Recenze Motorola Moto G100 – Návrat k tomu, co funguje

Jakub Fišer
  • Motorola Moto G100 je aktuálně nejzajímavější telefon tohoto výrobce
  • Americká firma se s ním chce vrátit mezi elitu a napravit předchozí přešlapy
  • G100 nabízí zajímavé specifikace i dobrou cenu. Najdou se i nějaké háčky?
Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Příběh americké Motoroly a jejích vlajkových modelů sahá do hloubky, kdy ještě šlo o telefony s logem Lenova. To je ale pro naše potřeby moc daleká historie. Stačí se podívat na loňské modely Edge a Edge+, které sice nabízely vydatné specifikace s téměř nulovými kompromisy, ale na oplátku stály skutečně ranec.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Cena šla sice rychle dolů, ale reputaci to Motorole nezachránilo, ba právě naopak. Alespoň do teď je značnou částí odborné veřejnosti i zákazníky vnímána, jako výrobce, který chtěl mezi smetánku, ale moc tlačil na pilu. Model G100 nové generace polovlajkových telefonů ale může hanbu zažehnat. Na první pohled totiž vypadá moc dobře a nabízí opravdu atraktivní výčet specifikací. Jak už to tak ale bývá, háčky se nakupí až po chvíli…

Motorola Moto G100: specifikace

Konstrukceplast, 168,38 × 73,97 × 9,63 mm, 207 g, zvýšená odolnost IP52
Displej6,7″, IPS LCD, HDR10, 90 Hz, 2520 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 409 PPI
Operační systémAndroid 11 + funkce Moto
Čipset8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870
Paměť8 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 3.1) + MicroSD slot (až 1 TB)
Fotoaparáttrojitý (64 Mpx hlavní 78° + 16 Mpx širokoúhlý 121° s makrem + 2 Mpx doplňkový makro + ToF), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, EIS, umělá inteligence, LED blesk; přední duální (16 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlá 100°), clona f/2.2 + f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 20 W
Cena a dostupnost12 989 Kč, březen 2021

Obsah balení

  • telefon Motorola Moto G100
  • jehla na SIM
  • 20W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Prodejní balení je již tradičně u Motoroly bezproblémové, najdeme v něm kromě telefonu samotného i kabel, 20W adaptér a samozřejmě i průhledný plastový kryt, který poslouží pro základní ochranu telefonu před poničením. I když nejde o úplně top top vlajkový model, je to nejlepší kousek z novodobé řady Moto G a prodejní balení si zasloužilo maximální péči. Jen ten vzhled mohla Motorola trochu odlišit, přece jenom G100 z Géčkové série nemálo vystupuje.

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Neobyčejně kvalitní plasťák

Mám-li však navázat na poslední větu, musím uznat, že po stránce designu a zpracování telefon ke svým Géčkovým sourozencům ladí jako máloco. Motorola se nijak nerozpakovala s prémiovými materiály a telefon je komplet obalen plastovým šasi. Dokonce i celá záda jsou z plastu a jediným skleněným prvkem je tak displej a krytí čoček čtyřčlenného fotoaparátu. Ani to ale nebránilo uplatnit ochrannou certifikaci IP52 – přístroj je tady odolný proti dešti a prachu.

Pravdou ale je, že za cenu 13 tisíc korun bychom si kvalitnější zpracování přáli spíše jako třešničku na dortu, než jako povinnost. Ale víte co? Plasťák vlastně vůbec nevadí, Motorola totiž takové telefony umí. Moto G100 se neprohýbá, drží pevně i při pokusu o zlomení a nevydá ani hlásku, takže kvalita zpracování zaručena. Jen na omak to prostě není žádné stříbro, žádné zlato.

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Ergonomie by šla zlepšit

Dalším důležitým aspektem, ač se to tak nemusí zdát, je protáhlý poměr stran 21:9. Tady je třeba zvážit, že telefon se díky tomu drží vcelku dobře v jedné ruce, ale i obouruč. V každém případě, mobil je koncipován pro pořádné mužské pracky, neboť ovládací prvky jsou vždy ve vyšší polovině bočnic, takže budete nejspíš hodně ručkovat.

Třeba já musel ruce napínat i při odemykání pomocí čtečky otisků prstů ve vypínacím tlačítku (ta je bezchybná, svižná a funguje takřka vždy), a to mám ruce větší než je průměr. Držení tak vlivem oblých hran není problém, ovládání telefonu už ano – a to ani nehovořím o snaze postihnout celý 6,7palcový displej jednou rukou. Jedním slovem pošetilost. Motorola zřejmě chtěla vyrobit velký displej, ale ergonomicky to tentokrát úplně nevyšlo.

Pohledný dlouhán s jackem

Jinak je ale mobil hlavně pěkný. Barevná kombinace Iridescent Ocean kombinuje gradient modré a fialové, matná záda zdobí logo výrobce a barevně odlišené objektivy fotoaparátu uložené v obligátním batůžku.

Kromě zmíněného vypínacího tlačítka najdeme ještě o kus výš kolébku pro regulaci hlasitosti, na druhé straně pak hybridní Dual SIM slot a také dedikované Google tlačítko (ne, nefunguje jako spoušť foťáku). Dole je pak pěkně reproduktor, mikrofonek a USB-C pro nabíjení. Dole ale zklamou ošklivé potisky typu „Made in China“ a legislativních značek EU.

Trošku problém mám i s reprodukcí zvuku mono repráčkem na dolní straně. Ten hraje i na nejvyšší hlasitost dost potichu a ani neoplývá kdovíjakou čistotou nebo basovou složkou. Z poslechu tuším, že šlo o nutný základ a další důkaz, že výrobci stabilně zcela záměrně přehlížejí kvalitní zvuk u svých smartphonů. Ještěže Moto G100 nezapomíná na 3,5mm audiojack pro oldschoolové drátové posluchače.

Dvouoký zobrazovač

Nejnovější skoro-vlajková Motorola nabízí sice velký, ale rozhodně ne špičkový displej. Základ pro lehce náročnější je ale zaručen. Za 13 tisíc korun dostanete 6,7palcový zobrazovač s dostačujícím rozlišením Full HD+ při poměru 21:9. Displej dále podporuje 90Hz obnovovací frekvenci, samozřejmě i HDR10 a je prostřelen hned dvakrát.

Jedním z nedostatků však může být užití „jen“ IPS LCD panelu. Na obranu Motoroly bych rád zmínil, že jde o jeden z lepších LCD, leč kvalitnější OLED by mým očím chutnal o poznání víc. A při ceně 13 tisíc korun by to klidně mohl být jedním z prodejních argumentů, jako kdysi u Moto One Zoom (recenze).

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Na druhou stranu – funkce OLED panelů nebudou majitelům Moto G100 chybět. Máme tu totiž tmavý režim (respektive šedý režim) a dokonce i speciální funkci always-on displeje zvanou „náhled displeje“. Jako kompenzace za užití levnější formy displeje je to víc než dostatečné.

Co už na dnešní poměry ale prohřeškem shledávám, je rám kolem displeje. Ten je patrný na stranách, neb postrádají zahnutí. To se dá zvládnout, uživatelům to aspoň nabídne dnes stále méně vídaný plochý displej. Avšak horní okraj a hlavně pak starobylá brada v celkovém pojetí telefonu vůbec nevypadá pěkně. Když to spojím s levnějšími materiály po těle, punc hyper-moderního telefonu se vytratí jak pára nad hrncem.

Motorola opět předvádí maximum

Je to skoro už podivné, ale nadstavba od Motoroly, respektive to minimum, kterým obohacuje operační systém Android od Googlu, mě ani po letech nezačíná nudit. Výrobce sice přinesl mírná vylepšení spojená s lepšími technologiemi hardwaru (displej, čipset atd), ale základ je pořád stejný a věrný tradici.

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Kromě Androidu 11 s lednovou bezpečnostní záplatou (to by šlo zlepšit…) jsou tu tak ještě funkce Moto. Ty najdete hned na úvodní stránce a dělí se do čtyř kategorií. První se zaměřuje na přizpůsobení, můžete si tedy zvolit barevný motiv i barvu ikonek anebo rozličnou tapetu. Tady asi žádné velké terno nevymyslíte, prostě klasické přizpůsobení.

O poznání zajímavější a dle mého názoru gró celého rozšíření Moto jsou funkce trefně označené jako „život usnadňující“. Tady máme třeba širokou nabídku gest, jako je rychlý snímek dvojitým otočením telefonu, aktivace svítilny zatřesením a tak podobně – kdo zná telefony Motoroly, ví o čem je řeč.

Další rubrika funkcí Moto se věnuje displeji, ale o tom tu již byla řeč. Zrychlená obnovovací frekvence, always-on a tak dále. Poslední je spíše zábavná a jmenuje se „hrajte lépe“. Skrývá funkci Gametime pro lepší výkon při hraní her, ovládání médií při vypnuté obrazovce a také úpravy zvukových efektů.

Jinak je nadstavba (toto označení je trochu pošetilé) zcela čistá, nenabízí žádný přebytečný bloatware a všechny hlavní aplikace bere přímo od Googlu. Milovníci čistých nadstaveb se na telefonech Motorola najdou, to si pište. A pro všechny ostatní jsou tu nesčetné launchery třetích stran.

Nový čipset, loňský výkon

Výkon je, podobně jako přehledný a svižný operační systém, chvályhodný aspekt nového Moto G100. Za relativně dobrou cenu totiž zájemci dostanou nový čipset Snapdragon 870. V čem je ale vlastně nový? Je to o stupínek lepší čip než Snapdragon 865+, ale zase o něco málo slabší než 888. V jednoduchosti má víc výkonu, ale stejný grafický čip Adreno 650 i shodnou práci s energií.

V rovině praktického výkonu je vše v největším pořádku. Hry jako PUBG Mobile nebo Asphalt běží v nejlepší možné kvalitě a plynule. Průchod systémem je bezproblémový a výkon samozřejmě zbyl i na další úkony, jako focení a tak podobně.

Zapomenout nesmíme ani na další libůstky nové Motoroly, jako podpora 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 a samozřejmě i NFC pro bezkontaktní platby Google Pay. Nic jako infraport ale telefon neumí, takže na ovládání domácího elektra zapomeňte.

Výdrží solidně dlouho

Když se spojí dobře vyladěný procesor s vcelku velkou baterií kapacity 5 000mAh, máte zaděláno na příjemnou výdrž. A skutečně, Moto G100 zvládne na jedno nabití skoro dva plnohodnotné dny, což u vlajkových nebo skoro-vlajkových telefonů nepozorujeme vždy. Když k tomu povypínáte „always-on“ a budete šetřit, tři dny nejsou daleko od pravdy.

Při srovnání s čínskou konkurencí ale chybí třeba brutální rychlonabíjení nebo bezdrátové nabíjení, které Motorola obecně dlouho ignoruje. Rychlonabíječka v balení umí 20 W a to je taky maximum toho, co telefon umí přijmout. Bezdrát pak ani zde nemá zastoupení.

Čtyřka se světelným kruhem

Motorola Moto G100 přichází s velmi zajímavým složením celkově šesti kamer. Hlavní snímač má rozlišení 64 Mpx a dochází u něj ke štěpení pixelů, čili fotí v základu v rozlišení 16 Mpx. Druhým důležitým snímačem je 16Mpx super-širokoúhlý fotoaparát se záběrem 121 stupňů, který umí fotit i makro a dokonce má kolem objektivu LED kruh pro přisvětlení makro snímků. Tandem pak uzavírají 2Mpx fotočip pro bokeh a nakonec 3D ToF kamerka. Vpředu je pak široká a ještě širší kamera s rozlišením 16 + 8 Mpx.

Výbavička alespoň na papíře zní dost uspokojivě. Zaujme hlavně osvětlený makro objektiv nebo 3D ToF kamera. Kvalitu však Motorola ukazuje i v praxi a to jak za bílého dne, tak i po setmění. Fotky hlavním snímačem jsou detailní, nechybí jim ostrost a kupodivu ani barevná vyváženost. Už v tuhle chvíli lze s jistotou říct, že jde o jeden z nejlepších fotomobilů Motorola.

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

To ale neznamená, že by byl bez chyb. Kvalita u širokoúhlých snímků se solidním záběrem 121 stupňů jde hodně dolů, portrétní režim i přes dedikovaný snímač zrovna neexceluje a telefonu obecně chybí jakákoliv optická stabilizace. Vše probíhá pouze elektronicky a to je asi největší průšvih modelu Moto G100. Hezkou fotku bez pevné ruky nevyfotíte, v jedou vlaku nebo jen v autě budete mít problém vůbec něco vyfotit.

Za pochvalu ale pro změnu stojí právě zmíněné makro. Už jen fakt, že disponuje vlastním přisvětlovacím LED kruhem kolem dokola, je zajímavý. Snímač je pak shodný se super-širokoúhlým, ale tady je na rozdíl vzhledem k záběru detailnost snímků na výborné úrovni. Výtky nemám ani k duálnímu uskupení předních kamer, fotí skvěle a uděláte s ní i publikovatelnou skupinovou fotografii.

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Dokonce i 6K rozlišení

Pokud jde o natáčení videa, trápí nás zas a znova největší problém fotoaparátu – absolutní absence pořádné stabilizace. Nutno však dodat, že u videa je EIS, tedy elektronická stabilizace obrazu, určitě praktičtější pomocník. Obraz ale dostává zabrat a ke stabilnímu má daleko.

Zajímavé ale je, že Moto G100 umí natáčet nejen Full HD a 4K při 30, ale i 60 FPS. Umí natáčet dokonce i v rozlišení 6K (6144 × 3160 pixelů) a to při 30 FPS. Když si to budete mít kde pustit, tak proč ne! Jinak umí telefon třeba i funkci duální snímek pro natáčení přední i zadní kamerou simultánně, anebo samozřejmě klasiky jako časosběr nebo zpomalené video.

Jak fotí Motorola Moto G100?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Nejzajímavější Motorola dnes

Když bych se měl nad novou Motorolou Moto G100 zamyslet jako nad celkem, je to rozhodně pěkně vypadající telefon se slušnou výbavou a většími či menšími ústupky. Prvním je určitě zpracování, dalším vlastně trochu displej i fotoaparát. Asi jsem moc náročný, ale přál bych si u takto proklamované Motoroly vidět OLED a také OIS. Asi bych chtěl moc.

Za 13 tisíc korun totiž Moto G100 není vůbec špatný telefon a za vlastně celkem dobrou cenu balancuje na pomezí vlajkového telefonu a vyšší-střední třídy. Tak tedy: pokud vám ne vzhledu a zpracování moc nezáleží, chcete pořádný výkon, obstojný svižný displej a občas i něco vyfotíte, navíc jdete po co nejčistším Androidu, Moto G100 musí být váš favorit.

Motorola Moto G100
Motorola Moto G100

Závěrem ještě malá poznámka. Telefon jako Moto G100 je přesně to, co funguje a co Motorole jde. Její zákazníci nechtějí vlajkovou loď typu Edge+ (recenze) za 30 tisíc korun. Mnohem zajímavější je levná skoro-vlajková loď, která má třeba nějaké nedostatky, ale cena je tak příznivá, že na ně hned zapomenete.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus displejPlus zpracování
Plus systémPlus chybí teleobjektiv
Plus výdržPlus chybí OIS
Plus makro objektivPlus nabíjení
Plus cenaPlus reproduktor
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články