Slovní hříčka Wordle je nový hit, který musíte vyzkoušet! Jak se hraje a je i v češtině?

Jakub Fišer
  • Od ledna 2022 má internet novou stálici mezi virálními hrami – Wordle
  • Tato zdánlivě jednoduchá slovní hříčka je oblíbená hned kvůli několika aspektům
  • Jak se hraje a je možné si ji zahrát i v češtině?
Wordle
Wordle

Sociální sítě zaplavil nový trend. Uživatelé sdílí příspěvky s barevnými zeleno-žluto-šedými okýnky a podivnou číselnou kombinací. Pokud jste tímto novým fenoménem zatím nepolíbeni, dovolte, abychom vám představili horký internetový hit – Wordle.

Co je to Wordle?

Wordle je mobilní internetová hra, ke které nepotřebujete žádnou aplikaci, výkonný telefon či počítač, nic takového. Jde o textovou hru, takže bohatě stačí displej s dobrou čitelností a můžete se pustit do hraní. Vymyslel ji americký softwarový inženýr Josh Wardle. Původně mělo jít jen o rychlé zabavení v době lockdownů.

Jedno jediné sdílení Wordle mezi lidi a z tohoto původně odpočinkového projektu je globální hit. Wardle se dokonce přiznal, že jeho web, na kterém hra běží, navštěvuje denně přes 2,7 milionu lidí.

Pravidla Wordle
Pravidla Wordle

Jak se Wordle hraje?

Jak už bylo zmíněno, stačí vám k tomu internet a přístroj s displejem. Zamíříte na web s hrou, kde na vás vykoukne šest volných pětimístných políček a softwarová klávesnice. Tu využijete jak při hraní na počítači, tak na mobilu, ale o tom ještě bude řeč.

Vašim cílem je uhádnout jedno slovo na pět písmen a máte na to přesně 6 pokusů. Metodou „pokus-omyl“ zkoušíte kombinace písmen, abyste utvořili ono jedno slovo. Ze začátku máte všechny písmena v anglické abecedě. Postupně vám však Wordle písmena ubírá, aby byla hra ještě jednodušší.

Jakmile napíšete do prvního políčka svůj tip, jednotlivá písmena se zbarví podle toho, jak správně jsou zvolená. Šedá písmena jsou špatně – v hádaném slově nejsou použita. Žlutá výstraha ukazuje, že písmeno je správně zvoleno, ale špatně umístěno. Zelená nápověda odhaluje správný tip písmenka na správném místě.


Čtěte také: Hraní na mobilu vás může připravit o všechno. Vývojářské studio napadli hackeři


Wordle
Wordle

Co dělá z Wordle tak unikátní hru? Každý den celý svět hádá pouze jedno slovo. Přitom se každý den na Wordle objevuje nové slovo. Podle vašich schopností pak stačí sednout ke hře jenom na pár minut a máte na celý den vystaráno. Se svými kamarády na sociálních sítích pak můžete sdílet, jak se vám v daný den dařilo. Formulí „216 5/6“ vyjádříte, že hádanku číslo 216 jste zvládli na pátý z šesti pokusů.

Je Wordle i v češtině?

Pokud moc neovládáte anglický jazyk a se slovní zásobou jste na štíru, ale rádi byste hru vyzkoušeli, nemusíte propadat panice. Tato návyková hříčka je totiž dostupná i v češtině, a to na stránce hadejslova.cz nebo také wordle.cz, i když ta se tváří mnohem méně „oficiálně“.

Česká verze funguje úplně stejně jako Wordle. Je ale mnohem těžší, naše slovní zásoba je totiž rozsáhlejší než ta anglická a máme také celou řadu hlásek a písmen, které v anglicky mluvících zemích neznají. Českou verzi hry Wordle přeložil IT manažer Antonín Kmoch.

Je k Wordle i nějaká aplikace?

Tady je třeba důrazné upozornění. Originální Wordle, potažmo česká iterace Hádej Slova, je dostupná pouze přes dedikované webové stránky. Oficiální aplikace neexistuje a vzhledem k tomu, že využití na jednoduchém webu je maximálně praktické, asi ke vzniku samostatné appky ani není důvod.

Celá řada podvodníků se však na Wordle chce přiživit, a proto již pomalu ale jistě zamořují Google Play a App Store kopiemi Wordle, jako například Wordlets, Wordly a podobně. Pozor, v některých takových aplikacích se může skrývat malware a doporučení je tedy jasné – pokud vás hra baví, používejte vždy jen oficiální web pod doménou powerlanguage.co.uk, případně hadejslova.cz, nic jiného.

Už jste vyzkoušeli Wordle? Pokud ano, jak vás baví? A co česká varianta, baví vás i ta?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články