Recenze Nokia Lumia 1020: finská špička
Je krásná, je chytrá a fotí tak, že to bere dech. Nic lepšího od Nokie v současnosti nekoupíte. Zároveň budete ale také těžko shánět cokoli dražšího. Obhájí tato Miss Helsinki svou cenovku schopnostmi? I na to se podíváme v dnešní recenzi.
Nokia Lumia 1020 rovná se PureView. Tento název nese soubor fotografických schopností finských telefonů v čele s optickou stabilizací obrazu a brutálním rozlišením 41 Mpx umožňujícím například téměř bezztrátový digitální zoom. Člověk má až skoro pocit, že spíše než telefon drží v ruce fotoaparát. Právě proto pro vás už v těchto chvílích v redakci Mobilizujeme.cz chystáme podrobný test fotografických schopností této nové Lumie.
Nebudeme si ale nic namlouvat: i když špičkový model svádí k tomu, abyste s ním fotili nonstop, přeci jen ho řada z nás bude používat zejména jako telefon. A právě na to se ve své recenzi zaměřím já. Když si totiž od Lumie 1020 odmyslíme dechberoucí fotoaparát, zbude bohužel jen málo věcí, za které byste byli ochotni utratit velkou část, nebo dokonce celý měsíční plat.
Základní parametry: Nokia Lumia 1020
Rozměry | 130 x 71 x 10,4 mm |
---|---|
Hmotnost | 158 g |
Displej | dotykový, AMOLED, rozlišení 768 x 1280 px, jemnost 332 ppi, úhlopříčka 4,5“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 225 2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB, bez slotu na microSD karty |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 41 Mpx PureView, autofocus, LED dioda, xenonový blesk, nahrávání Full HD videa |
Obsah balení | USB adaptér, USB kabel, špuntová sluchátka, sponka pro vyjmutí SIM karty |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2013 |
Obsah balení: to snad nemyslíte vážně
Vypočítávat, co všechno najdete v balení, asi nemá cenu. Začneme rovnou výčitkou. Schválně si zkuste tipnout, jaké bonusové překvapení si v Nokii připravili pro ty, kteří se rozhodli obětovat víc než 15 tisíc za vlajkovou loď finského výrobce. Připravte se, správná odpověď je… nic. V krabici z recyklovaného papíru naleznete toliko telefon, rozpojitelnou nabíječku s datovým kabelem a sluchátka v barvě telefonu.
Zabil by Nokii kryt k bezdrátovému nabíjení zdarma? Nebo tolik opěvovaný Camera Grip, který usnadňuje držení telefonu při focení a přidává extra baterii? Ne, určitě nezabil. Byl by to naopak důvod, proč si telefon koupit právě teď a nečekat, až spadne jeho cena (tato strategie většinou zájemcům o Lumie vychází. Stačí jen počkat cca tři měsíce a ušetřit se dají tisíce korun). Nokia se ale evidentně zákazníkovi podbízet nehodlá.
Čekal jsem tedy, že aspoň ona přiložená sluchátka předvedou výkon, který patří do prémiového segmentu. Jak to dopadlo se mi snad ani nechce psát. Po připojení jacku do zdířky hrálo jen jedno sluchátko a abyste se dočkali zvuku i v druhém, je potřeba zahýbat přívodním kabelem. Někde uvnitř se zkrátka zlomil drát. Připomínám, že sluchátka jsem vyndal ze zavařeného pytlíku a byl jsem proto prokazatelně jejich prvním uživatelem.
Podobná story se mi naposledy stala s čínským telefonem Zopo. Přeji proto Nokii z celého srdce, aby se jednalo pouze o jednorázový výpadek kvality.
Design a konstrukce: bůh zatrať fotoaparát
Nokii s Windows Phone poznáte skutečně na dálku. Design těchto přístrojů stále vychází z legendárního modelu N9 postaveném tehdy ještě na platformě MeeGo. Ani Lumia 1020 nepředstavuje výjimku. Polykarbonátové tělo, zakulacené boky a krycí sklíčko Gorilla Glass s do stran se svažujícími hranami.
Ta pravá novinka přichází až když telefon otočíte zády vzhůru. Asi pět milimetrů nad povrch zde vystupuje kruhový „objektiv“ fotoaparátu krytý černým plastem. Někam se složitá optika zkrátka schovat musela a to si nutně vybírá svou daň. Kdykoli Lumii 1020 položíte, bude se kymácet ze strany na stranu.
S výrůstkem se budete muset smířit také pokud nosíte telefon v kapse (cítit příliš není, vidět je – a to obzvláště v kalhotách od obleku). O něco hůř se ale vyrovnávám s tím, jak se Nokia Lumia 1020 drží v ruce. Ať už ji chytnete jakkoli, vždy narazíte některým z prstů na hranu tohoto pseudoobjektivu. Jedinou ergonomicky přijatelnou možností proto zůstává úchop oběma rukama pod ním. Pouze takto pohodlně napíšete například SMS zprávu.
Držení paradoxně neulehčuje ani samotný povrch špičkové Nokie. Polykarbonát totiž dost klouže. Pokud by uživatel nemusel dělat kompromisy v úchopu, nejspíš by si to ani neuvědomil. Kvůli kombinace obou faktorů jsem si však často nebyl jistý, zda mi telefon nevypadne z ruky. A zřejmě nejsem sám, komu ergonomie Lumie dělala problémy. Z testu v konkurenční redakci si zkoušený kousek dokonce odnesl šrámy na všech rozích po kotrmelcích po betonu.
I tak však zůstala Nokia Lumia 1020 pevná jako skála. Unibody konstrukce zde nese své ovoce. Jediný nepříjemný zvuk se během užívání telefonu ozýval od pohyblivých komponentů uvnitř fotoaparátu. Nejprve mi to vadilo, během jednoho dne jsem si zvykl. Stejně jako na po nokiácku umístěné tlačítko zamykání uprostřed pravé hrany telefonu. Velmi rychle jsem se smířil také s hardwarovou spouští fotoaparátu, která v tomto případě skutečně dává smysl.
Baterie a výdrž: foťák problém neznamená
Kapacita 2.000 mAh už dnes opravdu nikoho neohromí. Ba naopak. To, že tuto kapacitu v Nokii použili i pro svou vlajkovou loď, nemohu hodnotit jinak než jako zklamání. Žádné překvapení se bohužel nekoná – Lumia 1020 skutečně nevydrží mnoho. Při běžném používání (hodina hovoru, 30 SMS, dvě hodiny internetu, push synchronizace dvou mailových účtů a tří účtů sociálních sítí) jsem měl potíže donést telefon domů z práce. Do věčných lovišť se odebral po nějakých třinácti hodinách, tj. přibližně v devět večer.
Netvrdím, že neexistují uživatelé, kteří se s výdrží svého přístroje dostanou i na dva dny. Ani po pečlivém pročtení diskusí na internetu jsem však na nikoho takového nenarazil – a to je ve světě mobilních zařízení skutečná výjimka.
Leckoho nicméně asi překvapí, že výkonný foťák s velkým xenonovým bleskem paradoxně nepatří mezi největší žrouty energie. Hned po vybalení telefonu jsem se totiž začal věnovat intenzivnímu fotografování a tady je výsledek: procenat baterie mizela po deseti za hodinu, což není až tak moc, vezmeme-li v úvahu nepříliš velkorysou kapacitu akumulátoru. I tak ale doporučuji: pokud se chcete focení s Lumií 1020 věnovat navážno, zvažte investici do už zmíněného Camera Gripu s přídavným akumulátorem.
Displej a ovládání: supertřída
Kromě fotoaparátu je AMOLED displej finské vlakové lodi další oblastí, na kterou mohou být její tvůrci obzvlášť pyšní. Škarohlídi teď možná začnou křičet, co že je to za špičkový přístroj bez Full HD rozlišení. Ale upřímně: jednoduché a symbolické grafické zpracování Windows Phone 8 skutečně nepotřebuje obří počet pixelů a bohatě si vystačí s rozlišením 1280 x 768 px. Troufám si dokonce tvrdit, že na ploše 4,5 palce by Full HD displej stejně nedával smysl. Daleko více si v tomto ohledu považuji skutečnosti, že Nokia Lumia 1020 umí na přímém slunci nárazově zvětšit kontrast, mohu si na ní upravit saturaci barev a černá je na displeji finské fotografky skutečně černá. A co víc: sklo displeje se vůbec nemastí a škrábance jsem na konci testu také hledal marně.
A co víc: ve Finsku nezapomněli ani na další technické devizy top modelů Lumia. Pokud si jednou například zvyknete používat dotykový displej v rukavicích nebo nehty, nebudete chtít jinak. Podobně návyková je také možnost probudit telefon dvojím poklepáním na obrazovku. Tak trochu nevyužitá zůstává funkce i u Lumie 1020 Glance Screen. Pokud přejedete rukou nad displejem v režimu spánku, ukáží se vám hodiny. Pokud máte zapnutý tichý režim s vibracemi, dozvíte se to tímto způsobem také. Daleko přínosnější by však bylo upozornění na zmeškané události – Lumia 1020 bohužel nedisponuje stavovou diodou. Bohužel, tuto schopnost si prý Nokia schovává až na příští aktualizaci operačního systému.
Po smršti chvály na displej finské špičky možná leckoho překvapí věc, které si při běžném používání telefonu všimne jen málokdo. Čertovo kopýtko se skrývá právě v pohotovostním režimu. Pokud se na pohybující se hodiny pořádně podíváte v noci, spatříte v jejich okolí tmavé šmouhy, které připomínají rozlitou barvu. Pokud bych neměl ponětí o tom, jak se montují displeje mobilních telefonů, přísahal bych, že se někomu nepodařilo pod sklem pořádně rozetřít lepidlo. Bohužel, i podle ohlasů v internetových diskusích se jedná o výrobní závadu a nejde s tím nic dělat. Nutno však zároveň podotknout, že zmíněné šmouhy uvidíte jen a pouze v noci při podrobném pohledu. Běžné užívání telefonu vám nikterak nepokazí.
Uživatelské prostředí: okna classic
Je to už ohraná písnička – když jednou telefon dostane do vínku operační systém Windows Phone 8, nikdo už s tím mnoho nenadělá. I když se Nokia snaží seč může a do svých top modelů se snaží zabudovat vychytávky jinde vskutku nevídané, výsledek je vždy tentýž: i špičkové telefony s mobilními okny dosahují v technické vybavenosti úrovně androidové střední třídy. To dohánějí maximální odladěností, rychlostí a v neposlední řadě také jednoduchostí. Nepoznal jsem zatím nikoho, kdo by netušil, jak Windows Phone ovládat – ani seniory a malé děti.
Pokud jste se s mobilním systémem od Microsoftu nikdy nesetkali, jen krátká rekapitulace: domovská obrazovka se sestává z dlaždic, které můžete vyskládat ve třech velikostech. Zmíněné dlaždice fungují ve většině případů také jako widgety a dovedou zobrazovat podrobnější informace z té které aplikace. Táhnutím zprava doleva zobrazíte abecední seznam všech aplikací. A to je vše.
Není žádná novinka, že Windows Phone 8 jsou zkrátka rychlé: Dokážou fungovat na sebeslabším procesoru se sebemenší operační pamětí bez toho, aby uživatele obtěžovaly zasekáváním. Parametry, kterými disponuje Lumia 1020, jsou však ve světě telefonů s mobilními okny nevídané a podle toho to také vypadá. Nejlepší Nokia je zkrátka bleskurychlá. U žádného jiného telefonu s WP8 mi nedošlo, jak moc zdržují napevno přednastavené animace. Pokud by jich nebylo, prováděla by Lumia 1020 všechny operace během pikosekundy (nebo tento dojem minimálně vzbuzuje).
Zmiňme však jen stručně neduhy, jaké mobilní systém od Microsoftu má a ani Nokia s tím nedovede nic udělat. Začít můžeme u absence jakéhokoli notifikačního centra (vyřeší se prý v příští aktualizaci). Řadě uživatelů vadí zmatený multitasking – některé aplikace se ukončí hned po vyskočení z nich, jiné zůstávají spuštěné ještě hodiny poté. Uživatel navíc nemůže jejich běh manuálně ukončit (vyřeší aktuální aktualizace GDR3). Zapomenout můžete také na rychlé přepínače bezdrátových modulů (částečně řeší externí aplikace).
Tyto a další faktory jsou důvody, které způsobují, že v běžné vybavenosti ani Nokia 1020 na špičku jiných platforem nedosahuje. Běžně se ale setkávám s tím, že pokud už někdo k Windows Phone přejde, jen těžko se vrací zpět například k Androidu. V porovnání s okny je totiž systém od Googlu přeplácaný a těžkopádný. A to zejména pokud jej porovnáme s výkony, které předvádí právě Nokia Lumia 1020. Co se rychlosti týče, bude mi tato kráska s batohem na zádech opravdu chybět.
Telefonování a zprávy: hlavně sociálně
Nejen rychlostí prostředí ale živ je smartphone. Hned na začátek kapitoly o telefonování musím vypíchnout extrémně vysokou kvalitu přenosu hlasu, kterou Lumia 1020 předvádí. Ano, přístrojů, které podporují HD Voice, už je na světě opravdu přehršle. Pouze u testované Nokie jsem se ale musel pokaždé podívat na displej, zda skutečně hovor probíhá v HD kvalitě, nebo nikoli. A upřímně, čas od času jsem to skutečně nebyl s to poznat.
Zmiňovat se o kvalitě aplikace Lidé, která funguje jednak jako telefonní seznam a jednak jako klient pro sociální sítě, je už asi nošení dříví do lesa. Jde o jeden z nejpovedenějších telefonních seznamů vůbec. Kontakty se samy umějí spojit se sociálními sítěmi, a tím pádem u každého vidíte také jeho aktivitu na internetu, včetně fotografií, které jsou k jeho profilu připojeny. Vytknout však musím jednoznačně tragické vyhledávací schopnosti této aplikaci. Tlačítko pro hledání naleznete jen na titulní straně aplikace, a pokud aplikaci nedej bože zapomenete na jiné stránce, musíte se k tlačítku „proposouvat“. Nemluvě o tom, že se mi z neznámého důvodu několikrát stalo, že aplikace kontakt nenašla, přestože prokazatelně v telefonu byl.
S hledáním se rozlučte také v protokolu hovorů, stejně tak jako zapomeňte na jeho filtrování na přijaté, nepřijaté a odchozí. Na druhou stranu můžete přímo z protokolu určit, která čísla chcete nechat blokovat. Od těchto kontaktů vám navíc nebudou přicházet ani SMS.
Vyzdvihnout musím také způsob psaní zpráv – klávesnici WP8 mám ve velké oblibě. I když neposkytuje psaní tahy, překlepů na ní uděláte minimálně. Vděčit za to můžeme velmi kvalitnímu našeptávači, který nenápadně a v 99% správně opravuje jakékoli chyby. Lepší našeptávač jsem skutečně v mobilním světě neviděl.
Tragická však zůstává práce například s doručenkami zpráv – další drobnost, se kterou výrobci telefonu s WP8 nehnou, ani kdyby se rozkrájeli. Ty nejen že se řadí do samostatné konverzace, ale navíc se nedokážou prolinkovat s telefonním seznamem a to znamená jediné – pokud si detailně nepamatujete telefonní čísla svých kontaktů, jen těžko poznáte, kterému z nich SMS došla.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: chválíme zlepšení
Hudební přehrávač Nokie Lumia 1020 narozdíl od dřívějších modelů telefonů s WP8 dovede potěšit. Stejně jako všechny nové modely finského výrobce, také jeho vlajková loď obsahuje ekvalizér a „vylepšení zvuku“ od společnosti Dolby. Když tyto příjemné bonusy spojíme s designově velmi čistým a intuitivním ovládáním přehrávače, nelze k němu mít sebemenších výhrad kromě toho, že s bezztrátovým formátem FLAC si neporadí, ani kdybyste se rozkrájeli. Spokojenost na mé straně panovala také s výsledným zvukem bez zásahu ekvalizace. Pouze milovníci výrazných basů budou zklamání – není to však nic, co by již míněný ekvalizér nedokázal napravit.
Součástí hudební aplikace je také jednoduché FM rádio. Jmenovitě u něj by ale trochu více možností nastavení neuškodilo. Ačkoli aplikace zvládá RDS, pokud stanici uložíte do paměti, rozlišit ji můžete pouze podle její frekvence – název se neuloží.
Náladu někomu možná spraví další aplikace v hubu Music: Nokia Hudba. Jde o online obchod s hudbou, který Nokie instaluje do svých špičkových modelů. Abyste ho však využili, museli byste bydlet jinde než v ČR. U nás nefunguje a pokud aplikaci odinstalujete (což lze udělat s jakoukoli aplikací Nokia), v českém Store ji dokonce ani nenajdete.
Až budou mít ve Finsku chuť poladit své špičkové telefony, osobně bych jim k pozornosti doporučil oblast přehrávání videa. Přehrávač obsažený v systému Windows Phone 8 řadím mezi ty bezkonkurenčně nejhorší na světě. U lowendů to ještě jakž takž snesete, ale u telefonů za 15 tisíc to není nic jiného než ostuda. Proč? Zde je odpověď: s titulky se rozlučte, své MKV soubory raději přeformátujte do formátu AVI. Ani tak ale nečekejte, že je spustíte. Co se kodeků týče, je zkrátka Lumia 1020 stejně jako ostatní telefony s Windows velmi vybíravá. Ani po dlouhém zkoumání se mi nepovedlo zjistit, které video mi telefon stoprocentně přehraje.
Oblast navigace, to už je ale jiná písnička. Soubor aplikací Here je totiž bezesporu to nejlepší, co v oblasti „navigace zadarmo“ na světě existuje. Součásti totiž není jen automobilová navigace, ale také velmi detailní a kvalitní offline mapy. Ty jsou nově spojeny s aplikací Nokia City Lens, což není nic jiného než aplikace rozšířené reality, která využívá foťák k navigaci na zajímavosti ve vašem okolí.
Nokiácká navigace by pomocí aplikace Transit teoreticky měla zvládat i jízdní řády městské hromadné dopravy. Proč teoreticky? Tento marketingový tahák totiž funguje pouze v Praze, a to ještě jen částečně – třeba autobusové linky pro ni znamenají věc zcela neznámou.
Aby byly informace o navigaci kompletní, dodejme na obranu Nokie Lumia 1020, že fixaci GPS signálu zvládá opravdu bleskurychle. Ani ve městské zástavbě jí nalezení dostatečného množství satelitů netrvalo déle než dvě vteřiny.
Bonusové aplikace: fotíme!
Kromě již zmíněných navigačních gadgetů se bonusové aplikace obsažení v Lumii 1020 sestávají zejména z fotografických nástrojů. A protože detailní fototest Lumie 1020 teprve připravujeme coby samostatný článek, zmíním se o nich jen stručně.
Primární aplikací je v tomto směru Nokia Pro Cam, který nahrazuje nativní a příliš jednoduchou fotoapliakací systému. Tu pal doplňují kreativní nástroje Nokia Cimemagraph pro tvorbu animací, Nokia Creative studio pro rychlou editaci snímků, Nokia Panorama, která logicky dovede velmi intuitivním způsobem zachycovat panoramata a v neposlední řadě také Nokia Smart Cam pro „kreativní fotografování“. Jednoduše to funguje tak, že fotoaparát vždy zachytí sérii snímků a vy s nimi pak můžete dále pracovat – například z výsledného obrazu eliminovat pohybující se objekt.
Z nefotografických aplikací je potřeba zmínit i užitečný prográmek Data Sense. Ten monitoruje spotřebovaná data a umní i upozornit na jejich přečerpání v rámci FUP. Užitečnou funkcionalitou je pak v takovém případě vyhledání nejbližších Wi-Fi sítí. Data Sense navíc umí rozlišit, které fungují v otevřeném režimu a ve spolupráci s navigací vás k nim i dovede.
Fotoaparát a kamera: nadšení z baťůžku
Ještě před tím, než na Mobilizujeme.cz uvedeme detailní fototest Nokie Lumia 1020, musím k fotoaparátu poznamenat asi tolik: je neuvěřitelný. Fotky, které z nejnovější Nokie „lezou“ jsem opravdu ještě u žádného jiného přístroje neviděl, a troufám si říct, že nejspíš ještě dlouho neuvidím. Pokud bych měl kapitolu, která fotoaparát hodnotí, zkrátit, zněla by asi takhle: Nokia Lumia 1020 fotí jako z praku.
Není mě vidět, je mě vidět .. to se dá říct o krytce objektivu, je však schovaná až pod krycím sklíčkem
Jak vidíte na přiložených fotografiích, kamerka s brutálním rozlišením 41 Mpx nemá problémy se vyrovnat s jakýmikoli světelnými podmínkami. Například fotografie malešických mrakodrapů a zkušební video jsem pořizoval kolem 18 hodiny večerní, kdy už je skoro tma. Řekněte sami, zda je to na nich poznat. Dokonce i pohybující se předměty se v přítmí nerozmazávají a pokud už je opravdu zle, pomůže výkonný xenonový blesk.
Nad očekávání použitelný je i trojnásobný digitální zoom, který právě díky maximalistickému rozlišení dokáže fungovat při zachování použitelné kvality fotografií. Funguje to jednoduše: foťák vlastně pořídí dvě fotografie: jedna vypadá skutečně tak, jak ji vidíte na displeji: má rozlišení 5 Mpx a může být klidně nazoomovaná. Druhá se ukládá ve vysokém rozlišení bez jakýchkoli úprav coby hrubý materiál a můžete si s ní v počítači dělat do chcete. Pozor ovšem na kapacitu vnitřní paměti. Každá fotografie v plném rozlišení má kolem 12 MB. Pokud proto patříte k náruživým fotografům, doporučujeme vyhledat 64 GB verzi – paměťové karty Lumia 1020 nepodporuje. Naším testem prošla verze s „pouhými“ 32 GB paměti, ani tu se mi ovšem zaplnit nepodařilo.
Zkušební fotky
Všechny fotky v plném rozlišení (41 Mpx) a ve zmenšeném rozlišení si můžete stáhnout zde.
I když můj názor na význam fotoaparátů v mobilech je značně skeptický, s Lumií 1020 jsem fotil jako o život. Telefon k tomu zkrátka svádí. Nadprůměrných kvalit dosahuje také záznam Full HD videa o frekvenci 30 snímků za sekundu. I když večer má trochu problém s hrubší kresbou, i tak nabídne skvělé snímání pohybu bez jakéhokoli rozmazání, a to dokonce i v případě, když pohybující se objekt sledujete švenkem.
Zkušební video
Organizační a datové funkce: průšvih jménem Windows
Co se možností připojení týče, můžeme v případě Nokie Lumia 1020 bez uzardění hovořit o „plné palbě“. Nezapomnělo se dokonce ani na LTE, které už například v části Prahy můžete bez obtíží používat. Na horní hraně telefonu se pak dokonce skrývá NFC čip pro výměnu dat mezi telefony dotykem. Ovšem pozor – na pokusy spojit Nokii s androidovým telefonem můžete rovnou zapomenout. Zkrátka to nejde a najděte si proto raději více kamarádů s telefony se systémem od Microsoftu.
Tím bychom měli odbytou chválu a jde se kritizovat. Pokud Windows Phone znáte, tak víte, co přijde na přetřes. Například nejhorší mobilní prohlížeč na světě: Internet Explorer. Nepamatuje si hesla, nezvládá anonymní prohlížení, neumí RSS, neumí Flash, nezvládá zalamovat řádky při prohlížení a dokonce nějakým záhadným způsobem v námi testované Nokii Lumia 1020 přišel i o svou nadprůměrnou rychlost vykreslování. Nebudu vám nic tajit: ihned jsem ho nahradil produktem UC Browser, který nabídne většinu zmiňovaných funkcí a ještě něco navíc zadarmo.
Nahradit také vřele doporučuji kalendář. Ten například stále nezvládá jiný než denní a měsíční náhled. Druhý zmíněný má pak stále k použitelnosti daleko a jedná se jen o jakýsi trhací kalendář. Dokonce ani popisky u jednotlivých agend v měsíčním náhledu neodpovídají realitě a náhodně se generují v „jazyce“ Lorem Ipsum. Microsoft slibuje zlepšení ve verzi Windows Phone 8.1 a já jsem už předem zvědav jak to dopadne. Když tato k uzoufání tragická aplikace přežila téměř beze změn i uprgrade z Windows Phone 7 na Windows Phone 8, ve velký progres nevěřím. Pokud by se Nokia kromě tvorby špičkových fotomobilů zkusila zaměřit i businessovým směrem, řada uživatelů by jí líbala ruce. Hypotetickou aplikaci Nokia Smart Calendar si dovedu velmi živě představit. Doufejme, že v tomto ohledu přinese společná budoucnost s Microsoftem nějaké ovoce.
Mobilní Windows ale v kapitole dat a organizace času nepřinášejí jen trapasy. Například geniální mobilní Microsoft Office zkrátka nelze nepochválit. Možnost editovat kancelářské dokumenty je k nezaplacení, stejně jako možnosti filtru jejich zobrazení – takto se například rychle dostanete k dokumentům, které přišly jako příloha mailů.
Hovoříme-li však o přílohách: dokumenty Office stále nejde jako přílohu odeslat. Respektive: nakonec to zvládnete, musíte na to ale jít oklikou. Nejprve je třeba v MS Office zvolit dokument a pomocí tlačítka Sdílet vybrat mailový účet, který tuto operaci provede. Pokud byste to samé chtěli provést z mailové aplikace, máte smůlu. Ta umí odesílat pouze obrázky.
Další čertvo kopýtko se ukrývá v synchronizaci telefonu s účtem Google. Ten totiž v operačním systému z Redmondu nezvládá push synchronizaci. Na obranu Microsoftu však nutno říci, že za to nemůže. Vina leží na bedrech Googlu a jeho nových pravidel pro fungování platforem třetích stran.
Závěr recenze Nokia Lumia 1020
Koupit Nokii Lumia 1020, nebo ne? I když jsem si během testu Vlajkovou loď Nokie zamiloval, nedovedu říci jednoznačný verdikt. V zásadě jde o velmi kvalitní fotoaparát, kolem kterého finští inženýři postavili běžný mobil s Windows Phone 8 s zbytnělými hardwarovými parametry. Dovedu si živě představit, že právě použitý operační systém sebere finské vlajkové lodi celou řadu zákazníků, byť osobně patřím mezi příznivce Redmondských mobilních oken (byť mezi příznivce kritické).
I když je mi to osobně líto, za cenu minimálně 15 tisíc nokiácká novinka zkrátka nevyplatí. Za tu samou cenu bych si pravděpodobně pořídil Nokii Lumia 820 a kvalitní kompakt. Držím však Nokii palce, aby její zákazníci přemýšleli jinak.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |