Recenze Realme GT 5G – Herní raketa, která klame tělem
- Realme GT je novým herním telefonem čínské značky
- Láká na high-end procesor Snapdragon 888 a solidní výbavu
- Zaujme taky cenou, ale otázka zní: Vyplatí se?

V dnešní době má alespoň jeden herní smartphone každá známější značka. Jeden takový má nově i agilní Realme, které poslední dobou „plive“ mobilní telefony s železnou pravidelností. Realme GT 5G má pod kapotou vlajkový procesor Snapdragon 888, 64Mpx fotoaparát i bleskurychlé dobíjení, to vše korunované příjemnou cenou. A jak dopadl? To vám prozradí naše dnešní recenze!
Realme GT: specifikace
Konstrukce | plast a sklo, 158,5 × 73,3 × 8,4 mm, 186 g |
---|---|
Displej | 6,43″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI |
Operační systém | Android 11 + Realme UI 2 |
Čipset | 8jádrový, 2,84 GHz, Snapdragon 888 |
Paměť | 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 65 W |
Cena a dostupnost | od 12 990 Kč, červen 2021 |
Obsah balení
- telefon Realme GT 5G
- jehla na SIM
- 65W adaptér pro nabíjení
- oboustranný USB-C kabel
- silikonový obal
- technická brožurka a základní průvodce

Design? Až moc elegantní GéTéčko
- Má stereo reproduktory
- Jeden je umístěn nad displejem, druhý vespod
- Tam se také nachází USB-C konektor
Po vytažení Realme GT z krabičky mě bleskově prolétlo hlavou: je toto opravdu herní telefon? A hned následovaly první dva postřehy: 1) skvěle padne do ruky, 2) v tmavě modrém provedení s efektními odlesky působí velmi decentně. A to je dost zvláštní, protože ani na vteřinu nemám pocit, že držím herního plnokrevníka.

Prostě tohle GéTéčko je jeden velký minimalismus. Rozhodně to nevadí, ale malinko vytuněný design by mu slušel lépe. Provedení? Čelní stranu chrání Gorilla Glass 5, rámeček je plastový a zadní strana je dle výrobce taky skleněná s jemnou reliéfní úpravou. Tlačítko zapnutí/vypnutí, kolébka hlasitosti je vpravo stejně jako šuplíček na SIM vlevo.
Skvělý 120Hz displej
- Optická čtečka prstů je blesková
- Umístěna by však měla být výš
Displej je parádní. Před sebou mám velký, rychlý 120Hz AMOLED s úhlopříčkou 6,43 palce 360Hz odezvou dotyku. Potřebuji větší rozlišení? Nemyslím si, Full HD+ mi stačí. Barvy jsou krásně syté, reakce okamžité, pozorovací úhly na slunci výborné (maximální jas až 1 000 nitů). V něm se také nachází poslední generace velmi svižné optické čtečky prstů.

Nastavit si ho můžete doslova k obrazu svému; ať už jde o tři režimy (živý, jemný, zářivý), teplotu barev, filtr modrého světla, zostření video obrazu, SDR-to-HDR, velikost písma, rychlost odezvy (automaticky, 120 Hz nebo 60 Hz) nebo zobrazení (skrýt přední fotoaparát, aplikace na celou obrazovku apod.). V tomto směru mi nic zásadního nechybí a potěší i konečně povedená adaptace češtiny.
Realme UI 2.0 – Miluji tě?
- Nadstavba je pestrá, není těžkopádná
- Menu Nastavení nepatří k nejpřehlednějším
- Některé kategorie jsou chaoticky uspořádané
Realme GT běží na Androidu 11 s březnovými bezpečnostními záplatami. Samotná nadstavba Realme UI 2.0 je v „omalovánkovém“ duchu à la iOS, MIUI a EMUI dohromady, ale nemám s tím problém. Při té záplavě všemožných nastavení vlastně vrním blahem. Jo, jsem zase rozpustilý teenager. Ale pokud patříte k milovníkům čistého Androidu, tento telefon u vás nemá šanci!
Notifikační dioda chybí
- Tu zastupuje funkce Okraj obrazovky > Osvětlení okraje
- Při oznámení se displej po obvodu rozsvítí
Vyhrát si totiž můžete prakticky se vším. Začíná to změnou animací u čtečky otisků, přes různé tvary ikon, barvy, širší nastavení AOD, vytváření zástupců na uzamčené obrazovce, navigační lištu (gesta nebo klasické piktogramy), světelné efekty na hranách displeje, „iks ypsilon“ stylů a motivů, prostě je toho tolik, že vám spadne brada. Znáte Nova Launcher? Tak tady ho nebudete potřebovat!
Výkon s vůní benzínu
- Nemožnost rozšíření o MicroSD kartu trošku zamrzí
- V klidovém režimu má kolem 26°C
- Při běžném používání přibližně 34°C
Doteď to bylo takové vlažnější, ale odteď bude horko! Novinka má totiž pod haubnou osmijádro Snapdragon 888. V kombinaci s 8 GB RAM a rychlou 128 GB pamětí momentálně neexistuje nic, co byste na smartphonu nerozběhli. AnTuTu? Dal 810 000 bodů s přehledem. Stejně dobře dopadl i v dalším syntetickém testu Geekbench 5.

Zahřívá se? A co hry? Někde jsem četl, že telefon má kapalinové chlazení (dokonce se spekulovalo o nerezu v kombinaci s mědí a parní komorou). Nic z toho nedokážu potvrdit. Co ale říct můžu, je to, že Realme GT se ani při delším hraní nepřehřívá (teplota max. 45°C). Teplo je rozložené naprosto rovnoměrně, chválím!
Hraní – rychlý přehled
- CoD Mobile: 97,9% stabilita, tj, minimální drop, grafika na max, 60 FPS
- PUBG – 99,7% stabilita, smooth & extreme HDR, 60 FPS
- Plynulost je ukázková
- Spotřeba baterie je cca 10 – 12 % za hodinu
- Herní prostor = jednoduchý game launcher
- Umožňuje základní režimy nastavení + správu notifikací, seznam her apod.

Jednodenní klasika
Vždycky záleží, jak zařízení používáte a od toho se odvíjí i výdrž. Při občasném hraní a běžných činnostech zvládnete jeden den a ještě vám klidně 20, 30 % zůstane. Ale pokud s nějakou gamesou strávíte pár hodin, Getéčko bude muset odpoledne na nabíječku. Naštěstí máte k dispozici pekelně rychlé dobíjení.
Nabíjí se pekelně rychle
- S 65 W počítejte s dobitím na 60 % za 15 minut
- Nepodporuje bezdrátové dobíjení
- Počítejte se SOT 5 – 8 hodin, záleží na využití

35 minut, to je doba, za kterou tento smartphone nabijete z 0 na 100 procent! V tomto směru je pak SOT parametr (Screen On Time – pozn. redakce) de facto podružný. Obří 65W adaptér totiž dodává „šťávu“ extrémně rychle. Zamrzí jen absence bezdrátového dobíjení. Ale co naplat, Realme na elektromagnetickou indukci zapomnělo.
Vynikající konektivita, průměrný zvuk
Bluetooth 5.2, nové Wi-Fi 6 a vysokorychlostní 5G jsou atributy, které v dnešní době nesmí chybět v žádném lepším telefonu. A to platí i pro NFC a možnost bezkontaktního placení přes Google Pay. Pokud navíc preferujete používání dvou SIM karet, např. pro soukromé a firemní účely, tak i v tomto případě máte vyhráno.
Dvojice reproduktorů dokáže vykouzlit neuvěřitelně hlasitý zvuk. Dost možná to má na svědomí podpora Dolby Atmos, nicméně pokud můžu poradit, tuto funkci si vypněte. Jenže tím to nekončí. Středy jsou nevýrazné a neprokreslené, výšky nepřesné a basy totálně „utopené“. Není to vyloženě hrůza, ale třeba u her bych ocenil o něco kvalitnější hudební doprovod.
Dobrý fotoaparát sráží AI
Přední 16Mpx selfie kamerka poslouží nejen k focení, ale i k odemknutí smartphonu Realme GT (nepoužívat jako jediný způsob zabezpečení!). Výstupy jsou kvalitní, bokeh spolehlivý (obličej by mohl být i prokreslenější). Nechybí zkrášlovací filtry nebo „žehlení“, které z vás udělá modela nebo bohyni.
Přes den slušné výsledky
- Jak hlavní, tak širokoúhlý snímač před den fotí výborně
- S ubývajícím světlem jde kvalita dolů
Na zádech z decentně vystouplého modulu vykukuje trojice objektivů: primární 64Mpx senzor, 8Mpx ultra-širokáč a 2Mpx makro snímač. Hlavní kamera (čip IMX686 od Sony) využívá funkce pixel binningu a defaultně z něj lezou 16Mpx fotky. Za dobrých světelných podmínek jsou poměrně věrné, ostré a mají slušný dynamický rozsah.
Detaily výborné, ale občas směrem k rohům se nepatrně slévají. S úbytkem světla jsou však dosažené výsledky horší, dochází k menšímu zašumění nebo přeostření. Zamrzí i místy otravný přepal u zelené barvy (s vypnutým AI režimem je mírnější).
V noci už je to horší
Superširokoúhlý fotoaparát má 8 megapixelů a nevede si zle. Fotky mají slušný kontrast, ale postrádají ideální ostrost. Fotit s ním v podvečer nebo večer je složitější. 2Mpx makro je pak na okrasu. Raději foťte s hlavní kamerou a udělejte ořez. Noční snímky docela ujdou, ale na nejlepší telefony nemá. Občasné zašumění či nežádoucí artefakty jsou pak v podstatě logickou daní.
Jak fotí Realme GT 5G?
Ukázka: režim makro, makro (64 Mpx + ořez), autoportrét
Ukázka: širokoúhlý režim
Ukázka: klasika, 2x a 5x zoom
Ukázka: noční režim
Video fajn i s EIS
Realme GT s přehledem zvládne Full HD nebo 4K rozlišení při 60, potažmo 30 snímcích za vteřinu. Toto neplatí pro širokoúhlý objektiv. V tomto režimu můžete natáčet jen s 30 FPS. Oblíbené „slow-mo“ video pořídíte ve Full HD, s 960 FPS pak pouze v HD rozlišení.
Snímky mají poměrně věrné barvy, výborný kontrast a téměř neznatelný šum. Vylepšená elektronická stabilizace v kombinaci s gyroskopem (Google toto řešení u Pixelu použil před pěti, šesti lety) funguje spolehlivě, přesto se mírnému kolébání nebo drobným záškubům při švenkování nevyhnete.
Ukázka: video, 4K, 60 FPS
Závěr recenze Realme GT
Jak zmiňuje titulek, Realme GT je rychlík, který klame tělem. Je to herní telefon, i když tak na pohled nevypadá. A tak je zcela jasné, kde všude se šetřilo. Chybí podpora MicroSD stejně jako zvýšená odolnost. Místy přeplácané prostředí také může někoho odradit, ale stále nejde o největší slabiny.

Dokonce ani fotoaparát si nevede špatně. Vadí mi však naprosto průměrný zvuk a bral bych všemi deseti i bezdrátové dobíjení, à propos ocenil bych i ryzí herní kabátek. Ale jako celek zařízení funguje. Nabízí pořádný výkon, univerzální minimalistický design, relativně kompaktní rozměry, podporu 5G a také nechybí 3,5mm audio jack. Závěr? Ano, líbí se mi, a to i přes některé výtky bych mu klidně dal šanci.
Co na to konkurence?
- Jde suverénně o nejlevnější telefon se Snapdragonem 888
- Aktuální cena z něj dělá velmi zajímavou koupi
- Obavu mám jen ohledně podpory (viz březnové záplaty)
Nemá smysl tento smartphone srovnávat s dražšími vlajkovými telefony. A stejně tak se i přes jeho „herní“ zaměření vyhnu promakanějším protivníkům z řad Black Shark (Xiaomi) nebo ROG Phone (Asus). Z mého pohledu je v současnosti přímým konkurentem pouze Poco F3, které navíc v konfiguraci 8 + 128 GB stojí 9 500 Kč.
- Realme GT
Ano, nenabízí 65W rychlé dobíjení, ani nemá 3,5mm jack a výkon obstarává „pouze“ Snapdragon 870, ale v ostatních parametrech je víceméně rovnocenným soupeřem. A právě perfektně nastavená cena je zřejmě důvodem, proč bych (kdybych se měl mezi těmito dvěma vybrat) možná raději sáhl po Pocu F3. Na druhou stranu Realme GT se Snapdragonem 888 za 13 tisíc? To je k zamyšlení…