Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia Lumia 1020 z pohledu fotografa: Nejlepší fotomobil?

  |  56 komentářů  |  autor: David Šantora

Nebudu zde zastírat to, co stejně všichni buď ví, nebo tuší. Nokia Lumia 1020 je v současné době nejlepší mobil z hlediska fotoaparátu. Na druhou stranu, pokud to s focením myslíte trošku vážně, jako náhrada za trochu kvalitnější kompakt stále sloužit nemůže. Omezení dané samotnou technoogií PureView či softwaru jsou v tomto směru dané. Mezi mobily ale Lumia 1020 vládne.

Kapitoly článku:

» Úvod, Vysvětlení problematiky snímačů, Ovládání fotoaparátu
» Použití v praxi a rychlost přístroje, Kvalita snímků, Závěr

Nokii nelze upřít jednu věc. Z hlediska kvality fotoaparátu je v současné době na vrcholu společně s iPhonem 5S, Galaxy S4 a dalšími špičkovými mobily. To, v čem je který lepší z hlediska hardwaru či operačního systému, proč si koupit tenhle nebo tamten, dnes rozebírat nechci. Na Nokia Lumia 1020 jsem se hodně těšil, minimálně z pohledu fotoaparátu. Slovo dalo slovo a my si v redakci mobil rozdělili.

Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené Lumií 1020 v plné kvalitě (soubor ZIP, cca 48 MB)

 

Tomáš Drahoňovský přinesl recenzi na mobilní telefon Lumia 1020 před 2 týdny a poté jsem si mobil převzal já. Nevkládal jsem do něj SIM kartu, ani jednou jsem z něj nezavolal, neposlal zprávu. Lumia 1020 se na těch pár dní stala mým fotoaparátem. Neřešil jsem mobil z pohledu mobilu, ale z pohledu fotoaparátu. A jelikož u sebe neustále nosím svojí bezzrcadlovku, na několika místech jsem provedl snímek dvojí. Jeden s Lumií, jeden s PENem. V recenzi na schopnosti Lumie z pohledu fotoaparátu se několikrát odkážu právě na svůj fotoaparát, jelikož Lumie ke srovnání kolikrát doslova vybízí. Na druhou stranu, srovnání nemá být srovnáním 1:1, ale ukázkou rozdílnosti zpracování obrazu jako takového a jeho výstupu. Ať se ale na Nokii Lumii 1020 podíváte z libovolného pohledu, jedno jí upřít nejde. Mezi mobily nemá z hlediska fotografií konkurenci.

Vysvětlení problematiky snímačů

Nokia Lumia 1020 je další z mobilů, které využívají technologii PureView. Tu zavedl model Nokia 808 PureView, který onen název přímo nesl ve svém jménu. Když Nokia model 808 představila, spousta lidí byla v šoku. 41 Mpx byla (a je) hodnota na míle vzdálená všem běžným fotoaparátům. A najednou měl takové rozlišení mobil. Model 808 nicméně těžil nejenom z vysokého rozlišení, ale taktéž z velkého snímače či z dobré světelnosti objektivu. Z hlediska mobilních telefonů patřil k absolutní špičce a pouze ve specifických podmínkách selhával. Později přišla Nokia Lumia 920 (925), která taktéž obsahovala technologii PureView. Zklamáním bylo, že nenesla velký snímač s obrovským rozlišením. Nicméně, PureView zde měl spíše upozornit na mechanický stabilizátor. Díky tomu byla schopná Nokia Lumia 920 používat delší časy než konkurence a tak uměla na statické scéně občas doslova čarovat, hlavně v noci. Dnes testovaná Nokia 1020 je třetí svého PureView rodu a bere si z obou předchozích telefonů to nejlepší. Doslova. Získává tak extrémně vysoké rozlišení 41 Mpx, jako první PW smartphone, ale taktéž obshahuje mechanickou stabilizaci, jako druhá verze. Ve výsledku v sobě kombinuje, alespoň papírově, to nejlepší ze svých předchůdců. Pojďme se podívat, jak moc je toto tvrzení ale pravdivé.


Porovnání velikosti snímačů

Obrázek, který jsem si vypůjčil ze zahraničního webu PhoneArena.com, krásně ukazuje rozdíl velikosti snímačů. Nejmenší zde uvedený snímač, tedy 1/3,2″,  patří svojí velikostí Lumii 920, Lumia 1020 a 808 PW jsou uvedené přímo v obrázku. Rozdíl je patrný na první pohled. Mimochodem, snímač velikosti 1/3,2″ má drtivá většina mobilních telefonů, byť výjimky v podobě Sony Xperia Z1 (snímač o velikosti 1/2.3) se najdou. Čím je snímač menší a čím má větší rozlišení, tím má větší pixelovou hustotu, tím více šumí, díky tomu se musí šum více odstraňovat a ve výsledku získáte fotografie nevalné kvality. Pokud nám tedy výrobci budou na malinkatých snímačích velikosti 1/3.2″ servírovat stále vyšší a vyšší rozlišení, velkého posunu se při současném vývoji nedočkáme. Proto z mého pohledu Nokia vzala tento boj za správný konec a servíruje nám v Lumii 1020 na mobilní poměry snímač popravdě obří. Byť je stále menší, než u 808 PureView. Pro porovnání, fotoaparát, kterým jsem některé snímky fotil pro porovnání s Lumií, má snímač velikosti Four Thirds, který je taktéž na obrázku zobrazen. Pojďme se podívat ještě na jednu tabulku:


Porovnání hardwarových parametrů PureView smartphonů

Pokud se podíváte na tabulku, kde jsem vždy nejhorší hodnoty označil červeně, je z ní jasně patrné, jak v Nokii vývoj fotoaparátu u své PureView řady pojali. První PW smartphone přinesl obří rozlišení, obrovský senzor a xenonový blesk, ale pouze při průměrné světelnosti, pouze digitální stabilizaci obrazu a při relativně dlouhém ohnisku. Druhá generace v podobě Lumie 920 přinesla optický stabilizátor obrazu, výbornou světelnost a širší ohnisko, na druhou stranu se zde objevil malý senzor s nízkým rozlišením a místo xenonového blesku pouze dvě diody, které se xenonu rovnat nemohou. Třetí generace si vzala to dobré z předchozích dvou, jak jsem již zmínil, a z tabulky je to jasně patrné. Vysoké rozlišení, velký snímač, optická stabilizace, dobrá světelnost, xenonový blesk, široké ohnisko. Dá se říct, že Nokia vytvořila ultimátní fotomobil. Jediné, kde Nokia přijala určitý kompromis, je velikost snímače. Ten je sice stále na poměry mobilu obří, ale je menší než u 808 PureView. Důvodem použití menšího čipu byla snaha zmenšit „batoh“ na zádech telefonu. Pro širší pochopení problematiky čipů bych rád zmínil ještě jednu tabulku:


Detailní porovnání zásadních parametrů vybraných snímačů

Tabulka výše přehledně zobrazuje dvě zásadní vlastnosti snímacích čipů z hlediska výsledné kvality snímků. Je jím velikost samotného jednoho pixelu a hustota pixelů na centimetr čtvereční. Velikost pixelu přímo určuje, jeho schopnost přijímat světlo, tedy zcela zásadní vlastnost. Můžete mít sebevíce světelný objektiv, ale pokud jednotlivé pixely budou příliš malé, jejich schopnost toto světlo přijmout logicky klesá. Naproti tomu, hustota pixelů má na svědomí se zvyšujícím se číslem tvorbu šumu na výsledné fotografii. Pokud je tedy hustota příliš vysoká, tedy typicky u mobilních telefonů či levných fotoaparátů, nemůžete od daného fotoaparátu čekat za špatných světelných podmínek či nastaveném vysokém ISO dobré obrazové výsledky. Tyto dvě veličiny mají na svědomí přesně ty situace, kdy s mobilem v šeru není kvalitně schopný vyfotit nikdo nic, s kompaktem jakbysmet, ale pak přijde někdo s kvalitní bezzrcadlovkou či zrcadlovkou a udělá parádní fotku bez blesku během okamžiku. Jeho fotoaparát má velké pixely (protože se na velký snímač mohou vejít) a zároveň nízkou hustotu těchto pixelů (opět díky velkému snímači) = kvalita fotografií je úplně jinde. Samozřejmě jsou zde další věci, které ovlivňují výslednou fotografii, jako je objektiv, rozlišení snímače, způsob zpracování obrazových dat apod.


Různě veliké snímače v reálné velikosti. Snímač v Pentaxu je dokonce mírně menší než ten v Lumii 1020

Pokud si tedy vše shrneme, dostaneme několik zajímavých informací. Například, Samsung Galaxy Camera má menší pixely a zároveň vyšší hustotu pixelů, než Nokia 808 PureView. Zároveň má Samsung Galaxy Camera (Galaxy S4 Zoom taktéž) identické vlastnosti na čipu, jako kompaktní fotoaparáty za pár stovek. Třeba i proto nemohl tento hybrid tvořit profesionální fotografie, byť se nás o tom Samsung snažil přesvědčit. Jenže. Nokia 808 PW a Nokia 1020 jsou v tomto ohledu jiné. Jejich rozlišení 41 Mpx není na čipu proto, aby se Nokia mohla chlubit tím, že má takto vysoké rozlišení. Konkrétně u modelu Lumia 1020 by to bylo kontraproduktivní, pixelová hustota téměř 80 Mpx na centimetr čtvereční je totiž šílená. Nokia u svých 41 Mpx PureView snímačů v první řadě získá snímek s takto obřím rozlišením, aby ho následně převedla na 5 Mpx velikost. Díky tomu, že převod probíhá z obrovské plochy, může při výsledném vytváření 5 Mpx snímku využít obrazových informací z několika pixelů k vytvoření pixelu jediného. Díky informacím z několika pixelů může software při skládání do jednoho pixelu využít data z každého z nich. Získá tak lepší informace o barvě, lépe si poradí s šumem, lépe udrží ostrost snímku apod. A právě tato vlastnost je schovaná za tím, proč Nokia u řady PureView vytváří velmi dobré snímky, hlavně v noci a šeru. Zároveň ale tato schopnost přináší i jedno negativum, o kterém si řekneme později.

Nokia Lumia 1020 a ovládání fotoaparátu

Lumia 1020 přináší inovované prostředí svého fotoaparátu, respektive, jednoho z fotoaparátů. Lumia 1020 totiž tak trochu trpí schizofrenií. Jak jinak si vysvětlit 6 aplikací, které pracují s fotoaparátem, každá samostatně umístěná? Chcete dělat panorama? Použijte Nokia Panorama. Chcete animovat vytvořené fotografie? Použijte prosím Nokia Cinemagraph. Pokud použijete aplikaci s názvem Fotoaparát, dostanete klasické prostředí Windows Phone ve fotoaparátu, které je velmi chudé a neumí využít možnosti čipu. Kukátko Bing pro změnu scanuje QR kódy.

 
Možnosti nastavení nejsou příliš široké, nicméně pro většinu uživatelů budou dostačující.

Nokia Smart Cam vytvoří několik snímků za sebou, ze kterých následně dává uživateli několik voleb. Možnost rozmazat okolí zaostřeného objektu, možnost nechat pohybující se objekt na obrazovce několikrát a vytvořit tak akční fotografii, možnost vybrat nejlepší snímek ze série apod. Až poslední volba s názvem Nokia Camera je pro nás ta pravá. Abych ale Nokii zase nekřivdil, Nokia Camera v době psaní tohoto článku dostala aktualizaci a i když v menu přístroje zůstává Nokia Smart Cam jako samostatná aplikace, nově je taktéž integrovaná přímo do Nokia Camera. V rámci Nokia Camera tedy nyní může uživatel přepínat mezi třemi volbami. Video, Camera, Smart Cam.

 
Za možnost nechat si zobrazit pomocnou mřížku, či styl ovládání, je nutno Nokii pochválit.

Nás bude zajímat hlavně Nokia Camera, která využívá schopnosti mobilu naplno. Menu nastavení je velice jednoduché. Položka Fotoaplikace přenese uživatele na obrazovku, kde jsou nabídnuté veškeré v mobilu nainstalované aplikace, které umí pracovat s fotoaparátem, tedy přesně ty, které jsem vyjmenoval před chvílí. Přední fotoaparát přepne logicky na přední kamerku. Časovač dává na výběr ze tří druhů odložené spouště a to v hodnotách 2, 5 a 10 sekund. Pět a deset sekund zpožděná závěrka se hodí v momentě, kdy chce fotograf třeba doběhnout ke skupince lidí, které fotí, aby byl sám součástí snímku. 2 sekundy mají jiný důvod. Slouží k eliminaci zhoupnutí fotoaparátu z důvodu stisku spouště. Toto zpoždění sám velice často využívám při focení v noci, nebo při delších časech a díky Nokii za to, že zde je přítomná. Kdo často fotí ze stativu a jde mu o co nejvíce ostrou fotografii, ví o čem mluvím. Toto zpoždění se ale hodí i při focení z ruky. Bracketing umožní zachytit více fotografií s různě nastavenou hodnotou expozice, přičemž hodnoty rozsahu lze nastavit -2 EV až +2 EV, -1 EV až +1 EV, případně -0,5 EV až +0,5 EV.  Tyto hodnoty jsou dostupné při 3 snímkách v rámci Bracketingu, při nastavených 5 snímcích si lze vybírat z -1 EV až +1 EV, -2 EV až +2 EV, -3 EV až +3 EV. Chválím.


Korekce EV expozice, možnosti mřížky či přisvícení jsou skvěle zpracované

V nastavení aplikace najdeme velice užitečnou věc a to možnost si nastavit světlo pomocného ostření. Buď ho lze nechat plně na automatice, případně jej lze vypnout, ale taktéž lze určit, že bude pomovné světlo při ostření použito pouze v momentě, kdy je aktivní blesk pro samotné fotografování. Milé a užitečné, v divadle tak nebudete při ostření blikat na herce. Nejenom začátečníkům se můžou hodit různé mřížky na displeji při fotografování. Lze si vybrat z pravidla třetin, zlatého řezu, kříže či čtverce. Zlatý řez ukazuje linky vedoucí fotografií a patří k ideálním místům, kde by měl procházet například horizont, ve zlatém řezu by se měli nacházet fotografované osoby apod. Naproti tomu u pravidla tří třetin jsou důležité průsečíky, které označují tzv. silné obrazové body. Ty jsou na fotografii 4 a přesně na tyto místa by se měli umisťovat hlavní motivy fotografie, jelikož z pohledu fotografa je střed snímku a hlavní motiv znakem špatné kompozice. Nokia na toto myslela a díky mřížce hledáčku tak mohou i úplní začátečníci mít vodítko, jak komponovat. Poměr stran umožňuje volit mezi 4:3 a 16:9 a režim snímání ovlivňuje fakt, jestli po exponování bude k dispozici pouze 5 Mpx snímek, nebo 5 Mpx a zároveň originální 38 Mpx soubor pro další zpracování.

Kapitoly článku:

» Úvod, Vysvětlení problematiky snímačů, Ovládání fotoaparátu
» Použití v praxi a rychlost přístroje, Kvalita snímků, Závěr

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
20 Comment threads
36 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
JirkaTondajardallaliasladik Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
mmme
mmme

Svělý článek. Pro mne největší výhoda je, že Lumii budu moci mít neustále při sobě. Což se o PENu či zrcadlovce říct nedá. S pomalostí jsem smířen. Navíc si myslím, že s tím Nokia ještě něco udělá. Plánuje se možnost RAWu a určitě nebude problém odložit přepočítávání 5ti Mpx snímku na „později“ a ne ihned po vyfocení.

fry
fry

na nete sa už pohybuje niekoľko snímok spravených lumiou 1020 v rawe. to potom bude treba tento článok od základu prepísať. lebo čo sa dá z tejto lumie vytiahnúť z rawu je jednoducho úžasné.

Jakub Dušek
Jakub Dušek

Pěkný článek jediné co mě štve je to, že mám nákup nového telefonu nastaven na 3 roky. A ten současný mám od března

Vilo
Vilo

Jeden z najlepších článkov, aké som tu a iných fórach čítal. Nevidí veci jednostranne, maximálne sa snaží o objektivitu. Mám Nokiu L920 a ak porovnám jej fotenie napr. z HTC Mozart, ktorý mám tiež, je kvalita o hodne lepšia, neprovnateľne kratší je však čas fotenia (3-4x).

Lukáš
Lukáš

Skvělý článek, moc za něj děkuji, jen tak dál!! :)

Suriwan
Suriwan

Doufám že teď nebudu znít moc zaujatě, ale nemáte někdo fotky z Iphonu 5S? Už pětka totiž fotila na telefon neuvěřitelně rychle a ty fotky nevypadaly moc zle… Jinak článek je jeden z nejlepších na českejch webech. A tento telefon je velice zajímavý, jen ta pomalost by mě určitě v některých případech vadila…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Potvrzena tři kódová označení pro modely Galaxy S10

Potvrzena tři kódová označení pro modely Galaxy S10

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Tři varianty budoucí vlajkové lodě Galaxy S10 teď dostávají trochu oficiální nádech. Samsung totiž použil nová označení tří modelů,…

Google zdarma opraví Pixely všem postiženým hurikánem Florence

Google zdarma opraví Pixely všem postiženým hurikánem Florence

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Hurikán Florence si v USA vyžádal již přes čtyřicet lidských životů, napáchal obrovské finanční škody a stále je zde…

Jak vypadá v praxi detekce pádů u nových Apple Watch?

Jak vypadá v praxi detekce pádů u nových Apple Watch?

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Apple Watch čtvrté generace přinesly nejen nový design, ale také užitečné funkce. Jednou z nich je například takzvaná detekce…

Mobilní zobrazení