Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Samsung Galaxy Note 4: Recenze mobilního poloboha

  |  11 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Nový model řady Note nezná slovo kompromis. Mezi Androidy neexistuje telefon, který by mu mohl konkurovat. Platí za to ovšem velkou daň. Dokonalost a vychytané technologické novinky na některých místech střídají překvapivé nedoladěnosti. S králem Androidů jsem strávil víc než měsíc v plném zápřahu a musím říct, že jeho neduhy bych mu i tak rád odpustil.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co budete milovat
» 2. Co budete nenávidět, závěr

Aktuální cena Samsung Galaxy Note 4: (zdroj: Heureka.cz)

Ano, Galaxy Note 4 je drahý. Pekelně drahý. Přes dvacet tisíc dokáže (nebo chce) dát za mobilní telefon jen málokdo. Nalijme si čistého vína – jen málokdo totiž skutečně potřebuje všechny pokročilé funkce, které nový Note nabízí.

Jenže Note 4 vlastně není jen mobilní telefon. Pokud se naučíte využívat všechny možnosti, jež Galaxy Note 4 nabízí, najednou vám začne docházet jak smysl, tak i cenovka přístroje. Note 4 totiž dokáže věci, po nichž lidé, kteří potřebují s telefonem hlavně pracovat, dlouho volali. Osobně mi přijde, že teprve ve čtvrté inkarnaci obřího korejského zápisníku do sebe zapadly všechny nápady, které jeho tvůrci začali rozvíjet v předchozích generacích. Note tak konečně funguje jako vyladěný organický celek. O to víc zamrzí nedokonalosti, kterých také na Notu není málo. Obří Samsung zkrátka budete buď milovat nebo nenávidět.

TIP: BlackBerry Passport vs Samsung Galaxy Note 4: Bitva v kanceláři

Co budete na Galaxy Notu 4 milovat?

Skvělý displej

Note 4 má jednoznačně jeden z nejlepších displejů na trhu. Během měsíce, který jsem s ním strávil, jsem se často setkal s paradoxní situací, kdy fotografie na monitoru mého počítače zdaleka nevypadaly tak dobře, jako na displeji telefonu. Své totiž dělá zejména stále ještě nepříliš časté Quad HD rozlišení (i když i u 5,7palcového zobrazovače pozná rozdíl oproti Full HD nejspíš málokdo) a přirozené podání barev. Ano, i u typicky „samsungovského“ Super AMOLED displeje lze přirozeného nádechu dosáhnout. Note 4 disponuje několika režimy zobrazení, kdy barvy oscilují od omalovánkově přepálených až po fotograficky přesné. Na skvělé úrovni je také čitelnost na přímém slunci a zejména mechanická odolnost krycího sklíčka. Za celou dobu testování se na něm neobjevil sebemenší škrábanec nebo vlásečnice.

Důvod je jednoduchý. Samsung Galaxy Note 4 patří mezi nemnoho přístrojů současnosti, které dostaly do vínku Gorilla Glass poslední, čtvrté generace. Zní to jako malichernost, ale pokrok zkrátka nezastavíte. Tam, kde telefony s „trojkou“ na sobě nesly stopy zubu času, „čtyřka“ zůstává bez poskvrnky.

Co se displeje týče, zamrzí snad jen nepříjemná vlastnost, kdy na čistě bílé obrazovce spatříte tmavší pruhy, které se táhnou vertikálně po celé výšce přístroje. Těžko říci, zda jde o závadu nebo vlastnost, ale protože si na něco podobného v diskusních fórech ani v zahraničí nikdo nestěžuje, považuji to za závadu jednoho kusu.

Nadpozemská výdrž akumulátoru

Kromě displeje se pravděpodobně doslova závislí stanete také na výdrži baterie. Pokud patříte mezi „telefonisty“ a ne „smartphonisty“, počítejte se třemi dny výdrže. Na dva dny se pak mohou těšit ti, kteří přeci jen občas surfují na internetu. Nedůležitější je však výdrž telefonu v extrémní zátěži s protelefonovaným dnem a neustálým připojením a sledování webu. Galaxy Note 4 zkrátka vydrží celý den téměř za jakýchkoli okolností. V tom Samsungu pomáhají dva úsporné režimy. První z nich omezí výkon procesoru a převede obrazovku na zobrazení ve stupních šedi. Druhý, extrémní, povolí uživateli přístup je k šesti funkcím. Ovšem pozor: pokud chcete nějakou energii skutečně ušetřit, dejte pozor, jaké aplikace mezi tuto šestku zahrnete. Pokud to bude například webový prohlížeč a instant messenger a vy místo odložení telefonu na stůl budete pokračovat v práci, výdrž akumulátoru prodloužíte jen minimálně. Teoreticky by však v tomto extrémním módu měl telefon vydržet celý den a spotřebovat při tom pouze 10 % kapacity akumulátoru.

Možná ještě obdivuhodnější než samotná výdrž je rychlost nabíjení. Když už se nedej bože Note ocitne na konci sil, stačí jej zapojit na půl hodiny do zásuvky a nabije se o padesát procent. To sice nezní jako bůhvíjaký výkon, vezměte však prosím v úvahu, že kapacita akumulátoru Galaxy Note 4 činí 3220 mAh, a to už je nějaký prostor k zaplnění. Ovšem pozor: tuto „fičuru“ si užijete výhradně s originální nabíječkou dodávanou od Samsungu.

Kouzelné S-Pen + S-Note

Není potřeba číst dlouhé texty, abyste pochopili, že na Note 4 zkrátka spustíte sebenáročnější aplikaci. K tomu stačí znát jen tři údaje: Snapdragon 805, 3 GB RAM a Adreno 420. Díky nadbytku výkonu i prostředí Androidu 4.4 funguje naprosto plynule, a to bez jakýchkoli kompromisů. Popravdě: nerozumím, kde se v ostatních recenzích bere svědectví o zásecích, které se prý čas od času v prostředí objevují i během obyčejného listování v pracovních plochách. Nic takového jsem ani po měsíci nezaznamenal. Telefon měl pravidelně problém jen s přechodem z prostředí fotoaparátu do Galerie pomocí přímého odkazu. Zde bylo pravidelně a nepochopitelně potřeba čekat i deset vteřin a ne vždy bylo čekání korunováno úspěchem.

Není to ale ani prostředí ani hardware, co činí Note 4 mezi ostatními telefony výjimečným. Killer feature řady Note vždy byla a vždy bude tužka S-Pen a vše co s ní souvisí. Bez mučení se přiznám, že předchozí generaci, Galaxy Note 3, jsem v ruce nedržel. Mám však dlouhodobé zkušenosti s modely Note 2 a Note 8. Pokud vlastníte některý z těchto starších modelů, nebudete se stačit divit, k jaké dokonalosti v Samsungu ovládání perem dotáhli.

Začněme u samotného hardware: pero má velmi příjemný tvar a dobře se drží. Psaní pak díky materiálu špičky hodně připomíná skutečné tahy tužkou po papíru. Oproti předchozím generacím v Note 4 navíc o něco zdokonalili rozeznávání tlaku na displej, a napsané znaky proto opět o něco více připomínají přirozené psaní propiskou. Velmi dobře se mi používal také nástroj Guma, který jedním tahem umí smazat celé písmen, a vy tak nebudete muset lovit špičkou stylusu nedopatřením nesmazané pixely. Obrovský skok kupředu zaznamenalo také rozeznávání psaného textu. I můj nečitelný škrabopis luštil Note s překvapivou přesností, i když pravda trochu déle, než by se mi líbilo. Vteřinová prodleva mezi napsáním a rozeznáním znaku vás nejspíš přiměje používat k psaní především velmi povedenou klávesnici. Na ní jsem překvapivě téměř nedělal překlepy ani já – výhradní uživatel telefonů s hardwarovou klávesnicí.

Jak ale mobilní nadšenci dozajista vědí, S-Pen neslouží pouze k psaní textů. Notoricky známá je tvorba výstřižků pouhým obtáhnutím daného prostoru na displeji. Note 4 ale navíc umí text na zachyceném obrázku navíc převést na jednotlivé znaky v textovém editoru. Stejně spolehlivě umí Note rozeznat rukou napsané číslo v poznámce. Na toto číslo se pak dá jedním kliknutím pera zavolat, nebo jej uložit do kontaktů. Tento trik nejvíce využijete v nástroji Akční poznámka, který můžete vyvolat ihned po vyjmutí pera z těla telefonu. Osobně jsem si pomocí akční poznámky zvykl dělat téměř cokoli. Po napsání určitého textu totiž lze zvolit, zda jej chcete transformovat v úkol, poznámku, mail, kontakt nebo třeba webovou adresu. Je to daleko rychlejší, než lovit v příslušné aplikaci.

S S-Pen se pak skvěle doplňuje vestavěná poznámková aplikace S-Note, v níž lze shromažďovat vše, co perem vytvoříte. A nejen to. Kromě textových poznámek umí také scanovat dokumenty. Sama dokonce rozezná, kdy se před čočkou fotoaparátu nachází textové pole a nepotřebný zbytek dokumentu zvládne sama oříznout. Sken pak můžete použít buď jako obrázkovou přílohu, anebo si ji nechat exportovat do textu. Pro člověka, který často pracuje z výstřižky z médií, je to neocenitelný pomocník.

„Vytuněná“ Multimédia

Samsungy už tradičně podporují všechny myslitelné formáty multimédií a Galaxy Note 4 na tom není jinak. Také Note 4 je jeden z mála telefonů, kde pro přehrávání videa automaticky neinstaluji univerzální MX Player, ale zůstávám u vestavěného přehrávače, který nabízí například interakci s S-Pen.

Největší překvapení pro mě ale znamenal zejména fotoaparát, který velmi rychle exponuje i v těch nejhorších světelných podmínkách. Videonadšenci zase možná ocení, že Note 4 odsouvá rozlišení Full HD někam do středověku. Videa můžete zaznamenávat i v rozlišeních 2560×1440 pixelů nebo dokonce 3840×2160. V těchto režimech se však budete muset rozloučit s videoefekty nebo třeba HDR. Máte-li rádi selfies, zaujme vás také možná první praktický způsob, jak je zaznamenávat: závěrka cvakne poté, co se zezadu dotknete snímače srdečního tepu. Překvapivá je pak kvalita selfies. Na první pohled podává přední kamerka s rozlišením 3,2 Mpx podobné výkony, jako ta zadní 16megapixelová.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co budete milovat
» 2. Co budete nenávidět, závěr

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Note 4, autor recenze: Tomáš Drahoňovský, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, , ,
Apple jedná s LG o dodávce OLED displejů pro iPhone X

Apple jedná s LG o dodávce OLED displejů pro iPhone X

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Zdá se, že se Apple porozhlíží po novém dodavateli OLED panelů pro iPhone X. Jihokorejská média nedávno informovala o tom, že…

Nokia 6 (2018) bude výkonnější než předchůdce

Nokia 6 (2018) bude výkonnější než předchůdce

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

HMD Global vrátilo letos na mobilní trh smartphony značky Nokia. Představilo několik modelů, mezi kterými je i Nokia 6. Ta se…

Apple údajně kupuje Shazam. A zřejmě nejde jen o hudební byznys

Apple údajně kupuje Shazam. A zřejmě nejde jen o hudební byznys

9. 12. 2017  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple podle všeho uzavírá dohodu o koupi Shazamu, což je populární hudební aplikace, která je schopna identifikovat skladbu do pár sekund…

Mobilní zobrazení