Recenze Xiaomi 14 – Telefon, se kterým nešlápnete vedle
- Značka Xiaomi přivezla do Evropy nové vlajkové telefony
- Model Xiaomi 14 se dostal i k nám do redakce na recenzi
- Je prvotřídní výbava jedinou cestou k úspěchu?

Posledních několik let Xiaomi dokazuje, že je třeba se značkou počítat i v těch nejvyšších kruzích. Vlajkové modely asijského výrobce nelítostně prohání i tu největší konkurenci. To platí i pro žhavou novinku Xiaomi 14, která má v rukávu několik trumfů. Zaujme například skvělou výbavou, moderním designem nebo fotoaparátem Leica.
Xiaomi 14: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, 152,8 × 71,5 × 8,2 mm, 188 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,36″, AMOLED, LTPO (1-120 Hz), HDR10+, 2 670 × 1200 px, poměr stran 20:9, jemnost 460 ppi |
Operační systém | HyperOS (postaveno na Androidu 14) |
Čipset | 8jádrový, 3,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 12 GB RAM, 256/512 GB úložiště (UFS 4.0), bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultraširokoúhlý 115° + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.2 + f/2.0, Hyper OIS, PDAF, laserové ostření, duální LED blesk, 3,2× optický zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.4, NFC, Wi-Fi 7, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 4 610 mAh, rychlonabíjení 90 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena a dostupnost | od 21 990 Kč, 26. únor 2024 |
Recenze Xiaomi 14 – Bohatý standard
Balení novinky Xiaomi 14 je poměrně velké. V balení tedy krom samotného telefonu, technických brožurek a jehly na SIM naleznete i tmavě šedý silikonový obal. Samozřejmě se nezapomnělo ani na USB-A / USB-C kabel s 90W adaptérem do sítě. Obsah krabičky je kompletní, za což rozhodně dáváme palec nahoru.

Prémiový „kompakt“
Po vybalení Xiaomi 14 zaujme především rozměry a zpracováním. Novinka se řadí mezi jedno z nejmenších zařízení na trhu. Konkrétně má na výšku necelých 153 mm a na šířku 71,5 mm. U tloušťky sice nejde o žádnou žiletku, telefon má 8,2 mm, díky tomu se ale novinka velice dobře drží v rukou. V neposlední řadě stojí za vypíchnutí i lehce vyšší hmotnost 188 gramů.
Záda telefonu nesou stylovou bílou barvu s lesklou úpravou, která sice zachytává otisky prstů, ale není to tak hrozné. Směrem k rámu jsou záda lehce zaoblená, avšak samotné boky jsou již rovné. Jak sklo, tak i kov je vcelku kluzký a telefon se po stránce ergonomie nedrží zrovna nejlépe. Na druhou stranu to není nic, nač byste si během chvilky nezvykli.

Dominantní fotomodul
Největší dominantou Xiaomi 14 je samozřejmě fotomodul nesoucí tři zadní fotoaparáty. Zabírá značnou část zad a z těla až dosti vystupuje. Modul se skládá ze dvou částí a nese se v designovém duchu telefonu. První výstupek lemuje sklo fotoaparátů a zboku je upraven stejně jako boční rám. Při pohledu zeshora je kov vroubkovaný. Samotné sklo dále nad celý rámeček opět vystupuje a kromě fotoaparátů a LED blesku nese nápis Leica.

Lehký konstrukční nedostatek
Popisem fotomodulu jsme se dostali i k osazení rámu telefonu. Horní část nově neskrývá infraport a krom anténních předělů je designově čistá stejně jako levý bok. V pravém boku je kolébka hlasitosti a zamykací klávesa. Zpracování lehce pokulhává a tlačítka se mírně kývou.
Spodní strana se stala domovem šuplíku pro dvě SIM karty, USB-C konektor a hlasitý reproduktor, kterému v práci vypomáhá i ten nad displejem. Zvuk je kvalitní, má náznak basů a i při maximální hlasitosti neztrácí na líbivosti. V přední straně je samozřejmě vsazen displej se symetrickými rámečky a spolehlivou optickou čtečkou otisků prstů, která je prakticky bezchybná a ukázkově rychlá.
Absolutní špička na trhu
Vlajkové Xiaomi 14 si v cestě za úspěchem nesmí dovolit žádné zaváhání. Zvláště ne v oblasti displeje. Proto do novinky výrobce nasadil 6,36palcový AMOLED displej s rozlišením 2 670 × 1 200 pixelů. Jemnost panelu se zastavila na velice příjemných 460 bodech na palec. Z dalšího výčtu specifik stojí za zmínku přítomná technologie LTPO, která ovládá obnovovací frekvenci displeje v rozmezí od 1 do 120 Hz.
Absolutně nejzajímavější číslo se ale ukrývá ve svítivosti, která je při maximální úrovni 3 000 nitů. Jedná se o jeden z nejsvítivějších panelů na trhu. Například Galaxy S24 od Samsungu se pyšní hodnotou 2 600 nitů. S viditelností tedy není žádný problém ani na přímém světle. Automatická regulace funguje na jedničku.

Široké možnosti nastavení
Ačkoliv je displej již po prvotním spuštění optimálně nastaven, podání barev nemusí všem vyhovovat. Proto je v nastavení několik možností úprav. Přítomna jsou základní barevná schémata, která přizpůsobují teplotu barev. V rozšířeném nastavení si můžete pohrát i s RGB složkou, sytostí nebo kontrastem barev. Šikovně fungují i adaptivní barvy, které upravují barvy na základně okolního světla.

S displejem lze pracovat i v rámci uživatelských funkcí. Například využívat čtecí režim, jenž filtruje modré světlo. Doporučuji mít režim zapnutý především v nočních hodinách. Modré světlo brání tvorbě melatoninu a snižuje kvalitu spánku. Přítomnost hlásí také tmavý režim. HyperOS se zabarví do tmavých odstínů, což díky AMOLED panelu vypadá opravdu skvěle a navíc ušetříte baterii.
Přivítejme nové HyperOS
Značka Xiaomi byla donedávna úzce spjata s grafickou nadstavbou MIUI. Systém přinášel do telefonů osobitý design a skvělé funkce. Za roky působení se MIUI vyvinulo v dospělou nadstavbu, která zdatně konkurovala i One UI od Samsungu. Přesto se ale v Xiaomi rozhodli zpřetrhat řetězy a vyvinout zcela novou nadstavbu HyperOS.

Ta si od svého předchůdce bere to nelepší. A i přes fakt, že Xiaomi kompletně překopalo architekturu systému, pokračuje HyperOS v nastoleném designovém i funkčním proudu. Nabízí několik nových a skvělých funkcí, svěží vzhled a výrobce slibuje i skvělou optimalizaci. Jak to celé funguje v kombinaci s Xiaomi 14?
Uživatelský příjemné prostředí
Nové HyperOS se snaží zákazníkovi poskytnou především pohodlí. Hned po zapnutí tak na domovských obrazovkách vidíte předinstalované aplikace. Průchod systémem je následně typický pro Xiaomi. Nastavit si můžete klasická softwarová tlačítka nebo gesta. Při spuštění se vás také telefon zeptá na preferované barevné schéma. HyperOS můžete zaobalit do světlého nebo tmavého designu.
Z MIUI si nový systém zanechal i notifikační centrum, které vyrolujete tahem z levé horní poloviny displeje. Z druhé půlky zobrazíte přepracované notifikační centrum. V horní části jsou přepínače pro Wi-Fi a datové připojení. Nechybí panelové ovládání hlasitosti, jasu nebo přehrávané muziky. Pod těmito prvky jsou další ovládací přepínače. Novinkou je i funkčnost. Podržíte-li prst například na Wi-Fi, nepřejdete do nastavení, ale rozbalíte balíček s dostupnými sítěmi. To funguje například i pro Bluetooth.

Mezi notifikačním a operačním centrem lze snadno přepínat pomocí gesta tahu prstu ze strany na stranu. Při potáhnutí prstu zespod směrem nahoru otevřete prohlížeč od Xiaomi. Ve výsledku HyperOS působí velice svěže a zároveň jako dospělá nadstavba, která se podařila vývojářům optimalizovat na jedničku.
Šikovné funkce přizpůsobení
Co si HyperOS nechalo od MIUI je jeho široká možnost funkcí a přizpůsobení. Začneme například u populárního Always-On displeje, kdy i na zhasnutém panelu neustále vidíte čas a příchozí notifikace. Funkce je šikovně navázána na novou zamykací obrazovku. Tu si lze po vzoru iOS upravit. Je zde styl hodin, rozmazání pozadí nebo úprava widgetů.
Šikovně dokáže HyperOS pracovat i s multitaskingem. Na displeji si můžete nechat zobrazit boční panel s nejpoužívanějšími aplikacemi, které se otevřou v mini okně přes běžící aplikaci. V jeden moment můžete otevřít rovnou dvě aplikace. Ty lze následně rozpůlit přes celou obrazovku nebo jednu zvětšit, zatímco druhá zůstane zmenšená.
Xiaomi dobře podává i upozornění na příchozí notifikace. Krom zvukové části je přidán i grafický efekt. Při příchozí zprávě se mohou různými styly rozblikat kraje displeje. Mezi další šikovné funkce patří možnost skrytí notche. Kolem průstřelu pro fotoaparát se displej zbarví do černa a opticky vytvoří silnější rámeček, ve kterém ale stále vidíte čas, připojení nebo stav baterie.
Mezi další, avšak možná méně často používané funkce, může patřit monitoring srdečního tepu. Stačí přiložit prst na senzor otisků prstů a telefon začne měřit. Výsledky jsou poměrně přesné, alespoň dle porovnání se Smart Bandem 8 Pro.
Doslova horká novinka
Pod skleněnými zády Xiaomi 14 nalezneme to nejlepší, co je aktuálně k dispozici. O hlavní slovo se přihlásil 4nm čip Snapdragon 8 Gen 3. Naprosto špičkový procesor, jenž nabízí vysoký výkon a dokáže se rovnat s čipem Apple A17 Pro, který běží v iPhonech 15 Pro (Max). Ke spolupráci navíc procesor dostal 12 GB RAM s možností virtuálního rozšíření až o 8 GB.
Výkonuje přebytek. Chod HyperOS jede bez obtíží, stejně jako náročné herní tituly, které spustíte na maximální detaily. Problémem novinky je ale značné přehřívání. Nepříjemně překvapen jsem byl při spuštění benchmarku AnTuTu, jehož úkol je sice dohnat telefon k maximálnímu výkonu, nicméně v tomto případě byl telefon extrémně horký. A skóre? Krásných 1 907 616 bodů.
Průměrná baterie
V útrobách telefonu se nachází 4 610mAh baterie, která již od prvního dojmu nevzbuzuje pocit, že Xiaomi 14 bude maratoncem mezi smartphony. To potvrzuje i reálná výdrž, která se pohybuje okolo jednoho dne. Využíváte-li telefon na maximum, tím je myšleno brouzdání po internetu, hraní her nebo časté focení, vydrží s vámi novinka celý den s tím, že okolo osmé hodiny večerní je kapacita na 20 %.
Při šetrnějším využívání zvládne telefon i den a půl. Více ale ze Xiaomi 14 nevymáčknete. Lehce slabší výdrž nicméně kompenzuje nabíjení. A to i bezdrátové, kdy novinka podporuje rychlost 50 W. Skrze dodávanou 90W nabíječku v balení je ale nabíjení opravdu bleskurychlé. Jak moc?
Rychlost nabíjení
- 0 – 20 % – 6:06
- 0 – 50 % – 19:41
- 0 – 75 % – 32:38
- 0 – 100 % – 49:35

Fotoaparáty opět ve spolupráci s Leicou
Masivní modul fotoaparátu vzbuzuje pocit, že Xiaomi 14 nese na zádech špičkový fotoaparát. Vysoké nároky uživatelů potvrdí i papírové specifikace snímačů. Hlavní senzor má rozlišení 50 Mpx se světelností f/1.6, laserovým autofocusem a OIS. Druhý čip je ultra-široký a chlubí se totožným 50Mpx rozlišením nebo 115° záběrem. Do třetice Xiaomi vsadilo na 50Mpx teleobjektiv pro 3,2× optický zoom. V malém průstřelu v displeji na zákazníka čeká 32Mpx selfie kamerka.
- Primární snímač: 50 Mpx, 23mm, f/1.6, 1/1.31″, 1,2µm pixely, dual Pixel, Laser AF, OIS
- Ultra-širokoúhlý objektiv: 50 Mpx, 14mm, f/2.2, 115° záběr
- Teleobjektiv: 50 Mpx, 75mm, f/2.0, 3,2× optický zoom, OIS
- Selfie kamerka: 32 Mpx, 22mm, f/2.0, 0,7µm pixely

Dominantní výsledky
Na papíře vypadají fotoaparáty velice dobře. Prokážou ale své předpoklady i v reálném použití? Hlavní snímač patří k těm nejlepším na trhu. Dokáže zachytit dostatek světla i detailů. Snímky jsou díky tomu na vysoké úrovni. Jsou barevně věrné, ostré a bohaté na detaily. To platí i při nočním focení. I díky automatickému nočnímu režimu jsou snímky bez šumu a skvěle dokážou vyvážit barevné podání.
Leica do telefonu přidala dva režimy – Vibrant a Authentic. Oba mají za úkol měnit styly. Jeden režim je pro sytější barvy, zatímco druhý se snaží držet reálný vzhled foceného objektu. Je tedy na vás, co si zvolíte. Přítomný AMOLED panel nahrává více Vibrant režimu, kdy fotky vypadají opravdu skvěle. Jsou plné barev a s lehkou nadsázkou by se dalo říct, že jsou krásnější než realita.
Zdatné druhé housle
I u zbylých snímačů Xiaomi odvedlo kus práce. Ultra-širokoúhlý snímač má pěkné barvy i ostré detaily. Zobrazení barev je totožné s hlavním senzorem. Kvalita jde lehce dolů v noci, kdy jsou snímky čas od času lehce máznuté (především na okraji fotek). V 90 % však senzor podá naprosto odpovídající fotografie. Zamrzí jen užší 115° záběr. Díky tomu je ale eliminovaný efekt rybího oka a fotky nejsou v krajích deformované.
Skvěle si vede teleobjektiv pro 3,2× optický zoom. Díky OIS dokáže senzor zachytit ostré snímky s krásnými barvami. Fotka nabízí krásné detaily, což platí i při nočním focení. Problémem může být jen umělé světlo.
Možná největším překvapením je ale makro. Detailní snímky jsou zde na té nejvyšší úrovni a jen málokterý telefon se Xiaomi 14 dokáže vyrovnat. Fotografie jsou plné ostrých detailů a mají syté barvy.

Skvělé video i selfie
Opomenout samozřejmě nesmíme ani přední 32Mpx fotoaparát. Fotky mají přirozené barvy i dostatek detailů. Potěší také různé barevné režimy. Vysokou laťku drží video, které lze natáčet v maximálním 4K rozlišení při 30 a 24 fps. U FullHD a 30 snímcích za vteřinu navíc funguje OIS. Video je díky tomu krásně stabilní, zvládá rychlé přeostřování i přechod mezi světelnými podmínkami. Zvuk je posléze čistý a přirozený.
Jak fotí Xiaomi 14?
Ukázka: Leica Vibrant
Ukázka: Leica Authentic
Ukázka: Ultra-široké snímky
Ukázka: 2× hybridní zoom
Ukázka: 3,2× optický zoom
Ukázka: makro snímky
Ukázka: noční snímky
Xaomi 14 je skvěle vyváženou vlajkou
Nové Xiaomi 14 rozhodně patří mezi nejlepší telefony současnosti. Zákazníka dokáže zaujmout moderním designem, jenž jde ruku v ruce se skvělým zpracováním. Kompaktní a kvalitní displej je dozajista výhodou. Stejně jako nový systém HyperOS, který dokáže spoustu šikovných věcí a zároveň nabízí moderní vzhled. Naprosto špičková je posléze vnitřní výbava, která se nebojí žádného úkolu. A fotoaparáty od Leicy? Ty jsou na vysoké úrovni a předvádí skvělé výsledky.
I přes všechny kladné vlastnosti ale nalezeme i něco, co se nepovedlo. Například horší odvod tepla při zátěži, nebo slabší baterie. Ve výsledku ale Xiaomi připravilo skvělý telefon, bravo.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.