Recenze Xiaomi Mi 8 Pro: odhalená dokonalost?

Tomáš Rajnoch

Řada Mi od Xiaomi je tu s námi již více než 7 let. Za tu dobu si tato řada vydobyla své místo na výsluní. Telefony Mi se řadí mezi absolutní špičku, a to jak po stránce výkonu, tak i v oblasti designu a zpracování. I přes tyto faktory však Xiaomi nikdy nezapomenulo na svou cenovou politiku, kdy je mnohonásobně levnější. A jaký je jejich aktuální kousek Mi 8 Pro? Nabízí vše, co si může dnešní zákazník jen přát. Od moderní čtečky obličeje po povedený velký displej. Bude to však stačit na neúprosnou konkurenci? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Čínské Xiaomi posledních několik let sklízí úspěchy jako na běžícím páse. Velice oblíbená je tato značka v segmentu levnějších telefonů, kdy za velice dobrou cenu nabízí na danou třídu povedené smartphony. Ve vyšších modelových řadách pak Xiaomi taktéž rádo inovuje a nebojí se nových technologiích. Příkladem může být model Mi Mix 3 (recenze) s výsuvnou konstrukcí. Aktuálně se k nám však na recenzi dostal vlajkový model Mi 8 Pro. Ten cílí na ty nejnáročnější uživatele a proto je náležitě vybaven. Nechybí nekompromisní vnitřnosti, čtečka obličeje, poddisplejová čtečka otisků prstů, velký krásný displej nebo zadní duální fotoaparát. Podařilo se tedy Xiaomi namíchat koktejl, který dá pořádně zabrat veškeré konkurenci?

Xiaomi Mi 8 Pro: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 155 x 75 x 7,6 mm, 177 g
Displej6,21″, AMOLED, 2248 x 1080 px, poměr stran 18,7:9, jemnost 402 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + MIUI 10
Procesor8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť8 GB RAM, 128 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparátduální (12 + 12 Mpx), Dual Pixel, OIS, f/1,8 a f/2,4, blesk + přední 20 Mpx, f/2,0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků v displeji, infračervená čtečka tváře
Baterie3400 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4.0+
Cena a dostupnost13 990 Kč, Q4 2018

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Design a zpracování: odhalený až na kost

Hned na první pohled je jasné, do jaké třídy vlastně Xiaomi Mi 8 Pro patří. Setkáváme se zde tedy s krásnou skleněnou konstrukcí, kterou elegantně doplňuje kovový rám s lesklou úpravou. Konstrukce a zpracování vypadá opravdu hodnotně. Bohužel, díky tomuto zpracování telefon neúprosně klouže a musíte si tak opravdu dávat pozor, aby vám telefon nikde nevypadl. I přesto, že jsou záda ze skla, tak na povrchu překvapivě neulpívají otisky prstů. Lepšímu držení telefonu pak napomáhá celkově zaoblený design. Díky tomu se i přes poměrně velké rozměry telefon dobře drží a ovládá jednou rukou.


 

Xiaomi Mi 8 Pro se prodává v několika verzích. K nám se ale dostala ta nejzajímavější. Řeč je samozřejmě o Explorer verzi, která se pyšní průhlednými zády. Naskýtá se nám tedy podívaná na procesor, paměť nebo baterii. Je tomu ale opravdu tak? Bohužel to, co vidíme, je pouze plastová maketa. Všechny důležité součástky smartphonu se nachází až pod tímto plastovým dílem. Na druhou stranu to ničemu nevadí a vypadá to opravdu dobře. Účel to sice nemá žádný, ale rozhodně nalákáte mnoho zvědavých očí. Krom tedy velice zajímavých průhledných zad zaujme také duální fotoaparát. Ten sice z těla malinko vystupuje, nicméně telefon se i přes tento neduh na stole nehoupe ze strany na stranu.

Pokud jde o o boky telefonu, tak rozmístění ovládacích tlačítek je naprosto standardní. Na pravém boku se na úrovni palci nachází zamykací tlačítko zbarvené do rudé barvy, díky čemuž ladí s vnitřkem konektoru USB-C pro dobíjení, jenž je samozřejmě na spodní hraně uprostřed. Společně to hraje také s fotoaparáty, jeho čočky jsou obkroužené rudým „páskem“. Zpět ale k pravé straně, kde je nad zamykací klávesou kolébka hlasitosti. Jakmile se vrátíme ke spodní hraně, jsou zde krom dobíjecího konektoru také dvě mřížky, z nichž ta levá ukrývá hlasitý reproduktor. Jeho výstup sice není zrovna na nejlepší úrovni a sekundární reproduktor nad displejem by určitě přišel vhod, nicméně pro občasné poslouchání samostatný reproduktor vystačí. Pokud pak chcete hudbu poslouchat přes sluchátka, tak musíte využít Bluetooth či konektor do USB-C konektoru. Abych nezapomněl, tak na levé straně je šuplíček pro dvě SIM karty. Na horní straně je pak již pouze mikrofon.

To nejzajímavější se ale pochopitelné odehrává na přední straně, kde vládne velký displej. Aby celkově zapadal do mírně zaobleného designu, tak jsou i jeho konce mírně zahnuté. Samotný displej je pak kryt krycím sklíčkem Gorilla Glass páté generace. Nemusíte se tak bát nějakých škrábanců, to mimochodem platí také o zadní straně. A i když jsem měl telefon v kapse například s klíči, tak se neobjevily žádné škrábance. Jak jsme již zvyklí, tak i tohoto telefonu nalezneme výřez. Oproti aktuálním moderním výřezům ve stylu kapky je notch zde opravdu masivní. Naštěstí to má své opodstatnění; infračervený skener obličeje. Co již ale opodstatnění nemá, je spodní brada, která je zbytečně velká. Přirovnal bych jí k té, kterou nabízí jednou tak levný P Smart (2019) (recenze) od Huawei. Škoda, kdyby na tom Xiaomi trochu zapracovalo, tak už tak prémiově vzhlížející telefon mohl vypadat ještě lépe.

Displej, prostředí a baterie: takhle to má vypadat

Aby Xiaomi Mi 8 Pro dokázalo zavařit i té nejsilnější konkurenci, tak nesmí nic podcenit. Co se tedy týče podívané, tak tu má zde na starosti dostatečně velký 6,21″ displej s rozlišením 2248 x 1080 což nám dává výslednou jemnost 402 bodů na palec. To je naprosto vyhovující. Jak už jsme zmínil v předchozí kapitole, tak kolem displeje jsou až na spodní bradu poměrně malé rámečky. Celkově displej zabírá 83% přední plochy. Mohlo to být lepší, ale toto výsledné číslo dosti zkresluje výřez, jelikož je zde opravdu velký. Výrobci se do něj nicméně podařilo nacpat vše, co má moderní smartphone mít. Jas displeje je následně dostačující i na přímém slunečním světle. Vhod přijde také notifikační diodka, jelikož notifikace nejsou zrovna přítelem telefonu. O tom ale později.

Stejně jako v Huawei Mate 20 Pro (recenze) nebo iPhonu XS (recenze) a dalších modelech řady X se zde nachází infračervený senzor pro odemykání obličejem. Nutno říct, že se to Xiaomi povedlo, a odemykání je téměř stoprocentní. Problém senzoru nedělá tma, brýle, kapuce ani špatný úhel. Telefon vždy rozpozná a odemkne. Samotný proces odemykání si pak můžete lehce přizpůsobit. Telefon například dokáže rozpoznat, kdy telefon vytáhnete z kapsy, následně zapne displej a odemkne. Stejný proces funguje u při zvednutí ze stolu. Pokud ale nemáte rádi odemykání tváří, tak si pro vás Xiaomi připravilo ještě jedno biometrické zabezpečení.

 

A tím je pochopitelně čtečka otisků prstů. Oproti většině konkurence je však pod displejem. Xiaomi tedy již v listopadu minulého roku nabídlo to, co aktuálně začíná dohánět konkurence. A jaká je její spolehlivost? V řeči čísel bych řekl, že čtečce se podařilo prst rozpoznat zhruba v 70 % případech. To není mnoho, nicméně na paměti je nutné mít, že se jedná o první generací této čtečky. Problém senzoru dělala zima i lehce mokrý nebo špinavý prst. Také musíte prst na čtečku položit tím směrem, kterým jste prst oskenovali. A i při ideálních podmínkách zkrátka čtečka někdy nefunguje, naštěstí zde ale máme téměř bezchybné a superrychlé odemykání obličejem. Na první pokus Xiaomi však velice dobré. V budoucnu to bude určitě lepší a lepší.

 

To, čím se Xiaomi pyšní vždy nejvíce, je asi systém. Již v levných modelech bývá velice dobře optimalizovaný i přes slabý výkon zařízení. A co teprve v telefonu, který nabízí špičkový procesor Qualcomm Snapdragon 845 doplněný o 8 GB paměti RAM? Zde je to ještě lepší. Systém je opravdu plynulý bez záseků či jiných neduh. Téměř každá aplikace že v mžiku načte. Telefonu nedělá problém ani pokročilý multitasking. Nejnovější Android Pie ve spojení s nadstavbou MIUI 10 také vypadá skvěle. Ikonky jsou zakulacené, prostředí je jednoduché a intuitivní. Malý neduh se však bohužel našel a má ho na starosti výřez. Díky velikosti totiž zakrývá v notifikační liště jakoukoliv zprávu, ať už jde o messenger či cokoliv jiného. Abyste zjistili, zda-li vám někdo nenapsal, musíte dolů srolovat horní lištu. Ovládání MIUI 10 pomocí gest je velice návykové a jednoduché. Pokud se ještě vrátím k výkonu, tak v testu Antutu benchmark si telefon vysloužil skóre přes 285 tisících bodů a řadí se tak mezi aktuální špičku.

 

Úplně nejlepší to s telefonem není v oblasti výdrže na jedno nabití. Je jasné, že takto vybavený telefon s velkým displejem si „sežere“ nějakou tu energii. Na to však Xiaomi příliš nemyslelo, a do modelu Mi 8 Pro nasadilo podprůměrnou baterii s velikostí 3 000 mAh. Pokud dáte telefonu pořádně zabrat, tak s vámi Mi 8 Pro příliš dlouho nevydrží, a už kolem páté hodiny odpolední budete hledat nabíječku. Při mírném šetření se ale na celý den dostanete. Malou cenou útěchy ale může být rychlé dobíjení, jelikož z 20 % se na plnou kapacitu baterie dostanete za zhruba hodinku a čtvrt. Nedovolím si ale nerýpnout, a to tak, že tomuto modelu by určitě slušelo bezdrátové nabíjení.

Fotoaparát: malý krůček k dokonalosti

U svého prémiového modelu nasadilo Xiaomi to nejlepší, co má. Na zádech je tedy dvojice fotoaparátů s rozlišením 12 + 12 Mpx. Hlavní snímač nabízí světelnost objektivu f/1.8 s velikostí pixelu 1.4µm. Nechybí také čtyř osá optická stabilizace obrazu či technologie Dual Pixel. Sekundární čočka se světelností f/2.4 pak slouží hlavně pro dvojnásobný optický zoom bez ztráty kvality. Pokud jde o samotné fotografie, tak při dostatečném světle jsou snímky naprosto bez problému. Fotkám nechybí barevná věrnost ani ostrost po celé ploše. Na zdeformované rohy, jak se občas stává, tedy zapomeňte. Vhod přijde také AI, která dokáže rozpoznat několik scén a nastavit vše pro co nejlepší výsledek. Fotoaparátu nedělá problém ani makro, na zhruba 15 cm dokáže velice rychle zaostřit a vyfotit kvalitní fotografii. Za zmínku stojí také video, kdy telefon dokáže natáčet v rozlišení 4K při 30 fps.

Jakmile přibývá tma, tak jde samozřejmě dolů kvalita snímků. Ne ale příliš, při zhoršených podmínkách to fotoaparát ještě zvládá. Při jakých podmínkách se ale Mi 8 Pro opravdu zapotí, je tma. Telefonu sice nechybí noční režim, ten však výsledek příliš nezlepšuje, a šumu je na snímcích nepěkně mnoho. V této oblasti tak vlajkový model od Xiaomi oproti konkurenci zaostává a zůstává tu dost prostoru pro zlepšení.

Jak fotí Xiaomi Mi 8 Pro?

Zhodnocení a konkurence

Nabušené Xiaomi Mi 8 Pro je opravdu výborným telefonem, kterému vlastně nic důležitého nechybí. Máme zde nadmíru výkonný hardware, odladěný software, povedený fotoaparát, moderní zabezpečení skrze infračervený senzor a čtečku otisků prstů v displeji nebo povedený design s průhlednými zády. Záporné vlastnosti se tak hledají opravdu špatně. Snad jen, že telefon opravdu hodně klouže, nicméně to je daň za skleněné tělo. Asi největším problémem je výřez, nebo-li spíše jeho velikost, která zabraňuje notifikacím, aby se zobrazily jejich ikonky v horní liště. Jak již tedy bylo zmíněno, musíte lištu stáhnout dolů, abyste si vše důležité zkontrolovali. Celkově bych tak telefon hodnotil jako velice povedený kousek, který jen těžko nalezne schopnou či lepší konkurenci. Přihlédneme-li k ceně, která je zhruba 14 000 korun, tak se alternativy hledají opravdu těžce.

Kdybyste přece jen chtěli, tak se můžete podívat na aktuální novinku Honor View 20 (recenze), která má opravdu co nabídnout. Zaujme například velkým 6,4″ displejem, procesorem Kirin 980, 6 GB pamětí RAM, duálním fotoaparátem s rozlišením 48 Mpx a 3D senzorem. Do karet telefonu hraje také velká 4 000 mAh baterie. Pochlubit se telefon může také moderní konstrukcí ze skla a kovu. Takto vybavený kousek pak startuje na 14 990 korunách.

Pokud naopak chcete ušetřit, ale nechce dělat příliš ústupků, tak se můžete poohlédnout po stájovém kolegovi – Xiaomi Pocophone F1 (recenze). Tento telefon totiž nabízí procesor Qualcomm Snapdragon 845, 6 GB RAM, pokročilou čtečku obličeje, Android Pie s nadstavbou MIUI 10, 6,18″ displej nebo duální 12 + 5 Mpx fotoaparát. Díky tomu, že Pocophone F1 je vyroben kompletně z plastu, tak je cena více než přijatelná. Aktuálně totiž tato formule vyjde na zhruba 8 300 korun.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní displejPlus výřez zakrývá ikonky notifikací
Plus špičková výbavaPlus výdrž na jedno nabití
Plus super rychlá čtečka obličeje
Plus spolehlivý fotoaparát
Plus nevídaný design s průhlednými zády
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články