Recenze Nokia Lumia 1520: teď největší jsem já

Tomáš Drahoňovský

Šest palců, obří výkon a Windows Phone. Nokia konečně posunula své telefony do třídy nejvyšší. Stále ji trochu brzdí nedostatky operačního systému od Microsoftu, ale s každým dalším modelem se finský výrobce konkurenci přibližuje mílovými kroky. Naše recenze ukáže, zda už se síly definitivně vyrovnaly.

Není to tak dávno, co jsem na stránkách Mobilizujeme.cz recenzoval obří placku HTC One Max. Můj článek tehdy končil slovy, že tento model je slepou uličkou ve vývoji mobilních telefonů. Přitom toho měl s novou Nokií tolik společného: velikost displeje kolem šesti palců, excelentní dílenské zpracování a skvělý displej.

Po týdnu permanentního používání Nokie Lumia 1520 bych však tutéž větu na její adresu nezopakoval. Ba naopak: pokud chcete takhle velký telefon a jste proto ochotni zkousnout lecjaký kompromis (jako třeba permanentní nutnost ovládat telefon oběma rukama), zvolte právě operační systém Windows Phone a na Android zapomeňte. Na následujících řádcích se vám pokusím přiblížit, proč.

Základní parametry: Nokia Lumia 1520

Rozměry163 x 85 x 8,7 mm
Hmotnost206 g
DisplejIPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 367 ppi, úhlopříčka 6“
Procesor a paměťčtyřjádrový 2,26 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800, grafika Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 32 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systémWindows Phone 8 (update Nokia Black)
Fotoaparát20 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka, sponka na vyjmutí SIM
Cena a dostupnost?, prosinec 2013

Obsah balení: tohle je nejvyšší třída?

Krabice, ve kterých se mi dostávají na stůl telefony z Finska, si skutečně s žádnými jinými nespletete. Také obal Lumie 1520 je modrý, nese na sobě vyobrazení daného modelu a v sobě jen to nejzákladnější příslušenství.

 

Zkuste hádat a bezpochyby přijdete na to, jaké. Nabíječka s datovým kabelem, špuntová sluchátka v barvě telefonu, český návod. A to je vše. U Lumie 1520 však přeci jen něco navíc naleznete: výrobce přikládá iPhone-like špendlíček, kterým otevřete šuplík, do něhož se zasouvá nano-SIM karta.

Ano, čtete správně. V šestipalcovém přístroji je nejspíš příliš málo místa na typičtější micro-SIM. Pokud tohle čte některý z vývojářů Nokie, rád bych ho upozornil, že Apple nedožene tím, že bude ihned kopírovat veškeré nápady z Cupertina.


Dokoupitelný je pak třeba takový ochranný kryt s flipem ala cover pro iPad

Musím přiznat, že jsem od top modelu značky, který měl v předčasných návrzích tendenci stát téměř 22 tisíc korun, přeci jen čekal víc. Třeba i jeden jediný kousek rozsáhlého příslušenství, které Nokia spolu nejnovějšími telefony představila. Zabila by někoho ve Finsku pískací Bluetooth klíčenka zdarma? Nebo jeden z praktických „smart-coverů“? Popřípadě bezdrátová nabíječka, když už vlajková finská loď tuto úžasnou funkci podporuje? Vsadím kalhoty, že by nezemřel nikdo.

Design a konstrukce: nejpevnější na světě

Konstrukce finských telefonů patří dlouhodobě mezi vůbec ty nejpovedenější na celém trhu. Unibody provedení z polykarbonátu zkrátka nemá chybu a na celém telefonu nenajdete žádný prvek, který by vykazoval jakoukoli vůli. A to je na tak velkém přístroji skutečný kumšt a unikum. Dokonce ani šuplíčky na levém boku skrývající SIM kartu a paměťovku (ta rozšíří vnitřní prostor 23 GB až o dalších 64 GB) se po vložení zmíněných karet nehnou z místa. Dovolím si říct, že něco podobného na celém širém mobilním trhu zvládá pouze Apple, Nokia a když mají dobrý den, i HTC.

Tento skvělý dojem dává skoro zapomenout na bez pardonu ujeté rozměry těla přístroje. Omlouvám se za expresivní výraz, ale jinak se to ani napsat nedá. Provedl jsem jednoduchý test a položil si hranu telefonu mezi palec a ukazováček, přičemž jsem si dal za cíl spojit oba prsty a telefon jimi obejmout. Nepodařilo se mi to bez bolesti a z toho logicky vyplývá, že snažit se o obsáhnutí celého displeje jednou rukou může jen naprostý blázen.

 

Pokud to přeci jen zkusíte, budete rádi, že dosáhnete na tlačítka ovládání hlasitosti, zamknutí telefonu a hardwarové spouště fotoaparátu. V tomto pořadí viděno shora se všechny ovladače nacházejí na pravém boku telefonu. K jejich ovládání téměř nelze mít výhrady, snad až na zamykací tlačítko. To je tak zapuštěné, že lícuje se zbytkem boku – není proto snadné ho nahmatat a nedoporučuji proto zamykat telefon poslepu. Často budete jen bezcílně hmatat po telefonu.

 

 

Drobná výtka směřuje také na záda telefonu: objektiv fotoaparátu vystupuje nad povrch, a tak bude telefon na stole vždy nestabilní. Zřejmě tak ale musíme platit daň za velmi kvalitní optiku.

 

Baterie a výdrž: dva dny i pro manažery

3400 mAh akumulátor – to už je slušný pohon i pro ten nejvýkonnější stroj. I když jsem ale na podobnou kapacitu narazil také u přístrojů s Androidem, málokdy se mi povedlo vyšplhat se s výdrží přes jeden náročný den. Z tohoto pohledu působí výdrž nejnovější Nokie jako z jiného světa. Jde o první přístroj, u kterémo mohu s klidným svědomím konstatovat, že vám vydrží minimálně den a půl, a to i kdybyste se utelefonovali k smrti. Běžní smrtelníci mohou očekávat výdrž kolem tří dní.

I mně, který v práci pravidelně protelefonuje minimálně hodinu denně, synchronizuje push metodou dva mailové účty, napíše desítky SMS denně a ve volných chvílích ještě surfuje po netu a sociálních sítích, se s Nokií běžně stávalo, že jsem po dvanácti hodinách dorazil domů s šedesáti procenty baterie. Na graf spotřeby z jednoho takového pernějšího dne se můžete podívat na screenshotu z externí aplikace Stav baterie. Telefon ani kolem osmé večerní zdaleka nevypadal, že by se chtěl odebrat do věčných lovišť.

Displej a ovládání: příliš rozlehlá krása

IPS displej s Full HD rozlišením zkrátka nemá chybu. Během celého týdne s Lumií jsem nenašel sebetupější úhel pohledu, který by měl na svědomí, že na zobrazovač není vidět. Díky skvělému podání černé za pomoci technologie Clear Black nerozeznáte, kde končí černý rámeček kolem displeje a začíná displej samotný. Pokud by vám v továrně nastavené barvy přišly příliš křiklavé, nic vám nebrání nastavit si jejich sytost dle vlastního uvážení.

První dojem je zkrátka dechberoucí. Chyby nacházím až po tom druhém. Dojem například kazí mírně zpomalený světelný senzor. Ten jako u každého přístroje s WP8 dovede regulovat jas v pouhých třech krocích, čas od času se mu ale stane, že se tak trochu zapomene. A tak několik vteřin buď ve tmě mhouříte očí při pohledu do zářící bílé, anebo luštíte na přímém slunci písmenka ve tmě.

Mluvíme-li o přímém slunci, je na místě připomenout příjemnou schopnost Nokie změnit v podobných podmínkách automaticky kontrast. To je sice rozhodně fajn, nicméně občas jsem měl pocit, že tento kontrastový „boost“ startuje příliš brzy a kazí tak pohled na jinak krásně vyhlazené písmo. To v tomto módu získá mírně kostrbaté hrany.

Zcela růžové to není a s dalším finským bonusem: zvýšenou citlivostí displeje, díky které jej můžete ovládat i v rukavicích. Snad poprvé se mi u Nokie stalo, že jsem tuto funkci vypnul. Až poté zmizel nepříjemný efekt, kdy telefon vyhodnocoval posun prstu po displeji jako kliknutí. Takto jsem například nechtíc otevíral webové reklamy, což vedlo k častým výbuchům nekontrolovaného antireklamního vzteku.

Ovládání celkově není silnou stránkou telefonu. Na vině je zejména jeho velikost, moc tomu však nepřidávají ani základní vlastnosti systému Windows Phone. Většinu voleb provádíme pomocí tří tlačítek pod displejem: home, zpět a hledat – to poslední tvrdošíjně spouští webové vyhledávání Bing. Bohužel, pokud telefon držíte jako normální uživatel, tj. přibližně v půlce přístroje, na tato tlačítka nelze palcem dosáhnout. I když Nokia maskuje velikost displeje relativně malými okraji kolem něj a také štíhlým tělem telefonu, neustále se mi vracela utkvělá myšlenka: když už výrobci chtějí vyrábět namísto mobilních telefonů mobilní tablety, proč se více neskamarádí s ovládáním gesty.

To dotáhl k dokonalosti Apple na svých počítačích i iPadu a kromě Blackberry ve svém OS10 se mu ještě žádný systém ani na píď nepřiblížil. Gesta jedním prstem kdekoli v prostoru displeje jsou jedinou cestou jak šestipalcové obry pohodlně ovládat.

I tak ale buďme rádi, že v sobě Nokia Lumia 1520 neskrývá Android a není proto potřeba sahat po vysouvací liště zcela nahoře. Pokusy o ovládání jednou rukou dopadají přeci jen o něco lépe než třeba u HTC One Max.

Uživatelské prostředí: velká okna do světa

Jak vypadá prostředí Windows Phone na olbřímím displeji? Jste napjati? Tak tady je odpověď: stejně, jako jinde. Tedy skoro stejně. Oproti ostatním okeným telefonům přibyl Nokii Lumia 1520 jeden sloupek dlaždic navíc.

 
 

Přijde vám to málo? Ba právě naopak. Podle mého názoru neexistuje přehlednější systém, než „widgetové ikony“, které používá Microsoft ve svých Windows, a větší displej dal tomuto systému ještě větší kouzlo. I náročnému uživateli se totiž většina potřebných „Tiles“ (jak dlaždice nazývá Microsoft v originále) vejde na jednu stránku a nemusí mezi nimi rolovat. V tu chvíli na jednom místě vidíte nejen všechny notifikace, ale také všechny systémové informace, které potřebujete. Druhou tvář pohotovostní obrazovky Windows, tedy dlouhý, abecedně řazený seznam všech aplikací, nemusíte navštívit co je den dlouhý.

 
 

A to nejsou všechny novinky, které Lumia 1520 přináší. Funguje totiž na nejnovější verzi Nokií upravených Windows Phone, kterou ve Finsku pojmenovali „Lumia Black“. Běžný uživatel si nejdříve všimne vylepšení Glance Screen, která se objeví pokaždé, kdy telefon vezmete do ruky nebo přejedete rukou nad displejem. Hned uvidíte ikony, které upozorňují na přijaté zprávy a další události spolu s hodinami a ikonou, která označuje, zda je telefon nastavený na režim vibrací. V nočním režimu Glance screen můžete pak volit mezi různými barvami zobrazovaných ikon tak, aby vám v ložnici příliš nesvítily. Jakkoli se však jedná o příjemnou vymoženost, daleko víc bych ocenil staromilskou stavovou diodu.

Další vylepšení skrývá multitasking, do jehož nabídky se dostanete dlouhým stiskem tlačítka se šipkou zpět. Vůbec poprvé lze spuštěné aplikace zavřít přímo odtud, a to stiskem křížku v rohu náhledu aplikace. Tuto novinku jsem byl bohužel nucen využívat častěji, než bych si přál.

 
 

Vůbec poprvé jsem se v prostředí Windows Phone setkal s nestabilitou aplikací. Například poznámkový blok Evernote v Nokii Lumia 1520 občas tvrdošíjně odmítal zapisovat nové poznámky, aplikace Baterka pak nerozsvěcela vůbec nic. V takových chvílích pak pomohl právě pouze restart aplikace. Proč se tak stalo? Těžko říct.

Bohužel to není jediná nemilá okolnost, která doprovází první model Windows Phone s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Některé aplikace zkrátka nejsou na tak vysoké rozlišení v systému Windows Phone připraveny. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat: nejmarkantněji je to vidět na příkladu aplikací, které rozšiřují možnosti zamykací obrazovky a dovedou na ní zobrazit například aktuální teplotu. Pokud právě toto číslo porovnáte se systémovým fontem, jasně uvidíte, že aplikace pouze roztahuje řez písma na vyšší rozlišení, jeho hrany se rozmazávají a čitelnost snižuje. Snad se vývojáři opět brzy dostanou do obrazu. Přepočítávání na vyšší rozlišení se týká i řady her, a skutečně to není hezký pohled.

 

V souvislosti s velkým displejem a vysokým rozlišením nemohu nezmínit ani můj soukromý dojem, že Nokia příliš plýtvá místem na systémových fontech. Plocha by se zkrátka dala využít lépe a nabídek na šest placů vměstnat více. Na druhou stranu: pokud například používáte brýle na čtení, nedovedu si pro vás představit ideálnější telefon, než právě Nokii Lumia 1520.

Neznamená to ale, že by největší Nokia byla jen telefon pro dříve narozené. Stejně jako ostatní telefony s Windows Phone 8 cílí především na ty, kteří milují nekomplikovaný, přehledný a odladěný systém. Také Lumia 1520 nezná slovo zásek a všechny animace jsou naprosto plynulé. Dokonce jsem měl občas pocit, že telefon má tak bleskurychlé reakce, že ho animace i velmi rychlé animace prostředí Windows Phone jen brzí.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí: nejsilnější železo od Nokie

Rychlému běhu systému se nelze divit. Nokia poprvé vstoupila do vod čtyřjádrových procesorů. Umožnil jí to Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974) a to hned s frekvencí 2,26 GHz. Tomu sekunduje 2 GB operační paměti RAM a grafická jednotka Adreno 330. To by byly velmi kvalitní parametry i na daleko náročnější systémy než je Windows Phone 8. V praxi to oceníte například během nevídaně rychlého načítání her.

Stejně jako u ostatních Windows Phonů, ani u Lumie 1520 bohužel nemůžeme kvůli platformě uskutečnit test Vellamo a 3D Mark. Zbývá tak jen GFX Bench, který minimálně k napovězení u otázky výkonu pomůže.

GFX Bench jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Samsung Galaxy Note 3 69 fps
Apple iPhone 5S 63 fps
Sony Xperia Z1 61 fps
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
LG Nexus 5 58 fps
LG G2 55 fps
HTC One Max 42 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Nokia Lumia 1520 33,8 fps
Apple iPhone 5 29 fps
Apple iPhone 5C 29 fps
LG Nexus 4 26 fps
HTC One mini 15 fps
HTC Desire 601 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
LG Optimus L9 II 13 fps
ZTE Grand S Flex 13 fps
Thl W11 12 fps
Samsung Galaxy S II 11 fps
T-Rex HD
Apple iPhone 5S 26 fps
Samsung Galaxy Note 3 26 fps
LG Nexus 5 23 fps
Sony Xperia Z1 23 fps
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
LG G2 22 fps
HTC One Max 15 fps
LG Nexus 4 15 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Nokia Lumia 1520 13,4 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
Apple iPhone 5C 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
HTC Desire 601 5,5 fps
LG Optimus L9 II 5 fps
ZTE Grand S Flex 4,9 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps
Thl W11 3,4 fps
Samsung Galaxy S II 2,7 fps

Lumia 1520 používá výkonný čtyřjádrový procesor Snapdragon 800 od Qualcommu, který pohání i ty aktuálně nejvýkonnější zařízení na trhu. A nemalá očekávání se potvrzují i zde, Lumia předskakuje stále velmi populární a dobře optimalizovaný iPhone 5. Patří mezi výkonnější zařízení na trhu, i když na ty úplně top smartphony nemá, nejen letošní iPhone 5S, ale i konkurence od Androidu je stále o krok napřed. Tato čísla je však stále nutné brát s rezervou, praxe většinou ukazuje jiné výsledky, než v tomto přesném pořadí. Zbytečně vysoký výkon například nepoužijete v odladěném prostředí Windows Phone, hodí se však u her a aplikací.

Galerie, hudba, video a zvuk

Jakmile v textu o jakémkoli telefonu s Windows Phone skončím s popisem odladěného systému a skvělých nápadů v ovládání telefonu, začnu se trochu stydět za to, že systém Microsoftu stále bráním před příznivci Androidu. Agresivně restriktivní politika Microsoftu, která znemožňuje jakékoli přizpůsobení samotného systému s sebou totiž stále nese nepochopitelná omezení, nad kterými zůstává uživatelům ostatních platforem rozum stát. Někde se to Nokii daří řešit, někde do systému nezasahuje.

 
 

Bohužel, právě druhý případ nastává v oblasti multimédií a například přehrávač videa je to nejostudnější, co v této oblasti v mobilním světě naleznete. Rozlučte se u něj s podporou titulků i souborů MKV. O vstupu do adresářové struktury si můžete nechat jen zdát. Jenže zatímco u Androidu bychom nad podobnými nestnostmi mávli rukou a nainstalovali MX Playeru, pro Windows Phone stále neexistuje kvalitní náhrada. Ano katastrofa. Zvlášť když si uvědomíme, že zákazníci chtějí velké displeje hlavně proto, aby na nich sledovali kvalitní videa ve velkém rozlišení. Uvědomí si to Microsoft někdy?

V oblasti hudby je to přeci jen o něco lepší. Graficky povedený přehrávač přehraje soubory MP3, WMA i WAW, a i když soubory OGG a FLAC ani nenajde, o takovou ostudu jako u videa přeci jen nejde. Chybky přehrávači odpustíte nejen díky snadnému ovládání reprezentovanému třeba návykovým přeskakováním skladeb gestem posunutí do strany, ale také díky překvapivě kvalitnímu hudebnímu výstupu. Vytknout by se dal snad jen nedostatek výšek, ten ovšem v Nokiích můžete snadno doladit ve vestavěném ekvalizéru, který disponuje jak uživatelským nastavení, tak přehršlí předvoleb.

 
 

V hudební aplikaci nalezneme také FM rádio, a také už jednodušší být nemohlo. Posunováním prstu ladíte stanice a můžete si je uložit do paměti. Předvolby ovšem nijak nepojmenujete a budete se muset naučit orientovat se v FM frekvencích.

 
 

Bonusové aplikace:

Právě vestavěné aplikace představují jedinou možnost, jak mohou výrobci telefon s Windows Phone odlišit od ostatních. A tak není divu, že se Nokia, toho času již téměř součást samotného Microsoftu, v této oblasti pořádně pochlapila. Výčet bonusových aplikací je opravdu obrovský.

Data Sense – chytré počítadlo dat s GPS lokátorem Wi-Fi sítí v okolí.

 

Doporučené aplikace – výběr best of aplikací s Windows Store podle Nokie

Finance Bing – sledování kurzu vašich oblíbených burzovních titulů

Nokia Beamer – velmi inovativní aplikace, která umožňuje přenést obraz z vašeho telefonu na jakýkoli monitor na světě pomocí internetu. Stačí když dotyčnému pošlete e-mailem ten správný odkaz, zatřást telefonem, a je to!

Nokia Hudba – obchod s hudebními soubory. V Česku bohužel nedostupný.

 

Peněženka – údaje o platebních kartách na jednom místě.

Photobeamer – aplikace v podstatě složitějším způsobem dublující funkcionalitu Nokia
Beameru

Sport Bing – výsledky sportovních týmů

Zinio – obchod s časopisy

Zprávy Bing – čtečka zpravodajských serverů. Bohužel zatím toliko zahraničních.

Fotoaparát a kamera: překonává konkurenci

Když se řekne Nokia, stalo se už hezkou tradicí, že se druhým dechem dodá „kvalitní fotoaparát“. Nejinak je tomu u phabletu Lumia 1520. I když rozhodně nedosahuje kvalit ultimátní fotosestry Lumia 1020, pokud fotíte kompaktem, můžete jej s novou Nokií v klidu nechat doma.

 

Také Lumia 1520 totiž disponuje všemi technologiemi, které jsme už viděli v Lumii 1020, jen zkrátka v menším měřítku. Dvacetimegapixelový snímač produkuje po přepočítání fotografie o velikosti 5 Mpx, které je posléze možné upravovat (hrubý materiál o vysokém rozlišení může přitom zůstat zachovaný v telefonu). Právě toto přepočítávání umožňuje i Lumii 1520 používat „bezztrátový“ digitální zoom.

Výsledné fotografie jsou opravdu velmi kvalitní, a to i za špatných světelných podmínek. Osobně se mi osvědčilo vypnout blesk a nechat si focený předmět osvítit diodkou během ostření. Rozmazání pohybujících předmětů je nízké a obraz v rámci možností velmi věrný. Občas překvapí jen mírné zkreslení na okrajích obrazu.

 

Ptáte se, proč nepoužívat dvoudiodový LED blesk? Je to jednoduché: je totiž tak silný, že například při focení portétu při jeho použití všichni zavřou oči. Doporučuji ho tak zejména pro focení větších celků.

 

Spíše než vestavěnou fotopalikaci budete nejspíš používat nový program Nokia Camera, který v sobě zahrnuje všechny možnosti starších dvou aplikací Smart Camera a Camera Pro. A nebyla by to Nokia, kdyby návdavkem nepřihodila další smršť svých standardních postprodukčních programů. Nalezneme tu tedy Nokia Cinemagraph pro tvorbu krátkých animací, nebo Nokia Creative studio, které umí přidávat efekty rozostření a zvýraznění barev. Nová aplikace Nokia Refocus zase kopíruje technologii Lycro a dovede tak ostřit až po pořízení snímku. Nokia Storyteller Beta si zase klade za cíl nahradit standardní galerii tím, že třídí vaše fotky podle místa a času pořízení, dovede k nim přidávat popisky a mapy. Právě na těchto aplikacích lze názorně vidět, jak budou v budoucnu vypadat možnosti telefonů od Microsoftu a už teď se dá konstatovat, že v možnostech zpracování obrazu jen tak konkurenci nenaleznou.

Zkušební fotky

Nezklame ani nahrávání videa. Výsledek má Full HD rozlišení 1080p a vysoce převyšuje téměř vše, na co jsme ve světě mobilních telefonů zvyklí. Triumfuje zejména věrným podáním barev a plynulostí pohybu.

Zkušební video

Telefonování a zprávy: větší je lepší

Telefonování nás bohužel opět vrací do standardů Windows Phone. Velmi povedené nápady střídají absurdní nedodělky. Opět musím opakovaně konstatovat, že telefonní seznam, který se u Windows Phone synchronizuje se sociálními sítěmi, patří k těm nejlepším, které lze na trhu nalézt. Dokonce dovede i nahradit i jednoduchý klient pro sociální sítě.

 

I špičkové Lumii 1520 ale schází věci, které už u moderních telefonů považujeme za samozřejmost. Kde je například chytré vytáčení T9 pomocí číselníku? Proč nemůžeme seznam hovorů filtrovat podle toho, zda jme hovory přijali, nebo někomu telefonovali? A proč se nedá vyhledávat v kontaktech pomocí jednoduchého prohledávání paměti telefonu, které známe z iOS v podobě Spotlight a u Androidu coby Google Now?

Pro SMS zprávy platí to samé v bledě modrém. Miluji našeptávač na klávesnici ve Windows Phone. Nenutí všude agresivní opravy a pokud něčemu náhodou nerozumí, předkládá velmi relevantní návrhy a má slušnou slovní zásobu. Přímo v bublinách zpráv navíc můžete chatovat se známými na Facebooku, pokud jsou zrovna online.

 
 

A teď ona ALE: klávesnice je na šestipalcovém displeji příliš velká, zabírá zbytečně polovinu zobrazovače. Na druhou stranu: sice pak méně vidíte, ale o to přesněji píšete. I na výšku jsem dokonce na Lumii 1520 byl schopný psát oběma rukama s telefonem položeným před sebou a o překlepech jsem si mohl nechat tak maximálně zdát. Zde má velikost této finské placky přeci jen něco do sebe.

Organizační funkce: vyhněte se kalendáři

Stalo se již zvykem si u telefonů s Windows Phone nadávat na nepovedený kalendář. Microsoft však jakoby se zasekl a najust nic nezměnil. Stále postrádám týdenní náhled a v měsíčním stále není vidět co jste si naplánovali. Kdyby se Nokii chtělo zapracovat místo na kreativní postprodukci právě v oblasti organizace času, řada zákazníků by jejím inženýrům líbala ruce. Lepší kalendáře samozřejěm existují (osobně preferuji True Calendar), musí se za ně ale platit. Což u telefonu atakujícího dvacetitisícovou hranici dovede překvapit.

 
 

Microsoft se vše snaží vynahradit implementací svých MS Office. A právě zde opět velebím velký displej, který se hodí třeba při editaci excelových tabulek.

 
 

Windows Phone nad ostatními platformami také triumfují možnostmi synchronizace. Celý obsah telefonu se zálohuje do Skydrive, a to včetně fotografií a textových zpráv. O to více však uživatele udiví, když v obchodu s aplikacemi v telefonu nenajde žádnou záložku s programy, které si již v minulosti zakoupil. Pro toto zobrazení je potřeba navštívit webovou verzi Microsoft Store.

Ve výčtu organizačních funkcí postrádám také vestavěné stopky s minutkou. Drobná výtka směřuje také k budíku Lumie 1520. U většiny telefonů se stalo příjemným zvykem, že zvonění začíná hrát velmi potichu a postupně na hlasitosti přidává. Nokia však začne ihned vyzvánět naplno a několikrát mi tak málem způsobila srdeční záchvat.

GPS a navigace: HERE we go!

Navigace je HERE, HERE je navigace. Tahle rovnice v Lumiích nelze obejít a je to tak dobře. Vlastní mapové podklady si svou kvalitou nezadají s mapami Google a po celou dobu jejich používání jsem nepocítil potřebu používat jakékoli jiné mapy. Za to HERE vděčí zejména velkou databází bodů POI („Points Of Interest“)

 
 

Potěší také automobilová navigace Here+, do které si zdarma můžete stáhnout libovolné mapy z celého světa. Jako jedinou nevýhodu bych viděl fakt, že Nokia stále neumí hledat trasu do bodu, který je definován nikoli adresou, ale pouze GPS souřadnicemi.

 
 

Nejen kvalitou podkladů ale živ je cestovatel. Navigace se dobře doplňuje s režimem nastavení „v autě“, kde si můžete vybrat, zda podobu řízení bude telefon ignorovat SMS, nebo třeba i telefonní hovory. Tento režim se navíc dovede automaticky aktivovat po připojení vašeho telefonu k handsfree sadě v autě.

 
 

Čekat po těchto superlativech horší citlivost GPS čipu by bylo bláhové. Lumia 1520 fixuje signál během dvou vteřin a podpora družic GLONASS je už jen takovou třešničkou na dortu.

Datové funkce a webový prohlížeč: velikost má smysl

Velikost přístroje konečně dodala nový smysl velmi úspornému zobrazování Internet Exploreru. Pro ty z vás, kteří mobilní verzi tohoto prohlížeče neznáte, musím podotknout, že jeho ovládací panel se sestává z jediného programovatelného tlačítka a adresního řádku. Ty jsou naštěstí také umístěny ve spodní části displeje. Pokud by byly nahoře, nejspíš bych na šestipalcovém displeji web neprohlížel vůbec.

 

Poprvé také nemohu Microsoft pomluvit za neschopnost Exploreru zalamovat řádky při přiblížení. Neumí to sice stále, nicméně na šestipalcovém displeji Lumie 1520 přibližovat zkrátka není příliš potřeba. Stejně tak jsem kvůli tomu neměl problém s tím, že se adresní řádek nedovede při nečinnosti skrýt.

Prohlížení webu na tak velkém zobrazovači nemá daleko ke zkušenostem, které zažijeme s tabletem. Základní chyby všech telefonů s mobilními okny ale i zde zůstaly nedořešeny. Schází tlačítko „Vpřed“, oblíbené položky nelze třídit do skupin a browser stále nezvládá pamatovat si hesla a prohlížet stránky v anonymním režimu.

 

Až budete hledat náhradu, která tohle všechno dovede, najdete pravděpodobně jen na poměrně nestabilní UC Browser. Na obvyklejší nástroje typu Firefox nebo Chrome rovnou zapomeňte.

Jinak ale Nokii Lumia 1520 v datové oblasti nechybí zhola nic. Rychlá data LTE, přenos souborů NFC a dokonce ani úsporný Bluetooth režim 4.0 LE.

Zhodnocení a konkurence

Pojďme se na závěr zastavit u sluchátek, které Nokia ke své vlajkové lodi přiložila. Nebojte se, nezbláznil jsem se. Tato sluchátka jsou totiž tak trochu jako celá tato špičková Nokia. Na první pohled vás na nich zaujme styl (jsou vyvedeny v barvě telefonu), dobré dílenské zpracování, to jak dobře sedí v uších a také to, jak kvalitní mají zvuk. Pro kvalitní poslech nemusíte kupovat jiná.

Po zapojení do telefonu jsem však zjistil, že jedno sluchátko nehraje. Hrát začalo až poté, co jsem jemně zaštěrchal přívodním kabelem. Po chvíli se zvuk opět ztratil, a tak bylo potřeba drát po celou dobu držet.

A úplně stejně se to má i s celou Nokií Lumia 1520. Na jednu stranu obsahuje řadu vylepšení, na které uživatelé Windows Phone čekali. Zaryté obdivovatele jiných systémů dovede svým displejem, dílenským zpracováním a lehkostí celého prostředí přesvědčit, aby Nokii alespoň věnovali pozornost. Po bližším prozkoumání ale zjistíte, že řada z toho, co chcete na telefonu dělat, jde takříkajíc „přes koleno“ a vinu na tom bohužel stále nese onen krásný, nápaditý a odladěný operační systém.

Právě kvůli němu nejde přizpůsobit telefon pro ovládání jednou rukou, právě kvůli němu musíte stále dělat kompromisy v oblasti multimédií i prohlížení internetu. A nepomůže ani obří obrazovka.

Když jsem Nokii Lumia 1520 přebíral, moc jsem doufal, že Microsoft umožnil Nokii vytvořit jakýsi průsečík mobilů a tabletů. Modlil jsem se, aby ustoupil z nesmyslných omezení Windows Phone. Místo toho jsem se dočkat jen těch samých WP8, jako všude jinde, jen s tím rozdílem, že je kdosi nafoukl na šest palců. A i když Lumia 1520 nakonec nestojí původně avizovaných 22 tisíc, ale o více než čtyři tisíce méně, je to na telefon s těmito omezeními pořád příliš mnoho.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvělá výdrž bateriePlus plýtvání místem v celém prostředí
Plus kombinace štědré porce výkonu a odladěný systémPlus nedokonalosti Windows Phone
Plus novinky v operačním systémuPlus pro někoho extrémní rozměry
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články