Galaxy J5 patří i ve své třetí iteraci – určené pro rok 2017 – mezi nejzajímavější telefony střední třídy. Je opět o něco prémiovější a vybavenější, ale také zase o něco dražší. Recenze ukáže, že za bezmála 7 tisíc už to není tak jednoznačná koupě, jako v případě předchozích generací.
Oba předchozí modely J5 patřily u Samsungu mezi celkově povedené a právem tak hojně žádané smartphony. Kladly totiž důraz na to, aby za příznivou cenu kolem 5-6 tisíc bodovaly v praktických disciplínách. A opravdu, lidem se zalíbily ne počtem gigahertzů či pixelů, ale svými praktickými dovednostmi. Měly poměrně kvalitní konstrukci, slušný výkon s dobře optimalizovaným prostředím, kvalitní fotoaparát či obstojnou výdrž baterie.
Nový model J5 2017 je výraznější evolucí. Prémiové celokovové tělo či fotoaparát s úžasnou světelností f/1.7 byly donedávna výsadou jen dražších vlajkových modelů. Nový Samsung je tak právem i výrazně dražší, připlatit si musíte víc než jen pár stovek. Za přímého nástupce prvního modelu J5 už tím pádem nelze považovat J5 2017, ale spíše nový model J3 2017. Za něj nyní dáte přibližně stejnou částku, jako před dvěma lety za první tzv. odpověď Samsungu na cenově agresivní čínské smartphony.
Nabízí se tedy otázka, pro koho je vlastně nový Galaxy J5 2017 určený? Domnívá se snad Samsung, že jsou lidé oproti loňskému roku bohatší, nebo budou chtít zkrátka za nákup nového smartphonu víc utrácet? Anebo že by výrobce čekal, že spokojený majitel starší J5ky si po roce či dvou opět koupí stejnojmenný model v jeho aktuální iteraci, i když je o 1000, resp. 1500 korun dražší? Těžko říct, každopádně asi málokdo by chtěl přejít z číselně vyššího modelu na nižší, nemyslíte?
Konstrukce | celokovové tělo, 146 x 71 x 8,0 mm, 160 g |
---|---|
Displej | 5,2″, Super AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 282 ppi |
Operační systém | Android 7.0 Nougat + nadstavba Samsung Experience 8.1 |
Procesor | 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870 |
Paměť | 2 GB RAM, 16 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, f/1.7 + přední 13 Mpx, blesk, f/1.9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 6 990 Kč s DPH, červenec 2017 |
Ať už jde o ty úplně nejdražší Samsungy nebo naopak modely cenově výrazně příznivější, skvělé konstrukční zpracování se Jihokorejcům v posledních letech opravdu musí uznat. J5 2017 má letos navíc nejen kovový rám, ale vlastně hned celé tělo. Oproti dražším kouskům, například z přední strany stejně vyhlížejícímu sesterskému Galaxy A5 2017 (recenze), postrádá prakticky jen voděodolnost a prachotěsnost.
Při pravidelném používání pak kromě hodnotného materiálu jistě oceníte také prakticky zakulacené hrany, díky kterým se telefon skvěle drží v ruce. Nemalým pomocníkem je při ovládání smartphonu i velmi chytrý software od Samsungu. Ten např. umí jednoduše zmenšit funkční část obrazovky pro snadnější ovládání jednou rukou, nebo ulehčit práci různými chytrými vychytávkami.
Krásným příkladem je bleskurychlé spuštění fotoaparátu, kdy stačí dvakrát stisknout domovskou klávesu pod displejem. A stejně jako u jiných telefonů Samsungu je k dispozici také tzv. přímé volání, tedy možnost pouhým přiblížením telefonu k uchu zavolat kontakt, dále možnost otočením přístroje ztlumit zvuky (např. vyzvánění, budík, či časovač), nebo zvednutím ze stolu se nechat upozornit vibracemi na nové zmeškané události. A pár dalších takových funkcí.
Vše ale stále není tak vychytané, jak by se mohlo zdát. Jednoznačně největší problémy se týkají prachobyčejných notifikačních schopností. Stejně jako předchozí generace, ani nový Galaxy J5 2017 bohužel nemá notifikační diodu pro jednoduché upozornění na nové události. A co hůř, pokud vám třeba někdo napíše, telefon pouze zavibruje či vydá zvuk, ale neprobudí displej. Nedostatek vidím i v systémových tlačítkách pod displejem, která nemají vibrační odezvu.
Pokud jde o čtečku otisků prstů, která má u řady J5 letos premiéru, nečekejte nic neobvyklého. Biometrický snímač je celkem svižný a přesný. S jeho výsledky ho u telefonů střední třídy řadím mezi jasný průměr. Co se však nevidí často, je slot na 2 SIM karty a oddělený další slot na paměťovou microSD kartu. Většinou výrobci šetří a využívají tzv. hybridní řešení, kdy můžete do šuplíku vložit 2 SIMky nebo jednu SIM a jednu microSD kartu. Samsung tedy umí potěšit.
Samsung moc dobře ví, na čem nejvíce ušetřit. Ano, je to displej. Sice jde o Super AMOLED obrazovku s vynikajícími barvami, zejména s příkladnou sytostí a dokonalým podáním černé barvy, nicméně pouho pouhé HD rozlišení je u telefonu v roce 2017 za bezmála 7 tisíc opravdu nedostatečné. Ne, že by nešlo s hrubším rastrem s jemností necelých 300 ppi žít, ale konkurence už dávno nabízí na podobných úhlopříčkách vyšší Full HD rozlišení a rozdíl je to znatelný.
Pokud jde o další disciplíny, Samsung se nemá za co stydět – např. čitelnost na přímém slunci je velmi dobrá, stejně tak můžu pochválit práci čidla pro automatickou regulaci jasu, nebo vysoký rozsah nastavení úrovně podsvícení displeje, aby např. v noci nedocházelo k nepříjemnému vypalování oční sítnice. A k tomu má být nápomocný i moderní režim s filtrem modrého světla, který si můžete aktivovat rychle a jednoduše přímo z panelu rychlých přepínačů na notifikační liště.
Další podobnosti můžeme spatřit také u systému Samsungu Galaxy J5 2017. Operačním systémem je Android 7.0 Nougat s nejnovější uživatelskou nadstavbou Samsung Experience 8.1, která disponuje nejen stejným vzhledem, ale i mnohými funkcemi přímo z nejnovější vlajkové lodě S8. Zmínit můžu třeba Chytrý hovor alias ochranu proti nevyžádaným reklamním hovorům, dále zabezpečenou složku s přístupem přes čtečku otisků, či duální aplikace např. pro Facebook, WhatsApp a další.
Systém je na telefon střední třídy celkem dobře odladěný. Je jasné, že J5 2017 nemá pod kapotou bestiální čipset, ale využívá méně výkonný (avšak docela slušný) vlastní procesor Exynos 7870 s 2 GB RAM, tedy stejně jako u loňského modelu J5 (recenze). Při běžném používání mu občas začne trochu docházet dech, kdy si všimnete zpomalených reakcí, ale v takovém případě jen stačí v nastavení systém přes údržbu pročistit a telefon bude fungovat opět skoro jako nový.
Překvapením pak byly výsledky na poli výdrže baterie, když Samsung J5 2017 vydržel na jedno nabití v pracovním zatížení klidně i dva dny. Přitom telefon neoplývá baterií s žádnou extra velkou kapacitou, 3000 mAh je spíše průměr. Roli tedy zřejmě hraje jednak nižší rozlišení displeje, které je méně energeticky náročné, či dobrá práce v oblasti optimalizace systému. Chválím také rychlonabíjení, s dodávanou 1,5A nabíječkou stačí jen 1 hod 50 min pro nabití z 15 na 100 %.
Při pohledu na malinkatý objektiv fotoaparátu na zadní straně by asi opravdu jen málokdo čekal, že bude Samsung J5 2017 patřit mezi nejlepší fotomobily střední třídy. Nenechte se ale mýlit a mrkněte na základní specifikace – 13 megapixelů zní možná ještě docela běžně, ale světelnost objektivu nikoliv průměrných f/2.2 nebo f/2.0, ale neskutečných jen f/1.7 zasadí konkurenci jednoznačné KO. Stejnou světelnost mají dokonce i nejlepší současné fotomobily, Samsung Galaxy S8 a HTC U11.
Díky této výhodě dopadá i na fotografický snímač levného Samsungu více než dostatek světla a lze s ním pak dosáhnout docela kvalitních snímků. Dražší fotomobily mají samozřejmě výrazně lepší senzor i software, nicméně musíme porovnávat porovnatelné – telefony střední třídy. A zde se J5 2017 se svým fotoaparátem rozhodně neztratí. Za dobrých světelných podmínek čekejte snímky zpravidla krásně ostré a barevně přesné, při focení v šeru nebo v noci mají do obvyklé ojelomalby naopak daleko.
Nový J5 2017 je oproti svému předchůdci snad po všech stránkách výrazně lepší, když má např. prémiovější celokovové tělo, silnější procesor, novější Android, čtečku otisků, či vyspělejší fotoaparát s f/1.7. Nicméně důvodem není to, že by Samsung byl na své uživatele tak štědrý, ale fakt, že třetí iteraci opět zdražil. Za 7 tisíc už to není natolik výhodná koupě, jako kdyby chtěl výrobce za telefon řekněme 5-6 tisíc. Ve střední třídě zkrátka rozhoduje každý i sebemenší cenový rozdíl.
Asi úplně nejzajímavějším konkurentem je výběhový telefon Huawei Nova (recenze), který stojí taktéž 7 tisíc a v jeho luxusním celokovovém těle najdeme zejména jemnější 5″ Full HD displej, silnější procesor Qualcomm Snapdragon 625, 3 GB RAM, čtečku otisků prstů, 12 Mpx fotoaparát s většími 1.5µm pixely, či 3020 mAh baterii s rychlonabíjením a moderním oboustranným konektorem USB-C. Ale hlavně, nemá prakticky žádný větší nedostatek, nechybí dokonce ani notifikační dioda.
Z Číny pak pochází i další konkurent, zrenovovaný Huawei P9 Lite 2017 (recenze), který za 7 tisíc disponuje 5,2″ Full HD displeje, Androidem 7, procesorem Kirin 655, 3 GB RAM, čtečkou otisků, 12 Mpx fotoaparátem s f/2.0, či 3000 mAh baterií. Místo celokovového provedení vsází na plast. A pak tu máme ještě jeden tip, Galaxy A3 2017 (recenze), který za 8 tisíc přináší v kompaktnějším skleněno-kovovém těle s voděodolností např. 4,7″ Super AMOLED HD displej, procesor Exynos 7870, 2 GB RAM, Android 7, 13 Mpx fotoaparát s f/1.9, čtečku otisků, či 2350 mAh baterii s USB-C.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
prémiové zpracování | vyšší cena |
odladěné a bohaté prostředí | jen HD displej |
nadprůměrný fotoaparát | chybí notifikační dioda |
dvoudenní výdrž |
Galaxy J5 patří i ve své třetí iteraci – určené pro rok 2017 – mezi nejzajímavější telefony střední třídy. Je opět o něco prémiovější a vybavenější, ale také zase o něco dražší. Recenze ukáže, že za bezmála 7 tisíc už to není tak jednoznačná koupě, jako v případě předchozích generací.
Oba předchozí modely J5 patřily u Samsungu mezi celkově povedené a právem tak hojně žádané smartphony. Kladly totiž důraz na to, aby za příznivou cenu kolem 5-6 tisíc bodovaly v praktických disciplínách. A opravdu, lidem se zalíbily ne počtem gigahertzů či pixelů, ale svými praktickými dovednostmi. Měly poměrně kvalitní konstrukci, slušný výkon s dobře optimalizovaným prostředím, kvalitní fotoaparát či obstojnou výdrž baterie.
Nový model J5 2017 je výraznější evolucí. Prémiové celokovové tělo či fotoaparát s úžasnou světelností f/1.7 byly donedávna výsadou jen dražších vlajkových modelů. Nový Samsung je tak právem i výrazně dražší, připlatit si musíte víc než jen pár stovek. Za přímého nástupce prvního modelu J5 už tím pádem nelze považovat J5 2017, ale spíše nový model J3 2017. Za něj nyní dáte přibližně stejnou částku, jako před dvěma lety za první tzv. odpověď Samsungu na cenově agresivní čínské smartphony.
Nabízí se tedy otázka, pro koho je vlastně nový Galaxy J5 2017 určený? Domnívá se snad Samsung, že jsou lidé oproti loňskému roku bohatší, nebo budou chtít zkrátka za nákup nového smartphonu víc utrácet? Anebo že by výrobce čekal, že spokojený majitel starší J5ky si po roce či dvou opět koupí stejnojmenný model v jeho aktuální iteraci, i když je o 1000, resp. 1500 korun dražší? Těžko říct, každopádně asi málokdo by chtěl přejít z číselně vyššího modelu na nižší, nemyslíte?
Konstrukce | celokovové tělo, 146 x 71 x 8,0 mm, 160 g |
---|---|
Displej | 5,2″, Super AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 282 ppi |
Operační systém | Android 7.0 Nougat + nadstavba Samsung Experience 8.1 |
Procesor | 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870 |
Paměť | 2 GB RAM, 16 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, f/1.7 + přední 13 Mpx, blesk, f/1.9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 6 990 Kč s DPH, červenec 2017 |
Ať už jde o ty úplně nejdražší Samsungy nebo naopak modely cenově výrazně příznivější, skvělé konstrukční zpracování se Jihokorejcům v posledních letech opravdu musí uznat. J5 2017 má letos navíc nejen kovový rám, ale vlastně hned celé tělo. Oproti dražším kouskům, například z přední strany stejně vyhlížejícímu sesterskému Galaxy A5 2017 (recenze), postrádá prakticky jen voděodolnost a prachotěsnost.
Při pravidelném používání pak kromě hodnotného materiálu jistě oceníte také prakticky zakulacené hrany, díky kterým se telefon skvěle drží v ruce. Nemalým pomocníkem je při ovládání smartphonu i velmi chytrý software od Samsungu. Ten např. umí jednoduše zmenšit funkční část obrazovky pro snadnější ovládání jednou rukou, nebo ulehčit práci různými chytrými vychytávkami.
Krásným příkladem je bleskurychlé spuštění fotoaparátu, kdy stačí dvakrát stisknout domovskou klávesu pod displejem. A stejně jako u jiných telefonů Samsungu je k dispozici také tzv. přímé volání, tedy možnost pouhým přiblížením telefonu k uchu zavolat kontakt, dále možnost otočením přístroje ztlumit zvuky (např. vyzvánění, budík, či časovač), nebo zvednutím ze stolu se nechat upozornit vibracemi na nové zmeškané události. A pár dalších takových funkcí.
Vše ale stále není tak vychytané, jak by se mohlo zdát. Jednoznačně největší problémy se týkají prachobyčejných notifikačních schopností. Stejně jako předchozí generace, ani nový Galaxy J5 2017 bohužel nemá notifikační diodu pro jednoduché upozornění na nové události. A co hůř, pokud vám třeba někdo napíše, telefon pouze zavibruje či vydá zvuk, ale neprobudí displej. Nedostatek vidím i v systémových tlačítkách pod displejem, která nemají vibrační odezvu.
Pokud jde o čtečku otisků prstů, která má u řady J5 letos premiéru, nečekejte nic neobvyklého. Biometrický snímač je celkem svižný a přesný. S jeho výsledky ho u telefonů střední třídy řadím mezi jasný průměr. Co se však nevidí často, je slot na 2 SIM karty a oddělený další slot na paměťovou microSD kartu. Většinou výrobci šetří a využívají tzv. hybridní řešení, kdy můžete do šuplíku vložit 2 SIMky nebo jednu SIM a jednu microSD kartu. Samsung tedy umí potěšit.
Samsung moc dobře ví, na čem nejvíce ušetřit. Ano, je to displej. Sice jde o Super AMOLED obrazovku s vynikajícími barvami, zejména s příkladnou sytostí a dokonalým podáním černé barvy, nicméně pouho pouhé HD rozlišení je u telefonu v roce 2017 za bezmála 7 tisíc opravdu nedostatečné. Ne, že by nešlo s hrubším rastrem s jemností necelých 300 ppi žít, ale konkurence už dávno nabízí na podobných úhlopříčkách vyšší Full HD rozlišení a rozdíl je to znatelný.
Pokud jde o další disciplíny, Samsung se nemá za co stydět – např. čitelnost na přímém slunci je velmi dobrá, stejně tak můžu pochválit práci čidla pro automatickou regulaci jasu, nebo vysoký rozsah nastavení úrovně podsvícení displeje, aby např. v noci nedocházelo k nepříjemnému vypalování oční sítnice. A k tomu má být nápomocný i moderní režim s filtrem modrého světla, který si můžete aktivovat rychle a jednoduše přímo z panelu rychlých přepínačů na notifikační liště.
Další podobnosti můžeme spatřit také u systému Samsungu Galaxy J5 2017. Operačním systémem je Android 7.0 Nougat s nejnovější uživatelskou nadstavbou Samsung Experience 8.1, která disponuje nejen stejným vzhledem, ale i mnohými funkcemi přímo z nejnovější vlajkové lodě S8. Zmínit můžu třeba Chytrý hovor alias ochranu proti nevyžádaným reklamním hovorům, dále zabezpečenou složku s přístupem přes čtečku otisků, či duální aplikace např. pro Facebook, WhatsApp a další.
Systém je na telefon střední třídy celkem dobře odladěný. Je jasné, že J5 2017 nemá pod kapotou bestiální čipset, ale využívá méně výkonný (avšak docela slušný) vlastní procesor Exynos 7870 s 2 GB RAM, tedy stejně jako u loňského modelu J5 (recenze). Při běžném používání mu občas začne trochu docházet dech, kdy si všimnete zpomalených reakcí, ale v takovém případě jen stačí v nastavení systém přes údržbu pročistit a telefon bude fungovat opět skoro jako nový.
Překvapením pak byly výsledky na poli výdrže baterie, když Samsung J5 2017 vydržel na jedno nabití v pracovním zatížení klidně i dva dny. Přitom telefon neoplývá baterií s žádnou extra velkou kapacitou, 3000 mAh je spíše průměr. Roli tedy zřejmě hraje jednak nižší rozlišení displeje, které je méně energeticky náročné, či dobrá práce v oblasti optimalizace systému. Chválím také rychlonabíjení, s dodávanou 1,5A nabíječkou stačí jen 1 hod 50 min pro nabití z 15 na 100 %.
Při pohledu na malinkatý objektiv fotoaparátu na zadní straně by asi opravdu jen málokdo čekal, že bude Samsung J5 2017 patřit mezi nejlepší fotomobily střední třídy. Nenechte se ale mýlit a mrkněte na základní specifikace – 13 megapixelů zní možná ještě docela běžně, ale světelnost objektivu nikoliv průměrných f/2.2 nebo f/2.0, ale neskutečných jen f/1.7 zasadí konkurenci jednoznačné KO. Stejnou světelnost mají dokonce i nejlepší současné fotomobily, Samsung Galaxy S8 a HTC U11.
Díky této výhodě dopadá i na fotografický snímač levného Samsungu více než dostatek světla a lze s ním pak dosáhnout docela kvalitních snímků. Dražší fotomobily mají samozřejmě výrazně lepší senzor i software, nicméně musíme porovnávat porovnatelné – telefony střední třídy. A zde se J5 2017 se svým fotoaparátem rozhodně neztratí. Za dobrých světelných podmínek čekejte snímky zpravidla krásně ostré a barevně přesné, při focení v šeru nebo v noci mají do obvyklé ojelomalby naopak daleko.
Nový J5 2017 je oproti svému předchůdci snad po všech stránkách výrazně lepší, když má např. prémiovější celokovové tělo, silnější procesor, novější Android, čtečku otisků, či vyspělejší fotoaparát s f/1.7. Nicméně důvodem není to, že by Samsung byl na své uživatele tak štědrý, ale fakt, že třetí iteraci opět zdražil. Za 7 tisíc už to není natolik výhodná koupě, jako kdyby chtěl výrobce za telefon řekněme 5-6 tisíc. Ve střední třídě zkrátka rozhoduje každý i sebemenší cenový rozdíl.
Asi úplně nejzajímavějším konkurentem je výběhový telefon Huawei Nova (recenze), který stojí taktéž 7 tisíc a v jeho luxusním celokovovém těle najdeme zejména jemnější 5″ Full HD displej, silnější procesor Qualcomm Snapdragon 625, 3 GB RAM, čtečku otisků prstů, 12 Mpx fotoaparát s většími 1.5µm pixely, či 3020 mAh baterii s rychlonabíjením a moderním oboustranným konektorem USB-C. Ale hlavně, nemá prakticky žádný větší nedostatek, nechybí dokonce ani notifikační dioda.
Z Číny pak pochází i další konkurent, zrenovovaný Huawei P9 Lite 2017 (recenze), který za 7 tisíc disponuje 5,2″ Full HD displeje, Androidem 7, procesorem Kirin 655, 3 GB RAM, čtečkou otisků, 12 Mpx fotoaparátem s f/2.0, či 3000 mAh baterií. Místo celokovového provedení vsází na plast. A pak tu máme ještě jeden tip, Galaxy A3 2017 (recenze), který za 8 tisíc přináší v kompaktnějším skleněno-kovovém těle s voděodolností např. 4,7″ Super AMOLED HD displej, procesor Exynos 7870, 2 GB RAM, Android 7, 13 Mpx fotoaparát s f/1.9, čtečku otisků, či 2350 mAh baterii s USB-C.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
prémiové zpracování | vyšší cena |
odladěné a bohaté prostředí | jen HD displej |
nadprůměrný fotoaparát | chybí notifikační dioda |
dvoudenní výdrž |