Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Note 4: Recenze mobilního poloboha

  |  11 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Nový model řady Note nezná slovo kompromis. Mezi Androidy neexistuje telefon, který by mu mohl konkurovat. Platí za to ovšem velkou daň. Dokonalost a vychytané technologické novinky na některých místech střídají překvapivé nedoladěnosti. S králem Androidů jsem strávil víc než měsíc v plném zápřahu a musím říct, že jeho neduhy bych mu i tak rád odpustil.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co budete milovat
» 2. Co budete nenávidět, závěr

Aktuální cena Samsung Galaxy Note 4: (zdroj: Heureka.cz)

Ano, Galaxy Note 4 je drahý. Pekelně drahý. Přes dvacet tisíc dokáže (nebo chce) dát za mobilní telefon jen málokdo. Nalijme si čistého vína – jen málokdo totiž skutečně potřebuje všechny pokročilé funkce, které nový Note nabízí.

Jenže Note 4 vlastně není jen mobilní telefon. Pokud se naučíte využívat všechny možnosti, jež Galaxy Note 4 nabízí, najednou vám začne docházet jak smysl, tak i cenovka přístroje. Note 4 totiž dokáže věci, po nichž lidé, kteří potřebují s telefonem hlavně pracovat, dlouho volali. Osobně mi přijde, že teprve ve čtvrté inkarnaci obřího korejského zápisníku do sebe zapadly všechny nápady, které jeho tvůrci začali rozvíjet v předchozích generacích. Note tak konečně funguje jako vyladěný organický celek. O to víc zamrzí nedokonalosti, kterých také na Notu není málo. Obří Samsung zkrátka budete buď milovat nebo nenávidět.

TIP: BlackBerry Passport vs Samsung Galaxy Note 4: Bitva v kanceláři

Co budete na Galaxy Notu 4 milovat?

Skvělý displej

Note 4 má jednoznačně jeden z nejlepších displejů na trhu. Během měsíce, který jsem s ním strávil, jsem se často setkal s paradoxní situací, kdy fotografie na monitoru mého počítače zdaleka nevypadaly tak dobře, jako na displeji telefonu. Své totiž dělá zejména stále ještě nepříliš časté Quad HD rozlišení (i když i u 5,7palcového zobrazovače pozná rozdíl oproti Full HD nejspíš málokdo) a přirozené podání barev. Ano, i u typicky „samsungovského“ Super AMOLED displeje lze přirozeného nádechu dosáhnout. Note 4 disponuje několika režimy zobrazení, kdy barvy oscilují od omalovánkově přepálených až po fotograficky přesné. Na skvělé úrovni je také čitelnost na přímém slunci a zejména mechanická odolnost krycího sklíčka. Za celou dobu testování se na něm neobjevil sebemenší škrábanec nebo vlásečnice.

Důvod je jednoduchý. Samsung Galaxy Note 4 patří mezi nemnoho přístrojů současnosti, které dostaly do vínku Gorilla Glass poslední, čtvrté generace. Zní to jako malichernost, ale pokrok zkrátka nezastavíte. Tam, kde telefony s „trojkou“ na sobě nesly stopy zubu času, „čtyřka“ zůstává bez poskvrnky.

Co se displeje týče, zamrzí snad jen nepříjemná vlastnost, kdy na čistě bílé obrazovce spatříte tmavší pruhy, které se táhnou vertikálně po celé výšce přístroje. Těžko říci, zda jde o závadu nebo vlastnost, ale protože si na něco podobného v diskusních fórech ani v zahraničí nikdo nestěžuje, považuji to za závadu jednoho kusu.

Nadpozemská výdrž akumulátoru

Kromě displeje se pravděpodobně doslova závislí stanete také na výdrži baterie. Pokud patříte mezi „telefonisty“ a ne „smartphonisty“, počítejte se třemi dny výdrže. Na dva dny se pak mohou těšit ti, kteří přeci jen občas surfují na internetu. Nedůležitější je však výdrž telefonu v extrémní zátěži s protelefonovaným dnem a neustálým připojením a sledování webu. Galaxy Note 4 zkrátka vydrží celý den téměř za jakýchkoli okolností. V tom Samsungu pomáhají dva úsporné režimy. První z nich omezí výkon procesoru a převede obrazovku na zobrazení ve stupních šedi. Druhý, extrémní, povolí uživateli přístup je k šesti funkcím. Ovšem pozor: pokud chcete nějakou energii skutečně ušetřit, dejte pozor, jaké aplikace mezi tuto šestku zahrnete. Pokud to bude například webový prohlížeč a instant messenger a vy místo odložení telefonu na stůl budete pokračovat v práci, výdrž akumulátoru prodloužíte jen minimálně. Teoreticky by však v tomto extrémním módu měl telefon vydržet celý den a spotřebovat při tom pouze 10 % kapacity akumulátoru.

Možná ještě obdivuhodnější než samotná výdrž je rychlost nabíjení. Když už se nedej bože Note ocitne na konci sil, stačí jej zapojit na půl hodiny do zásuvky a nabije se o padesát procent. To sice nezní jako bůhvíjaký výkon, vezměte však prosím v úvahu, že kapacita akumulátoru Galaxy Note 4 činí 3220 mAh, a to už je nějaký prostor k zaplnění. Ovšem pozor: tuto „fičuru“ si užijete výhradně s originální nabíječkou dodávanou od Samsungu.

Kouzelné S-Pen + S-Note

Není potřeba číst dlouhé texty, abyste pochopili, že na Note 4 zkrátka spustíte sebenáročnější aplikaci. K tomu stačí znát jen tři údaje: Snapdragon 805, 3 GB RAM a Adreno 420. Díky nadbytku výkonu i prostředí Androidu 4.4 funguje naprosto plynule, a to bez jakýchkoli kompromisů. Popravdě: nerozumím, kde se v ostatních recenzích bere svědectví o zásecích, které se prý čas od času v prostředí objevují i během obyčejného listování v pracovních plochách. Nic takového jsem ani po měsíci nezaznamenal. Telefon měl pravidelně problém jen s přechodem z prostředí fotoaparátu do Galerie pomocí přímého odkazu. Zde bylo pravidelně a nepochopitelně potřeba čekat i deset vteřin a ne vždy bylo čekání korunováno úspěchem.

Není to ale ani prostředí ani hardware, co činí Note 4 mezi ostatními telefony výjimečným. Killer feature řady Note vždy byla a vždy bude tužka S-Pen a vše co s ní souvisí. Bez mučení se přiznám, že předchozí generaci, Galaxy Note 3, jsem v ruce nedržel. Mám však dlouhodobé zkušenosti s modely Note 2 a Note 8. Pokud vlastníte některý z těchto starších modelů, nebudete se stačit divit, k jaké dokonalosti v Samsungu ovládání perem dotáhli.

Začněme u samotného hardware: pero má velmi příjemný tvar a dobře se drží. Psaní pak díky materiálu špičky hodně připomíná skutečné tahy tužkou po papíru. Oproti předchozím generacím v Note 4 navíc o něco zdokonalili rozeznávání tlaku na displej, a napsané znaky proto opět o něco více připomínají přirozené psaní propiskou. Velmi dobře se mi používal také nástroj Guma, který jedním tahem umí smazat celé písmen, a vy tak nebudete muset lovit špičkou stylusu nedopatřením nesmazané pixely. Obrovský skok kupředu zaznamenalo také rozeznávání psaného textu. I můj nečitelný škrabopis luštil Note s překvapivou přesností, i když pravda trochu déle, než by se mi líbilo. Vteřinová prodleva mezi napsáním a rozeznáním znaku vás nejspíš přiměje používat k psaní především velmi povedenou klávesnici. Na ní jsem překvapivě téměř nedělal překlepy ani já – výhradní uživatel telefonů s hardwarovou klávesnicí.

Jak ale mobilní nadšenci dozajista vědí, S-Pen neslouží pouze k psaní textů. Notoricky známá je tvorba výstřižků pouhým obtáhnutím daného prostoru na displeji. Note 4 ale navíc umí text na zachyceném obrázku navíc převést na jednotlivé znaky v textovém editoru. Stejně spolehlivě umí Note rozeznat rukou napsané číslo v poznámce. Na toto číslo se pak dá jedním kliknutím pera zavolat, nebo jej uložit do kontaktů. Tento trik nejvíce využijete v nástroji Akční poznámka, který můžete vyvolat ihned po vyjmutí pera z těla telefonu. Osobně jsem si pomocí akční poznámky zvykl dělat téměř cokoli. Po napsání určitého textu totiž lze zvolit, zda jej chcete transformovat v úkol, poznámku, mail, kontakt nebo třeba webovou adresu. Je to daleko rychlejší, než lovit v příslušné aplikaci.

S S-Pen se pak skvěle doplňuje vestavěná poznámková aplikace S-Note, v níž lze shromažďovat vše, co perem vytvoříte. A nejen to. Kromě textových poznámek umí také scanovat dokumenty. Sama dokonce rozezná, kdy se před čočkou fotoaparátu nachází textové pole a nepotřebný zbytek dokumentu zvládne sama oříznout. Sken pak můžete použít buď jako obrázkovou přílohu, anebo si ji nechat exportovat do textu. Pro člověka, který často pracuje z výstřižky z médií, je to neocenitelný pomocník.

„Vytuněná“ Multimédia

Samsungy už tradičně podporují všechny myslitelné formáty multimédií a Galaxy Note 4 na tom není jinak. Také Note 4 je jeden z mála telefonů, kde pro přehrávání videa automaticky neinstaluji univerzální MX Player, ale zůstávám u vestavěného přehrávače, který nabízí například interakci s S-Pen.

Největší překvapení pro mě ale znamenal zejména fotoaparát, který velmi rychle exponuje i v těch nejhorších světelných podmínkách. Videonadšenci zase možná ocení, že Note 4 odsouvá rozlišení Full HD někam do středověku. Videa můžete zaznamenávat i v rozlišeních 2560×1440 pixelů nebo dokonce 3840×2160. V těchto režimech se však budete muset rozloučit s videoefekty nebo třeba HDR. Máte-li rádi selfies, zaujme vás také možná první praktický způsob, jak je zaznamenávat: závěrka cvakne poté, co se zezadu dotknete snímače srdečního tepu. Překvapivá je pak kvalita selfies. Na první pohled podává přední kamerka s rozlišením 3,2 Mpx podobné výkony, jako ta zadní 16megapixelová.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co budete milovat
» 2. Co budete nenávidět, závěr

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Note 4, autor recenze: Tomáš Drahoňovský, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

11
Komentujte

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
JuckiDagmarIceLukeanawarrHonza Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
LOL2000
LOL2000

Dobrý večer, měl bych dotaz:

Jak je na tom signál LTE, piše se že dost často vypadává, pak dlouho hledá a lidé raději přepínají na 3G…..případně, jak je na tom se signálem všeobecně.

Petr
Petr

Měl bych několik připomínek: 1.používám jej bez pouzdra a žádný oděrek na kovovém rámu nemám 2.pokud po senzoru otisku prstu přejíždíte „zvykově konstantní rychlostí funguje úplně v poho na 1.pokus 3.zdravotní senzory fungují stejně jako bod č.2 a ostatní stejně tak. Takovéto telefony by opravdu neměl recenzovat „týdenní uživatel“

děláte si srandu?
děláte si srandu?

Ano máte pravdu. Telefon mám taky již od začátku prodeje a výše zmíněných nesmyslů jsem si také nevšiml.

madmaxkimi
madmaxkimi

Taky se musím připojit: snímač otisků funguje na 99,9 %… ovšem foťák na automat nic moc… zkouším si manuálně nastavovat ISO a VYVÁŽENÍ BÍLÉ a výsledky jsou lepší… GO NOTE 4 GO…

Jucki
Jucki

jak říkáš.snad jen tep někdy blbne ale jinak pořád musím jen note 4 chválit.vše valí jak má.jsem moc spokojen.používám s krytem co má skrytý displej od samsungu a hodinkami gear fit a jsem s toho všeho nadšen.go note :-)

Harlo
Harlo

Ja sa len cudujem, ze takyto top smartfon sa tu dockal recenzie az teraz hoooodne neskoro…

dod71
dod71

ja som ho vymenil za Huawei Mate7 a urobil som dobre, Samsung sa moze ucit ako vyzera odladeny system, ako ma fungovat senzor otlackov …

IceLuke
IceLuke

Bohužel Samsung je synonymum pro špatně optimalizovaný systém. TouchWiz je všeobecně hutná nadstavba a pokud by i jiné, podobně hutné nadstavby, měly problém s optimalizací, tak to pochopím s tím, že prostředí je zkrátka náročné. Nicméně Huawei, Xiaomi, Meizu, ti všichni mají také ohromnou customizaci uživatelské prostředí, podobně jako Samsung a přesto – jsou plynulé.

Honza
Honza

Již dlouho vlastním NOTE 2 (po NOTE 1, SGS a řadě dalších ;)). Nic jiného, než řadu NOTE bych již nechtěl. Kdo s ním nezkusil pracovat, tak to nepochopí…
Osobně koukám po šedivce s Exynosem (910C) ale také mně uchvátil NOTE EDGE :D
Cenovka je sice vyšší, ale za těch pár let, co přístroj budu používat, se mi to vyplatí.

Děkuji autorovi za recenzi a všem přeji krásné Vánoční svátky

anawarr
anawarr

;-) Tomu se říká loajalita ke značce, Honzo

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Společnost Motorola pod vedením čínského Lenova právě představila dlouho očekávaný model Moto P30. Má se jednat o vrchol střední třídy,…

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nejlepší způsob, jak porovnat dvě zařízení, je prostě je umístit vedle sebe a natáčet s oběma to samé. A přesně…

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Populární evropská anketa od EISA letos opět vyhodnotila nejlepší smartphone roku. I když jste o tomto ocenění možná nikdy neslyšeli,…

Mobilní zobrazení