Donald Trump kritizuje Evropskou unii. Poškozuje prý zájmy amerických firem

Daniel Smetana
Donald Trump | foto: Reuters
Donald Trump | foto: Reuters

Trump kritizoval EU za její přístup k americkým firmám, jako Apple, Google a Meta. Tvrdí, že regulace a pokuty poškozují americké zájmy.

Trump ostře kritizuje EU

Bývalý americký prezident Donald Trump ostře odsoudil Evropskou unii za její přístup k americkým technologickým firmám, jako jsou Apple, Google a Meta. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu označil kroky EU vůči těmto společnostem za formu zdanění a varoval, že regulace poškozují americké zájmy.

Evropská unie je dlouhodobě známá jako jeden z nejpřísnějších regulátorů technologických společností. Často se zaměřuje na různé antimonopolní praktiky a ochranu uživatelů. Jedním z nejvýraznějších případů bylo rozhodnutí z roku 2016, kdy EU nařídila Applu vrátit 13 miliard eur (cca 351 miliard Kč) Irsku za neoprávněné daňové výhody. Konkrétně tento krok Trump označil za příklad značně nespravedlivého postihu americké firmy.

Podle Trumpa EU využívá legislativu k tomu, aby si jen zajistila příjmy z pokut a stěžuje americkým firmám podnikání. Apple, Google a Meta tak čelí nejen obrovským finančním sankcím, ale i dalším rizikům, které často vyústí v nucené změny v jejich obchodních modelech.

Donald Trump a Elon Musk | foto: Reuters
Donald Trump a Elon Musk | foto: Reuters

Pokuty, regulace a vztahy USA s EU

V posledních letech Evropská unie významně zpřísnila své postupy vůči technologickým gigantům. V roce 2024 čelil Apple další pokutě. Tentokrát ve výši 1,8 miliardy eur (přibližně 48,6 miliardy Kč), a to za blokování levnějších nabídek hudebních streamovacích služeb. Pokuta se nevyhnula ani společnosti Meta a Google je pro změnu podezřelý ze zneužívání svého dominantního postavení.

Jedním z klíčových nástrojů EU je Akt o digitálních trzích (DMA), který zavádí přísná pravidla pro technologické platformy. Firmy, které poruší jeho ustanovení, mohou být pokutovány až do výše 10 % svých globálních ročních tržeb. Tato pravidla mají zajistit férovější prostředí. To se hodí menším firmám, které se snaží prorazit, ale velcí hráči často musí měnit své dosud zavedené praktiky, čímž samozřejmě přichází o zisk.

Trumpovy vztahy s technologickými lídry byly během jeho prvního prezidentství rozporuplné. Zatímco veřejně kritizoval Marka Zuckerberga (Meta) a Google, tak naopak udržoval blízké vztahy s Timem Cookem (Apple) a Elonem Muskem (Tesla). A právě Musk se stal během voleb jeho největším spojencem. Celkově to ale nyní vypadá, že se Trump rozhodl kopat za všechny americké firmy na všech frontách.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Daniel Smetana - Redaktor

Biolog, biohacker a sportovec, ale první opravdový koníček spočíval v hrabání se ve stařičkém Windows Mobile. Od té doby moderní mobilní technologie a inovace doprovází můj život. Nyní jsou mým hlavním zájmem nové trendy ohledně wearables a zdraví.


Komentáře


Nejnovější články