Samsung Galaxy Note 4: Recenze mobilního poloboha

Tomáš Drahoňovský

Nový model řady Note nezná slovo kompromis. Mezi Androidy neexistuje telefon, který by mu mohl konkurovat. Platí za to ovšem velkou daň. Dokonalost a vychytané technologické novinky na některých místech střídají překvapivé nedoladěnosti. S králem Androidů jsem strávil víc než měsíc v plném zápřahu a musím říct, že jeho neduhy bych mu i tak rád odpustil.

Ano, Galaxy Note 4 je drahý. Pekelně drahý. Přes dvacet tisíc dokáže (nebo chce) dát za mobilní telefon jen málokdo. Nalijme si čistého vína – jen málokdo totiž skutečně potřebuje všechny pokročilé funkce, které nový Note nabízí.

Jenže Note 4 vlastně není jen mobilní telefon. Pokud se naučíte využívat všechny možnosti, jež Galaxy Note 4 nabízí, najednou vám začne docházet jak smysl, tak i cenovka přístroje. Note 4 totiž dokáže věci, po nichž lidé, kteří potřebují s telefonem hlavně pracovat, dlouho volali. Osobně mi přijde, že teprve ve čtvrté inkarnaci obřího korejského zápisníku do sebe zapadly všechny nápady, které jeho tvůrci začali rozvíjet v předchozích generacích. Note tak konečně funguje jako vyladěný organický celek. O to víc zamrzí nedokonalosti, kterých také na Notu není málo. Obří Samsung zkrátka budete buď milovat nebo nenávidět.

TIP: BlackBerry Passport vs Samsung Galaxy Note 4: Bitva v kanceláři

Co budete na Galaxy Notu 4 milovat?

Skvělý displej

Note 4 má jednoznačně jeden z nejlepších displejů na trhu. Během měsíce, který jsem s ním strávil, jsem se často setkal s paradoxní situací, kdy fotografie na monitoru mého počítače zdaleka nevypadaly tak dobře, jako na displeji telefonu. Své totiž dělá zejména stále ještě nepříliš časté Quad HD rozlišení (i když i u 5,7palcového zobrazovače pozná rozdíl oproti Full HD nejspíš málokdo) a přirozené podání barev. Ano, i u typicky „samsungovského“ Super AMOLED displeje lze přirozeného nádechu dosáhnout. Note 4 disponuje několika režimy zobrazení, kdy barvy oscilují od omalovánkově přepálených až po fotograficky přesné. Na skvělé úrovni je také čitelnost na přímém slunci a zejména mechanická odolnost krycího sklíčka. Za celou dobu testování se na něm neobjevil sebemenší škrábanec nebo vlásečnice.

Důvod je jednoduchý. Samsung Galaxy Note 4 patří mezi nemnoho přístrojů současnosti, které dostaly do vínku Gorilla Glass poslední, čtvrté generace. Zní to jako malichernost, ale pokrok zkrátka nezastavíte. Tam, kde telefony s „trojkou“ na sobě nesly stopy zubu času, „čtyřka“ zůstává bez poskvrnky.

Co se displeje týče, zamrzí snad jen nepříjemná vlastnost, kdy na čistě bílé obrazovce spatříte tmavší pruhy, které se táhnou vertikálně po celé výšce přístroje. Těžko říci, zda jde o závadu nebo vlastnost, ale protože si na něco podobného v diskusních fórech ani v zahraničí nikdo nestěžuje, považuji to za závadu jednoho kusu.

Nadpozemská výdrž akumulátoru

Kromě displeje se pravděpodobně doslova závislí stanete také na výdrži baterie. Pokud patříte mezi „telefonisty“ a ne „smartphonisty“, počítejte se třemi dny výdrže. Na dva dny se pak mohou těšit ti, kteří přeci jen občas surfují na internetu. Nedůležitější je však výdrž telefonu v extrémní zátěži s protelefonovaným dnem a neustálým připojením a sledování webu. Galaxy Note 4 zkrátka vydrží celý den téměř za jakýchkoli okolností. V tom Samsungu pomáhají dva úsporné režimy. První z nich omezí výkon procesoru a převede obrazovku na zobrazení ve stupních šedi. Druhý, extrémní, povolí uživateli přístup je k šesti funkcím. Ovšem pozor: pokud chcete nějakou energii skutečně ušetřit, dejte pozor, jaké aplikace mezi tuto šestku zahrnete. Pokud to bude například webový prohlížeč a instant messenger a vy místo odložení telefonu na stůl budete pokračovat v práci, výdrž akumulátoru prodloužíte jen minimálně. Teoreticky by však v tomto extrémním módu měl telefon vydržet celý den a spotřebovat při tom pouze 10 % kapacity akumulátoru.

Možná ještě obdivuhodnější než samotná výdrž je rychlost nabíjení. Když už se nedej bože Note ocitne na konci sil, stačí jej zapojit na půl hodiny do zásuvky a nabije se o padesát procent. To sice nezní jako bůhvíjaký výkon, vezměte však prosím v úvahu, že kapacita akumulátoru Galaxy Note 4 činí 3220 mAh, a to už je nějaký prostor k zaplnění. Ovšem pozor: tuto „fičuru“ si užijete výhradně s originální nabíječkou dodávanou od Samsungu.

Kouzelné S-Pen + S-Note

Není potřeba číst dlouhé texty, abyste pochopili, že na Note 4 zkrátka spustíte sebenáročnější aplikaci. K tomu stačí znát jen tři údaje: Snapdragon 805, 3 GB RAM a Adreno 420. Díky nadbytku výkonu i prostředí Androidu 4.4 funguje naprosto plynule, a to bez jakýchkoli kompromisů. Popravdě: nerozumím, kde se v ostatních recenzích bere svědectví o zásecích, které se prý čas od času v prostředí objevují i během obyčejného listování v pracovních plochách. Nic takového jsem ani po měsíci nezaznamenal. Telefon měl pravidelně problém jen s přechodem z prostředí fotoaparátu do Galerie pomocí přímého odkazu. Zde bylo pravidelně a nepochopitelně potřeba čekat i deset vteřin a ne vždy bylo čekání korunováno úspěchem.

Není to ale ani prostředí ani hardware, co činí Note 4 mezi ostatními telefony výjimečným. Killer feature řady Note vždy byla a vždy bude tužka S-Pen a vše co s ní souvisí. Bez mučení se přiznám, že předchozí generaci, Galaxy Note 3, jsem v ruce nedržel. Mám však dlouhodobé zkušenosti s modely Note 2 a Note 8. Pokud vlastníte některý z těchto starších modelů, nebudete se stačit divit, k jaké dokonalosti v Samsungu ovládání perem dotáhli.

Začněme u samotného hardware: pero má velmi příjemný tvar a dobře se drží. Psaní pak díky materiálu špičky hodně připomíná skutečné tahy tužkou po papíru. Oproti předchozím generacím v Note 4 navíc o něco zdokonalili rozeznávání tlaku na displej, a napsané znaky proto opět o něco více připomínají přirozené psaní propiskou. Velmi dobře se mi používal také nástroj Guma, který jedním tahem umí smazat celé písmen, a vy tak nebudete muset lovit špičkou stylusu nedopatřením nesmazané pixely. Obrovský skok kupředu zaznamenalo také rozeznávání psaného textu. I můj nečitelný škrabopis luštil Note s překvapivou přesností, i když pravda trochu déle, než by se mi líbilo. Vteřinová prodleva mezi napsáním a rozeznáním znaku vás nejspíš přiměje používat k psaní především velmi povedenou klávesnici. Na ní jsem překvapivě téměř nedělal překlepy ani já – výhradní uživatel telefonů s hardwarovou klávesnicí.

Jak ale mobilní nadšenci dozajista vědí, S-Pen neslouží pouze k psaní textů. Notoricky známá je tvorba výstřižků pouhým obtáhnutím daného prostoru na displeji. Note 4 ale navíc umí text na zachyceném obrázku navíc převést na jednotlivé znaky v textovém editoru. Stejně spolehlivě umí Note rozeznat rukou napsané číslo v poznámce. Na toto číslo se pak dá jedním kliknutím pera zavolat, nebo jej uložit do kontaktů. Tento trik nejvíce využijete v nástroji Akční poznámka, který můžete vyvolat ihned po vyjmutí pera z těla telefonu. Osobně jsem si pomocí akční poznámky zvykl dělat téměř cokoli. Po napsání určitého textu totiž lze zvolit, zda jej chcete transformovat v úkol, poznámku, mail, kontakt nebo třeba webovou adresu. Je to daleko rychlejší, než lovit v příslušné aplikaci.

S S-Pen se pak skvěle doplňuje vestavěná poznámková aplikace S-Note, v níž lze shromažďovat vše, co perem vytvoříte. A nejen to. Kromě textových poznámek umí také scanovat dokumenty. Sama dokonce rozezná, kdy se před čočkou fotoaparátu nachází textové pole a nepotřebný zbytek dokumentu zvládne sama oříznout. Sken pak můžete použít buď jako obrázkovou přílohu, anebo si ji nechat exportovat do textu. Pro člověka, který často pracuje z výstřižky z médií, je to neocenitelný pomocník.

„Vytuněná“ Multimédia

Samsungy už tradičně podporují všechny myslitelné formáty multimédií a Galaxy Note 4 na tom není jinak. Také Note 4 je jeden z mála telefonů, kde pro přehrávání videa automaticky neinstaluji univerzální MX Player, ale zůstávám u vestavěného přehrávače, který nabízí například interakci s S-Pen.

Největší překvapení pro mě ale znamenal zejména fotoaparát, který velmi rychle exponuje i v těch nejhorších světelných podmínkách. Videonadšenci zase možná ocení, že Note 4 odsouvá rozlišení Full HD někam do středověku. Videa můžete zaznamenávat i v rozlišeních 2560×1440 pixelů nebo dokonce 3840×2160. V těchto režimech se však budete muset rozloučit s videoefekty nebo třeba HDR. Máte-li rádi selfies, zaujme vás také možná první praktický způsob, jak je zaznamenávat: závěrka cvakne poté, co se zezadu dotknete snímače srdečního tepu. Překvapivá je pak kvalita selfies. Na první pohled podává přední kamerka s rozlišením 3,2 Mpx podobné výkony, jako ta zadní 16megapixelová.

Co budete na Galaxy Notu 4 nenávidět?

Málo odolné materiály

K čemu je dobré kovové tělo, když s kovem neumím pracovat, chce se říct na adresu nové designové strategie společnosti Samsung. Galaxy Note 4 je po modelu Alpha teprve druhým telefonem korejské značky, který se oprostil od lacině působících plastů a nabídl rám z hliníkové slitiny. A to je právě ten problém. Už ve srovnání s BlackBerry Passport jsem upozorňoval na to, že oproti ocelovému rámu kanadské ostružiny dostává hliník Samsungu pořádně zabrat, a to i od velmi opatrného uživatele.

Už po několika týdnech užívání leštěná část rámu ztrácí svůj lesk kvůli stovkám mikroškrábanečků po celém povrchu. Pokud kov znamená luxus, v případě Note 4 to rozhodně neplatí, ba naopak. Buďte si jisti, že i když za telefon zaplatíte 20 tisíc, bude za pár dní vypadat, jako byste ho používali k přikládání do kamen. Osobně nepatřím ani mezi příznivce umělé kůže na zadním krytu, které dle mého názoru působí příliš lacině (zde se však samozřejmě názory mohou různit). Na druhou stranu – Note nikde nevrže (i přes malou vůli vprostřed zadního krytu) a díky hliníkovému krytu je také na svou velikost příkladně lehký.

Nesnímající snímač otisků

Poté co Apple přinesl do světa mobilních telefonů tzv. Touch ID, honosí se snímačem otisků prstů čím dál více výrobců. Na první pohled to působí šikovně. Jediným svým otiskem se můžete identifikovat nejen pro odemčení telefonu, ale třeba i při vstupu na některé zabezpečené stránky nebo třeba při nákupech v Google Play. Pokud bych ale toto všechno skutečně musel podstupovat, pravděpodobně by mě brzy odvezli lapiduši. Samsung bohužel patří mezi výrobce, jejichž systém čtečky otisků nepatří mezi ty nejodladěnější. Subjektivně je sice Galaxy Note 4 o něco přesnější než jeho sestra Alpha, i tak ale dokázal přečíst můj otisk na třetí až pátý pokus. A to i přesto, že jsem se poctivě snažil naučit telefon své prsty (maximálně tři) ze všech stran. Už jen samotný fakt, že po snímači v centrálním tlačítku „home“ musíte prstem přejíždět a nestačí pouhý dotyk, degraduje snímač Samsungů oproti systému od Apple o několik úrovní níže.

Nefunkční zdravotní senzory

Nový systém S-Health pravděpodobně nebudete vyloženě nenávidět, osobně jsem se však cítil trochu zklamaný. Ano, krokoměr je skvělá návyková věc, která některé z nás skutečně donutí hlídat si počet kroků, a pokud se na displeji neobjeví kýžených 10 000, tak máme špatné spaní. Funguje opět o něco lépe než na smartphonu Galaxy Alpha a lépe rozliší, co krok je a co už ne (například v Notu narozdíl od Alphy nepřibývají kroky při jízdě tramvají). Ne všechny systémy soustavy S-Health však fungují podobně spolehlivě. Měřák tepu, nebo okysličení krve jsou závislé na senzoru na zádech, a ten, zdá se, na svou roli nestačí. Podle mých zkušeností se měření většinou nepovede a telefon vás pod záminkou, že jste špatně přiložili prst, nutí celý proces několikrát opakovat znovu.

Otravné telefonování

V oblasti telefonování bohužel Note 4 není tak silný, jak bychom očekávali. Jde sice jen o drobnosti, které však dokážou pořádně znepříjemnit den. V první řadě si nelze nevšimnout velmi slabých vibrací. V zásadě se dá říci, že o nich víte pouze na stole. Jakmile se telefon ocitne v kapse u džínů nebo v náprsní kapse u saka, hrozí, že příchozí hovor zkrátka neucítíte.

Volající si mi také během mého soužití se Samsungem často stěžovali na časté výpadky v hovorech i na místech, kde jsme oba prokazatelně měli dostatečně kvalitní signál. Po dlouhém zkoumání jsem metodou pokus omyl přišel na řešení: za vším stojí funkce, která má za úkol filtrovat okolní hluk a zajistit křišťálově čistý zvuk. Bohužel, Note 4 občas vyhodnotí jako hluk i váš vlastní hlas.

Otravnou drobností je pak i fakt, že displej mého Notu 4 zůstával krátce neaktivní i poté, co jsem telefon vzdálil od ucha. Ukončení hovoru tlačítkem proto neregistroval a hovor běžel dál, aniž bych to věděl. Majitelům Notu 4 proto doporučuji toto si dvakrát zkontrolovat, popřípadě ještě chvíli mluvit o protistraně pouze v dobrém.

Šílená cenovka

O ceně asi není potřeba se rozepisovat šířeji. Stačí jen vyslovit číslo 20 000. Pro velkou skupinu lidí je to víc než měsíční výplata. Podobný počet lidí má i měsíční splátku hypotéky nižší. Za tuto cenu seženete dvě kvalitní televize, plnohodnotný pracovní notebook, nebo nějakou levnější plastickou operaci. I já, coby člověk, který se nezdráhá za moderní techniku obětovat vysoké částky, mám s touto cenou problém.

Závěr

Samsung pravděpodobně překročil psychologickou hranici, za kterou už nejsou zákazníci ochotní platit vysokou cenu ani za tu nejlepší výbavu. Relativní neúspěch jedné z vlajkových lodí korejské společnosti si nedokážu vysvětlit jinak. Stačilo by totiž, aby Samsung dal i Notu do vínku vodotěsnost a král všech mobilních zařízení by byl na světě.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články