T-Mobile představil před nedávnem dva nové telefony se svým logem – T Phone a nepatrně lépe vybavenou variantu T Phone Pro. Aktuálně se jedná o jediného operátora, který u nás prodává telefony pod svým brandem a my jsme měli možnost otestovat levnější model z této dvojice. U něj hrají prim dvě věci, a to podpora 5G a cena sražená na minimum. Má ale tento levný telefon pro nenáročné v silné a nelítostné konkurenci vůbec nějakou šanci na přežití?
Konstrukce | plast, 166,6 × 76,4 × 8,8 mm, 195 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS, 60 Hz, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI |
Operační systém | Android 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště (UFS 2.2) + MicroSD slot (až 2 TB) |
Fotoaparát | tři objektivy (50 Mpx hlavní + 2 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), duální LED blesk; přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 15 W |
Cena a dostupnost | od 4 999 Kč, listopad 2022 |
Snaha o co nejlevnější telefon se promítá už do prodejního balení. To totiž, po vzoru Applu, Samsungu či Sony, neobsahuje nabíjecí adaptér a kromě telefonu tak dostanete jen nezbytnou literaturu, špendlík sloužící k otevření SIM slotu a kabel USB-A / USB-C. Je to určitě škoda, ale cena ohlodaná až na kost se prostě a jednoduše musela někam promítnout.
T Phone je vyvedený v lehce retro hávu a nejvíce mi připomínal telefony Realme z doby před dvěma či třemi lety. Rozhodně to ale neznamená, že by působil nějak odpudivým dojmem, to ani omylem a prostě jen vypadá jako stoh telefonů před ním. Na zádech se nachází obdélníkový modul fotoaparátu, jenž obsahuje tři snímače, LED blesk a z šasi vystupuje jen velmi nepatrně, takže telefon se po položení na pevný povrch nijak zvlášť nehoupe. I tento retro kabátek ale obsahuje několik líbivých, moderních prvků a jedním z nich je zapínací tlačítko.
To je zbarveno do červena, což jinak vcelku unifikovaný design příjemně oživuje a chválím také jeho ideální umístění. Je opravdu výborně po ruce (nebo spíše po prstu) a obsahuje integrovanou čtečku otisků prstů. Ta je, v rámci této třídy, naprosto v pohodě a telefon odemkne rychle, je přesná a spolehlivá. Do ranku moderních a dnes velmi populárních prvků pak můžeme rozhodně zařadit i plochý rámeček, na který T Phone vsází a který opět design lehce posouvá do současných vod. Co jej ale naopak tvrdě sráží do hluboké minulosti, jsou obří, až barokní rámečky okolo displeje.
Po stranách to ještě jde, nad displejem, s přivřením obou očí, také, ale rámeček pod displejem je bez přehánění obrovský. Takový se vidí opravdu už jen u těch nejlevnějších telefonů a je to hlavně tato část, kvůli které působí T Phone retro dojmem a mírně zastarale. Ale úkol zněl jasně – přijít s co nejlevnějším telefonem, a to za každou cenu. Malé a bezvýznamné plus si pak telefon vysloužil za krytí IP52, což značí odolnost vůči stříkající vodě.
No a podobně retro je také displej. Výrobce vsadil na panel s úhlopříčkou 6,52 palce, rozlišením HD+ (1 600 × 720 pixelů) a IPS technologií. O vyšší obnovovací frekvenci než 60 Hz pochopitelně nemůže být ani řeč a jedná se o naprosto základní displej z těch nejnižších pater, pod kterým už není vůbec nic. Kvůli nízkému rozlišení je rastr poměrně dobře patrný pouhým okem (jemnost 269 ppi je opravdu nic moc) a panel produkuje chladné, až lehce vybledle působící barvy. Pro člověka zvyklého na syté odstíny AMOLED panelu bude tento displej určitě šok.
Barevné režimy k dispozici žádné nejsou a ani jakákoliv korekce bílé barvy, takže se budete muset smířit s tím, jak je panel nastavený z výroby. Pozorovací úhly jsou spíše horší a pro maximální jas platí naprosto to samé, takže čitelnost na ostrém slunci rozhodně není ideální.
Automatická regulace jasu ale funguje dobře a reaguje na změny okolního osvětlení až překvapivě rychle. Je docela zvláštní, že výrobce telefon vybavil tmavým režimem, ačkoliv vzhledem k použité technologii panelu nebude mít na spotřebu energie, tak jako u AMOLED displeje, žádný vliv.
T Phone běží na Androidu 12 v prakticky čistém provedení, což je jedna z jeho z největších výhod. Systém je prost prakticky jakéhokoliv bloatwaru a nemá předinstalovanou dokonce ani aplikaci Můj T-Mobile, což jsem u telefonu od operátora opravdu ani v nejmenším nečekal.
Po spuštění telefon obsahuje vlastně jen nezbytné aplikace od Googlu a to je všechno. Android 12 v režii T-Mobile je oholený opravdu až na kost a několik důležitých prvků mu naprosto chybí. Třeba možnost nastavení barevného schématu v rámci celého systému, tedy Material You.
Tento prvek lze změnit, ale pouze tak, že změníte tapetu a její barevné schéma se promítne v rámci celého systému. Taková Motorola, která používá také prakticky čistý Android, umožňuje v této oblasti možnost volby a rozhodně bych to uvítal i zde.
Docela mi vadila také nemožnost nastavení plochy – mřížka má prostě rozložení 5 × 5 a tím to hasne, nic jiného nastavit nelze. Na druhou stranu, hrátky se systémem v těchto rovinách se u cílové skupiny T Phone asi úplně nepředpokládají a základní možnosti nastavení víceméně stačí.
Kolem a kolem je ale čistý Android 12 příjemný, určitě potěší i příslib T-Mobilu na dvě hlavní systémové aktualizace a několik praktických prvků. Horní lištu lze stáhnout odkudkoliv z displeje a systém je možné ovládat jak pomocí klasické trojice tlačítek, tak prostřednictvím gest. A překvapivě se dostavila i možnost provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, což rozhodně chválím.
T Phone běží na osmijádrovém procesoru Dimensity 700, který se u nejlevnějších 5G telefonů vyskytuje poměrně často a jedná se tedy o prověřenou volbu. Výkonem sice rozhodně nepřekypuje a na nějaké úžasné zážitky z hraní nejmodernějších her na nejvyšší nastavení můžete zapomenout, ale své si odpracuje.
Systém zvládá rozhýbat slušně, když se uskromníte s detaily, zahrajete si i nějakou tu hru a jeho velkou výhodou je naprosto minimální produkce tepla. Procesor nijak zásadně netopí ani při vyšší zátěži a v tomto ohledu si vede opravdu znamenitě.
To potvrzuje i výkon v zátěžovém testu 3DMark, ve kterém tento čipset obstál na výbornou a vykázal skvělou stabilitu 97,6 %. No a v rychlosti bych měl zmínit i výsledky v testu AnTuTu, ačkoliv nějakých 280 tisíc bodů nestojí za nějaké pitvání. Raději zmíním operační paměť, jenž činí 4 GB RAM a vnitřní úložiště o velikosti 64 GB, což jsou v této kategorii víceméně klasické hodnoty a dobrou zprávou pak určitě je, že vnitřní úložiště je rozšiřitelné prostřednictvím MicroSD karty.
V oblasti výdrže se bude určitě chválit, protože kombinace HD displeje a nenáročného procesoru s baterií o kapacitě 4 500 mAh znamená, že k nabíječce budete T Phone připojovat poměrně střídmě. Když nebudete telefon nějak extrémně vytěžovat, dostanete se na dva dny bez nabíječky a i při vyšší zátěži se pak bude výdrž pohybovat okolo dne a půl. Vcelku solidní. Telefon podporuje nabíjení o výkonu 15 W, nicméně nabíjecí adaptér v balení schází a budete tak muset použít svůj.
Samotné nabíjení je postaveno na PD technologii, takže si rozumí s většinou nabíječek a nabíjení rozhodně není trhač asfaltu. Pokud máte výkonný adaptér, se kterým telefon spolupracuje, dočkáte se nabití na 100 % za necelé dvě hodinky, což rozhodně není žádný velký zázrak. A i když aplikace Baterie umí ukázat nabití na plnou kapacitu i okolo hodiny, bohužel lže a chvilku jí trvá než tento údaj přepočítá a ukáže vám holou pravdu, tedy ony zhruba dvě hodiny.
U telefonu této cenové hladiny nelze čekat v oblasti fotoaparátu žádné zázraky a v tomto ohledu mohl T Phone jen a jen překvapit. No, tak se nestalo a překvapení se bohužel nekoná. Trojitá sestava složená z 50Mpx hlavního a dvojice 2 Mpx doplňkových snímačů (makro + hloubka) se moc nevytáhla a produkuje hluboce podprůměrné snímky. Hlavní snímač evidentně nezvládá absorbovat dostatečné množství světla, protože fotografie jsou o řád tmavší než realita a zcela mizerné je také podání barev, které jsou vybledlé až běda.
Míra detailů je nízká, šumu je naopak více než by bylo záhodno a celkovým výsledkům bohužel moc nepomůžou ani ideální světelné podmínky. V horších světelných podmínkách pak ani nezkoušejte fotografovat. Fotoaparát má problémy s ostřením, neustále přeostřuje a snímků, které by byly nějakým způsobem použitelné, se nedočkáte. A noční režim tomu moc nepomůže. Je to asi poprvé, co vidím, že snímky pořízené v nočním režimu jsou výrazně tmavší než klasické fotografie. Tady se zkrátka něco hodně nepovedlo.
Makro fotografie jsou taktéž mizerné, ale od 2Mpx snímače nelze očekávat nic jiného než vybledlé barvy, minimum detailů a naopak spoustu šumu. Fotoaparát dále nabízí 10násobné digitální přiblížení, ale opět se jedná o prvek, který není ani v nejmenším použitelný. Selfie kamerka taktéž podává podprůměrné výsledky a v oblasti fotoaparátu se zkrátka T Phone zrovna dvakrát nepovedl. Co se videí týče, tak telefon zvládá až 2K záznamy při 30 snímcích za vteřinu, ale pokud tipujete, že výsledky jsou podprůměrné, bez detailů a bez náznaku nějaké stability, máte pravdu.
Tak nějak si nejsem úplně jistý, komu bych měl T Phone doporučit. Snad pokud hledáte telefon, který umí 5G a má prakticky čistý Android, tak pro vás by se mohlo jednat o zajímavou volbu. Za plnou cenu, jenž čítá 4 999 korun, je to naprosto neprodejný přístroj a smysl dává opravdu jen za tu jednu korunu, za kterou ho T-Mobile dává k tarifu.
Za plných 5 tisíc korun lze sehnat lepší 5G telefony (Redmi 10 5G, Poco M4 5G, Samsung Galaxy A22 5G) a o parník lepší 4G přístroje (Motorola Moto G60 či Realme 8 s AMOLED displejem).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
podpora 5G | mizerný displej |
dobrá výdrž na baterii | ještě mizernější fotoaparát |
minimální zahřívání | pomalé nabíjení |
systém bez bloatwaru | nekompletní prodejní balení |
T-Mobile představil před nedávnem dva nové telefony se svým logem – T Phone a nepatrně lépe vybavenou variantu T Phone Pro. Aktuálně se jedná o jediného operátora, který u nás prodává telefony pod svým brandem a my jsme měli možnost otestovat levnější model z této dvojice. U něj hrají prim dvě věci, a to podpora 5G a cena sražená na minimum. Má ale tento levný telefon pro nenáročné v silné a nelítostné konkurenci vůbec nějakou šanci na přežití?
Konstrukce | plast, 166,6 × 76,4 × 8,8 mm, 195 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS, 60 Hz, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI |
Operační systém | Android 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště (UFS 2.2) + MicroSD slot (až 2 TB) |
Fotoaparát | tři objektivy (50 Mpx hlavní + 2 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), duální LED blesk; přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 15 W |
Cena a dostupnost | od 4 999 Kč, listopad 2022 |
Snaha o co nejlevnější telefon se promítá už do prodejního balení. To totiž, po vzoru Applu, Samsungu či Sony, neobsahuje nabíjecí adaptér a kromě telefonu tak dostanete jen nezbytnou literaturu, špendlík sloužící k otevření SIM slotu a kabel USB-A / USB-C. Je to určitě škoda, ale cena ohlodaná až na kost se prostě a jednoduše musela někam promítnout.
T Phone je vyvedený v lehce retro hávu a nejvíce mi připomínal telefony Realme z doby před dvěma či třemi lety. Rozhodně to ale neznamená, že by působil nějak odpudivým dojmem, to ani omylem a prostě jen vypadá jako stoh telefonů před ním. Na zádech se nachází obdélníkový modul fotoaparátu, jenž obsahuje tři snímače, LED blesk a z šasi vystupuje jen velmi nepatrně, takže telefon se po položení na pevný povrch nijak zvlášť nehoupe. I tento retro kabátek ale obsahuje několik líbivých, moderních prvků a jedním z nich je zapínací tlačítko.
To je zbarveno do červena, což jinak vcelku unifikovaný design příjemně oživuje a chválím také jeho ideální umístění. Je opravdu výborně po ruce (nebo spíše po prstu) a obsahuje integrovanou čtečku otisků prstů. Ta je, v rámci této třídy, naprosto v pohodě a telefon odemkne rychle, je přesná a spolehlivá. Do ranku moderních a dnes velmi populárních prvků pak můžeme rozhodně zařadit i plochý rámeček, na který T Phone vsází a který opět design lehce posouvá do současných vod. Co jej ale naopak tvrdě sráží do hluboké minulosti, jsou obří, až barokní rámečky okolo displeje.
Po stranách to ještě jde, nad displejem, s přivřením obou očí, také, ale rámeček pod displejem je bez přehánění obrovský. Takový se vidí opravdu už jen u těch nejlevnějších telefonů a je to hlavně tato část, kvůli které působí T Phone retro dojmem a mírně zastarale. Ale úkol zněl jasně – přijít s co nejlevnějším telefonem, a to za každou cenu. Malé a bezvýznamné plus si pak telefon vysloužil za krytí IP52, což značí odolnost vůči stříkající vodě.
No a podobně retro je také displej. Výrobce vsadil na panel s úhlopříčkou 6,52 palce, rozlišením HD+ (1 600 × 720 pixelů) a IPS technologií. O vyšší obnovovací frekvenci než 60 Hz pochopitelně nemůže být ani řeč a jedná se o naprosto základní displej z těch nejnižších pater, pod kterým už není vůbec nic. Kvůli nízkému rozlišení je rastr poměrně dobře patrný pouhým okem (jemnost 269 ppi je opravdu nic moc) a panel produkuje chladné, až lehce vybledle působící barvy. Pro člověka zvyklého na syté odstíny AMOLED panelu bude tento displej určitě šok.
Barevné režimy k dispozici žádné nejsou a ani jakákoliv korekce bílé barvy, takže se budete muset smířit s tím, jak je panel nastavený z výroby. Pozorovací úhly jsou spíše horší a pro maximální jas platí naprosto to samé, takže čitelnost na ostrém slunci rozhodně není ideální.
Automatická regulace jasu ale funguje dobře a reaguje na změny okolního osvětlení až překvapivě rychle. Je docela zvláštní, že výrobce telefon vybavil tmavým režimem, ačkoliv vzhledem k použité technologii panelu nebude mít na spotřebu energie, tak jako u AMOLED displeje, žádný vliv.
T Phone běží na Androidu 12 v prakticky čistém provedení, což je jedna z jeho z největších výhod. Systém je prost prakticky jakéhokoliv bloatwaru a nemá předinstalovanou dokonce ani aplikaci Můj T-Mobile, což jsem u telefonu od operátora opravdu ani v nejmenším nečekal.
Po spuštění telefon obsahuje vlastně jen nezbytné aplikace od Googlu a to je všechno. Android 12 v režii T-Mobile je oholený opravdu až na kost a několik důležitých prvků mu naprosto chybí. Třeba možnost nastavení barevného schématu v rámci celého systému, tedy Material You.
Tento prvek lze změnit, ale pouze tak, že změníte tapetu a její barevné schéma se promítne v rámci celého systému. Taková Motorola, která používá také prakticky čistý Android, umožňuje v této oblasti možnost volby a rozhodně bych to uvítal i zde.
Docela mi vadila také nemožnost nastavení plochy – mřížka má prostě rozložení 5 × 5 a tím to hasne, nic jiného nastavit nelze. Na druhou stranu, hrátky se systémem v těchto rovinách se u cílové skupiny T Phone asi úplně nepředpokládají a základní možnosti nastavení víceméně stačí.
Kolem a kolem je ale čistý Android 12 příjemný, určitě potěší i příslib T-Mobilu na dvě hlavní systémové aktualizace a několik praktických prvků. Horní lištu lze stáhnout odkudkoliv z displeje a systém je možné ovládat jak pomocí klasické trojice tlačítek, tak prostřednictvím gest. A překvapivě se dostavila i možnost provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, což rozhodně chválím.
T Phone běží na osmijádrovém procesoru Dimensity 700, který se u nejlevnějších 5G telefonů vyskytuje poměrně často a jedná se tedy o prověřenou volbu. Výkonem sice rozhodně nepřekypuje a na nějaké úžasné zážitky z hraní nejmodernějších her na nejvyšší nastavení můžete zapomenout, ale své si odpracuje.
Systém zvládá rozhýbat slušně, když se uskromníte s detaily, zahrajete si i nějakou tu hru a jeho velkou výhodou je naprosto minimální produkce tepla. Procesor nijak zásadně netopí ani při vyšší zátěži a v tomto ohledu si vede opravdu znamenitě.
To potvrzuje i výkon v zátěžovém testu 3DMark, ve kterém tento čipset obstál na výbornou a vykázal skvělou stabilitu 97,6 %. No a v rychlosti bych měl zmínit i výsledky v testu AnTuTu, ačkoliv nějakých 280 tisíc bodů nestojí za nějaké pitvání. Raději zmíním operační paměť, jenž činí 4 GB RAM a vnitřní úložiště o velikosti 64 GB, což jsou v této kategorii víceméně klasické hodnoty a dobrou zprávou pak určitě je, že vnitřní úložiště je rozšiřitelné prostřednictvím MicroSD karty.
V oblasti výdrže se bude určitě chválit, protože kombinace HD displeje a nenáročného procesoru s baterií o kapacitě 4 500 mAh znamená, že k nabíječce budete T Phone připojovat poměrně střídmě. Když nebudete telefon nějak extrémně vytěžovat, dostanete se na dva dny bez nabíječky a i při vyšší zátěži se pak bude výdrž pohybovat okolo dne a půl. Vcelku solidní. Telefon podporuje nabíjení o výkonu 15 W, nicméně nabíjecí adaptér v balení schází a budete tak muset použít svůj.
Samotné nabíjení je postaveno na PD technologii, takže si rozumí s většinou nabíječek a nabíjení rozhodně není trhač asfaltu. Pokud máte výkonný adaptér, se kterým telefon spolupracuje, dočkáte se nabití na 100 % za necelé dvě hodinky, což rozhodně není žádný velký zázrak. A i když aplikace Baterie umí ukázat nabití na plnou kapacitu i okolo hodiny, bohužel lže a chvilku jí trvá než tento údaj přepočítá a ukáže vám holou pravdu, tedy ony zhruba dvě hodiny.
U telefonu této cenové hladiny nelze čekat v oblasti fotoaparátu žádné zázraky a v tomto ohledu mohl T Phone jen a jen překvapit. No, tak se nestalo a překvapení se bohužel nekoná. Trojitá sestava složená z 50Mpx hlavního a dvojice 2 Mpx doplňkových snímačů (makro + hloubka) se moc nevytáhla a produkuje hluboce podprůměrné snímky. Hlavní snímač evidentně nezvládá absorbovat dostatečné množství světla, protože fotografie jsou o řád tmavší než realita a zcela mizerné je také podání barev, které jsou vybledlé až běda.
Míra detailů je nízká, šumu je naopak více než by bylo záhodno a celkovým výsledkům bohužel moc nepomůžou ani ideální světelné podmínky. V horších světelných podmínkách pak ani nezkoušejte fotografovat. Fotoaparát má problémy s ostřením, neustále přeostřuje a snímků, které by byly nějakým způsobem použitelné, se nedočkáte. A noční režim tomu moc nepomůže. Je to asi poprvé, co vidím, že snímky pořízené v nočním režimu jsou výrazně tmavší než klasické fotografie. Tady se zkrátka něco hodně nepovedlo.
Makro fotografie jsou taktéž mizerné, ale od 2Mpx snímače nelze očekávat nic jiného než vybledlé barvy, minimum detailů a naopak spoustu šumu. Fotoaparát dále nabízí 10násobné digitální přiblížení, ale opět se jedná o prvek, který není ani v nejmenším použitelný. Selfie kamerka taktéž podává podprůměrné výsledky a v oblasti fotoaparátu se zkrátka T Phone zrovna dvakrát nepovedl. Co se videí týče, tak telefon zvládá až 2K záznamy při 30 snímcích za vteřinu, ale pokud tipujete, že výsledky jsou podprůměrné, bez detailů a bez náznaku nějaké stability, máte pravdu.
Tak nějak si nejsem úplně jistý, komu bych měl T Phone doporučit. Snad pokud hledáte telefon, který umí 5G a má prakticky čistý Android, tak pro vás by se mohlo jednat o zajímavou volbu. Za plnou cenu, jenž čítá 4 999 korun, je to naprosto neprodejný přístroj a smysl dává opravdu jen za tu jednu korunu, za kterou ho T-Mobile dává k tarifu.
Za plných 5 tisíc korun lze sehnat lepší 5G telefony (Redmi 10 5G, Poco M4 5G, Samsung Galaxy A22 5G) a o parník lepší 4G přístroje (Motorola Moto G60 či Realme 8 s AMOLED displejem).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
podpora 5G | mizerný displej |
dobrá výdrž na baterii | ještě mizernější fotoaparát |
minimální zahřívání | pomalé nabíjení |
systém bez bloatwaru | nekompletní prodejní balení |