Jednoduchý, ale přesto geniální fígl. Jak okamžitě zrychlíte čtečku otisku prstů?
- Čtečka otisků prstů patří k nepostradatelným prvkům zabezpečení telefonů
- Nachází se i v nejlevnějších přístrojích a používáme ji prakticky neustále
- Máme pro vás tipy na její zrychlení i příjemnější používání

První telefon se čtečkou otisků prstů dorazil již v roce 2000 a jednalo se o model Sagem MC 959 ID. Od té doby tento prvek pochopitelně ušel pořádný kus cesty, našel si prostor prakticky v každém telefonu a různě střídal své pozice. Dříve se nacházel hlavně na zádech a pod displejem, nyní je nejčastěji v zapínacím tlačítku nebo přímo v displeji. Víte, jak čtečku zrychlit a udělat ji přesnější?
Čtečky jsou přesnější a rychlejší než kdy dřív
Faktem je, že dnešní čtečky otisků prstů jsou výrazně rychlejší a přesnější než v minulosti. I tak se ale čas od času stane, že nezareagují na první či druhý pokus, nebo že telefonu trvá vyhodnocení toho, zda je otisk správný nebo není, déle než by bylo záhodno. Čas i přesnost ale jde poměrně snadno zlepšit.
Hodně pomůže velmi snadný, avšak účinný krok v podobě registrace zdvojených otisků prstů. To znamená zaregistrovat si jeden prst dvakrát, díky čemuž bude mít čtečka, respektive telefon, k dispozici více dat pro jeden prst a odemykání bude rychlejší i přesnější. Ne všechny přístroje ale tuto zdvojenou registraci umožňují (telefony Samsung či Motorola ano, Realme ne).

Čtěte také: Známe kompletní ceník řady Galaxy S23! Kolik za letošní vlajky zaplatíte?
Skenujte i boky prstů
Druhý tip se týká hlavně telefonů se čtečkou v displeji. Snímač otisků prstů se nachází ve spodní třetině displeje a tato oblast většinou nebývá příliš velká. To znamená, že když prst neumístíte přesně do vyznačených prostor, senzor ho nezaznamená a musíte celou činnost opakovat. Jednoduchým trikem ale tuto oblast zvětšíte.
Telefony většinou při registraci vybízejí ke skenování otisků od středu s tím, že postupně musíte s prstem pohybovat. Snažte se ale cíleně registrovat i boky vašeho prstu tak, abyste na snímači opravdu vystřídali všechny jeho oblasti a pozice. Díky tomu pak telefon zaregistruje otisk, i když neumístíte prst přesně do středu požadované oblasti a získáte pár milimetrů k dobru.
Několik dalších tipů
Pak pro vás máme i několik dalších tipů, které jsou z ranku těch tradičních. Rozhodně udržujte oblast snímače čistou, protože šmouhy nehrají v displeji integrovanému senzoru zrovna dvakrát do karet a od věci není ani čas od času otisky aktualizovat. Když budete mít pocit, že odemykání není tak svižné, jako v minulosti, všechny zaregistrované otisky prostě smažte a vytvořte je znovu.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.