Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Samsung Galaxy Note 10.1 – staronový tablet se stylusem S Pen (MWC 2012)

  |  komentovat  |  autor: David Kovařík

Nejrozšířenější modelová řada společnosti Samsung se rozroste o nového zástupce rodiny Galaxy. Jedná se o tablet Samsung Galaxy Note 10.1. Ten převzal prakticky veškeré funkce z modelu Galaxy Tab 2, jako bonus však přináší použití stylusu S Pen, známého z původního Galaxy Note.

Nepřehlédněte: Samsung napodruhé představil Galaxy Note 10.1. Jaké jsou změny?

Když Samsung před několika měsíci přišel se staronovým konceptem použití stylusu u chytrého telefonu, dočkal se s rozporuplného přijetí. Jihokorejská firma to však s rozšířením této vychytávky myslí opravdu vážně. Důkazem je představení nového modelu, využívajícího jejich speciální stylus s názvem S Pen, včetně několika aplikací, uzpůsobených pro tento stylus. Řeč je o zařízení s názvem Samsung Galaxy Note 10.1, který by se dal jednoduše popsat jako kombinace již existujících modelů Galaxy Tab 2 a Galaxy Note, ze kterého si vypůjčuje již zmíněné dotykové pero.

Doplněno: přečtěte si náš redakční test tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 – recenze umělce nejen pro umělce.

Vzhled tabletu se nese v klasickém stylu zařízení tohoto typu – tedy tělo s co nejtenčím profilem a rozměrnou obrazovkou, kolem které je černý rámeček, který s displejem tvoří jednu rovinu. Tělo přístroje má rozměry 256,7 x 175,3 x 8,9 mm 262 x 180 x 8,9 mm při hmotnosti 583 gramů 600 g (3G verze) a 597 g (Wi-Fi verze). Samozřejmostí je použití kvalitních materiálů – záda zařízení jsou tedy zhotovena z broušeného hliníku. Předek je prakticky celý tvořen Super PLS LCD displejem o úhlopříčce 10,1″ a rozlišení 1280 x 800 px. Kapacitní technologii a vícedotyková gesta snad už není potřeba ani zmiňovat. Milovníci multimédií s povděkem uvítají stereo reproduktory včetně dvojice fotoaparátů – ten zadní o rozlišení 3 Mpx s přisvětlovací diodou a nahráváním HD 720p videa, ten přední 1,9 Mpx. Veškerý obsah bude možné uložit na vestavěnou paměť o kapacitě  16, 32 nebo 64 GB. Pro nenasytné jedince bude k dispozici navíc slot pro paměťové karty typu microSD.

Srdcem, respektive mozkem tabletu, je čtyřjádrový 1,4 GHz procesor dvoujádrový procesor Samsung Exynos 4210 se dvěma jádry Cortex-A9, taktovanými na 1,4 GHz. Ten bude spolupracovat s 1GB 2 GB operační pamětí RAM. Energii pro chod dodá baterie s velikou kapacitou 7 000 mAh. Note 10.1 není ochuzen ani o bohatou konektivitu, která čítá standardy Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 3.0 4.0,  A-GPS včetně navigačního systému Glonass, rychlé datové přenosy včetně HSPA+ (u 3G verze) či rozhraní microUSB.

Co se softwarové výbavy týče, zde převezme úlohu nejnovější verze Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich s nadstavbou TouchWiz. Výrobce do něj plánuje implementovat velkou řadu pomocných služeb a aplikací. Mezi ně bude patřit i software, který naplno využije vlastnosti stylusu S Pen, které jsou již známy z původního Galaxy Note. Pojďme si vyjmenovat alespoň ty základní. Aplikace S Note bude sloužit k vytváření poznámek, ať už do nového dokumentu či třeba na obrázek, který bude možné následně z tabletu exportovat ve formátu pdf. Z aplikací dále stojí za zmínku také programy od firmy Adobe – Ideas a Photoshop touch. První jmenovaný je určen ke tvorbě firemních prezentací se vším všudy. Photoshop Touch je pak speciální verze známého programu uzpůsobená pro dotykové displeje.

Náčrty od ruky jistě nejsou, co se přesnosti týče, úplně ideální. Na to u Samsungu mysleli taky, proto do přístroje implementovali funci Shape Match, která by měla načrtnutný obsah vyhlazovat a upravovat tak, aby byl výsledek co nejlepší. Funkce Formula Match pak digitalizuje matematické vzorečky a dělá je tak mnohem přehlednější a použitelnější. Implementace stylusu do konceptu tabletu zní určitě nadějně a bude zajímavé sledovat, jak bude přijat širokou veřejnosti, zejména pak bussiness sférou.

Samsung Galaxy Tab 10.1  bude dostupný ve dvou základních verzích – 3G nebo Wi-Fi. Na výběr bude také  ze tří zmíněných paměťových kapacit – tedy 16, 32 nebo 64 GB. Oficiální dostupnost ani cena pro český trh nám prozatím nejsou známy, v závislosti na rozdílných variantách však lze očekávat částku blížící se 15 000 Kč.

ČLÁNKY:, ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  4 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení