Revoluce. Díky této baterii už nikdy nemusíte nabíjet svůj telefon
- Jaderná či atomová energie je s námi již pořádně dlouho
- Největší boom zaznamenala v druhé polovině 20. století
- Jak moc šílená je představa jaderného pohonu pro mobilní telefon?

Jaderná či atomová energie je s námi již od počátku 20. století a zásadní průlom zaznamenala v roce 1942, kdy proběhla první řízená jaderná řetězová reakce. V tomto milníku měl prsty italský fyzik Enrico Fermi a jednalo se o součást slavného Projektu Manhattan. Co pak následovalo, všichni víme, no dnes se podíváme na využití jaderné energie jako pohonu pro mobilní telefon.
Jaderná energie do každé rodiny
V druhé polovině 20. století pobláznila jaderná energie celý svět. Plány byly vskutku velkolepé a vědci chtěli nacpat jaderný reaktor prakticky do všeho, od letadel, přes osobní automobily, až po vesmírné rakety. Na papíře vypadá všechno báječně – představte si například automobil, který nepotřebuje konvenční paliva a vydrží jezdit klidně 20 let nebo i více.
A ono to vlastně i docela dobře funguje. Vždyť na nukleární pohon vsází velké množství vojenských lodí i ponorek a v současnosti tento typ pohonu využívá více než 150 plavidel různého typu. Použití ve věcech určených pro osobní potřebu je ale úplně jiná disciplína a nikdy jsme se vlastně ničeho takového nedočkali. Nyní ale přichází jaderná energie do mobilních telefonů.

Čtěte také: Apple padl. Microsoft se dere na pozici nejhodnotnější firmy světa
Jaderný reaktor v kapse od kalhot
Společnost Betavolt Technology, která pochází z Číny, přišla s novým typem baterie, který vsází právě na jadernou energii. Tato firma se považuje za průkopníka v oblasti miniaturizace baterií s atomovou energií a její výtvor, na který upozornil server The Independent, se jmenuje BV100 a produkuje 100 mikrowattů elektřiny.
Pro potřeby této baterie se společnosti Betavolt podařilo vtěsnat 63 jaderných izotopů do modulu, který je menší než mince. Tato jaderná baterie může produkovat napětí 3 V a je velmi kompaktní – její rozměry jsou 15 × 15 × 5 mm. Tyto články bude možné spojovat do sérií, aby nabídly více energie a hlavní síla jaderných baterií je pochopitelně v životnost.
Nabíječky skončí na dně koše
Společnost Betavolt uvádí, že tento nový typ baterií udrží telefon při životě až 50 let, což je samozřejmě mnohem déle než je životnost jakékoliv elektroniky. To by znamenalo, že trh s nabíječkami by dostal pořádnou ránu. Betavolt dále uvádí, že tyto baterie jsou naprosto bezpečné a hodily by se tak i k pohonu lékařských zařízení, jako jsou například kardiostimulátory.
Představa telefonu, který vlastně nemusíte nikdy nabíjet, je velmi, velmi lákavá, ale je otázkou, zda by uživatelům nevadilo nosit v kapse malý jaderný reaktor. Jak to vidíte vy? Podělte se o svůj názor v diskuzi.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.