Recenze Pebble Watch: chytré hodinky pro iPhone i Android

Pebble Watch nejsou jen tak ledajaké hodinky. Díky svým funkcím jsou chytřejší, než kterékoliv běžné hodinky. Váš smartphone tak budete moci ve většině případů nechat klidným v kapse.

Chytré hodinky někteří pasují po smartphonech na další velkou mobilní revoluci. A to si samozřejmě nechtějí nechat ujít žádné velké ryby, mají je tak v přípravách společnosti jako Apple, Samsung, Sony a další. Co se od nich čeká? Dokonalé propojení s vaším smartphonem a zjednodušení některých zažitých principů. Nejen pro zkontrolování aktuálního času, ale i přečtení nové zprávy, emailu, upomínky apod., se uživatel jen podívá na své zápěstí.

Některé společnosti už ale se svými výtvory vyšly na scénu, ať už první dvě generace hodinek Sony SmartWatch, Cookoo Watch či italské i’m Watch. A další možností jsou dnes recenzované Pebble Watch, které vyjdou o necelou tisícovku dráž než Cookoo Watch a jsou dvakrát tak drahé jako Sony SmartWatch první generace, konkrétně tedy vyjdou na 3 800 korun. Tahle trojice průkopníků je prozatím to jediné, co na českém trhu oficiálně zakoupíme. Pojďme se v naší recenzi podívat, co všechno poslední z trojice hodinek, Pebble Watch, dokážou.


Za zapůjčení produktu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Pebble Watch objednat.


Základní parametry – hodinky Pebble Watch

Displej nedotykový, e-papír (elektronický papír), rozlišení 144 x 168 px
Systém proprietární
Připojení Bluetooth 2.1+ EDR a 4.0
Nabíjení USB kabel s magnetickým konektorem
Kompatibilita iPhone 3GS, 4, 4S, 5 a iPod touch s iOS 5 a vyšším, Android 2.3 a vyšší
zatím nefunguje se systémy Blackberry, Symbian či Windows Phone
Cena a dostupnost 3 800 Kč, červenec 2013

Obsah balení

V obyčejné, avšak nápadité, kartonové krabičce jako od bonboniéry najdeme spolu s hodinkami Pebble jen USB kabel pro nabíjení. Díky koncovce s magnety se sám krásně přichytí k hodinkám a v případě, že byste měli hodinky na ruce a rychle se zvedli, magnetické spojení se přeruší a vy tak neodhodíte například notebook, ke kterému byl kabel připojen. Chytré a účelné řešení.

Oficiální video od výrobce

Design a konstrukce: na půl cesty

Za projektem v podobě Kickstarteru nestojí žádný známý výrobce, ale parta lidí, která přišla s dobrým nápadem a dostala možnost jej díky finanční podpoře zrealizovat. Vzhled hodinek Pebble má už podle svého názvu (Pebble v překladu znamená oblázek) připomínat hladký zakulacený kamen, oblázek. Nehraje si na nějaké luxusnější řešení, ale nevypadá ani jako řešení hodinek, které si můžete vzduchovkou vystřelit na pouti. Hodně zde podle mě hraje roli barevná verze hodinek. Testovaná šedo-černá verze pro mě není tak atraktivní, jako čistě černá varianta. Někomu se pak může zalíbit i barevně odvážnější oranžové provedení. V prodeji by se měly objevit i bílá a červená verze.

  

Tělo Pebble hodinek je z plastu, na který navazuje gumový pásek se standardní šířkou 28mm, takže jej můžete vyměnit klidně za pásek jiný. Displej hodinek zabírá převážnou část přední strany, je krytý ochranným sklíčkem, které by mělo lépe odolat škrábancům a uchycování nečistot. A to se během testování v mém případě i potvrdilo. Navíc jsou hodinky odolné s normou 5 ATM, takže snesou namočení či opláchnutí (i spadnutí do bazénu apod.), ale nesmí se s nimi potápět či polít horkou vodou, jak uvádí výrobce na stránkách.

  

Displej má na pohled dostatečné rozlišení 144 x 168 px a využilo se energeticky úsporného černobílého displeje typu e-paper (elektronický papír), díky čemuž i bez podsvícení je dobře čitelný na venkovním slunečním osvětlení, v noci si pak můžeme zapnout i podsvícení (displej se podsvící i zatřesením ruky). Co je důležité, displej není dotykový, ale ovládá se pomocí postranních tlačítek. Všechna jsou mechanická a jejich stisk tak není úplně nejpohodlnější, musíme si hodinky chytit z protistrany a působit logicky protisilou. Na pravém boku máme tlačítka pro pohyb v menu a potvrzení uprostřed, popř. v některých aplikacích vidíme jejich pozměněnou funkčnost na displeji hodinek (např. hudební přehrávač). Na levém boku je klávesy pro vrácení se o krok zpět, a pro doplnění ještě zde najdeme port pro přichycení magnetického konektoru nabíječky.

Instalace mobilní aplikace, spárování, výdrž

První, co musí uživatel na cestě k používání Pebble Watch hodinek udělat, je stáhnout si do svého smartphonu speciální aplikaci od výrobce. Podporovány jsou zařízení s Androidem 2.3 a vyšším (aplikace ke stažení na Google Play) a zařízení s iOS 5 a vyšším, konkrétně iPhone a iPod touch (aplikace ke stažení na App Storu). Poté hodinky spárujeme s telefonem přes Bluetooth a zábava může začít.

  

V aplikaci si můžeme kdykoliv poslat kontrolní ping na hodinky, zdali jsou správně spárovány, stejně tak jako zkušební zprávu či hovor. Aplikace má ale důležitější úkoly, slouží zejména k instalaci dodatečných aplikací, které dělají z Pebble Watch zmíněné chytré hodinky. Nespočet aplikací je ke stažení na portálu výrobce mypebblefaces.com, odkud si můžete stahovat nespočet stylů hodin (tzv. watchfaces – tváře hodin) – ať už analogové, digitální, textové a mnohé další, či dále vybírat z doplňkových aplikací typu nákupní seznam, kalendář, apod.

  

Se spárováním a nepřetržitým udržením Bluetooth spojení jsem ovšem zaznamenával občasné výpadky. A nešlo o výpadek způsobený překročením maximální vzdálenosti Bluetooth technologie (běžně přímý dosah do 10 metrů), ale i v případě, že jsem měl telefon položený vedle notebooku na stole či na cestách v kapse. Firma samozřejmě průběžně vydává aktualizace, hned během prvního týdne testování se objevila jedna větší, která opravovala řadu chyb. Výpadky jsem ovšem registroval i posléze, zdali to bylo alespoň v menší míře, ale nedokážu říci.

  

Při spárování se smartphonem je potřeba počítat, že aktivní Bluetooth spojení bude rychleji vybíjet baterii smartphonu, běžně 5-10%. Pokud má ale uživatel smartphone s novější verzí Bluetooth 4.0, která je energeticky mnohem úspornější, bude úbytek energie celkem nepodstatný. I s Bluetooth 2.1 však dokáží hodinky v některých případech výdržet kolem 1 týdne, což je vynikající. Poděkování směřuje především k e-papíru použitého u displeje.

Upozornění na nové události a další funkce

A jaké jsou možnosti hodinek Pebble Watch? V první řadě, jak už jsem zmínil, uživatel si může měnit různé styly hodin, aby ladily s jeho oblečením a třeba i náladou. A nejde jen o zobrazení hodin, některé doinstalovatelné aplikace umožňují zobrazení počasí a dalších dodatečných informací. Když zabrousím dále, majitel hodinek je vždy upozorňován na nové události z jeho smartphonu, a to typu: nová zpráva (SMS, iMessage – pro zařízení s iOS, Facebook, email), nový hovor, nová událost v kalendáři, nový příspěvek na Twitteru a další. Vše jsou to ale jen notifikace, nemůžeme tedy na ně nijak reagovat (jako např. odepsat na zprávu), můžeme jen takto na dálku s hodinkami vzít hovor, i když ten pak probíhá na telefonu a pokud bychom jej neměli po ruce, zvedneme hovor zbytečně. Využití je v tomto směru spíše v možnosti hovor takto na dálku odmítnout bez nutnosti smartphone vyndávat z kapsy apod.

  

Pebble Watch umějí kromě notifikací také kontrolovat hudební přehrávač (jen funkce play/pause a předchozí/následující skladba), budík a stopky. Pokud na telefonu používáte některou z aplikací pro sportování, v mém případě RunKeeper, zobrazí se na hodinkách také aktuální informace z této aplikace. Funkce jako takové jsou tedy zajímavé. Stinnou stránkou hodinek však je absence české diakritiky (místo některých znaků se zobrazují čtverečky). Také jsem občas zaznamenával problémy s chybějícím jménem volajícího (zobrazilo se jen tel. číslo), takže hodinky vypověděly neznámo proč propojení s kontakt listem telefonu.

  

Zhodnocení

Hodinky Pebble Watch se skutečně právem nazývají chytré. Přinášejí spoustu aplikací, které základní možnosti – notifikační, dokáží patřičně podle přání zákazníka rozšířit. Je libo analogové hodiny? Máte je mít. Je libo digitální hodiny a k tomu údaj o počasí? Máte to mít. Takto si každý uživatel může hodinky nastavit k obrazu svému a používat to, co skutečně využije. A přitom nechybí to základní – hodinky vypadají k světu (i díky různým barevným variantám), není to jen pokus, jak marketingově prodat pouťové hodinky.

 

Využití vidím spíše v hodně základních funkcích. Pokud vám přijde nová zpráva, máte rychlé upozornění přímo na zápěstí, kde si text ihned přečtete, a nemusíte kvůli každé zprávě vyndavat smartphone z kapsy. Nebo pokud někdo volá, ihned vidíte, o koho jde, a můžete hovor rychle odmítnout (třeba na jednání), opět s ušetřením toho, že vyndaváte smartphone z vaší kapsy. A i dalšími funkcemi dokáží přinést něco navíc, než hodinky běžné. Možná tu máme začátek nové mobilní revoluce.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 jednoduchý design  neumí českou diakritiku (čtverečky)
 pro iOS i Android  ovládání přes tlačítka (tuhá)
 dobře čitelný displej
 magnetický konektor
 delší výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Pebble Watch: chytré hodinky pro iPhone i Android

Pebble Watch nejsou jen tak ledajaké hodinky. Díky svým funkcím jsou chytřejší, než kterékoliv běžné hodinky. Váš smartphone tak budete moci ve většině případů nechat klidným v kapse.

Chytré hodinky někteří pasují po smartphonech na další velkou mobilní revoluci. A to si samozřejmě nechtějí nechat ujít žádné velké ryby, mají je tak v přípravách společnosti jako Apple, Samsung, Sony a další. Co se od nich čeká? Dokonalé propojení s vaším smartphonem a zjednodušení některých zažitých principů. Nejen pro zkontrolování aktuálního času, ale i přečtení nové zprávy, emailu, upomínky apod., se uživatel jen podívá na své zápěstí.

Některé společnosti už ale se svými výtvory vyšly na scénu, ať už první dvě generace hodinek Sony SmartWatch, Cookoo Watch či italské i’m Watch. A další možností jsou dnes recenzované Pebble Watch, které vyjdou o necelou tisícovku dráž než Cookoo Watch a jsou dvakrát tak drahé jako Sony SmartWatch první generace, konkrétně tedy vyjdou na 3 800 korun. Tahle trojice průkopníků je prozatím to jediné, co na českém trhu oficiálně zakoupíme. Pojďme se v naší recenzi podívat, co všechno poslední z trojice hodinek, Pebble Watch, dokážou.


Za zapůjčení produktu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Pebble Watch objednat.


Základní parametry – hodinky Pebble Watch

Displej nedotykový, e-papír (elektronický papír), rozlišení 144 x 168 px
Systém proprietární
Připojení Bluetooth 2.1+ EDR a 4.0
Nabíjení USB kabel s magnetickým konektorem
Kompatibilita iPhone 3GS, 4, 4S, 5 a iPod touch s iOS 5 a vyšším, Android 2.3 a vyšší
zatím nefunguje se systémy Blackberry, Symbian či Windows Phone
Cena a dostupnost 3 800 Kč, červenec 2013

Obsah balení

V obyčejné, avšak nápadité, kartonové krabičce jako od bonboniéry najdeme spolu s hodinkami Pebble jen USB kabel pro nabíjení. Díky koncovce s magnety se sám krásně přichytí k hodinkám a v případě, že byste měli hodinky na ruce a rychle se zvedli, magnetické spojení se přeruší a vy tak neodhodíte například notebook, ke kterému byl kabel připojen. Chytré a účelné řešení.

Oficiální video od výrobce

Design a konstrukce: na půl cesty

Za projektem v podobě Kickstarteru nestojí žádný známý výrobce, ale parta lidí, která přišla s dobrým nápadem a dostala možnost jej díky finanční podpoře zrealizovat. Vzhled hodinek Pebble má už podle svého názvu (Pebble v překladu znamená oblázek) připomínat hladký zakulacený kamen, oblázek. Nehraje si na nějaké luxusnější řešení, ale nevypadá ani jako řešení hodinek, které si můžete vzduchovkou vystřelit na pouti. Hodně zde podle mě hraje roli barevná verze hodinek. Testovaná šedo-černá verze pro mě není tak atraktivní, jako čistě černá varianta. Někomu se pak může zalíbit i barevně odvážnější oranžové provedení. V prodeji by se měly objevit i bílá a červená verze.

  

Tělo Pebble hodinek je z plastu, na který navazuje gumový pásek se standardní šířkou 28mm, takže jej můžete vyměnit klidně za pásek jiný. Displej hodinek zabírá převážnou část přední strany, je krytý ochranným sklíčkem, které by mělo lépe odolat škrábancům a uchycování nečistot. A to se během testování v mém případě i potvrdilo. Navíc jsou hodinky odolné s normou 5 ATM, takže snesou namočení či opláchnutí (i spadnutí do bazénu apod.), ale nesmí se s nimi potápět či polít horkou vodou, jak uvádí výrobce na stránkách.

  

Displej má na pohled dostatečné rozlišení 144 x 168 px a využilo se energeticky úsporného černobílého displeje typu e-paper (elektronický papír), díky čemuž i bez podsvícení je dobře čitelný na venkovním slunečním osvětlení, v noci si pak můžeme zapnout i podsvícení (displej se podsvící i zatřesením ruky). Co je důležité, displej není dotykový, ale ovládá se pomocí postranních tlačítek. Všechna jsou mechanická a jejich stisk tak není úplně nejpohodlnější, musíme si hodinky chytit z protistrany a působit logicky protisilou. Na pravém boku máme tlačítka pro pohyb v menu a potvrzení uprostřed, popř. v některých aplikacích vidíme jejich pozměněnou funkčnost na displeji hodinek (např. hudební přehrávač). Na levém boku je klávesy pro vrácení se o krok zpět, a pro doplnění ještě zde najdeme port pro přichycení magnetického konektoru nabíječky.

Instalace mobilní aplikace, spárování, výdrž

První, co musí uživatel na cestě k používání Pebble Watch hodinek udělat, je stáhnout si do svého smartphonu speciální aplikaci od výrobce. Podporovány jsou zařízení s Androidem 2.3 a vyšším (aplikace ke stažení na Google Play) a zařízení s iOS 5 a vyšším, konkrétně iPhone a iPod touch (aplikace ke stažení na App Storu). Poté hodinky spárujeme s telefonem přes Bluetooth a zábava může začít.

  

V aplikaci si můžeme kdykoliv poslat kontrolní ping na hodinky, zdali jsou správně spárovány, stejně tak jako zkušební zprávu či hovor. Aplikace má ale důležitější úkoly, slouží zejména k instalaci dodatečných aplikací, které dělají z Pebble Watch zmíněné chytré hodinky. Nespočet aplikací je ke stažení na portálu výrobce mypebblefaces.com, odkud si můžete stahovat nespočet stylů hodin (tzv. watchfaces – tváře hodin) – ať už analogové, digitální, textové a mnohé další, či dále vybírat z doplňkových aplikací typu nákupní seznam, kalendář, apod.

  

Se spárováním a nepřetržitým udržením Bluetooth spojení jsem ovšem zaznamenával občasné výpadky. A nešlo o výpadek způsobený překročením maximální vzdálenosti Bluetooth technologie (běžně přímý dosah do 10 metrů), ale i v případě, že jsem měl telefon položený vedle notebooku na stole či na cestách v kapse. Firma samozřejmě průběžně vydává aktualizace, hned během prvního týdne testování se objevila jedna větší, která opravovala řadu chyb. Výpadky jsem ovšem registroval i posléze, zdali to bylo alespoň v menší míře, ale nedokážu říci.

  

Při spárování se smartphonem je potřeba počítat, že aktivní Bluetooth spojení bude rychleji vybíjet baterii smartphonu, běžně 5-10%. Pokud má ale uživatel smartphone s novější verzí Bluetooth 4.0, která je energeticky mnohem úspornější, bude úbytek energie celkem nepodstatný. I s Bluetooth 2.1 však dokáží hodinky v některých případech výdržet kolem 1 týdne, což je vynikající. Poděkování směřuje především k e-papíru použitého u displeje.

Upozornění na nové události a další funkce

A jaké jsou možnosti hodinek Pebble Watch? V první řadě, jak už jsem zmínil, uživatel si může měnit různé styly hodin, aby ladily s jeho oblečením a třeba i náladou. A nejde jen o zobrazení hodin, některé doinstalovatelné aplikace umožňují zobrazení počasí a dalších dodatečných informací. Když zabrousím dále, majitel hodinek je vždy upozorňován na nové události z jeho smartphonu, a to typu: nová zpráva (SMS, iMessage – pro zařízení s iOS, Facebook, email), nový hovor, nová událost v kalendáři, nový příspěvek na Twitteru a další. Vše jsou to ale jen notifikace, nemůžeme tedy na ně nijak reagovat (jako např. odepsat na zprávu), můžeme jen takto na dálku s hodinkami vzít hovor, i když ten pak probíhá na telefonu a pokud bychom jej neměli po ruce, zvedneme hovor zbytečně. Využití je v tomto směru spíše v možnosti hovor takto na dálku odmítnout bez nutnosti smartphone vyndávat z kapsy apod.

  

Pebble Watch umějí kromě notifikací také kontrolovat hudební přehrávač (jen funkce play/pause a předchozí/následující skladba), budík a stopky. Pokud na telefonu používáte některou z aplikací pro sportování, v mém případě RunKeeper, zobrazí se na hodinkách také aktuální informace z této aplikace. Funkce jako takové jsou tedy zajímavé. Stinnou stránkou hodinek však je absence české diakritiky (místo některých znaků se zobrazují čtverečky). Také jsem občas zaznamenával problémy s chybějícím jménem volajícího (zobrazilo se jen tel. číslo), takže hodinky vypověděly neznámo proč propojení s kontakt listem telefonu.

  

Zhodnocení

Hodinky Pebble Watch se skutečně právem nazývají chytré. Přinášejí spoustu aplikací, které základní možnosti – notifikační, dokáží patřičně podle přání zákazníka rozšířit. Je libo analogové hodiny? Máte je mít. Je libo digitální hodiny a k tomu údaj o počasí? Máte to mít. Takto si každý uživatel může hodinky nastavit k obrazu svému a používat to, co skutečně využije. A přitom nechybí to základní – hodinky vypadají k světu (i díky různým barevným variantám), není to jen pokus, jak marketingově prodat pouťové hodinky.

 

Využití vidím spíše v hodně základních funkcích. Pokud vám přijde nová zpráva, máte rychlé upozornění přímo na zápěstí, kde si text ihned přečtete, a nemusíte kvůli každé zprávě vyndavat smartphone z kapsy. Nebo pokud někdo volá, ihned vidíte, o koho jde, a můžete hovor rychle odmítnout (třeba na jednání), opět s ušetřením toho, že vyndaváte smartphone z vaší kapsy. A i dalšími funkcemi dokáží přinést něco navíc, než hodinky běžné. Možná tu máme začátek nové mobilní revoluce.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 jednoduchý design  neumí českou diakritiku (čtverečky)
 pro iOS i Android  ovládání přes tlačítka (tuhá)
 dobře čitelný displej
 magnetický konektor
 delší výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."