Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Jaké by měly být chytré hodinky, aby byly úspěšné?

  |  7 komentářů  |  autor: Luboš Srb

První větší vlna chytrých hodinek je tu. Co dnes dokáží a kam směřují? A jak by měly vypadat a co by měly umět tyto smartwatch, aby byly úspěšné? Nejen na to se podíváme v našem pokračování rubriky Pohled redaktora.

Od kdy se datuje doba prvních chytrých hodinek? Osobně pamatuji názvem složitý produkt Sony Ericsson MBW-100 z roku 2006, který jste coby luxusní hodinky mohli spojit s telefonem přes Bluetooth a být upozorněni na příchozí hovory a SMS zprávy. Jenže hodinky vážící bezmála 200 gramů a svými funkcemi velmi limitující na trhu pochopitelně nenašly zalíbení. Netrvalo však dlouho a v roce 2008 jsem testoval prakticky neznámý čínský výrobek WigiTel W2, tentokrát už rovnou mobil v hodinkách. Doslova. Tehdy se tak začínalo opačně: „Dáme mobil do hodinek a uvidíme, co na to zákazníci“.

„Původní návrhy mobilohodinek byly skutečně dost přitažené za vlasy.“

O rok později, 2009, přišel nástupce WigiTel W3. Jednalo se o nejmenší mobil na světě (jak jinak, který jiný mobil jste měli ve svých hodinkách?) a dokonce o mobil véčkové konstrukce. Zní vám to šíleně? Mobil v hodinkách a ještě k tomu véčkové konstrukce? Nejste sami. Použitelný byl alespoň trochu až výrobek od známějšího výrobce LG, hodinky GD910 za tehdy astronomických 20 tisíc korun. Jenže ani ten se příliš neukázal a tak se zdálo, že tento koncept je jen slepou uličkou.

V roce 2012 se však odhodlaně ke kategorii chytrých hodinek vrátilo (tentokrát již pouze japonské) Sony, bez Ericssonu. A původní myšlenku zakomponovat toho do hodinek co nejvíce, aby takový produkt ideálně nahradil samotný telefon, převrátil naruby. Chytré hodinky Sony SmartWatch jste připojili ke kompatibilnímu telefonu (většina Androidů) a mohli jste jednoduše přímo ze svého zápěstí přistupovat k těm nejdůlěžitějším notifikacím z telefonu, ačkoliv telefon jste nechali schovaný v kapse. Už tedy žádné volání a další zbytečnosti, ale produkt, který má koexistovat spolu se smartphonem a má být jeho nejlepším přítelem.

„Chytré hodinky zcela novou kategorií, která bude žít v symbióze s mobilními telefony?“

Ideální, zdá se, jak pro výrobce (vyděláme na tom ještě více, prodáme další produktovou kategorii), tak pro zákazníka (nebudu za vetřelce, který volá s hodinkami, ale nejdůležitější informace budu mít vždy rovnou po ruce na zápěstí). Jenže vývojové stádium nemohlo být tak krátké, aby byl na světě rovnou dokonalý produkt. Hodinky nejen, že špatně vypadaly, ale měly tragický a málo čitelný displej i jiné klíčové zádrhely.

 

Netrvalo však dlouho a letos přišli i jiní výrobci, na začátku byly méně známé firmy jako Cookoo (Cookoo Watch) či Pebble (Pebble Watch), které pochopily reakce na dosavadní nezdařilé produkty správně a představily produkty, které se více podobaly hodinkám, než samotnému telefonu vměstnaného do hodinek. Sony se svojí 2. generací SmartWatch zabodovalo podstatně více. Konečně čitelný displej, konečně plnohodnotné notifikace. Na to nejdůležitější se tak nezapomnělo a jednalo se tak o jeden z prvních vůbec použitelných produktů.

„Letošní SmartWatch od Sony a Galaxy Gear od Samsungu jsou první chytré hodinky z nové vlny.“

Posun oproti všem dosavadním modelům byl rozhodně výrazný. A na řadu se dostal také Samsung s jeho hodinkami Galaxy Gear, které ožily až s prvním velkým updatem, který výrazně prodloužil výdrž a přinesl též plnohodnotné notifikace, prakticky vše, na co by vás dokázal upozornit kterýkoliv Android. Ovšem, Galaxy Gear také stále ještě nejsou dokonalým produktem. Co všechny aktuální modely na trhu zabíjí? Proč nejsou úspěšné?

 

Samotní výrobci zde ještě nedokázali to, co například v roce 2007 udělal s celým segmentem mobilních telefonů Apple, když představil iPhone. Zjednodušovat a najít skutečný přínos pro uživatele. Dnešní chytré hodinky, ať už jde o Samsung, Sony nebo jiné firmy, všichni přináší povětšinou takové funkce, které jen vzali z mobilního telefonu a se kterými sice možná někoho zaujmou nebo minimálně vyrazí dech, reálný přínos a využití se však blíží k nule.

„Bude snad Apple tím, kdo dá celému odvětví chytrých hodinek nový impulz?“

A jak už dřívější pokusy ukázaly, lidé nechtějí nosit mobil na svém zápěstí a být za vetřelce, chtějí stále spíše hodinky, které dokáží vhodně doplnit jejich smartphone. K čemu tak mít možnost volat z hodinek, k čemu mít možnost přepínat televizi hodinkami, k čemu .. Na druhou stranu, znáte někoho, kdo dokáže napoprvé udělat dokonalý produkt zcela nové kategorie? Může se to povést, většinou je ale třeba funkce zkoušet a poznávat reakce uživatelů. Říkám si, čím více funkcí se vyzkouší, tím lepší může příští generace ať už chytrých hodinek nebo i jiné kategorie být.

Dostávám se tím k původní otázce – Jaké by měly být chytré hodinky, aby byly úspěšné? Z dosavadních zkušeností, ze kterých mohou čerpat nejen výrobci, ale i já v tomto článku, je důležité dívat se na smartwatch jako na zcela novou kategorii příslušenství k telefonu, nikoliv jako náhradu za telefon.

„Hodinky jsou jiná kategorie než mobilní telefon, a tak se k nim také musí přistupovat.“

Funkcí by tak mělo být spíše méně a na prvním místě musí zůstat samotná funkčnost a nejlépe i styl provedení jako u běžných hodinek. V žádném případě se nesnažit zákazníkům na ruce navléknout „multimediální pouta“. Je tedy jasné, že primárně by měly hodinky ukazovat aktuální čas, a to neustále (a ne až po stisknutí tlačítka či mávnutí rukou, jako je tomu u Galaxy Gear). Pokud tuto základní funkčnost a podobnost k běžným hodinkám splní, neodradí hned 99% lidí.

Jenže aby byly chytré hodinky skutečně chytré, nestačí jen zobrazit čas. Přidanou hodnotou, díky které si zaslouží označení „Smart“, vidím v rychlých a nastavitelných notifikacích. A to takových, které můžete buďto rychle shlédnout a mít za přečtené (znovu vás nebudou otravovat v telefonu), nebo s nimi určitým způsobem dále pracovat (označit si je „ke zpracování“). To je totiž něco, co může většina lidí udělat za pohybu a ušetřit tak dnes drahocenný čas. A podobné je to i v dalších funkčnostech, u kterých vidím chytré hodinky jako ideální, coby zařízení, které máte neustále po/na ruce.

„Chytré hodinky už mají řadu zajímavých funkcí, které jsou v praxi dobře využitelné, nejde jen o notifikace.“

Hodně se mi během testování různých chytrých hodinek osvědčily základní funkce jako jsou stopky či minutka, krokoměr, svítilna nebo možnosti „prozvonit“ si ztracený telefon či rychle odmítnout hovor (například při jízdě za volantem). To jsou funkce, které se mi prakticky hodily a byly přístupnější z hodinek než z telefonu. Kámenem úrazu však stále zůstává nedokonalé hlasové ovládání. Pokud by dokázaly chytré hodinky bezproblémově po jednoduchém hlasovém povelu spustit minutku, zjistit vám jakékoliv informace na internetu či napsat za vás zprávu, byly by rozhodně užitečnější. Zatím jsou stále spíše nemotorné a svojí cestu hledají. Osobně právě vidím využití hlasových asistentů spíše u hodinek, než u smartphonů. A to by měla být cesta, cesta odlišení hodinek od smartphonu.

Uvidíme, s čím přijdou výrobci v příštím roce. V roce 2013 přinesli zajímavé produkty, velký potenciál chytrých hodinek však stále nebyl z větší části dle mého využit. A myslím si, že je otázkou času, kdy další výrobci s celým segmentem pořádně otřesou. Hned v první vlně, která proběhla v letošním roce, se tak však nestalo a již ani nestane. Rok 2014 by měl ukázat více a mé poznatky buď potvrdit nebo vyvrátit.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

7
Komentujte

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Petrmadmaxkimiblue.sunViktorPastelka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Naprosto souhlasím s myšlenkou „méně funkcí, více hodinek“. Šel bych dokonce tak daleko, že bych uvítal nahrazení LCD pouze sadou LED/ikon/vibrací. Případně bych se zamyslel nad potřebou integrovat zmíněné funkce do hodinek. Klidně by mohli vytvořit novou třídu zařízení. Něco jako :) pager pro nové tisíciletí.
Pro telefony s drobným tělem je to nesmyslné zdvojení, ale pro ty velké příšery, které by tím pádem mohly zůstat více času v nějaké vhodné kapse, by to byla ideální kombinace.

Viktor
Viktor

Me zatím nelákají žádný dotykový hodinky. Vzdy hodinkám od samsungu nevydrží baterie ani dva dny. O dotykových hodinkách začnu uvazovat az baterie vydrží nejméně jeden tyden

madmaxkimi
madmaxkimi

Tak se zkus podívat na androidmarket, tam se možná dozvíš že můžou vydržet skoro týden… bla bla bla…

blue.sun
blue.sun

Je jedno, jake budou. Lidi to zacnou kupovat teprve ve chvili, kdy budou od Applu, protoze pak to bude cool a teprve to prave, co kazdy musi mit… A to i kdyby tyden predtim rikal, ze je to nejvetsi blbost.

Pastelka
Pastelka

Apple většinou neuvede na trh nedořešené zařízení. Ovšem v přímé reakci na Vás – kdy uvedl Apple něco, co nebylo užitečné či přínosné samo o sobě a lidé to kupovali jen kvůli nakouslině na obalu? A podotýkám, nejsem fanoušek té značky.

blue.sun
blue.sun

První iPhone… ten opravdu nebyl přínosný, spíš několik kroků zpět. I ještě 3G byl spíš krokem zpět, než vpřed…

Petr
Petr

Musim rici ze se skutecne jedna o dobrou vychytavku.
Mam je asi ctrnact dni a jsou opravdu navykove.
Jen se mi uz dvakrat stalo ze mi ukoncily parovani k mobilu a opetovne naparovani zkrz BT bylo problematicke. Povedlo se asi az na paty pokus.
Mobil mam SGS2.
Vyborne jsou do auta, at uz na SMS nebo k vytoceni cisel z oblibenych polozek.
Mohu vrele doporucit :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

17. 8. 2018  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení