BlackBerry Passport vs Samsung Galaxy Note 4: Bitva v kanceláři
Odlišnější přístroje byste na práci zřejmě hledali jen těžko. Přesto oba útočí na stejnou skupinu. Zaujmout chtějí výkonné profesionály. Ve vyrovnaném souboji o krále kanceláře se v naší redakci utkaly dvě ultimátní mašiny – BlackBerry Passport a Samsung Galaxy Note 4. Dnešní srovnávací recenze pomůže zjistit, která z nich by mohla v práci pomoci právě vám.
Amerika nebo Asie? Pero nebo klávesnice? Losnu nebo Mažňáka? Právě úspěch výkonných dotykových strojů s Androidem stojí za problémy, které v minulých měsících sužovaly kanadské BlackBerry. Zákazníci zkrátka na malé komunikátory s klávesnicí přestali být zvědaví. Společnost s ostružinou ve znaku se ale teď začíná pomalu zvedat z popela. Našla totiž proti výkonným mašinám zbraň: postavila svou vlastní. BlackBerry Passport na to jde po kanadsku – je zkrátka úplně jiný, než ostatní a v některých ohledech opravdu revoluční. Dokáže v očích manažerů, obchodníků a kreativců porazit novou inkarnaci léty prověřené nekompromisní řady Note od Samsungu? Ring je volný.
Tabulka srovnání: Passport vs Note 4
BlackBerry Passport | Samsung Galaxy Note 4 | |
---|---|---|
Rozměry | 128 x 90 x 9,3 mm | 154 x 79 x 8,5 mm |
Hmotnost | 196 g | 176 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 1440 x 1440 px (453 ppi) | Super AMOLED, úhlopříčka 5,7“, rozlišení 2560 x 1440 px (515 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 2,3 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 801, Adreno 330 | 4-jádrový 2,7 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 805, Adreno 420 |
Paměť | 3 GB RAM, paměť 32 GB, slot na microSD (až 128 GB) | 3 GB RAM, paměť 32 GB, slot na microSD (až 128 GB) |
Operační systém | BlackBerry 10.3 OS | Android 4.4 KitKat + TouchWiz UI |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, optická stabilizace obrazu, Full HD video, přední 2 Mpx kamerka | 16 Mpx, blesk, optická stabilizace obrazu, 4K video, přední 3,7 Mpx kamerka |
Baterie | 3450 mAh | 3220 mAh |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 | ?, podzim 2014 |
Při porovnávání jsme se však nesoustředili na bitvu parametrů. V tomto článku naleznete srovnání praktických zkušeností po několikatýdenním soužití s oběma telefony zároveň. Používal jsem je střídavě coby svůj primární telefon a prožil s nimi téměř jakoukoli situaci, který vás během pracovního dne může potkat.
V ruce: lehký nebo těžký?
Není těžké uhodnout, který z přístrojů se lépe drží. Devět centimetrů šířky v jedné dlani zvládnou jen dřevorubci. Že by se dalo na Passportu něco udělat v okamžiku, když nesete v druhé ruce například aktovku, na to můžete klidně zapomenout. Přijmete hovor, spustíte aplikaci, dostanete se gestem na domovskou obrazovku a končíte.
To Note 4 je na tom daleko lépe. I když logicky patří také mezi rozměrnější přístroje, ovládání jednou rukou nepředstavuje problém – v Samsungu s ním totiž počítali i v prostředí telefonu. Jedním gestem (které pravda vyžaduje trochu cviku) můžete smrsknout obsah obrazovky k jedné straně. To, co se může na první pohled může zdát směšné (proč si kupovat velký telefon, když se nakonec využije jen část obrazovky), představuje v nouzových situacích rychlou a praktickou záchranu. Problémy však budou majitelé Note 4 pravděpodobně mít s tím dosáhnout do horní části displeje. V tomto ohledu vede čtvercový displej nové ostružiny.
Zcela rovny si oba přístroje však začnou být v okamžiku, kdy dojde na porovnání dílenského zpracování. BlackBerry působí sice o něco luxusnějším dojmem (zejména v černé barvě). Po delším zkoumání však přijdete na to, že tento dojem vyvolává pravděpodobně jen přibližně o 20 gramů vyšší hmotnost. Co se pevnosti konstrukce týče, nemají si oba telefony co vyčítat. A to i přesto, že Korejec má snímatelný zadní kryt a BlackBerry nikoli. Záleží tak v praxi jen na tom, jak moc máte rádi imitaci kůže, kterou nové Samsungy luxusních řad disponují. Osobně mezi její příznivce nepatřím.
Do karet Blackberry jednoznačně hraje rozhodnutí kanadských inženýrů použít ocelový rám. Co se odolnosti týče, je Passport opravdový tank. Rám Samsungu je sice také z kovu, ovšem hliníková slitina se nemůže s ocelí měřit. Už po týdnu začaly kazit vizáž telefonu škrábanečky a ťukance, a to i přesto, že se k telefonům rozhodně nechovám nijak brutálně. U telefonu v ceně kolem dvaceti tisíc tato nepříjemná vlastnost mrzí dvojnásob. Na druhou stranu – právě použití lehčího kovu má za následek to, že o Samsungu v náprsní kapse u saka téměř nebudete vědět, zatímco bezmála čtvrtkilové BlackBerry se citelně pronese.
Na očích: čtverec nebo obdélník
Pokud vám záleží na skvělém displeji, ani u jednoho z duelantů nesáhnete vedle. Tohle jsou bez debaty jedny z nejlepších displejů současnosti. Osobně se mi však víc zamlouval displej kanadského kvádru. Ano, Samsung se svou hodnotou hustoty zobrazení 515 ppi vede na papíře nad BlackBerry s 453 ppi poměrně jednoznačně. V praxi ovšem rozdíl nemáte šanci poznat a Passport se rázem dostává do vedení. Při srovnání tváří v tvář si nelze nevšimnout, že jeho čtvercový zobrazovač velmi věrně reprodukuje bílou barvu, zatímco Note 4 jde lehce dožluta, a to ve všech zobrazovacích režimech. U testovaného kusu Note 4 byly navíc při zobrazení bílé obrazovky jasně vidět tmavé pruhy, které se táhly vertikálně po celé obrazovce. Asi tak, jako byste viděli podsvěcovací trubice v LCD televizi. Na internetu jsem pátral po podobné uživatelské zkušenosti, ale marně. Jedná se tedy pravděpodobně o vadu jednoho kusu.
Kanadským reklamním stratégům musím navíc dát zapravdu i v argumentu, který se opakuje snad v každém propagačním klipu společnosti BlackBerry: na Passportu uvidíte víc. Neplatí to samozřejmě stoprocentně – například zobrazení map můžete samozřejmě v obou telefonech libovolně měnit, a tak vždy uvidíte dost. Nelze si však nepovšimnout, jak na rozdíl od BlackBerry systém Android v Note 4 zbytečně plýtvá místem. Uživatelé kanadské ostružiny si snadno zvyknou na nastavení poměrně drobného fontu, který se však díky velké hustotě pixelů na displeji dá snadno číst. Note 4 umí samozřejmě texty v prostředí zmenšit také, protože se ale hustota zobrazení nezmění, nedá se říct, že by to mělo velký efekt. BlackBerry také překonává Note čitelností na slunci. Sice rozhodně nelze říct, že byste na Samsungu na přímém slunečním světle nic neviděli. Passport je ale stejně o krůček dál.
Co ale na takové displeje říkají akumulátory? Také v této disciplíně je složité najít vítěze. V jedné zahraniční recenzi jsem se dočetl, že zatímco Passport vydrží minimálně den a půl, Note 4 zvládne den nebo dva. Tedy: jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Tak tomu je i v praxi. Zatímco Passport se vybíjí víceméně konstantní rychlostí, Note 4 trochu doplácí na o něco silnější hardware, více pixelů na displeji a menší akumulátor. Zkrátka: pokud budete častěji rozsvěcet displej, vybije se Note 4 rychleji. Není to ale žádný katastrofální rozdíl. V praxi činí jen několik hodin a perný pracovní den zvládnou oba dva soupeři bez zaváhání. V klidném víkendovém režimu Passport načal třetí den s kapacitou 15 %, Note 4 jsem už byl nucen nakrmit. Ještě jednou ale musím zopakovat, že jde o hodnoty bez zapnutého úsporného režimu. A zatímco Note 4 disponuje hned dvěma s rozdílnou úrovní úspory, BlackBerry je jakákoli softwarová úprava spotřeby cizí. A pokud malou pomocí od spořících režimů u Samsungu nepohrdnete, role se obrátí. V extrémním módu, kdy Note 4 jen přijímá hovory a zprávy vydrží podle výrobce v chodu 24 hodin s pouhými 10 % baterie.
V kanceláři: psát nebo kreslit?
Tady už se láme chleba. Jakmile začnete oba telefony používat v plném pracovním nasazení, rázem zjistíte, že každý míří úplně na jinou skupinu uživatelů. Začněme třeba psaním dlouhého textu. Tady na plné čáře vítězí BlackBerry. Abych nemluvil do větru, rozhodl jsem se exaktně změřit rychlost psaní na obou přístrojích. Jako modelovou jsem zvolil SMS, kterou v různých obměnách píšu každý den hned několikrát:
Dobry vecer, pane predsedo! Budete mit dnes kolem 6. hodiny cas? Radi bychom s Vami natocili rozhovor, ktery by se vysilal dnes vecer v Udalostech. Hezky vecer! Tomas Drahonovsky, Ceska televize.
Tady jsou výsledky: Samsung to bez pomoci swype metody zvládl za 55 sekund. BlackBerry jej porazilo přesně o deset vteřin. Pro psaní textu jsou totiž všechny ostružiny vybaveny jako žádný jiný telefon. Na obrovitou hardwarovou klávesnici si zvyknete překvapivé snadno. Zanedlouho vám všechny ostatní alternativy začnou připadat zoufale nepohodlné, a to včetně těch, jimiž se honosí menší stroje značky BlackBerry. Těm totiž schází unikátní vlastnost, jíž jinde než u Passportu nenaleznete: klávesnice velké ostružiny je totiž zároveň dotyková. Tuto vlastnost nevyužijete ani tak pro „vhazování“ slov do textu pomocí gesta prstem vzhůru, jako spíš pro přesný pohyb kurzoru v textovém poli. Klávesnice totiž funguje jako obrovský touchpad, po němž je možní tahem prstem v libovolném směru buď hýbat kurzorem, anebo scrollovat po stránce. Tyto dva režimy přepnete dvojklikem kamkoli po klávesnici. Nutno ovšem dodat, že pokud se snažíte dotyk na klávesnici využívat v okamžiku, když teploty klesnou k nule, nefunguje zdaleka tak spolehlivě jako při vyšších teplotách.
Nedá se však říct, že by se na Samsungu psalo špatně. Ba naopak – díky velkým rozměrům nemá ani majitel sebevětší ruky problém trefit se do požadovaného znaku. Velký Samsung také spíše než BlackBerry potěší ty, kteří rádi píšou s diakritikou. Disponuje totiž rozsáhlejším slovníkem našeptávaných výrazů, který se navíc dokáže průběžně učit ze sociálních sítí. Ti, kdo preferují metodu swype, dokážou rychlost psaní ještě o něco zvýšit (já mezi ně bohužel nepatřím). Využít navíc můžete také rozpoznávání textu psaného perem S-Pen. I když čtvrtá generace Notu umí rozpoznávat psané znaky daleko spolehlivěji než její předchůdci, trvá to i nejnovější verzi korejského zápisníku poměrně dlouho. S rychlostí psaní na klávesnici se tento mód nedá srovnávat.
Je to ale právě S-Pen a přiložený software S-Note, který mění obyčejný přerostlý Android na ultimátní poznámkový blok. Pro ilustraci jen několik triků, s nimiž můžete ohromovat své okolí. Vyndáte pero a ihned na displej si můžete poznamenat telefonní číslo. Note 4 v okamžiku jednotlivé číslice rozpozná a vy danému kontaktů můžete třeba zavolat nebo jej uložit. Nebo využíváte často fotoaparát pro záznam dokumentů? Aplikace S-Note sama rozpozná, kde v dokumentu se nachází textové pole, naskenuje jej, ořízne a upraví do černobílé podoby jako ve skeneru. Vedle těchto „zázraků moderní doby“ se pak obyčejná tvorba výstřižků z obrazovky a jejich rychlé vkládání do poznámek zdá jako běžná nevinná legrace.
BlackBerry na takovéto vymoženosti může zapomenout. Stejně jako jeho předchůdci sice disponuje přímým napojením systému na účet Evernote, na kreslené skici nebo ručně psané akční poznámky tento telefon však zkrátka není stavěný. Do útoku ovšem vyráží další unikátní vymožeností telefonů s BlackBerry OS 10: novým BlackBerry Hubem.
Jeho princip jsme v recenzích ostružinových telefonů opakovali už několikrát, tedy jen krátce: na jednom místě, které si pravděpodobně zvyknete používat jako svou primární obrazovku, vidíte veškerou komunikaci ze všech účtu, s nimiž necháváte telefon synchronizovat. Je to jednoduché a přitom geniálně návykové. Stejně jako pokročilé interakce, jimiž Hub disponuje. Gestem dvěma prsty k sobě zobrazíte jen nepřečtení zprávy, telefon sám po zavření zprávy nabídne nevtíravě její smazání nebo archivaci. Nechcete mít telefon přeplněný nepotřebnými maily a zároveň o ně nechcete přijít? Sami si nastavíte, zda chcete poštu při smazání odstranit jen z přístroje, nebo i ze serveru. Poté, co zjistíte, jak snadné je díky vestavěné aplikaci OpenOffice editovat přímo v Hubu Office dokumenty, nebudete chtít pracovat s ničím jiným, než právě s Passportem. Nejen, že se na čtvercovém formátu displeje za asistence dotykového scrollování na klávesnici vážně dobře čte, všechny přílohy z mailů navíc najdete na jednom místě po stisknutí jediného tlačítka v Hubu. Vyhledávání mezi nimi ještě nikdy nebylo snazší.
Korejský sok překvapivě v práci s dokumenty Office trochu zaostává. Samsung nezapomněl na nástroj, který si s nimi poradí, jmenovitě jde o Hancom Office. Ten však v Notu naleznete jen ve verzi Viewer. Musíte tedy myslet na to, že plnou verzi je potřeba stáhnout z obchodu Galaxy Apps. Svůj obří displej ale umí Note využít jinak a možná pro mnoho uživatelů účelnějším způsobem. Multitasking ještě na mobilu nikdy nevypadal působivěji. Aplikace můžete spouštět v okně a pak libovolně přesouvat po obrazovce. V jednu chvíli tak v jednom zobrazení najednou uvidíte dvě spuštěné aplikace fungující v plnohodnotném režimu, ale ještě třeba seznam výstřižků pořízených S-Penem, které můžete do jedné ze spuštěných aplikací sdílet. Na papírový blok s Note 4 velmi snadno zapomenete.
Závěr a zhodnocení
Jakkoli jsem se nikdy netajil tím, že patřím k velkým fanouškům značky BlackBerry a Passport mě opravdu zaujal, v případě přímého srovnání s Note 4 jsem na rozpacích. Největší Samsung by bez bonusového softwaru byl jen velký silný telefon. S-Note a veškeré další programy přináležící k dotykovému peru S-Pen však tento přístroj posouvají v pracovní oblasti na úplně jinou úroveň.
Note 4 je bezpochyby univerzálnější než Passport – těží z operačního systému Android, který jakkoli může působit oproti BlackBerry OS zmateně, umožňuje Note 4 využívat nejen jako pracovní nástroj, ale také coby multimediální zařízení. Na rozdíl od Passportu má také skvělý foťák, kvalitnější hudební aplikaci a v neposlední řadě do něj můžete stáhnout výrazně více aplikací rozšiřujících jeho funkčnost.
V tomto ohledu Passport nemůže konkurovat. Dokáže sice také spustit aplikace pro Android, ale rozhodně to neplatí pro jakoukoli z nich. Navíc je k nim výrazně složitější přístup, který vyžaduje instalaci neoficiálních aplikačních obchodů. BlackBerry ale ví, co dělá. Passport je totiž spíše komunikátor, než smartphone. A právě komunikaci ve všech jejích zvládne tak, jako žádný jiný telefon. Většina lidí po pár dnech zjistí, že netuší, jak bez jeho inovativních funkcí mohla kdy existovat. Za všechny zmiňme například polozapomenutou „oldschool“ metodu vytáčení kontaktu jedním přiřazeným tlačítkem, nebo křišťálově čistý zvuk ve sluchátku, který je bez větších komplikací slyšet i na stavbě (vyzkoušeno).
Závěr srovnávacího testu proto nemůže znít jinak: tyto telefony bych chtěl oba. Měnil bych je podle nálady a podle toho, jaký typ práce bych zrovna vykonával.
Pokud by mě ten den čekalo vyřizování mailů a telefonování, sáhl bych po Passportu. Kdybych s sebou však měl nosit jen jedno univerzální zařízení, sáhl bych i za cenu kompromisů plynoucích z absence geniální hardwarové klávesnice přeci jen raději po Note 4. Odlišnost obou koncepcí nejlépe vystihuje způsob, jakým jsem oba telefony používal. Zatímco s Note 4 jsem si vystačil pouze s telefonem v kapse, k Passportu jsem často nosil ještě svůj iPad mini.
Případným zájemcům tedy nezbývá než si ujasnit, k čemu budou telefon používat. Troufám si tvrdit, že ne vždy se přimějete k tomu vytáhnout S-Pen a využít všechny jeho možnosti. Ovládání prsty je zkrátka rychlejší. Tím však Note degradujete na úroveň běžných telefonů vyšší třídy. Nelze také nevzít v úvahu fakt, že Note stojí téměř o čtyři tisíce víc než Passport, a to i přesto, že v kategorii vlajkových lodí už tento rozdíl nehraje příliš velkou roli.
Čím déle jsem oba telefony používal, tím častěji jsem si pohrával s myšlenkou, jak by asi vypadal jejich kříženec. Zvedne některý z výrobců hozenou rukavici v podobě zápisníku s perem a klávesnicí? Budu nejspíš prvním zákazníkem.