Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Note 10.1 – staronový tablet se stylusem S Pen (MWC 2012)

  |  komentovat  |  autor: David Kovařík

Nejrozšířenější modelová řada společnosti Samsung se rozroste o nového zástupce rodiny Galaxy. Jedná se o tablet Samsung Galaxy Note 10.1. Ten převzal prakticky veškeré funkce z modelu Galaxy Tab 2, jako bonus však přináší použití stylusu S Pen, známého z původního Galaxy Note.

Nepřehlédněte: Samsung napodruhé představil Galaxy Note 10.1. Jaké jsou změny?

Když Samsung před několika měsíci přišel se staronovým konceptem použití stylusu u chytrého telefonu, dočkal se s rozporuplného přijetí. Jihokorejská firma to však s rozšířením této vychytávky myslí opravdu vážně. Důkazem je představení nového modelu, využívajícího jejich speciální stylus s názvem S Pen, včetně několika aplikací, uzpůsobených pro tento stylus. Řeč je o zařízení s názvem Samsung Galaxy Note 10.1, který by se dal jednoduše popsat jako kombinace již existujících modelů Galaxy Tab 2 a Galaxy Note, ze kterého si vypůjčuje již zmíněné dotykové pero.

Doplněno: přečtěte si náš redakční test tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 – recenze umělce nejen pro umělce.

Vzhled tabletu se nese v klasickém stylu zařízení tohoto typu – tedy tělo s co nejtenčím profilem a rozměrnou obrazovkou, kolem které je černý rámeček, který s displejem tvoří jednu rovinu. Tělo přístroje má rozměry 256,7 x 175,3 x 8,9 mm 262 x 180 x 8,9 mm při hmotnosti 583 gramů 600 g (3G verze) a 597 g (Wi-Fi verze). Samozřejmostí je použití kvalitních materiálů – záda zařízení jsou tedy zhotovena z broušeného hliníku. Předek je prakticky celý tvořen Super PLS LCD displejem o úhlopříčce 10,1″ a rozlišení 1280 x 800 px. Kapacitní technologii a vícedotyková gesta snad už není potřeba ani zmiňovat. Milovníci multimédií s povděkem uvítají stereo reproduktory včetně dvojice fotoaparátů – ten zadní o rozlišení 3 Mpx s přisvětlovací diodou a nahráváním HD 720p videa, ten přední 1,9 Mpx. Veškerý obsah bude možné uložit na vestavěnou paměť o kapacitě  16, 32 nebo 64 GB. Pro nenasytné jedince bude k dispozici navíc slot pro paměťové karty typu microSD.

Srdcem, respektive mozkem tabletu, je čtyřjádrový 1,4 GHz procesor dvoujádrový procesor Samsung Exynos 4210 se dvěma jádry Cortex-A9, taktovanými na 1,4 GHz. Ten bude spolupracovat s 1GB 2 GB operační pamětí RAM. Energii pro chod dodá baterie s velikou kapacitou 7 000 mAh. Note 10.1 není ochuzen ani o bohatou konektivitu, která čítá standardy Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 3.0 4.0,  A-GPS včetně navigačního systému Glonass, rychlé datové přenosy včetně HSPA+ (u 3G verze) či rozhraní microUSB.

Co se softwarové výbavy týče, zde převezme úlohu nejnovější verze Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich s nadstavbou TouchWiz. Výrobce do něj plánuje implementovat velkou řadu pomocných služeb a aplikací. Mezi ně bude patřit i software, který naplno využije vlastnosti stylusu S Pen, které jsou již známy z původního Galaxy Note. Pojďme si vyjmenovat alespoň ty základní. Aplikace S Note bude sloužit k vytváření poznámek, ať už do nového dokumentu či třeba na obrázek, který bude možné následně z tabletu exportovat ve formátu pdf. Z aplikací dále stojí za zmínku také programy od firmy Adobe – Ideas a Photoshop touch. První jmenovaný je určen ke tvorbě firemních prezentací se vším všudy. Photoshop Touch je pak speciální verze známého programu uzpůsobená pro dotykové displeje.

Náčrty od ruky jistě nejsou, co se přesnosti týče, úplně ideální. Na to u Samsungu mysleli taky, proto do přístroje implementovali funci Shape Match, která by měla načrtnutný obsah vyhlazovat a upravovat tak, aby byl výsledek co nejlepší. Funkce Formula Match pak digitalizuje matematické vzorečky a dělá je tak mnohem přehlednější a použitelnější. Implementace stylusu do konceptu tabletu zní určitě nadějně a bude zajímavé sledovat, jak bude přijat širokou veřejnosti, zejména pak bussiness sférou.

Samsung Galaxy Tab 10.1  bude dostupný ve dvou základních verzích – 3G nebo Wi-Fi. Na výběr bude také  ze tří zmíněných paměťových kapacit – tedy 16, 32 nebo 64 GB. Oficiální dostupnost ani cena pro český trh nám prozatím nejsou známy, v závislosti na rozdílných variantách však lze očekávat částku blížící se 15 000 Kč.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení