Recenze Huawei P50 Pro – Dokáže překonat staré dobré časy?

Jakub Fišer
  • Huawei P50 Pro je dosud nejlepší telefon tohoto výrobce, který zamířil na český trh
  • Kombinace ukázkových specifikací s krásným designem funguje, jako vždy
  • Řada polopravd však panuje v oblasti softwaru, který Huawei stále ještě nevyřešil na 100 %
Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Za celý loňský rok Huawei na českém trhu zažil totální fiasko. Kromě celkem úspěšných hodinek a sluchátek totiž přinesl pouze jeden jediný smartphone – Nova 9 z ranku vyšší třídy. Rok 2022 však čínský výrobce vykopává ve velkém stylu, do České republiky totiž posílá jak svou extravagantní skládačku P50 Pocket, tak i klasickou vlajkovou „placku“ v podobě P50 Pro.

Huawei P50 Pro: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 158,8 × 72,8 × 8,5 mm, 195 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,6″, OLED, 120 Hz, 2700 × 1228 px, poměr stran 20:9, jemnost 450 PPI
Operační systémAndroid 11 + EMUI 12.0.1 (bez GMS)
Čipset8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888 4G
Paměť8/12 GB RAM, 128/256/512 GB úložiště + slot na NM kartu
Fotoaparátčtyři (50 Mpx hlavní + 64 Mpx periskop + 13 Mpx ultra-širokoúhlý + 40 Mpx monochromatický), clona f/1.8 + f/3.5 + f/2.2 + f/1.6, LED blesk, OIS, laserové ostření, umělá inteligence, 3,5× optický zoom/100× digitální; přední 13 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, infraport, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie4 360 mAh, rychlonabíjení 66 W, bezdrátové nabíjení 50 W
Cena a dostupnost29 999 Kč, leden 2022

Obsah balení

  • telefon Huawei P50 Pro
  • jehla na SIM
  • 66W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • silikonový obal

Prodejní balení horké novinky od Huawei nedává možnost k jakémukoliv údivu. Kromě kabelu s USB-A a USB-C zakončením je tu také dostatečně výkonný 66W adaptér, potřebná dokumentace, průhledný obal a mobil samotný. Krabička je po vzoru řady P bílá, slibuje bezpečné rychlonabíjení a mnoho věcí k objevování v obchodě s aplikacemi AppGallery. O to zvědavější jsem byl při prvním zapínání!

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Huawei P50 Pro je opravdu designový telefon

Na test k nám do redakce dorazila, troufám si říct, ta nejelegantnější barevná varianta Huawei P50 Pro. Je to černá se svěžími zlatými artefakty na zádech. Ačkoliv to vypadá, že novým převládajícím trendem mohou být hranaté rohy ve stylu iPhonu, Huawei jde cestou, kterou vytyčilo už před několika lety.

P50 Pro má v pase 8,5 milimetru, ale protože se na hranách zužuje, působí jako ultra-tenoučká žiletka. Fanoušci produktové série nepřijdou o zarovnanou horní a dolní hranu a také o ikonický fotomodul. Jeho zapamatovatelnost zde zajišťuje schodek o půdorysu pilulky a pak dva monumentální kruhy, do kterých se schovaly objektivy. Na zádech pak najdeme už jenom logo Huawei a také Leica, která se podílela na fotoaparátu.

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Levá strana je úplně holá, nahoře je reproduktor a infračervený bod, dole pak USB-C pro nabíjení a slot na SIM a paměťovou NM Card (lze využít i pro druhou nano SIM kartu). Pravá strana nabízí jak uzoučkou kolébku pro regulaci hlasitosti, tak i zamykací / vypínací čudlík s legendárním červeným vnitřkem.

Udělám mini zastávku u stereo reproduktorů – jeden je dole a druhý nahoře. Kvalita reprodukce zvuku při přehrávání hudby je na výborné úrovni. Jednotlivé složky se neslévají a sem tam se repráky snaží i „dunit“. Na mluvené slovo je pak kvalita více než dostačující. Je potěšující, že v Huawei nepodcenili ani tento častý chyták.

Vyrobeno s důrazem na kvalitu

Jinak je ale Huawei P50 Pro designově hodně podobný vele-úspěšnému modelu P30 Pro. To potěší především fanoušky částečně zahnutých skel vzadu i vpředu, už méně tradiční uživatele, například z řad jablíčkářů. Huawei ale ergonomii nepodcenil, mobil se drží dobře, celkem jistě a s jenom trochu většíma rukama obsáhnete dolní dvě třetiny obrazovky. To jde, no ne?

Co je na perfektní úrovni a musím to tu zmínit, je dílenské zpracování. O tom, jak hodnotně a designově Huawei P50 Pro vypadá, se každý může přesvědčit sám. Já ale z nabyté zkušenosti dodávám, že kvalita z mobilu jen čiší. Tělo je pevný hliníkový monolit, zlomit ani ohnout holýma rukama prakticky nejde a výrobce přibalil i pozornou maličkost v podobě certifikované odolnosti proti vodě a prachu IP68.

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Kdybych měl zmínit něco, co se na samotném fyzickém provedení telefonu nepovedlo, musel bych se hodně snažit něco najít. Chybí audiojack a v balení není ani redukce, což je trochu škoda a Huawei mohl v tomto ohledu vypálit konkurenci rybník. Z estetického hlediska mi zase úplně nevoní rozdělení LED diod na zádech a nesymetrické plastové anténní předěly. To už jsou ale doopravdy maličkosti…

Displej s prkenným nastavením

Huawei P50 Pro disponuje skutečně špičkovým displejem. S čím máme tu čest? 6,6palcový panel typu OLED se 120Hz obnovovací frekvencí a také rozlišení vyšším než standardní Full HD+. Jemnost je krásná 450 pixelů na palec a v displeji našla místo i rychlá optická čtečka otisků prstů. Tu musím jen pochválit, ačkoliv se nejedná o pokročilejší ultrazvukovou.

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Obraz na displeji je krásně ostrý, odklon od běžného Full HD+ a jakési šplhání k 2K je tu hodně vidět. Barevně vypadá vše krásně, sytě, svítivě a líbivě; kdyby však barevné schéma nevyhovovalo, jde přepnout na živé, teplejší nebo studenější odstíny. Nastavení zobrazení a displeje je vůbec pokročilé – můžete nastavovat motivy, tvar ikonek, tapety, rozvržení aplikací a widgetů a také always-on obrazovku.

Počítat musíte však s tím, že je displej trošičku zahnutý a s mohutnýma rukama se občas stane, že se překliknete. Výborná je i 120Hz frekvence, kterou Huawei dokonce umožňuje konfigurovat jako dynamickou (i když nejmodernější LTPO panel výrobce nenasadil).

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Přesto, že displej vypadá na první i pátý pohled božsky, ne všechno se povedlo. Samozřejmostí jsou oblíbené režimy dark mode pro inverzi tmavé barvy na světlou a pak také režim komfortního čtení pro nahrazení modrého světla tím žlutým (pro oči příjemnějším). Ani jeden z těchto módů však nemůžete aktivovat tzv. od soumraku do úsvitu. Režim komfortního čtení musíte naplánovat podle hodin, tmavý režim neumí ani to. Pro někoho možná prkotina, pro mě školácká chyba.

Huawei P50 Pro stále bez Harmony

Huawei má k operačnímu systému vcelku ambivalentní přístup. Na jednu stranu se bije v prsa, že se snaží dodat svým fanouškům a uživatelům systém, který plně nahradí potřebu Androidu. A pak na evropský trh, o kterém tvrdí, že je pro něj důležitý, pošle dvakrát po sobě smartphone s Androidem a nadstavbou EMUI, která ale jedna ku jedné kopíruje vzhled i funkce Harmony OS. Nechápete? Já taky ne.

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Názvosloví (jestli Harmony nebo EMUI) je v tuto chvíli asi nepodstatné. To, co pocítíte přímo v praxi, je snaha Huawei nabídnout svým zákazníkům opravdu všechny služby a funkce „z dřívějška“. Díky schopnému vyhledávacímu enginu Petal Search najdete snad všechny myslitelné aplikace, přes Gspace zase nahrajete do virtuálního prostoru všechny potřebné appky od Googlu.

Aplikace tak Huawei zřejmě vyřešil, řeknete si? Ano i ne. 90 % toho, co potřebujete, tak u Huawei máte, i když ne vždy úplně standardní cestou. O to nejde. Se svým zaměřením na HMS (Huawei Mobile Services) se však čínský gigant stává králem bloatwaru. Kromě nativních Huawei aplikací, které většinou fungují dobře a známe je už z dob licencovaného Androidu, je tu i početná skupina úplných pitomin.

Hromada bloatwaru, ale konečně i NFC platby

K čemu je vám předinstalovaný TikTok, kopa frenetických her, seznamka Likee nebo podivná kopie americké videochatovací platformy FaceTime jménem MeeTime? A obrazovka Assistant Today je také více méně nepřínosná. Kromě toho mi vadí reklamy při spouštění obchodu s aplikacemi AppGallery. Čekat 5 sekund, než si můžu stáhnout aplikaci, to jako vážně?

Huawei se evidentně snaží svým fanouškům přinést co možná nejlepší zážitek, ale někde tak tlačí na pilu, že přínos uniká „kouřem komínem“. Ale abych jen nehanil, přece jenom něco nového se Huawei povedlo. U telefonů s HMS konečně zpřístupnil NFC platby.

Ty jdou u Raiffeisenbank pomocí appky RaiPay, případně přes Curve s libovolnou bankovní společností. Ano, zase je to trochu přes ruku a nativní řešení „bez starostí“ neexistuje, ale Huawei konečně přináší funkční řešení a zasypává tak další mezeru mezi svými telefony a telefony konkurenčních Android značek.

Hodně výkonu, žádné 5G

Trochu jsem to zamluvil, ale model P50 Pro běží na Androidu 11 (i když o tom Huawei nikde v systému neříká ani slovo a tváří se, jako by EMUI byl systém, ne jenom nadstavba) a s EMUI 12.0.1. Součástí je také lednová bezpečnostní záplata, za což si Číňan zaslouží palec nahoru.

O naprosto plynulý a bezproblémový chod systému bez sekání se stará 8 GB RAM, 256GB nadité úložiště (ze kterého vám 16,84 GB ukousne systém) a také svižný čipset Snapdragon 888. Ten zaručuje maximální možný výkon i ve hrách a daří se mu to opravdu dobře, což dokazuje i skóre 574 tisíc v AnTuTu. Po stránce výkonu P50 Pro skutečně nemá slabinu a perfektně dostojí svému vlajkovému zaměření a koneckonců i ceně.

Smůlu ale mají ti, kteří by chtěli s telefonem svižný 5G internet. Novinka umí stále jenom 4G – na tohle omezení Huawei zatím nenašel záplatu… Na druhou stranu, nechybí již zmíněné NFC, samozřejmě GPS, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a také infraport pro přepínání jednoduchého domácího elektra – to vše funguje bez problémů.

Výdrž a nabíjení

Huawei P50 Pro je dalším z řady telefonů, kteří disponují až překvapivě malou baterií. Nova 9, Xiaomi 11 Lite 5G NE i Honor 50 tento trend poněkud nepochopitelně rozdmýchali a P50 Pro se k nim přidává. Akumulátor v těle telefonu má kapacitu 4 360 mAh a vsází tedy hlavně na rychlé nabíjení: 66 W kabelem a 50 W bezdrátově Qi.

Samotná rychlost je skutečně odzbrojující a z 0 na 100 % se drátem dostanete za 45 minut, bezdrátově a s dostatečně silnou nabíječkou pak doplníte nádrž zhruba do hodinky. Ale ať nám neuteče téma podezřele malé baterie!

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Ani ne 4 500mAh akumulátor vydrží překvapivě dost a ve snaze „zajít na hranu“ jsem s telefonem vydržel dva celé a prací naplněné dny. Nebudu vás natahovat, musel jsem si pomoct úsporným režimem, ale to snad v dnešní době není žádná ostuda. Výdrž má tedy P50 Pro znamenitou, bude ale dost záviset na tom, kolik toho po něm budete chtít a kolik aplikací vám poběží na pozadí.

Neporažený foto-bůh Huawei

Ať už leje, mrzne, padají trakaře i Google, Huawei potvrzuje své nadprůměrné fotoschopnosti. A teď to není myšleno pouze konkrétně o modelu P50 Pro, ale prakticky o každé vlajkové lodi, kterou Huawei vyprodukuje.

Novinka P50 Pro je podle mnohých králem fotomobilů a moje dvoutýdenní zkušenosti s telefonem tohle tvrzení dokládají. Huawei sympaticky ignoruje závod o megapixely a dodává funkční fotosestavu o čtyřech snímačích. Nutno však dodat, že ciframi nešetří. Hlavní snímač má rozlišení 50 Mpx, širokoúhlý 13 Mpx, pak je tu 40Mpx monochrom a nakonec 64Mpx periskopový snímač pro optický až 10× zoom. Přední kamerka je 13Mpx, kvalitou ale také překypuje.

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

Hlavní snímač má výbornou ostrost i barevnou vyváženost. Na nic si nehraje, barvy nejsou jak z pohádkového světa a nedochází k pixelizaci. Výchozí snímky fotí v rozlišení 12,5 Mpx, častokrát to ale vypadá, jako by bylo rozlišení mnohem vyšší – krásně je důraz na hloubku ostrosti patrný u fotek obličeje nebo detailu zvířecích chlupů. K tomu všemu Huawei nepotřebuje „stovky megapixelů“, není to skvělé?

A superlativy netřeba šetřit ani u rozboru zbylých snímačů. Telefon podává stabilní výkony v případě makro snímků (sám pozná, že objekt je blízko fotoaparátu a změní fotorežim), širokoúhlého snímače a máme zde i povedený zoom, jak je u Huawei zvykem. Rozpíjení textur nehrozí až do 10× přiblížení, periskop ale umí až 100× přiblížení.

Fotky za dne – takřka jakýmkoliv ze čtyř snímačů – stojí za pochvalu a kromě toho, že scéna vypadá ve fotoaplikaci výrazně jinak než finální snímek, neexistuje výtka. Častou devizou telefonů Huawei byly ale i fotky v noci a při zhoršených světelných podmínkách.

I u P50 Pro platí, že s nedostatkem světla přichází i šum a slévání textur. Přesto tuto disciplínu Huawei zvládá ze všech nejlépe a není přehnané označit jej za „bezkonkurenčně nejlepší telefon pro noční fotky“. Jde o jednu z nejlepších možností, co se obecně focení mobilem týká. Huawei P50 Pro zkrátka ukazuje, kam se technologie mobilního focení posouvá a nefotí jen líbivě, ale především kvalitně.

Video

Pokud jde o video, Huawei umí dobře vykreslit barevnost scény a za pochvalu určitě stojí i bleskové přeostřování z popředí na pozadí a naopak. Lepší by mohla být situace ve vztahu ke stabilizaci. Ta je tu dokonce optická a funguje dobře při Full HD i 4K rozlišení, ale jen u 30snímkové frekvence. Pokud budete chtít natáčet na 60 FPS, dočkáte se hodně roztřeseného obrazu.

Jak fotí Huawei P50 Pro?

Ukázka: noční fotky

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Huawei P50 Pro jako vzpomínka na minulé úspěchy

Huawei P50 Pro se tu nevyloupl jen tak z ničeho nic a je třeba ho vnímat v kontextu značky. Hodně si bere z velmi úspěšného modelu P30 Pro a rozhodně by nemusel být špatný nápad takto na něj nahlížet. Má skvělou výbavu, rychlé nabíjení a co hlavně – skvěle fotí, a to téměř za jakýchkoliv podmínek.

Navíc se Huawei snaží učit tomu, co slýchá od veřejnosti – nebo to tak alespoň vypadá. Takže s modelem P50 Pro přichází do telefonů Huawei možnost bezkontaktních plateb v obchodě. Také systém už funguje v zásadě bezproblémově a chyby, které jsem v něm našel, jsou spíše dílčí a už tolik nesouvisí s restrikcemi ze strany USA.

Huawei P50 Pro, recenze
Huawei P50 Pro, recenze

S čím mám já osobně trochu problém, je cena. Smartphone vstupuje na český trh za sakumprásk 29 999 Kč a výrobce jej ještě okořenil balíčkem s příslušenstvím. Není ale lepší dát na telefon sympatickou cenu a za případné ušetřené peníze zákazníkům nabídnout k nákupu i nějaké to příslušenství? Vrátíme-li se v čase k již vzpomínanému Huawei P30 Pro, ten stál skoro před třemi lety necelých 23 tisíc korun. A to byl mobil na tehdejší dobu asi tak skvěle vybavený, jako je dnes P50 Pro…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design a zpracováníPlus absence audiojacku
Plus fotoaparátPlus neumí 5G
Plus výdrž i nabíjeníPlus bloatware v systému
Plus displejPlus stabilizace u videa
Plus pokrok na systémuPlus cena
Plus výkon

Komentáře


Nejnovější články