Recenze Realme GT Neo 2 – Do herních vod vstupuje nový dravec

  • Realme GT Neo 2 byl jedním z nejočekávanějších telefonů výrobce
  • Jedná se o herní telefon středního sledu, který chce zaujmout hned v několika směrech
  • Má cenu o něm uvažovat, nebo najdeme v tomto ohledu lepší hráče?
Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 v naší redakci!

Realme GT Neo 2 je druhou generací modelu GT Neo, který byl představen, jako odlehčená verze plnotučné vlajky Realme GT, v dubnu tohoto roku. Oproti svému předchůdci (a vlastně i plnohodnotnému vlajkovému modelu) nabízí hlavně větší displej a objemnější baterii, přičemž starší GT Neo trumfuje i co se nabíjecího výkonu týče.

Realme GT Neo 2: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 162,9 × 75,8 × 9 mm, 199,8 g
Displej 6,62″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 398 PPI
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870
Paměť 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu
Fotoaparát trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 65 W
Cena a dostupnost od 10 499 Kč (8 + 128 GB), listopad 2021

Obsah balení

  • telefon Realme GT Neo 2
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • silikonový obal

Plastový, skleněný a na Realme docela konzerva

Jak jsem již zmínil v prvních dojmech, novinka GT Neo 2 je co se designu týče poměrně usedlá. Tedy na poměry značky, která si libuje v různých logách, nápisech a podobných věcech. Do redakce nám dorazila černá varianta a je opravdu spíše konzervativní, nicméně pokud byste raději něco výraznějšího, pořád je možnost sáhnout po zajímavé modré variantě nebo jedovaté zelené, což už je opravdová divočina hodná herního telefonu.

Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 je vlastně docela elegán – na herní mobil nezvyklé

Telefon má plastový rámeček, displej chrání odolné sklo Gorilla Glass 5 a na zádech se nachází sklo s matnou povrchovou úpravou (díky čemuž připomíná spíše plast). Zpracování je perfektní, telefon působí pevně a žádné pazvuky se něj nelinou. Matná záda mají obrovskou výhodu v tom, že na nich neulpívají prakticky žádné otisky prstů, a když už se něco takového stane, postačí bleskové otření o tričko. Chválím i to, že telefon prakticky neklouže a díky matným zádům se perfektně drží.

V levém horním rohu zad má své místo rozměrný modul fotoaparátu obsahující tři snímače a dva LED blesky. Tento batoh z šasi telefonu lehce vystupuje a z něj navíc ještě vykukují dva objektivy (hlavní a ultra-širokoúhlý), takže telefon se při položení na stůl poměrně dost kolébá a o nějaké stabilitě nemůže být řeč. Tak to ale bohužel v dnešní době velkých fotomodulů je a Realme GT Neo 2 není v tomto směru žádnou výjimkou. Na pravém boku těla sedí zapínací tlačítko s vroubkovaným povrchem, které má příjemný stisk a vlevo je dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti.

Realme GT Neo 2, recenze

Displej prakticky bez nedostatků

Jednou z hlavních zbraní této novinky je displej, který má vpravdě vlajkové parametry. Úhlopříčka novinky od Realme je 6,62 palce, má Full HD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů) a výrobce vsadil na AMOLED panel. Nutno dodat, že mu ho dodal specialista v tomto oboru na slovo vzatý, tedy Samsungu, a je to vidět. Barvy jsou krásně syté, poměrně dobře vyvážené a na displej je opravdu radost pohledět. A jak je krásně plynulý!

Má obnovovací frekvenci 120 Hz, takže v tomto ohledu si není na co stěžovat a kromě ní umí pracovat i v režimech 30, 60 nebo 90 Hz v závislosti na zvoleném obsahu. Můžete nechat na telefonu, aby se rozhodl, jakou frekvenci použije, nicméně je možné také “natvrdo” nastavit 60 nebo 120 Hz. Skvělý je také vysoký jas (v maximu až 1 300 nitů), díky čemuž je čitelnost bez problémů i na jasném světle a výtku nemám ani k automatické regulaci jasu – senzor je citlivý, reaguje rychle a přesně.

Realme GT Neo 2, recenze

Displej Realme GT Neo 2 je velký a pěkně se na něj dívá

Přímo v displeji, respektive jeho spodní části, se nachází integrovaný senzor otisků prstů. Ten funguje dobře, je poměrně přesný a v drtivé většině případů zaznamená otisk na první dobrou. Občas se sice stane, že musíte prst přiložit opakovaně a je docela náchylný na úhel, pod kterým ho přiložíte, ale většinu času fungoval bez větších výhrad (rozhodně existují i přesnější čtečky). V levém horním rohu displeje je průstřel se selfie kamerkou. K tomu mám malou poznámku – umístění uprostřed panelu mi přijde lepší a tak nějak méně rušivé, než uprostřed horní lišty.

Android 11 s líbivou a praktickou nadstavbou

Realme GT Neo 2 běží již z krabice na Androidu 11 s grafickou nadstavbou Realme UI 2.0. Ta je poměrně robustní, co se orientace týče ale nejsou s ničím žádné zásadní problémy a všechno lze najít tam, kde by mělo být. Velkou výhodou Realme UI jsou opravdu rozsáhlé možnosti, co se notifikací týče a různých možností personalizace. Můžete si nastavit opravdu prakticky vše možné – třeba ovládání přes gesta či tlačítka, populární stažení horní lišty už od poloviny displeje, automatický příjem hovoru po přiložení k uchu nebo ztlumení zvonění převrácením přístroje (velmi praktické!).

Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 přichází s Androidem 11 a Realme UI

Samozřejmě neschází ani chytrý boční panel, přes který je možné vyvolat si miniaplikace, rozdělená obrazovka zobrazující dvě aplikace zároveň či always-on displej. Ten je možné zcela vypnout, zapnout natrvalo nebo ho povolit jen v určitý čas. Ideální je mít ho nastavený na úsporu energie, kdy se po nějaké době, co se telefon nehýbe, vypne a zapne se v okamžiku, kdy se ho zase dotknete.

Pokud úroveň nabití baterie klesne pod 10 % a neprobíhá nabíjení, funkce se automaticky vypne nehledě na to, v jakém režimu se nachází. Příjemnou věcí jsou i notifikaci na vypnutém displeji, kdy se při příchozí události rozsvítí jeho hrany a tento efekt se několikrát opakuje – jde o jakousi náhradu za již takřka vymřelou notifikační diodku.

Z dalších praktických a funkčních věcí stojí za zmínku možnost nastavit si na čtečku otisků prstů rychlé spouštění aplikací. Po odemčení telefonu stačí přidržet prst na čtečce o něco déle, a pokud máte tuto funkci zapnutou, vyjedou vám ikonky nastavených aplikací. Ty pak spustíte přesunutím prstu na ně. Pokud si rádi hrajete s nastavením telefonu a upravujete si všechno k obrazu svému, s Androidem 11 v podání Realme budete určitě spokojeni.

Výkon naprosto bez kompromisů

Realme GT Neo 2 je odlehčená vlajka a to znamená, že má odlehčený vlajkový procesor. Na mysli máme Snapdragon 870, tedy 7nm osmijádro od Qualcommu s podporou 5G. Jeho hlavní devízou je schopnost běžet na taktu až 3,2 GHz a výkonný grafický akcelerátor zastoupený Andrenem 650. Výsledek? V populárním benchmarku AnTuTu ukázal telefon okolo 725 tisíc bodů, což je opravdu úctyhodný výkon. Tento čipset sice není tak silný jako Snapdragon 888, ale má obrovskou výhodu v tom, že produkuje podstatně méně odpadního tepla a mnohem méně tak hřeje.

Realme GT Neo 2, recenze

Výkonná je hlavně nabíječka s 65 W

Náročný stress test v 3D Marku, který simuluje dlouhodobé hraní, telefon zvládl víceméně v pohodě, a i když samozřejmě výrazně hřál, šel udržet v ruce a určitě nepůsobil tak, jako by se měl za chvíli roztavit. Což se o většině telefonů se SD 888 u tohoto testu úplně říct nedá.

Podobně je na tom i opravdové hraní – telefon hřeje, ale ne nijak brutálně a je zkrátka patrné, že odpadního tepla není tolik. Za to může nejenom procesor, ale i chlazení, na kterém si dal výrobce opravdu pořádně záležet. V nitru telefonu najdeme systém s pasivním ocelovým chladičem, celkově osmi vrstvami a speciálním, diamantovým, tepelně vodivým gelem. Jednoduše technologická nádhera!

Asi není překvapením, že výkonu je přehršel a prakticky nenajdete hru, která by byla pro telefon zásadní výzvou. Nebojte se ani u náročných titulů nastavit detaily naplno, telefon si s tím poradí – i hry typu PUBG nebo Call of Duty běží stabilně na 60 FPS, naprosto bez dropů. A kdyby přece jen někdo prahl po vyšším výkonu, je možné virtuální navýšení paměti a mírné zvýšení systémového výkonu pomocí režimu GT. Naše konfigurace měla 12 GB RAM a k této hodnotě jde přidat ještě virtuálních 7 GB RAM, takže ve finále může mít Realme GT Neo 2 až 19 GB RAM. Uživatel je spokojen a nejeden stolní počítač bledne závistí.

S hraním souvisí ještě jedna věc – i když máte displej napevno nastavený na frekvenci 120 Hz, telefon ji po spuštění jakékoliv hry omezí na 60 Hz. Toto omezení možná zmizí s nějakou aktualizací, ale prozatím to tak je. Jde to ale obejít. Stačí, když si ve hře vyvoláte herní panel (ten se nachází v levé části displeje), v něm snížíte jas na minimum a poté vysunete a zasunete horní lištu. Někdy to funguje na první dobrou, někdy to chce udělat několikrát po sobě, ale většinou to vyjde a displej poté zůstane na frekvenci 120 Hz. Je to ale trochu kostrbaté řešení. Jinak samotný herní panel je příjemná věcička, můžete si v něm nastavit režim výkonu, vyvolat miniaplikace (třeba WhatsApp) či spustit záznam obrazovky.

Hraje dobře. Ale jak fotí?

Fotografická soustava této novinky je stejná, jako u vlajkového modelu Realme GT. To znamená že k dispozici budete mít hlavní snímač s rozlišením 64 Mpx, ultra-širokoúhlý objektiv s 8 Mpx a makro snímač, jehož rozlišení jsou 2 Mpx. Z hlavního snímače “lezou” snímky o rozlišení 12 Mpx, nicméně v aplikaci fotoaparátu je možné zvolit si i možnost fotit v plném rozlišení 64 Mpx. Samotná kvalita fotografií je výborná, ale trochu schází optická stabilizace obrazu a k pořízení opravdu ostrého snímku to bude chtít klidnou a pevnou ruku.

Realme GT Neo 2, recenze

Fotoaparáty Realme GT Neo 2 v rozložení “OoO”

Hlavní snímač umí zobrazit barvy reálně, nicméně při horším světle je občas lehce přepaluje (platí hlavně pro červenou). Míra detailů je ale velmi dobrá a fotoaparát nerozhodí ani méně světla, ačkoliv v tomto případě se nějakému tomu šumu pochopitelně nevyhnete. Aplikace fotoaparátu nabízí i noční režim, který prodlouží rychlost uzávěrky a fotografie v horších světelných podmínkách jsou obecně povedené. Ultra-širokoúhlý snímač potřebuje dobré světlo, s jehož úbytkem kvalita fotografií klesá. Snímky mají méně detailů, horší dynamický rozsah a nějakému tomu šumu nebo občasnému slití barev se také nevyhnete.

Makro senzor je zde tak trochu do počtu a budete se muset snažit, abyste vyprodukovali ostrý snímek (automatické ostření schází). Detailů je málo, ostrost také pokulhává a podání barev nestojí moc za řeč. Je to zkrátka generický makro senzor, jaký najdeme v každém druhém telefonu. Co se týče videí, Realme GT Neo 2 umí až 4K záznamy při 30/60 FPS a výsledky jsou v tomto případě výborné. Videa jsou stabilní, čemuž pomáhá elektronická stabilizace obrazu, neschází spousta detailů a vykazují minimum šumu. Klasická videa v rozlišení 1080p už trochu toho šumu mají a nejsou tak ostrá.

Jak fotí Realme GT Neo 2?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: širokoúhlé

Ukázka: makro

Baterie, ta opravdu baví

Skvělou disciplínou této novinky je baterie a nabíjení. Kombo 5 000 mAh akumulátoru s 65W nabíjením SuperDart je silnou zbraní proti konkurenci a výsledky opravdu stojí za to. Výrobce uvádí, že baterie se na plnou kapacitu nabije za 36 minut, no stopky po nabití z absolutní nuly (tedy ne z -273 °C, ale ze stavu vypnutého telefonu vybitím) na 100 % ukázaly 32 minut a nějaké drobné. Tleskám! Telefon bohužel nemá bezdrátové nabíjení, ale takto rychlé drátové na něj dá docela spolehlivě zapomenout.

Výdrž je také bez připomínek. Velmi náročný den, který zahrnoval volání, psaní přes všemožné messengery, brouzdání po sítích, nějakou tu fotku, maily, pár videí a po 8 hodin aktivní hotspot, přes který protekly asi 3 GB dat, jsem zakončil s 12 % baterie.

V pohodovém režimu, třeba přes víkend, zvládl telefon s přehledem den a půl, a když vhodně nastavíte všechny prvky a budete se trochu držet zkrátka, dá se dostat i na dva dny. Jisté je, že i když budete Realme GT Neo 2 pořádně ždímat, minimálně jeden den dá. A kdyby přece jen ne, na chvilku ho připojíte k 65W adaptéru (ten je opravdu obří), který je součástí balení, a po chvilce máte zase dostatek energie.

Realme GT Neo 2 – Ano či ne?

Zhodnotit tento herní kousek není vůbec těžké, protože se opravdu povedl. Někomu možná nebude vyhovovat spíše usedlejší design (to se v rámci herní kategorie moc nenosí), ale to je samozřejmě silně individuální věc. Co mě na tomto telefonu opravdu bavilo, byla velmi dobrá výdrž a bleskové nabíjení – 65W SuperDart je pravděpodobně to nejlepší, co Realme GT Neo 2 nabízí.

Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 je herní krasavec za dobré peníze

Výbava je výborná a schází vlastně jen 3,5mm audio jack, nějaká ta zvýšená odolnost a bezdrátové nabíjení. Jinak telefon umí 5G a má také NFC, takže bezkontaktní platby nejsou problémem. Hlavní fotoaparát odvádí velmi dobré výkony, což platí jak pro fotografie, tak pro videa a špatný není ani projev stereo reproduktoru. Výkonu je přehršel, telefon se nijak brutálně nepřehřívá a Snapdragon 870 se zdá býti ideální kompromis mezi hrubou silou a rozumným provozem.

Jaká je konkurence

Hlavním soupeřem Realme GT Neo 2 je z vlastní stáje pocházející plnotučná vlajka GT 5G, která je ve stejné konfiguraci (12 + 256 GB) o tisícovku dražší. Ano, má vyšší výkon, nicméně to je tak vše, co může oproti svému mladšímu sourozenci nabídnout. Kvůli menšímu akumulátoru vydrží méně a Snapdragon 888 víc hřeje. Displej i fotoaparát je stejný a vlastně není jediný kloudný důvod k tomu, dát mu přednost před GT Neo 2.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej  chybí audiojack
výkonu  konzervativní design
fotoaparát absence bezdrátového nabíjení
 výdrž nemá zvýšenou odolnost
 65W rychlonabíjení čtečka otisků v displeji
 komplet prodejní balení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Realme GT Neo 2 – Do herních vod vstupuje nový dravec

  • Realme GT Neo 2 byl jedním z nejočekávanějších telefonů výrobce
  • Jedná se o herní telefon středního sledu, který chce zaujmout hned v několika směrech
  • Má cenu o něm uvažovat, nebo najdeme v tomto ohledu lepší hráče?
Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 v naší redakci!

Realme GT Neo 2 je druhou generací modelu GT Neo, který byl představen, jako odlehčená verze plnotučné vlajky Realme GT, v dubnu tohoto roku. Oproti svému předchůdci (a vlastně i plnohodnotnému vlajkovému modelu) nabízí hlavně větší displej a objemnější baterii, přičemž starší GT Neo trumfuje i co se nabíjecího výkonu týče.

Realme GT Neo 2: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 162,9 × 75,8 × 9 mm, 199,8 g
Displej 6,62″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 398 PPI
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870
Paměť 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu
Fotoaparát trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 65 W
Cena a dostupnost od 10 499 Kč (8 + 128 GB), listopad 2021

Obsah balení

  • telefon Realme GT Neo 2
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • silikonový obal

Plastový, skleněný a na Realme docela konzerva

Jak jsem již zmínil v prvních dojmech, novinka GT Neo 2 je co se designu týče poměrně usedlá. Tedy na poměry značky, která si libuje v různých logách, nápisech a podobných věcech. Do redakce nám dorazila černá varianta a je opravdu spíše konzervativní, nicméně pokud byste raději něco výraznějšího, pořád je možnost sáhnout po zajímavé modré variantě nebo jedovaté zelené, což už je opravdová divočina hodná herního telefonu.

Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 je vlastně docela elegán – na herní mobil nezvyklé

Telefon má plastový rámeček, displej chrání odolné sklo Gorilla Glass 5 a na zádech se nachází sklo s matnou povrchovou úpravou (díky čemuž připomíná spíše plast). Zpracování je perfektní, telefon působí pevně a žádné pazvuky se něj nelinou. Matná záda mají obrovskou výhodu v tom, že na nich neulpívají prakticky žádné otisky prstů, a když už se něco takového stane, postačí bleskové otření o tričko. Chválím i to, že telefon prakticky neklouže a díky matným zádům se perfektně drží.

V levém horním rohu zad má své místo rozměrný modul fotoaparátu obsahující tři snímače a dva LED blesky. Tento batoh z šasi telefonu lehce vystupuje a z něj navíc ještě vykukují dva objektivy (hlavní a ultra-širokoúhlý), takže telefon se při položení na stůl poměrně dost kolébá a o nějaké stabilitě nemůže být řeč. Tak to ale bohužel v dnešní době velkých fotomodulů je a Realme GT Neo 2 není v tomto směru žádnou výjimkou. Na pravém boku těla sedí zapínací tlačítko s vroubkovaným povrchem, které má příjemný stisk a vlevo je dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti.

Realme GT Neo 2, recenze

Displej prakticky bez nedostatků

Jednou z hlavních zbraní této novinky je displej, který má vpravdě vlajkové parametry. Úhlopříčka novinky od Realme je 6,62 palce, má Full HD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů) a výrobce vsadil na AMOLED panel. Nutno dodat, že mu ho dodal specialista v tomto oboru na slovo vzatý, tedy Samsungu, a je to vidět. Barvy jsou krásně syté, poměrně dobře vyvážené a na displej je opravdu radost pohledět. A jak je krásně plynulý!

Má obnovovací frekvenci 120 Hz, takže v tomto ohledu si není na co stěžovat a kromě ní umí pracovat i v režimech 30, 60 nebo 90 Hz v závislosti na zvoleném obsahu. Můžete nechat na telefonu, aby se rozhodl, jakou frekvenci použije, nicméně je možné také “natvrdo” nastavit 60 nebo 120 Hz. Skvělý je také vysoký jas (v maximu až 1 300 nitů), díky čemuž je čitelnost bez problémů i na jasném světle a výtku nemám ani k automatické regulaci jasu – senzor je citlivý, reaguje rychle a přesně.

Realme GT Neo 2, recenze

Displej Realme GT Neo 2 je velký a pěkně se na něj dívá

Přímo v displeji, respektive jeho spodní části, se nachází integrovaný senzor otisků prstů. Ten funguje dobře, je poměrně přesný a v drtivé většině případů zaznamená otisk na první dobrou. Občas se sice stane, že musíte prst přiložit opakovaně a je docela náchylný na úhel, pod kterým ho přiložíte, ale většinu času fungoval bez větších výhrad (rozhodně existují i přesnější čtečky). V levém horním rohu displeje je průstřel se selfie kamerkou. K tomu mám malou poznámku – umístění uprostřed panelu mi přijde lepší a tak nějak méně rušivé, než uprostřed horní lišty.

Android 11 s líbivou a praktickou nadstavbou

Realme GT Neo 2 běží již z krabice na Androidu 11 s grafickou nadstavbou Realme UI 2.0. Ta je poměrně robustní, co se orientace týče ale nejsou s ničím žádné zásadní problémy a všechno lze najít tam, kde by mělo být. Velkou výhodou Realme UI jsou opravdu rozsáhlé možnosti, co se notifikací týče a různých možností personalizace. Můžete si nastavit opravdu prakticky vše možné – třeba ovládání přes gesta či tlačítka, populární stažení horní lišty už od poloviny displeje, automatický příjem hovoru po přiložení k uchu nebo ztlumení zvonění převrácením přístroje (velmi praktické!).

Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 přichází s Androidem 11 a Realme UI

Samozřejmě neschází ani chytrý boční panel, přes který je možné vyvolat si miniaplikace, rozdělená obrazovka zobrazující dvě aplikace zároveň či always-on displej. Ten je možné zcela vypnout, zapnout natrvalo nebo ho povolit jen v určitý čas. Ideální je mít ho nastavený na úsporu energie, kdy se po nějaké době, co se telefon nehýbe, vypne a zapne se v okamžiku, kdy se ho zase dotknete.

Pokud úroveň nabití baterie klesne pod 10 % a neprobíhá nabíjení, funkce se automaticky vypne nehledě na to, v jakém režimu se nachází. Příjemnou věcí jsou i notifikaci na vypnutém displeji, kdy se při příchozí události rozsvítí jeho hrany a tento efekt se několikrát opakuje – jde o jakousi náhradu za již takřka vymřelou notifikační diodku.

Z dalších praktických a funkčních věcí stojí za zmínku možnost nastavit si na čtečku otisků prstů rychlé spouštění aplikací. Po odemčení telefonu stačí přidržet prst na čtečce o něco déle, a pokud máte tuto funkci zapnutou, vyjedou vám ikonky nastavených aplikací. Ty pak spustíte přesunutím prstu na ně. Pokud si rádi hrajete s nastavením telefonu a upravujete si všechno k obrazu svému, s Androidem 11 v podání Realme budete určitě spokojeni.

Výkon naprosto bez kompromisů

Realme GT Neo 2 je odlehčená vlajka a to znamená, že má odlehčený vlajkový procesor. Na mysli máme Snapdragon 870, tedy 7nm osmijádro od Qualcommu s podporou 5G. Jeho hlavní devízou je schopnost běžet na taktu až 3,2 GHz a výkonný grafický akcelerátor zastoupený Andrenem 650. Výsledek? V populárním benchmarku AnTuTu ukázal telefon okolo 725 tisíc bodů, což je opravdu úctyhodný výkon. Tento čipset sice není tak silný jako Snapdragon 888, ale má obrovskou výhodu v tom, že produkuje podstatně méně odpadního tepla a mnohem méně tak hřeje.

Realme GT Neo 2, recenze

Výkonná je hlavně nabíječka s 65 W

Náročný stress test v 3D Marku, který simuluje dlouhodobé hraní, telefon zvládl víceméně v pohodě, a i když samozřejmě výrazně hřál, šel udržet v ruce a určitě nepůsobil tak, jako by se měl za chvíli roztavit. Což se o většině telefonů se SD 888 u tohoto testu úplně říct nedá.

Podobně je na tom i opravdové hraní – telefon hřeje, ale ne nijak brutálně a je zkrátka patrné, že odpadního tepla není tolik. Za to může nejenom procesor, ale i chlazení, na kterém si dal výrobce opravdu pořádně záležet. V nitru telefonu najdeme systém s pasivním ocelovým chladičem, celkově osmi vrstvami a speciálním, diamantovým, tepelně vodivým gelem. Jednoduše technologická nádhera!

Asi není překvapením, že výkonu je přehršel a prakticky nenajdete hru, která by byla pro telefon zásadní výzvou. Nebojte se ani u náročných titulů nastavit detaily naplno, telefon si s tím poradí – i hry typu PUBG nebo Call of Duty běží stabilně na 60 FPS, naprosto bez dropů. A kdyby přece jen někdo prahl po vyšším výkonu, je možné virtuální navýšení paměti a mírné zvýšení systémového výkonu pomocí režimu GT. Naše konfigurace měla 12 GB RAM a k této hodnotě jde přidat ještě virtuálních 7 GB RAM, takže ve finále může mít Realme GT Neo 2 až 19 GB RAM. Uživatel je spokojen a nejeden stolní počítač bledne závistí.

S hraním souvisí ještě jedna věc – i když máte displej napevno nastavený na frekvenci 120 Hz, telefon ji po spuštění jakékoliv hry omezí na 60 Hz. Toto omezení možná zmizí s nějakou aktualizací, ale prozatím to tak je. Jde to ale obejít. Stačí, když si ve hře vyvoláte herní panel (ten se nachází v levé části displeje), v něm snížíte jas na minimum a poté vysunete a zasunete horní lištu. Někdy to funguje na první dobrou, někdy to chce udělat několikrát po sobě, ale většinou to vyjde a displej poté zůstane na frekvenci 120 Hz. Je to ale trochu kostrbaté řešení. Jinak samotný herní panel je příjemná věcička, můžete si v něm nastavit režim výkonu, vyvolat miniaplikace (třeba WhatsApp) či spustit záznam obrazovky.

Hraje dobře. Ale jak fotí?

Fotografická soustava této novinky je stejná, jako u vlajkového modelu Realme GT. To znamená že k dispozici budete mít hlavní snímač s rozlišením 64 Mpx, ultra-širokoúhlý objektiv s 8 Mpx a makro snímač, jehož rozlišení jsou 2 Mpx. Z hlavního snímače “lezou” snímky o rozlišení 12 Mpx, nicméně v aplikaci fotoaparátu je možné zvolit si i možnost fotit v plném rozlišení 64 Mpx. Samotná kvalita fotografií je výborná, ale trochu schází optická stabilizace obrazu a k pořízení opravdu ostrého snímku to bude chtít klidnou a pevnou ruku.

Realme GT Neo 2, recenze

Fotoaparáty Realme GT Neo 2 v rozložení “OoO”

Hlavní snímač umí zobrazit barvy reálně, nicméně při horším světle je občas lehce přepaluje (platí hlavně pro červenou). Míra detailů je ale velmi dobrá a fotoaparát nerozhodí ani méně světla, ačkoliv v tomto případě se nějakému tomu šumu pochopitelně nevyhnete. Aplikace fotoaparátu nabízí i noční režim, který prodlouží rychlost uzávěrky a fotografie v horších světelných podmínkách jsou obecně povedené. Ultra-širokoúhlý snímač potřebuje dobré světlo, s jehož úbytkem kvalita fotografií klesá. Snímky mají méně detailů, horší dynamický rozsah a nějakému tomu šumu nebo občasnému slití barev se také nevyhnete.

Makro senzor je zde tak trochu do počtu a budete se muset snažit, abyste vyprodukovali ostrý snímek (automatické ostření schází). Detailů je málo, ostrost také pokulhává a podání barev nestojí moc za řeč. Je to zkrátka generický makro senzor, jaký najdeme v každém druhém telefonu. Co se týče videí, Realme GT Neo 2 umí až 4K záznamy při 30/60 FPS a výsledky jsou v tomto případě výborné. Videa jsou stabilní, čemuž pomáhá elektronická stabilizace obrazu, neschází spousta detailů a vykazují minimum šumu. Klasická videa v rozlišení 1080p už trochu toho šumu mají a nejsou tak ostrá.

Jak fotí Realme GT Neo 2?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: širokoúhlé

Ukázka: makro

Baterie, ta opravdu baví

Skvělou disciplínou této novinky je baterie a nabíjení. Kombo 5 000 mAh akumulátoru s 65W nabíjením SuperDart je silnou zbraní proti konkurenci a výsledky opravdu stojí za to. Výrobce uvádí, že baterie se na plnou kapacitu nabije za 36 minut, no stopky po nabití z absolutní nuly (tedy ne z -273 °C, ale ze stavu vypnutého telefonu vybitím) na 100 % ukázaly 32 minut a nějaké drobné. Tleskám! Telefon bohužel nemá bezdrátové nabíjení, ale takto rychlé drátové na něj dá docela spolehlivě zapomenout.

Výdrž je také bez připomínek. Velmi náročný den, který zahrnoval volání, psaní přes všemožné messengery, brouzdání po sítích, nějakou tu fotku, maily, pár videí a po 8 hodin aktivní hotspot, přes který protekly asi 3 GB dat, jsem zakončil s 12 % baterie.

V pohodovém režimu, třeba přes víkend, zvládl telefon s přehledem den a půl, a když vhodně nastavíte všechny prvky a budete se trochu držet zkrátka, dá se dostat i na dva dny. Jisté je, že i když budete Realme GT Neo 2 pořádně ždímat, minimálně jeden den dá. A kdyby přece jen ne, na chvilku ho připojíte k 65W adaptéru (ten je opravdu obří), který je součástí balení, a po chvilce máte zase dostatek energie.

Realme GT Neo 2 – Ano či ne?

Zhodnotit tento herní kousek není vůbec těžké, protože se opravdu povedl. Někomu možná nebude vyhovovat spíše usedlejší design (to se v rámci herní kategorie moc nenosí), ale to je samozřejmě silně individuální věc. Co mě na tomto telefonu opravdu bavilo, byla velmi dobrá výdrž a bleskové nabíjení – 65W SuperDart je pravděpodobně to nejlepší, co Realme GT Neo 2 nabízí.

Realme GT Neo 2, recenze

Realme GT Neo 2 je herní krasavec za dobré peníze

Výbava je výborná a schází vlastně jen 3,5mm audio jack, nějaká ta zvýšená odolnost a bezdrátové nabíjení. Jinak telefon umí 5G a má také NFC, takže bezkontaktní platby nejsou problémem. Hlavní fotoaparát odvádí velmi dobré výkony, což platí jak pro fotografie, tak pro videa a špatný není ani projev stereo reproduktoru. Výkonu je přehršel, telefon se nijak brutálně nepřehřívá a Snapdragon 870 se zdá býti ideální kompromis mezi hrubou silou a rozumným provozem.

Jaká je konkurence

Hlavním soupeřem Realme GT Neo 2 je z vlastní stáje pocházející plnotučná vlajka GT 5G, která je ve stejné konfiguraci (12 + 256 GB) o tisícovku dražší. Ano, má vyšší výkon, nicméně to je tak vše, co může oproti svému mladšímu sourozenci nabídnout. Kvůli menšímu akumulátoru vydrží méně a Snapdragon 888 víc hřeje. Displej i fotoaparát je stejný a vlastně není jediný kloudný důvod k tomu, dát mu přednost před GT Neo 2.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej  chybí audiojack
výkonu  konzervativní design
fotoaparát absence bezdrátového nabíjení
 výdrž nemá zvýšenou odolnost
 65W rychlonabíjení čtečka otisků v displeji
 komplet prodejní balení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."