tisíce korun a nic z výše uvedeného nepotřebujete, tak zvolte racionální cestu a si klidně pořiďte loňský model. Ten letošní vychází na cenu od 12 490 korun v případě menší 41mm verze a od 13 390 korun v případě větší 45mm varianty. Za LTE variantu u obou velikostí si pak ještě připlatíte tři tisícovky.

Chci nové Apple Watch »

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a zpracování  minimum inovací
 systém watchOS výdrž
 zdravotní a záchranné funkce  fungují jenom s iPhonem
 sportovní funkce  vyšší cena
 placení hodinkami
 využití ekosystému Applu

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."