Recenze OnePlus 3: zabiják je zase o krok napřed
Čínská společnost OnePlus nám během svého krátkého, zato ale raketového vzrůstu, předvedla hned několik povedených mobilních zařízení. Pro své telefony vybírala vždy na trhu aktuálně nejvýkonnější procesory a s nízkou cenovkou se dostala do podvědomí mnoha androidích uživatelů. Před měsícem vypustila do světa svého nového zabijáka nejlepších smartphonů, OnePlus 3. Jestli se motto flagship killer drží i u jejich v řadě třetí vlajkové lodi, vám prozradíme v dnešní recenzi.
OnePlus umí vyrobit kvalitní smartphone a ještě víc zvládá marketing kolem něj. Před dvěma lety se svým prvním zabijákem tahle „malá“ čínská firma rozvířila stojaté vody high-endových smartphonů, když vyrobila špičkový vlajkový model s našlápnutou výbavou jen za zlomek ceny, na kolik tehdy vycházela konkurence. A jelikož takový telefon by chtěl asi každý, musel výrobce zavést tzv. pozvánkový systém, aby vůbec dokázal vyhovět (na poměry výrobce) tak silné poptávce. Povedlo se a letos je dokonce poprvé možné nový OnePlus 3 zakoupit rovnou bez pozvánky. I když ne na dlouho…
OnePlus 3: specifikace
Konstrukce | kov, 153 x 75 x 7,3 mm, 158 g |
---|---|
Displej | 5,5″, Optic AMOLED, 1920 x 1080 px, jemnost 400 ppi |
Operační systém | Oxygen OS (postavené na Androidu 6.0 Marshmallow) |
Procesor | 4 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 820 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 64 GB UFS 2.0, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, OIS, EIS, 4K video + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 10 990 Kč včetně DPH, červen 2016 |
Design a zpracování: trochu kovu neuškodí
Hned po rozbalení je všem jasné, kde se čínské technologické firmy inspirují. Po designové stránce nečekejte žádnou kreativitu a za koupí originálního smartphonu bych se proto nehrnul. OnePlus 3 totiž silně připomíná hned několik jeho velkých rivalů. Zatímco u zadního krytu byste mohli telefon přirovnávat k novému HTC 10 (recenze), boční notifikační přepínač stejně tak jako dolní strana je od iPhonu 6S (recenze) téměř k nerozeznání.
Smartphone je vyrobený z kovu, dobře se drží v dlani a je podstatně užší než jeho předchůdce. OnePlus zvolil USB typu C a jack konektor nově se nacházející vedle reproduktoru. Na zádech telefonu si můžeme povšimnout jiného rozložení fotoaparátu, který výrobce tentokrát zvedl o úroveň výš, zkosil jeho okraj a nechal povystoupit. Vzhledem k celkové tloušťce se bohužel jedná o nejzranitelnější část přístroje např. při pokládání na hrubší povrchy.
Pod snímačem, kde se mimo jiné nachází také NFC, je přisvětlovací dioda tradičně s vybroušeným logem společnosti. Boční hrany podstoupily rovněž nějaké ty změny a tlačítko pro regulaci hlasitosti se nachází na opačné straně, kde rovněž najdeme přepínač notifikací. Na té pravé nám zůstalo pouze power button a slot pro umístění dvou nanoSIM.
Domácí tlačítko je příjemně zpracované, čtečka otisků prstů svižná. Problém nastane až ve chvíli, kdy máte nutkání tlačítko promáčknout. Zabudováno bylo totiž napevno tak, aby uživatel pouze přiložil prst. Čtečka se vydařila na jedničku a o dost lépe než u jiných telefonů této cenové kategorie. Pokud se podaří při prvotním nastavení dobře namapovat otisk prstu, při pozdějším používání nejsou komplikace a systém reaguje okamžitě.
Displej, prostředí a baterie: trefa do černého
OnePlus 3 se po svém menším bráškovi vrátil zpátky do zajetých kolejí a zvolil úhlopříčku 5,5 palce při Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů s jemností 401 ppi. Považovat zvolené parametry za negativní se vzhledem k ceně rozhodně nedá, snad jen příznivci virtuální reality trochu ostrouhají. Podání barev je jinak věrohodné a při běžném používání nebudete mít na co si stěžovat.
Nad nejnovější verzí Androidu 6.0.1 je nadstavba OxygenOS, která přidává pár funkcí dělané OnePlus 3 na míru. Jako u jiných výrobců, i zde se setkáváme s předinstalovaným softwarem. Jedná se pouze o balíček aplikací od Google a některé z nich nejsou na škodu. Bloatware ovšem nejde odinstalovat a kazí celkový dojem o relativně čistém systému.
Společnost si zakládá na fanouškovské komunitě, stejně jako konkurenční Xiaomi. Z toho důvodu vyslyšela jejich přání a v nové aktualizaci zefektivnila využití operační paměti, přidala podporu sRGB nebo vylepšila možnosti při pořizování fotografií. OxygenOS připomínající Cyanogenmod, který v zařízeních po čas běžel, neobsahuje chyby znemožňující plynulý chod systému, ani uživatele nijak neomezuje. Pro širší komunitu pak sami vývojáři sepsali podrobné návody, jak si kupříkladu odemknout bootloader.
Velkým přínosem je osobní úprava systému, která umožňuje navolení hned několika gest na tlačítka, otevírání fotoaparátu při zamknutém telefonu nebo zapnutím baterky. Domovská obrazovka skrývá Shelf – přidávající prostor s přehledem o nejvytíženějších aplikací, kontaktů ze seznamu a další navolitelné funkce.
V tomto případě rozhodnutí padlo na Qualcomm Snapdragon 820, ve světě známý také jako nejvýkonnější chipset, který nebude mít problémy s používáním nejnáročnějších aplikací. V asistenci s grafickým jádrem Adreno 530 se naměřené hodnoty v AnTuTu benchmark zastavily na 142 893, tedy nad všemi konkurenčními modely.
Nutno podotknout přehřívání vrchní části smartphonu při větších zátěžích, především při hraní moderních 3D her. Operační paměť nabízí výsostných 6 GB RAM (DDR4), které se staly častou diskusí spjatou především se stížnostmi. Ty byly totiž kvůli vyšší spotřebě uzamčeny a výkonem se vyrovnávaly Samsungu Galaxy S7 (recenze). Nelze si nevšimnout průměrného využití paměti, který indikuje vytížení přes 2 GB – poukazuje to na neefektivní využití velkého objemu pamětí nebo nedoladěnost systému.
OnePlus 3 není žádný maratonec a jeho cesta tak končí na konci dne, kdy je potřeba telefon dobít. Samotné nabíjení je jednou z předností a společnost se jí ráda chlubí. Po zapojení USB-C konektoru se stav baterie díky DASH Charge technologii během 30 min vyšplhá na 60 %. Kdybychom hledali další příjemné funkce, řadil by se do nich Optic AMOLED displej, díky kterému je možné šetřit baterii při přepnutí barev na černou.
Fotoaparát a snímky: mládě mezi dravci
Papírem podložených 16 Mpx je nutné v praxi vyzkoušet a nutno říci, že čip od společnosti Sony nefotí vůbec špatně. Za konkurencí pokulhává, ale při běžném srovnání dvou fotek nic nepoznáte. Vášniví fotografové přivítají rozšířené manuální nastavení, vypravěči pohyblivých příběhů poté možnost natáčet ve 4K rozlišení. Zpomalené tzv. slow-motion záběry jsou softwarově omezeny na HD rozlišení, zrychlený pohyb na Full HD.
Používáním HDR nebo focením do formátu RAW uživatel nic nezkazí. Fotky po importování do PC může dále upravovat a to v nejvyšší možné kvalitě. Režim HDR navíc zjistí, kdy je pro takovou expozici nejideálnější chvíle. Po namíření na objekt, který je dobře osvětlen, se automaticky nabídne, v opačném případě pak fotku pořídí běžným způsobem.
Jak fotí OnePlus 3
Přední snímač nabízí ve výsledku velmi dobré, ostré fotky. Samotné focení můžete aktivovat pouhým úsměvem.
Zhodnocení: Flagship killer³
Zajímavé funkce, svižný systém, dobrý fotoaparát a především rapidní nabíjení. Navrátilo se NFC a doplňuje vybavení, u kterého zamrzí nemožnost rozšíření paměti, průměrný reproduktor nebo absence vyššího rozlišení displeje.
Telefon OnePlus 3 lze koupit bez pozvánky na oficiálním webu výrobce za cenu 10 990 Kč. Vždycky překvapí cenou, ale i nejlepší výbavou na trhu. Nadále se jedná o povedený smartphone, který se svojí nízkou cenou a high-end vybavením stojí za uváženou.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |