Recenze Honor 90 – Svěží stylovka s nádechem vyšších tříd

Tomáš Rajnoch
  • Honor má za sebou již mnoho povedených smartphonů
  • Nyní přichází s vyšší střední třídou v podobě Honoru 90
  • Má elegantní design, povedené fotoaparáty a solidní specifikace
Honor 90
Honor 90

Společnost Honor je na trhu již 10 let, a za tu dobu si vybudovala skutečně dobré jméno. Již od svých počátků se jednalo o výrobce smartphonů, jenž spadal pod větší Huawei. V roce 2021 však představil svůj první telefon, na kterém dělal kompletně sám bez pomoci „většího brášky“. Aktuálně na trh posílá model Honor 90. Jedná se o telefon spadající do vyšší střední třídy, který má mnoho trumfů v rukávu.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jednou z největších předností se může stát prémiový design. Ten Honor navíc doplnil o tři zadní fotoaparáty a solidní vnitřnosti. I přesto je ale konkurenční boj nelítostný a Honor 90 to nebude mít jednoduché. Dokáže i přesto uspět?

Honor 90: specifikace

Konstrukcekov + plast, 161,9 × 74,1 × 7,8 mm, 183 g
Displej6,7″, AMOLED, 120 Hz, 2664 × 1200px, poměr stran 20:9, jemnost 435 PPI
Operační systémAndroid 13 + Magic OS 7.1
Čipset8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1
Paměť12 GB RAM, úložiště 512 GB
Fotoaparáttři objektivy (200 Mpx hlavní, 12 Mpx ultra široký, 2 Mpx hloubkový), clona f/1.9 + f/2.2 + f/2.4, gyro-EIS, LED blesk; selfie 50 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, čtečka otisků prstů v displeji
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 66 W
Cena a dostupnost14 990 Kč, červenec 2023

Zbytečná očekávání v balení

Stále více výrobců z prodejních balení odstraňují některé předměty. Ať už z ekologického nebo ekonomického důvodu. A tento trend bohužel dopadl i na Honor 90. Na první pohled to nevypadá, ale ve velké krabičce naleznete jen nutný základ. Krom telefonu je přítomen USB-A / USB-C kabel na nabíjení, technické brožurky a jehla na vytáhnutí SIM. Na adaptér do sítě či dokonce základní silikonový obal se bohužel nedostalo.

Balení je chudé
Balení je chudé

Kvalitně zpracovaná stylovka

Nový Honor 90 rozhodně nepatří mezi levné smartphony, což se pochopitelně odrazilo na zpracování a designu, který se nese v duchu aktuálních trendů. Konstruktéři pro výrobu zvolili dva materiály – kov a plast. Zadní strana je zpracována z kvalitního plastu s matnou úpravou. Zelená barva navíc telefonu opravdu sekne. Po stranách jsou záda zaoblena, díky čemuž se Honor 90 drží v ruce dobře, a to i přes své rozměry.

Zaoblená záda plynule přechází v kovový rámeček. Ten je vyveden ve stejné barvě. Úprava ale není matná, je lesklá. Tato kombinace telefonu dodává určitý punc elegance. Z profilu následně novinka působí tenčeji, než tomu ve skutečnosti je. V řeči čísel se tloušťka zastavila na příjemných 7,8 mm. Na výšku má telefon 161,9 mm. I přes své rozměry je ale ergonomie povedená a problém není ani při delším držení smartphonu.

Honor 90
Honor 90

Z přední strany je pochopitelně poměrně velký displej s malými rámečky a malým průstřelem pro přední fotoaparát. Po bocích je zobrazovač stejně jako záda lehce zaoblen. Pod panelem je umístěna spolehlivá a rychlá čtečka otisků prstů.

Jen nutný základ po stranách

Lesklý kovový rámeček Honoru 90 pochopitelně hostí všechny důležité ovládací prvky. Po pravém boku je zhruba v polovině umístěno zamykací tlačítko. Nad ním je přítomna kolébka hlasitosti. Tlačítka krásně sedí a nijak se nevyklají. Taktéž jejich umístění je naprosto pohodlné pro ovládaní jednou rukou. Protější strana je prázdná stejně jako ta horní.

Zajímavější věci se odehrávají vespod. Tradičně uprostřed máme USB-C konektor. Po své levici hostí šuplík pro SIM kartu a po pravici průduchy pro samotný reproduktor. Stereo reprodukce by této novince rozhodně slušela. Reproduktor je alespoň kvalitní a hlasitý.

Spodní část telefonu
Spodní část telefonu

Dva vystouplé kruhy pro fotoaparáty

Dnes už snad v každém smartphonu fotomoduly výrazně vystupují. To platí i pro Honor 90, který vsadil na dva samostatné šišaté moduly. Ty jsou po bocích zkoseny směrem k zádům a nesou lesklou úpravu v barvě telefonu. Horní výstupek následně skrývá dva fotoaparáty. Ten pod ním jeden, společně s dvojitým LED bleskem.

Detail na fotoaparát
Detail na fotoaparát

Podívaná ve velkém stylu

Konstruktéři z Honoru nasadili nasadili velký 6,7palcový AMOLED displej s FullHD+ rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí. Telefon si navíc sám dokáže určit, zda-li potřebuje 60 či oněch 120 Hz. Baterie je tudíž šetřena a displej běží plynule za každé situace. Příjemně potěší i svítivost panelu. Ta se zastavila na 1 600 nitech, což je opravdu působivé číslo, které mnohdy nenabízí ani vlajkové modely. Ani při přímém slunečním svitu není s viditelností problém. Displej je krásně čitelný za každé situace.

Honor 90
Honor 90

Vše navíc perfektně ovládá automatická regulace jasu. Další předností displeje je filtrace nepříjemného modrého světla v nočních hodinách. O takzvaném Cirkadiánním nočnímu režimu se dozvíte v samostatném článku, který jsme si pro vás připravili. Majitele Honoru 90 ocení taktéž syté barvy, které jsou pro AMOLED panely typické.

V nastavení si navíc můžete sami barvy upravit k oku svému. Telefon dokonce sám reguluje rozlišení obrazovky na základě obsahu. Přítomen je samozřejmě tmavý i světlý režim. Displej Honoru 90 patří mezi ty lepší ve své kategorii.

Android pod rouškou magických úprav

Novinka Honor 90 putuje na pulty obchodů s předinstalovaným Androidem 13, jenž je překryt masivní nadstavbou MagicOS 7.1. Ta v telefonu nenechává kámen na kameni a přidává spoustu možností. Softwarová nadstavba značně připomíná EMUI (systém používaný ve smartphonech Huawei). A ačkoliv již tyto dvě společnosti spolu nespolupracují jako v minulých letech, inspirace zůstala. To ale rozhodně nevadí. MagicOS je příjemnou grafickou nadstavbou, která bere věci po svém.

Honor 90 pohání Android
Honor 90 pohání Android

A to platí i pro ovládání. Mezi gesta patří například potažení po displeji z jeho kraje a následného podržení prstu na zobrazovači. Tím se zobrazí nabídka populárních aplikací. Tahem prstu z horní strany vyrolujete klasickou nabídku přepínačů pro ovládání Wi-Fi a podobně. Pod těmito přepínači jsou umístěny příchozí notifikace. V telefonu následně nenaleznete klasické menu aplikací a všechny máte tedy rozmístěné na plochách.

Magická nadstavba plná možností

MagicOS však toho nabízí ještě mnohem více. Například speciální noční režim nebo šikovné složky na domovské obrazovce. Mohou být klasické ve velikosti ikony nebo větší. Zde vidíte jaké aplikace jsou ve složce a rovnou je můžete otevřít.

Přítomen je i speciální asistent jménem YOYO. Ten může na domovské obrazovce doporučit aplikace, které byste na základě strojového učení v danou chvíli mohli potřebovat. YOYO ale dejte čas, aby se naučil vaše návyky, zprvu to nemusí působit úplně chytře. Asistent navíc dokáže zkopírovat text z obrázku a převést jej do klasického textového souboru.

Honor 90
Honor 90

Notifikace ovládnuté na jedničku

Jednou ze základních funkcí smartphonu je příjem notifikací a upozornění od různých aplikací. Je tedy důležité, aby je telefon měl dobře zvládnuté. V novém Honoru 90 na toto softwaroví vývojaři moc dobře mysleli a do telefonu přináší vše potřebné.

Máme tu tedy například populární Always-On displej. V nastavení lze následně určit jeho časové zobrazení. Pochopitelně nechybí ani zvukové upozornění nebo probuzení obrazovky při příchozí notifikaci.

Displej Honor 90
Displej Honor 90

Systém běží jako z praku

Honor 90 disponuje poměrně masivní nadstavbou, která by v nepravých rukou mohla být pro telefon spíše zátěží než předností. Naštěstí u Honoru si dali na optimalizaci záležet a vše běží na jedničku. Průchod systémem je bezproblémový a svižný, čemuž napomáhá i onen displej s rychlou obnovovací frekvencí.

Problém nenastává ani při několika běžících aplikacích a přepínání mezi nimi. Krásně funguje i režim pro zobrazení dvou aplikací v jeden moment. Za celou dobu testování se telefon nijak nezadýchal ani při náročných úkonech. Honor si rozhodně zaslouží pochvalu.

Optimalizace se povedla
Optimalizace se povedla

Skvělý poměr mezi cenou a výkonem

Telefony v této cenové kategorii již nemusí tolik šetřit, a proto se Honor 90 dočkal solidních vnitřních specifikací. Konkrétně tu běží procesor Snapdragon 7 Gen 1 ve spolupráci s 12 GB RAM, která je virtuálně rozšiřitelná až o dalších 7 GB. Pro bezproblémový chod systému to dostačuje a na své si přijdou také hráči. Ti si zahrají veškeré herní tituly na maximální detaily. Malinko nepříjemné je ale zahřívání. Procesor nemá úplně nejlepší odvod tepla a po delším hraní je telefon nepříjemně teplý.

Nový Honor 90 jsme samozřejmě prohnali populárním Antutu benchmark testem, kde si telefon odnesl solidních 664 301 bodů.

Detail na baterii
Detail na baterii

Baterie bez překvapení

Pod plastovými zády je přítomna baterie o kapacitě 5 000 mAh, což je standard v dnešní době. Tomu odpovídá i výdrž na jedno nabití. Při náročném používání, které zahrnuje hraní her, natáčení videí a brouzdání po internetu, s vámi novinka bez problému vydrží celý den. Při šetrném zacházení s energií se dá s telefonem vydržet i necelé dva dny. Nabití 66W drátovou nabíječkou trvá něco přes hodinu.

Zaměřeno na hlavní senzor

Záda Honoru 90 nesou dva kruhové modely, které skrývají snímače pro pořízení fotografií. Při pohledu na papírové specifikace zjistíme, že hlavní slovo si vzal senzor s rozlišením 200 Mpx se světelností f/1.9. Velikost čipu se následně zastavila na 1/1.4″. Dalším členem party je 12Mpx ultraširoký senzor se záběrem 112° a clonou objektivu f/2.2. Posledním dílkem fotoskládačky se stal 2Mpx senzor pro zachycení hloubky ostrosti. Opomenout nesmíme ani přední 50Mpx fotoaparát, který je velice kvalitní. Se selfie fotkami rozhodně uděláte parádu.

Focení s Honorem 90
Focení s Honorem 90

Při pohledu na hlavní fotoaparát zjistíte, že jeho obří rozlišení využijete jen ve speciálním režimu. V základu Honor 90 fotí na 50 Mpx a používá technologii spojování pixelů. Díky tomu jsou fotky krásně detailní a ostré po celé své ploše. Barvy jsou poměrně syté a výrazné. Ve spojitosti s AMOLED displejem to ale vypadá působivě. Živé barvy naštěstí můžete vypnout a pořizovat fotky s reálnějším zobrazením. V PRO režimu navíc můžete zvolit do jakého formátu fotit, na výběr je mezi JPEG a RAW.

Jakmile začnete fotit ultraširokým senzorem, tak vás možná malinko zklame jeho šíře záběru, která je o nějakých 8° menší, než je tomu u konkurence. A je to bohužel znát. Do záběru nedostanete tolik obsahu. I přesto ale širokými fotkami uděláte parádu, například v přírodě nebo při focení vzdálených objektů. Majitele potěší také sjednocené barvy s hlavním snímačem. Nechtěný efekt rybího oka je eliminován a kvalitním fotkám nic nebrání.

Detail na fotoaparát
Detail na fotoaparát

Podívat se musíme taktéž na noční focení. Pro klasický i ultraširoký senzor je k dispozici noční režim, jenž prodlouží uzávěrku a pomůže dostat do čipu více světla. Nutno dodat, že u Honoru 90 to funguje skvěle. Při focení hlavním senzorem jsou fotky barevně věrné a je eliminován nepříjemný šum. Snímač si poradí taktéž s pouličním osvětlením a dokáže neutralizovat efekt žlutého světla. U širokého senzoru jde kvalita dolů, avšak ne nijak razantně.

Zapomenout nesmíme ani na natáčení videa. Čip dokáže natáčet při maximálním rozlišení 4K a 30 fps. Lepším výsledkům zde napomáhá umělá inteligence, která zlepšuje barevné podání. Funguje zde i chytré zachycení. Jakmile se na videu někdo usměje, tak telefon automaticky pořídí fotografii. Nutno však dodat, že tato funkce není stoprocentní. U natáčení videa potěší solidní stabilizace videa.

Jak fotí Honor 90?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: ultraširoké fotografie

Ukázka: 2násobný hybridní zoom

Ukázka: noční fotografie

Ukázka: makro fotografie

Střední třída s vysokými ambicemi

Novinka Honor 90 na to jde opravdu chytře. Za poměrně solidní cenu, která se pohybuje okolo hranice 14 990 korun, toho totiž nabízí opravdu mnoho. Častokrát navíc nakukuje do vyšší třídy – například svým povedeným displejem nebo hlavním fotoaparátem. Telefon je nositelem kvalitního zpracování a elegantního designu. Naopak novinka lehce strádá v oblasti řešení odvodu tepla.

Proti konkurenci však Honor vytasil opravdu těžký kalibr. A kdo se novince postaví? Tak například Motorola Edge 30 Ultra (recenze) nebo OnePlus 10T.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus hlavní fotoaparátPlus horší odvod tepla při zátěži
Plus krásný displejPlus záběr ultra širokého fotoaparátu
Plus optimalizace softwaruPlus samotný reproduktor
Plus dostatek výkonu
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články