Recenze Oppo Reno 5 5G – Raketový vstup na český trh se nekoná

  • Pokud sledujete zpravodajství technologického světa, Oppo vám není neznámé
  • Firma letos konečně vstoupila i na český trh a jako první přinesla Reno 5 5G
  • Jde o telefon střední třídy se zajímavou výbavou, ale také velmi sebejistou cenovkou
Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Ještě, než se vrhneme na rozsáhlé hodnocení jednotlivých aspektů a následné sumarizace telefonu jako celku, je třeba se zamyslet nad tím, s čím vlastně Oppo do Česka vstupuje. V Číně je tato značka velmi oblíbená, nabízí totiž smartphony levné, střední třídy i vlajky a herní odnož iQOO.

Oppo Reno 5 5G je telefon, který určitě má co nabídnout středně náročným zákazníkům, ale zklame svou cenou, která je něco málo přes 11 tisíc korun. Tuzemské zastoupení značky dokonce tvrdí, že nechce jít již vychozenou cestičkou levných telefonů, ale má v plánu nabídnout kvalitu za adekvátní peníz. Tak se na to pojďme podívat!

Oppo Reno 5 5G: specifikace

Konstrukce plast, 159,1 × 73,4 × 7,9 mm, 174 g
Displej 6,43″, AMOLED, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI
Operační systém Android 11 + ColorOS 11.1
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 2.1), bez slotu na MicroSD
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, EIS, PDAF, zoom: až 20× digitální, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 300 mAh, rychlonabíjení SuperVOOC 2.0 (65 W)
Cena a dostupnost 11 390 Kč, červen 2021

Obsah balení

  • telefon Oppo Reno 5 5G
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • drátová pecková sluchátka s 3,5mm jackem
  • technická brožurka a základní průvodce

Z hlediska prodejního balení výrobce určitě nikoho nezklame. Pěkné černo-modré balení s výraznou číslicí pět je po okraj plné zajímavých věcí. Nechybí vlastně nic, prostor se našel i pro pecková sluchátka identická s někdejšími EarPods od Applu a zákazník dostane rovněž plnotučný adaptér – co adaptér, spíš trafo – s maximálním výkonem 65 W.

Oppo Reno 5 5G

Prodejní balení Oppo Reno 5 5G je prošpikované příslušenstvím

Drsňák oděný v plastu

Reno 5 je stran dílenského zpracování lehkým zklamáním. Vyrobený je sice z kvalitnějších plastů, ale na pohled i dotek je to pořád plast. Hrany má lesklé, záda nikoliv matná, ale přímo drsná. Přirovnat se dají v nadsázce k něžnějšímu smirkovému papíru. Výhoda je zřejmá – neulpívají na ní otisky prstů, časem snad jen špína a mastnota. Pevnost konstrukce je na výtečné úrovni, to musí zaznít.

Co do velikosti se telefon řadí k absolutnímu průměru. Dosahuje 159 milimetrů na výšku, 73,4 milimetru na šířku a do hloubky necelých 8 milimetrů. Do ruky padne příjemně, a pokud vám nevadí zdrsnění zmíněné výše, není co vytknout. K duhu je i nevysoká hmotnost 174 gramů. Zvýšená odolnost proti vodě nebo prachu zde chybí, holt někde se ušetřit muselo!

Oppo Reno 5 5G

Zadní zdrsněná strana Oppo Reno 5 5G není na fotce zase tak patrná

Z ryze subjektivní nóty také potvrzuji, že je jinak velmi pohledný. K nám do redakce dorazil v modré, imitující mořskou hladinu. Vpředu dominuje pouze displej s průstřelem v levém horním rohu, zádům pak kraluje lesklý fotomodul vystupující opravdu jen lehoučce z těla. Je vidět, že rodinné vazby s OnePlus se nezapřou, telefony Oppo a OnePlus jsou si totiž hodně podobné.

Po hmatu najdeme vše podstatné. Vpravo na rámu je zamykací tlačítko bez čtečky, ta je zakomponována v zobrazovači. Nalevo je rozdvojený regulátor hlasitosti, hořejšek je až na mikrofonek prázdný. Dole se odehrává to hlavní: je tu další mikrofon, 3,5mm audiojack a USB-C port pro nabíjení a reproduktor. Ten hraje bez vyšších nároků obstojně, pro nějaké větší hudební hrátky ale hledejte sluchátka.


Doporučujeme: Oppo je oficiálně v Česku. K telefonu Reno 5 5G dostanete sluchátka zdarma


Zrychlený AMOLED potěší

Výrobce se pokusil s přihlédnutím k ceně nasadit nejlepší možný displej. Nakonec jsme dostali 6,43palcový AMOLED s 90Hz odezvou. Rozlišení při poměru 20:9 je 2400 × 1080 pixelů, tedy čistokrevné Full HD+. Jemnost je adekvátní, rastr zůstává běžnému uživateli skryt.

Za pochvalu rozhodně stojí i barevné podání a již zmíněná zvýšená obnovovací frekvence. 120 Hz to sice není, ale pro nepolíbené uživatele to jistě bude i tak velká příjemná novinka. Obrazovka je dobře čitelná i na přímém slunci, takže ani tady není příliš co vytknout.

Oppo Reno 5 5G

Displej je solidní, i když není přerostlý

Jedna z nich však letí za dolní bradou. Ta je na telefon v této cenové kategorii poněkud větší a tolik let po nastolení trendu bezrámečkových smartphonů už by úroveň mohla být odpovídající roku 2021. A abych nezapomněl, čtečka v displeji je optická a funguje výborně, prakticky v 8 z 10 případů během milisekundy zaznamená váš prst a provede identifikaci.

Color OS – Přebarvičkováno není

Telefony Oppo – model Reno 5 5G nevyjímaje – pohání grafická nadstavba Color OS postavená na Androidu. Pro našince je “barevný systém” vskutku velkou neznámou, i když rozhodně nebude těžké si jej splést třeba s platformou od Realme. V jádru má ale mnohem víc podobností právě s již zmíněným OnePlus a jeho nadstavbou Oxygen OS. Kupodivu není přehlcen barvami a najdeme v něm i přínosné funkce

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Podobnost s OnePlus je patrná hlavně u všemožných kustomizací (styl ikonek, tvar přepínačů v ovládacím centru, barva písma v nastavení) a taky přímo v nastavení, kde jsou podkategorie rozdělené až nápadně podobně jako u Oxygen OS. Z netušených funkcí pak potěší třeba inteligentní boční panel s oblíbenými aplikacemi – tak trochu po vzoru Samsungu.

Dnes tady ale nejsem od toho, abych srovnával. Obecně systém je plynulý a přehledný, tedy za předpokladu, že se prokoušete nesmyslným množstvím předinstalovaných aplikací – ať už těch nativních, tak těch typu Amazon Shopping, Booking.com a podobně. Ale abych jenom nehanil, z nativních aplikací mě dost zaujal O Relax, tedy appka pro poslech uklidňujících zvuků určených k odpočinku, anebo soustředění.

Nutno dodat, že nadstavba Color OS je sice něco nového, neokoukaného, ale pro odpůrce větších nadstaveb to rozhodně není to pravé. To už je skutečně lepší OnePlus s Oxygen OS, které se zdařile maskuje jako “jen o něco málo upravený čistý Android”.

Oblíbený Snapdragon 765G to jistí

Stěžejní informací je, že nadměrná grafická nadstavba běží v telefonu až na výjimky plynule. Nezadýchává se při množství otevřených aplikací, několika rozevřených záložkách v prohlížeči a dokonce ani při hraní her jako je PUBG Mobile nebo třeba Subway Surfers. Jediný problém, na který jsem narazil, se objevil při kombinaci rozdvojené obrazovky a stahování větších aktualizačních balíčků. To se celkem zadrhával a i dost hřál. Neberu to ale jako chybu, tohle většinou zamává i s dražšími kousky.

Za solidní předvedený výkon vděčíme hlavně čipsetu Snapdragon 765G od Qualcommu. Ten stále najdeme i v několika dalších telefonech na českém trhu a vždy je zárukou relativně vysokého výpočetního výkonu a zároveň přijatelné ceny. Výsledek v AnTuTu byl příjemných 376 tisíc bodů.

Jistě vám neuniklo, že telefon podporuje 5G konektivitu. Oppo se snaží dodat moderní technologie za adekvátní cenu a tak ani sítě 5. generace nesmí chybět. Operační paměť je 8 GB, vnitřní úložná pak 128 GB a jen samotný systém si z ní ukusuje 12 GB.

Malá baterie na celý den stačí

S baterií se to má tak, že Oppo bylo nuceno někde šetřit. Ač jsou tělesné dispozice telefonu celkem průměrné, baterie je pod průměrem a její kapacita činí pouze 4 300 mAh. Má zkušenost je ale téměř výhradně pozitivní. Celý den telefon doklepe a během večeře se vám připomene s 35 %. V praxi to tedy taková hrůza není.

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Potěší samozřejmě vyspělé rychlonabíjení s výkonem 65 W, které dokáže Reno 5 5G dobít za zhruba 38 minut na 100 %. Po 20 minutách na nabíječce ale energie atakovala hranici 60 %, z čehož jsem byl neskrytě překvapený. Na bezdrátovou cívku Qi prostředky nezbyly, to nelze přehlédnout. U takto naceněného mobilu nejde vyloženě o chybu, ale více možností nabíjení bych se rozhodně nebránil.

Číňánek se čtyřma očima

Opět se tu opakuje klasický asijský kolorit. Reno 5 5G má čtyři zadní fotoaparáty, nicméně polovina z nich nestojí ani za zmínku v tomto textu. Máme tu 64Mpx hlavní, 8Mpx super-širokoúhlý s 119stupňovým záběrem a duo 2Mpx. Poslední jmenované mají velmi specifickou úlohu (makro a efekt rozmazaného pozadí) a nízké rozlišení, takže jsou spíše do počtu.

Oppo Reno 5 5G

Detail fotoaparátu mobilu Oppo Reno 5 5G

Tak tedy popořadě. Základní snímač má vysoké rozlišení, nativní snímky však pořizuje v 16 Mpx. To je rozhodně dostačující na pěkně detailní fotky, třebaže po přiblížení vzdálených objektů. V interiéru při horším světle než venku mu ale trochu dochází dech a fotky zapleveluje zbytečným šumem. Barevné podání balancuje mezi mdlým a skutečným bez přibarvování.

Trochu v rozpacích jsem z portrétních fotografií. Ty jsou ve stejném rozlišení, ale vykreslení detailů v obličeji je tristní. I zde se ukazuje, jak důležité je pro kvalitní pořízení fotky světlo. Pochválit chci ale elektronickou stabilizaci u makro snímků; OIS telefon neumí. Širokoúhlý snímač s pěkným 119stupňovým záběrem se ale nepovedl. Barvy slévá a ostrost absentuje i při nejlepším možném osvětlení.

Obraťme ale list. Důležitým aspektem je samozřejmě i noční scéna. Prosvětlení dané scenerie za pomocí více snímačů je skvělé (ne moc důrazné a ne “uťáplé”), šum není přítomný skoro nikdy. K mému potěšení je v šeru či ve tmě použitelný i širokoúhlý snímač. Pozor ale při focení pohyblivých objektů v noci, to je pořád “no go”.

Z hlediska videa je Reno 5 5G tuctový telefon za 11 tisíc korun. Bez optické stabilizace umí HD i Full HD při 30 nebo snad dokonce i při 60 FPS. Video si natočíte i ve vyšším rozlišení 4K, ovšem bez plynulé 60snímkové frekvence. Fanoušky natáčení tak snad potěší alespoň schopnost HDR v reálném čase.

Jak fotí Oppo Reno 5 5G?

Ukázka: noční scéna

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS, Live HDR

Velkolepý nástup na český trh? Bohužel ne…

Jak jste si mohli všimnout, Oppo Reno 5 5G v žádném případě není propadák a vlastně se jedná o skutečně zajímavou a exotickou alternativu k zaběhlým značkám. Jenže v tom je ten problém. Proti Samsungu Galaxy A52 5G nebo Realme 8 Pro nemá moc výhod a proti němu hraje hlavně jméno a věhlas výrobce.

Nemohu si pomoct, ale Oppo za mě nezvolilo pro vstup na český trh zrovna nejlepší modely. Námi testované Reno 5 5G stojí 11 tisíc korun, druhý model Reno 5 Z vyjde na 9 tisíc korun. To jsou cifry, za které si s prominutím neznámého výronce koupí jen znalec nebo nadšenec do exotiky.

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Dovolím si malou prognózu – Oppo u nás může uspět, ale musí přijít s něčím, co bude víc masovka; ať už je krédo značky jaké chce. Reno 5 5G je fajn telefon, má mnoho dobrých vlastností, ale neznám nikoho, kdo by si jej chtěl koupit. Čeští zákazníci v těchto cenových patrech dají spíš na osvědčenou klasiku, než na novou značku ve stylu “zkusím, co to bude”.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a zpracování  cena
 noční režim  baterie
 prodejní balení  fotoaparát
 displej
 rychlonabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Oppo Reno 5 5G – Raketový vstup na český trh se nekoná

  • Pokud sledujete zpravodajství technologického světa, Oppo vám není neznámé
  • Firma letos konečně vstoupila i na český trh a jako první přinesla Reno 5 5G
  • Jde o telefon střední třídy se zajímavou výbavou, ale také velmi sebejistou cenovkou
Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Ještě, než se vrhneme na rozsáhlé hodnocení jednotlivých aspektů a následné sumarizace telefonu jako celku, je třeba se zamyslet nad tím, s čím vlastně Oppo do Česka vstupuje. V Číně je tato značka velmi oblíbená, nabízí totiž smartphony levné, střední třídy i vlajky a herní odnož iQOO.

Oppo Reno 5 5G je telefon, který určitě má co nabídnout středně náročným zákazníkům, ale zklame svou cenou, která je něco málo přes 11 tisíc korun. Tuzemské zastoupení značky dokonce tvrdí, že nechce jít již vychozenou cestičkou levných telefonů, ale má v plánu nabídnout kvalitu za adekvátní peníz. Tak se na to pojďme podívat!

Oppo Reno 5 5G: specifikace

Konstrukce plast, 159,1 × 73,4 × 7,9 mm, 174 g
Displej 6,43″, AMOLED, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI
Operační systém Android 11 + ColorOS 11.1
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 2.1), bez slotu na MicroSD
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, EIS, PDAF, zoom: až 20× digitální, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 300 mAh, rychlonabíjení SuperVOOC 2.0 (65 W)
Cena a dostupnost 11 390 Kč, červen 2021

Obsah balení

  • telefon Oppo Reno 5 5G
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • drátová pecková sluchátka s 3,5mm jackem
  • technická brožurka a základní průvodce

Z hlediska prodejního balení výrobce určitě nikoho nezklame. Pěkné černo-modré balení s výraznou číslicí pět je po okraj plné zajímavých věcí. Nechybí vlastně nic, prostor se našel i pro pecková sluchátka identická s někdejšími EarPods od Applu a zákazník dostane rovněž plnotučný adaptér – co adaptér, spíš trafo – s maximálním výkonem 65 W.

Oppo Reno 5 5G

Prodejní balení Oppo Reno 5 5G je prošpikované příslušenstvím

Drsňák oděný v plastu

Reno 5 je stran dílenského zpracování lehkým zklamáním. Vyrobený je sice z kvalitnějších plastů, ale na pohled i dotek je to pořád plast. Hrany má lesklé, záda nikoliv matná, ale přímo drsná. Přirovnat se dají v nadsázce k něžnějšímu smirkovému papíru. Výhoda je zřejmá – neulpívají na ní otisky prstů, časem snad jen špína a mastnota. Pevnost konstrukce je na výtečné úrovni, to musí zaznít.

Co do velikosti se telefon řadí k absolutnímu průměru. Dosahuje 159 milimetrů na výšku, 73,4 milimetru na šířku a do hloubky necelých 8 milimetrů. Do ruky padne příjemně, a pokud vám nevadí zdrsnění zmíněné výše, není co vytknout. K duhu je i nevysoká hmotnost 174 gramů. Zvýšená odolnost proti vodě nebo prachu zde chybí, holt někde se ušetřit muselo!

Oppo Reno 5 5G

Zadní zdrsněná strana Oppo Reno 5 5G není na fotce zase tak patrná

Z ryze subjektivní nóty také potvrzuji, že je jinak velmi pohledný. K nám do redakce dorazil v modré, imitující mořskou hladinu. Vpředu dominuje pouze displej s průstřelem v levém horním rohu, zádům pak kraluje lesklý fotomodul vystupující opravdu jen lehoučce z těla. Je vidět, že rodinné vazby s OnePlus se nezapřou, telefony Oppo a OnePlus jsou si totiž hodně podobné.

Po hmatu najdeme vše podstatné. Vpravo na rámu je zamykací tlačítko bez čtečky, ta je zakomponována v zobrazovači. Nalevo je rozdvojený regulátor hlasitosti, hořejšek je až na mikrofonek prázdný. Dole se odehrává to hlavní: je tu další mikrofon, 3,5mm audiojack a USB-C port pro nabíjení a reproduktor. Ten hraje bez vyšších nároků obstojně, pro nějaké větší hudební hrátky ale hledejte sluchátka.


Doporučujeme: Oppo je oficiálně v Česku. K telefonu Reno 5 5G dostanete sluchátka zdarma


Zrychlený AMOLED potěší

Výrobce se pokusil s přihlédnutím k ceně nasadit nejlepší možný displej. Nakonec jsme dostali 6,43palcový AMOLED s 90Hz odezvou. Rozlišení při poměru 20:9 je 2400 × 1080 pixelů, tedy čistokrevné Full HD+. Jemnost je adekvátní, rastr zůstává běžnému uživateli skryt.

Za pochvalu rozhodně stojí i barevné podání a již zmíněná zvýšená obnovovací frekvence. 120 Hz to sice není, ale pro nepolíbené uživatele to jistě bude i tak velká příjemná novinka. Obrazovka je dobře čitelná i na přímém slunci, takže ani tady není příliš co vytknout.

Oppo Reno 5 5G

Displej je solidní, i když není přerostlý

Jedna z nich však letí za dolní bradou. Ta je na telefon v této cenové kategorii poněkud větší a tolik let po nastolení trendu bezrámečkových smartphonů už by úroveň mohla být odpovídající roku 2021. A abych nezapomněl, čtečka v displeji je optická a funguje výborně, prakticky v 8 z 10 případů během milisekundy zaznamená váš prst a provede identifikaci.

Color OS – Přebarvičkováno není

Telefony Oppo – model Reno 5 5G nevyjímaje – pohání grafická nadstavba Color OS postavená na Androidu. Pro našince je “barevný systém” vskutku velkou neznámou, i když rozhodně nebude těžké si jej splést třeba s platformou od Realme. V jádru má ale mnohem víc podobností právě s již zmíněným OnePlus a jeho nadstavbou Oxygen OS. Kupodivu není přehlcen barvami a najdeme v něm i přínosné funkce

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Podobnost s OnePlus je patrná hlavně u všemožných kustomizací (styl ikonek, tvar přepínačů v ovládacím centru, barva písma v nastavení) a taky přímo v nastavení, kde jsou podkategorie rozdělené až nápadně podobně jako u Oxygen OS. Z netušených funkcí pak potěší třeba inteligentní boční panel s oblíbenými aplikacemi – tak trochu po vzoru Samsungu.

Dnes tady ale nejsem od toho, abych srovnával. Obecně systém je plynulý a přehledný, tedy za předpokladu, že se prokoušete nesmyslným množstvím předinstalovaných aplikací – ať už těch nativních, tak těch typu Amazon Shopping, Booking.com a podobně. Ale abych jenom nehanil, z nativních aplikací mě dost zaujal O Relax, tedy appka pro poslech uklidňujících zvuků určených k odpočinku, anebo soustředění.

Nutno dodat, že nadstavba Color OS je sice něco nového, neokoukaného, ale pro odpůrce větších nadstaveb to rozhodně není to pravé. To už je skutečně lepší OnePlus s Oxygen OS, které se zdařile maskuje jako “jen o něco málo upravený čistý Android”.

Oblíbený Snapdragon 765G to jistí

Stěžejní informací je, že nadměrná grafická nadstavba běží v telefonu až na výjimky plynule. Nezadýchává se při množství otevřených aplikací, několika rozevřených záložkách v prohlížeči a dokonce ani při hraní her jako je PUBG Mobile nebo třeba Subway Surfers. Jediný problém, na který jsem narazil, se objevil při kombinaci rozdvojené obrazovky a stahování větších aktualizačních balíčků. To se celkem zadrhával a i dost hřál. Neberu to ale jako chybu, tohle většinou zamává i s dražšími kousky.

Za solidní předvedený výkon vděčíme hlavně čipsetu Snapdragon 765G od Qualcommu. Ten stále najdeme i v několika dalších telefonech na českém trhu a vždy je zárukou relativně vysokého výpočetního výkonu a zároveň přijatelné ceny. Výsledek v AnTuTu byl příjemných 376 tisíc bodů.

Jistě vám neuniklo, že telefon podporuje 5G konektivitu. Oppo se snaží dodat moderní technologie za adekvátní cenu a tak ani sítě 5. generace nesmí chybět. Operační paměť je 8 GB, vnitřní úložná pak 128 GB a jen samotný systém si z ní ukusuje 12 GB.

Malá baterie na celý den stačí

S baterií se to má tak, že Oppo bylo nuceno někde šetřit. Ač jsou tělesné dispozice telefonu celkem průměrné, baterie je pod průměrem a její kapacita činí pouze 4 300 mAh. Má zkušenost je ale téměř výhradně pozitivní. Celý den telefon doklepe a během večeře se vám připomene s 35 %. V praxi to tedy taková hrůza není.

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Potěší samozřejmě vyspělé rychlonabíjení s výkonem 65 W, které dokáže Reno 5 5G dobít za zhruba 38 minut na 100 %. Po 20 minutách na nabíječce ale energie atakovala hranici 60 %, z čehož jsem byl neskrytě překvapený. Na bezdrátovou cívku Qi prostředky nezbyly, to nelze přehlédnout. U takto naceněného mobilu nejde vyloženě o chybu, ale více možností nabíjení bych se rozhodně nebránil.

Číňánek se čtyřma očima

Opět se tu opakuje klasický asijský kolorit. Reno 5 5G má čtyři zadní fotoaparáty, nicméně polovina z nich nestojí ani za zmínku v tomto textu. Máme tu 64Mpx hlavní, 8Mpx super-širokoúhlý s 119stupňovým záběrem a duo 2Mpx. Poslední jmenované mají velmi specifickou úlohu (makro a efekt rozmazaného pozadí) a nízké rozlišení, takže jsou spíše do počtu.

Oppo Reno 5 5G

Detail fotoaparátu mobilu Oppo Reno 5 5G

Tak tedy popořadě. Základní snímač má vysoké rozlišení, nativní snímky však pořizuje v 16 Mpx. To je rozhodně dostačující na pěkně detailní fotky, třebaže po přiblížení vzdálených objektů. V interiéru při horším světle než venku mu ale trochu dochází dech a fotky zapleveluje zbytečným šumem. Barevné podání balancuje mezi mdlým a skutečným bez přibarvování.

Trochu v rozpacích jsem z portrétních fotografií. Ty jsou ve stejném rozlišení, ale vykreslení detailů v obličeji je tristní. I zde se ukazuje, jak důležité je pro kvalitní pořízení fotky světlo. Pochválit chci ale elektronickou stabilizaci u makro snímků; OIS telefon neumí. Širokoúhlý snímač s pěkným 119stupňovým záběrem se ale nepovedl. Barvy slévá a ostrost absentuje i při nejlepším možném osvětlení.

Obraťme ale list. Důležitým aspektem je samozřejmě i noční scéna. Prosvětlení dané scenerie za pomocí více snímačů je skvělé (ne moc důrazné a ne “uťáplé”), šum není přítomný skoro nikdy. K mému potěšení je v šeru či ve tmě použitelný i širokoúhlý snímač. Pozor ale při focení pohyblivých objektů v noci, to je pořád “no go”.

Z hlediska videa je Reno 5 5G tuctový telefon za 11 tisíc korun. Bez optické stabilizace umí HD i Full HD při 30 nebo snad dokonce i při 60 FPS. Video si natočíte i ve vyšším rozlišení 4K, ovšem bez plynulé 60snímkové frekvence. Fanoušky natáčení tak snad potěší alespoň schopnost HDR v reálném čase.

Jak fotí Oppo Reno 5 5G?

Ukázka: noční scéna

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS, Live HDR

Velkolepý nástup na český trh? Bohužel ne…

Jak jste si mohli všimnout, Oppo Reno 5 5G v žádném případě není propadák a vlastně se jedná o skutečně zajímavou a exotickou alternativu k zaběhlým značkám. Jenže v tom je ten problém. Proti Samsungu Galaxy A52 5G nebo Realme 8 Pro nemá moc výhod a proti němu hraje hlavně jméno a věhlas výrobce.

Nemohu si pomoct, ale Oppo za mě nezvolilo pro vstup na český trh zrovna nejlepší modely. Námi testované Reno 5 5G stojí 11 tisíc korun, druhý model Reno 5 Z vyjde na 9 tisíc korun. To jsou cifry, za které si s prominutím neznámého výronce koupí jen znalec nebo nadšenec do exotiky.

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Dovolím si malou prognózu – Oppo u nás může uspět, ale musí přijít s něčím, co bude víc masovka; ať už je krédo značky jaké chce. Reno 5 5G je fajn telefon, má mnoho dobrých vlastností, ale neznám nikoho, kdo by si jej chtěl koupit. Čeští zákazníci v těchto cenových patrech dají spíš na osvědčenou klasiku, než na novou značku ve stylu “zkusím, co to bude”.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a zpracování  cena
 noční režim  baterie
 prodejní balení  fotoaparát
 displej
 rychlonabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."