Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Jaké by měly být chytré hodinky, aby byly úspěšné?

  |  7 komentářů  |  autor: Luboš Srb

První větší vlna chytrých hodinek je tu. Co dnes dokáží a kam směřují? A jak by měly vypadat a co by měly umět tyto smartwatch, aby byly úspěšné? Nejen na to se podíváme v našem pokračování rubriky Pohled redaktora.

Od kdy se datuje doba prvních chytrých hodinek? Osobně pamatuji názvem složitý produkt Sony Ericsson MBW-100 z roku 2006, který jste coby luxusní hodinky mohli spojit s telefonem přes Bluetooth a být upozorněni na příchozí hovory a SMS zprávy. Jenže hodinky vážící bezmála 200 gramů a svými funkcemi velmi limitující na trhu pochopitelně nenašly zalíbení. Netrvalo však dlouho a v roce 2008 jsem testoval prakticky neznámý čínský výrobek WigiTel W2, tentokrát už rovnou mobil v hodinkách. Doslova. Tehdy se tak začínalo opačně: „Dáme mobil do hodinek a uvidíme, co na to zákazníci“.

„Původní návrhy mobilohodinek byly skutečně dost přitažené za vlasy.“

O rok později, 2009, přišel nástupce WigiTel W3. Jednalo se o nejmenší mobil na světě (jak jinak, který jiný mobil jste měli ve svých hodinkách?) a dokonce o mobil véčkové konstrukce. Zní vám to šíleně? Mobil v hodinkách a ještě k tomu véčkové konstrukce? Nejste sami. Použitelný byl alespoň trochu až výrobek od známějšího výrobce LG, hodinky GD910 za tehdy astronomických 20 tisíc korun. Jenže ani ten se příliš neukázal a tak se zdálo, že tento koncept je jen slepou uličkou.

V roce 2012 se však odhodlaně ke kategorii chytrých hodinek vrátilo (tentokrát již pouze japonské) Sony, bez Ericssonu. A původní myšlenku zakomponovat toho do hodinek co nejvíce, aby takový produkt ideálně nahradil samotný telefon, převrátil naruby. Chytré hodinky Sony SmartWatch jste připojili ke kompatibilnímu telefonu (většina Androidů) a mohli jste jednoduše přímo ze svého zápěstí přistupovat k těm nejdůlěžitějším notifikacím z telefonu, ačkoliv telefon jste nechali schovaný v kapse. Už tedy žádné volání a další zbytečnosti, ale produkt, který má koexistovat spolu se smartphonem a má být jeho nejlepším přítelem.

„Chytré hodinky zcela novou kategorií, která bude žít v symbióze s mobilními telefony?“

Ideální, zdá se, jak pro výrobce (vyděláme na tom ještě více, prodáme další produktovou kategorii), tak pro zákazníka (nebudu za vetřelce, který volá s hodinkami, ale nejdůležitější informace budu mít vždy rovnou po ruce na zápěstí). Jenže vývojové stádium nemohlo být tak krátké, aby byl na světě rovnou dokonalý produkt. Hodinky nejen, že špatně vypadaly, ale měly tragický a málo čitelný displej i jiné klíčové zádrhely.

 

Netrvalo však dlouho a letos přišli i jiní výrobci, na začátku byly méně známé firmy jako Cookoo (Cookoo Watch) či Pebble (Pebble Watch), které pochopily reakce na dosavadní nezdařilé produkty správně a představily produkty, které se více podobaly hodinkám, než samotnému telefonu vměstnaného do hodinek. Sony se svojí 2. generací SmartWatch zabodovalo podstatně více. Konečně čitelný displej, konečně plnohodnotné notifikace. Na to nejdůležitější se tak nezapomnělo a jednalo se tak o jeden z prvních vůbec použitelných produktů.

„Letošní SmartWatch od Sony a Galaxy Gear od Samsungu jsou první chytré hodinky z nové vlny.“

Posun oproti všem dosavadním modelům byl rozhodně výrazný. A na řadu se dostal také Samsung s jeho hodinkami Galaxy Gear, které ožily až s prvním velkým updatem, který výrazně prodloužil výdrž a přinesl též plnohodnotné notifikace, prakticky vše, na co by vás dokázal upozornit kterýkoliv Android. Ovšem, Galaxy Gear také stále ještě nejsou dokonalým produktem. Co všechny aktuální modely na trhu zabíjí? Proč nejsou úspěšné?

 

Samotní výrobci zde ještě nedokázali to, co například v roce 2007 udělal s celým segmentem mobilních telefonů Apple, když představil iPhone. Zjednodušovat a najít skutečný přínos pro uživatele. Dnešní chytré hodinky, ať už jde o Samsung, Sony nebo jiné firmy, všichni přináší povětšinou takové funkce, které jen vzali z mobilního telefonu a se kterými sice možná někoho zaujmou nebo minimálně vyrazí dech, reálný přínos a využití se však blíží k nule.

„Bude snad Apple tím, kdo dá celému odvětví chytrých hodinek nový impulz?“

A jak už dřívější pokusy ukázaly, lidé nechtějí nosit mobil na svém zápěstí a být za vetřelce, chtějí stále spíše hodinky, které dokáží vhodně doplnit jejich smartphone. K čemu tak mít možnost volat z hodinek, k čemu mít možnost přepínat televizi hodinkami, k čemu .. Na druhou stranu, znáte někoho, kdo dokáže napoprvé udělat dokonalý produkt zcela nové kategorie? Může se to povést, většinou je ale třeba funkce zkoušet a poznávat reakce uživatelů. Říkám si, čím více funkcí se vyzkouší, tím lepší může příští generace ať už chytrých hodinek nebo i jiné kategorie být.

Dostávám se tím k původní otázce – Jaké by měly být chytré hodinky, aby byly úspěšné? Z dosavadních zkušeností, ze kterých mohou čerpat nejen výrobci, ale i já v tomto článku, je důležité dívat se na smartwatch jako na zcela novou kategorii příslušenství k telefonu, nikoliv jako náhradu za telefon.

„Hodinky jsou jiná kategorie než mobilní telefon, a tak se k nim také musí přistupovat.“

Funkcí by tak mělo být spíše méně a na prvním místě musí zůstat samotná funkčnost a nejlépe i styl provedení jako u běžných hodinek. V žádném případě se nesnažit zákazníkům na ruce navléknout „multimediální pouta“. Je tedy jasné, že primárně by měly hodinky ukazovat aktuální čas, a to neustále (a ne až po stisknutí tlačítka či mávnutí rukou, jako je tomu u Galaxy Gear). Pokud tuto základní funkčnost a podobnost k běžným hodinkám splní, neodradí hned 99% lidí.

Jenže aby byly chytré hodinky skutečně chytré, nestačí jen zobrazit čas. Přidanou hodnotou, díky které si zaslouží označení „Smart“, vidím v rychlých a nastavitelných notifikacích. A to takových, které můžete buďto rychle shlédnout a mít za přečtené (znovu vás nebudou otravovat v telefonu), nebo s nimi určitým způsobem dále pracovat (označit si je „ke zpracování“). To je totiž něco, co může většina lidí udělat za pohybu a ušetřit tak dnes drahocenný čas. A podobné je to i v dalších funkčnostech, u kterých vidím chytré hodinky jako ideální, coby zařízení, které máte neustále po/na ruce.

„Chytré hodinky už mají řadu zajímavých funkcí, které jsou v praxi dobře využitelné, nejde jen o notifikace.“

Hodně se mi během testování různých chytrých hodinek osvědčily základní funkce jako jsou stopky či minutka, krokoměr, svítilna nebo možnosti „prozvonit“ si ztracený telefon či rychle odmítnout hovor (například při jízdě za volantem). To jsou funkce, které se mi prakticky hodily a byly přístupnější z hodinek než z telefonu. Kámenem úrazu však stále zůstává nedokonalé hlasové ovládání. Pokud by dokázaly chytré hodinky bezproblémově po jednoduchém hlasovém povelu spustit minutku, zjistit vám jakékoliv informace na internetu či napsat za vás zprávu, byly by rozhodně užitečnější. Zatím jsou stále spíše nemotorné a svojí cestu hledají. Osobně právě vidím využití hlasových asistentů spíše u hodinek, než u smartphonů. A to by měla být cesta, cesta odlišení hodinek od smartphonu.

Uvidíme, s čím přijdou výrobci v příštím roce. V roce 2013 přinesli zajímavé produkty, velký potenciál chytrých hodinek však stále nebyl z větší části dle mého využit. A myslím si, že je otázkou času, kdy další výrobci s celým segmentem pořádně otřesou. Hned v první vlně, která proběhla v letošním roce, se tak však nestalo a již ani nestane. Rok 2014 by měl ukázat více a mé poznatky buď potvrdit nebo vyvrátit.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , , ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

DNES  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

DNES  |  Jakub Fišer  |  14 komentářů

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení