Recenze Apple iPhone XS: poněkud nezbytná evoluce
Po loňském tolik přepracovaném výročním iPhonu X nyní přichází běžné mezigenerační vystřízlivění. Nový iPhone XS se snaží svého předchůdce dotáhnout k dokonalosti, ale nikam se při tom nežene. Někteří tak mohou snadno nabýt dojmu, že si inženýři v Cupertinu dali roční dovolenou. Nenechte se ale zmást. Na některé změny a vylepšení se zkrátka přijde až po praktickém vyzkoušení, nikoliv z tabulek. Více prozradí naše podrobná recenze.
iPhone vloni oslavil 10 let své existence a při této příležitosti se Apple rozhodl výrazně změnit další směřování tohoto produktu. Nastolil nové trendy, ať už jde o využití zdánlivě bezrámečkového displeje s ponecháním pouze horního výřezu, čímž poodhaluje opravdovou bezrámečkovou budoucnost mobilních telefonů, dále pokročilou 3D čtečku obličeje, která funguje prakticky ve dne v noci a ať už vstanete ráno po náročném mejdanu, že byste se ani do zrcadla nešli podívat nebo jste právě přišli načančaní z kadeřnictví, či výrazně přepracované ovládání systému pomocí snadných a intuitivních gest. Konkurence na všechny tyto přednosti nového iPhonu X (recenze) během posledního roku zareagovala, leč troufám si tvrdit, že je zatím nepřekonala, ba ani nedotáhla. Ovšem pak jsou tady jiné oblasti, ve kterých musí reagovat naopak iPhone. Jde například o kvalitu displeje, výkon procesoru, nebo výstup z fotoaparátu. A právě proto letos přichází „desítkové eSko“, které se snaží v některých ohledech udržet svůj náskok nad konkurencí a v dalších pak alespoň nenechat konkurenci utéct moc daleko.
Apple iPhone XS: specifikace
Konstrukce | skleněno-kovový, 144 x 71 x 7,7 mm, 177 g, voděodolný a prachotěsný |
---|---|
Displej | 5,8″, OLED Super Retina, HDR, 3D Touch, 2436 x 1125 px, 458 ppi |
Operační systém | iOS 12, ovládání gesty |
Procesor | 6 jádrový, 7nm, Apple A12 Bionic |
Paměť | 4 GB RAM, 64/256/512 GB úložiště, nemá microSD slot |
Fotoaparát | duální (12+12 Mpx), blesk, dual OIS, f/1.8 a f/2.4 + přední 7 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, Lightning, Wi-Fi, GPS, Glonass, Galileo, čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 2658 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení (Qi) |
Cena a dostupnost | od 29 990 Kč, od 29. září v ČR |
Design a zpracování: stejný a přitom jiný
V Applu si příliš nelámali hlavu nad tím, jak by měl nový iPhone vypadat. Využili luxusní skleněno-kovové tělo loňského modelu a provedli jen pár menších změn – ocelový rám z chirugické oceli i sklo na zádech jsou nyní méně hladké, takže iPhone XS tolik nevyklouzává z ruky. Sklo zepředu i zezadu by pak ještě mělo být údajně nejodolnějším sklem na trhu, leč prakticky jsme to zatím z pochopitelných důvodů raději nevyzkoušeli. A pak je zde zvýšená celková odolnost, dle certifikace IP68, která hovoří o tom, že by měl telefon přežít ve dvoumetrové hloubce pod vodou až po dobu 30 minut a opět i v prašném prostředí. Předchůdce získal slabší normu IP67, ovšem prakticky byste si stejně měli dávat pozor, protože v servisu nevysvětlíte, že jste se s telefonem nekoupali déle, než kolik by měl přístroj zvládnout. Voděodolnost a prachotěsnost lze tedy brát spíše jako příjemný bonus v případě nenadálé situace, která může telefonu zachránit krk.
Tím mezigenerační změny zdaleka nekončí. Novinkou je zlaté barevné provedení, které doplňuje verzi se stříbrným rámem a bílými zády a celočernou variantu. Všimnout si také můžete takového detailu, jako jsou předělané antény, které už nejsou vedené jen po bocích, ale také na horní a spodní hraně. Mělo by to mít za následek lepší kvalitu signálu, ovšem žádné velké změny jsme zatím nezpozorovali. Stejně tak ani v případě vyšší hmotnosti, která u klasického modelu XS narostla oproti modelu X o pouho pouhé 3 gramy. Rozměry naopak zůstaly na vlas stejné, takže to prakticky nikomu nebrání použít klidně pouzdra, obaly, či fólie určené pro loňský model. A stejně tak i další příslušenství, které mají někteří uživatelé nakoupené, protože Apple stále setrvává například u svého Lightning konektoru, místo aby přešel na univerzální USB-C, které je ve světě už pár let standardem. Mnozí včetně nás mu to tak budou vytýkat, dokud nepřijde změna. Naopak s absencí 3,5 mm jacku se dá žít. A změnu nečekejte, u nového iPhonu poprvé už ani nenajdete redukci, což je jasná známka toho, že má tento stařičký konektor svá léta definitivně sečtené.
Pokud zatím nabýváte dojmu, že je letošní iPhone prakticky skoro stejný jako ten loňský, nejste daleko od pravdy. I nový model XS se drží vzhledem ke své 5,8palcové velikosti displeje celkem dobře v jedné ruce a dá se při troše tréninku ovládat „jednoruč“, případně se naučit pomocí jednoduchého gesta krátkým potažením úplně ve spodní části displeje zmenšovat funkční část obrazovky do spodní poloviny. Z hlediska ergonomie můžeme stejně jako u loňského modelu vytknout snad jedině to, že Apple přes mnohá swipovací gesta nezapracoval na možnosti jednoduše stáhnout horní notifikační oblast a obrazovku s rychlými přepínači. Přitom gesta v systému iOS jsou tím, co odlišuje iPhone od konkurence. Jednoduchým potažením od spodní části obrazovky telefon odemknete. Stejným způsobem odcházíte z aplikací na domovskou obrazovku nebo po potažení prstu od spodní obrazovky a udržení prstu chvíli uprostřed obrazovky přejdete na přehled všech spuštěných aplikací. Jednoduchým swipem pak zde můžete aplikace ukončovat. Nebo mezi spuštěnými aplikacemi v režimu přes celou obrazovku jednoduše přepínat potažením prstu po spodní hraně displeje doleva nebo doprava. A nakonec v některých aplikacích nebo v nastavení můžete potažením od levého či pravého okraje přecházet směrem zpátky nebo zase naopak dopředu.
Jednoduché je ale nejen ovládání systému gesty, ale už samotné odemykání pomocí pokročilé 3D čtečky obličeje Face ID. A navíc je maximálně bezpečné, ještě bezpečnější než čtečky otisků prstů, neboť pravděpodobnost, že má někdo na světě do detailů stejný obličej jako vy a tedy by dokázal obelstít systém Applu, je menší (1:1 000 000) než v případě pravděpodobnosti shody otisku prstu s jiným člověkem na této planetě (1:50 000). Možná mnohem důležitější však pro většinu zákazníků je, že čtečka od Applu prostě funguje, ať už měníte svou vizáž nebo se mění podmínky kolem vás, třeba světlo. Stejně jako loňský iPhone X odemknete i nový iPhone XS přes den, ačkoliv máte za hlavou přímý zdroj světla, nebo naopak v naprosté tmě, kdy není ani na krok vidět. A nevadí ani, když si vezmete brýle, oholíte vousy, nebo nasadíte čepici. Oproti loňskému modelu je pak ten letošní díky výkonnějšímu procesoru Apple A12 Bionic s neural enginem ještě rychlejší v rozpoznávání tváře a odemykání probíhá nepatrně rychleji. Ale v obou případech jde jen o zlomek vteřiny, takže opět se dá mluvit spíše jen o příjemném, než nějak zásadním vylepšení.
Mnohem zajímavější je až nasazení funkce dual SIM, kterou doposud iPhony nikdy nenabízely. Pokud počítáme kusy, které jsou funkční v sítích po Evropě včetně České republiky, jedná se o řešení kombinující slot pro klasickou fyzickou nanoSIM kartu a moderní eSIM řešení, což je čip natvrdo zabudovaný v útrobách telefonu. Na světě je zatím jen pár telefonů, které tuto technologii nabízejí. Ale právě díky iPhonu se může inovace značně rozšířit. Pro fungování eSIM je potřeba, aby si s technologií poradil váš operátor, což by v nejbližší době měl být na našem trhu T-Mobile a Vodafone, ohledně O2 zatím nemáme zprávy. Prakticky pak jednu SIM kartu budete moct v telefonu měnit ručně a druhou budete aktivovat přes služby operátora. Zatím jsme to ale bohužel z důvodu nedostupnosti této služby v ČR nemohli vyzkoušet.
Displej, prostředí a baterie: postupné vylepšování
Displej je krásnou ukázkou toho, že některé změny mohou lidem bez praktického vyzkoušení zůstat utajeny. Nový iPhone má sice po roce prakticky totožné parametry zdánlivě bezrámečkové obrazovky (5,8″, OLED Super Retina, HDR, 2436 x 1125 px, 458 ppi) včetně totožného horního výřezu, ve kterém najdeme přední kamerku a další součástky například pro čtečku obličeje Face ID, ovšem mezigenerační rozdíl je v některých případech výrazný. Důvodem je rozdílný dynamický rozsah displeje a maximální jas. Jinými slovy při využívání HDR10 a Dolby Vision například při přehrávání videí na YouTube nebo z jiných zdrojů, které tyto technologie podporují, je obraz na displeji iPhonu XS zase o něco působivější. Čeho si však všimnete zejména při slunečném počasí, je výrazně lepší čitelnost displeje, díky zvýšenému jasu. Přitom se rozdíl 660 vs 634 nitů mezi posledními „desítkami“ od Applu nezdá tak propastný. Naopak při sledování displeje v noci se ani v jednom případě nemusíte bát, že by vám obrazovka vypálila sítnici. Zde je navíc velmi příjemné nastavení tzv. True tone displeje, kdy díky čidlům registrujícím okolní podmínky dochází k úpravě nejen jasu, ale také barev displeje. Displej se pak může na první pohled jevit jako zežloutlý, ale během chvíle se na to dá zvyknout a ulevit tak vašim očím. Stejně tak je k dispozici i noční režim, který umí manuálně nebo automaticky redukovat „škodlivé“ modré světlo a opět tak ulehčit vašemu zraku.
Operační systém je kapitolou samo o sobě. Ovládání v nejnovějším iOS 12 probíhá také u nejnovějšího „bezrámečkového“ iPhonu XS naprosto stejně jako u loňského iPhonu X, který pohřbil domovskou klávesu a nahradil ji praktickým a velmi intuitivním ovládáním gesty. Základní princip už je popsaný v kapitole recenze s designem a konstrukcí, neboť významně přispívá k celkové ergonomii zařízení. Co však řečeno nebylo, že jde o řešení, které je svižné a má naprosto plynulé animace. Apple toho dosáhl díky dotykové vrstvě, která dokáže sledovat dění na povrchu s vyšší 120 Hz frekvencí, takže je reakce prakticky bez prodlevy. Akorát samotný obraz animace je zatím z důvodu omezení technologie OLED displeje „pouze“ s frekvencí 60 Hz, což ale ve finále nemá žádné neblahé důsledky. Ve hrách by se však 120Hz obraz náročnějším uživatelům hodil, jak ukazuje v tomto směru stále výjimečný telefon Razer Phone (recenze) coby herní mašina s IGZO LCD panelem právě se 120 Hz. Jinak se ale iPhone XS stejně jako jeho předchůdci může chlubit technologií 3D Touch pro ovládání telefonu pomocí různé síly stisku. Pokud této funkci přijdete na chuť, můžete vše dělat ještě rychleji než u většiny smartphonů. A nebo pro ovládání využít hlasovou asistentku Siri, leč ta stále neumí česky a v angličtině ne vždy rozumí některým složitějším českým výrazům, které chcete například vyhledat na internetu. Naopak konkurence v podobě Googlu by měla již za pár dnů na českém trhu spustit asistenta v kompletně českém jazyce.
To, že celé prostředí nejnovějšího iPhonu XS funguje naprosto bezproblémově a příkladně, má na svědomí jednak optimalizace operačního systému iOS přímo na daný hardware, ale také zbrusu nový supervýkonný čipset Apple A12 Bionic. Ten je jako první čipset na světě vyráběný novým 7nm procesem, což zajišťuje ještě vyšší výkon při současném snížení spotřeby. Ale zde pokrok Applu nekončí, naopak začíná. Procesor se šesti jádry, přičemž dvě jsou výkonná a čtyři úsporná, doplňuje 4 GB RAM paměti a hlavně pak osmijádrový neural engine se strojovým učením, díky čemuž telefon zvládne zpracovat až 5 bilionů operací za vteřinu. Pro představu, i když podle nás ne zrovna dobře ilustrativní, je dosažené skóre 350 tisíc bodů v benchmarkovém testu Antutu. Nejvýkonnější současná konkurence s Androidem se ve stejném žebříčku ještě nedostala přes hranici 300 tisíc bodů. Ale co je podle nás mnohem důležitější, prostředí iPhonu XS jako takové funguje naprosto bez chyb, vše je dokonale plynulé a svižné. A díky opravdu vysokému výkonu s využitím prvků umělé inteligence se pak telefon například ještě rychleji odemyká přes Face ID, dosahuje lepších výsledků při focení s jinak ne příliš hardwarově vylepšeným fotoaparátem, či dokáže o něco málo prodloužit výdrž baterie.
O výdrž se stará Li-Ion článek s kapacitou 2658 mAh, což je překvapivě méně než u loňského iPhonu X s hodnotou 2716 mAh. Přesto se právě díky lepší optimalizaci a využití nového procesoru s neural enginem povedlo Applu výdrž o něco málo prodloužit. Horší zprávou však je, že jde o rozdíl v jednotkách pár desítek minut, takže to prakticky nepoznáte. Stále se tedy musí u iPhonu počítat s výdrží zhruba jednodenní, pokud telefon používáte řekněme častěji a intenzivněji během pracovního týdne. O víkendu se můžete trochu uskromnit a dosáhnout dvoudenní výdrže, ovšem raději na to moc nespoléhejte. Konkurence je v tomto směru mnohem dále a má smartphony, které se chlubí opravdu dvoudenní výdrží na jedno nabití. A nemusí jít zrovna o odpočinkový víkend někde na chalupě, kde telefon nejspíše neberete do ruky každou minutu.
Dalším vroubkem pak je, že Apple ani k nejnovějšímu iPhonu XS nedodává v balení rychlonabíječku, takže nabití telefonu ze zhruba 20 na 100 % zabere více než 2 hodiny. S dokoupením praktické rychlonabíječky, což znamená zhruba pětistovkovou investici, pak můžete počítat s nabitím většiny baterie za pouhou 1 hodinu. Nebo může být pro někoho řešením investice rovnou do moderní bezdrátové nabíječky, se kterou je nabíjení sice už z důvodu fyzikálních zákonů podstatně pomalejší, ale za to pohodlnější. A díky Applu je opět bezdrátové nabíjení alespoň o trochu rychlejší, vloni díky softwarové aktualizaci se výkon zvýšil z 5W na 7,5W a nyní nejspíše došlo již na 10W (protože Apple se na svých stránkách chlubí, že nabíjení zrychlil, ovšem neuvádí přesný výkon bezdrátového nabíjení). Stále však počítejte, že nabít celý telefon z 20 na 100 % zabere ještě o zhruba 1 hodinu déle, než při pomalém nabíjení kabelem, tedy celkem asi 3 hodiny. Sami jsme to opět vyzkoušeli. Smysl tak v tomto případě dává pouze jakési „přidobíjení“ v průběhu celého dne.
Fotoaparát: největší vylepšení?
Mnozí recenzenti mluví o tom, že největší vylepšení u iPhonu XS (pokud nepočítáme rozšíření portfolia o většího sourozence s přídomkem Max) najdeme právě u fotoaparátu. A to i přesto, že jsou parametry téměř totožné s tím, co má na palubě iPhone X (recenze). Jen pro malou rekapitulaci, jde o duální sestavu (12+12 Mpx) s duální stabilizací obrazu (OIS) a světelností klasického širokoúhlého objektivu f/1.8 a teleobjektivu s hodnotou f/2.4. Zde je vše při starém. Ovšem narostla velikost čipu a pixelů, které mají nikoliv 1,22um, ale hned 1,4um. A kdo se v technických parametrech a principech focení trochu vyzná, může tušit, že právě možnost získat více světla dopadajícího na snímač může znamenat zlepšení kvality snímků. Zejména pak za horšího světla. Dále je k dispozici vyšší výkon díky procesoru Apple A12 Bionic s využitím neural enginu, které se stará o další vylepšování výsledků, aniž by měl uživatel možnost si toho vůbec všimnout. A v tom je právě kouzlo letošní generace iPhonů XS a XS Max, které si sice hardwarově zas až tak moc nepolepšily, ovšem pokrok Apple předvádí v softwarové rovině. Třeba i díky funkci Smart HDR pro vytvoření výsledné fotografie s tím, že dá telefon do sebe do finálního snímku nejen několik podexponovaných a přeexponovaných snímků, ale bere si to nejlepší z mnoha dílčích snímků, které neustále na pozadí ukládá, rozpoznává a po stisknutí spouště jen vybere přesně to, co v daný okamžik vykouzlil.
Nechme ale stranou technologie a podívejme se na zkušební snímky, které jsme pořídili s novým iPhonem XS. Největší mezigenerační rozdíl se odehrává prakticky při focení za zhoršených světelných podmínek, kde novinka oproti svému předchůdci většinou exceluje. Snímky mají o něco větší záběr scény, více detailů a méně šumu a jednoznačně znamenají, že se Apple vrací zpátky do hry o nejlepší fotomobily, ze které v letošním roce po představení Samsungů Galaxy S9 (recenze) a spol. či Huawei P20 Pro (recenze) vypadl. Pokud jde o méně náročnou disciplínu v podobě focení za běžnějších a přívětivějších světelných podmínek, zde iPhone představuje společně s konkurenčními telefony od Samsungu, Huawei, ale také zejména Pixelů od Googlu pomyslnou špičku. Pokud budeme hledat rozdíly, samozřejmě je najdeme. A nemusejí být zrovna nepatrné. Ale s rukou na srdci můžeme říct, že všechny tyto telefony už dokážou fotit na takové úrovni, že by rozdíly na první pohled našel jen hnidopich. Mezigeneračně je u iPhonů rozdíl za dobrých světelných podmínek méně postřehnutelný a rozhodují spíše detaily a hlavně co konkrétně fotíte. Pokud jde scéna celá dobře prosvětlena, rozdíly najdeme maximálně tak v barevném podání, které má reálnější novější iPhone XS. V situacích, kdy je scéna náročnější na světlo, pak jednoznačně lepší výsledky podává taktéž model XS, který dokáže lépe pomocí většího snímače a také softwarových dovedností vykreslit tmavší detaily o něco lépe.
Jak fotí iPhone XS
Fotosrovnání: iPhone XS (vlevo) vs iPhone X (vpravo)
Pokud jde o další multimédia, která nabízí iPhone XS vedle svého špičkového fotoaparátu, můžeme se zaměřit například na kameru. Videa dokáže nejnovější iPhone natáčet taktéž stejně jako pořizovat fotky s nepatrně lepší kvalitou zejména za horších světelných podmínek. A to konkrétně ve 4K rozlišení při 60 fps. Nebo opět nechybí ani možnost natáčení zpomalených záběrů ve Full HD rozlišení při až 240 fps. Na konkurenci od Sony, Samsungu či Huawei tedy nový telefon od Applu sice specifikacemi nemá, na druhou stranu jeho řešení je prakticky mnohem lépe použitelné, ať už jde vůbec o zachycení scény, kterou chcete zpomalit, nebo také o kvalitu a délku zpomalovaného záběru. Prověřit jsme se dále samozřejmě rozhodli i audio kvality, ať už jde o hudební výstup do sluchátek nebo stereo reproduktory. V prvním případě nemůžeme snad nic vytknout, pokud využíváte dostatečně kvalitní sluchátka, v případě těch bezdrátových například s bezztrátovou technologií aptX. A pokud si pustíte hudbu nebo třeba videa na YouTube či Netflixu přes vestavěné stereo reproduktory, také nejspíše nebudete zklamáni. Zvukový výstup je prakticky k nerozeznání od předchůdce, který měl taktéž stereo sestavu. Leč některé telefony, které vsázejí opravdu na dvojici samostatných stereo reproduktorů a nevyužívají k tomu jen přední sluchátko, dosahují ještě lepších výsledků, nejen pokud jde o hlasitost, ale i celkovou kvalitu.
Zhodnocení
Nový iPhone tentokrát neznamená žádný velký posun vpřed a popravdě jde dost možná o nejmenší mezigenerační posun, který jsme v celé desetileté řadě u iPhonů viděli. Ale po loňském výročním iPhonu, který nastolil nový směr, se snad ani nelze divit. Apple ani nikdo jiný nedokáže každý rok přicházet s převratným produktem, ale spíše jde cestou postupného vylepšování. Nový iPhone XS navazuje na iPhone X a dotahuje u něj mnohé, kde iPhonu začínala v průběhu letošního roku utíkat konkurence, ať už jde o kvality displeje, výkon procesoru, nebo kvality fotoaparátu. A i když Apple na svých stránkách tvrdí a vysvětluje, v čem tkví „náskok iPhonů“, není a nikdy ani nemůže být stejně jako ani jiné telefony nejlepší volbou pro každého. Je dobrou volbou pro toho, kdo chce mít něco luxusního, neobyčejného, a to nejen funkcemi, ale také vyšší cenou. A přemýšlí více do budoucnosti, aby mu telefon vydržel ne rok, dva, ale klidně i tři, čtyři roky, nebo více. Vzhledem k softwarové podpoře je v tomto směru Apple stále výjimečný.
A pak je tady ještě jedna důležitá rovina. I když nejde o technologicky nejvyspělejší produkt, kterým koneckonců iPhone vlastně nikdy nebyl a snad ani nechce být, přináší stále jako jediný na trhu přidanou hodnotu hlavně při používání vícero zařízení od Applu (telefon, počítač, hodinky, atd.), které mají mnohdy velmi chytré a šikovné funkce, jak se doplňují. Z tohoto pohledu je nejnovější iPhone XS povedenějším produktem než loňský iPhone X. A v případě většího ze sourozenců je neoddiskutovatelné, že na větším displeji může být člověk ještě produktivnější a získá další zajímavé benefity. Změny se u modelu XS každopádně odehrály na správných místech, ale nejsou až takové, aby znamenaly větší než jen minimální nutný posun vpřed. Apple dobře ví, že teď je řada na konkurenci, která doufáme popožene Apple opět vpřed.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.