Smartphony se naučí všech 5 lidských smyslů!
V dnešní době je v telekomunikacích standardem přenos zvuku a obrazu. To se ale zřejmě brzy změní, protože vědci ve Velké Británii pracují na technologiích, které by smartphonům dodaly schopnost přenášet chuť, vůni a doteky. Profesor Adrian David Cheok z City University v Londýně tím chce překonat to, co nazývá „skleněnou přepážkou“. Dodává: „V reálném světě můžeme otevřít okno, můžeme se dotýkat, ochutnávat a cítit reálný svět“. To samé chce naučit i moderní počítače a smartphony.
Mobilní chuť
Profesor Cheok zdůrazňuje, že to, co si představujeme pod pojmem chuť, spouští různé typy molekul, které na jazyku způsobují chemickou ionizaci. Následně jsou do mozku odesílány elektrické signály s určitou amplitudou a frekvencí, které je podle Profesora Cheoka možné reprodukovat se dvěmi elektrodami.
Mezi tyto dvě elektrody pak stačí vložit jazyk, který je následně elektrodami stimulován tak, že vytváří virtuální chuťový vjem v mozku.
Doposud se vědcům podařilo vytvořit kyselý, slaný, sladký a hořký chuťový vjem.
Mobilní čich
Se zařízením simulující vůně reálného světa jste se již s trochou štěstí mohli i dokonce setkat – v Asii, nebo v Americe se již běžně prodává. Jedná se o malinkou krabičku nazývanou „Scentee“, která se jednoduše zapojí do konektoru smartphonu. Po obdržení požadavku od druhého uživatele Scentee vyfoukne požadovanou vůni. Typickými příklady vůní jsou např.: levandule, jasmín, ovoce, nebo dokonce káva.
Scentee obsahuje přibližně 100 vůní, po jejich využití je pak zapotřebí vyměnit cartridge.
Mobilní hmat
Smysl doteku funguje spolu s chytrým prstenem, který je bezdrátově připojen k majitelově smartphonu. Když jeden účastník hovoru prsten jemně zmáčkne, to samé se stane druhému účastníkovi hovoru.
Profesor Cheok věří, že se posouváme z informačního věku do věku zážitků. „Jakmile vytvoříme tato zařízení, virtuální svět se vyrovná tomu reálnému.“
Jak by se vám líbilo při mobilní komunikaci využívat všech 5 základních smyslů?
Zdroj: Adriancheok.info