Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

BlackBerry Passport vs Samsung Galaxy Note 4: Bitva v kanceláři

  |  12 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Odlišnější přístroje byste na práci zřejmě hledali jen těžko. Přesto oba útočí na stejnou skupinu. Zaujmout chtějí výkonné profesionály. Ve vyrovnaném souboji o krále kanceláře se v naší redakci utkaly dvě ultimátní mašiny – BlackBerry Passport a Samsung Galaxy Note 4. Dnešní srovnávací recenze pomůže zjistit, která z nich by mohla v práci pomoci právě vám.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, srovnání parametrů, v ruce, na očích
» 2. V kanceláři, závěr a zhodnocení

Aktuální cena BlackBerry Passport: (zdroj: Heureka.cz)
Aktuální cena Samsung Galaxy Note 4: (zdroj: Heureka.cz)

Amerika nebo Asie? Pero nebo klávesnice? Losnu nebo Mažňáka? Právě úspěch výkonných dotykových strojů s Androidem stojí za problémy, které v minulých měsících sužovaly kanadské BlackBerry. Zákazníci zkrátka na malé komunikátory s klávesnicí přestali být zvědaví. Společnost s ostružinou ve znaku se ale teď začíná pomalu zvedat z popela. Našla totiž proti výkonným mašinám zbraň: postavila svou vlastní. BlackBerry Passport na to jde po kanadsku – je zkrátka úplně jiný, než ostatní a v některých ohledech opravdu revoluční. Dokáže v očích manažerů, obchodníků a kreativců porazit novou inkarnaci léty prověřené nekompromisní řady Note od Samsungu? Ring je volný.

Tabulka srovnání: Passport vs Note 4

BlackBerry PassportSamsung Galaxy Note 4
Rozměry128 x 90 x 9,3 mm154 x 79 x 8,5 mm
Hmotnost196 g176 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 1440 x 1440 px (453 ppi)Super AMOLED, úhlopříčka 5,7“, rozlišení 2560 x 1440 px (515 ppi)
Procesor4-jádrový 2,3 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 801, Adreno 3304-jádrový 2,7 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 805, Adreno 420
Paměť3 GB RAM, paměť 32 GB, slot na microSD (až 128 GB)3 GB RAM, paměť 32 GB, slot na microSD (až 128 GB)
Operační systémBlackBerry 10.3 OSAndroid 4.4 KitKat + TouchWiz UI
Fotoaparát13 Mpx, blesk, optická stabilizace obrazu, Full HD video, přední 2 Mpx kamerka16 Mpx, blesk, optická stabilizace obrazu, 4K video, přední 3,7 Mpx kamerka
Baterie3450 mAh3220 mAh
Cena a dostupnost , podzim 2014 , podzim 2014

Při porovnávání jsme se však nesoustředili na bitvu parametrů. V tomto článku naleznete srovnání praktických zkušeností po několikatýdenním soužití s oběma telefony zároveň. Používal jsem je střídavě coby svůj primární telefon a prožil s nimi téměř jakoukoli situaci, který vás během pracovního dne může potkat.

V ruce: lehký nebo těžký?

Není těžké uhodnout, který z přístrojů se lépe drží. Devět centimetrů šířky v jedné dlani zvládnou jen dřevorubci. Že by se dalo na Passportu něco udělat v okamžiku, když nesete v druhé ruce například aktovku, na to můžete klidně zapomenout. Přijmete hovor, spustíte aplikaci, dostanete se gestem na domovskou obrazovku a končíte.

To Note 4 je na tom daleko lépe. I když logicky patří také mezi rozměrnější přístroje, ovládání jednou rukou nepředstavuje problém – v Samsungu s ním totiž počítali i v prostředí telefonu. Jedním gestem (které pravda vyžaduje trochu cviku) můžete smrskout obsah obrazovky k jedné straně. To, co se může na první pohled může zdát směšné (proč si kupovat velký telefon, když se nakonec využije jen část obrazovky), představuje v nouzových situacích rychlou a praktickou záchranu. Problémy však budou majitelé Note 4 pravděpodobně mít s tím dosáhnout do horní části displeje. V tomto ohledu vede čtvercový displej nové ostružiny.

Zcela rovny si oba přístroje však začnou být v okamžiku, kdy dojde na porovnání dílenského zpracování. BlackBerry působí sice o něco luxusnějším dojmem (zejména v černé barvě). Po delším zkoumání však přijdete na to, že tento dojem vyvolává pravděpodobně jen přibližně o 20 gramů vyšší hmotnost. Co se pevnosti konstrukce týče, nemají si oba telefony co vyčítat. A to i přesto, že Korejec má snímatelný zadní kryt a BlackBerry nikoli. Záleží tak v praxi jen na tom, jak moc máte rádi imitaci kůže, kterou nové Samsungy luxusních řad disponují. Osobně mezi její příznivce nepatřím.

Do karet Blackberry jednoznačně hraje rozhodnutí kanadských inženýrů použít ocelový rám. Co se odolnosti týče, je Passport opravdový tank. Rám Samsungu je sice také z kovu, ovšem hliníková slitina se nemůže s ocelí měřit. Už po týdnu začaly kazit vizáž telefonu škrábanečky a ťukance, a to i přesto, že se k telefonům rozhodně nechovám nijak brutálně. U telefonu v ceně kolem dvaceti tisíc tato nepříjemná vlastnost mrzí dvojnásob. Na druhou stranu – právě použití lehčího kovu má za následek to, že o Samsungu v náprsní kapse u saka téměř nebudete vědět, zatímco bezmála čtvrtkilové BlackBerry se citelně pronese.

Na očích: čtverec nebo obdélník

Pokud vám záleží na skvělém displeji, ani u jednoho z duelantů nesáhnete vedle. Tohle jsou bez debaty jedny z nejlepších displejů současnosti. Osobně se mi však víc zamlouval displej kanadského kvádru. Ano, Samsung se svou hodnotou hustoty zobrazení 515 ppi vede na papíře nad BlackBerry s 453 ppi poměrně jednoznačně. V praxi ovšem rozdíl nemáte šanci poznat a Passport se rázem dostává do vedení. Při srovnání tváří v tvář si nelze nevšimnout, že jeho čtvercový zobrazovač velmi věrně reprodukuje bílou barvu, zatímco Note 4 jde lehce dožluta, a to ve všech zobrazovacích režimech. U testovaného kusu Note 4 byly navíc při zobrazení bílé obrazovky jasně vidět tmavé pruhy, které se táhly vertikálně po celé obrazovce. Asi tak, jako byste viděli podsvěcovací trubice v LCD televizi. Na internetu jsem pátral po podobné uživatelské zkušenosti, ale marně. Jedná se tedy pravděpodobně o vadu jednoho kusu.

Kanadským reklamním stratégům musím navíc dát zapravdu i v argumentu, který se opakuje snad v každém propagačním klipu společnosti BlackBerry: na Passportu uvidíte víc. Neplatí to samozřejmě stoprocentně – například zobrazení map můžete samozřejmě v obou telefonech libovolně měnit, a tak vždy uvidíte dost. Nelze si však nepovšimnout, jak na rozdíl od BlackBerry systém Android v Note 4 zbytečně plýtvá místem. Uživatelé kanadské ostružiny si snadno zvyknou na nastavení poměrně drobného fontu, který se však díky velké hustotě pixelů na displeji dá snadno číst. Note 4 umí samozřejmě texty v prostředí zmenšit také, protože se ale hustota zobrazení nezmění, nedá se říct, že by to mělo velký efekt. BlackBerry také překonává Note čitelností na slunci. Sice rozhodně nelze říct, že byste na Samsungu na přímém slunečním světle nic neviděli. Passport je ale stejně o krůček dál.

Co ale na takové displeje říkají akumulátory? Také v této disciplíně je složité najít vítěze. V jedné zahraniční recenzi jsem se dočetl, že zatímco Passport vydrží minimálně den a půl, Note 4 zvládne den nebo dva. Tedy: jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Tak tomu je i v praxi. Zatímco Passport se vybíjí víceméně konstantní rychlostí, Note 4 trochu doplácí na o něco silnější hardware, více pixelů na displeji a menší akumulátor. Zkrátka: pokud budete častěji rozsvěcet displej, vybije se Note 4 rychleji. Není to ale žádný katastrofální rozdíl. V praxi činí jen několik hodin a perný pracovní den zvládnou oba dva soupeři bez zaváhání. V klidném víkendovém režimu Passport načal třetí den s kapacitou 15 %, Note 4 jsem už byl nucen nakrmit. Ještě jednou ale musím zopakovat, že jde o hodnoty bez zapnutého úsporného režimu. A zatímco Note 4 disponuje hned dvěma s rozdílnou úrovní úspory, BlackBerry je jakákoli softwarová úprava spotřeby cizí. A pokud malou pomocí od spořících režimů u Samsungu nepohrdnete, role se obrátí. V extrémním módu, kdy Note 4 jen přijímá hovory a zprávy vydrží podle výrobce v chodu 24 hodin s pouhými 10 % baterie.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, srovnání parametrů, v ruce, na očích
» 2. V kanceláři, závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , ,
Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

O rychlém nabíjení se v poslední době mluví poměrně dost a není také divu. Nabít svůj telefon až dvakrát rychleji se v situacích,…

Recenze Xiaomi Redmi 4X: čínský drak ze střední třídy

Recenze Xiaomi Redmi 4X: čínský drak ze střední třídy

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Když se řekne „mobilní Čína“, mělo by se vám vybavit několik velkých jmen, v první řadě jistě Xiaomi. Tato společnost hojně…

První dojmy z OnePlus 5T: radovat se z maličkostí

První dojmy z OnePlus 5T: radovat se z maličkostí

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (1)

Po neskutečně krátké době ukončil OnePlus prodeje své vlajkové lodi a přišel s vylepšenou verzí. Novinka s přídomkem 5T však tentokrát nepřináší výrazné…

Mobilní zobrazení