Horko vs. zima: Vadí teplotní výkyvy dnešním smartphonům?

Luboš Srb

V pokračování naší rubriky Pohled redaktora jsem se zaměřil na téma, které je aktuální přes léto i v zimě. Může smartphone či běžný telefon utrpět nějaké poškození vlivem teplotních výkyvů? Ať už jde o extrémní horko či extrémní zimu. (aktualizováno 19.1. 2016 – původně článek vyšel 15. května 2014)

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Teplo, zima, déšť, .. znáte to. Jak se říká, člověku se nikdy nedá zavděčit, pořád se mu bude zdát, že je buď hrozné horko nebo hrozná zima. Co v takových případech zažívá náš mobilní telefon? Dokáže se s těmito nepříznivými podmínkami vypořádat lépe, než většina paběrkujících lidí? Nebo jsou tu nějaké hrozby, o kterých by měl majitel telefonu, takže takřka každý, vědět?

Ideální pokojová teplota, kterou lidé považují za komfortní, se pohybuje v rozmezí 18 – 24 stupňů Celsia. U mobilních telefonů je to přibližně stejné, například Apple doporučuje teplotu kolem 22 stupňů Celsia. Co se ale může stát, když teplota začne stoupat? Překročí 30 stupňů, poté 35, 40, atd. Kde je hranice funkčnosti? Zde je potřeba říci, že u každého telefonu to může a zpravidla bývá jiné. Pokud se budu držet od výrobců doporučované max. okolní teploty, u Applu je to až 35 stupňů během používání a až 45 stupňů Celsia při nepoužívání, u LG až 50 stupňů Celsia bez rozlišení, zda telefon uživatel aktivně využívá či nikoliv, a ostatní výrobci se pohybují také zhruba v tomto rozmezí.

Když dojde k překročení těchto hranic, většinou to neznamená konečnou, telefony fungují dále, ale … mohou začít vykazovat známky zhoršené funkčnosti, rychleji se vybíjet a hlavně, hrozí exploze baterie v telefonu. Proto je lepší tyto hranice nepokoušet, jak se říká, nehrát si s ohněm. Zde by mohly nastat skutečně nepříjemné následky. Z tohoto důvodu se telefony mohou i sami vypnout, pokud teplota překročí doporučenou hranici. Nutno ještě podotknout, že během nabíjení telefonu je tato maximální hranice běžně o 5 stupňů nižší.

Na opačné straně jsou teplotní minima. Po jejich překročení již nehrozí takové scénáře, jako je exploze baterie. I tak ale mohou být nepříjemné. Hrozí opět omezení funkčnosti telefonu a některých jeho součástí. Z praxe mám vyzkoušeno, že výrobci například omezují funkčnost fotoaparátu, který nenechají uživatelem spustit, či zhoršená odezva dotykového displeje. Ve kterých teplotách to je, však nedokážu přesně říci. Opět se tedy budu držet spíše doporučení ze strany výrobců. V tomto ohledu charakteristický Apple doporučuje používat telefon jen do 0 stupňů Celsia a při nepoužívání garantuje až -20 stupňů Celsia, ostatní výrobci opět používání a nepoužívání telefonu nerozlišují a spodní hranici mají nastavenou kolem -10 stupňů Celsia.

V obou případech by si měl člověk dávat pozor na vlhkost, koneckonců i to je charakteristické počasí – déšť. Pokud prší, asi každého napadne telefon raději schovat a nevystavit jej zmoknutí, pokud tedy telefon nedisponuje některou z certifikací normy IPxx, například IP67, díky které se můžeme se zařízením klidně i vykoupat a nic se mu nestane. Když ale máme extrémní teplo či zimu, mohou se nám potit ruce či kapsy a telefon tak bude opět vystaven vlhkosti. A i když nepřekročíme doporučené teplotní hranice od výrobců k danému produktu, můžeme přijít o záruku. V navlhlém telefonu se automaticky po vniknutí vlhkosti změní barva štítku uvnitř telefonu a na poškození vzniklá touto situací se záruka nevztahuje.

Přes léto, přes zimu a v jakýchkoliv nepříznivějších podmínkách doporučuji starat se o telefon co nejlépe, a to nejen dávat pozor na nějaká mechanická poškození, ale brát v potaz i hrozící nebezpečí přehřátí, zmražení či navlhnutí telefonu. V každém originálním balení najdete návod a v něm se dočtete, v jakém teplotním rozsahu doporučuje výrobce provoz vašeho telefonu. A pokud se zákazník doporučení bude držet, rozhodně může předejít nemile překvapujícím situacím.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články