Recenze Poco X3 NFC – Nastupující vánoční trhák

Tomáš Rajnoch
  • Poco je pod značkou čínského giganta Xiaomi a slibuje perfektní poměr ceny a výkonu 
  • Od uvedení první generace Pocophonu F1 uběhly více jak dva roky
  • Letos se však Poco rozhoupalo k dalším telefonům, přičemž střední třídu zastupuje Poco X3 NFC
  • Dokáže v přeplněné kaluži čínské konkurence zvítězit?
Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Když před dvěma lety Xiaomi představilo nový smartphone Pocophone F1 (recenze), tak snad ani samotný výrobce nečekal, co se stane. Telefon se během okamžiku stal hitem a získal si parádní renomé. Mnoho fanoušků tak natěšeně čekalo na další generaci. Ta bohužel nepřišla a s řadou Pocophone se začaly dít věci, přičemž budoucnost nevypadala příliš dobře.

Xiaomi si však bylo vědomo síly Pocophonu, a tak se se rozhodli jej oddělit. Nyní tu tedy máme Xiaomi a Poco. V podstatě jde o spolupráci, kterou jsme v minulých letech znali jako u Huawei × Honor. Po dvou letech od Pocophonu F1 tak konečně značka začala produkovat nové produkty, a rok 2020 následně přinesl rovnou několik modelů Poco.

Zástupcem střední třídy se stal kousek Poco X3 NFC. Tedy telefon, který se pokusí ve střední třídě vyvolat podobný rozruch, jako se to povedlo první generaci. Tentokrát to však bude mít těžší. Konkurence je chytřejší, zralejší a hlavně je již na Poco připravená. Dokáže si i přesto novinka Poco X3 NFC uzmout místo na výsluní? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Poco X3 NFC: specifikace

Konstrukce plast, 165,3 × 76,8 × 9,4 mm, 215 g, zvýšená odolnosti IP53
Displej6,67″, IPS LCD, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 ppi
Operační systémAndroid 10 + MIUI 12
Čipset8jádrový, 2,32 GHz, Qualcomm Snapdragon 732G
Paměť6 GB RAM, 64/128 GB úložiště (UFS 2.1) + MicroSD karty (až 256 GB)
Fotoaparátčtyři (64 Mpx hlavní + 13 Mpx ultraširoký 119° + 2 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.9 + f/2.2 + 2× f/2.4, EIS, LED blesk, umělá inteligence; přední 20 Mpx, clona f/2.2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm jack, infraport, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie5 160 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost6 990 Kč, září 2020

Produkty značky Xiaomi, stejně jako Redmi, Poco či Amazfit s distributorem Witty Trade zakoupíte na Xiaomi.cz!


Obsah balení

  • telefon Poco X3 NFC
  • silikonový obal
  • 33W adaptér pro nabíjení
  • USB-C / USB-A kabel
  • brožury, průvodce, jehla na SIM kartu

Obyčejný a přesto výstřední

  • Nové Poco se chlubí plastovým avšak poctivým zpracováním
  • Na dnešní dobu jsou rozměry vcelku standardní, to samé se dá říci také o ergonomii
  • Záda jsou designově netypická, stejně jako modul fotoaparátu

Jakmile vybalíte Poco X3 NFC z krabičky, tak vás zaujmou záda přístroje. Ve střední třídě často telefony působí poměrně usedle a s designem si zde výrobce příliš nehraje. Zde však bylo Xiaomi, potažmo Poco, odvážné. Záda soudobých mobilů se tedy nesou v duchu dominantního pruhu skrz celá záda. A to od horní po spodní část. V tomto pruhu je navíc plast také jinak zbarven a naznačuje hrubou texturu. Pozor, jen naznačuje, záda jsou hladká. Ve spodní části máme dále velký název POCO, což zrovna nepůsobí elegantně, na mladou generaci uživatelů by to však mohlo zabrat.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

V horní části je kruhový modul, v němž jsou pochopitelně fotoaparáty. Ty jsou následně umístěny ještě do jakéhosi tvaru připomínající obdélník, jehož dominantou je uprostřed umístěný hlavní fotoaparát. O jeho schopnostech si ale povíme až posléze. Samotný modul dále také výrazně vystupuje z těla. Díky jeho umístění uprostřed se zde však nesetkáváme s kýváním na stole. Přesto však doporučuji použít obal v balení, jelikož ten fotoaparáty zarovná a zvýší tak celkovou odolnost zařízení.

A co ergonomie? Poco X3 NFC je se svými rozměry 165 × 77 mm poměrně klasickým zařízením. Každému je tak jasné, že se nejedná o kompaktní smartphone. Držení v jedné ruce je však dobré. Obsloužit zařízení jednou rukou sice není úplně možné, na druhou stranu je ale úchop jistý. Tomu může částečně napomoci celo plastová konstrukce, která v rukou neklouže jako na příklad sklo. Neduhem je však fakt, že telefon v ruce nepůsobí tak prémiově. Za cenu okolo sedmi tisíc však toto po zařízení ani nemůžeme chtít.

Dobré ergonomii pomáhá také skvěle umístěná ovládací tlačítka. Rozmístění je následující. Levá strana se stala domovem šuplíčku pro dvě SIM karty či pro jednu simku a paměťovou kartu. Možnost volby rozhodně oceňuji. V horní části je umístěn infraport pro ovládání domácí techniky. Opačná strana je již bohatší. Dominantou je pochopitelně USB-C konektor pro dobíjení baterie.

Po své levici hostí 3,5mm jack, svá drátová sluchátka tak využijete na sto procent. Vpravo od konektoru je reproduktor, jehož výstup je průměrný. Na maximální hlasitost sice přicházející hovor nepřeslechnete, nicméně pro kvalitní poslech to není určeno. Ve vyšších hlasitostech zvuk postrádá basy a je plechový.

To nejdůležitější se pochopitelně nachází na pravé straně. V horní části je umístěna kolébka hlasitosti. Pozice sice není úplně ideální, i tak se ale dá rychle zvyknout a ovládání se dá zvládnout jednou rukou. Pod kolébkou je čtečka otisků prstů, která je do těla telefonu lehce zapuštěna. Ta funguje téměř za každé situace a senzoru nedělají problémy ani lehce mokré prsty. Rychlost je taktéž ukázková. Jenže, stejně jako u ZenFonu 7 Pro (recenze), tak i zde se setkáváme s tím, že tato čtečka funguje i přes igelitový sáček. Zabezpečení tedy jako stoprocentní označit nemohu.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Pokud jde o přechod mezi zády a displejem, tak nemám jedinou výtku. Displej je zapuštěn do rámu a nic tedy neřeže či nepůsobí nepříjemně. Díky zaobleným zádům směrem do bočního rámečku Poco X3 NFC působí tenčeji, než tomu skutečně je. Všechny tyto malé detaily následně napomáhají dobrému držení těla mobilu.

O samotném displeji sice až později, nicméně již teď něco málo prozradím. Rámečky kolem něj jsou poměrně malé, načež ten spodní je možná trochu větší, než by se hodilo. I tak je to na velice dobré úrovni. Za velikost rámečků by se tak nemusela stydět ani dražší konkurence. V horní části smartphonu je následně umístěn reproduktor pro hovory.

Konkurence se může učit

  • Poco X3 NFC se chlubí 6,67palcovým IPS displejem s Full HD+ rozlišením
  • Zobrazovač má ale v rukávu jeden trumf – 120Hz obnovovací frekvenci

Střední třída je s postupem času stále více vyrovnaná a o úspěchu či neúspěchu rozhodují detaily. Výrobce si nemůže dovolit vyloženě vypustit ani jednu část. Je tak jasné, že displej musí být na vysoké úrovni. U Poco X3 NFC se tak výrobce rozhodl nasadit IPS LCD displej s úhlopříčkou 6,67 palce a rozlišením 2400 × 1080 pixelů.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Jemnost je tedy taktéž velice dobrá. To samé platí také pro zobrazovací schopnosti panelu. Jen jas by mohl být malinko vyšší, při přímém slunečním svitu byl s viditelností občas malý problém. Barevné podání je následně na dobré úrovni, na kvality OLED displejů sice nedosahuje, i tak se ale nemá Poco za co stydět. Barevné podání si navíc můžete sami nastavit a přizpůsobit k oku svému.

Na první pohled by se tak mohlo jednat o klasický panel, jaký nalezneme v každém druhém smartphonu střední třídy. Jenže to by nebylo Poco, aby nepřišlo s něčím, s čím odskočí konkurenci. Řeč je o 120Hz obnovovací frekvenci. Ve zkratce se jedná o to, že displej, na který se díváte, se za jednu vteřinu obnoví 120×. Plynulost systému tak na první pohled působí opravdu svižně a uživatelský zážitek je tak o úroveň výše.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Technologie 120Hz displejů je tu s námi teprve pár měsíců, a zatím se nachází převážně v dražších modelech, ani zde to však není povinností. Třeba takový iPhone 12 Pro Max, za který si Apple nechá zaplatit v základu skoro 34 tisíc korun. Model Poco X3 NFC si tak zaslouží velkou pochvalu a nestačí tak doufat, že inspiraci si vezme co nejvíce výrobců.

Masivní, ale poctivý

  • Disponuje operačním systémem Android 10 s grafickou nadstavbou MIUI 12
  • Potěší také různé možnosti přizpůsobení
  • Optimalizace je na velice dobré úrovni, přičemž 120Hz displej zážitku z užívání jen přispívá

Není žádným tajemstvím, že smartphony Poco vyrábí čínská společnost Xiaomi. V podstatě se jedná o jakousi synergii, jako tomu bylo v minulosti u Huawei a Honor. Je tak jasné, že i zde nalezneme operační nadstavbu MIUI. Tentokrát zde nad Androidem 10 běží nadstavba MIUI 12.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Není to však úplně stejné, jako v každém jiném Xiaomi. Vývojáři z divize Poco zde ještě přidali svůj launcher, který již tak masivní nadstavbu lehce překopává. Zprvu by se tak mohlo zdát, že všechny tyhle manýry by mohly mít spíše negativní důsledek na plynulost samotného prostředí.

Jak je totiž známo, tak Xiaomi nenechá na čistém Androidu ani nit suchou. Vše tak vždy překopou k obrazu svému. Za léta co MIUI existuje, si pak tato nadstavba získala jak mnoho příznivců, tak mnoho odpůrců. Pozitivní hlasy získává především za množství nastavení a systém si tedy můžete přizpůsobit téměř v každé oblasti. Na druhou stranu, výrobce přidává do telefonu opravdu mnoho aplikací. Častokrát se tak může stát, že zde máme stejnou aplikaci jak od Googlu, tak od Xiaomi.

Samotná plynulost systému je ale na výborné úrovni. Výrobce si dal záležet, a systém odladil na jedničku. Do jisté míry má na plynulosti zásluhu pochopitelně i 120Hz displej, díky kterému telefon působí velice svižně. Množství předinstalovaných aplikací tak nakonec neuškodilo. Jen si budete muset s Poco chvilku hrát, a aplikace co nevyužijete odinstalovat. Máme tu toho opravdu mnoho.

A teď již k tomu, co vlastně MIUI 12 v modelu Poco nabízí. Tak zprvu tu máme oblíbený tmavý režim, který nejen šetří baterii, ale v nočních hodinách je také příjemnější pro vaše oči. Dále si můžete upravit také vaše centrum notifikací. Podobně jako na zařízeních Applu. Potáhnete-li z levé horní části displeje, tak se vám zobrazí všechna příchozí upozornění. Naopak v pravé části se skrývá ovládací centrum, jenž je také inspirováno jablečným konkurentem. V horní části jsou čtyři velké panely s nejpoužívanějšími přepínači. Pod nimi je následně vše ostatní a spodní část patří pro regulaci jasu. To však pochopitelně funguje samo a bez chyby.

Dále zde máme také rodičovskou kontrolu, díky které můžete mít skvělý přehled o využívání smartphonu vašich ratolestí. Pro hráče zde naopak nechybí speciální režim Game Turbo. Smartphone sám pozná kdy začnete hrát hru, a vše přizpůsobí tomu, aby hra švihala jako z praku, 120Hz displej opět výrazně pomůže.

Poco X3 NFC si rozhodně zaslouží pochvalo za práci s notifikacemi. Nenabízí sice funkci always-on, kdy máte vše důležité zobrazeno na zamykací obrazovce, nicméně nechybí ostatní důležité funkce. Probudit i uzamknout jej můžete jednoduchým dvojím poklepáním. Aktivovat displej lze také zvednutím ze stolu.

Nechybí ani notifikační dioda, kterou ale lehce přehlédnete. Je umístěna v průduchu reproduktoru v horní části telefonu. Navíc je opravdu malinká. Můžeme být ale rádi, že tu nějaká je, ačkoliv si ji nemůžeme barevně upravit pro jednotlivé aplikace.

Více než střední třída

  • Ačkoliv cenově spadá do střední třídy, tak je výbava více než obstojná
  • Dominantou je procesor Qualcomm Snapdragon 732G a 6 GB paměti RAM
  • Zahrajete si tedy i ty nejnáročnější herní tituly

Novinka Poco X3 NFC je sice elektronikou za zhruba 7 tisíc korun, ale i tak toho uvnitř nabízí více, než bychom čekali. Hlavní slovo si zde vzal procesor Qualcomm Snapdragon 732G, jemuž dělá společnost 6 GB paměti RAM.

Základ tedy máme více než slušný. Pro běh operačního systému to tak naprosto dostačuje. Vše nabíhá jak má, stejně jako otevření aplikace z multitaskingu. Při lehce náročnější práci jde sice vidět že to není stoprocentní, na druhou stranu to také není nic omezující.

Problémy čipové sadě nedělají ani náročné herní tituly. Nemusíte mít tedy strach, že by jste si nezahráli hry, které máte rádi. Že je zde výkonu dostatek dokazuje také populární AnTuTu Benchmark test. V tomto testu si telefon odnesl hodnocení čítající něco málo přes 300 tisíc bodů. Na špičku tedy ztrácí, to ano. Ve své třídě se ale jedná o mírný nadstandard.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Dva dny nejsou problém

Jak se v tabulce specifikací můžeme dočíst, Poco X3 NFC v sobě skrývá 5 160mAh baterii. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že nás potěší nadprůměrnou výdrží. A ano, skutečně tomu tak je. I přes 120Hz displej, který si vezme více energie než klasický 60Hz panel, se dostaneme na dobrou uživatelskou hodnotu. Den a půl není nejmenší problém. Pokud mu však dáte pořádný záběr, tak to na více jak den nevidím. Naopak pokud Poco příliš nezatížíte, tak se dostanete i dva dny.

Potěší také nabíjení. Bezdrátovou technologii zde sice nemáme, to ale vůbec nevadí. To drátové totiž fičí rychlostí 33W. Ze zhruba 20 % kapacity baterie, se na 100 % dostanete za krásnou hodinku. To je opravdu velice působivé. Jen připomenu, že ono dobíjení probíhá skrze USB-C konektor a rychlou nabíječku pochopitelně naleznete v balení.

Nenaplněný potenciál

  • Nabízí rovnou čtveřici zadních fotoaparátů: 64 + 13 + 2 + 2 Mpx
  • Každý snímač má jiné využití, a tak si vyhraje téměř každý

I ve střední třídě je všem jasné, že telefon musí nabízet kvalitní fotoaparát. Samozřejmě se nebavíme o snímačích, které jsou přítomny ve vlajkových modelech, ale i tak se schopnosti fotoaparátů ve střední třídě stále zvyšuje. Právě tyto telefony jsou totiž jedny z nejprodávanějších. Výrobce tak musí inovovat a snímače musí být dostatečně zarputilé i zde. Prim následně hraje 64Mpx snímač se světelností f/1.9.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Jeho výsledky jsou následně skutečně působivé. Zejména při dobrých světelných podmínkách. Zde je fotka dostatečně kvalitní, nechybí ji ostré detaily ani věrné barevné podání. Nutno však podotknout, že snímač v základní režimu fotí v rozlišení 16 Mpx. Funguje zde totiž spojení čtyř pixelů do jednoho. Výsledek je opravdu znát. Pokud ale chcete, tak fotit můžete i v plných 64 Mpx. Upozorním jen, že v základním režimu je fotka veliká zhruba 10 MB zatímco v plném rozlišení má klidně něco i přes 20 MB.

Skvěle zde funguje i automatické HDR, které z fotek vytáhne ještě věrnější barevné podání. Ani v noci to není nejhorší. Detaily již sice nejsou tak kvalitní, stále je to ale na dobré úrovni. Také se objevuje více šumu. Pomoci ale může noční režim, který v některých momentech fotku zachrání a přidá do snímku potřebnou kvalitu.

Dále tu máme 13 Mpx širokoúhlý snímač se záběrem 119 stupňů a clonou objektivu f/2.2. Pro fotky krajin je to stačí, nicméně snímač je použitelný pouze přes den. V noci to s tímto senzorem raději nezkoušejte. Barvy se slévají, problémem je i šum a fotky celkově nejsou ostré. Při dobrém osvětlení je to sice výrazně lepší, pozor si ale musíte dát na objekty na kraji fotografie. Může se totiž stát, že tyto objekty budou deformovány takzvaným efektem rybího oka.

Poslední dvojici tvoří dva 2Mpx senzory. Jeden snímač je takzvaně hloubkový, zatímco ten druhý slouží pro makro fotografie. A začneme prvním ze zmíněné dvojice. Hloubkový senzor zde slouží pro bokeh efekt. Pokud například fotografujete osobu, tak ji můžete krásně z fotky vytáhnout a pozadí bude rozmazáno. Funguje to poměrně dobře, ačkoliv občas na fotce lehce splynou vlasy. A co makro? Pro detailní fotografie naprosto ideální řešení. Senzor dokáže zaostřit i na zhruba 5 cm, a fotka vypadá opravdu detailně. Škoda jen, že zde nemáme 5Mpx snímač, ten to umí ještě o kousek lépe.

A co video? S tím to úplně ideální není. Poco X3 NFC sice dokáže natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu, výsledek ale není nejlepší. Velkou zásluhu na tom má dozajista absence optické stabilizace obrazu, spoléhat se tedy musíme na tu elektronickou stabilizaci. Ta se sice snaží, není to ale ono. Ve videu je také vcelku problém přeostřování, kdy fotoaparátu dlouho trvá zaostřit na jiný objekt. Lepšímu výsledku nepomáhá ani snížení rozlišení na Full HD, kde zvládá i 60 FPS.

Pokárat si pak rozhodně zaslouží fotoaplikace. Ta je sice prošpikovaná různými možnostmi, nicméně intuitivita je ta tam. Režimy jako je noční, 64 Mpx, panorama či zpomalení jsou umístěny swajpnutím na konci pravé strany. Očekávali byste, že zde bude i ono makro, jenomže ne. To naleznete až po otevření nastavení, kde je tento režim ukryt. Zde se přepíná také například kvalita videa či nastavení bokeh efektu. HDR, blesk či AI je k dispozici v horní liště. Celkově tak aplikace působí chaoticky a sjednocení by jí určitě pomohlo.

Jak fotí Poco X3 NFC?

Ukázka: noční režim

Střední třída ve velkém stylu

Značka Poco má díky svému prvnímu zástupci Pocophone F1 velmi dobré jméno. Na úspěch prvních generací se pak velice těžko navazuje. Naštěstí Poco X3 NFC nepatří do stejně třídy jako zmiňovaná někdejší vlajka. Má před sebou tedy volnou cestu, kterou se výrobce rozhodl využít na plné pecky. Do střední třídy tak přinesl solidní vnitřnosti, čtyřnásobný fotoaparát, neotřelý design nebo solidní výdrž na jedno nabití.

I zde ale nalezneme pár neduhů, kterých se bude snažit využít konkurence. Tak například fotografie v noci nejsou úplně zvládnuté a zde je určitě ještě prostor pro zlepšení. Stejně jako je tomu u videa, která zkrátka postrádá potřebnou kvalitu. Nejlepší to není ani s nadstavbou MIUI 12. Chod je sice většinu času bezproblémový, ale špičkové to není. Také co se týče designu této nadstavby, tak se nejedná o zrovna nejmodernější pojetí. Ačkoliv design je opravdu subjektivní záležitost. Ale jak jedno krásné české rčení říká, sto lidí, sto chutí.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Co na to konkurence?

Odpověď na povedený Poco X3 NFC nebude jednoduchá. Do hry se však konkurence dokáže zapojit. Třeba takový jihokorejský Samsung Galaxy A51 (recenze).Ten nabízí špičkový AMOLED displej s úhlopříčkou 6,5 palce, procesor Exynos 9611, 4 GB RAM nebo 4 000mAh baterii. Potěší také čtyřnásobný fotoaparát v čele s 48Mpx snímačem. Vítaným benefitem může být také NFC čip pro bezdrátové platby.

Dalším povedeným kouskem je také Realme 6 Pro, které za cenu 7 tisíc korun nabízí opravdu mnoho. Tak například 90Hz displej s úhlopříčkou 6,6 palce. Do výkonu výrazně promlouvá procesor Qualcomm Snapdragon 720G a dokonce 8 GB RAM. Plusové body telefon získává také za 128 GB úložiště pro data uživatele, NFC či 4 300mAh baterie s podporou 30W dobíjení. Chloubou je také čtyřnásobný fotoaparát s rozlišením 64 + 12 + 8 + 2 Mpx.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus 120 Hz displejMinus fotoaparát vystupuje
Plus výkonMinus fotoaplikace
Plus zpracováníMinus širokoúhlý fotoaparát
Plus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články