Recenze Huawei Ascend G510: smartphone tak trochu pro leváky
Huawei je dnes v Česku díky své cenové politice pro někoho velmi zajímavým výrobcem mobilních telefonů. Jaký je jeho nový zástupce střední třídy v podobě modelu Huawei Ascend G510?
Huawei Ascend G510 je příkladem mobilního telefonu z nižší střední třídy, prodejci jej prodávají s cenovkou těsně pod 6 tisíc korun. V této cenové hladině nabízí několik věcí, kterými by nás výrobce mohl nalákat a přesvědčit ke koupi. Výrobce nás především láká na větší 4,5″ IPS displej s rozlišením 480 x 854 px, dále operační systém Android v novější verzi 4.1 Jelly Bean či jednodušší uživatelskou nadstavbu Emotion UI.
Jak si Ascend G510 poradí s konkurenty ve stejné cenové relaci? Patří sem například Samsung Galaxy S III mini, LG Optimus L9, případně ještě další telefon ze stáje Huawei Ascend G600. Pojdme tedy začít krátkým představením výbavy a v následujících kapitolách recenze se pak podívat na různé oblasti telefonu.
Telefon pohání dvoujádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, dále přináší grafiku Adreno 203, operační paměť 512 MB RAM, vnitřní paměť je 4 GB a je jí možné samozřejmě doplnit o paměťové karty typu microSD. Výrobce také Ascend G510 vybavil 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem a LED bleskem, rychlými mobilními daty HSPA, Wi-Fi či GPS s navigací Google Mapy.
Základní parametry – Huawei Ascend G510
Rozměry | 134 x 67 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 150 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 854 px), jemnost 218 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 4,5“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 203 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD |
Operační systém | Android 4.1 Jelly Bean + Emotion UI |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1940 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky |
Cena a dostupnost | ?, duben 2013 |
Obsah balení: klasika
V krabičce s mobilním telefonem Huawei Ascend G510 se neskrývá žádné překvapení jako například u vlajkové lodi Ascend D2, kde navíc ještě najdeme koncovku na USB kabel pro přímé propojení jednoho telefonu s druhým přes microUSB koncovky. V balení tedy najdeme pecková sluchátka, nabíječku, která má odpojitelný USB kabel. Nabíječku tedy snadno rozdělíte na dva kusy a kabel můžete použít k propojení telefonu s počítačem. Funkce je to šikovná a již několikrát jsem ji s radosti využil při cestách, kdy každý kabel navíc překáží a čím méně věcí s sebou, tak tím lépe.
Přibalena pecková sluchátka svojí kvalitou a hudebním podáním příliš nenadchnou. Jedinou věcí, za kterou se dají pochválit, je jejich hlasitost, v pohodě s ní stačí i do hlučného autobusu. V balení samozřejmě také nechybí základní manuál, který pomůže s prvním zprovozněním telefonu a základním nastavením.
Design a konstrukce: kvalitně zpracovaná „nuda“
Hned na úvod se musím přiznat, že design modelu Huawei Ascend G510 mě moc nezaujal. Výrobce vsadil na klasický hranatý design, který nemá žádný výrazný prvek pro zaujmutí oka uživatele a třeba i kolemjdoucích. Navíc, pokud byste dostali do rukou vyšší model Ascend G600, těžko pak hledat nějaké větší a zásadnější rozdíly.
Rozměry testovaného Ascendu G510 jsou 134 x 65 x 9,9 mm. Hmotnost pak činí poněkud vyšších 150 gramů, což je tedy jednou z nepříjemných vlastností tohoto smartphonu. Dalo by se říct, že každého, kdo měl tento telefon v ruce z mého okolí, hmotnost nepříjemně překvapila. Pokud by měl telefon baterii s vyšší kapacitou, jako mají jiné modely tohoto výrobce, dalo by se to s klidem pochopit. Takto jde ovšem o jednoznačné mínus.
Pojďme se nyní podívat na design telefonu pěkně řečeno od shora dolů. Uprostřed horní části přední strany najdeme reproduktor a vedle něj přední kameru pro videohovory. V této části jsou také další dva neviditelné prvky: senzor přiblížení pro vypnutí displeje během hovoru po přiblížení telefonu k uchu a senzor okolního osvětlení pro automatickou úpravu jasu displeje. Pak už následuje logo výrobce a pod ním velký 4,5″ dotykový displej.
Pod displejem najdeme trojici senzorových tlačítek. Tlačítka jsou v klasické rozložení, tedy zleva: tlačítko pro návrat zpět, klávesa domů a tlačítko pro vyvolání kontextového menu. Klávesy jsou podsvětlené. Celá přední strana Ascendu G510 je překryta krycím sklíčkem. Zda odolá mechanickému poškození například v podobě poškrábání, ukáže až čas. Za dobu testování si vedl telefon celkem dobře.
Na horní straně je připraven pouze 3,5 mm konektor pro sluchátka. Zajímavější to je ale na levém boku telefonu. Výrobce sem totiž umístil všechna ovládací tlačítka. Tedy tlačítko pro zamykání telefonu i kolébku pro ovládaní hlasitosti. Tento krok by se dal označit jako poměrně kontroverzní, protože způsobuje problém s ovládáním telefonu pravákům. Pokud držíme telefon v pravé ruce, máme k odemykacímu tlačítku nejblíže ukazováčkem. Drtivá většina dnešních telefonů má odemykací tlačítko na protějším, tedy pravém, boku, někteří výrobci ještě zůstávají u umístění na horní straně. Ale levý bok? Možná dar z nebe pro leváky jako jsem já. Na levé straně je dále ještě umístěn konektor pro připojení microUSB kabelu.
Pravý bok tedy po emigraci tlačítek na levý bok zůstává prázdným. Na dolní hraně je pouze dírka mikrofonu, nic dalšího zde nehledejme. Celý telefon Ascend G510 lemuje lesklá plastová linka, kterou najdeme po celém obvodu na boční straně. Tato linka je asi jedinou věcí, která se telefon snaží alespoň trochu zkrášlit. Na celkově nudnějším vzhledu to ale moc neubírá.
Zadní strana telefonu je vyrobena z plastu, který je upraven, tak aby nedošlo k vyklouznutí. Jedná se o povrch, který je tvořen z měkčeného plastu a vyroben tak, že výstupky na zadní straně usnaďnují držení a dodávají jistotu, že vám telefon nevyklouzne. Na zádech je samozřejmě čočka fotoaparátu, přisvětlovací dioda a reproduktor. Na zádech nechybí ani logo výrobce a označení DTS.
Za design Ascendu G510 rozhodně Huawei pochválit nemůžu. Co se ale naopak povedlo, je dílenské zpracování. Ačkoliv je telefon vyroben z plastu, tak jako celek působí robustně, tento dojem podtrhuje i jeho vyšší hmotnost 150 gramů. Navíc telefon všude perfektně lícuje a hlavně nikde nic nevrže. Ze zpracování by si mohli vzít příklad i některé dražší telefony. Huawei se ve zpracování opravdu vyznamenal, u tohoto telefonu bych se doopravdy nebál, že začne vrzat, nebo, že se najde jiný problém se zpracováním. Za zpracování výrobce tedy chválím a musím říct, že mě příjemně překvapil.
Baterie a výdrž: Mírný nadprůměr
Jedním z největších neduhů dnešních smartphonů je určitě jejich výdrž. V tomto Huawei jako povětšinou nezklamal, ale na druhou stranu tentokrát ani příliš neoslnil. Pokud budete telefon používat stylem občas zavolám, v autobuse kouknu na internet nebo si zahraju nějakou hru, tak Ascend G510 dokáže vydržet i zhruba dva dny.
Druhá možnost, kdy používáte telefon k cca půl hodině telefonování, 20 SMS, hodince na internetu a u toho poslechu hudby, tak telefon vydrží cca jeden den, tedy ráno nabiju a večer musí putovat na nabíječku znova. Akumulátor má kapacitu 1.700 mAh a nabíjení z úplného vybití na přibližně třičtvrtě kapacity baterie trvá zhruba hodinu a půl.
Displej: Hlavní lákadlo neoslní
Displej měl být jedno z hlavních lákadel Ascendu G510, když se podíváme na parametry jako úhlopříčka 4,5″ či typ IPS LCD. Jenže, třetí parametr do hry, kterým je rozlišení, není bůhví jak dobrý. Nižší rozlišení 854 x 480 pixelů už na úhlopříčce 4,5 palce nepřináší takovou jemnost jako jiné telefony, v řeči číslech jde o 218 ppi. Uživatel si tak bude muset zvyknout na o něco horší rastr.
Huawei se nopak podařili dvě věci, které potěší. Čitelnost na slunci je s nastaveným automatickým jasem dostatečná, což jsem se bál, že nestihnu otestovat, ale nakonec se to povedlo. Displej je doopravdy celkem v pohodě čitelný i na ostrém slunci. Nastavení automatického jasu také funguje v pořádku a ušetří něco málo z baterie, pokud nechcete podsvícení displeje neustále měnit ručně v nastavení.
Druhá věc, kterou výrobce u displeje zabodoval, je čitelnost displeje z úhlu díky technologii IPS. Dá se říci, že se mi nepovedlo najít úhel, ze kterého by se data na telefonu nedala přečíst, případně by docházelo k nějakým výrazně nepříjemným jevům. Celkově displej působí dobrým dojmem, který kazí jen nižší rozlišení.
Prostředí a ovládání: Svatba Androidu s iOS?
Výrobce vybavil Ascend G510 operačním systémem Android 4.1 Jelly Bean a navlékl na něj svou uživatelskou nadstavbu jménem Emotion UI. Díky tomuto Android Jelly Bean na první pohled nemusíte zcela vždy dobře poznat. Grafické prostředí mění styl a používaní telefonu a některá jeho menu po vzoru Applu a jeho systému iOS.
https://www.youtube.com/watch?v=nD47-8GdDJI
První pohled, když dostanete telefon do rukou, je ještě klasický. Dostanete se na odemykací obrazovku, která kromě odemknutí telefonu, nabízí také možnost skočit přímo k hovorům, zprávám, nebo k fotoaparátu. Po odemknutí ale přichází překvapení. Dostanete se na úvodní obrazovku, na které jsou naskládány widgety a ikonky programů. To by ještě nebylo nic zvláštního, překvapení přijde až, když budete marně hledat hlavní menu, respektive menu pro výběr aplikací. Veškeré aplikace jsou totiž rozesety po obrazovkách, tak jako je tomu u systému iOS, nejsou tedy zařazeny pod položkou aplikace, na spodu displeje nenaleznete klasickou ikonu pro výběr aplikací.
Obrazovek s aplikacemi a widgety můžete mít celkem až devět. Z těchto obrazovek si můžete zvolit libovolnou jako úvodní a na ní přejdete vždy po zmáčknutí tlačítka domů. Na každou obrazovku si můžete libovolně přeskládat ikonky, widgety nebo složky. Složka s aplikacemi se dá vytvořit jednoduše. Stačí přetáhnout jednu ikonku na druhou a ikony se sloučí do společné složky.
Huawei na úvodní obrazovku navíc umístil zajímavý widget, který sice zabere třičtvrtě displeje, ale spojí všechny nejpoužívanější funkce. Widget do jednoho spojuje počasí, galerii, nejoblíbenější kontakty, hodiny a přehrávač hudby. Spodní část displeje zabírají čtyři aplikace, které si můžete samozřejmě libovolně obměnit. Po delším stisknutí tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku se dostanete na klasický výpis naposledy spuštěných aplikací. Tato obrazovka je oproti jiným konkurenčním telefonům doplněna o aktuální využití paměti RAM.
V informační liště najdete standardní možnosti k rychlému ovládání GPS, Wi-Fi, jasu a dalších. Do menu nastavení se dá dostat pomocí dvou cest a výrobce se nám snažil usnadnit práci tím, že toto menu rozdělil do dvou části pro nejpoužívanější nastavení a všechna nastavení. Informační lišta je jedna z věcí, které velice usnadňují používaní telefonu, protože v ní najdete rychle a přehledně prakticky všechny běžně používané nastavení.
Huawei také klade důraz na efektivnost animací. Například pro přechod mezi jednotlivými obrazovkami si můžete vybrat z devíti různých přechodů. U přechodů mezi obrazovkami se výrobce dopustil jedné chybičky. Poté, co dojdete na poslední obrazovku, není možné pokračovat v prohlížení skokem na první obrazovku, tedy cyklicky procházet plochy, musíte tak pěkně pozpátku, nebo skočit na úvodní obrazovku pomocí tlačítka domů.
Celé prostředí Emotion UI je příjemně plynulé a rychlost ztrácí až při více spuštěných náročných aplikacích. Tato situace se mi za celý test stala asi jen dvakrát. Jindy jsem neměl s rychlostí telefonu žádné problémy. Celkový dojem z prostředí Emotion UI je pěkný, nebyl jakýkoliv problém si zvyknout, ale na druhou stranu toto prostředí ničím práci neusnadňuje.
Výkon
Výkon a rychlost systému byla při běžném používání dostatečná. Klasické oddychové hry telefon také zvládl s přehledem. Pokud jste ale hráčem a chcete hrát nejnovější pecky, tak se porozhlédněte jinde. Operační paměť o velikosti 512 MB RAM prostě na některé náročné hry nestačí. 512 MB RAM dostane také zabrat v případě, kdy máte více spuštěných náročný aplikací, v tomto případě se začíná rychlost systému zejména plynulost animací snižovat. Nenarazil jsem ale na to, že by se aplikace zasekávaly. Výkon je tedy k běžnému používání dostatečný.
Telefonování a zprávy: klasický Android
Telefonní seznam nepřináší žádné překvapení. Kontakty naleznete roztříděné pod položkou Lidé. Telefonní seznam je dále rozdělen na tři záložky. První záložka obsahuje skupiny, ve druhé jsou všechny kontakty na jednom místě a na třetí si můžete umístit oblíbené kontakty.
Tvorba zpráv a emailu je také klasikou. Ascend G510 v základu nabízí dvě QWERTY klávesnice: první je klasická Android a druhá od výrobce Huawei. Na té od Huawei naleznete také znaky, které jdou napsat jednoduchým podržením příslušné klávesy, včetně české interpunkce. Tato funkce je příjemná v případě, kdy se snažíte napsat zprávu s diakritikou.
SMS a MMS zprávy se řadí v bublinách, máte tedy vždy přehledně seřazenou celou konverzaci. Emailové zprávy můžete spravovat a psát pomocí dvou aplikací, první je aplikace E-mail. Tato aplikace je schopna synchronizovat se prakticky s každým typem schránky. Druhá a primární je aplikace pro Gmail od Googlu.
Hudební a video přehrávač: trojice předinstalovaných
Hudební přehrávače nám Huawei Ascend G510 nabízí hned dva, první je klasický přehrávač Hudba Play, který je součásti každého novějšího Androidu. Tento přehrávač nabízí širokou škálu nastavení včetně pokročilého ekvalizéru. V tomto přehrávači můžete samozřejmě vytvářet playlisty, vyhledávat dle interpreta, názvu skladby, hudebního stylu, nebo alba. Druhým přehrávačem je aplikace Hudba, kterou pro změnu dodal Huawei. Tento přehrávač je, co do možnosti nastavení v používaní, horší než Hudba Play, doporučují tedy používat první jmenovaný.
Hudební projev Ascendu G510 je jedna z věcí, která překvapila. Výstup do sluchátek je kvalitní, což se nedá říct o dodávaných sluchátkách, která ničím kromě hlasitosti příliš nenadchnou. Naopak příjemně hraje zabudovaný reproduktor. Hlasitost je dostatečná a jeho zvukový projev také.
Video přehrávač je naopak zklamáním. Předinstalovaný přehrávač má problém s přehráváním klasických formátů a nemá podporu ani Full HD. Doporučuji tedy s předinstalovaným přehrávačem neztrácet čas a z obchodu Google Play nainstalovat jeden z dvojice FLV Video Player nebo velice populární MX Player.
GPS, navigace
Výrobce osadil Huawei Ascend G510 nepřekvapivě integrovaným GPS modulem. Nalezení signálu je i bez asistence pomocí mobilních dat (A-GPS) nebo okolních Wi-Fi sítí celkem rychlé a neměl jsem s ním problém ani v husté městské zástavbě. Neměl jsem také problém s tím, že by se signál ztrácel. Aplikace pro navigaci je jediná, a to klasická Navigace od Googlu. Nabízí slušně aktualizované mapové podklady a nechybí také hlasová navigace. Navigace je díky velkému displeji, který nabízí skvělou pozorovatelnost z úhlů a dobrou viditelnost na slunci, skvěle použitelná i v autě. Pokud byste potřebovali navigaci i bez internetu, nebo na místě bez signálu, tak je možné si území předem stáhnout a navigaci použít i v offline režimu. V případě využití hlasové navigace musíte být připojení k internetu po celou dobu.
Fotoaparát a kamera
G510 dostal fotoaparát, který má rozlišení 5 Mpx, což už je dnes takovým standardem. Fotoaparát také přináší automatické ostření a přisvětlovací LED diodu. Telefon však jako většina telefonů s Androidem nemá hardwarovou spoušť fotoaparátu, budete si tedy muset vystačit se softwarovou spouští v rámci aplikace. V ní také naleznete rychlé přepnutí mezi fotoaparátem a kamerou i přepínání mezi předním a zadním foťákem. Nechybí ani vstup do galerie. V nastavení najdeme filtry pro negativ, sépiové barvy, režim snímaní, vyvážení bílé, nastavení ISO a nastavení časovače samospoušti.
Kvalita fotografií je na první pohled dobrá, fotky jsou bez šumu. Barevné podání je věrné a snímky nepostrádají ostrost. V některých případech ale můžeme spatřit jakési slévání barev, které ukazuje, že z Ascendu G510 asi nebude nějaký fotograf jako spíše mobil s možností zachycení momentek, pokud by někdy bylo potřeba.
O kvalitě videa napoví už rozlišení, které je jen 640 x 480 px.
Zkušební fotografie pořízené s Huawei Ascend G510
Předinstalované aplikace: Střídmost především
Výrobce pro nás připravil pouze několik předinstalovaných aplikací. Tento krok od výrobce vítám, Google Play je plné kvalitních aplikací a přeci jen je na každém zvolit a nainstalovat si tu svou oblíbenou. U předinstalovaných aplikací nechybí samozřejmě veškeré aplikace od Googlu. Poté výrobce přidal například svítilnu, program DLNA, který slouží k sdílení hudby a videa z mobilního telefonu do ostatních chytrých zařízení. Může se jednat například o jiný telefon či tablet, počítač nebo chytrou TV. Další aplikací je Quickoffice k tvorbě a úpravě dokumentů. Můžete tedy vytvářet a upravovat prezentace, textové dokumenty včetně formátu word, i tabulky excel i PDF.
Organizační a datové funkce
Kalendář je jedna z věcí, u které si výrobce příliš záležet nedal. Kalendář je klasický. Nabízí náhled v týdnech, měsících i dnech. V základu se synchronizuje s kalendářem z účtu Google. Dále je možné synchronizovat kalendář s událostmi z Facebookového účtu, případně také pomocí Microsoft Exchange. Chybou a pro mě zklamáním je, že výrobce nepřidal vlastní kalendář, který by lépe zapadal do prostředí Emotion UI. Takhle působí kalendář trošku vytrženě z celkového prostředí telefonu. Design kalendáře ale samozřejmě neomezuje jeho používaní. Kalendář tedy nabízí všechny potřebné funkce, nenašel jsem funkci, která by chyběla.
Ascendu G510 nechybí samozřejmě klasické možnosti připojení k datové síti. Telefon nabízí GPRS, EDGE, ale i HDSPA a HSUPA. V případě Wi-Fi je možné připojení pomocí protokolů b/g/n. Při připojení telefonu k PC jsou na výběr tři možnosti připojení. Telefon je možné připojit v režimu multimedia, fotoaparát a samozřejmě jako flash disk, tedy režim mass storage. Nechybí také Bluetooth 2.1 a NFC (bezdrátové párování s dalšími telefony a příslušenstvím či mobilní platby), které se nachází pouze v některých kusech určených pro různé trhy, pro česky trh je nakonec určena varianta s NFC, kterou jsme netestovali.
K přístupu na web slouží dva prohlížeče. Nechybí samozřejmě klasický WebKit prohlížeč Androidu a pak v telefonu najdete také Chrome v jeho verzi pro mobily. Oba prohlížeče jsou příjemně plynulé, navíc jejich prostředí je podobné, je na vás tedy, který zvolíte, použitelné jsou oba. Pokud ale budete chtít používat Flash na webu, jedinou možností je dostat jej podle našeho návodu do prohlížeče WebKit. Jakékoliv další aplikace si samozřejmě můžete nainstalovat z obchodu Google Play.
Závěr recenze Huawei Ascend G510
Jak tedy Huawei Ascend G510 obstál? Zaslouží si svoje místo mezi telefony střední třídy? Dalo by se s trochou nadsázky říci, ze pokud jste levák hledající svůj první smartphone s Androidem, tak je tento telefon pro vás jako dělaný. Díky tlačítkům (zejména vypínací klávese), která jsou na telefonu umístěna netypicky na levém boku, se telefon lépe ovládá právě levákům. A uživatelské prostředí Emotion UI od Huawei pak může pomoci každému začínajícímu uživatelu vzhledem ke zjednodušení některých vlastností a funkčnosti Androidu.
Za své peníze dostanete telefon se zajímavým prostředím, kvalitním zpracováním a velkým dotykovým displejem o úhlopříčce 4,5 palců a s lepšími pozorovacími úhly. Věc, kterou Ascend G510 ale určitě nezaujme, je usedlejší design. Telefon zkrátka po stránce vzhledu není ničím zajímavý a prakticky ničím se neodlišuje od vyššího modelu Ascend G600 a dalších modelů ze stáje Huawei.
Jako případnou alternativu k Huawei Ascend G510 bych doporučil vyšší model Huawei Ascend G600, který nabídne podobný design, zpracování a o trochu vyšší výkon i větší výdrž. Druhou alternativou je konkurenční LG Optimus L9, které nabízí podobně velký displej a také o něco zajímavější design.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |