Ceny energií neustále letí nahoru, a to poměrně překotným tempem
Platí to jak pro plyn, tak pochopitelně elektřinu
Energetická krize je zkrátka zde a nebude snadné jí čelit
Ceny energií rostou do závratných výšin a došlo to tak daleko, že musel do hry vstoupit stát a přijít s několika úlevami. Ty jsou ale jen takovou malou kapkou v moři a rozhodně to trn z paty většině domácností nevytrhne (ani nepovytáhne). Lepší bude s energiemi trochu šetřit a kde jinde začít, než v domácnosti.
Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?
Ne každý ví, že ceny elektřiny v průběhu dne kolísají a odvíjejí se od toho, jaká je aktuální poptávka. To znamená, že večer nebo naopak brzy ráno je elektřina nejlevnější. Jak uvádí ČEZ na svém Twitteru, nejnižší ceny bývají od půlnoci a mezi 3. a 4 hodinou ráno.
Zatímco nejnižší ceny nad ránem jsou způsobeny velmi nízkou poptávkou, relativně nízkých cen se lze dočkat také odpoledne, mezi 15. a 16. hodinou, a to díky levnější elektřině ze solárů. Nás ale bude zajímat noční energie, která je nejlevnější a díky které lze ušetřit, a to jak přímo u sebe, tak v obecném měřítku.
K dosažení obecně nižších cen za elektřinu je tedy ideální začít ji využívat v době, kdy je po ní nižší poptávka a je tedy levnější. Zapněte proto pračku až později večer nebo ji naprogramujte, což ty modernější umí, aby se sama spustila třeba nad ránem. To samé platí také třeba pro myčku nebo v případě nabíjení elektromobilu.
Pokud máte navíc dvoutarifní sazbu, kterou má každý, kdož elektřinu využívá k vícero věcem než jen napájení spotřebičů (typicky ohřev vody nebo vytápění), bude mít takové plánování dopad i přímo na vaši cenu elektřiny. Velký dopad to ale má pro všechny, protože se tím sníží nároky na výrobní zdroje.
Méně plynu = levnější elektřina
Díky většímu využívání elektřiny v době se sníženou poptávkou se automaticky snižují nároky na výrobní zdroje v době spotřebních špiček. To znamená méně spáleného plynu v plynových elektrárnách, které za vyšší cenou elektřiny aktuálně stojí.
Plánované používání elektřiny se netýká jen spotřebičů, ale i telefonů. Většina telefonů vydrží den a něco bez nabíječky, takže ideální bude připojovat je do sítě spíše později večer. Nabíjení telefonů sice není nic drahého, ale znáte to – korunka ke korunce.
Kvalitní WiFi něco stojí
Kromě televizorů, počítačů a bílé elektroniky bývají trvale v zásuvce zapojeny také routery starající se o rozvod WiFi signálu v bytě. Pokud ho doplníte o několik opakovačů, které se starají o zlepšení signálu, rozhodně nemají zanedbatelnou spotřebu. Vypojit tyto doplňky na noc ze zásuvky určitě není od věci a něco málo tím ušetříte.