Recenze Samsung Galaxy A53 – Usnout na vavřínech se nevyplácí

  • Samsung přinesl do oblíbené řady Galaxy A nový model 
  • Úkol Galaxy A53 je však velice těžký a navázat na přechozí generace bude nesmírně obtížné
  • Novinka chce zaujmout designem, povedeným fotoaparátem nebo krásným displejem 
Samsung Galaxy A53 recenze balení

Samsung Galaxy A53 a balení | foto: vlastní

Jihokorejský Samsung je největším výrobcem smartphonů. Není tak divu, že se zaměřuje snad na všechny segmenty. Ve všech se pak snaží být i nejlepší. To platí také o střední třídě, ve které to má tento asijský gigant velice složité. Konkurence v podobě Xiaomi, Realme nebo OnePlus je zkrátka obrovská. Před pár lety však Samsung našel recept, se kterým zažívá úspěch. Tím je řada Galaxy A. Minulý rok se Galaxy A52s opravdu vyvedl a možná dokonce víc, než sám výrobce očekával. Momentálně tak Samsung vydal model Galaxy A53, se kterým se pokusí navázat na úspěch svého předchůdce.

To však nebude jednoduché. Samsung je ale společností, která ví, jak navazovat na povedené modely. V novince tedy narazíme na líbivý design s kovovým rámečkem a zvýšenou odolností. Dále se pokusí zaujmout krásným a velkým displejem nebo čtyřnásobným fotoaparátem. Výčet specifikací taktéž vypadá obstojně. To ale při vší smůle neznamená, že zde máme zaručeně povedený smartphone. Jaký tedy Samsung Galaxy A53 skutečně je? To se dozvíte v této recenzi na Mobilizujeme.cz!

Samsung Galaxy A53 5G: specifikace

Konstrukce sklo + kov, 159,6 × 74,8 × 8,1 mm, 189 g, zvýšená odolnost IP67
Displej 6,5″, Super AMOLED Infinity-O, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systém Android 12 + One UI 4.1
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Samsung Exynos 1280
Paměť 6 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 5 Mpx hloubkový + 5 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + 2× f/2.4, OIS, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 25W
Cena a dostupnost od 11 499 Kč, duben 2022

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy A53
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
Samsung Galaxy A53 recenze

Obsah balení s telefonem | foto: vlastní

Design Samsungu Galaxy A53 – Jen krok od vyšších sfér

Jakmile si Samsung Galaxy A53 přinesete domů, tak vás nemile překvapí balení. Hned na první pohled je totiž jasné, že v krabičce něco chybí. A tím je adaptér do sítě. Pouze zde nalezneme USB-C kabel. Když už se tedy smíříte s balením, tak na vás vykoukne prémiově vzhlížející smartphone. Letošní rok se totiž výrobce rozhodl využít hodnotnější materiály než v předešlých generacích. Máme tu tedy leskle upravený kovový rámeček. Při vší smůle má však tato úprava za důsledek to, že telefon je nepříjemně kluzký. Lepšímu držení naopak mírně pomůžou ostřejší hrany telefonu.

Samsung Galaxy A53 recenze

Telefon Galaxy A53 v ruce | foto: vlastní

Pakliže se podíváme na záda telefonu, tak nás zde čeká skleněný povrch, jenž nese matnou úpravu. Díky tomuto zpracování vypadá Samsung Galaxy A53 opravdu povedeně a v námi testované černé variantě i elegantně. Záda jsou však zároveň také neuvěřitelným lapačem otisků prstů. Velice dobře následně působí modul fotoaparátu. Ze zad se line plynulým přechodem a příliš nevystupuje. Při položení na stole se sice smartphone kýve ze strany na stranu, ale není to příliš intenzivní.

Jelikož jsou i strany telefonu lesklé, tak i zde ulpívají otisky prstů. Pokud jde o rozložení ovládacích prvků, tak levý bok je designově čistý a nic nenese. Stejně jako horní strana, zde je však alespoň mikrofon. Přesuneme-li se k pravé straně, tak zhruba v polovině je malé zamykací tlačítko. Při delším stisku této klávesy navíc vyvoláte hlasového asistenta Bixby. V horní třetině máme posléze kolébku hlasitosti. Stisk obou tlačítek je pak jistý a pevný. Zaměříme-li se na spodní stranu telefonu, tak v pravé části je skryt slot pro dvě SIM karty. Tento modul je však hybridní a místo jedné SIM můžete využít paměťovou kartu.

Po své pravici model A53 od Samsungu následně hostí USB-C konektor, jenž slouží pro dobíjení akumulátoru. Mimochodem, baterii dokáže pumpovat rychlostí 25W. Vedle něj dále nesmí chybět reproduktor. Ten je navíc doplněný sekundárním, který je ukryt v horním rámečku nad displejem. Zvuk který pak společně reproduktory produkují je ve své kategorii velkým nadprůměrem. Maximální hlasitost je dostatečně vysoká a i při nejvyšší úrovní nepostrádá kvalitu. Novinka potěší také zvýšenou odolností proti vodě a prachu dle certifikace IP67.

K displeji jako samotnému se sice dostaneme v pozdější části recenze, nicméně již nyní se sluší zde zanechat pár vět. Tak předně panel je rovný a nemá žádné zaoblení, což dozajista potěší nejednoho uživatele. Rámečky jsou následně malé a hlavně symetrické. Podívanou naruší jen malý průstřel pro přední fotoaparát, jenž je umístěn uprostřed v horní části. V té spodní pak máme čtečku otisků prstů a je umístěna pod panelem. Rychlost a spolehlivost je ukázková. S kvalitou této technologie zkrátka Samsung urazil úctyhodný kus cesty.

Displej – Takhle to umí jen Samsung

Displeje Samsung vždy uměl na jedničku. Není tak divu, že panely jihokorejského výrobce nalezneme nejen ve vlastních modelech, ale například i v konkurenčních iPhonech. Asi nikoho tedy nepřekvapí, že v Galaxy A53 nalezneme to nejlepší, co Samsung v této cenové relaci dokáže nabídnout.

Máme zde Super AMOLED panel o velikosti 6,5 palců s rozlišením 2 400 × 1 080 px. Při zmiňované úhlopříčce nám to dává skvělou jemnost 405 pixelů na palec. Dalším skvělým číslem je svítivost 800 nitů, díky čemuž je viditelnost na přímém slunečním svitu naprosto bezproblémová. Automatická regulace jasu navíc funguje ukázkově a jas tedy dokáže optimálně nastavit.

Samsung Galaxy A53 recenze

Displej Samsungu Galaxy A53 | foto: vlastní

Velkou předností displeje je taktéž jeho 120Hz obnovovací frekvence. Při prvním spuštění je však primárně nastaveno 60Hz, a vyšší rychlost musíte zapnout v nastavení. Malinko také zamrzí, že si telefon frekvenci nedokáže sám regulovat dle potřeby. Při nasazení takové technologie bychom se však ocitli na ještě vyšší částce. Rychlý displej je pak velice příjemnou součástí telefonu, která ale rychle ubírá procenta baterie. Chcete-li tedy ušetřit, přepněte na 60 Hz.

Pokud jde o samotné podání barev, tak Super AMOLED panel je přesně takový, jaký zákazníci chtějí a jaký Samsung dokáže poskytnout. Barvy jsou tedy krásně syté a výrazné. O systému OneUI se sice rozepíšu až později, nicméně je krásně barevný což kvalitu použitého displeje jen podtrhne. Jestli ale nemáte rádi toto barevné podání, tak si jej můžete v nastavení změnit. V takzvaném živém režimu můžete manuálně upravit barvy do teplejších či studenějších tónů. Zvolit lze taktéž přirozený režim, kde jsou barvy více zežloutlé.

V nastavení pod názvem “Pohodlí pro oči” je možno nastavit filtr modrého světla. Buďto zvolíte čas sami, nebo filtr nastavit od soumraku do úsvitu. V tomto režimu se filtruje modré světlo, což vaše tělo ocení především před ulehnutím do postele. Samotný displej má ještě jednu zajímavou funkci, díky čemuž se zvýší jeho citlivost. Tento režim je vhodný v moment, kdy máte na panelu nalepenou ochrannou fólii.

OneUI je bohaté, má však své mouchy

Několik let zpět byl software pro Samsung snad největší překážkou. Jejich systém zkrátka nebyl tak propracovaný a trpěl taktéž na optimalizaci. Dobré jméno nadstavby TouchWiz bylo poškozeno a tak Samsung před několika lety učinil zásadní rozhodnutí. Zajetou nadstavbu tedy zcela překopal a ukázal nám její novou podobu s názvem OneUI. V modelu Galaxy A53 již máme verzi OneUI 4.1, která běží na Androidu 12. Odhalit přítomnost dvanáctkového Androidu by však dokázal jen málokdo, jelikož vývojáři ze Samsungu nenechali kámen na kameni.

Samsung Galaxy A53 recenze

Displej u A53 patří k tomu lepšímu, co v daném segmentu dostanete | foto: vlastní

Máme tu tedy systém, který sebou přináší několik vylepšení a designových změň oproti klasickému Androidu 12. Nadstavba OneUI jako jedna z mála stále drží klasický menu šuplíček, kde se ukrývají veškeré aplikace. Toto menu v Galaxy A53 naleznete swipnutím na domovské obrazovce zespodu nahoru. V nastavení si však můžete zapnout i ikonku znázorňující toto menu. Pokud jde o samotný průchod systémem, tak i zde je možnost volby. Buďto tu máme klasická softwarová tlačítka, nebo lze využít gesta ve stylu iPhonu. Ostatně gesto funguje i na domovské obrazovce. Zhruba v polovině displeje stačí potáhnout směrem dolů a vyrolujete notifikační lištu.

Ta v horní části skrývá důležité přepínače. Pakliže potáhnete prstem po displeji ještě jednou směrem dolů, tak se zobrazí všechny ovládací prvky. Pod nimi se následně ukrývají notifikace, které má Samsung perfektně zvládnuté. Krom zvukového upozornění tu máme i technologii Always-On. Na zamknutém displeji lze stále vidět čas, důležité upozornění nebo například jméno skladby, která zrovna hraje. Always-On může být následně zapnuté neustále, po klepnutí na displej, v určitý čas nebo při příchozím upozornění. Nechybí ani možnost upravit design hodin a jejich barevné podání.

Samozřejmostí je zde taktéž podpora tmavého režimu. I zde nechybí jeho nastavení, a tmavá verze OneUI může na telefonu běžet dle vámi nastaveného časového plánu. Přizpůsobit jdou i barvy ovládacích prvků. Dále si sami můžete zvolit font a velikost písma. Personifikace je tak široká a díky těmto možnostem úprav mohou telefon využívat i starší lidé.

Mezi další přednosti nadstavby od Samsungu patří třeba rozdělení obrazovky. V jednoduchosti řečeno, lze mít v jeden moment zapnutý například Facebook a Google Chrome. Když už je řeč o aplikacích, tak hned při prvním spuštění jsou zde některé aplikace předinstalované. Například tu máme balíček od Googlu, díky čemuž jsou zde ale duplicitní aplikace. Například Chrome a internet od Samsungu. Dále třeba Galaxy Shop a Obchod Play. Před instalovány jsou zde taktéž užitečné aplikace od Microsoftu, jako je OneDrive nebo Office.

Teď se ale na chvilku zastavíme u samotné optimalizace systému. Ukočírovat takto masivní nadstavbu není jednoduché a vývojáři korejského poloostrova určitě udělali vše proto, aby systém běžel na jedničku. Bohužel to u Galaxy A53 nedopadlo úplně nejlépe. Jsou zde občasné záseky, které se objeví především při více zapnutých aplikací najednou. Někdy se dokonce stalo, že aplikace se sama od sebe vypnula. Také načítání bylo občas příliš zdlouhavé a telefon byl zkrátka příliš zpomalený. Pokud však budete dbát na vypínání nepotřebných aplikací, tak OneUI poběží bez větších problémů.

Asfalt se zde trhat nebude

Samsung nikdy neměl filozofii, že by musel nabídnout největší výkon, jaký je v daném produktu možný. To platí také pro právě testovaný model Galaxy A53. To znamená, že pod kapotou tepe tovární procesor Exynos 1280, jemuž pomáhá 6GB paměť RAM. Navíc zde máme také takzvanou virtuální paměť, která telefonu pomůže především při hrách. Smartphone si zde ukrojí nějaké to giga z paměti telefonu a přesměruje jej do výkonu. Pokud vás pak zajímají čísla, tak v obligátním Antutu benchmark testu si Galaxy A53 odnesl skóre čítající cca 404 tisíc bodů.

Jak již tedy bylo zmíněno, tak na běh systému to stačí. Jen tedy ne ve všech případech. Občas se telefon i s těmito vnitřnostmi zaseká. Co se týče her, tak ale ve většině případech není s herními tituly problém. Na telefonu si zde zahrajete PUBG, Call of Duty i Asphalt 9. Máme zde taktéž Game Launcher, který optimalizuje výkon, jenž pošle právě do oněch her.

Je to držák, o tom žádná. Ale co ta rychlost?

Samsung do tohoto kousku nasadil akumulátor, jehož kapacita se zastavila na rovných 5 000 mAh. To je pro tuto třídu jakýmsi standardem. V praxi nám to dá u Galaxy A53 zhruba jeden den výdrže při klasickém využívání. Tedy surfování po internetu, nějaké to focení přes den či občasné hraní. V momentě, kdy se malinko uskromníte, se dostanete na den a půl. Ještě lepších výsledků dosáhnete v případě, že stáhnete obnovovací frekvenci na 60 Hz. Negativem tak může být rychlost nabíjení, která je pouze 25W. Na plnou kapacitu dostanete baterii za zhruba hodinu a půl. To je poměrně zdlouhavé, vždyť konkurence zvládá i rychlost 67W.

Galaxy A53 fotí přesně tak, jak byste od Samsungu čekali

Zadní modul u Samsungu Galaxy A53 nese rovnou čtyři snímače, se kterými si dal výrobce práci, aby poskytovaly ty nejlepší výsledky. Hlavní práci zde odvádí 64Mpx senzor se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. To majitelé ocení především u natáčení videí, která jsou díky tomu krásně stabilní i při ultra HD rozlišení. Co se týče fotografií, tak při dobrých světelných podmínkách jsou fotky krásně ostré, detailní a výrazně barevně prokreslené. Podání se možná malinko vymyká realitě a snímky jsou krásnější, než jak scéna ve skutečnosti vypadá. Tomu pomáhá také umělá inteligence, která dokáže barvy ještě více přizpůsobit scéně. V noci se pak kvalita malinko vytrácí, ale přesto jsou výsledky víc než dostačující. S nočním režimem je i šum poměrně nepatrný. Jen detaily občas splynou. Ve výsledku se ale jedná o nadprůměrné výsledky.

Samsung Galaxy A53 recenze fotoaparát

Fotoaparát Samsungu Galaxy A53 | foto: vlastní

Jako další je u Galaxy A53 oblíbený typ senzoru, a to ultra široký. V tomto případě má rozlišení 12 Mpx. V zásadě je pak vcelku dobrý, pokud jsou tedy podmínky v pořádku. V ten moment je fotka krásně barevná i ostrá. Rybí oko je téměř nepatrné. Hůře si snímač vede v noci. Šum je dost patrný a detaily se z fotky vytrácí. Škoda jen, že v v ultra širokém spektru tu nemáme noční režim. Třetím parťákem telefonu od Samsungu se stal hloubkový snímač. Ten slouží především pro portrétní fotografie, kdy snímač napomáhá výpočtem důležitých dat, které využije pro rozmazání pozadí.

Jako poslední se zde výrobce rozhodl nasadit makro senzor, který má jednoduchý úkol. Slouží pro detailní fotografie. Ty dokáže pořídit na vzdálenost zhruba 3 až 5 centimetrů. Fotka pak vypadá opravdu prokresleně a detailně. Selfie má zde na starosti 32Mpx kamerka. Ta podává dobré výsledky, za které se rozhodně nemusíte stydět. Parádu na sociální sítě s ní dokážete udělat naprosto bez problému.

Zastavíme-li se u foto aplikace, tak ta je obsáhlá a přitom krásně jednoduchá. V horní části máme ovládání blesku, časovač, přepínač poměru stran, ovládání AI či možnost zapnutí živých fotografií. Ve spodní části můžete swipnutím ze strany na stranu zapínat různé režimy. Jako je portrét nebo video. Úplně vpravo máme ovládání nočního režimu, panorama, makro nebo natáčení zpomalených videí. Tyto režimy můžete navíc jednoduše přidat do spodní lišty. Vše je následně plynulé a přepínání mezi fotoaparáty jednoduché.

Jak fotí Samsung Galaxy A53?

Ukázka: ultra širokoúhlé snímky

Ukázka: makro

Ukázka: noční snímky

Závěr recenze Samsungu Galaxy A53

Novinka Galaxy A53 to má opravdu těžké. Nejenže musí bojovat s nepříjemnou konkurencí, ale taktéž se pokouší navázat na veleúspěšný model Galaxy A52s. A jak se mu to povedlo? Právě otestovaný telefon od Samsungu je skutečně dobrý. Má kvalitní fotoaparát, povedený design a silnou baterii. I zde ale nalezneme nějaká ta negativa. Například výkon a samotná optimalizace OneUI. Bohužel se zde nevyhnete občasným zásekům, na tomto neduhu se však dá prostřednictvím aktualizací zapracovat. Dále pak nepotěší ani rychlost nabíjení.

Boj s konkurencí bude zkrátka těžký. O koho tedy jde? Zajímavou alternativou může být iPhone SE (2022). Největší předností je operační systém iOS a jeho dlouholetá podpora. Dále zde máme kvalitní 12Mpx fotoaparát, 4 GB RAM či procesor Apple A15 Bionic s podporou 5G připojení. Za zmínku stojí také oldschool design, jenž si dokáže najít fanoušky.

Dále tu máme OnePlus Nord 2, který disponuje krásným 6,43palcovým AMOLED displejem s 90Hz obnovovací frekvencí. Potěší také procesorem MediaTek Dimensity 1200 s 12 GB RAM. Za zmínku stojí taktéž trojnásobný fotoaparát či 4 500mAh baterii s podporou 67W drátového dobíjení.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
Design a použité materiály Špatná optimalizace OneUI
Kvalitní displej Slabší výkon
Povedené fotoaparáty Pomalé nabíjení
Výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy A53 – Usnout na vavřínech se nevyplácí

  • Samsung přinesl do oblíbené řady Galaxy A nový model 
  • Úkol Galaxy A53 je však velice těžký a navázat na přechozí generace bude nesmírně obtížné
  • Novinka chce zaujmout designem, povedeným fotoaparátem nebo krásným displejem 
Samsung Galaxy A53 recenze balení

Samsung Galaxy A53 a balení | foto: vlastní

Jihokorejský Samsung je největším výrobcem smartphonů. Není tak divu, že se zaměřuje snad na všechny segmenty. Ve všech se pak snaží být i nejlepší. To platí také o střední třídě, ve které to má tento asijský gigant velice složité. Konkurence v podobě Xiaomi, Realme nebo OnePlus je zkrátka obrovská. Před pár lety však Samsung našel recept, se kterým zažívá úspěch. Tím je řada Galaxy A. Minulý rok se Galaxy A52s opravdu vyvedl a možná dokonce víc, než sám výrobce očekával. Momentálně tak Samsung vydal model Galaxy A53, se kterým se pokusí navázat na úspěch svého předchůdce.

To však nebude jednoduché. Samsung je ale společností, která ví, jak navazovat na povedené modely. V novince tedy narazíme na líbivý design s kovovým rámečkem a zvýšenou odolností. Dále se pokusí zaujmout krásným a velkým displejem nebo čtyřnásobným fotoaparátem. Výčet specifikací taktéž vypadá obstojně. To ale při vší smůle neznamená, že zde máme zaručeně povedený smartphone. Jaký tedy Samsung Galaxy A53 skutečně je? To se dozvíte v této recenzi na Mobilizujeme.cz!

Samsung Galaxy A53 5G: specifikace

Konstrukce sklo + kov, 159,6 × 74,8 × 8,1 mm, 189 g, zvýšená odolnost IP67
Displej 6,5″, Super AMOLED Infinity-O, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systém Android 12 + One UI 4.1
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Samsung Exynos 1280
Paměť 6 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 5 Mpx hloubkový + 5 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + 2× f/2.4, OIS, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 25W
Cena a dostupnost od 11 499 Kč, duben 2022

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy A53
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
Samsung Galaxy A53 recenze

Obsah balení s telefonem | foto: vlastní

Design Samsungu Galaxy A53 – Jen krok od vyšších sfér

Jakmile si Samsung Galaxy A53 přinesete domů, tak vás nemile překvapí balení. Hned na první pohled je totiž jasné, že v krabičce něco chybí. A tím je adaptér do sítě. Pouze zde nalezneme USB-C kabel. Když už se tedy smíříte s balením, tak na vás vykoukne prémiově vzhlížející smartphone. Letošní rok se totiž výrobce rozhodl využít hodnotnější materiály než v předešlých generacích. Máme tu tedy leskle upravený kovový rámeček. Při vší smůle má však tato úprava za důsledek to, že telefon je nepříjemně kluzký. Lepšímu držení naopak mírně pomůžou ostřejší hrany telefonu.

Samsung Galaxy A53 recenze

Telefon Galaxy A53 v ruce | foto: vlastní

Pakliže se podíváme na záda telefonu, tak nás zde čeká skleněný povrch, jenž nese matnou úpravu. Díky tomuto zpracování vypadá Samsung Galaxy A53 opravdu povedeně a v námi testované černé variantě i elegantně. Záda jsou však zároveň také neuvěřitelným lapačem otisků prstů. Velice dobře následně působí modul fotoaparátu. Ze zad se line plynulým přechodem a příliš nevystupuje. Při položení na stole se sice smartphone kýve ze strany na stranu, ale není to příliš intenzivní.

Jelikož jsou i strany telefonu lesklé, tak i zde ulpívají otisky prstů. Pokud jde o rozložení ovládacích prvků, tak levý bok je designově čistý a nic nenese. Stejně jako horní strana, zde je však alespoň mikrofon. Přesuneme-li se k pravé straně, tak zhruba v polovině je malé zamykací tlačítko. Při delším stisku této klávesy navíc vyvoláte hlasového asistenta Bixby. V horní třetině máme posléze kolébku hlasitosti. Stisk obou tlačítek je pak jistý a pevný. Zaměříme-li se na spodní stranu telefonu, tak v pravé části je skryt slot pro dvě SIM karty. Tento modul je však hybridní a místo jedné SIM můžete využít paměťovou kartu.

Po své pravici model A53 od Samsungu následně hostí USB-C konektor, jenž slouží pro dobíjení akumulátoru. Mimochodem, baterii dokáže pumpovat rychlostí 25W. Vedle něj dále nesmí chybět reproduktor. Ten je navíc doplněný sekundárním, který je ukryt v horním rámečku nad displejem. Zvuk který pak společně reproduktory produkují je ve své kategorii velkým nadprůměrem. Maximální hlasitost je dostatečně vysoká a i při nejvyšší úrovní nepostrádá kvalitu. Novinka potěší také zvýšenou odolností proti vodě a prachu dle certifikace IP67.

K displeji jako samotnému se sice dostaneme v pozdější části recenze, nicméně již nyní se sluší zde zanechat pár vět. Tak předně panel je rovný a nemá žádné zaoblení, což dozajista potěší nejednoho uživatele. Rámečky jsou následně malé a hlavně symetrické. Podívanou naruší jen malý průstřel pro přední fotoaparát, jenž je umístěn uprostřed v horní části. V té spodní pak máme čtečku otisků prstů a je umístěna pod panelem. Rychlost a spolehlivost je ukázková. S kvalitou této technologie zkrátka Samsung urazil úctyhodný kus cesty.

Displej – Takhle to umí jen Samsung

Displeje Samsung vždy uměl na jedničku. Není tak divu, že panely jihokorejského výrobce nalezneme nejen ve vlastních modelech, ale například i v konkurenčních iPhonech. Asi nikoho tedy nepřekvapí, že v Galaxy A53 nalezneme to nejlepší, co Samsung v této cenové relaci dokáže nabídnout.

Máme zde Super AMOLED panel o velikosti 6,5 palců s rozlišením 2 400 × 1 080 px. Při zmiňované úhlopříčce nám to dává skvělou jemnost 405 pixelů na palec. Dalším skvělým číslem je svítivost 800 nitů, díky čemuž je viditelnost na přímém slunečním svitu naprosto bezproblémová. Automatická regulace jasu navíc funguje ukázkově a jas tedy dokáže optimálně nastavit.

Samsung Galaxy A53 recenze

Displej Samsungu Galaxy A53 | foto: vlastní

Velkou předností displeje je taktéž jeho 120Hz obnovovací frekvence. Při prvním spuštění je však primárně nastaveno 60Hz, a vyšší rychlost musíte zapnout v nastavení. Malinko také zamrzí, že si telefon frekvenci nedokáže sám regulovat dle potřeby. Při nasazení takové technologie bychom se však ocitli na ještě vyšší částce. Rychlý displej je pak velice příjemnou součástí telefonu, která ale rychle ubírá procenta baterie. Chcete-li tedy ušetřit, přepněte na 60 Hz.

Pokud jde o samotné podání barev, tak Super AMOLED panel je přesně takový, jaký zákazníci chtějí a jaký Samsung dokáže poskytnout. Barvy jsou tedy krásně syté a výrazné. O systému OneUI se sice rozepíšu až později, nicméně je krásně barevný což kvalitu použitého displeje jen podtrhne. Jestli ale nemáte rádi toto barevné podání, tak si jej můžete v nastavení změnit. V takzvaném živém režimu můžete manuálně upravit barvy do teplejších či studenějších tónů. Zvolit lze taktéž přirozený režim, kde jsou barvy více zežloutlé.

V nastavení pod názvem “Pohodlí pro oči” je možno nastavit filtr modrého světla. Buďto zvolíte čas sami, nebo filtr nastavit od soumraku do úsvitu. V tomto režimu se filtruje modré světlo, což vaše tělo ocení především před ulehnutím do postele. Samotný displej má ještě jednu zajímavou funkci, díky čemuž se zvýší jeho citlivost. Tento režim je vhodný v moment, kdy máte na panelu nalepenou ochrannou fólii.

OneUI je bohaté, má však své mouchy

Několik let zpět byl software pro Samsung snad největší překážkou. Jejich systém zkrátka nebyl tak propracovaný a trpěl taktéž na optimalizaci. Dobré jméno nadstavby TouchWiz bylo poškozeno a tak Samsung před několika lety učinil zásadní rozhodnutí. Zajetou nadstavbu tedy zcela překopal a ukázal nám její novou podobu s názvem OneUI. V modelu Galaxy A53 již máme verzi OneUI 4.1, která běží na Androidu 12. Odhalit přítomnost dvanáctkového Androidu by však dokázal jen málokdo, jelikož vývojáři ze Samsungu nenechali kámen na kameni.

Samsung Galaxy A53 recenze

Displej u A53 patří k tomu lepšímu, co v daném segmentu dostanete | foto: vlastní

Máme tu tedy systém, který sebou přináší několik vylepšení a designových změň oproti klasickému Androidu 12. Nadstavba OneUI jako jedna z mála stále drží klasický menu šuplíček, kde se ukrývají veškeré aplikace. Toto menu v Galaxy A53 naleznete swipnutím na domovské obrazovce zespodu nahoru. V nastavení si však můžete zapnout i ikonku znázorňující toto menu. Pokud jde o samotný průchod systémem, tak i zde je možnost volby. Buďto tu máme klasická softwarová tlačítka, nebo lze využít gesta ve stylu iPhonu. Ostatně gesto funguje i na domovské obrazovce. Zhruba v polovině displeje stačí potáhnout směrem dolů a vyrolujete notifikační lištu.

Ta v horní části skrývá důležité přepínače. Pakliže potáhnete prstem po displeji ještě jednou směrem dolů, tak se zobrazí všechny ovládací prvky. Pod nimi se následně ukrývají notifikace, které má Samsung perfektně zvládnuté. Krom zvukového upozornění tu máme i technologii Always-On. Na zamknutém displeji lze stále vidět čas, důležité upozornění nebo například jméno skladby, která zrovna hraje. Always-On může být následně zapnuté neustále, po klepnutí na displej, v určitý čas nebo při příchozím upozornění. Nechybí ani možnost upravit design hodin a jejich barevné podání.

Samozřejmostí je zde taktéž podpora tmavého režimu. I zde nechybí jeho nastavení, a tmavá verze OneUI může na telefonu běžet dle vámi nastaveného časového plánu. Přizpůsobit jdou i barvy ovládacích prvků. Dále si sami můžete zvolit font a velikost písma. Personifikace je tak široká a díky těmto možnostem úprav mohou telefon využívat i starší lidé.

Mezi další přednosti nadstavby od Samsungu patří třeba rozdělení obrazovky. V jednoduchosti řečeno, lze mít v jeden moment zapnutý například Facebook a Google Chrome. Když už je řeč o aplikacích, tak hned při prvním spuštění jsou zde některé aplikace předinstalované. Například tu máme balíček od Googlu, díky čemuž jsou zde ale duplicitní aplikace. Například Chrome a internet od Samsungu. Dále třeba Galaxy Shop a Obchod Play. Před instalovány jsou zde taktéž užitečné aplikace od Microsoftu, jako je OneDrive nebo Office.

Teď se ale na chvilku zastavíme u samotné optimalizace systému. Ukočírovat takto masivní nadstavbu není jednoduché a vývojáři korejského poloostrova určitě udělali vše proto, aby systém běžel na jedničku. Bohužel to u Galaxy A53 nedopadlo úplně nejlépe. Jsou zde občasné záseky, které se objeví především při více zapnutých aplikací najednou. Někdy se dokonce stalo, že aplikace se sama od sebe vypnula. Také načítání bylo občas příliš zdlouhavé a telefon byl zkrátka příliš zpomalený. Pokud však budete dbát na vypínání nepotřebných aplikací, tak OneUI poběží bez větších problémů.

Asfalt se zde trhat nebude

Samsung nikdy neměl filozofii, že by musel nabídnout největší výkon, jaký je v daném produktu možný. To platí také pro právě testovaný model Galaxy A53. To znamená, že pod kapotou tepe tovární procesor Exynos 1280, jemuž pomáhá 6GB paměť RAM. Navíc zde máme také takzvanou virtuální paměť, která telefonu pomůže především při hrách. Smartphone si zde ukrojí nějaké to giga z paměti telefonu a přesměruje jej do výkonu. Pokud vás pak zajímají čísla, tak v obligátním Antutu benchmark testu si Galaxy A53 odnesl skóre čítající cca 404 tisíc bodů.

Jak již tedy bylo zmíněno, tak na běh systému to stačí. Jen tedy ne ve všech případech. Občas se telefon i s těmito vnitřnostmi zaseká. Co se týče her, tak ale ve většině případech není s herními tituly problém. Na telefonu si zde zahrajete PUBG, Call of Duty i Asphalt 9. Máme zde taktéž Game Launcher, který optimalizuje výkon, jenž pošle právě do oněch her.

Je to držák, o tom žádná. Ale co ta rychlost?

Samsung do tohoto kousku nasadil akumulátor, jehož kapacita se zastavila na rovných 5 000 mAh. To je pro tuto třídu jakýmsi standardem. V praxi nám to dá u Galaxy A53 zhruba jeden den výdrže při klasickém využívání. Tedy surfování po internetu, nějaké to focení přes den či občasné hraní. V momentě, kdy se malinko uskromníte, se dostanete na den a půl. Ještě lepších výsledků dosáhnete v případě, že stáhnete obnovovací frekvenci na 60 Hz. Negativem tak může být rychlost nabíjení, která je pouze 25W. Na plnou kapacitu dostanete baterii za zhruba hodinu a půl. To je poměrně zdlouhavé, vždyť konkurence zvládá i rychlost 67W.

Galaxy A53 fotí přesně tak, jak byste od Samsungu čekali

Zadní modul u Samsungu Galaxy A53 nese rovnou čtyři snímače, se kterými si dal výrobce práci, aby poskytovaly ty nejlepší výsledky. Hlavní práci zde odvádí 64Mpx senzor se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. To majitelé ocení především u natáčení videí, která jsou díky tomu krásně stabilní i při ultra HD rozlišení. Co se týče fotografií, tak při dobrých světelných podmínkách jsou fotky krásně ostré, detailní a výrazně barevně prokreslené. Podání se možná malinko vymyká realitě a snímky jsou krásnější, než jak scéna ve skutečnosti vypadá. Tomu pomáhá také umělá inteligence, která dokáže barvy ještě více přizpůsobit scéně. V noci se pak kvalita malinko vytrácí, ale přesto jsou výsledky víc než dostačující. S nočním režimem je i šum poměrně nepatrný. Jen detaily občas splynou. Ve výsledku se ale jedná o nadprůměrné výsledky.

Samsung Galaxy A53 recenze fotoaparát

Fotoaparát Samsungu Galaxy A53 | foto: vlastní

Jako další je u Galaxy A53 oblíbený typ senzoru, a to ultra široký. V tomto případě má rozlišení 12 Mpx. V zásadě je pak vcelku dobrý, pokud jsou tedy podmínky v pořádku. V ten moment je fotka krásně barevná i ostrá. Rybí oko je téměř nepatrné. Hůře si snímač vede v noci. Šum je dost patrný a detaily se z fotky vytrácí. Škoda jen, že v v ultra širokém spektru tu nemáme noční režim. Třetím parťákem telefonu od Samsungu se stal hloubkový snímač. Ten slouží především pro portrétní fotografie, kdy snímač napomáhá výpočtem důležitých dat, které využije pro rozmazání pozadí.

Jako poslední se zde výrobce rozhodl nasadit makro senzor, který má jednoduchý úkol. Slouží pro detailní fotografie. Ty dokáže pořídit na vzdálenost zhruba 3 až 5 centimetrů. Fotka pak vypadá opravdu prokresleně a detailně. Selfie má zde na starosti 32Mpx kamerka. Ta podává dobré výsledky, za které se rozhodně nemusíte stydět. Parádu na sociální sítě s ní dokážete udělat naprosto bez problému.

Zastavíme-li se u foto aplikace, tak ta je obsáhlá a přitom krásně jednoduchá. V horní části máme ovládání blesku, časovač, přepínač poměru stran, ovládání AI či možnost zapnutí živých fotografií. Ve spodní části můžete swipnutím ze strany na stranu zapínat různé režimy. Jako je portrét nebo video. Úplně vpravo máme ovládání nočního režimu, panorama, makro nebo natáčení zpomalených videí. Tyto režimy můžete navíc jednoduše přidat do spodní lišty. Vše je následně plynulé a přepínání mezi fotoaparáty jednoduché.

Jak fotí Samsung Galaxy A53?

Ukázka: ultra širokoúhlé snímky

Ukázka: makro

Ukázka: noční snímky

Závěr recenze Samsungu Galaxy A53

Novinka Galaxy A53 to má opravdu těžké. Nejenže musí bojovat s nepříjemnou konkurencí, ale taktéž se pokouší navázat na veleúspěšný model Galaxy A52s. A jak se mu to povedlo? Právě otestovaný telefon od Samsungu je skutečně dobrý. Má kvalitní fotoaparát, povedený design a silnou baterii. I zde ale nalezneme nějaká ta negativa. Například výkon a samotná optimalizace OneUI. Bohužel se zde nevyhnete občasným zásekům, na tomto neduhu se však dá prostřednictvím aktualizací zapracovat. Dále pak nepotěší ani rychlost nabíjení.

Boj s konkurencí bude zkrátka těžký. O koho tedy jde? Zajímavou alternativou může být iPhone SE (2022). Největší předností je operační systém iOS a jeho dlouholetá podpora. Dále zde máme kvalitní 12Mpx fotoaparát, 4 GB RAM či procesor Apple A15 Bionic s podporou 5G připojení. Za zmínku stojí také oldschool design, jenž si dokáže najít fanoušky.

Dále tu máme OnePlus Nord 2, který disponuje krásným 6,43palcovým AMOLED displejem s 90Hz obnovovací frekvencí. Potěší také procesorem MediaTek Dimensity 1200 s 12 GB RAM. Za zmínku stojí taktéž trojnásobný fotoaparát či 4 500mAh baterii s podporou 67W drátového dobíjení.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
Design a použité materiály Špatná optimalizace OneUI
Kvalitní displej Slabší výkon
Povedené fotoaparáty Pomalé nabíjení
Výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."