Recenze Vivo V29 Lite – Sázka na prvotřídní design
- Vivo je na českém trhu stále poměrně mladý hráč
- Do širšího povědomí se nyní snaží prorazit novinkou V29 Lite
- Telefon má prémiový design a velmi solidní výbavu

Čínská společnost Vivo již nějaký ten rok působí taktéž na českém trhu. A i když nabízí opravdu solidní smartphony, tak na špičku to u nás stále není. Nově se však pokouší zaujmout ve střední třídě, která je opravdu nabitá povedenými modely od konkurence. Má tedy novinka Vivo 29 Lite v rukávu nějaké trumfy, se kterými se pokusí bojovat?
Vivo V29 Lite: specifikace
Konstrukce | plast, 164,3 × 74,8 × 7,9 mm, 177 g, zvýšená odolnost IP54 |
---|---|
Displej | 6,78″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080px, poměr stran 20:9, jemnost 388 PPI |
Operační systém | Android 13 + FunTouch 13 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 695 5G |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128 GB |
Fotoaparát | tři objektivy (64 Mpx hlavní, 2 Mpx macro, 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, OIS, LED blesk; selfie 16 Mpx, clona f/2.5 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20 |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, čtečka otisků prstů v displeji |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 44 W |
Cena a dostupnost | 8 499 Kč, červen 2023 |
Balení bez nemilého překvapení
Hned poté, co se vám dostane krabička do ruky, překvapí svými rozměry. Box je poměrně velký, což nám dává naději, že balení je opravdu bohaté a nic nechybí. Tato domněnka se potvrdí při otevření, kdy jako první na vás vykoukne smartphone. Pod ním je následně ukryt silikonový kryt se základní literaturou a jehlou na vytáhnutí šuplíku pro SIM kartu. Vespod krabičky je přítomen taktéž kabel pro dobíjení a 44W adaptér do sítě.

Design vyšších tříd
Ve střední třídě dnes naleznete několik smartphonů, které mají opravdu povedený design, jenž se inspiruje u dražší konkurence. Díky tomu tyto telefony působí dráž, než tomu ve skutečnosti je. To platí taktéž pro novinku Vivo V29 Lite. Ta sice sází na platové materiály, avšak jejich provedení je naprosto špičkové. Hned zprvu se podíváme na záda. Telefon nám do redakce dorazil v šedé variantě. Společně s matnou úpravou novinka působí opravdu elegantně.
Směrem k bokům je telefon zaoblen. Stejnak tomu je i u přední strany. Díky tomu vypadá daleko tenčeji (7,9 mm). Na výšku má 164 mm a rozhodně se nejedná o kompakt. Díky zaoblení je však úchop pevný a jistý. U novinky jen malinko zamrzí boční rám – kovové zpracování by telefonu dodalo eleganci a lepší pocit v ruce.
Zbytečné velký fotomodul
Krom loga výrobce a znázorněných certifikací záda nesou samozřejmě taktéž fotoaparát. Novinka Vivo V29 Lite se konkrétně chlubí rovnou třemi snímači. Ty jsou umístěny v poměrně masivním modulu, který z těla vystupuje. Naštěstí nevystupuje nijak výrazně. I přesto se zde ale zachycuje prach, což není zrovna estetické. V samotném modulu jsou umístěny dva stejně velké kruhové výstupky. Samozřejmostí je i přítomnost LED blesku.

Jen nutné prvky po stranách
Po stranách telefonu jsou pochopitelně umístěny ovládací prvky. Podíváme-li se na pravý bok, zhruba v polovině je zamykací tlačítko. Nad ním je umístěna kolébka hlasitosti, která v těle úplně dokonale nesedí. Horní i levá strana je posléze prázdná. Spodní část telefonu je ale zajímavější. Uprostřed je přítomen USB-C konektor pro dobíjení. Po pravé ruce hostí průměrný reproduktor, jenž při maximální hlasitosti postrádá kvalitu a zní plechově. Šuplík pro SIM kartu je po levici dobíjecího konektoru.
Senzor otisků prstů výrobce umístil pod displej. Je umístěn spíše ve spodní části. Díky tomu je jeho nalezení naprosto bezproblémové. Rychlost i přesnost je navíc ukázková.

AMOLED z vyšších tříd
Telefony ve střední třídě musí pochopitelně myslet na cenu, a tak je potřeba v některých oblastech šetřit. Pokud jde o Vivo V29 Lite, v oblasti displeje se výrobce rozhodl nasadit prakticky to nejlepší možné. O podívanou se stará 6,78palcový zobrazovač s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů (jemnost 388 bodů na palec). Potěší taktéž rychlá 120Hz obnovovací frekvence. Sice tu nemáme LTPO panel, jenž dokáže ovládat Hz po jednotkách, i tak ale telefon sám posoudí, jestli je třeba 60 nebo 120 Hz. Displej je opravdu svižný a díky chytré regulaci je šetřena i baterie.
Dalším zajímavým papírovým specifikem je svítivost panelu. Ta se zastavila na 1 300 nitech, za což by se nemusela stydět ani dražší konkurence. V realitě to pak znamená, že viditelnost displeje je naprosto ukázková i v momentech, kdy na zobrazovač přímo svítí slunce. Skvěle funguje i automatická regulace jasu, která dokáže optimálně se svítivostí pracovat. Problém není ani v nočních hodinách.

Co se týče barev, tak ty jsou ve stylu AMOLED displejů opravdu syté a panel působí jako omalovánka. Pro ty, kterým se tyto barvy příliš nelíbí, jsou přítomny různá barevná schémata. Nechybí ani úprava teploty barev. Z dalších možností nechybí tmavý režim nebo ochrana zraku s filtrací modrého světla.
Android překryt zábavnou nadstavbou
Pakliže se vám do rukou nedostane smartphone značky Apple, tak je velice pravděpodobné, že telefon poběží na operačním systému Android. Nejinak tomu je i v případě Viva V29 Lite. Zde vývojáři nasadili Android 13. Jeho přítomnost by ale rozpoznal jen málokdo. Android je totiž překryt masivní nadstavbou Funtouch OS 13. Ta v podstatě nenechá kámen na kameni a uživatelům přináší spoustu možností a personalizace. Taktéž do telefonu vnáší svěží vzhled, který tomuto kousku opravdu sluší.

Funtouch plné možností
Nadstavba Funtouch OS je jednou z masivnějších nadstaveb, díky čemuž je v telefonu dosti praktických možností. Hned ze začátku si uživatel může zvolit, zda-li bude telefon ovládat pomocí klasických softwarových tlačítek či modernějšími gesty. Po spuštění telefonu vás následně uvítá domovská obrazovka, na které jsou rozházeny jen ty nejdůležitější aplikace. Zbytek naleznete v menu, které zobrazíte tahem po displeji zespod nahoru. Opačným tahem objevíte ovládací centrum.
Po návštěvě nastavení zjistíte, že k dispozici je spousta možností personalizace. Mezi ty základní patří například úprava barev rozhraní nebo volba motivu. Volnost uživatele dokazuje taktéž možnost přizpůsobit si různé animace. Například animaci společně s ikonou pro rozpoznání otisků prstů nebo tváře.

Potěší taktéž známá funkce Always-On. I na zhasnutém displeji neustále můžete krom času vidět taktéž příchozí notifikace. Zde se ale můžete navolit pouze pět aplikací, více zobrazení již Always-On nepodporuje. Majitel telefonu si může nastavit také režim zobrazení či styl hodin. Na výběr je následně opravdu široká škála. Mezi další šikovné možnosti patří jednoduchý režim.
Optimalizace lehce skřípe
Každá masivnější nadstavba přináší krom užitečných funkcí také velkou zátěž na hardware. To se bohužel negativně projevilo i zde. I přes poměrně velkou paměť RAM (konkrétně 8 GB), se telefon vcelku často zaseknul i při běžných úkonech (přepínání mezi aplikacemi a podobně).
Občas celý systém zamrzne a trvá zhruba 5 sekund, než se telefon probere. Asi nejhůře na tom telefon je při zapínání fotoaparátů, které je příliš zdlouhavé a vám tedy může uniknout nějaká ta momentka. Snad výrobce formou aktualizace na optimalizaci zapracuje. Byla by škoda, kdyby v zásadě povedený smartphone trpěl tímto neduhem.
Herní telefon to není
Ve střední třídě je to s výkonem těžké. Výrobce musí bohužel šetřit a vnitřnosti zajišťující výkon jsou často tím, kde se nějaká ta korunka ušetří. Pod pokličkou tohoto telefonu běží procesor Snapdragon 695 ve spolupráci s 8 GB RAM. Telefon však sám nabízí možnost virtuálního rozšíření o dalších 8 GB. Na hry je to pak poměrně dostačující sestava, avšak na maximální detaily si zahrajete spíše méně náročné tituly.
V testu Antutu si telefon odnesl solidních 446 966 bodů. To je v této kategorii naprostý průměr. Potěší však speciální herním režim. Při hraní her se zobrazí tlačítko, po jehož stisku se objeví spousta možností pro zlepšení herního zážitku.
Baterie vyždímaná na maximum
Pod pokličkou Viva V29 Lite je ukryt akumulátor o kapacitě 5 000 mAh. V této kategorii se jedná o naprostý základ. Vývojáři zde však dokázali baterii skvěle optimalizovat, díky čemuž je z průměrné kapacity nadprůměrná výdrž. Na jedno nabití tak s telefon bez problému vydrží den a půl. A to i v případě, že telefon opravdu aktivně používáte. Jakmile se trošku uskromníte, tak s vámi telefon vydrží i celé dva dny.
Malinko horší to ale je s nabíjením Viva V29 Lite. Rychlost 44 W není dnes již nejlepší, a to se odrazilo i na čase dobíjení. Ze zhruba 10 % kapacity baterie se na plnou hodnotu dostanete za nějakou hodinku a půl.

Prim hraje hlavní foťák, ostatní jsou do počtu
Záda novinky osadil výrobce hned třemi fotoaparáty. V krátkosti se tedy podíváme na papírové specifikace těchto snímačů. Hlavní slovo si vzal 64Mpx senzor se světelností f/1.8. Další dva fotoaparáty jsou jen do počtu. Přítomno je tedy 2Mpx makro a 2Mpx hloubkový senzor. A jak si tato sestava vede v reálném použití?
Jako první se podíváme na hlavní snímač. Při dobrých světelných podmínkách dokáže vykouzlit krásné fotky se sytými barvami a dostatkem detailů. Jakmile fotíte do režimu 64 Mpx, tak do fotografie dostanete ještě více informací. Zle si nevede ani při nočních fotografiích. Zde značně pomáhá automatický noční režim, kdy se prodlouží uzávěrka pro zachycení více světla. Šum je u fotografií minimální. Nicméně poměrně výrazně se projevuje žluté světlo, které fotkám tolik nesluší.

Podíváme-li se na zbylé dva snímače, tak ty jsou zde spíše do počtu. Jeden využijete pro takzvaný bokeh efekt využívaný v portrétním režimu. Snímač dodá hlavnímu fotoaparátu více informací, díky čemuž jsou fotky kvalitnější. Poslední makro sice dokáže zachytit kvalitní ostrý snímek, avšak jen při ideálních světelných podmínkách. Jakmile nemáte dostatek světla, tak jsou fotky opravdu špatné a doporučuji senzor nepoužívat.
Co se týče selfie, tak to je naprosto průměrné vzhledem ke své kategorii. Na sociální sítě jsou výsledky naprosto dostačující. Videa Vivo V29 dokáže natáčet v maximálním rozlišení Full HD při 60 fps. Video je, co se týče barev, poměrně kvalitní, avšak stabilizace a podání zvuku malinko pokulhává.

Jak fotí Vivo V29 Lite?
Ukázka: klasické fotografie
Ukázka: noční fotografie
Ukázka: 2× hybridní zoom
Ukázka: makro fotografie
Pár slov závěrem
Novinka Vivo V29 Lite má velké ambice. Ve střední třídě je však konkurence nelítostná a tomuto kousku nenechá nic zadarmo. Přesto má smartphone několik předností. Tak kupříkladu design snese měřítka vyšší třídy. Taktéž displej je na vysoké úrovni stejně jako výdrž baterie na jedno nabití.
Potěší také rozmanitá grafická nadstavba, kde ale výrobce úplně nezvládl optimalizaci. S fotoaparáty to ve výsledku taktéž není nejlepší. A pokud jde o výkon, tak ho zde máme tak akorát vzhledem k ceně. Ta je stanovena na 8 499 korun.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.