Motorola Rizr se ukázala v Barceloně. Něco takového jste jakživ neviděli

Ondřej Koníček
  • Skládací telefony se pomalu, ale jistě stávají mainstreamem
  • Jsou víc a víc dostupnější, což je samozřejmě dobře
  • Nástupci skládaček by se mohly stát telefony s rolovacími displeji
Motorola Rizr
Motorola Rizr

O telefonech s rolovacími displeji se píše již poměrně dlouho a jedná se o takový další stupeň vývoje skládacích telefonů. Nápad je to jednoduchý, ale o to účelnější. Telefon je vybavený ohebným displejem, který se nepřekládá, jako u tradiční skládačky, ale nějakým způsobem roluje. Nejdál je v tomto směru prozatím Motorola, která na veletrhu MWC 2023 ukázala funkční prototyp.

Mladší brácha Motoroly Razr

Americký výrobce telefonů tento svůj koncept pojmenoval Rizr, čímž jasně odkazuje na původní model stejného označení z roku 2006 a v rychlosti ho ukázal již v říjnu loňského roku. Na veletrhu MWC 2023, což je největší mobilní akce roku, se tento zajímavý počin ukázal také a redaktoři serveru Android Authority dokonce měli možnost ho vyzkoušet.

A z přiloženého videa je jasně patrné, jako moc je Rizr s rolovacím displejem cool. Je zatraceně cool a rozhodně víc než tradiční skládací telefony dneška. Jedná se o na první pohled poměrně kompaktní přístroj, který padne dobře i do jedné ruky a jeho základní premisa je ta, že malý displej si můžete v případě potřeby snadno a rychle zvětšit.


Čtěte také: Rolovací telefon možná není jenom apríl. Samsung získal patent


I s malým displejem lze zahrát velké divadlo

Faktem je, že v základní konfiguraci, kdy není displej roztažený na své maximum, je panel na přední straně Motoroly Rizr opravdu maličký. Má úhlopříčku jen 5 palců, což je v dnešní době opravdu málo a jedná se o P-OLED panel s poměrem stran 15:9, který americkému výrobci dodala společnost BOE.

Displej ale nekončí s bradou telefonu, to ani omylem. Je přes ni přehnutý a pokračuje na záda, kde se ukrývá jeho další část. Stačí dvakrát zmáčknout tlačítko pro zapnutí a motorizovaný systém se postará o jeho kompletní roztažení. To znamená, že se displej vysune nad šasi a dostane se na úhlopříčku 6,5 palce při poměru stran 22:9.

Má to svá pro i proti

Spodní třetina displeje může být funkční i při staženém stavu a poslouží například jako notifikační centrum či jako hledáček při pořizování selfie snímků. Výhodou je, že telefon má jen jeden displej a ten zastupuje vše, takže nepotřebuje dva, jako tradiční skládačky. Nevýhodou je pak tloušťka celého zařízení, která je značná a ani hmotnost čítající 210 gramů není úplně malá. To všechno jsou ale věci, které se budou postupným vývojem této technologie zlepšovat.


Autor článku

Ondřej Koníček - Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články