Recenze Meizu MX4: Nejvydařenější iPhone 6 s Androidem
Meizu letos předvedlo něco opravdu obdivuhodného. Tahle čínská společnost totiž během celého roku připravovala svoji vlajkovou loď z unikajících střípků kolem chystaného iPhonu 6, a když už měla střípků dost, představila nové Meizu MX4. Ne náhodou si tak spoustu mých přátel myslelo, že jsem si pořídil letošní zvětšený iPhone. Ale pozor, Meizu svůj počin představilo ještě dříve než samotný Apple! A navíc nestojí ani 10 tisíc korun!
V Číně vědí, že jednou z cest, jak se prosadit, je okopírovat či minimálně co nejvíce napodobit to nejlepší zboží. Podobnost mezi novou vlajkovou lodí Meizu MX4 a větším iPhonem 6 tak není čistě náhodná. Jde o součást marketingového plánu, který má navíc tu nejlepší možnou reklamu – stojí jen asi polovinu toho, co jeho známější konkurent z Cupertina. Přitom umí mnohé. Uživatel dokonce při jeho používání klidně může nabít dojmu, že si pořídil větší iPhone 6. Tak jako si to bude myslet jeho okolí…
Základní parametry: Meizu MX4
Rozměry | 144 x 75 x 8,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 147 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,36“, rozlišení 1920 x 1152 px (418 ppi) |
Procesor | 8-jádrový MediaTek MT6595 (4x 2,2 GHz a 4x 1,7 GHz), grafika PowerVR G6200 MP4 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB, bez slotu na microSD |
Operační systém | Android 4.4 KitKat + Flyme OS 4.0 |
Fotoaparát | 20,7 Mpx, blesk, natáčení 4K videa, 2 Mpx přední kamerka |
Baterie | 3 100 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, prosinec 2014 |
Design a zpracování: Když dva dělají totéž…
Známé české rčení „Když dva dělají totéž, není to totéž“, vystihuje asi nejlépe celý design a zpracování nového Meizu MX4. Na první pohled si zřejmě hodně lidí pomyslí, že máte v rukou nový iPhone 6, ale pokud se podívají blíže, zřejmě zjistí drobné rozdíly (aby také ne, když telefon byl představen dříve, než samotný iPhone 6, takže Meizu ani nemohlo udělat vše stejně). Nečekejte zakřivené ochranné sklo displeje, celokovové provedení či vypínací tlačítko na dostupnější pravé straně. Tyto záležitosti udělali v Meizu zkrátka po svém.
Námitky ode mě ale nesměřují na tyto rozdíly, se kterými se dá žít a rozhodně nijak zvlášť nerozhodují o tom, jestli telefon koupit či nekoupit. Spíše mi vadí trochu odfláknuté lícování kovového rámu a zadního plastového krytu. U mého kusu totiž zřejmě inženýři v Číně špatně seřídili výrobní stroje a výsledkem toho je, že v levé horní části kovová část lehce řeže, pokud přejedu prstem mezi rozdílnými materiály. Při běžném držení a ovládání telefonu v ruce nic necítím, ale je to jistý handicap či rozdíl, který by „rozhodně“ u Applu neudělali. Ačkoliv to v praxi není vidět a ani to neovlivňuje používání telefonu.
Za design a praktičnost smartphone Meizu MX4 chválím. Díky zaobleným zádům se telefon v ruce drží výtečně a přitom pokud jej položíte na stůl, vypadá zejména kvůli stříbrnému kovovému rámu velmi luxusně – koneckonců jako nový iPhone 6. Použití plastu na zadní straně mi pak vůbec nevadí, materiál není nijak kluzký a ani se na něm nezachytávají otisky prstů a jiné nečistoty, což je důležité. Vstup do naší recenze tedy čínskému Meizu MX4 vyšlo téměř na jedničku!
Displej, prostředí a baterie: Třikrát výborně
Už předchozí vlajková loď MX3 měla displej s atypickým poměrem stran. Stejně tak ani nové Meizu MX4 nemá klasický poměr 16:9, ale jakýchsi 14,94:9. Poměr tak vychází zhruba 1,66 oproti 1,77 například u nového iPhonu 6. Displej je tak širší a vejde se na něj více informací, aniž by byl příliš vysoký. Navíc díky rámečku jen 2,6 mm kolem displeje a také díky pokrytí 79 % přední strany samotným displejem se telefon stále dobře ovládá i v jedné ruce. A to již disponuje větší úhlopříčkou 5,36″, která je těsně na pomezí mezi smartphony a phablety.
A displej se povedl i co se kvalit zobrazení týče. Full HD rozlišení dělá na 5,36 palcích jemnost skvělých 418 ppi. Obraz je tak dokonale ostrý. Snad jen barvy by mohly být na IPS LCD panelu sytější, nebo čitelnost na venkovním světle lepší, ale bez přímého srovnání s většinou výrazně dražší konkurencí působí displej nového Meizu MX4 naprosto skvěle. Navíc tedy s přihlédnutím na cenu telefonu pod hranicí 10 tisíc korun, kdy seženete lepší displej těchto parametrů jen velmi ztěží a většinou za cenu jiných kompromisů.
Na telefonu běží vlastní nadstavba výrobce Flyme OS 4.0, která využívá operační systém Android 4.4 KitKat. Vzhledem k výrazným změnám celého systému je ale dost vlastně jedno, jakou verzi Androidu telefon používá. Nadstavba Flyme stejně jako design telefonu odkazuje na konkurenční iPhone a vypůjčuje si řadu prvků a funkcí, další pak přidává své. Nejdůležitější je moderní plochý design, pastelkové barvy, jednoduchost, odladěnost, rychlost a speciální dotyková gesta.
Probuzení telefonu je možné za pomoci jednoduchého swipnutí od spodní části displeje nahorů, naopak tahem odshora dolů vyvoláte přo zhasnuté obrazovce notifikační lištu s rychlými přepínači a notifikacemi. A nastavit se dá také rychlé spuštění fotoaparátu či spuštění jiné aplikace za pomoci swipe gesta zleva-doprava a zprava-doleva na zamknuté obrazovce. V samotném systému pak tažením od spodního kraje displeje vytáhnete lištu se spuštěnými aplikacemi (které swipnutím nahorů ukončíte po jedné, nebo swipnutím dolů ukončíte všechny najednou). Novinkou pak je jakási vracečka, kdy se v systému jednoduchým tažením od home buttonu směrem nahorů vrátíte o krok zpět. Telefon pak můžete zamykat pouhým přidržením prstu na home buttonu, a tedy obejít se zcela bez špatně umístěné vypínací klávesy na horní straně.
Systém šlape na Meizu MX4 jako švýcarské hodinky, veškeré reakce a animace jsou rychlé a účelné. Výrobce si dal hodně práce s optimalizací Androidu a dokázal jej vyladit k obrazu nového iOS. Ano, i tak by se to dalo říci. Snad jen pár much by to chtělo ještě vychytat. Párkrát jsem se setkal s pádem aplikací či úplným restartem zařízení, nepříjemné je také omezení u tlačítek hlasitosti, kterými bohužel nelze přepínat hlasové profily tak jako to umí drtivá většina Androidů. U Meizu MX4 musíte zkrátka používat rychlý přepínač v notifikační oblasti.
Výdrž mě příliš nepotěšila. Při pracovním zatížení jsem měl vždy co dělat, abych s baterií 3100 mAh vydržel od rána až do večera. Někdy už musely pomoct i úsporné techniky. Pokud jsem naopak telefon tolik nepoužíval, jeden den vydržel s přehledem, ale stejně vzhledem k poklesu baterie během druhého dne bylo potřeba dobíjet už navečer popřípadě ráno, neboť do druhého večera by telefon vydržel jen při nepoužívání. Nabíjení je naštěstí bleskurychlé, i když jen s dodávanou nabíječkou, která umí při 5V až 2A.
Fotoaparát a multimédia: Skvěle na papíře, hůře v praxi
Meizu stejně jako u předchůdce využívá snímač od věhlasného Sony, zde dokonce rovnou 20,7 Mpx. V praxi se ale ukazuje, že jeho možností nedokáže plně využít tak, jako paradoxně i samotné Sony u svých Xperií. Focení jako takové je rychlé, první snímek včetně doby potřebné ke spuštění samotné aplikace fotoaparátu pořídíte klidně do 3 vteřin. Fotit se dá při maximálním rozlišení 20 Mpx, jenže v poměru 4:3, nebo pak při 16 nebo 12 Mpx v širokoúhlém 16:9. Prostředí je celkově intuitivní a vše se dá rychle nastavit, zkušební fotky jsem však fotil vždy v automatice.
Při dobrém osvětlení jsou snímky krásně ostré a s prokreslenými detaily. Pokud jsem však fotil za šera nebo v noci, začal se objevovat znatelný šum a kvalita šla rychle dolů. Také jsem nebyl spokojen s nastavením barev, které působí takovým bledějším dojmem. Pokud máte rádi barevnější a kontrastnější fotky, stejně jako u Xperií i zde počítejte spíše se snahou fotoaparátu přiblížit se „pochmurnější“ realitě. Makro snímky jsou celkem povedené a pro běžné focení si myslím Meizu MX4 velmi dobře postačí. Na přední fotomobily to ale bohužel zatím není.
Snímky pořízené s Meizu MX4
A další spojitost s předchůdcem MX3 můžeme spatřit ve velikosti prodávané paměťové varianty. Na českém trhu je totiž k dispozici bohužel jen verze se 16 GB úložištěm, což při absenci slotu na microSD karty ne může, ale přímo je limitující. Přitom Meizu vyrábí i modely s 32 a 64 GB pamětí.
Multimediální výbava se ale jinak povedla. Skvělý hudební přehrávač s ekvalizérem patří díky svým možnostem a výstupní kvalitě mezi to lepší na trhu, stejně tak dokáže videopřehrávač spustit nejpoužívanější video formáty, popřípadě stačí z obchodu Google Play stáhnout jiný přehrávač, který podporuje rovnou také titulky s českou diakritikou (například Mobo Player či MX Player). Koneckonců co telefon neumí, většinou skvěle zastanou aplikace z rozsáhlé nabídky Google Play.
Závěr a zhodnocení
Na rovinu: Pokud chcete iPhone 6, ale nechcete za něj utrácet celou svoji výplatu, či chcete zkrátka iPhone s Androidem, pak není nic lepšího, než koupit nové Meizu MX4. Lidé kolem vás si budou myslet, že máte nový iPhone 6, vy ale ušetříte půlku jeho ceny a při samotném používání nebudete o mnoho ochuzeni. Oblíbíte si zejména luxusní z části kovové tělo, skvělou výbavu (kvalitní a velký displej, výkonný procesor, obstojný fotoaparát), a výborný systém s návykovými gesty. Za cenu pod 10 tisíc korun seženete opravdu jen stěží něco lepšího.
Přesto má i Meizu MX4 své mouchy. Odradit může například podpora jiných pásem sítí LTE, díky čemuž v ČR pojedete v městech maximálně na H+ a mimo města možná klesnete s mobilním připojením jen na EDGE. Je tedy rozhodně důležité, kde budete připojení na internet používat a k jakým účelům (jak moc potřebujete rychlé LTE nebo zdali vám postačí EDGE nebo 3G, popř. budete využívat třeba jen Wi-Fi). Také se mi nelíbilo horší zpracování konkrétně u mého kusu, kde přechod mezi kovovým rámem a plastovými zády nebyl zcela plynulý a lehce na některých místech „řezal“. Někoho může ještě zamrzet absence slotu na microSD karty.
Konkurencí jsou pro Meizu MX4 zejména taktéž čínské modely, a to Xiaomi Mi4 a OnePlus One, které dnes seženete za plus mínus stejnou cenu pod 10 tisíc korun a mají též špičkovou výbavu. A pak je tady ještě vybavenější LG G3, které má jemnější 5,5″ QHD displej ve zhruba stejně kompaktním těle (takže ještě nejde o phablet), již nejnovější Android 5.0 Lollipop, větší vnitřní paměť navíc se slotem na karty a v neposlední řadě zcela vlastní design, kterým nekopíruje letošní iPhone 6. Ale stojí „už“ přes 13 tisíc korun. V obou případech ušetříte oproti iPhonu, ale i jiným vlajkovým lodím od známějších světových výrobců jako je Samsung, HTC či Sony.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.