Recenze Google Nexus 7 II (2013): král se vrací
Když firma Asus vyrobila pro Google první generaci 7″ tabletu, pojmenovaném jednoduše Nexus 7, strhla se lavina. Nejeden obchodní řetězec tehdy hlásil změnu na prvních místech tabletů v prodejnosti, kde byl iPad vystřídán právě Nexusem 7, stejně tak uživatelé nešetřili chválou. Laťka je tedy nastavená velice vysoko. V dnešní recenzi se podíváme, jak moc se povedla druhá generace.
Více jak 1 miliarda aktivovaných zařízení s Androidem. Více jak 1,5 miliónů denních aktivací. Šance, že ve vašem okolí není nikdo, kdo by Android nepoužíval, se blíží nule. Prostě a jednoduše, v současné době není rozšířenějšího mobilního operačního systému. Google to ví a i proto vznikl Nexus. Nexus jako zařízení, které má ukázat, jak by měl vypadat Android, pokud by jej výrobci nepotlačili svými nadstavbami. Ale tak jako všechno, i Nexus zařízení mají díky tomu jak pozitiva, tak negativa. Co bude převažovat?
Za zapůjčení tabletu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Google Nexus 7 II (2013).
Základní parametry – Nexus 7 II (2013)
Rozměry | 200 x 114 x 8,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 290/299 g (Wi-Fi/LTE verze) |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1200 px), jemnost 323 ppi, úhlopříčka 7“ |
Procesor a paměť | čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 600, grafika Adreno 320 2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32 GB, bez slotu na microSD karty |
Operační systém | Android 4.3 Jelly Bean |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, 2013 |
Obsah balení: ve znamení jednoduchosti
Obsahem balení nového Nexusu 7 (2013) je jen skutečně to základní, bez čeho se u tabletu neobejdete – nabíječka a USB kabel plus krátké prospekty. Sluchátka ani nic jiného zde nečekejte.
Oficiální video:
https://www.youtube.com/watch?v=I1qiLEHZb9A
Design a konstrukce: Překvapivě chytře řešeno
Už první Nexus 7 byl za svůj design chválen. Nový jde ještě dále, byť na první pohled může design působit zastarale, možná až s chybami. Rozměry nového Nexusu 7 jsou 200 x 114 x 8,7 mm, což je sice oproti předchůdci 1,5 mm více na výšku, na druhou stranu je aktuální model o 6 mm užší a téměř 2 mm tenčí. Hmotnost klesla ze 340 gramů na 290 gramů (případě Wi-Fi verze, u LTE verze jde o 299 gramů) a v ruce je to znát.
Nejedná se tedy ve všech směrech o nejmenší 7″ tablet na trhu, konstrukci je nicméně nutné pochválit za její pevnost. Nikde nic nevrže, neohýbá se a tablet se navíc příjemně drží v ruce. Na předním panelu dominuje samozřejmě 7″ displej s velice jemným rozlišením 1920 x 1200 px, což nám dává jemnost 323 ppi. Nad displejem se nachází čočka 1,2 Mpx fotoaparátu pro videohovory, tak jako senzor okolního osvětlení. Pod displejem nenajdeme nic, kromě schované notifikační diody. Ta není nijak vidět, spatříte jí pouze v momentě, kdy se rozzáří. Svítí pouze bílou barvou a je umístěná uprostřed plochy v oblasti pod displejem.
Levý bok tabletu Nexus 7 II je zcela prázdný, pravý bok na sobě nese kolébku hlasitosti a klávesu pro uspání. Na spodní hraně najdeme microUSB zdířku a na horní hraně pouze sluchátkový vstup 3,5 mm. Zadní strana je již zajímavější. Nese totiž dvojici reproduktorů, kdy se jeden nachází za sluchátkovým vstupem a druhý na opačné straně, tedy za microUSB konektorem. Levým a pravým reproduktorem se tedy stanou až při držení na šířku. Celé zadní straně dominuje vyražený nápis „nexus“, který se ale nijak neliší barvou, pouze na rozdíl od zbytku materiálu je lesklý. Decentní a přitom plně dostačující. Mimochodem, pod tímto nápisem jsou skryté obvody pro bezdrátové nabíjení. Při držení tabletu na výšku najdeme na horní straně ještě, kromě reproduktoru, taktéž čočku 5 Mpx fotoaparátu. LED diodu na přisvícení zde nehledejte.
Povrch tabletu je velmi příjemný na omak, jedná se o soft-touch úpravu plastu, díky které Nexus 7 II neklouže v rukou. Celý zadní kryt je navíc tvořen jedním kusem materiálu a má tvar velmi mělké vaničky, do které je zbytek tabletu vsazen. Subjektivně na mě nový Nexus 7 II působí vzhledově velmi dobře. Přístroj se nesnaží jít cestou luxusu, který je i mimo jeho dosah, ale snaží se být svojí konstrukcí pro majitele co nejpříjemnější, což se mu daří.
Nejvíce je to patrné nad a pod displejem, pokud držíme tablet na výšku. Výrobce zde ponechal velmi mnoho prostoru a na první pohled to nepůsobí dobře. Ale pouze do té doby, než si budete chtít chytit tablet při držení na výšku jinak, než stylem „prsty ze všech stran“. Ten kdo má menší ruce, bude mít problém obejmout tablet pouze prsty téměř vždy. Pokud ale Nexus 7 vložíte do dlaně, prsty zapřete za zadní stěnu a palec jako oporu položíte na plochu pod displej, najednou vše začne dávat smysl. Tablet se při své nízké hmotnosti takto dobře drží a opora pro palec je velmi důležitá. Bez ní by se tablet tímto způsobem držet nemohl. Stejná písnička platí při držení na šířku. Tablet vložíte do obou dlaní a prsty zcela přirozeně spočinou na plochách podél displeje. Příliš silné místo se v daný moment mění na ideální možnost úchopu.
Kamerka pro videohovory je oproti původní verzi posunutá. Již se nenachází ve středu, ale při pohledu na výšku je dost posunutá vpravo. Pokud by jí výrobce ponechal ve středu, při výše popisovaném úchopu na šířku by si uživatel čočku zakryl rukou. Takto je nad prstem a tudíž bez problémů použitelná. Díky tomuto všemu jsem měl sto chutí napsat, že někdo při návrhu konstrukce opravdu přemýšlel. A pak jsem si všiml ucpaných reproduktorů dlaní. Z hlediska držení jsou umístěné tedy velmi špatně, při držení tabletu na šířku si dlaněmi cloníte výdech reproduktorů a zvuk je díky tomu méně kvalitní. Pokud ale toto vynechám, těžko ke konstrukci Nexusu 7 II mít výhrady.
Baterie a výdrž: Bez překvapení
Oproti původnímu modelu klesla kapacita baterie z 4.325 mAh na 3.900 mAh. Důvod je s největší pravděpodoností tenčí tělo. Díky tomu Asus, jakožto výrobce současného, ale i minulého Nexus tabletu, udává schopnost přehrávat multimédia 9 hodin, místo 10 hodin u původního modelu. Při reálném používání jsem ale rozdíl nezaznamenal a tablet mi bez větších problémů vydržel 2 – 3 dny běžného používání. Tedy občasného hraní her, sledování videa na YouTube, ale i přímo v tabletu, surfování po internetu a využívání sociálních sítí.
Displej a ovládání: Lze si stěžovat?
Displej na novém Nexusu 7 II, jak jsem již zmínil v kapitole o designu, dosahuje úhlopříčky 7 “ a rozlišení 1920 x 1200 px. Jemnost displeje tedy činí 323 ppi, což je v třídě 7″ tabletů velmi dobrá a navíc ojedinělá hodnota. Displej typu LCD je vyrobený technologií IPS a má výborné pozorovací úhly. Při běžném používání nedochází k blednutí barev, ani k jejich převrácení. Pro zajímavost, původní Nexus 7 má rozlišení 1280 x 720 px a iPad mini 1024 x 768 px. Displej zároveň zobrazuje barvy sytě, přesto ne přepáleně. Dalo by se říct, že displej, který Asus použil u Google Nexus 7 II, je téměř bezchybný.
Samotné ovládání tabletu, co se týká hardwarové části, je odkázáno pouze na ovládání hlasitosti a uspání či probuzení tabletu. Vše ostatní, včetně kláves domovské obrazovky apod., se odehrává na samotném displeji. Na co si ale musím postěžovat, je bohužel občas špatná reakce displeje. Někdy se stane, že displej nerozezná dotyk korektně, někdy naopak zůstane dotyk rozeznaný i poté, co prst z displeje sundáte a tudíž jej systém stále detekuje. Při běžném používání s tím problémy většinou nejsou, při hraní her to ale může být frustrující. Google slibuje aktualizaci, která tento problém napraví, tak snad přijde brzy. Firma sice vydala aktualizaci JSS15Q a následně JSS15R, u kterých se spekulovalo, že mají tento bug opravovat, nicméně chyby jsem pozoroval stále. A dokud nebude tato chyba odstraněna, považuji tuto skutečnost za největší nedostatek Nexusu 7 II.
Prostředí: Čistota nadevše
Co jiného taky čekat od zařízení nesoucí v názvu slovíčko Nexus. Stejně jako u všech předchozích Nexusů, i zde Google ukazuje, jak si představuje referenční tablet nejenom po stránce hardwarové, ale hlavně softwarové. Než si popíšeme samotné prostředí tabletu, rád bych zdůraznil jednu jeho vlastnost. Je rychlé. Po zkušenostech s různými jinými Android zařízení si troufám říct, že je bleskurychlé. Nikde na nic nečekáte, všechny operace jsou provedené okamžitě a pohyb v menu je příkladně plynulý.
Zámek obrazovky Nexusu 7 je tvořen hodinami, datem a dnem v týdnu. Ikona zámku umožňuje táhnout libovolným směrem, což ulehčuje odemykání samotného přístroje. Navíc lze horní část zámku, ve které se nachází čas, posunout doprava a získat tak další plochy, na které si může uživatel umístit třeba widget kalendáře, Google+ apod. Pokud by poté pořadí obrazovek nevyhovovalo, lze je buď prohazovat, případně rovnou mazat. Po odemčení se uživateli zobrazí plocha, přičemž jich má napevno nastavených 5. Ve spodní části ploch se nachází lišta, podobná té na mobilech, která má 6 pozic pro libovolné aplikace či adresáře. Sedmá poslední pozice je vyhrazena pro vstup do menu aplikací. Na jedné ploše lze mít umístěných 30 aplikací a to v mřížce 5×6. Po vstupu do menu aplikací je k dispozici stejná mřížka a lze tedy najednou vidět 30 aplikací na obrazovce. V horní části menu aplikací lze přepínat mezi zobrazením samotných aplikací, či widgety. Případně lze pomocí ikony Google Play vstoupit do obchodu pro nákup či stažení dalších programů.
Třídění aplikací je abecední a nelze je měnit. Pokud chcete aplikaci umístit na plochu, či odinstalovat, stačí jí prstem pouze podržet a vybrat si volbu na horní hraně displeje, která se v daný moment objeví. Ať z menu aplikací, nebo ze samotné plochy, lze stáhnout notifikační lištu. Ta má na Nexusu dvě podoby. Pokud stáhnete lištu z levé horní hrany, zobrazí se, kromě data a času, všechny zmeškané notifikace. Pokud lištu stáhnete z pravé horní hrany, zobrazí se informace o majiteli tabletu a další možnosti, jako je nastavení jasu displeje, vstup do menu, či zapnutí Wi-Fi, zámku rotace displeje apod. I když je tato druhá lišta výborným nápadem, obsahuje poměrně málo přepínačů. Navíc, některé přepínače místo toho, aby rychle provedly zamýšlenou činnost, odpálí uživatele rovnou do nastavení k dané funkci. Zbytečně to poté zdržuje a působí nedotaženým dojmem.
Na všech plochách tabletu se navíc nachází vyhledávání Google, které nelze nijak odstranit. Po jejím použití se objeví vyhledávací pole, které nepřekvapivě, vyhledává na serverech Googlu. Navíc ale tablet prohledává sám sebe, pokud tedy začnete psát jméno osoby, kromě vyhledávání na Googlu zobrazí Nexus všechny shody v telefonním seznamu, přičemž tyto výsledky oddělí od těch na webu. Jelikož je toto vyhledávání velice rychlé a opět uživatel na nic nečeká, je překvapivě návykové, místo běžného vstupu do aplikace „Lidé“. Výhodou Nexusu 7 II je spodní černá lišta na displeji, která v sobě sdružuje klávesu pro návrat o úroveň zpět, pro návrat na domovskou obrazovku a pro zobrazení okna multitaskingu. Pokud totiž tablet otočíte ať na výšku, nebo na šířku, vždy budete mít tyto ovládací prvky ve spodní části. Pouze při držení na výšku by bylo příjemnější, kdyby tyto virtuální klávesy byly více na okraji. Jelikož zůstávají na středu, na rozdíl při držení na výšku, na ně lze těžko dosáhnout.
Nexus od verze Androidu 4.2 přináší funkci tzv. Omezených profilů. Pokud takovýto profil vytvoříte, třeba dětem, lze jim určit, které aplikace budou smět používat a které ne. Zakázané aplikace se v omezeném profilu vůbec nezobrazí, ty povolené mají plnou funkčnost. Respektive, mají plnou funkčnost, pokud nemá uživatel zakázanou další aplikaci, která je k plnému provozu potřeba. Jako příklad může být foto-editor. Ten může být povolený, ale již nemusí být povolený fotoaparát. Tudíž, i když foto-editor disponuje možností „Vytvořit snímek“, v rámci omezeného účtu je tato volba neaktivní, pokud správce tabletu zakázal na daném účtu použití fotoaparátu. Chválím. V rámci omezeného účtu nevidí jeho uživatel osobní data dalších uživatelů. Tím je myšleno opravdu vše. Hudba, obrázky apod. Dokonce, pokud nějakým nedopatřením povolíte v rámci omezeného účtu používat správce souborů, přesto se jeho uživatel k vašim datům nedostane. Jednoduše je nevidí. Některé aplikace jdou v rámci omezeného účtu používat opravdu omezeně, třeba kalendář, kde nelze synchronizovat položky s cloudem, ale vše je offline v rámci daného profilu. Některé aplikace pro změnu nejdou používat vůbec, a to ze své podstaty. Díky skutečnosti, že uživatel omezeného účtu k němu nemá zřízený svůj vlastní gmail, nelze vůbec spustit aplikace typu Google+, Gmail, Google Disk apod. Omezený účet tak není vhodný pro plnohodnotné používání tabletu dvěma uživateli, jak koneckonců jeho název napovídá, ale je zcela výborně použitelný pro návštěvy, kteří budou chtít dohledat na tabletu informace na internetu. Hlavně je ale zcela fantasticky použitelný pro děti, kterým se povolí jednoduše několik aplikací, které mají rádi a je klid. Nic nesmažou, neodinstalují, nevlezou kam nemají a jsou v tomto směru pod kontrolou.
Hudební a video přehrávač, GPS: v týmovém dresu
Hudební přehrávač u Nexus zařízení nemůže být nic jiného než Hudba Play. Přehrávač je sice poměrně jednoduchý, ale velmi dobře se ovládá. K tomu přispívá kromě jednoduchosti samotného rozhraní taktéž možnost přehrávač ovládat gesty. Samotné funkce by se daly shrnout jednoduše do možnosti třídění písní, tedy buď dle interpreta, alba, žánru či na samotné skladby. Při přehrávání lze písním dát palec nahoru či dolů a dle toho je lze potom velmi jednoduše najít v tzv. seznamech skladeb, kde své oblíbené písně najdete pod položkou „Pozitivní hodnocení“. Moc dalšího v přehrávači nehledejme, není zde totiž kromě možnosti skladby opakovat už nic. Pokud vynechám jednoduchý ekvalizér, který lze nastavovat libovolně v pěti pásmech, případně lze posilovat basy a prostorový zvuk. Přehrávač nic dalšího neumí a spousta lidí jej kvůli jeho přílišné jednoduchosti nevyužívá, byť to základní zvládá překvapivě dobře. Jeho síla se u nás projeví až v momentě, kdy Google spustí svůj obchod s hudbou i v Česku. Do té doby je to takový otloukánek, který ale dokáže překvapit.
Videopřehrávač nenaleznete v Nexusu 7 II pro jistotu žádný. Respektive, abych systému nekřivdil, je integrovaný přímo do galerie obrázků. Jeho problém je ale hlavně jeho neschopnost. Přehrát v něm videa je nadlidský úkol a bez zaváhání si poradí pouze s těmi, které natočíte přímo v Nexusu samotném. Výměna za jiný je zde tedy víceméně nutností. Na řadu tedy přichází oblíbený MX Player, který je schopný udělat z Nexusu 7 II díky kvalitnímu displeji a výbornému úchopu při držení na šířku, skvělý přehrávač filmů. Pokud vám tedy stačí pár filmů, a to doslova. Neustále totiž budete omezeni malou vnitřní pamětí bez možnosti jejího rozšíření. 12 GB je prostě 12 GB.
GPS pracuje bez problémů, včetně rychlé fixace. 7″ tablet jako navigace je sice možná až přílišný luxus, přesto použitelný je a pokud se vám Nexus 7 II podaří dobře umístit, může být takto velký displej při navigování až příliš velké lákadlo. Pouze pozor, jako u drtivé většiny navigací, na typ čelního skla. Pokud je tzv. atermické, bude mít i Nexus 7 II problémy.
Fotoaparát a videokamera: Tohle si mohli odpustit
V některých recenzích bylo původnímu Nexusu 7 vytýkáno, že nemá zadní fotoaparát. Osobně jsem za to byl spíše rád, jelikož tato skutečnost umožňovala snížit cenu a navíc, ruku na srdce, tablety většinou fotí špatně. K tomu připočtěme skutečnost, že až na pár ruských turistek v ZOO Praha, které fotí iPady a Galaxy TABem 10.1, moc lidí tablet k vytváření fotografií nepoužívá. Ale protože, když se vylepšuje starý model, tak po všech stránkách, rozhodli se v Asusu / Googlu, že do Nexusu 7 druhé generace fotoaparát přidají. Marketing je marketing, ale realita je realita. Už jistě tušíte, že z fotoaparátu v Nexusu 7 II nadšený nejsem. Fotí totiž opravdu špatně.
Snímky trpí na vysoký šum i při fotografování při dostatku světla, při menší světelnosti vylézá šum snad z každého pixelu. Kresba je špatná, trpí neostrostí, chybějícími detaily, tak jako ustřelenými pixely apod. Nedokážu si představit, že bych si s touto kvalitou vyfotil něco jiného než jízdní řád, nebo otevírací dobu obchodu, nehledě na to, že v takovém případě raději použiji jakýkoli mobil, jelikož je pro svojí velikost lépe po ruce. Navíc, fotografování čehokoli, co evokuje vzpomínky, mi přijde s Nexus 7 II jako špatný vtip a od Asusu / Googlu jako provokace svých zákazníků.
Kdyby si takto „kvalitní“ fotoaparát odpustili, já nemusel psát tento negativně laděný odstavec, výrobce by si ušetřil pár drobných na výrobních nákladech a uživatelé by měli v systému o ikonku méně. Fotoaparát je v tabletu daleko méně použitelný jak na smartphonu, přesto nám jej výrobci budou neustále podsouvat. Když bude kvalitní, proč ne? Třeba se někdy může hodit. Pokud ale předvedou to samé, co předvedli u Nexusu 7 II, mohou si ho pro příště odpustit.
Zkušební fotografie – Nexus 7 II (2013)
Video na tom není o mnoho lépe. Snímač je evidentně špatný po všech směrech. Obraz dost pulzuje, stabilizace nulová. Dost trpí na přepaly, kdy stačí mírně světlejší objekt a kresba se již ztrácí. Čím Nexus 7 II taktéž vyniká, je špatný záznam zvuku. V každém videu, které jsem natáčel, vždy něco šumělo, praskalo apod. Platí v podstatě to samé, co jsem napsal výše. Pro jednoduché použití je video dostačující, jinak bohužel.
Zkušební video – Nexus 7 II (2013)
Hardware a výkon: Zmatky a překvapení!
Nexus 7 druhé generace opustil řešení od nVidie a místo Tegry, kterou ve třetí generaci používal jeho předchůdce, se dostalo na řešení od Qualcommu. Tento americký výrobce ARM procesorů je momentálně na koni a nutno podotknout, že zásluhou. Jeho Snapdragon procesory jsou ve vyšších edicích opravdu výkonné a velké zpoždění Tegry 4 od nVidie Qualcommu pouze hraje do karet. U Nexusu 7 II je to ale s procesorem trošku komplikovanější.
Téměř všude najdete informaci, že se jedná o procesor Snapdragon Pro. Přesto v zákoutích internetu lze najít informace, že se jedná o Snapdragon 600. Jak to tedy je? Celý zmatek vznikl tím, že Snapdragon Pro používá jádra Krait 200, neboli APQ8064. Snapdragon 600 naproti tomu používá jádra Krait 300, respektive 8064T, 8064AB a 8064M. Skutečnost se má ale tak, že Nexus 7 II sice doopravdy používá procesorové jádra APQ8064, ale, a to je důležité, v revizi APQ8064-1AA. Díky tomu využívá architektury Krait 300 a fakticky se tak jedná procesor Snapdragon 600. Pouze na nižších taktech než je obvyklé. Tento typ Snapdragonu 600 přímo vychází z Snapdragonu Pro, pouze byla změněná architektura jader za novější. Jako grafický prvek je použit samozřejmě Adreno 320 a operační paměť je 2 GB RAM. Co si z toho všeho zmatku odnese uživatel tedy? Odpověď je jednoduchá. Výkon.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj smartphone používat prioritně pro práci s internetem.
Sony Xperia Tablet Z | 2219 b |
Google Nexus 10 | 1935 b |
Google Nexus 7 II (2013) | 1570 b |
GoClever TAB R83.2 | 1548 b |
Sony Xperia Tablet S | 1610 b |
Google Nexus 7 | 1389 b |
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 | 1214 b |
Asus Transformer TF300 | 1205 b |
Evolveo XtraTab 7.0 QC | 1117 b |
Ainol Novo7 Crystal QC | 1026 b |
Texet TM-7043XD 8GB | 1025 b |
Nexus 7 II (2013) se stává třetím nejvýkonnějším tabletem ze zatím námi otestovaných tabletů ve Vellamo testu. Zezadu se na něj dotahují Xperia Tablet S od Sony a TAB R83.2 od GoCleveru. Naopak, před ním je s slušným náskokem Nexus 10 a s obrovským náskokem vede Xperia Tablet Z od Sony. Při běžném surfování nicméně je Nexus 7 II plně použitelný a s problémy se setkáte zcela výjimečně.
Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.
Egypt HD | |
Google Nexus 7 II (2013) | 40 fps |
Samsung Galaxy Note 10.1 | 15 fps |
Sony Xperia Tablet S | 10 fps |
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 | 5.2 fps |
T-Rex HD | |
Google Nexus 7 II (2013) | 16 fps |
Samsung Galaxy Note 10.1 | 4.2 fps |
Sony Xperia Tablet S | 3 fps |
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 | nelze spustit |
V tabulce GFXBenchmarku nemáme ještě díky krátké době používání moc tabletů. Nicméně, výkon je oproti zatím otestovaným konkurentům vysoký a i při porovnání s mobily se drží Nexus 7 II na velmi vysokých pozicích.
Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.
V 3D Marku deklasoval Nexus 7 II na poli tabletů vše, co jsme zkusili. Včetně velmi výkonného Xperia Tablet Z. Zde není potřeba rozsáhlých komentářů.
Z hlediska výkonů je Nexus 7 II výbornou volbou. Tablet se tak svým zaměřením hodí na jakoukoli činnost, nemá problém s přehráváním HD filmů, byť jich na palubu moc vzít nemůže, tak jako bez nejmenšího zaváhání spustí libovolnou 3D hru, každou, co jsem zkoušel vždy na maximální detaily. Velkou výhodou Nexusu 7 II je relativně slabé zahřívání, díky čemuž tablet i po hodinovém hraní Asphaltu 8 pouze velmi jemně hřál do rukou.
Organizační a datové funkce: Dobré, ale mohlo být lepší
Nexus 7 2013 podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, tak jako Bluetooth 4.0. Z novějších technologií zde nalezneme NFC čip a bezdrátové nabíjení dle standardů Qi. Jelikož se jedná o Wi-Fi tablet, nelze u něj očekávat hlasové a datové funkce pro komunikaci s operátorem. Co se týká kalendáře, ten je samozřejmě plně pod taktovkou Googlu. V základu zobrazuje měsíční náhled, kdy v každém dnu dokáže zobrazit v rámci tohoto náhledu 5 schůzek. Respektive, 5 čtverců s barvou indikující daný kalendář (pracovní, soukromý) a následně část textu dané schůzky. K rozlišení pracovního programu plně dostačující. Pokud daný den uživatel dotykem potvrdí, přepne se kalendář do Agendy, ve které z vybraného dne zobrazí detailně všechny schůzky. Opět včetně barev kalendáře. Týdenní náhled využívá zobrazení formou časové osy, kdy lze tuto osu zmenšovat a zvětšovat v rozmezí od 3 do 13 hodin. Ani těch 13 hodin není dostačující a je potřeba někdy pohybem po ose zjistit, co se děje dále. Přesto je už tato detailnost použitelná. Bohužel v čem Google u svého kalendáře zaostává za konkurencí, v podobě aplikací třetích stran, jsou možnosti samotného kalendáře. Nelze například u již vytvořené schůzky měnit její druh kalendáře (pracovní, soukromý, sdílený apod.), nelze kopírovat události apod. Ovládání kalendáře není příliš intuitivní, méně náročným ale bude dostačovat. Kdo vyžaduje více pokročilé funkce, sáhne raději po jiném.
Nexus 7 II samozřejmě obsahuje taktéž kalkulačku, tak jako jednoduché a přehledné poznámky Google Keep, které dokáží navíc libovolnou poznámku připomenout nejenom na základě času, ale taktéž na základě místa. Pokud tedy máte ve svém zařízení nastavené zjišťování polohy, Google Keep vám vybranou poznámku připomene až v momentě, kdy se dostanete na místo, kde má informace z poznámky smysl. Sám tuto funkci dost často využívám a nemohu si jí vynachválit. Chybí snad už pouze integrace s Google kalendářem. Jako prohlížeč internetu je zde zvolen Chrome ve verzi 29. Jeho velikou výhodou je opět plná integrace s Googlem. Veškerá historie prohlížení, záložky, otevřené okna, to vše je plně synchronizované napříč všemi platformami, kde Chrome používáte, včetně Nexusu 7 II samozřejmě. Aplikaci typu diktafon či pokročilé poznámky v základu nenajdete a pokud je potřebujete, je nutné se porozhlédnout na Obchod Play.
Oproti předchozí generaci Nexusu 7 podporuje nová verze tzv. SlimPort. Jedná se o stejný videovýstup, který najdete u Nexusu 4. Po dokoupení nutné redukce, která není součástí balení, můžete připojit váš Nexus 7 II k libovolné TV disponující HDMI vstupem. A jelikož Android podporuje připojení taktéž Bluetooth bezdrátových ovladačů, ať je tím myšlen gamepad či klávesnice, může se tak Nexus 7 II stát zajímavým terminálem k vaší TV. Ať se budeme bavit o hraní her, sledování videa na YouTube, či jen tak surfování po internetu.
Závěr recenze Google Nexus 7 II
Vyplatí se koupit nový sedmipalcový Nexus, nebo ne? Záleží, z jakého úhlu si otázku položíme. Pokud jste majitelé předchozí verze a nemáte vůči svému tabletu výhrady, tak pravděpodobně ne. Jistě, zlepšil se displej, výkon, hmotnost apod., ale pro toho, kdo tablet využívá pouze sporadicky, nebude mít přechod na novou verzi moc opodstatnění. Oba tablety používají identickou verzi Androidu a při běžném používání tak majitel nepocítí výraznější důvod k přechodu. Pokud na tabletu hrajete ale třeba hry, často pracujete s fotografiemi či používáte jiné náročnější aplikace, přechod již začíná mít smysl.
Výkonově je nová verze totiž absolutně jinde. NVidia Tegra 3, která je v původním Nexusu 7, je přeci jenom z dnešního pohledu již notně překonaná, tak jako mezi displeji je podstatný rozdíl. Ten je navíc u Nexusu 7 II absolutní špičkou mezi všemi menšími tablety, zde se Asus, jako výrobce, opravdu vytáhl. Snad jedině Samsung Galaxy Note 8.0 může novému Nexusu konkurovat. Sice ne výkonem ani displejem, tam je hluboko pod Nexusem, ale rozhodně dotykovým perem, které může být pro někoho podstatně důležitější, než výkonný procesor. Taktéž chybějící slot na paměťovou kartu může některé zájemce o nový Nexus 7 odradit.
Na druhou stranu, aktualizace a stále jistá poslední verze Androidu u celé Nexus série, je velkým lákadlem pro stále větší skupinu zákazníků. Suma sumárum, Nexus 7 II je, až na pár drobností, velmi povedený tablet. Pokud nevyžadujete speciality, které v některých případech nabízí konkurence a stačí vám necelých 12 GB datového prostoru, bude pro vás Nexus 7 II z malých tabletů pravděpodobně to nejlepší. Jen pozor na občas špatně reagující displej, dokud to Google neopraví.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |