Recenze Sony Xperia 10 VI – Nudle, která se zasekla v čase
- Sony poměrně nedávno představilo novinku střední třídy Xperia 10 VI
- Zákazníky se snaží zaujmout především svým osobitým stylem
- V rukávu má však telefon řadu skvělých vlastností

Smartphony od japonské společnosti Sony se vždy vydávaly vlastní cestou a neřídily se mainstreamovými trendy. Do střední třídy nyní tato asijská legenda uvádí model Xperia 10 VI, který se snaží zaujmout jedinečným designem a na první pohled slušnou výbavou. Nicméně, potenciál tohoto telefonu poněkud sráží jeho cena, kterou je obtížné obhájit.
Sony Xperia 10 VI: specifikace
Konstrukce | plast, 155 × 68 × 8,3 mm, 164 g, odolnost IP65/IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED, 60 Hz, 2520 × 1080 px, 60 Hz, poměr stran 21:9, jemnost 449 PPI |
Operační systém | Android 14 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD (až do 512 GB) |
Fotoaparát | dva (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 120°), clona f/1.8 + f/2.2, PDAF, OIS, gyro-EIS, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack, stereo reproduktory |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 21W |
Cena a dostupnost | 10 990 Kč, červen 2023 |
Recenze Sony Xperia 10 VI – Hlavně ekologicky
Už u minulé generace Xperia 10 V dorazil telefon v krabičce vyrobené z kartonu. To se nemění ani zde. Na tom ale samozřejmě není nic špatného. Zklamáním ovšem je, že kromě telefonu je v balení jen dokumentace. Na dobíjecí kabel, adaptér do sítě nebo snad základní obal můžete rovnou zapomenout.

Prakticky stejný jako minulý rok
Pokud přecházíte z loňského modelu, může vás design zklamat. Novinka se nese ve stejném designovém duchu a nezměnily se ani celkové rozměry. Ve výsledku to ale vůbec nevadí. Novinka Sony Xperia 10 VI má svůj osobitý vzhled, díky kterému si telefon rozhodně nespletete. V hlavní roli jsou ostré hrany. V kombinaci s kompaktními rozměry se smartphone hezky drží.

Tomu pomáhá i váha, která se zastavila na 164 gramech. V ruce telefon cítíte, avšak máte dobrý pocit. A nevadí ani levnější materiály. Rám i záda jsou z plastu s matnou úpravou, která opět pomáhá lepšímu držení. Jen škoda, že i přes matné zpracování záda zachycují velké množství otisků prstů.
O otisky se má ostatně starat čtečka, která je umístěna v zamykacím tlačítku na pravém doku. Bohužel, není vždy spolehlivá. Na senzor musíte prst přiložit napřímo. Jakmile dáte prst lehce křivě nebo na senzor nevložíte celou plochu prstu, je čtečka bezradná a musíte úkon provést znovu. Také by mi nevadilo, kdyby společně s kolébkou hlasitosti, byla tlačítka umístěna výše. Máte-li ale menší dlaně, může být pro vás rozložení naprosto ideální.

Protější strana lehce zaobleného rámu skrývá šuplík pro SIM kartu. Sony však nepoužívá špendlík pro jeho vytáhnutí, nýbrž volí starší řešení. Šuplík má malé vykrojení a vytáhnete ho za pomocí svého nehtu. Ve spodní části je pouze USB-C konektor a mikrofon. Potěšení se ukrývá na horní straně, kde Sony krom dalšího mikrofonu osadilo i 3,5mm jack pro připojení audio techniky.
Na audio se model Xperia 10 VI zaměřil i v jiné části. Z přední strany je vespod i nahoře průduch, ze kterého se line velmi kvalitní zvuk s náznakem basů. Při maximální hlasitosti je zvuk sytý a neztrácí na kvalitě. Je ale škoda, že pokud máte hlasitost pod poloviční úrovní, je opravdu potichu a hlasitost musíte téměř vždy dát alespoň na 70 %.
V neposlední řadě se vrátíme k zádům novinky, kde je kromě nápisu Sony i značka NFC. V levém horním rohu je posléze modul nesoucí dva fotoaparáty. Je vcelku nevýrazný a z těla jen minimálně vystupuje.
Displej buď milujete, nebo nenávidíte
Do svých telefonů Sony nasazuje poměrně atypické displeje. Nejde však o typ technologie nebo podobně. Jde o poměr stran, jenž je v tomto případě 21:9. Díky tomu je panel opravdu úzký a nemusí se každému ideálně používat. Podíváme-li se ale na zobrazovač po technické stránce, jde o velice kvalitní OLED panel s Full HD+ rozlišením. Jeho barvy sice nejsou tolik syté, avšak stále jsou velice líbivé. Za malinko vybledlejší barvy ale může částečně software, jenž u Sony nevyužívá plný potenciál displeje.
Barvy si ale můžete snadno upravit v nastavení a ve volbě je mimo přirozeného režimu i možnost kontrastnějšího podání. Sami si navíc dokážete upravit teplotu barev a kompletně ovládat vyvážení RGB složky. Svítivost panelu se posléze zastavila na zhruba 1 000 nitech. S čitelností není problém, avšak regulace jasu by mohla pracovat rychleji. Při přechodu z tmavých míst na světlá displeji trvá, než se správně adaptuje.
Sony stále nenaskočilo na rychlejší vlnu
Asi největším zklamáním displeje Sony Xperia 10 VI se ale skrývá v obnovovací frekvenci. Při pohledu na konkurenci je zřejmé, že výrobcům nedělá problém do telefonu nasadit alespoň 90Hz obnovovací frekvenci. V tomto ohledu je ale bohužel japonský výrobce tvrdohlavý a zvýšenou plynulost displeje si nechává pro draží modely. Aktuální novinka se tudíž musí spokojit s 60 Hz.
Systém bez větších zásahů
Od dob přechodu ze Symbianu na Android, využívá Sony vždy téměř čistou verzi softwaru s minimem úprav. Tradice je samozřejmě držena i u testovaného telefonu a uživatelům je nabídnut Android 14. Zvolený systém je upraven jen minimálně a největší změny si všimnete u ovládacího panelu, jenž spustíte tahem prstu směrem dolů kdekoliv na displeji. Přepínače jsou designovány do obdélníkových bloků a pod nimi jsou příchozí notifikace.

Potěší možnost úpravy ovládacího panelu. Z hlavní nabídky lze odstranit přepínače nebo naopak přidat vámi více využitelné prvky. Nabídku aplikací zobrazíte tahem prstu zespod směrem nahoru. Ostatně gesta mohou provádět celý systém. Hned při spuštění telefonu dostanete na výběr, jestli chcete systém ovládat gesty nebo klasičtějšími softwarovými tlačítky.
Design Androidu 14 si následně v nastavení můžete částečně upravit dle svých preferencí. Na výběr je z několika barevných schémat, které zbarví ikonky aplikací, ale i ovládací panel. Příliš designových změn ale systém neumožňuje a musíte se spokojit s tím, co Sony nabízí.
A co optimalizace systému? Tu zvládlo Sony na jedničku s hvězdičkou. Systém běží jako z praku a nic mu nečiní problém. Kdyby displej zvládal oněch 120 Hz, bylo by používání telefonu „ještě o level“ příjemnější.

Šikovně využitý protáhlý displej
Lehce atypický displej dává telefonu Sony Xperia 10 VI skvělé možnosti. Rozdělení obrazovky napůl sice není nic přelomového, nicméně u takto dlouhého displeje jde o skvělou vychytávku s praktickým využitím. Například si můžete spustit poznámky zároveň s internetovým prohlížečem a pohodlně si opsat třeba oblíbený recept. Velikost oken lze i krásně regulovat a třeba YouTube si zmenšíte tak, že spíše posloucháte audio a zároveň brouzdáte po internetu.
Skvěle fungují i mini aplikace, které spustíte formou malého okna na displeji. Využitý typ displeje opět dovolí mít mini aplikaci poměrně velkou a využitelnost se tím rapidně zvedá. Další užitečnou vychytávkou je boční panel s přepínači. Palcem jedné ruky je dlouhý displej těžce ovladatelný a Sony si pro uživatele tudíž připravilo zkratku. Z boku displeje můžete ony přepínače krásně vyrolovat, přičemž panel si dáte do jakékoliv výšky.
Rychlý panel je ve skutečnosti chytřejší, než se na první pohled zdá. Když na něm provedete gesto směrem ke středu, aktivujete přepínače. Přejetím prstem dolů se vrátíte o krok zpět, zatímco směrem nahoru se zobrazí vaše nejoblíbenější aplikace. Tyto aplikace pak můžete otevřít buď v mini okně, nebo na rozdělené obrazovce.
Výkon je slabou stránkou
Samotný systém a práce s ním jsou většinou bezproblémové. Nicméně použitý hardware příliš nepodporuje náročnější úkony, což je patrné zejména při hraní náročných herních titulů. Ty se často sekají natolik, že to negativně ovlivňuje herní zážitek. Na druhou stranu, chlazení je poměrně dobře vyřešeno, protože zařízení se ani při náročném používání nepřehřívá. Xperia 10 VI si v AnTuTu odnesla pouhých 559 634 bodů.
Mistr výdrže, učeň při nabíjení
V čem je novinka od Sony nejsilnější, je rozhodně baterie a práce s ní. Při pohledu na papírové specifikace, které udávají kapacitu 5 000 mAh, to však vypadá naprosto průměrně. Opak je ale pravdou. Při plné zátěži zvládne telefon dva dny bez jakéhokoliv problému. A v momentě, kdy telefonu dáte větší oddych, zvládne i tři dny. Nabíječku zkrátka budete hledat jen zřídka.

A to je dobře, jelikož v oblasti nabíjení to zrovna slavné není. Samotné Sony sice neuvádí výkon, avšak různá měření ukázala, že nabíjení probíhá rychlostí zhruba 20 W. Tomu odpovídá i doba nabíjení, která atakuje dvě hodiny. V dnešní době, kdy telefony podobné cenové kategorie dobijete za méně než hodinku, jde o naprostý podprůměr. Rychlost ale naštěstí vyvažuje celková výdrž a ve výsledku jde o nejlepší baterii nejen ve své kategorii.
Fotoaparát ztratil jednoho parťáka
Výrobci smartphonů se každoročně snaží u svých modelů vylepšit fotoaparát. Někdy na to jdou cestou vyššího rozlišení a jindy zkrátka nasadí více senzorů. To ale rozhodně není případ Sony. Japonský samuraj naopak odebral jeden čip a zbylé dva, alespoň dle technických specifikací, nechal totožné. Sestava fotoaparátu nyní čítá klasický 48Mpx senzor a 8Mpx ultra-širokoúhlý čip. Teleobjektiv byl bohužel odstraněn.
- Primární snímač: 48 Mpx, f/1.8, 26 mm, 1/2″, 0,2µm pixely, OIS, PDAF
- Ultra-širokoúhlý objektiv: 8 Mpx, f/2.2, 16 mm, 1/4.0″, 1.12µm pixely, záběr 120˚
- Selfie kamerka: 8 Mpx, f/2.0, 26 mm, 1/4.0″, 1.12µm pixely

Ostré snímky s přirozenými barvami
Nejkvalitnější práci z této duální sestavy odvádí hlavní 48Mpx snímač. Senzor produkuje fotografie s dostatkem detailů, které jsou ostré po celé ploše. Barvy jsou laděny spíše do přirozených odstínů. Problém snímač nemá ani s rychlým přeostřením či výraznými světelnými přechody.
Obstojnou práci čip odvádí i v nočních hodinách. Výrazně navíc napomůže noční režim, jenž funguje spolehlivě a automaticky. Z fotky dokáže senzor vyždímat vcelku dost detailů a ostrosti. Šum je dobře eliminován a fotka má kvalitu po celé ploše. Bohužel v noci příliš nevyužijete ultra-širokoúhlý fotoaparát. I zde sice pomůže noční režim, avšak nezvládne již tolik práce. Fotky jsou lehce mdlé, ztrácí detaily a šum je na denním pořádku.
Kvalitnější práci senzor odvádí přes den. Barvy jsou sjednocené s hlavním snímačem a fotka dokáže nabídnout i dostatek detailů po celé ploše. Potěší i šíře záběru, díky které je čip ideálním parťákem pro panoramatické fotografie. Také v místnostech dokážete senzor využít. Zde ale musíte počítat s deformací okrajů fotky.
Díky vysokému 48Mpx snímači zvládne telefon pořizovat i fotografie s dvojnásobným zoomem. Kvalita snímků je ale ucházející. Detaily se občas slévají, avšak barvy jsou stále sjednocené se zbylými snímači. Selfie 8Mpx fotoaparát posléze zvládá průměrné fotky. Parádu s nimi neuděláte, ale na sociální sítě to stačí.
Průměrné video i aplikace
Jako zvládnuté by se dalo hodnotit video v maximálním rozlišení 4K při 30 fps. Video je krásně stabilizované, rychlé přeostření není problém a kvalitně je zachycen i zvuk. Také přechody z tmavých do světlých míst čip obstojně zpracuje a video má úroveň téměř v každé situaci.
Výtku bych ale našel u aplikace. Nenabízí příliš možností a režim pro pokročilé fotografy tu prakticky není. Také optimalizace fotoaplikace je na nízké úrovni. Přepínání mezi režimy je pomalé a rychlá není ani uzávěrka, díky čemuž vám může uniknout spoustu momentek.
Jak fotí Sony Xperia 10 VI?
Ukázka: noční fotky
Ukázka: ultra-široké snímky
Ukázka: 2× zoom
Sony Xperia 10 VI se nikam neposunula
Novinka Xperia 10 VI se oproti loňské generaci příliš neposunula, přičemž v některých ohledech udělala dokonce krok zpět. Fotografie sice mají kvalitu a nebojí se boje s konkurencí, avšak odstranění teleobjektivu je vcelku nepochopitelné. Stejně jako absence rychlejšího displeje, jenž je v roce 2024 vlastností téměř každého smartphonu. Sony ale se svým telefonem nechce být jako každý a jde svou vlastní cestou.
Ta zahrnuje například originální design, jenž i v plastovém zpracování zachovává pozitivní dojem. I pomalý displej je ve výsledku velmi kvalitní. Navíc novinka potěší všechny audiofily. Ve střední třídě je přítomna stereo reprodukce i možnost připojení drátových sluchátek. A výkon? S telefonem rozhodně neuděláte díru do herního světa. Při každodenním využití ale ničím neomezuje. Absolutně největší trumf je nicméně ukryt v nadprůměrné baterii, která zanechala pozitivní dojmy i přes pomalé nabíjení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.