Mobilizujeme.cz

Google oficiálně představil nový Android 4.4 KitKat a Nexus 5

  |  5 komentářů  |  autor:

Google dlouho s představením nového Androidu 4.4 KitKat a Nexusu 5 otálel, až do dnešního Halloweenu. Před několika okamžiky ale čekání ukončil, všem spekulacím je tedy konec.

Android v posledních verzích 4.1, 4.2 a 4.3 nesl společný přídomek Jelly Bean, což naznačovalo, že změn jsme se moc nedočkali. Ačkoliv nová verze KitKat má nové jméno, stále jde o označení, které poposkočilo o desetinku na verzi 4.4. Takže ani tentokrát nečekejte žádné výrazné změny, jako v případě nedávného iOS 7 oproti verzi iOS 6. Tedy ty změny, které budou většině uživatelům přímo na očích..

Novinky v Androidu 4.4 KitKat

Fullscreen mód pro fotky, videa, knihy, mapy a hry

Největším vylepšením, které jistě uvítají všichni dosavadní majitelé smartphonů či tabletů s posledními verzemi Androidu, kdy zároveň využívají softwarové klávesy, je nový fullscreen mód pro fotky, videa, knihy, mapy a hry. Zařízení tak využije doslova celý dotykový displej pro danou aplikaci, nebude vám překážet notifikační lišta či ovládací systémové tlačítka. Pro přechod mezi fullscreen režimem do normálního režimu pak stačí jen swipe gestem přejet od horní či spodní strany displeje.

Android se zaměřil na levnější zařízení

Googlu bylo jasné, že spojení Android a levné zařízení (které je pochopitelně vybaveno levným a slabším hardwarem) zkrátka nejde k sobě. Takové smartphony i tablety s Androidem byly akorát tak na ostudu. A to by se nyní mělo změnit. Nový Android 4.4 KitKat vyžaduje jen 512 MB RAM operační paměti pro plynulý běh.

Dá se očekávat, že se tato verze Androidu podílí i na rozvoji dalších typů zařízení, nejen smartphonů a tabletů, ale smysl díky nižší hardwarové náročnosti dává také například u doplňkových produktů jako jsou chytré brýle Google Glass či chytré hodinky.

Nová zamykací obrazovka a grafika

Google přidal na zamykací obrazovku ikonku s možností rychle přejít do fotoaparátu. Změnou prošla také grafika, a to na první pohled zejména u notifikační lišty, kde již nebudou barevné ikonky Androidu, ale budou čistě bílé/šedé. Notifikační lišta i spodní lišta s ovládacími tlačítky jsou nově průhledné. V menu pak zmizala záložka s widgety, které se přidávají už jen skrze jednotlivé plochy delším přidržením prstu na volném místě displeje.

Integrace SMS do Hangouts

Ať už chcete napsat SMS/MMS zprávu či chatovat s dalšími lidmi na Androidu či Google+, vše najdete přehledně v jedné jediné aplikaci Hangouts. Dá se tak očekávat úspora na platbách za klasické SMS, místo kterých nyní elegantně můžete využít psaní přes chatovací Hangouts. A pokud by Hangouts pro vás nebylo to pravé, můžete funkci klasických SMS/MMS nastavit třeba aplikaci Messenger od Facebooku a používat tak opět jen jednu jedinou aplikaci pro vaší rychlou komunikaci s přáteli.

Zaznamenávání obrazovky do videa

Nově bude možné nejen dělat screenshoty obrazovky, ale také zaznamenávat vše, co se na displeji děje, pomocí videa. Zjistili jsme však, že to půjde jen pomocí programu Android Debug Bridge, takže se nevyhnete připojení k počítači, navíc je omezena délka pro záznam videa na 3 minuty a kvalita se vyšplhala jen na framerate 16 fps. Video pak je následně možné sdílet rovnou z telefonu, kam se ukládá.

Nízkoenergetickynáročné senzory

S novým Androidem přijdou také nové senzory pro pohyb. Jako první je má Nexus 5 a jedná se o detektor kroků a čítač senzorů. Díky hardwarovému oddělení ušetří energii a telefon nebude muset okamžitě aktivovat náročnější gyroskop, akcelerometr a jiné.

Nové karty v Google Now

Po přejetí prstem od spodu displeje přejdeme do služby Google Now, novinkou v ní jsou nové karty. Google uvádí, že například bude možné sledovat změny a novinky na vybraných webových stránkách, mít k dispozici zajímavé údaje ohledně okolních obchodů a atrakcí apod.

Tisk dokumentů a souborů přes HP tiskárny

KitKat umožní přímý tisk dokumentů a dalších souborů přímo z mobilního telefonu či tabletu na spárovaných HP tiskárnách, bez dodatečných dalších aplikací.

Další novinky uvidíte například na tomto delším videu.

Android 4.4 KitKat se objeví nejprve na novém referenčním smartphonu Googlu – Nexusu 5. V dalších týdnech bude zdarma ke stažení také pro modely Nexus 4, 7, 10, Samsung Galaxy S4 Google Play Edition a HTC One Google Play Edition. Na seznamu naopak překvapivě chybí Galaxy Nexus. Dá se očekávat, že další výrobci tento update přinesou pro některá svá zařízení. Otázkou je jako vždy – kdy.

Nexus 5, žádné překvapení

Tento dlouho očekávaný smartphone netřeba dlouho představovat, veškeré parametry již dlouho předem „unikly“ na internet, můžete se podívat do našeho katalogu mobilů na podrobné specifikace Nexusu 5 nebo si přečíst naší podrobnou recenzi Nexusu 5.

Ve zkratce, novinka disponuje nejnovějším Androidem 4.4 Kitkat, dotykovým 5″ IPS LCD displejem s Full HD rozlišením, čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 800, grafikou Adreno 330, operační pamětí 2 GB RAM či 8 Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací. Baterie má kapacitu jen 2.300 mAh, což bude zřejmě achillovou patou telefonu pro ty, kteří nechtějí každý den nabíjet. Ale zatím nepředbíhejme.

Nexus 5 půjde do prodeje během listopadu (okamžitě po představení byl totiž beznadějně vyprodán, a tak první kusy od 1. listopadu již nejsou k dispozici) za cenu 349$, což je v přepočtu jen zhruba 6 600 korun bez daní. Uvidíme ale, za kolik jej nakonec nabídnout české obchody, skrze Google Play totiž zatím v ČR není možné nakupovat.

http://www.youtube.com/watch?v=hQ0XTJqFLIE

ČLÁNKY:, , , , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

24. 9. 2017  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

DNES  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

DNES  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení