Recenze iPhone 12 Mini – Když jsou malé telefony zatraceně cool
- Apple letos přispěchal hned s čtveřicí nových iPhonů s pořadovým číslem 12
- Možná nejzajímavější z nich je také ten nejlevnější, jmenuje se iPhone 12 Mini
- Zaujme na dnešní poměry nebývale kompaktními rozměry, leč moderním zpracováním
- Je tohle přesně to, co zákazníci chtějí, anebo už malým telefonům odzvonilo?

Apple iPhone 12 Mini: specifikace
Konstrukce | hliník a sklo + keramika, 131,5 × 64,2 × 7,4 mm, 133 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 5,4″, Super Retina XDR OLED, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 476 ppi |
Operační systém | iOS 14 |
Čipset | 6jádrový, 3,1 GHz, Apple A14 Bionic |
Paměť | 4 GB RAM, 64/128/256 GB úložiště, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 120°), clona f/1.6 + f/2.4, OIS, až 5× digitální zoom, duální LED blesk, Deep Fusion; přední 12 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.0, Lightning + MagSafe, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID, stereo reproduktor |
Baterie | 2 227 mAh, rychlonabíjení 20 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W, bezdrátový MagSafe 12 W |
Cena a dostupnost | od 21 990 Kč, listopad 2020 |
Za zapůjčení děkujeme Alza.cz, kde můžete smartphone zakoupit!
Obsah balení
- telefon iPhone 12 Mini
- jehla na SIM kartu
- USB-C / Lightning kabel
- technická brožurka a základní průvodce
- 1× samolepka Apple
Prodejní balení letošních iPhonů bylo neuvěřitelně diskutovanou záležitostí. Americký výrobce z Cupertina totiž absolutně vynechal svá oblíbená sluchátka EarPods. Což o to, na to jsou už androidoví uživatelé víc jak dva roky zvyklí. Apple ale jakoby chtě nastartovat nový trend odebral z krabičky i adaptér do zásuvky. Názor si na to jistě uděláte sami, nelze o tom ale neinformovat, protože případní zájemci by pak mohli být nemile překvapeni, jak byli ochuzeni.

Designový návrat ke kořenům
Apple se po letech, kdy jeho designovému oddělení lahodily oblé rohy a všechno tak nějak „víc trendy“, vrací zpět k začátkům slavné éry iPhonů. A nemyslím tím první iPhony, které byly taky oblé. Myslím generaci iPhonu 4 a posléze především iPhonu 5, ze kterých se letošní iPhony do jednoho berou největší inspiraci.
Strany jsou tedy jasně hranaté, rovné, nikoliv oblé jako u minulé generace. Jablečný telefon díky tomu jednoduše postavíte a na rovné ploše bez problému stojí. Strany ale nejsou ostré a výborně se díky nim přístroj drží, což platí dvojnásob u malého chlapíka jménem iPhone 12 Mini.
Ptáte se, jestli je designová obměna dobře nebo špatně? Za mě jednoznačně správně. iPhone to dělá ještě víc odlišným od konkurence a tím pádem originálnějším. Ani bych se nebál označit redesign za jeden z hlavních argumentů pro meziroční výměnu, jestli to tak s iPhony provádíte.
V malém iPhonu…
Strany jsou jak již zaznělo pěkně rovné a nenajdeme na nich nic, co by tam nemělo co dělat. Horní hrana je čistá, pevnou a nepoddajnou hliníkovou konstrukci tam narušuje snad jenom plastový předěl; zpracování iPhonu je opět mistrné a ohnout snad ani nejde. Dole je mikrofon, repráček a Lightning port pro nabíjení.
Vpravo pak dlouhé tlačítko zapínání, na protilehlé straně rozdělený regulátor hlasitosti a hardwarový přepínač. Zadní strana je z lesklého skla, logo výrobce je uprostřed a v levém horním rohu najdeme modul fotoaparátu. Ten je stejný jako u iPhonu 11, tedy dvě kamerky pod sebou, mikrofon a duální LEDka. Apple vždy uměl čistý design a tady je to jasně patrné – vše je na svém místě.
… displej tak akorát
Přední profil je samozřejmě plochý, jak má Apple ve zvyku. Podívanou na displej narušuje snad jen výřez a na dnešní poměry už docela znatelné okraje. Jak jsem v minulosti Apple za nastolení úzkých rámečků chválil, po pár letech beze změny už je třeba kritizovat. Konkurence je dál a Apple musí uhnout. Kdyby aspoň ten výřez zmenšil, malý iPhone by to totiž potřeboval jako sůl.
Když totiž říkám malý iPhone, myslím skutečně maličký. iPhone 12 Mini má na výšku 131,5 milimetru a na šířku 64,2 milimetru. To znamená, že je vlastně o něco málo menší než iPhone 8 a jemu podobné starší modely. Displej ale dostal velice solidní úhlopříčku 5,4 palce. Manipulace s ním je tedy jednoduchá i jednou rukou. Steve Jobs by měl radost!
Hovoříme zde o Super Retina XDR OLED panelu s podporou HDR10 a standardním rozlišením 2340 × 1080 pixelů. To je absolutně dostačující na tak titěrné úhlopříčce. Nechybí ani bezvadné vyvážení barev, které zajišťuje právě onen OLED, jenž letos doputoval do všech nových iPhonů, ne jen do těch dražších. Displej je navíc kryt keramickým štítem odolným proti poškrábání a nutno dodat, že funguje dobře – za dobu testování se na obrazovce neobjevil jediný byť sebemenší škrábanec.

Vražda zvuku „přes ekologii“
Výrobci poslední dobou zrovna neumí vyšperkovat reproduktor svého smartphonu a tím, že zvuk rozdělí do dvou otvorů, zrovna díru do světa neudělají. To je bohužel případ i iPhonu 12 Mini. Ten nemá kdovíjak kvalitní reproduktor. Pravda, středy hodnotím kladně, avšak výšky jsou místy uřvané a dost se slévá hudební pozadí. Basová složka zde nehraje vůbec žádnou roli, bohužel.
A nikterak to Apple nevylepšuje právě ani tím, že sluchátko pro telefonní hovory přetavil v druhou polovinu stereo reproduktoru. Marná sláva, tohle na jedničku rozhodně není, pravdou ale je, že v cenové relaci kolem 22 tisíc korun jsem dlouho neviděl nějakého premianta, co se týče zvuku. Škoda jen, že Apple vyndal z balení sluchátka. Ta totiž měla šanci hodnocení notně vylepšit.
iOS i v malém frčí skvěle
Apple je vyhlášený jako výrobce smartphonů, ale také softwaru. A je to právě operační systém iOS a jeho provázanost se zbytkem ekosystému, co dělá z Applu tak silného hráče. V novém iPhonu 12 Mini najdeme operační systém iOS 14.2.1, který je v době psaní recenze pouze na nových iPhonech; zbytek novějších kousků běží na iOS 14.2.

Důležité ale je především to číslo 14, to je totiž označení nejnovějšího systému jablečných telefonů. A Apple v něm opět rozjel naplno svou fantazii. Asi netřeba vypisovat všechny novinky, o tom jsme už koneckonců psali textů dost. Hlavními změnami jsou bezesporu widgety na domácí ploše a s nimi spojené menu aplikací známé jako App Library.
Ač to zní jako totální klišé, toto může a nemusí od základu měnit to, jak iPhone používáte. Widgety jsou něco, na co jablíčkáři dlouhou dobu čekali a potajmu záviděli Androidu. Zástupce vašich oblíbených aplikací si nyní můžete umístit na plochu v podobě jakýchsi dlaždic a ty následně zobrazují rozšířený obsah, aniž byste museli aplikaci otevírat.
Apple jinak jde v systému vlastní cestou. Má vlastní prohlížeč Safari, vlastní aplikaci pro zprávy, telefonování, maily, mapy, poznámky anebo třeba hudbu Apple Music. Zároveň ale nabízí svůj obchod s aplikacemi App Store, kde seženete všechny vaše oblíbené aplikace, třeba ty od Googlu a podobně.
Důležité je především to, že systém šlape a to skutečně jako po másle. Vše je brutálně svižné a vděčit za to můžeme i enormnímu množství menších či větších animací, kterými je iOS přímo prošpikované. Jednu hardwarovou výtku ale vmést musíme, a sice svižnou obnovovací frekvenci Apple stále tak nějak neřeší. Takže 60 Hz maximálně a příští rok snad už minimálně 90 Hz.
Oproti větším iPhonům nemá nová zmenšená 12ka v systému iOS žádné úlevy ani nic podobného. Všechno je pouze zmenšené, ale vypadá to dobře. Jedinou výtku bych měl ke stavovým plochám napravo a nalevo od výřezu. Na malém displeji se do nich informace o baterii, Wi-Fi nebo rychlosti dat a na druhé straně údaj o času vejde jenom sotva. Perfekcionismus Applu to sráží o pár pater dolů.
Zakrslý trhač asfaltu plný technologií
Výkon telefonu ale zaručeně nechybí, a to jak pro běžnou agendu, tak pro náročnější úkony. Vše plynulé, rychlé a na úrovni zaručuje čipová sada Apple A14 Bionic, kterou Apple letos vyšperkoval ještě modemem pro rychlé 5G. To zřejmě zatím nikoho moc nezajímá, neboť čas na to ještě nadejde. Už nyní vám ale může v horní liště svítit ikonka „5G“ a to je minimálně potěšující.
O výkonu samotného stroje asi není nutné zbytečně moc rozepisovat. Jde o jeden z nejsilnějších čipů, který ve smartphonu vůbec dneska můžete mít a nový iPhone je tak skutečně maximálně výkonným trhačem asfaltu. Hry jako PUBG, Call of Duty nebo závodní arkáda Asphalt mu nedávají nijak zabrat a ruce při hraní zahřívá ryze průměrně. Benchmark AnTuTu napočítal na našem testovacím kusu skóre 533 tisíc bodů.
Ale technologiemi novinka jen oplývá. Ve výřezu najdeme chytrou 3D čtečku obličeje Face ID (čtečka otisků v displeji ani po letech stále není), dále uvnitř má své místo Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 6, NFC pro bezkontaktní platby Apple Pay a také eSIM. O kvalitě zvuku již řeč byla.
Powerbanku s sebou!
Asi tušíte, že všechen ten výkon, 5G, krásný OLED displej, Face ID a skvělý fotoaparát, o kterém ještě bude řeč, musí z něčeho brát energii. A konkrétně hovoříme o akumulátoru s ne zrovna šlechetnou kapacitou 2 227 mAh. To je na dnešní poměry velmi malá hodnota a troufám si říct, že i na takto prťavé zařízení.
Ale co už, Apple vždycky zvládal výdrž softwarově korigovat, no ne? Ano i ne. Snaží se o to i tady a snaží se dost. Ale baterii nafouknout nelze a pokud jste zvyklí na zátěž, kterou telefonu dáváte a on oplácí nějakou výdrží, tady nepochodíte. Jak je iPhone 12 Mini maličký, jeho výdrž je také jakási nevzrostlá.

Pokud jablíčko ráno vyndáte ze sítě a bude mít 100 %, garantuju vám, že minimálně do oběda to zvládnete třeba se 70 %. Pak je ale velice pravděpodobné, že se výdrž bude hodně snižovat. Hudba nebo video cestou z práce, nebo snad dokonce hra, může akumulátor pěkně zpráskat. Výsledkem bude to, že náročnější den telefon prostě nezvládne a zahlásí posledních 20 %.
Stalo se mi to minimálně dvakrát a příjemné to není. Záchranou může být powerbanka, která ale stojí peníze a tak je to slabá útěcha. S malým iPhonem zkrátka (podobně jako s tím velkým) přichází určitá zodpovědnost. Samotné nabíjení je pak už pohoda – 15 W kabelem (musíte mít ale odpovídající adaptér, který vám nikdo jen tak nedá), 7,5 W klasickým bezdrátem a až 12 W novým MagSafe kabelem; i ten si ale musíte za těžce vydřené korunky pořídit a v balení pochopitelně není.
Když dva fotoaparáty stačí
iPhony vždy patřily k těm nejlepším fotomobilům. A to i v dobách, kdy konkurence začínala skokově přidávat fotosenzory, Apple se držel jednoho, maximálně dvou. Teď už i Apple přesedlal na tři a více snímačů, ale ne u všech svých iPhonů. A právě iPhone 12 Mini, stejně jako loňská 11ka a také letošní základ iPhone 12 nabízí pouze dvojici 12Mpx snímačů – klasický fotosenzor a 120stupňový superširokoúhlý objektiv.

S těmito dvěma snímači ale Apple dává běžnému uživateli do rukou fantastickou „zbraň hromadného focení“. Těžko říct, jestli je to výběrem fotočipů anebo podmanivou prací softwaru, ale fotky vypadají opravdu skvostně. Ano, když budeme hledat pozorně, zjistíme, že Apple na konkurenci už nestačí v hloubce ostrosti – to ale doplňuje skvělým podáním barev a výbornou prací se světlem.
Rovněž snímky s plným záběrem 120 stupňů netrápí obvyklý neduh, kdy se na okrajích divně rozpíjejí. To zde nehledejte, nicméně je logické, že i u iPhonu snímky širokoúhlým objektivem trochu ztrácejí a především v tmavých prostorách už vůbec nedosahují takové kvality, jako fotky vyrobené hlavním snímačem. Na druhou stranu je patrná snaha eliminovat efekt rybího oka, což vždy potěší.
Jako u iPhonů již běžně stojí za pochvalu i selfie kamera, která je zde také 12Mpx. Apple u svého nejmenšího iPhonu nezapomněl ani na oblíbenou funkci Deep Fusion a také optickou stabilizaci obrazu, a to jak při focení, tak při natáčení videí. OIS funguje obligátně jen při 30 FPS, a to ať už ve Full HD či 4K rozlišení.
A samostatnou pochvalu si zaslouží rovněž noční režim. Ten sice není na úplné špičce, ale šumu nesbírá tolik a scénu nočního parku či opuštěné ulice umí prosvětlit náramně. Ovšem nenašlo se místo pro teleobjektiv, zoomovat tak s iPhonem 12 Mini radím pouze v krajních případech, neboť umí jen digitální zoom a to až 5×. U modelů s přídomkem Pro ale tušíme kvalitu ještě o úroveň výš. Každopádně iPhone 12 Mini není za 22 tisíc korun vůbec špatný fotomobil a své rodině nedělá ostudu.
Jak fotí iPhone 12 Mini?
Ukázka: noční režim
Ukázka: video, 4K, 60 FPS
Je čas zažehnout byznys s malými telefony?
Taky jste za poslední roky vzpomínali na to, když Apple kraloval a Samsung i další od něj „kradli“ technologie a nápady. To je dávno, teď v mnohém Apple spíše dohání a i když třeba ukáže revoluční technologii, další čtyři musí přebrat od konkurence. Samsung, Xiaomi i Huawei jsou technologicky dál. Apple má ale výhodu, umí to své minimum velice pěkně zabalit a ještě lépe prodat.
Ale iPhone 12 Mini je jiný, než většina předchozích iPhonů. Skoro bych ho přirovnal k iPhonu SE (2020) (recenze) v tom smyslu, že žádný jiný výrobce nic takového nedělá, přitom po tom zákazníci neskonale touží. V mém okolí se nachází několik uživatelů původních 4,7palcových iPhonů. Jakmile se jim do ruky dostal Mini, pochopili, že přesně tohle je produkt pro ně.

Je to produkt pro ty, kteří nechtějí velký displej, ale v roce 2020 nebo 2021 už si nechtějí kupovat nemoderní telefon s obřími rámečky a jediným fotoaparátem. Chtějí moderní kousek se vším všudy, ale s rozměry, na které jsou zvyklí. A voilà, to přesně odpovídá na iPhone 12 Mini – výkonný telefon se super displejem, fotoaparátem a vším, co moderní zákazník může chtít.
A co cena? iPhone 12 Mini je nejlevnější z letos představených iPhonů. I tak si ale Apple řekne o pořádnou pálku – 22 tisíc korun. Jedním dechem ale dodávám, že takový telefon, jaký představil letos Apple, prakticky nikdo jiný nevyrábí. Tak proč se držet s cenou dole?! Alternativou může být snad jen Pixel 4a 5G, ten má však o dost méně výkonu a chybí mu ultraširokoúhlý snímač. Krom toho má ale 5,81palcový displej, což je v porovnání s 5,4palcovým drobkem jménem iPhone 12 Mini pořád velikán. Co si vyberete vy?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |