Jak u iPhonu a celkově na iOS prodloužit výdrž baterie?

Lucie Poláčková

Zpravidla každý majitel jablečného iPhonu si už někdy postěžoval na jeho slabou výdrž baterie. A ačkoliv už si někteří zvykli na neustálé nošení propriet pro dobíjení, existuje pár drobných rad, které výdrž iPhonu mohou výrazně ovlivnit a tím ulehčit i váš život. Nejenže si s menší četností nabíjení ušetříte několik dobíjecích cyklů, ale ke svému si přijdou i vaše nervy.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Vyzrajte nad displejem

Velkou službu telefonu uděláte už jenom malými změnami ohledně využití a jasu displeje. Ačkoliv se to zdá jako neustále dokola omílané klišé, pohraní si s nastavením displeje nese velmi sladké ovoce. Už jenom to s jakou intenzitou displej vyzařuje má značný vliv na životnost baterie. Velmi zprofanované je samozřejmě nastavení automatického jasu, ke kterému se v iPhonu trochu krkolomně dostanete přes Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Přizpůsobení displeje.

Zapnutím automatického jasu pak zařízení samo řídí jas podle okolního světla, tedy podle toho v jak moc osvětleném nebo naopak neosvětleném prostředí se právě nacházíte. Avšak i tohle nastavení, které má být baterii ku prospěchu, je trochu zrádné, jelikož displej stejně občas vyzařuje více světla, než je třeba. Nejjednodušším způsobem tedy zůstává ruční nastavení jasu, které si můžete upravit pouhým vysunutím spodní lišty, na které se nalézá posuvník k tomu přímo určený. Pokud byste si chtěli snížit jas na úplné minimum, můžete si aktivovat snížení bílého bodu, které také najdete v sekci Zpřístupnění.

Dalším velmi výhodným nastavením je uzamčení iPhonu, tedy to za jak dlouhou dobu vaší neaktivity se má zařízení uzamknout. Někdy se zkrátka stane, že telefon například dáte zpátky do kapsy se zapnutým displejem a baterie to pak horko těžko nese. Upravit si dobu, za kterou se displej automaticky vypne, můžete v sekci Zobrazení a jas, kterou najdete v Nastavení.

A jelikož je možností nastavení displeje opravdu nevyčerpatelnou studnou, máme pro vás ještě jedno eso v rukávu. Není tajemstvím, že na displeji jsou přítomny efekty, které na ploše nebo v některých aplikacích vytváří dojem hloubky. To je sice velmi atraktivní vymoženost, ale výdrži baterie moc neprospívá. Efekty můžete deaktivovat pomocí omezení pohybu, stačí jít do Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Omezit pohyb.

Využijte spořič baterie

Velmi výhodným nastavením pro prodloužení výdrže baterie je režim nízké spotřeby. Ten vám iPhone automaticky nabídne s oznámením, že zbývá posledních 20 nebo 10 % baterie. Jakmile tento režim aktivujete, zařízení dočasně omezí aktivitu na pozadí a nastaví dobu uzamčení na 30 sekund. Jakmile pak iPhone dobijete na 80 %, režim se automaticky deaktivuje. Ale pozor, i když režim nízké spotřeby radostně uvítáte především v krizových situacích, kdy vám zbývá opravdu posledních pár procent, vřele doporučujeme, abyste se takovému drastickému ždímání baterie vyhnuli co možná nejčastěji. Ideální je iPhone nabít už při prvním oznámení – tedy už při posledních 20%.

Zaměřte se na aplikace

Na cestě za lepší výdrží baterie je také důležité najít Černého Petra mezi aplikacemi. Stačí přejít do Nastavení -> Baterie, kde naleznete přehled o tom, jaké aplikace baterii sebrali nejvíce procent od posledního nabití. Podle získaných informací se pak můžete rozhodnout, které aplikace by si zasloužily méně pozornosti a jestli náhodou některou z nich neoželíte úplně. Nezapomeňte si také povšimnout údajů, které se vás snaží obeznámit s tím, jak dlouho byl displej od posledního nabití zapnutý nebo vypnutý. Pokud totiž zjistíte, že displej máte zapnutý několik hodin a necháváte ho odpočinout jen na pár minut, pak vám nepomůžou ani ty nejdůvtipnější rady – svůj mobil také zkrátka musíte někdy odložit. Prospěje to nejen baterii, ale i vám.

Tím volně přecházíme k aktualizacím na pozadí, které jsou velmi zrádné. I v době, kdy nepoužíváte žádnou aplikaci se totiž baterie vybíjí tím, že nějakou aplikaci aktualizuje na pozadí. Je tedy dobré v Nastavení – Obecné – Aktualizace na pozadí tuto možnost zcela deaktivovat nebo alespoň vypnout u aplikací, které používáte velmi zřídka. Protože dejme si ruku na srdce – opravdu není potřeba vědět o každé novince z tisíce aplikací, z kterých stejně využíváme jen slabou polovinu.

I vás trápí nebo trápila výdrž baterie? Podělte se s námi o způsoby, jakými jste tuto nepříjemnost vyřešili!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články