Allegro
Allegro

Recenze Sony Xperia 5 IV – Neprávem přehlížený kompakt

  • Sony Xperia 5 IV patří do ohroženého druhu kompaktních vlajek
  • Jedná se o jeden z nejzajímavějších telefonů dneška
  • Nabízí i něco víc než jen vysoký výkon v kompaktním těle?
V redakci jsme otestovali Sony Xperia 5 IV

V redakci jsme otestovali Sony Xperia 5 IV | foto: vlastní

Kompaktní telefony jsou v historii Sony hluboce zakořeněny a nějakou tu vlajku menších rozměrů vydává japonský gigant víceméně již od roku 2014, kdy představil ikonickou Xperii Z1 Compact. Nejnovější Xperia 5 IV, jenž navazuje na loňskou iteraci s označením III a je již čtvrtou generací této řady, je sice oproti svému prapředkovi výrazně větší, ale i tak o ní v kapse nebudete ani vědět.

Sony Xperia 5 IV: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 156 × 67 × 8,2 mm, 172 g, zvýšená odolnost IP65/68
Displej 6,1″, OLED, 120 Hz, 2520 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 449 ppi
Operační systém Android 12
Čipset 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Paměť 8 GB RAM, 128 GB úložiště, MicroSD slot
Fotoaparát tři snímače (12,2 Mpx hlavní + 12,2 Mpx ultra-širokoúhlý 124° + 12,2 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, LED blesk, OIS, Dual PDAF, Real-time Tracking optika Zeiss, umělá inteligence; přední 12 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory, Dolby Atmos
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost 26 990 Kč, léto 2022

Lakomci z Japonska

Sony bohužel i u své nejnovější kompaktní vlajky pokračuje v trendu balení bez příslušenství, který před třemi lety nastolil Apple a Samsung. Japonský výrobce na něj naskočil v roce 2021 a pořád se ho drží, což dokazuje chuďoučké balení této novinky. V malé krabičce se nachází pouze nezbytná literatura, telefon samotný a to je, prosím pěkně, vše. Nedostanete ani špendlík na otevření SIM slotu, ale ten chybí z jiného důvodu – Xperia 5 IV používá klasický šuplík, jenž se dá otevřít nehtem a za to si Sony naopak rozhodně zaslouží pochvalu.

Obsah balení

  • telefon Sony Xperia 5 IV
  • technická brožura
V balení najdete de facto jen telefon a manuál

V balení najdete de facto jen telefon a manuál | foto: vlastní

Drželi jste někdy v ruce příjemnější telefon?

Krabička prostá příslušenství vás sice možná naštve, ale ihned po uchopení telefonu do ruky se vám nálada určitě bryskně zlepší. Tak dobře působící přístroj jsem letos snad ještě v ruce neměl a Xperia 5 IV působí tak, jak by správná vlajka měla. Hodnotně, prémiově a zároveň i lehce, což dokazuje hmotnost čítající pouhých 172 gramů. Sony vsadilo částečně na plochý rámeček v kombinaci se sklem vpředu i vzadu, přičemž na zádech se nachází matné sklo Gorilla Glass Victus, jenž navazuje na konstrukci obepínající rám z hliníku.

Dokonalé proporce

Ten je, jak jsem již zmínil, plochý jen částečně a jeho hrany jsou decentně seříznuté, díky čemuž padne Xperia 5 IV do ruky jako málokterý jiný telefon. Kombinace příjemného rámečku, kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a úzkého displeje s poměrem stran 21:9 vytváří mix, který v ergonomii nemá prakticky žádnou konkurenci.

Displej se dá obsáhnout jednou rukou, všechny ovládací prvky jsou výborně dostupné a v tomto ohledu si není absolutně na co stěžovat. U konstrukce rozhodně ještě stojí za zmínku, že disponuje krytím IP65/IP68 a je tedy, dle tradic Sony, vodě i prachu odolná.

Do ruky padne Xperia 5 IV prostě dokonale

Do ruky padne Xperia 5 IV prostě dokonale | foto: vlastní

Stylový design, který odolá času

No a pak tu máme vzhled. Sony si pořád jede to svoje a jako jeden z mála výrobců nevsází u svých telefonů na displej s výřezem či průstřelem. Namísto toho používá klasický rámeček, jehož tloušťka je sražená na minimum a stejně rozměrný rámeček, tedy brada, se nachází také ve spodní části. Telefon je krásně symetrický a displej celistvý, bez jakýchkoliv rušivých elementů a já osobně tento přístup kvituji rozhodně víc než displeje s průstřely. Design vsází na jednoduché, elegantní linie v kombinaci s vertikálně orientovaným fotomodulem a nebál bych se ho označit jako industriální.

Brada ve spodní části

Brada ve spodní části | foto: vlastní

V průběhu let se vzhled této řady nijak zásadně nezměnil a Sony udržuje tuto linii podobně, jako třeba Lenovo své ThinkPady. Na závěr ještě musím zmínit čtečku otisků prstů integrovanou v zapínacím tlačítku, která je velmi přesná, rychlá a tlačítko je tak akorát zapuštěné v rámu, aby se používalo příjemně. Navíc si lze nastavit odemčení na dotyk nebo na stisk, což vždy potěší a tento typ použití zcela eliminuje nechtěné odemčení telefonu v kapse po náhodném přejetí snímače prstem.

Design je zkrátka jednoduchý

Design je zkrátka jednoduchý | foto: vlastní

Na displeji Sony nešetřilo

Displej Xperie 5 IV patří zcela jistě k jejím ozdobám a na čelní straně se nachází OLED panel s úhlopříčkou 6,1 palce, FullHD+ rozlišením (2520 × 1080 pixelů) při poměru stran 21:9 a frekvencí 120 Hz. Kombinace menší úhlopříčky s vyšším rozlišením znamená obraz ostrý jako břitva, a to ostatně dokazuje i jemnost čítající krásných 449 ppi. Samotný panel zvládne zobrazit více než miliardu barev a pyšní se nativní podporou 10bitových barev, stejně tak jako HDR10 certifikací. Výsledek je vskutku výborný a panel boduje jak v oblasti podání barev, tak jasu.

Ten se ve svém maximu, při použití automatické regulace jasu, může blížit hranici až 1 000 nitů, takže s čitelností nebudou problémy ani na ostrém slunci. Samotná regulace jasu funguje dobře a reaguje na změny osvětlení rychle a logicky. Co se barev týče, tak jejich podání je takové, jak se na kvalitní OLED panel sluší a patří – jsou syté, výrazné a černá je opravdu černá. V této oblasti je možné nastavit si jeden ze dvou režimů obrazu – Standardní a Režim autora. Druhý jmenovaný pak podporuje funkci HDR v reálném čase.

Krásný displej, na kterém se nešetřilo

Krásný displej, na kterém se nešetřilo | foto: vlastní

120Hz režim se při přehřátí deaktivuje

Další možnost nastavení se týká vyvážené bílé, jenž lze nechat na automatice, nebo zvolit jeden ze tří přednastavených režimů (Teplý, Střední a Studený). Komu by to snad bylo málo, může si upravit vyvážení bílé podle sebe, manuálně. Díky maximální obnovovací frekvenci 120 Hz je obraz dokonale plynulý a v tomto ohledu je nastavení velmi jednoduché – lze ji aktivovat či deaktivovat. Při deaktivaci poběží displej na frekvenci 60 Hz, takže bude pomalejší, ale zase tím trochu ušetříte na baterii. Nutno podotknout, že při výraznějším zahřátí telefonu se 120Hz režim bohužel deaktivuje a zapne se, až telefon zchladne.

Displej vás bude bavit

Displej vás bude bavit | foto: vlastní

Stejně to dělá také větší Xperia 1 IV a je zřejmé, že zahřívání je u této série problémem, který může ovlivňovat jeho funkčnost více než by bylo záhodno. Obrovská pochvala každopádně míří k haptické odezvě, která je opravdu fantastická a mnoho telefonů s lepší odezvou neznám (jestli vůbec nějaký).

Android 12 ve skoro čisté podobě

Sony používá u svých telefonů Android jen s minimem úprav a nejinak je tomu i u Xperie 5 IV. Třeba stahovací roletka je naprosto stejná, jako u čistého Androidu 12 a její vzhled nelze nijak změnit. Což je trochu škoda a třeba mě osobně tato část systému moc nevyhovuje. Jinak ale dostanete skvěle odladěný systém s minimem bloatwaru a několika praktickými doplňky. Třeba boční snímač, což je virtuální tlačítko na straně displeje, přes které se dají rychle spouštět aplikace, a to jak v klasické velikosti, tak mini-aplikace.

Android 12

Android 12 | foto: vlastní

Telefon pochopitelně podporuje rozpůlenou obrazovku, na které můžou běžet dvě aplikace současně a také tato funkce se vyvolává přes ono boční tlačítko, jehož pozici lze měnit a je možné umístit ho kamkoliv na displeji. Telefon se pyšní i dalšími praktickými věcmi, jako je třeba Always-On displej, zde trochu netypicky označený jako Ambientní displej. Funkce nabízí několik možností přizpůsobení, jako například kdy má být tento prvek aktivován nebo zda probudí displej přijaté oznámení. Na obrazovku je možné dále přidat samolepku či nechat zobrazit informace o skladbě.

Prvky ze staré školy

Zamykací obrazovka obsahuje zkratku k fotoaparátu, který je ale možné spustit i z plně vypnutého displeje, a to podržením mechanické spouště fotoaparátu. Ano, Xperia 5 IV se drží zaběhlých tradicí a obsahuje výbornou, dvoupolohovou, fyzickou spoušť fotoaparátu, která se používá opravdu jedna báseň. A trochu starosvětsky působí i další prvek, a sice LED dioda v pravém horním rohu. Ta zobrazuje baterii vybitou pod 15 %, svítí při nabíjení a pochopitelně vám dá vědět, že máte na telefonu nepřečtenou notifikaci.

Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV | foto: vlastní

Tento dříve velmi populární prvek dnes už skoro nikdo nepoužívá a je to škoda, protože je velmi praktický a nápomocný. Z dalších povedených věcí stojí za zmínku Chytré řízení podsvícení, které udržuje displej zapnutý po dobu, když držíte telefon v ruce. To znamená, že vám nezhasne v případě, když budete číst třeba delší text a s telefonem nebudete hýbat. Systém dále nabízí populární Tmavý motiv, možnost ovládání gesty, praktický Režim jedné ruky či chytré odemykaní Smart Lock.

Android od Sony mám zkrátka rád a nabízí ideální poměr mezi různými vychytávkami, individualizací a dobrou funkčností. Není zbytečně přeplácaný, rychle se v něm zorientujete rozhodně patří k těm příjemnějším nadstavbám.

Výkonu má na rozdávání

Hardwarově je Xperia 5 IV na vysoké úrovni, a ačkoliv neobsahuje nejnovější Snapdragon 8+ Gen 1, ale jeho starší verzi SD 8 Gen 1, výkonu má habaděj. Naprosto bez problémů si zahrajete i nejnovější, nejnáročnější hry dneška a v tomto ohledu si není na co stěžovat. Vysoký výkon pak potvrzuje i AnTuTu, ve kterém Xperia 5 IV dosáhla na skóre lehce přesahující 800 tisíc bodů, což je velmi dobrý výsledek. Ano, dnešní high-end telefony umí i přes 1 milion bodů, ale oněch 800 tisíc bodů a kousek se dá pořád klasifikovat jako vlajkový výkon (i v Geekbenchi si vedla výborně).

Hardware má skutečně výborný

Hardware má skutečně výborný | foto: vlastní

Je zajímavé, že menší Xperia 5 IV v tomto populárním benchmarku vykázala více bodů než větší model 1 IV, která mi rukama prošla počátkem léta a která má naprosto totožný hardware. Procesoru dělá společnost operační paměť 8 GB RAM a, stejně jako větší model, i kompaktní Xperia se umí pořádně rozohnit. Původní Xperia 1 IV byla, co se produkce tepla a zahřívání týče, jeden z nejhorších telefonů, s jakým jsem měl tu čest. Vysoké zahřívání je tu pořád, ale zdá se, že výrobce na něm zapracoval a menší Xperia tedy, trochu překvapivě, topí o něco méně než její větší brácha.

Tepla je méně, ale pořád je ho více než dost

Možná je to dáno i tím, že ji testuji v chladném, podzimním počasí, ale faktem je, že za celou dobu testu se mi fotoaplikace kvůli přehřátí ani jednou nevypnula, což bylo u Xperie 1 IV prakticky na denním pořádku. Zahřívání je patrnější až při náročnější práci a při běžných činnostech je méně výrazné, ale nenechte se zmást – když dáte Xperii 5 IV zabrat, rozpálí se tak, že to bude až nepříjemné a typicky při delším hraní ji budete muset dát čas od času z rukou, aby někde bokem vychladla. V tomto směru tedy je patrné mírné zlepšení, ale pořád nic, co by stálo za pochvalu.

A dokazuje to i zátěžový test 3DMark. Ten Xperia 5 IV dokončila se stabilitou necelých 62 %, což sice není žádná velká sláva a telefon má evidentně tendenci k throttlování, ale výsledek je lepší než u větší Xperie 1 IV. Ta prošla tímto testem s ostudnou stabilitou okolo 48 % a určitý posun je tedy jasně patrný.

Výdrž a nabíjení

V malém a relativně tenkém šasi Xperia 5 IV se našlo dostatek místa na implementaci baterie o kapacitě 5 000 mAh, což znamená velmi slušnou výdrž i při větší zátěži. Když ji nebudete moc trápit, dostanete se v pohodě na den a půl a minimálně den je jistotou i při výraznějším zatížení. Co se nabíjení týče, tak v tomto ohledu je Xperia 5 IV bohužel podprůměrný telefon a maximální výkon 30 W není nic, čím by se mohl samuraj z Japonska chlubit. Papírové nabití na 50 % kapacity za 30 minut sice nevypadá špatně, ale bez originální nabíječky na to můžete zapomenout.

Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV | foto: vlastní

Pokud budete mít nabíječku, se kterou si Xperia nebude moc rozumět, počítejte klidně se dvěma hodinami potřebnými k nabití, a to třeba i přes papírově vysoký výkon. Adaptérem o výkonu 65W od Realme jsem telefon nabíjel zhruba dvě hodinky a stejně výkonný adaptér od notebooku znamenal nabití za zhruba 1 hodinu a 40 minut. Nic moc. Ideální tedy bude investovat do originální nabíječky od Sony – to znamená, že si k už tak vysoké pořizovací ceně připočtěte dalších 1 000 korun za adaptér o výkonu 30 W.

Pozitivem každopádně je, že Sony do svého kompaktního modelu konečně implementovalo bezdrátové nabíjení, které u minulých modelů scházelo. Dostavilo se také bezdrátové reverzní nabíjení, takže v tomto ohledu si není na co stěžovat a naopak je prostor k malému, bezvýznamnému plus (rychlejší drátové nabíjení či adaptér v balení bych bral radši).

Fotograf par excelence

Xperia 5 IV má v oblasti fotografování velké ambice, které se z velké části povedlo naplnit. V době, kdy se do telefonů dostávají 200Mpx snímače, vypadá trojitá sestava s rozlišením 12 + 12 + 12 Mpx lehce starosvětsky, ale jak známo, méně je někdy více. Přesně to pro Xperii 5 IV platí a klidně se vsadím, že v kvalitě fotografií všechny ty 200Mpx bestie s lehkostí strčí do kapsy. Fotoaparát se skládá z hlavního, ultra-širokoúhlého objektivu a teleobjektivu, všechny snímače mají systém ostření PDAF a dva z nich jsou opticky stabilizované (primární a teleobjektiv).

Fotoaparát telefonu

Fotoaparát telefonu | foto: vlastní

Fotografie, hlavně za denního světla, patří na samotný vrchol a za vypíchnutí stojí hlavně to, jak se snímky drží reality. Barvy jsou věrné a víceméně odpovídají tomu, co se nahází před objektivem a pochvalu si pak zaslouží jak vysoká míra detailů, tak minimum šumu, příkladná ostrost a celkové prokreslení snímků. Automatické vyvážení bílé funguje dobře, ale ve smutném, podzimním počasí, kdy je často pod mrakem a šero celý den, čas od času zazmatkovalo a snímky byly zbytečně podexponované. Stačilo ale bílou manuálně přepnout do režimu Oblačno a fotografie byly opět jako z partesu.

Skvělé výsledky podává také ultra-širokoúhlý snímač se záběrem 124˚, který umí nabídnout snímky plné detailů, s přirozenou ostrostí (okraje jsou lehce rozostřené, ale tak to u těchto objektivů bývá) a příjemným podáním barev. Tento snímač je vybavený automatickým ostřením, takže se dá, teoreticky, použít k pořizování makro fotografií, ale bohužel tomu tak úplně není. Ostřit totiž umí až zhruba od 8 centimetrů, takže na nějaké detailní snímky z bezprostřední blízkosti můžete zapomenout. Hlavní snímač je na tom s ostřením o maličko lépe a umožňuje o něco větší přiblížení se k objektu, ale na vyložené makro snímky to úplně není.

Fotoaparát v kooperaci se ZEISS

Fotoaparát v kooperaci se ZEISS | foto: vlastní

Zoom bez rekordních čísel, ale použitelný

Teleobjektiv nabízí 2,5× optický zoom, který je výborný a s kvalitou si v ničem nezadá s primárním objektivem. Snímky jsou ostré, vykazují jen malé množství šumu a barvy se drží reality. Maximální přiblížení, které Xperia 5 IV nabízí, má hodnotu 7,5× a to už je pochopitelně digitální. A překvapivě docela dobře použitelné. Šumu už je pochopitelně o něco víc, detailů ubyde a ostrost není ideální, ale kolem a kolem se dá i maximální zoom bez nějakého většího sebezapření používat. Xperia 5 IV tedy papírově není telefon s nějak oslnivým přiblížením, ale to, které nabízí, je dobře použitelné.

Chválím rozhodně i decentní práci s rozostřením pozadí, tedy bokeh efektem, s čímž umí tento kompaktní sympaťák zacházet velmi dobře a v tomto ohledu produkuje velmi přirozeně, nenuceně působící výsledky. Co se snímků v horších světelných podmínkách, tak ty jsou lehce ošidné a je nutné se v tomto ohledu naučit s telefonem pořádně pracovat. Xperia 5 IV nemá klasický noční režim a v tomto prostředí fotografuje tak, že upravuje rychlost závěrky dle aktuálního osvětlení. To znamená třeba minimální zabarvení do žluta, což je klasický neduh umělých nočních režimů.

Na druhou stranu, udržet telefon naprosto stabilní při fotografování s delší uzávěrkou je prakticky nemožné a dostat z něj, pouze pomocí rukou, ideálně ostrou noční fotografii, není nic snadného. V tomto prostředí se rozhodně bude hodit stabilizační trojnožka, pomocí které vykouzlíte s Xperií 5 IV opravdu ostré a detailní noční snímky odpovídající realitě, bez výraznějšího softwarového zásahu. Je ale jasné, že absence nočního režimu by mohla uživatelům vadit, protože styl, kterým pořizuje Xperia 5 IV noční snímky, není uživatelsky vyloženě přívětivý. Tak to ale je a bohužel se s tím musíme smířit.

Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV v ruce | foto: vlastní

Kvalitní selfie a stabilní videa

Kde tato japonská kompaktní vlajka opravdu boduje, jsou selfie fotografie, jenž pořizuje prostřednictvím čelního fotoaparátem s rozlišením 12Mpx (tento počet megapixelů mají inženýři v Sony evidentně rádi). Fotografe jsou detailní, s minimem šumu, ostré a působí velmi přirozeně. Ostudu si s nimi zcela jistě neuděláte, naopak se určitě stanou ozdobou všech sociálních sítí. A jak jsou na tom videa? V těch nabízí Xperia 5 IV, díky aplikace Cinema Pro, opravdu netušené možnosti a v tomto ohledu budou spokojeni i ti největší hračičkové.

Telefon nabízí až 4K záznamy při maximálně 120 fps a o jejich stabilitu se stará kombinace optické a elektronické stabilizace obrazu (SteadyShot EIS). Oba systémy odvádí skutečně skvělou práci a všechna videa jsou díky nim dokonale plynulá, přičemž za vypíchnutí dále stojí i reálné podání barev, dobrý dynamický rozsah i kontrast. Perfektní práci v ohledu videí odvádí jak primární, tak ultra-širokoúhlý snímač, který u Xperie 5 IV obecně patří k nejlepším objektivů tohoto typu současnosti.

Jak fotí Sony Xperia 5 IV?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2,5×

Ukázka: zoom 7,5×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV rozhodně není vlajkovým telefonem typického střihu a nikdy nebude mainstreamovým přístrojem, jako třeba Galaxy S22 od Samsungu. A i právě proto bych ji, kdybych vybíral kompaktní vlajkový telefon, zvolil a dal jí přednost před veškerou konkurencí. Líbilo se mi špičkové zpracování, kvalitní materiály (hliník + GG Victus) i naprosto příkladná ergonomie, ve které nemá tento japonský telefon konkurenci. Konstrukci neschází zvýšená odolnost, použitý OLED displej je naprosto parádní a povedený je rozhodně také Android v režii Sony.

Fotoaparát je rozhodně špičkový a spolupráce s firmou Zeiss nese japonskému výrobci ovoce již dlouhodobě. V této oblasti ale pohaním scházející noční režim i fakt, že fotoaparát, i když nabízí automatický makro režim, vyložené makro snímky pořizovat neumí (ostří až od zhruba 8 centimetrů). Kritiku si dále zaslouží pomalé nabíjení, absence nabíjecího adaptéru v balení a pořád až moc vysoká produkce tepla. Oproti Xperii 1 IV je zahřívání o něco nižší, ale v zátěži je produkce tepla pořád vysoká a při vyšší zátěži se rychle se dostane do bodu, kdy to začne být nepříjemné.

Výhody ale obecně výrazně převládají a z plusů stojí za zmínku také zcela nekompromisní konektivita (5G, WiFi, Bluetooth, USB-C, NFC, 3,5mm jack, MicroSD slot), kvalitní stereo reproduktor, nebo sice možná staromódní, ale skvěle použitelná notifikační LEDka. Potěšující je i skvělá haptická odezva a do detailů promyšlené, profesionální aplikace pro fotografování a natáčení videí, díky kterým vymáčknou uživatelé, jenž rozumí pokročilým oblastem nastavení, z fotoaparátu skutečně maximum jeho potenciálu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
design, zpracování a odolnost IP65/68 vyšší cena
bezkonkurenční ergonomie nekompletní balení
skvělý OLED displej pořád vyšší zahřívání
špičkový fotoaparát fotoaparát nemá noční režim
konektivita bez kompromisů

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Recenze Sony Xperia 5 IV – Neprávem přehlížený kompakt

  • Sony Xperia 5 IV patří do ohroženého druhu kompaktních vlajek
  • Jedná se o jeden z nejzajímavějších telefonů dneška
  • Nabízí i něco víc než jen vysoký výkon v kompaktním těle?
V redakci jsme otestovali Sony Xperia 5 IV

V redakci jsme otestovali Sony Xperia 5 IV | foto: vlastní

Kompaktní telefony jsou v historii Sony hluboce zakořeněny a nějakou tu vlajku menších rozměrů vydává japonský gigant víceméně již od roku 2014, kdy představil ikonickou Xperii Z1 Compact. Nejnovější Xperia 5 IV, jenž navazuje na loňskou iteraci s označením III a je již čtvrtou generací této řady, je sice oproti svému prapředkovi výrazně větší, ale i tak o ní v kapse nebudete ani vědět.

Sony Xperia 5 IV: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 156 × 67 × 8,2 mm, 172 g, zvýšená odolnost IP65/68
Displej 6,1″, OLED, 120 Hz, 2520 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 449 ppi
Operační systém Android 12
Čipset 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Paměť 8 GB RAM, 128 GB úložiště, MicroSD slot
Fotoaparát tři snímače (12,2 Mpx hlavní + 12,2 Mpx ultra-širokoúhlý 124° + 12,2 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, LED blesk, OIS, Dual PDAF, Real-time Tracking optika Zeiss, umělá inteligence; přední 12 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory, Dolby Atmos
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost 26 990 Kč, léto 2022

Lakomci z Japonska

Sony bohužel i u své nejnovější kompaktní vlajky pokračuje v trendu balení bez příslušenství, který před třemi lety nastolil Apple a Samsung. Japonský výrobce na něj naskočil v roce 2021 a pořád se ho drží, což dokazuje chuďoučké balení této novinky. V malé krabičce se nachází pouze nezbytná literatura, telefon samotný a to je, prosím pěkně, vše. Nedostanete ani špendlík na otevření SIM slotu, ale ten chybí z jiného důvodu – Xperia 5 IV používá klasický šuplík, jenž se dá otevřít nehtem a za to si Sony naopak rozhodně zaslouží pochvalu.

Obsah balení

  • telefon Sony Xperia 5 IV
  • technická brožura
V balení najdete de facto jen telefon a manuál

V balení najdete de facto jen telefon a manuál | foto: vlastní

Drželi jste někdy v ruce příjemnější telefon?

Krabička prostá příslušenství vás sice možná naštve, ale ihned po uchopení telefonu do ruky se vám nálada určitě bryskně zlepší. Tak dobře působící přístroj jsem letos snad ještě v ruce neměl a Xperia 5 IV působí tak, jak by správná vlajka měla. Hodnotně, prémiově a zároveň i lehce, což dokazuje hmotnost čítající pouhých 172 gramů. Sony vsadilo částečně na plochý rámeček v kombinaci se sklem vpředu i vzadu, přičemž na zádech se nachází matné sklo Gorilla Glass Victus, jenž navazuje na konstrukci obepínající rám z hliníku.

Dokonalé proporce

Ten je, jak jsem již zmínil, plochý jen částečně a jeho hrany jsou decentně seříznuté, díky čemuž padne Xperia 5 IV do ruky jako málokterý jiný telefon. Kombinace příjemného rámečku, kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a úzkého displeje s poměrem stran 21:9 vytváří mix, který v ergonomii nemá prakticky žádnou konkurenci.

Displej se dá obsáhnout jednou rukou, všechny ovládací prvky jsou výborně dostupné a v tomto ohledu si není absolutně na co stěžovat. U konstrukce rozhodně ještě stojí za zmínku, že disponuje krytím IP65/IP68 a je tedy, dle tradic Sony, vodě i prachu odolná.

Do ruky padne Xperia 5 IV prostě dokonale

Do ruky padne Xperia 5 IV prostě dokonale | foto: vlastní

Stylový design, který odolá času

No a pak tu máme vzhled. Sony si pořád jede to svoje a jako jeden z mála výrobců nevsází u svých telefonů na displej s výřezem či průstřelem. Namísto toho používá klasický rámeček, jehož tloušťka je sražená na minimum a stejně rozměrný rámeček, tedy brada, se nachází také ve spodní části. Telefon je krásně symetrický a displej celistvý, bez jakýchkoliv rušivých elementů a já osobně tento přístup kvituji rozhodně víc než displeje s průstřely. Design vsází na jednoduché, elegantní linie v kombinaci s vertikálně orientovaným fotomodulem a nebál bych se ho označit jako industriální.

Brada ve spodní části

Brada ve spodní části | foto: vlastní

V průběhu let se vzhled této řady nijak zásadně nezměnil a Sony udržuje tuto linii podobně, jako třeba Lenovo své ThinkPady. Na závěr ještě musím zmínit čtečku otisků prstů integrovanou v zapínacím tlačítku, která je velmi přesná, rychlá a tlačítko je tak akorát zapuštěné v rámu, aby se používalo příjemně. Navíc si lze nastavit odemčení na dotyk nebo na stisk, což vždy potěší a tento typ použití zcela eliminuje nechtěné odemčení telefonu v kapse po náhodném přejetí snímače prstem.

Design je zkrátka jednoduchý

Design je zkrátka jednoduchý | foto: vlastní

Na displeji Sony nešetřilo

Displej Xperie 5 IV patří zcela jistě k jejím ozdobám a na čelní straně se nachází OLED panel s úhlopříčkou 6,1 palce, FullHD+ rozlišením (2520 × 1080 pixelů) při poměru stran 21:9 a frekvencí 120 Hz. Kombinace menší úhlopříčky s vyšším rozlišením znamená obraz ostrý jako břitva, a to ostatně dokazuje i jemnost čítající krásných 449 ppi. Samotný panel zvládne zobrazit více než miliardu barev a pyšní se nativní podporou 10bitových barev, stejně tak jako HDR10 certifikací. Výsledek je vskutku výborný a panel boduje jak v oblasti podání barev, tak jasu.

Ten se ve svém maximu, při použití automatické regulace jasu, může blížit hranici až 1 000 nitů, takže s čitelností nebudou problémy ani na ostrém slunci. Samotná regulace jasu funguje dobře a reaguje na změny osvětlení rychle a logicky. Co se barev týče, tak jejich podání je takové, jak se na kvalitní OLED panel sluší a patří – jsou syté, výrazné a černá je opravdu černá. V této oblasti je možné nastavit si jeden ze dvou režimů obrazu – Standardní a Režim autora. Druhý jmenovaný pak podporuje funkci HDR v reálném čase.

Krásný displej, na kterém se nešetřilo

Krásný displej, na kterém se nešetřilo | foto: vlastní

120Hz režim se při přehřátí deaktivuje

Další možnost nastavení se týká vyvážené bílé, jenž lze nechat na automatice, nebo zvolit jeden ze tří přednastavených režimů (Teplý, Střední a Studený). Komu by to snad bylo málo, může si upravit vyvážení bílé podle sebe, manuálně. Díky maximální obnovovací frekvenci 120 Hz je obraz dokonale plynulý a v tomto ohledu je nastavení velmi jednoduché – lze ji aktivovat či deaktivovat. Při deaktivaci poběží displej na frekvenci 60 Hz, takže bude pomalejší, ale zase tím trochu ušetříte na baterii. Nutno podotknout, že při výraznějším zahřátí telefonu se 120Hz režim bohužel deaktivuje a zapne se, až telefon zchladne.

Displej vás bude bavit

Displej vás bude bavit | foto: vlastní

Stejně to dělá také větší Xperia 1 IV a je zřejmé, že zahřívání je u této série problémem, který může ovlivňovat jeho funkčnost více než by bylo záhodno. Obrovská pochvala každopádně míří k haptické odezvě, která je opravdu fantastická a mnoho telefonů s lepší odezvou neznám (jestli vůbec nějaký).

Android 12 ve skoro čisté podobě

Sony používá u svých telefonů Android jen s minimem úprav a nejinak je tomu i u Xperie 5 IV. Třeba stahovací roletka je naprosto stejná, jako u čistého Androidu 12 a její vzhled nelze nijak změnit. Což je trochu škoda a třeba mě osobně tato část systému moc nevyhovuje. Jinak ale dostanete skvěle odladěný systém s minimem bloatwaru a několika praktickými doplňky. Třeba boční snímač, což je virtuální tlačítko na straně displeje, přes které se dají rychle spouštět aplikace, a to jak v klasické velikosti, tak mini-aplikace.

Android 12

Android 12 | foto: vlastní

Telefon pochopitelně podporuje rozpůlenou obrazovku, na které můžou běžet dvě aplikace současně a také tato funkce se vyvolává přes ono boční tlačítko, jehož pozici lze měnit a je možné umístit ho kamkoliv na displeji. Telefon se pyšní i dalšími praktickými věcmi, jako je třeba Always-On displej, zde trochu netypicky označený jako Ambientní displej. Funkce nabízí několik možností přizpůsobení, jako například kdy má být tento prvek aktivován nebo zda probudí displej přijaté oznámení. Na obrazovku je možné dále přidat samolepku či nechat zobrazit informace o skladbě.

Prvky ze staré školy

Zamykací obrazovka obsahuje zkratku k fotoaparátu, který je ale možné spustit i z plně vypnutého displeje, a to podržením mechanické spouště fotoaparátu. Ano, Xperia 5 IV se drží zaběhlých tradicí a obsahuje výbornou, dvoupolohovou, fyzickou spoušť fotoaparátu, která se používá opravdu jedna báseň. A trochu starosvětsky působí i další prvek, a sice LED dioda v pravém horním rohu. Ta zobrazuje baterii vybitou pod 15 %, svítí při nabíjení a pochopitelně vám dá vědět, že máte na telefonu nepřečtenou notifikaci.

Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV | foto: vlastní

Tento dříve velmi populární prvek dnes už skoro nikdo nepoužívá a je to škoda, protože je velmi praktický a nápomocný. Z dalších povedených věcí stojí za zmínku Chytré řízení podsvícení, které udržuje displej zapnutý po dobu, když držíte telefon v ruce. To znamená, že vám nezhasne v případě, když budete číst třeba delší text a s telefonem nebudete hýbat. Systém dále nabízí populární Tmavý motiv, možnost ovládání gesty, praktický Režim jedné ruky či chytré odemykaní Smart Lock.

Android od Sony mám zkrátka rád a nabízí ideální poměr mezi různými vychytávkami, individualizací a dobrou funkčností. Není zbytečně přeplácaný, rychle se v něm zorientujete rozhodně patří k těm příjemnějším nadstavbám.

Výkonu má na rozdávání

Hardwarově je Xperia 5 IV na vysoké úrovni, a ačkoliv neobsahuje nejnovější Snapdragon 8+ Gen 1, ale jeho starší verzi SD 8 Gen 1, výkonu má habaděj. Naprosto bez problémů si zahrajete i nejnovější, nejnáročnější hry dneška a v tomto ohledu si není na co stěžovat. Vysoký výkon pak potvrzuje i AnTuTu, ve kterém Xperia 5 IV dosáhla na skóre lehce přesahující 800 tisíc bodů, což je velmi dobrý výsledek. Ano, dnešní high-end telefony umí i přes 1 milion bodů, ale oněch 800 tisíc bodů a kousek se dá pořád klasifikovat jako vlajkový výkon (i v Geekbenchi si vedla výborně).

Hardware má skutečně výborný

Hardware má skutečně výborný | foto: vlastní

Je zajímavé, že menší Xperia 5 IV v tomto populárním benchmarku vykázala více bodů než větší model 1 IV, která mi rukama prošla počátkem léta a která má naprosto totožný hardware. Procesoru dělá společnost operační paměť 8 GB RAM a, stejně jako větší model, i kompaktní Xperia se umí pořádně rozohnit. Původní Xperia 1 IV byla, co se produkce tepla a zahřívání týče, jeden z nejhorších telefonů, s jakým jsem měl tu čest. Vysoké zahřívání je tu pořád, ale zdá se, že výrobce na něm zapracoval a menší Xperia tedy, trochu překvapivě, topí o něco méně než její větší brácha.

Tepla je méně, ale pořád je ho více než dost

Možná je to dáno i tím, že ji testuji v chladném, podzimním počasí, ale faktem je, že za celou dobu testu se mi fotoaplikace kvůli přehřátí ani jednou nevypnula, což bylo u Xperie 1 IV prakticky na denním pořádku. Zahřívání je patrnější až při náročnější práci a při běžných činnostech je méně výrazné, ale nenechte se zmást – když dáte Xperii 5 IV zabrat, rozpálí se tak, že to bude až nepříjemné a typicky při delším hraní ji budete muset dát čas od času z rukou, aby někde bokem vychladla. V tomto směru tedy je patrné mírné zlepšení, ale pořád nic, co by stálo za pochvalu.

A dokazuje to i zátěžový test 3DMark. Ten Xperia 5 IV dokončila se stabilitou necelých 62 %, což sice není žádná velká sláva a telefon má evidentně tendenci k throttlování, ale výsledek je lepší než u větší Xperie 1 IV. Ta prošla tímto testem s ostudnou stabilitou okolo 48 % a určitý posun je tedy jasně patrný.

Výdrž a nabíjení

V malém a relativně tenkém šasi Xperia 5 IV se našlo dostatek místa na implementaci baterie o kapacitě 5 000 mAh, což znamená velmi slušnou výdrž i při větší zátěži. Když ji nebudete moc trápit, dostanete se v pohodě na den a půl a minimálně den je jistotou i při výraznějším zatížení. Co se nabíjení týče, tak v tomto ohledu je Xperia 5 IV bohužel podprůměrný telefon a maximální výkon 30 W není nic, čím by se mohl samuraj z Japonska chlubit. Papírové nabití na 50 % kapacity za 30 minut sice nevypadá špatně, ale bez originální nabíječky na to můžete zapomenout.

Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV | foto: vlastní

Pokud budete mít nabíječku, se kterou si Xperia nebude moc rozumět, počítejte klidně se dvěma hodinami potřebnými k nabití, a to třeba i přes papírově vysoký výkon. Adaptérem o výkonu 65W od Realme jsem telefon nabíjel zhruba dvě hodinky a stejně výkonný adaptér od notebooku znamenal nabití za zhruba 1 hodinu a 40 minut. Nic moc. Ideální tedy bude investovat do originální nabíječky od Sony – to znamená, že si k už tak vysoké pořizovací ceně připočtěte dalších 1 000 korun za adaptér o výkonu 30 W.

Pozitivem každopádně je, že Sony do svého kompaktního modelu konečně implementovalo bezdrátové nabíjení, které u minulých modelů scházelo. Dostavilo se také bezdrátové reverzní nabíjení, takže v tomto ohledu si není na co stěžovat a naopak je prostor k malému, bezvýznamnému plus (rychlejší drátové nabíjení či adaptér v balení bych bral radši).

Fotograf par excelence

Xperia 5 IV má v oblasti fotografování velké ambice, které se z velké části povedlo naplnit. V době, kdy se do telefonů dostávají 200Mpx snímače, vypadá trojitá sestava s rozlišením 12 + 12 + 12 Mpx lehce starosvětsky, ale jak známo, méně je někdy více. Přesně to pro Xperii 5 IV platí a klidně se vsadím, že v kvalitě fotografií všechny ty 200Mpx bestie s lehkostí strčí do kapsy. Fotoaparát se skládá z hlavního, ultra-širokoúhlého objektivu a teleobjektivu, všechny snímače mají systém ostření PDAF a dva z nich jsou opticky stabilizované (primární a teleobjektiv).

Fotoaparát telefonu

Fotoaparát telefonu | foto: vlastní

Fotografie, hlavně za denního světla, patří na samotný vrchol a za vypíchnutí stojí hlavně to, jak se snímky drží reality. Barvy jsou věrné a víceméně odpovídají tomu, co se nahází před objektivem a pochvalu si pak zaslouží jak vysoká míra detailů, tak minimum šumu, příkladná ostrost a celkové prokreslení snímků. Automatické vyvážení bílé funguje dobře, ale ve smutném, podzimním počasí, kdy je často pod mrakem a šero celý den, čas od času zazmatkovalo a snímky byly zbytečně podexponované. Stačilo ale bílou manuálně přepnout do režimu Oblačno a fotografie byly opět jako z partesu.

Skvělé výsledky podává také ultra-širokoúhlý snímač se záběrem 124˚, který umí nabídnout snímky plné detailů, s přirozenou ostrostí (okraje jsou lehce rozostřené, ale tak to u těchto objektivů bývá) a příjemným podáním barev. Tento snímač je vybavený automatickým ostřením, takže se dá, teoreticky, použít k pořizování makro fotografií, ale bohužel tomu tak úplně není. Ostřit totiž umí až zhruba od 8 centimetrů, takže na nějaké detailní snímky z bezprostřední blízkosti můžete zapomenout. Hlavní snímač je na tom s ostřením o maličko lépe a umožňuje o něco větší přiblížení se k objektu, ale na vyložené makro snímky to úplně není.

Fotoaparát v kooperaci se ZEISS

Fotoaparát v kooperaci se ZEISS | foto: vlastní

Zoom bez rekordních čísel, ale použitelný

Teleobjektiv nabízí 2,5× optický zoom, který je výborný a s kvalitou si v ničem nezadá s primárním objektivem. Snímky jsou ostré, vykazují jen malé množství šumu a barvy se drží reality. Maximální přiblížení, které Xperia 5 IV nabízí, má hodnotu 7,5× a to už je pochopitelně digitální. A překvapivě docela dobře použitelné. Šumu už je pochopitelně o něco víc, detailů ubyde a ostrost není ideální, ale kolem a kolem se dá i maximální zoom bez nějakého většího sebezapření používat. Xperia 5 IV tedy papírově není telefon s nějak oslnivým přiblížením, ale to, které nabízí, je dobře použitelné.

Chválím rozhodně i decentní práci s rozostřením pozadí, tedy bokeh efektem, s čímž umí tento kompaktní sympaťák zacházet velmi dobře a v tomto ohledu produkuje velmi přirozeně, nenuceně působící výsledky. Co se snímků v horších světelných podmínkách, tak ty jsou lehce ošidné a je nutné se v tomto ohledu naučit s telefonem pořádně pracovat. Xperia 5 IV nemá klasický noční režim a v tomto prostředí fotografuje tak, že upravuje rychlost závěrky dle aktuálního osvětlení. To znamená třeba minimální zabarvení do žluta, což je klasický neduh umělých nočních režimů.

Na druhou stranu, udržet telefon naprosto stabilní při fotografování s delší uzávěrkou je prakticky nemožné a dostat z něj, pouze pomocí rukou, ideálně ostrou noční fotografii, není nic snadného. V tomto prostředí se rozhodně bude hodit stabilizační trojnožka, pomocí které vykouzlíte s Xperií 5 IV opravdu ostré a detailní noční snímky odpovídající realitě, bez výraznějšího softwarového zásahu. Je ale jasné, že absence nočního režimu by mohla uživatelům vadit, protože styl, kterým pořizuje Xperia 5 IV noční snímky, není uživatelsky vyloženě přívětivý. Tak to ale je a bohužel se s tím musíme smířit.

Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV v ruce | foto: vlastní

Kvalitní selfie a stabilní videa

Kde tato japonská kompaktní vlajka opravdu boduje, jsou selfie fotografie, jenž pořizuje prostřednictvím čelního fotoaparátem s rozlišením 12Mpx (tento počet megapixelů mají inženýři v Sony evidentně rádi). Fotografe jsou detailní, s minimem šumu, ostré a působí velmi přirozeně. Ostudu si s nimi zcela jistě neuděláte, naopak se určitě stanou ozdobou všech sociálních sítí. A jak jsou na tom videa? V těch nabízí Xperia 5 IV, díky aplikace Cinema Pro, opravdu netušené možnosti a v tomto ohledu budou spokojeni i ti největší hračičkové.

Telefon nabízí až 4K záznamy při maximálně 120 fps a o jejich stabilitu se stará kombinace optické a elektronické stabilizace obrazu (SteadyShot EIS). Oba systémy odvádí skutečně skvělou práci a všechna videa jsou díky nim dokonale plynulá, přičemž za vypíchnutí dále stojí i reálné podání barev, dobrý dynamický rozsah i kontrast. Perfektní práci v ohledu videí odvádí jak primární, tak ultra-širokoúhlý snímač, který u Xperie 5 IV obecně patří k nejlepším objektivů tohoto typu současnosti.

Jak fotí Sony Xperia 5 IV?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2,5×

Ukázka: zoom 7,5×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IV rozhodně není vlajkovým telefonem typického střihu a nikdy nebude mainstreamovým přístrojem, jako třeba Galaxy S22 od Samsungu. A i právě proto bych ji, kdybych vybíral kompaktní vlajkový telefon, zvolil a dal jí přednost před veškerou konkurencí. Líbilo se mi špičkové zpracování, kvalitní materiály (hliník + GG Victus) i naprosto příkladná ergonomie, ve které nemá tento japonský telefon konkurenci. Konstrukci neschází zvýšená odolnost, použitý OLED displej je naprosto parádní a povedený je rozhodně také Android v režii Sony.

Fotoaparát je rozhodně špičkový a spolupráce s firmou Zeiss nese japonskému výrobci ovoce již dlouhodobě. V této oblasti ale pohaním scházející noční režim i fakt, že fotoaparát, i když nabízí automatický makro režim, vyložené makro snímky pořizovat neumí (ostří až od zhruba 8 centimetrů). Kritiku si dále zaslouží pomalé nabíjení, absence nabíjecího adaptéru v balení a pořád až moc vysoká produkce tepla. Oproti Xperii 1 IV je zahřívání o něco nižší, ale v zátěži je produkce tepla pořád vysoká a při vyšší zátěži se rychle se dostane do bodu, kdy to začne být nepříjemné.

Výhody ale obecně výrazně převládají a z plusů stojí za zmínku také zcela nekompromisní konektivita (5G, WiFi, Bluetooth, USB-C, NFC, 3,5mm jack, MicroSD slot), kvalitní stereo reproduktor, nebo sice možná staromódní, ale skvěle použitelná notifikační LEDka. Potěšující je i skvělá haptická odezva a do detailů promyšlené, profesionální aplikace pro fotografování a natáčení videí, díky kterým vymáčknou uživatelé, jenž rozumí pokročilým oblastem nastavení, z fotoaparátu skutečně maximum jeho potenciálu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
design, zpracování a odolnost IP65/68 vyšší cena
bezkonkurenční ergonomie nekompletní balení
skvělý OLED displej pořád vyšší zahřívání
špičkový fotoaparát fotoaparát nemá noční režim
konektivita bez kompromisů

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."