Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Horko vs. zima: Vadí teplotní výkyvy dnešním smartphonům?

  |  14 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V pokračování naší rubriky Pohled redaktora jsem se zaměřil na téma, které je aktuální přes léto i v zimě. Může smartphone či běžný telefon utrpět nějaké poškození vlivem teplotních výkyvů? Ať už jde o extrémní horko či extrémní zimu. (aktualizováno 19.1. 2016 – původně článek vyšel 15. května 2014)

Teplo, zima, déšť, .. znáte to. Jak se říká, člověku se nikdy nedá zavděčit, pořád se mu bude zdát, že je buď hrozné horko nebo hrozná zima. Co v takových případech zažívá náš mobilní telefon? Dokáže se s těmito nepříznivými podmínkami vypořádat lépe, než většina paběrkujících lidí? Nebo jsou tu nějaké hrozby, o kterých by měl majitel telefonu, takže takřka každý, vědět?

Ideální pokojová teplota, kterou lidé považují za komfortní, se pohybuje v rozmezí 18 – 24 stupňů Celsia. U mobilních telefonů je to přibližně stejné, například Apple doporučuje teplotu kolem 22 stupňů Celsia. Co se ale může stát, když teplota začne stoupat? Překročí 30 stupňů, poté 35, 40, atd. Kde je hranice funkčnosti? Zde je potřeba říci, že u každého telefonu to může a zpravidla bývá jiné. Pokud se budu držet od výrobců doporučované max. okolní teploty, u Applu je to až 35 stupňů během používání a až 45 stupňů Celsia při nepoužívání, u LG až 50 stupňů Celsia bez rozlišení, zda telefon uživatel aktivně využívá či nikoliv, a ostatní výrobci se pohybují také zhruba v tomto rozmezí.

Když dojde k překročení těchto hranic, většinou to neznamená konečnou, telefony fungují dále, ale … mohou začít vykazovat známky zhoršené funkčnosti, rychleji se vybíjet a hlavně, hrozí exploze baterie v telefonu. Proto je lepší tyto hranice nepokoušet, jak se říká, nehrát si s ohněm. Zde by mohly nastat skutečně nepříjemné následky. Z tohoto důvodu se telefony mohou i sami vypnout, pokud teplota překročí doporučenou hranici. Nutno ještě podotknout, že během nabíjení telefonu je tato maximální hranice běžně o 5 stupňů nižší.

Na opačné straně jsou teplotní minima. Po jejich překročení již nehrozí takové scénáře, jako je exploze baterie. I tak ale mohou být nepříjemné. Hrozí opět omezení funkčnosti telefonu a některých jeho součástí. Z praxe mám vyzkoušeno, že výrobci například omezují funkčnost fotoaparátu, který nenechají uživatelem spustit, či zhoršená odezva dotykového displeje. Ve kterých teplotách to je, však nedokážu přesně říci. Opět se tedy budu držet spíše doporučení ze strany výrobců. V tomto ohledu charakteristický Apple doporučuje používat telefon jen do 0 stupňů Celsia a při nepoužívání garantuje až -20 stupňů Celsia, ostatní výrobci opět používání a nepoužívání telefonu nerozlišují a spodní hranici mají nastavenou kolem -10 stupňů Celsia.

V obou případech by si měl člověk dávat pozor na vlhkost, koneckonců i to je charakteristické počasí – déšť. Pokud prší, asi každého napadne telefon raději schovat a nevystavit jej zmoknutí, pokud tedy telefon nedisponuje některou z certifikací normy IPxx, například IP67, díky které se můžeme se zařízením klidně i vykoupat a nic se mu nestane. Když ale máme extrémní teplo či zimu, mohou se nám potit ruce či kapsy a telefon tak bude opět vystaven vlhkosti. A i když nepřekročíme doporučené teplotní hranice od výrobců k danému produktu, můžeme přijít o záruku. V navlhlém telefonu se automaticky po vniknutí vlhkosti změní barva štítku uvnitř telefonu a na poškození vzniklá touto situací se záruka nevztahuje.

Přes léto, přes zimu a v jakýchkoliv nepříznivějších podmínkách doporučuji starat se o telefon co nejlépe, a to nejen dávat pozor na nějaká mechanická poškození, ale brát v potaz i hrozící nebezpečí přehřátí, zmražení či navlhnutí telefonu. V každém originálním balení najdete návod a v něm se dočtete, v jakém teplotním rozsahu doporučuje výrobce provoz vašeho telefonu. A pokud se zákazník doporučení bude držet, rozhodně může předejít nemile překvapujícím situacím.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
8 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
AlešRoboAdamJandaXzeit Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Kubyk002
Kubyk002

https://www.youtube.com/watch?v=h2xnWH724Ho
Viz video, telefon přežije i nějakých -8°C(co je v mrazáku) tak i nějakých 200°F(což je necelých 95°C), jen při těch 95 mu totálně klekne baterie(byla plně nabitá, před testem :) )

Hadas
Hadas

V mrazáku -8°C ? Spíš -18°C až -22°C

Xzeit
Xzeit

Spíš mínus 17 až mínus 23 aspoň u mého mrazáku

Aleš
Aleš

Galaxy s7 edge po cca 20 minutách používání a teplotě kolem nuly zamrznul. Display a potom i celý systém. Nešel ani restart. Baterie kolem 40 pct. Potom začal zamrzat i při pokojové teplotě. V servisu se chyba neprojevuje.. Ještě jedna reklamace a budu žádat vrácení peněz.

Pavel
Pavel

A jak je to se smartphonem, když ho používám jako navigaci v autě, kde na něj praží slunce – mám zapnutou klimatizaci, takže teplota až tak vysoká není, ale přeci jen je vystaven slunečnímu záření… Nevadí mu to?

blue.sun
blue.sun

Chce to bílý telefon a ten se tolik od přímého slunce nerozpálí. :-) Ne, za ty roky, co jezdím s telefony jako navigací, se žádnému ještě nic nestalo.

Luboš Srb
Luboš Srb

Vadí jakékoliv extrémní teploty, to ničí baterii. Takže pokud teoreticky klimatizace dobře ochlazuje telefon a tedy i ukrytou baterii, nebude to zas takový problém. Ale stačí si to ověřit, jestli telefon příliš hřeje v oblasti baterie nebo ne.

Ondra
Ondra

Co se teploty týče tak stačí jedna z x aplikací která vám teplotu baterie ukáže a pokud by to lezlo do extremu něco uděláte (několikrá jsem byl na 44°C a všechno ok)

jarousek
jarousek

Znamemu praskl plast s dotykem pri vystupovani z auta. Novy pristroj, stary 3 dny. Rozdil teplot. Reklamace neuznana – mechanicka zavada. Porizovaci cena mobilu 2900,- Kc. Cenovy navrh nezarucni opravy na vymenu sklicka s dotykem v autorizovanem servise 1900,- Kc. Pri nesouhlasu s opravou si servis uctuje 800,- za zjisteni zavady, ktera byla uvedena pri dotazu na opravu. Takze pozor, tyto zavady se vyskytuji a myslim, ze takovych nestastniku bude vice. Ovsem bez naroku na zarucni opravu.

spook79
spook79

Ja mám fón poistený v rámci paušálu, takže toto nemusím riešiť.

Robo
Robo

Nič v zlom ale „poistenie smartfónu v rámci paušálu“ nie je nič iné ako marketingovo-zlodejský ťah operátora na zákazníka ako od neho „vytrieskať“ čo najviac peňazí. Logicky by ti mali po zmluvnom a bezškodovom ukončení paušálu vrátiť poisťovaciu čiastku!!!!! Zo zákona ti vyplýva 2 ročná záruka a tá sa vzťahuje na všetko!!!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení