Recenze Sony Xperia XA: méně výkonu, více sexappealu
Nejlevnější z trojice letošních Xperií nové řady X pochopitelně disponuje o něco slabší funkční výbavou než výrazně dražší sesterské modely (X a X Performance), dohání to však na poli designu a praktických dovedností. Sony Xperia XA se může pochlubit minimálními postranními rámečky v překvapivě kompaktním pětipalcovém těle, které by mohly závidět i některé vlajkové lodě od konkurence. Jak ale recenze prozradí, pro masový úspěch je potřeba udělat ještě něco navíc.
Sony letos zdá se vzdalo boj na poli těch nejvybavenějších telefonů, tzv. vlajkových lodí výrobců, kde se Japoncům v posledních letech příliš nedařilo. Ne, že by Sony nedokázalo vyrobit špičkové telefony na té nejvyšší úrovni, ale většinou tento tradiční japonský výrobce doplácel na přestřelenou cenu, která byla oproti konkurenci (a nejen té dravé čínské) neopodstatněná. V roce 2016 to tedy Sony zkouší o patro níže s modely X a X Performance, ovšem ani tam nemůžeme mluvit o nějaké výhodné koupi. Až u třetího sériového modelu, Xperii XA, se dostáváme do klasické střední třídy s cenou necelých 8 tisíc korun. Tady už by se dalo zabodovat. Ale co na to neustále dravější konkurence? To se dozvíte v následující recenzi.
Sony Xperia XA: specifikace
Konstrukce | kov, 144 x 67 x 7,9 mm, 137 g |
---|---|
Displej | 5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 8 jádrový, 2,0 GHz, MediaTek Helio P10 (6755) |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty (až 200 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, f/2.0, blesk, hybridní autofocus + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, FM rádio, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 2 300 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 7 990 Kč, červen 2016 |
Za zapůjčení Sony Xperia XA děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.
Design a zpracování: krásné i praktické tělo
Xperia XA má sexappealu doslova na rozdávání. Naprosto minimální rámečky kolem displeje jsou tím, po čem mnozí fanoušci v posledních letech tolik prahnou. Teď už se jen zbavit (pozn. redakce: obrazovka prakticky ani po stranách stále není bezrámečková, výrobní technologie to zatím úplně neumožňuje) nebo alespoň minimalizovat i rámečky nad a pod displejem.
A praxe ukazuje, že je tohle skutečně správný směr. Užší tělo, které dělá s pouhými 66,8 mm z modelu XA „nejužší pětipalcový smartphone na světě“, nejen skvěle vypadá, ale také skvěle padne do ruky, jako žádný jiný pětipalcový telefon na trhu. K tomu také pomáhají prakticky zakulacené hrany a tloušťka telefonu pouhých 7,9 mm.
Dřívější Xperie měly povětšinou skleněná záda, která se snadno poškrábala nebo dokonce praskala. S tím je letos konec. Stejně jako sesterské modely, také „x-áčko“ je vyrobené z kovu a polykarbonátu. V tomto případě však přesně naopak, než u modelů X a X Performance – model XA má kovové boky a polykarbonátová záda. Díky charakteristickému OmniBalance designu stále vypadá nádherně, nová kombinace materiálů pak obstarává stále značnou luxusnost a k tomu ještě i praktičnost.
Vzhledem k nižší cenovce však japonský výrobce musel někde šetřit. Moderní až ke hranám zakřivené 2.5D krycí sklo displeje dokonale přecházející v kovové hrany ještě zůstalo, kvůli tenčímu profilu ovšem museli inženýři vynechat čtečku otisků prstů, kterou umisťují tak trochu netradičně vzhledem k ostatním výrobcům na pravý bok telefonu přímo do zamykacího tlačítka. Model XA se tedy musí spokojit jen s klasickým kulatým vypínacím tlačítkem bez čtečky.
Oproti dražším sesterským modelů pak Sony u modelu XA vynechalo také čelní stereo reproduktory, které alespoň trochu omlouvaly zbytečné plýtvání prostorem nad a pod displejem. A stejně tak schází jakákoliv certifikace voděodolnosti a prachuvzdornosti, tedy pokud jste používali některý ze starších modelů výrobce, dejte si pozor, že u nových modelů Sony o tuto skvělou vlastnost bohužel přijdete.
Displej, prostředí a baterie: až používání ukáže
Tabulkově na tom není Xperia XA moc dobře. Její 5″ HD displej s jemností necelých 300 ppi jednoznačně zaostává ve své třídě za konkurencí, ovšem rozdíl v praxi zas tak postřehnutelný není. Ano, obraz je při bližším prozkoumání o trochu méně ostrý, jinak ale barvy obrazovky jsou věrné a dostatečně syté, stejně tak i čitelností na slunci můžeme celkem pochválit. Snad jen, aby displej nevypaloval sítnici pokud jej sledujete v noci, ani nejnižší úroveň podsvícení totiž není dostatečně nízká. Naopak chytrá je pak možnost nechat si displej automaticky zapnutý, dokud telefon držíte v ruce.
Prostředí od Sony staví na stále ještě nejnovějším Androidu 6.0 Marshmallow. Změnou ale prošla odemykací obrazovka, která podporuje trojici swipe gest – pro odemknutí přejedete prstem zprava doleva nebo odspodu nahorů, pro zobrazení veškerých notifikací pak stačí přejet prstem odshoda dolů. A swipe gesto můžete použít dokonce i na domovské obrazovce – přejetím odshora dolů se dá začít vyhledávat ze seznamu aplikací, případně najít aplikaci na Google Play. Škoda, že výrobce nepřinesl rovnou i další gesta, například pro stažení notifikační lišty, jako třeba u telefonů Xiaomi.
Systém jako takový toho má ovšem více, nad čím se minimálně dá pozastavit. V notifikačním centru můžete manuálně měnit úroveň jasu displeje, chybí však rovnou také ovládání zapnutí nebo vypnutí automatické změny jasu. Nebo takové vibrace tlačítek, které jsou příliš intenzivní a nelze je změnit, že je snad lepší je raději vypnout, než s nimi rušit své okolí. A nepříjemné dokáže být i pomalejší načítání, respektive prokreslení pořízených fotek v galerii. O neschopnosti přehrát 4K video ani nemluvě. Xperia XA se zkrátka musí spokojit s nižším výkonem, což ukazuje i například dosažený výsledek 47 tisíc bodů v Antutu.
Většinou ale dokáže telefon fungovat celkem svižně, pokud jej používáte k běžným telefonním činnostem nebo nenáročným aplikacím. Multitasking je také dostatečně rychlý. S celkovou dobrou kondicí a optimalizací telefonu pak v nastavení pomáhá speciální nástroj pro tzv. inteligentní čištění, u kterého si můžete vybrat libovolné aplikace, které budou zachovány v mezipaměti a nebudou nástrojem po čase vymazány. Pokud vše dobře nastavíte, můžete nejen udržet svižnost systému, ale třeba také lehce prodloužit výdrž baterie. A že se to bude hodit.
Do tenkého těla se výrobci pochopitelně nepovedlo vměstnat příliš velkou baterii. Konkrétně disponuje Xperia XA pouze 2300 mAh kapacitou, se kterou budete mít opravdu co dělat, abyste se dostali na výrobce proklamovanou dvoudenní výdrž na jedno nabití. Většinou jsem nabíjel každý den, neboť zbývajících 30 % na celý následující den zdaleka nestačí, tedy pokud nebudete aktivovat úsporný režim Stamina nebo Ultra Stamina. S ním se lze dostat i na několik dnů používání, leč ovšem s kompromisy v použitelnosti telefonu, což jistě není pro každého. Co ale většina naopak dokáže ocenit, je rychlonabíjení MediaTek PumpExpress 2.0, se kterým dobijete telefon s dodávanou 1,5A nabíječkou z 10 % na 100 % za zhruba 1,5 hodiny.
Fotoaparát: ve stopách předchůdců
Sony jde ve stopách svých předchozích modelů. Ani model XA ve své třídě bohužel nenabízí lepší fotoaparát než konkurence. Přitom se „x-áčko“ chlubí zvučným snímačem Exmor RS o velikosti 1/3″ s rozlišením 13 Mpx a kromě hybridního autofocusu s LED bleskem nechybí ani například povedený automatický režim nebo praktické rychlé spuštění fotoaparátu pomocí mechanické spouště fotoaparátu. Výsledky ale ukazují, že snímky trpí zejména nižší úrovní detailů a občas také sléváním barev nebo nepříjemnými přepaly. Díky funkci pro vylepšení obrazu na telefonu si pak navíc ani nemůžete být jisti, že skutečnost bude podobná jako vidíte na displeji telefonu hned po vyfocení.
Snímky pořízené s telefonem
Zhodnocení
Letošní strategie Sony je poněkud zvláštní. Její modely nové řady X se snaží upozadit parametry a místo toho vsázejí na design a praktickou výbavu bez zbytečných funkcí (což se koneckonců hodně podobá Applu, který je se svým iPhonem hodně úspěšný), jenže výrobce si stále nechává za všechny letošní novinky zaplatit výrazně víc, než by bylo ve srovnání s konkurencí zdrávo. A je to velká škoda, Xperia XA je totiž celkem docela povedená a v některých ohledech i dokonce jedinečná (nejužší pětipalcový telefon na světě). Jenže to zdaleka nestačí. Sony zapomíná, že není Apple a že to ani není jednoduché se mu ve všech směrech vyrovnat.
Konkurence na poli Androidu zkrátka nabídne za méně peněz víc muziky. Tak například Xiaomi Redmi 3 (recenze) stojí jen zhruba polovinu ceny (tedy asi 4 tisíce místo 8 tisíc), přitom navíc přináší obří 4100 mAh baterii nebo ve vylepšené 3S verzi pak dokonce i čtečku otisků, leč v obou případech telefonu citelně schází evropská pásma LTE. Další konkurent, Lenovo K5 Plus (recenze), už to však napravuje a za 5 500 Kč disponuje kromě plnohodnotného LTE ještě jemnějším Full HD displejem.
A jdeme s cenou výše. Za 6 tisíc, což je stále výrazně méně než u Xperie XA, můžete sehnat nový Honor 7 Lite (právě testujeme), který má větší a jemnější 5,2″ Full HD displej, čtečku otisků prstů či větší 3000 mAh baterii v celokovovém těle. Nebo za 7 500 korun už může být váš Huawei P9 Lite (recenze), který má ultratenké tělo a design inspirovaný vlajkovou lodí výrobce. Pokud byste chtěli naopak zůstat u Sony, za necelých 10 tisíc korun může být vaše Xperia M5 (recenze) s voděodolným tělem, 21 Mpx fotoaparátem, 5,2″ Full HD displejem, výkonnějším procesorem či dvoudenní výdrží baterie.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.