Recenze Huawei Nova 9 – Slibný pokus o trefu do černého

Jakub Fišer
  • Huawei se po kratší odmlce vrací na český trh s novým smartphonem
  • Horkou novinkou je model Nova 9, který slibuje výbavu lepší než vyšší-střední třída
  • Trumfy, na které Huawei vsadil, jsou už klasické – fotoaparát, displej a podle něj i cena
  • Podaří se mu znovu zarýt se do myslí českých zákazníků? Na to se zaměříme v naší dnešní recenzi!
Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

Huawei Nova 9: specifikace

Konstrukcehliník a sklo, 160 × 73,7 × 7,8 mm, 175 g
Displej6,57″, OLED, 120 Hz, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 392 PPI
Operační systémAndroid 11 (bez GMS) + EMUI 12.0.1 (HMS)
Čipset8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G 4G
Paměť8 GB RAM, úložiště 128 GB, bez slotu na MicroSD
Fotoaparátčtyři (50 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.9 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, panorama, HDR, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie4 300 mAh, rychlonabíjení 66 W, reverzní nabíjení
Cena a dostupnost12 999 Kč, říjen 2021

Obsah balení

  • telefon Huawei Nova 9
  • jehla na SIM
  • 66W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • silikonový obal

V balení novinky od Huawei nečíhá žádné nepříjemné překvapení. Výrobce počítá jak se silným adaptérem pro nabíjení s výkonem 66 W, tak se silikonovým obalem v případě, že byste chtěli svému novému telefonu dopřát instantní ochranu.

Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

Třpytivý mobil pro mladé

Pokud jste seznámeni s designovým stylem, který Huawei drží zejména u řady P, nová Nova 9 (tento klišoidní jazykolam budete dneska číst ještě párkrát) vás v ničem nepřekvapí. Horní i dolní hrana jsou absolutně zarovnané, telefon na nich dokonce dokáže stát. Zato bočnice jsou takřka minimální a přední i zadní sklo jakoby přepadává do okrajů. Telefon se i díky tomu dobře drží, hrany však nejsou tak ostré, že by řezaly.

Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

U naší světlé třpytivé varianty je zadní skleněná tabulka matná, což rozhodně přispívá k tomu, že otisky prstů jsou zde eliminovány. Bohužel to ale z telefonu nedělá o tolik hodnotnější telefon, jak by si Huawei možná přál. Marná sláva, matné sklo je většinou dobrý nápad, tady si jej ale snadno můžete splést třeba s plastem.

A to by byla škoda, telefon je totiž kovový se skleněnými plochami. Konstrukce působí standardně pevně a rozházet by ji nemusel ani nešťastný pád z metru na chodník. Certifikovaná odolnost proti vodě či prachu tady ale nemá zastoupení, takže na to pozor!

Po designové stránce je Huawei Nova 9 skutečně líbívý telefon a je zde patrné zacílení na mladé akční a energetické uživatele se špetkou vkusu pro extravaganci. Po mém soudu se povedl i zadní fotomodul členěný na dva kruhy, kdy jeden obsahuje hlavní kameru a druhý zbytek. Designovou třešničkou je potom červená výplň vypínacího tlačítka, které najdeme vpravo pod kolébkou hlasitosti. Dole je pak už jenom slot pro nanoSIM, USB-C a průduch reproduktoru. Audiojack Huawei u tohoto modelu vynechal.

Displej radost pohledět

Už v úvodu jsem proklamoval, že Huawei bude lákat na displej – tento prvek totiž patří k těm, ve kterých si Huawei věří zdaleka nejvíc. Čerstvou Novu 9 obšťastnil 6,57palcovým OLED panelem s konvenčním poměrem stran 19,5:9 a rozlišením Full HD+. Tento panel disponuje velmi útlými rámečky a průstřelem nahoře uprostřed.

Rozlišení je v této cenové relaci naprosto v pořádku, rastr nehrozí za žádných okolností. Znamenitě je na tom také paletka barev. Žádná barva není upozaděna, čemuž pomáhá i systém EMUI, který je na roztodivné barvičky hodně bohatý. O něm ale až o něco později.

Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

Huawei určitě nevsadil u Nova 9 na svůj nejpokročilejší displej, na druhou stranu je to zobrazovač, který vás okouzlí v každém případě, nehledáte-li vyloženě prémiový displej telefonů za desítky tisíc korun. A zapadnout by neměla ani 120Hz obnovovací frekvence, která u telefonu těchto metrik absolutně nesmí absentovat. Huawei v EMUI umožňuje zvolit standardní 60Hz, vysokou 120Hz nebo dynamickou, která pendluje mezi a šetří baterii.

Android s Googlem i bez něj

Huawei se u modelu Nova 9 dopustil trošičku zpátečnického kroku. Namísto toho, aby z něj udělal vůbec první v Česku prodávaný smartphone s Harmony OS (firma už tu má tablet MatePad 11 s Harmony OS, telefon však ne – pozn. redakce), vydal se cestou „nepřiznaného Androidu“ pod rouškou EMUI.

Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

V telefonu tak najdeme Android 11, který překrývá huňatá peřina jménem EMUI 12. Pokrokoví uživatelé však mohou být v klidu – EMUI ve své nejnovější verzi vypadá hodně jako Harmony OS a přináší i funkce jako interaktivní složky ve formě widgetu nebo přepracované ovládací centrum okoukané v lepším případě od MIUI, v horším případě od Apple iOS.

Dost ale bylo popichování. EMUI 12 vypadá hezky, má celou řadu dosud neokoukaných animací (zvlášť hezká je ta po vypnutí displeje, respektive převedení do režimu always-on) a na své si přijdou i fanoušci barev. Huawei ale na rozdíl třeba od Samsungu „neútočí“ výraznými barvami, ale spíše jejich matnými pastelovými odstíny.

Patálie s aplikacemi zdárně vyřešena?

Jako celek je Emotion UI opravdu pěkné a navíc funkční. Huawei ale pořád trápí nemožnost implementovat Google služby, tudíž vsází vše na své vlastní jádro HMS, jak jsme si ostatně už zvykli. Hlavní důraz je kladen na vlastní nativní aplikace, zbytek obstarají buď aplikace z AppGallery, popřípadě zbytek ke stažení z externích obchodů pomocí vyhledávacího enginu Petal Search.

Tento nástroj jsme obdivovali již v několika starších recenzích Huawei telefonů a nutno uznat, že značně zpohodlňuje to, jak si třeba do modelu Nova 9 stáhnout vaše oblíbené aplikace. Jediné, co tam nenajdete, jsou aplikace od Googlu. Pro ty budete muset zamířit do aplikace Gspace, která vytvoří emulátor a spustí prakticky cokoliv, co v HMS jinou formou nenajdete. Nevěříte? Jednoduše jsme to popsali v článku Jak dostat aplikace do Huawei smartphonu?

Výkon tady nechybí, 5G však ano

K plynulému chodu EMUI přispívá nejen 120Hz displej, ale také výkonný moderní čipset od Qualcommu. A že výkonu má hodně – nejenže samotný systém běží bez zádrhelů (tomu pomáhá i dobrá optimalizace díky matici hardware Huawei + software Huawei – pozn. redakce), na telefonu Nova 9 si ale můžete dopřát i moderní herní tituly.

Podívali bychom se pod sukni Nově 9, našli bychom tam Snapdragon 778G – to „G“ znamená s ještě lepším grafickým čipem – a to je rozhodně čipset dostačující pro jakoukoliv multimediální zábavu. V sympatickém balíku k němu dostanete 8 GB RAM a 128GB úložiště, ze kterého po prvním spuštění zbyde zhruba 113 GB. Slot na MicroSD telefon nemá. Vejde se tam pouze jedna nanoSIM karta, jakkoliv plastový šuplíček vypadá oboustranně.

Novinka od Huawei nabízí prakticky vškerou moderní konektivitu. Nechybí Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, NFC pro bezkontaktní platby (zatím pouze pro klienty Raiffeisenbank přes appku RaiPay – pozn. redakce) a opomenout nesmíme ani šikovnou a rychlou čtečku otisků v displeji. Na něco ale přece jenom soudruzi z ČLR zapoměli, a sice 5G. Situace je o to kurioznější, že moderní čipset Snapdragon 778G 5G umí, u tohoto modelu je však vypnuto. Podle vysvětlení Huawei je to kvůli certifikačním přím s legislativou USA (využíván je čip od Qualcommu a to je americká firma – pozn. redakce).

Výdrž je kupodivu překvapivá

Huawei jde u modelu Nova 9 tak trochu proti trendu nasazování velkých baterií. Chápu, že tělo chtěl výrobce udržet ve fitness formě a zároveň nemít z telefonu obří placku, takže se u akumulátoru uskromnil a vsadil pouze na 4 300mAh. Co by před pár lety byla zatraceně velká baterie, je dnes neobvyklý podprůměr.

Každopádně telefon se chlubí mnohem zajímavější praktickou výdrží. Není to sice celovíkendový držák, ale ani bych jej neoznačoval za uťápnutý jednodenní telefon. Nova 9 zmákne celý pracovní den s několika telefonáty, odepisováním na e-maily i přehráváním hudby do sluchátek a u večeře ji zbývá více než třetina nádrže. Rychlost nabíjení s výkonem 66 W je navíc úchvatná, takže za necelých 40 minut jste z 0 opět na 100 %. Chybí snad jenom to bezdrátové dobíjení…

Fotoaparát potřebuje víc péče

Fotoaparáty na zádech má sice Nova 9 pěkně poskládané, jde ale o naprosto klasický tandem hlavního snímače, širokáče a dvou polo-zbytečných kamer. Primární fotočip má rozlišením 50 Mpx, clonu f/1.9 a podporuje i fázové ostření – žel bohu, je tu jenom elektronická stabilizace. Snímky produkuje věrné realitě a také výborně ostré (standardní rozlišení 12,5 Mpx – pozn. redakce). Občas mi ale auto-ostření haprovalo, takže dokud to Huawei neopraví, momentky typu „vytáhnu mobil a udělám cvak“ nelze doporučit.

Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

Sekundární 8Mpx snímač se hodí pro širokoúhlé fotky, má totiž šíři záběru 119 stupňů. Je tím pádem ideální pro focení vysokých budov nebo interiérů. Jenom pozor, protože není tak ostrý, takže po zazoomování je patrné slévání textur a šum. Nefalšovanou radost mám ale z 32Mpx selfie kamerky. Ta pořizuje fotky v plném rozlišení a mladá generace si s Novou 9 přijde na své – fotky čelním snímačem vypadají skvostně.

Kombinace dvou lepších fotoaparátů dobře pracuje i v noci. Stačí vám klidná ruka a prosvětlí i temnou uličku nebo vchod do budovy. Jakmile ale fotíte něco dynamického, spolehněte se na máznutý obraz a velké množství šumu. Dva zbylé snímače mají sloužit pro makro a portréty. Záměrně však říkám „mají“. Portréty by telefon se svým výkonem zvládl i softwarově a na 2Mpx makro snímač je tu zase nevhodná stabilizace. Ostré makro obrázky lze zachytit jenom s vypětím všech sil a kvalita snímače je tak nízká, že stejně nestojí za moc.

Rozvržení fotoaplikace je klasické, jak jej známe i ze starších telefonů oblíbeného výrobce z Číny. Prim tak hraje pás režimů, zleva noc, portrét, foto, video, speciální režim vlog pro focení či natáčení přední i zadní kamerou simultánně a nakonec kolonka „další“ pro výběr dalších méně oblíbených foto-módů. Video umí Nova 9 natáčet v HD, Full HD i 4K rozlišení, a to jak ve 30, tak v 60 FPS. Nejlepší elektronickou stabilizaci přitom máte v kombinaci Full HD a 30 FPS.

Jak fotí Huawei Nova 9?

Ukázka: noční snímky

Huawei zpátky na značkách!

Huawei si pro svůj velkolepý návrat do říše mobilních telefonů vybral vlastně celkem dobrý model. Nova 9 je smartphone s pěknou výbavou, nevysokou cenou a mladistvým vzhledem, který rozhodně dokáže upoutat. Problém s chybějícími aplikacemi byl zažehnán enginem Petal Search a také veskrze intuitivní aplikací Gspace, která emuluje i oficiální aplikace od Googlu.

Huawei Nova 9, recenze
Huawei Nova 9, recenze

Nojo, jenomže si někdejší čínský král nevybral zrovna ideální čas. Do Česka totiž na konci října doputuje model Honor 50 od dříve dceřinné značky. A ten má být až na pár výjimek kompletně stejný jako Nova 9. Rozdíly, co by se za nehet vešly, jsou však přímo stěžejní. Novinka od Honoru totiž umí 5G, má 108Mpx fotoaparát a disponuje kompletními Google službami, včetně třeba Google Pay. A vy už asi víte, co to pro Huawei může znamenat…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus designPlus fotoaparát potřebuje vylepšit
Plus displejPlus chybí audiojack
Plus systém hodně dospělPlus neumí 5G
Plus výkonPlus absence bezdrátového nabíjení
Plus selfie kamerkaPlus cena
Plus komplet prodejní balení

Komentáře


Nejnovější články