Recenze Realme 8 5G – Nejlevnější mašinka s 5G na trhu

  • Realme vtrhlo do roku 2021 jako zvíře a po vzoru Tomáše Bati seká další telefony
  • Všechny zraky by se nyní měly upínat k horké novince Realme 8 5G
  • Jde totiž i aktuálně nejdostupnější 5G telefon na českém trhu. Bude to stačit?
Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

5G telefony jsou v Česku asi tak žádané, jako severoafričtí imigranti nebo ruská vakcína Sputnik V. I přesto ale Realme staví svůj aktuální image na telefonu Realme 8 5G, který je výbavou podstatně chudší než jeho starší bratr Realme 7 5G. Proč to tedy Realme dělá a je 5G u nové Osmičky opravdu tím hlavním argumentem?

Realme 8 5G: specifikace

Konstrukce plast, 162,5 × 74,8 × 8,5 mm, 185 g
Displej 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700
Paměť 4/6 GB RAM, 64/128 GB úložiště + MicroSD karty (až 1 TB)
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx černobílý), clona f/1.8 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.1
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 5 000 mAh, nabíjení 18 W
Cena a dostupnost od 5 499 Kč, květen 2021

Obsah balení

  • telefon Realme 8 5G
  • jehla na SIM
  • 18W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Designová sázka na jistotu

Realme u svého posledního modelu z řady 8 vykresluje svou zřejmě aktuální představu o divácky úspěšném telefonu. Je to lesklá placka s logem na zádech a velkým, i když ne přerostlým fotomodulem. Designové extrabuřty typu slogan “Dear to leap” na zádech tentokrát nenajdeme a podle mě je to jedině dobře.

Realme 8 5G, recenze

Prodejní balení | foto: Mobilizujeme.cz

Vzhled Realme 8 5G se nese vlastně v klidném duchu. Plastové okraje jsou matné, zatímco záda jsou extrémně lesklá a v námi testované tmavé variantě (ještě bude k mání světle modrá – pozn. redakce) se na ně lepí otisky víc než na vražednou zbraň.

Přední strana pak kupodivu neumí otiskům odolat také nijak závratně a skoro mě to nutí přemýšlet, jestli výrobce nezapomněl na oleofobní vrstvu. V čele pak najdeme především 6,5palcový displej s průstřelem pro přední kamerku (nahoře vlevo) a také znatelnou bradičku, kterou už u moderních telefonů nejsme zvyklí vídat.

Realme 8 5G, recenze

Zadní část | foto: Mobilizujeme.cz

Neodolný, prostě levný

Když vezmete do ruky Realme 8 5G a pevně jej stisknete, hned poznáte, že telefon není z kdovíjakých senzačních materiálů. Až na křemík uvnitř je to nic než plast a tomu také odpovídá kvalita zpracování. Telefon naštěstí neskřípe, ale různě se vlní a při snaze o ohnutí se prohýbá jak proutek za větru.

Užitý materiál nehodnotím úplně negativně, přece jenom plast lze také opracovat do pěkných podob, ale kvalita dílenského zpracování mohla být lepší; kvůli tomu však nemůžeme počítat se zvýšenou odolností. Všudypřítomná lacinost je patrná třeba i na ovládacích prvcích. Tlačítka – včetně toho se čtečkou otisků – jsou totiž také vyrobeny z plastu a jejich stisk není vůbec jistý.

Realme 8 5G, recenze

Nenáročný uživatel si ale stěžovat nebude. Naopak – za 5 tisíc korun dostane třeba i USB-C, audiojack a silný, leč poněkud plechově znějící reproduktor. Potěší také přítomnost NFC pro bezkontaktní platby, které tak obdivuhodně Realme nevynechalo ani u jednoho modelu osmičkové řady.

Displej – Překvapivě uspokojující

K displeji kupodivu nemám takové výhrady, jaké obvykle mívám k LCD panelům s cenovou relací kolem 5 tisíc korun. Výtky jsou v zásadě jen dvě, pominu-li již zmíněnou bradu, která z čelní strany ubírá závratných 6 milimetrů, patří k nim automatický jas a vyobrazení barev.

Realme 8 5G, recenze

Displej | foto: Mobilizujeme.cz

Automatika nefunguje moc dobře – v místě, kde je dobré světlo a většina telefonů doporučuje 70 % jasu, Realme 8 5G radí podsvětlení nastavit na 35 %. Z hlediska barev je to o něco lepší, ale při pohledů ze strany bílá saturuje do světle modré. Jinak je paletka vcelku univerzální a lze i regulovat v nastavení.

Na vše ostatní je ale chvála. Rozlišení Full HD+ v poměru 20:9 (2400 × 1080 pixelů) na 6,5palcovém displeji je absolutně dostatečná a sem tam jsme v této cenové relaci svědky i nižšího rozlišení. Pochvalu dozajista zaslouží zvýšená obnovovací frekvence 90 Hz. Pro fanoušky úprav pak nechybí tmavý/světlý režim s automatickým přepínáním, ochrana zraku před modrým světlem či pro milovníky Realme známý vizuální efekt OSIE.

Displej možná nesahá ke špičce a má pro zkušenějšího uživatele evidentní nedostatky, v rámci ceny kolem 5 tisíc korun je to ale slušný počin a přiznám se vám, že jsem u telefonu Realme 8 5G čekal zobrazovač mnohem horší. Snad jen škoda, že se nedostalo na frekvenci 120 Hz, kterou má přímý předchůdce Realme 7 5G.

Systém – Začátky jsou těžké vždy

Společnost Realme funguje od roku 2018 a telefony používaly nadstavbu mateřského Oppa jménem ColorOS. Z té se vloni vyvinulo Realme UI. Nadstavba, o které výrobce tvrdí, že “připomíná čistý Android”. S tím si dovolím nesouhlasit a bez mrknutí oka bych ji přirovnal k EMUI od Huawei nebo Xiaomi MIUI. Hlavní znaky? Přebarvičkováno, tuna balastu a místy nepřehledné nastavení.

Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

První má osobní antipatie mířící k přehnanému důrazu na barevný rozsah všech možných ikonek klidně přejděte s úsměvem. Většině cílové skupiny se to líbí a nedospělost v tom neshledává. Setkal jsem se i s názorem, že nejvíc infantilním operačním systémem je jablečné iOS – takže každému, co jeho jest.

Ovšem balast přítomný v grafické nadstavbě Realme UI je bohužel opravdu všude. A tím spíš, že se k nám dostala novinářská verze přímo z thajské distribuce. Předinstalovány jsou aplikace jako Facebook, Messenger, Netflix, TikTok. Budiž.

Ale předpokládám, že jen promile zákazníků využije rezervační služby Booking či Agoda, nebo e-shopy se vším možným jako Lazada. Naštěstí, tolik smetí čeští zákazníci v telefonech z evropské distribuce mít nebudou. Snad!

Zase ty překlady…

A obecná nepřehlednost? Ta zde není tak patrná, jako třeba v MIUI. Ale i tak nastavení působí místy skutečně chaoticky a to z velké části kvůli tomu, že překlad je proveden neprofesionálně.

V Realme UI 2.0, které běží na Androidu 11 (výrobce přislíbil ještě minimálně jeden velký update – pozn. redakce), už zmizely minely jako “prostor dítě”, ale komická volba “zobrazení předního fotoaparátu aplikací” je zde stále. Pokud by vás to zajímalo, skrývá se za tím možnost zakrytí průstřelu. Moc nechápu třeba ani nabídku “chytré služby”, která skrývá “chytré řízení” a “režim jízdy”. Prosím Realme, aby na překladech dál pracovalo.

5G jako hlavní argument? No nevím…

Aby telefon dokázal rozjet pověstné 5G, kvůli čemuž se také vyloupl ze základního modelu Realme 8, ale zároveň výrobce dokázal ukočírovat cenu, padlo na poměrně neznámý čipset od MediaTeku. Jmenuje se Dimensity 700 a má takt 2,2 GHz, grafické operace s ním řeší čip Mali G57 MC2. Pokud vám to nic neříká, nezoufejte.

V praxi telefon zvládá všechny nenáročné procesy s mrknutím oka a díky 90Hz obnovovací frekvenci displeje je i průchod systémem jednoznačně plynulý a ničím nerušený. Jediné, na co bych si s telefonem netroufl, je kdovíjaké hraní her. Něco telefon zvládne, pomůže herní režim v nastavení, ale na nejvyšší detaily si žádnou novou hříčku typu Call of Duty Mobile či PUBG nezahrajete. Vše dokresluje skóre v AnTuTu – 366 tisíc bodů.

Paměť dostatečná, funkce už tolik ne

Na výkonu je patrné, že tady je v hlavní roli 5G. Naštěstí se to nepodepsalo na baterii, která je i na dnešní poměry bez debat slušná a cílové skupině postačí. K mání je verze 4 + 64 GB, případně vyšší 6 + 128 GB. U té vyšší si zájemci připlatí o tisícovku.

Systém samotný ze základního balíčku systémové paměti ubere 11,9 GB, ale samozřejmě nechybí možnost rozšířit základní paměť o MicroSD kartu, a to až o celý 1 TB. Přitom nepřijdete o možnost využití hned dvou SIM karet. To je rozhodně dobrá zpráva.

Jak už bylo zmíněné, nechybí ani NFC pro možnost bezkontaktních plateb. Kromě toho telefon umí Bluetooth 5.1, Wi-Fi 5, má GPS a jediný aspekt, který oproti konkurenci může chybět, je infraport. Ten ale nemá ani jeden z modelů osmičkové řady Realme.

Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Výdrž jedna báseň

Po stránce výdrže není Realme 8 5G o tolik ochuzeno oproti svým ne-5G sourozencům. Má shodný Li-Po akumulátor s kapacitou 5 000 mAh jako LTE Realme 8, přitom ale umí jen 18W rychlonabíjení. To probíhá pochopitelně s USB-C. Možná se budete divit, ale Realme tento konektor ještě nevnímá jako nutnost a třeba u levného entry modelu C21 jej vynechalo ve prospěch prastarého microUSB.

Praktická výdrž je skutečně výtečná a telefon zmákne i 39 hodin v chodu. Hovořím však o dnu a půl s 60Hz obnovovacím kmitočtem displeje. Bez toho jsme na nějakých 32 hodinách, což je pořád slušná hodnota.

Nejednou se mi stalo, že když jsem ráno v 7 hodin telefon vypojil z nabíječky, večer kolem 7 hodiny měl ještě 50 %, čili dost energie na hraní, poslech hudby či jen brouzdání po sítích. V případě nouze pomůže úsporný režim, který ale instantně stáhne kmitočet na výchozích 60 Hz.

Nechybí ani super-úsporný režim, který vypne většinu funkcí a umožní použití jen šesti volitelných aplikací. V takovém režimu telefon jistě vydrží i víc než 2 dny, ale kdo by chtěl používat takto osekaný smartphone?

Fotoaparát – Šedý průměr střední třídy

Když přijde na fotoaparáty, chlubí se Realme hlavně 48Mpx snímačem s údajným vytříbeným nočním režimem. Nutno ale uznat, že je to takový foto-chameleon. Podle specifikací má tři fotosnímače, opticky to ale vypadá na čtyři; jeden je bohužel falešný. V praxi bohužel stojí za zmínku je jeden, a to ten hlavní.

Realme 8 5G, recenze

Fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Má již zmíněné rozlišení 48 Mpx, základní snímky pořizuje ve 12Mpx rozlišení. Lze ale přepnout i na plnotučný 48Mpx režim. Musíte ale počítat s menší skladností fotek v úložišti. Z hlediska fotokvalit není hlavní snímač žádnou supernovou a fotí jako vcelku průměrný fotočip u telefonu střední nebo i nižší-střední třídy.

Ve dne je jako lovec, s pevnou rukou loví příjemné scenérie a umí i dobře pracovat se světlem. Barvy jsou na poměry čínských fotomobilů vcelku upřímné a paletka nepřipomíná chaos typický pro čínské telefony. 12Mpx snímky už mají své limity z hlediska hloubky ostrosti, ale s tím se potýkají i několikanásobně dražší smartphony.

Skutečná zábava tím ale končí. Zbylé dva snímače neumí optický zoom, výjimečnou stabilizaci ani nemají super-široký záběr. Jde o duo 2Mpx snímačů pro makro a hloubku ostrosti, ergo bokeh efekt u portrétních snímků.

Co si budeme povídat, ani jeden z nich není žádná hitparáda a jsou čistě jen do počtu. Proč? Makro stojí za starou bačkoru, snímky nejsou kvalitní a bokeh sice telefon umí, ale moderní kousky to samé zvládnou i softwarově. Ostudná je na to konto hlavně absence super-širokoúhlého fotoaparátu.

Dobré hodnocení si tak odnáší alespoň selfie kamerka a snaživě zvládnutý noční režim, který ale trpí na šum a neostrost. A zbytek? Video umí režim ultra stabilní, ale vše je pouze elektronická stabilizace. Plynulost videa odpovídá maximálně 30 snímkům za sekundu a rozlišení je 1080p a 720p. Víc ani ťuk. K fotoaparátu obecně: mnoha zákazníkům to bude stačit, já bych si ale představoval víc než jen šedý průměr.

Jak fotí Realme 8 5G?

Ukázka: makro

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS

Je-li pro vás 5G argument

Realme 8 5G přichází na můj vkus v nevhodnou chvíli. Jestli má skutečně někdo zájem o dostupný telefon, sáhne po novém Redmi Note 10, případně po jiném Realme ze série 8. Ty mají obecně lepší specifikace a je tam vidět důraz na to, co lidi skutečně zajímá: kvalitní AMOLED displej, výkonný čipset, solidní fotoaparát a velká baterie s rychlonabíjením.

U 5G novinky pozoruji trochu jiný trend. Poměr ceny a výkonu zde musel ustoupit faktoru 5G, který hraje u telefonu za 5 500 Kč prim a pokud o tuto vychytávky spíše blízké budoucnosti nestojíte, vřele doporučuji odklonit zrak k Realme 8.

Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Chybu rozhodně neuděláte ani s rok starým Realme 7 5G, který je po všech stránkách lepší než 8 5G, ale to hlavní nabízí samozřejmě také. Stojí sice o tisícovku víc, ale je to násobně lepší koupě, než letošní z cenových důvodů osekaná generace.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej  zpracování
 NFC  ulpívání otisků
 baterie  fotoaparát
 výkon  mezigenerační degradace

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Realme 8 5G – Nejlevnější mašinka s 5G na trhu

  • Realme vtrhlo do roku 2021 jako zvíře a po vzoru Tomáše Bati seká další telefony
  • Všechny zraky by se nyní měly upínat k horké novince Realme 8 5G
  • Jde totiž i aktuálně nejdostupnější 5G telefon na českém trhu. Bude to stačit?
Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

5G telefony jsou v Česku asi tak žádané, jako severoafričtí imigranti nebo ruská vakcína Sputnik V. I přesto ale Realme staví svůj aktuální image na telefonu Realme 8 5G, který je výbavou podstatně chudší než jeho starší bratr Realme 7 5G. Proč to tedy Realme dělá a je 5G u nové Osmičky opravdu tím hlavním argumentem?

Realme 8 5G: specifikace

Konstrukce plast, 162,5 × 74,8 × 8,5 mm, 185 g
Displej 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700
Paměť 4/6 GB RAM, 64/128 GB úložiště + MicroSD karty (až 1 TB)
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx černobílý), clona f/1.8 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.1
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 5 000 mAh, nabíjení 18 W
Cena a dostupnost od 5 499 Kč, květen 2021

Obsah balení

  • telefon Realme 8 5G
  • jehla na SIM
  • 18W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Designová sázka na jistotu

Realme u svého posledního modelu z řady 8 vykresluje svou zřejmě aktuální představu o divácky úspěšném telefonu. Je to lesklá placka s logem na zádech a velkým, i když ne přerostlým fotomodulem. Designové extrabuřty typu slogan “Dear to leap” na zádech tentokrát nenajdeme a podle mě je to jedině dobře.

Realme 8 5G, recenze

Prodejní balení | foto: Mobilizujeme.cz

Vzhled Realme 8 5G se nese vlastně v klidném duchu. Plastové okraje jsou matné, zatímco záda jsou extrémně lesklá a v námi testované tmavé variantě (ještě bude k mání světle modrá – pozn. redakce) se na ně lepí otisky víc než na vražednou zbraň.

Přední strana pak kupodivu neumí otiskům odolat také nijak závratně a skoro mě to nutí přemýšlet, jestli výrobce nezapomněl na oleofobní vrstvu. V čele pak najdeme především 6,5palcový displej s průstřelem pro přední kamerku (nahoře vlevo) a také znatelnou bradičku, kterou už u moderních telefonů nejsme zvyklí vídat.

Realme 8 5G, recenze

Zadní část | foto: Mobilizujeme.cz

Neodolný, prostě levný

Když vezmete do ruky Realme 8 5G a pevně jej stisknete, hned poznáte, že telefon není z kdovíjakých senzačních materiálů. Až na křemík uvnitř je to nic než plast a tomu také odpovídá kvalita zpracování. Telefon naštěstí neskřípe, ale různě se vlní a při snaze o ohnutí se prohýbá jak proutek za větru.

Užitý materiál nehodnotím úplně negativně, přece jenom plast lze také opracovat do pěkných podob, ale kvalita dílenského zpracování mohla být lepší; kvůli tomu však nemůžeme počítat se zvýšenou odolností. Všudypřítomná lacinost je patrná třeba i na ovládacích prvcích. Tlačítka – včetně toho se čtečkou otisků – jsou totiž také vyrobeny z plastu a jejich stisk není vůbec jistý.

Realme 8 5G, recenze

Nenáročný uživatel si ale stěžovat nebude. Naopak – za 5 tisíc korun dostane třeba i USB-C, audiojack a silný, leč poněkud plechově znějící reproduktor. Potěší také přítomnost NFC pro bezkontaktní platby, které tak obdivuhodně Realme nevynechalo ani u jednoho modelu osmičkové řady.

Displej – Překvapivě uspokojující

K displeji kupodivu nemám takové výhrady, jaké obvykle mívám k LCD panelům s cenovou relací kolem 5 tisíc korun. Výtky jsou v zásadě jen dvě, pominu-li již zmíněnou bradu, která z čelní strany ubírá závratných 6 milimetrů, patří k nim automatický jas a vyobrazení barev.

Realme 8 5G, recenze

Displej | foto: Mobilizujeme.cz

Automatika nefunguje moc dobře – v místě, kde je dobré světlo a většina telefonů doporučuje 70 % jasu, Realme 8 5G radí podsvětlení nastavit na 35 %. Z hlediska barev je to o něco lepší, ale při pohledů ze strany bílá saturuje do světle modré. Jinak je paletka vcelku univerzální a lze i regulovat v nastavení.

Na vše ostatní je ale chvála. Rozlišení Full HD+ v poměru 20:9 (2400 × 1080 pixelů) na 6,5palcovém displeji je absolutně dostatečná a sem tam jsme v této cenové relaci svědky i nižšího rozlišení. Pochvalu dozajista zaslouží zvýšená obnovovací frekvence 90 Hz. Pro fanoušky úprav pak nechybí tmavý/světlý režim s automatickým přepínáním, ochrana zraku před modrým světlem či pro milovníky Realme známý vizuální efekt OSIE.

Displej možná nesahá ke špičce a má pro zkušenějšího uživatele evidentní nedostatky, v rámci ceny kolem 5 tisíc korun je to ale slušný počin a přiznám se vám, že jsem u telefonu Realme 8 5G čekal zobrazovač mnohem horší. Snad jen škoda, že se nedostalo na frekvenci 120 Hz, kterou má přímý předchůdce Realme 7 5G.

Systém – Začátky jsou těžké vždy

Společnost Realme funguje od roku 2018 a telefony používaly nadstavbu mateřského Oppa jménem ColorOS. Z té se vloni vyvinulo Realme UI. Nadstavba, o které výrobce tvrdí, že “připomíná čistý Android”. S tím si dovolím nesouhlasit a bez mrknutí oka bych ji přirovnal k EMUI od Huawei nebo Xiaomi MIUI. Hlavní znaky? Přebarvičkováno, tuna balastu a místy nepřehledné nastavení.

Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

První má osobní antipatie mířící k přehnanému důrazu na barevný rozsah všech možných ikonek klidně přejděte s úsměvem. Většině cílové skupiny se to líbí a nedospělost v tom neshledává. Setkal jsem se i s názorem, že nejvíc infantilním operačním systémem je jablečné iOS – takže každému, co jeho jest.

Ovšem balast přítomný v grafické nadstavbě Realme UI je bohužel opravdu všude. A tím spíš, že se k nám dostala novinářská verze přímo z thajské distribuce. Předinstalovány jsou aplikace jako Facebook, Messenger, Netflix, TikTok. Budiž.

Ale předpokládám, že jen promile zákazníků využije rezervační služby Booking či Agoda, nebo e-shopy se vším možným jako Lazada. Naštěstí, tolik smetí čeští zákazníci v telefonech z evropské distribuce mít nebudou. Snad!

Zase ty překlady…

A obecná nepřehlednost? Ta zde není tak patrná, jako třeba v MIUI. Ale i tak nastavení působí místy skutečně chaoticky a to z velké části kvůli tomu, že překlad je proveden neprofesionálně.

V Realme UI 2.0, které běží na Androidu 11 (výrobce přislíbil ještě minimálně jeden velký update – pozn. redakce), už zmizely minely jako “prostor dítě”, ale komická volba “zobrazení předního fotoaparátu aplikací” je zde stále. Pokud by vás to zajímalo, skrývá se za tím možnost zakrytí průstřelu. Moc nechápu třeba ani nabídku “chytré služby”, která skrývá “chytré řízení” a “režim jízdy”. Prosím Realme, aby na překladech dál pracovalo.

5G jako hlavní argument? No nevím…

Aby telefon dokázal rozjet pověstné 5G, kvůli čemuž se také vyloupl ze základního modelu Realme 8, ale zároveň výrobce dokázal ukočírovat cenu, padlo na poměrně neznámý čipset od MediaTeku. Jmenuje se Dimensity 700 a má takt 2,2 GHz, grafické operace s ním řeší čip Mali G57 MC2. Pokud vám to nic neříká, nezoufejte.

V praxi telefon zvládá všechny nenáročné procesy s mrknutím oka a díky 90Hz obnovovací frekvenci displeje je i průchod systémem jednoznačně plynulý a ničím nerušený. Jediné, na co bych si s telefonem netroufl, je kdovíjaké hraní her. Něco telefon zvládne, pomůže herní režim v nastavení, ale na nejvyšší detaily si žádnou novou hříčku typu Call of Duty Mobile či PUBG nezahrajete. Vše dokresluje skóre v AnTuTu – 366 tisíc bodů.

Paměť dostatečná, funkce už tolik ne

Na výkonu je patrné, že tady je v hlavní roli 5G. Naštěstí se to nepodepsalo na baterii, která je i na dnešní poměry bez debat slušná a cílové skupině postačí. K mání je verze 4 + 64 GB, případně vyšší 6 + 128 GB. U té vyšší si zájemci připlatí o tisícovku.

Systém samotný ze základního balíčku systémové paměti ubere 11,9 GB, ale samozřejmě nechybí možnost rozšířit základní paměť o MicroSD kartu, a to až o celý 1 TB. Přitom nepřijdete o možnost využití hned dvou SIM karet. To je rozhodně dobrá zpráva.

Jak už bylo zmíněné, nechybí ani NFC pro možnost bezkontaktních plateb. Kromě toho telefon umí Bluetooth 5.1, Wi-Fi 5, má GPS a jediný aspekt, který oproti konkurenci může chybět, je infraport. Ten ale nemá ani jeden z modelů osmičkové řady Realme.

Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Výdrž jedna báseň

Po stránce výdrže není Realme 8 5G o tolik ochuzeno oproti svým ne-5G sourozencům. Má shodný Li-Po akumulátor s kapacitou 5 000 mAh jako LTE Realme 8, přitom ale umí jen 18W rychlonabíjení. To probíhá pochopitelně s USB-C. Možná se budete divit, ale Realme tento konektor ještě nevnímá jako nutnost a třeba u levného entry modelu C21 jej vynechalo ve prospěch prastarého microUSB.

Praktická výdrž je skutečně výtečná a telefon zmákne i 39 hodin v chodu. Hovořím však o dnu a půl s 60Hz obnovovacím kmitočtem displeje. Bez toho jsme na nějakých 32 hodinách, což je pořád slušná hodnota.

Nejednou se mi stalo, že když jsem ráno v 7 hodin telefon vypojil z nabíječky, večer kolem 7 hodiny měl ještě 50 %, čili dost energie na hraní, poslech hudby či jen brouzdání po sítích. V případě nouze pomůže úsporný režim, který ale instantně stáhne kmitočet na výchozích 60 Hz.

Nechybí ani super-úsporný režim, který vypne většinu funkcí a umožní použití jen šesti volitelných aplikací. V takovém režimu telefon jistě vydrží i víc než 2 dny, ale kdo by chtěl používat takto osekaný smartphone?

Fotoaparát – Šedý průměr střední třídy

Když přijde na fotoaparáty, chlubí se Realme hlavně 48Mpx snímačem s údajným vytříbeným nočním režimem. Nutno ale uznat, že je to takový foto-chameleon. Podle specifikací má tři fotosnímače, opticky to ale vypadá na čtyři; jeden je bohužel falešný. V praxi bohužel stojí za zmínku je jeden, a to ten hlavní.

Realme 8 5G, recenze

Fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Má již zmíněné rozlišení 48 Mpx, základní snímky pořizuje ve 12Mpx rozlišení. Lze ale přepnout i na plnotučný 48Mpx režim. Musíte ale počítat s menší skladností fotek v úložišti. Z hlediska fotokvalit není hlavní snímač žádnou supernovou a fotí jako vcelku průměrný fotočip u telefonu střední nebo i nižší-střední třídy.

Ve dne je jako lovec, s pevnou rukou loví příjemné scenérie a umí i dobře pracovat se světlem. Barvy jsou na poměry čínských fotomobilů vcelku upřímné a paletka nepřipomíná chaos typický pro čínské telefony. 12Mpx snímky už mají své limity z hlediska hloubky ostrosti, ale s tím se potýkají i několikanásobně dražší smartphony.

Skutečná zábava tím ale končí. Zbylé dva snímače neumí optický zoom, výjimečnou stabilizaci ani nemají super-široký záběr. Jde o duo 2Mpx snímačů pro makro a hloubku ostrosti, ergo bokeh efekt u portrétních snímků.

Co si budeme povídat, ani jeden z nich není žádná hitparáda a jsou čistě jen do počtu. Proč? Makro stojí za starou bačkoru, snímky nejsou kvalitní a bokeh sice telefon umí, ale moderní kousky to samé zvládnou i softwarově. Ostudná je na to konto hlavně absence super-širokoúhlého fotoaparátu.

Dobré hodnocení si tak odnáší alespoň selfie kamerka a snaživě zvládnutý noční režim, který ale trpí na šum a neostrost. A zbytek? Video umí režim ultra stabilní, ale vše je pouze elektronická stabilizace. Plynulost videa odpovídá maximálně 30 snímkům za sekundu a rozlišení je 1080p a 720p. Víc ani ťuk. K fotoaparátu obecně: mnoha zákazníkům to bude stačit, já bych si ale představoval víc než jen šedý průměr.

Jak fotí Realme 8 5G?

Ukázka: makro

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS

Je-li pro vás 5G argument

Realme 8 5G přichází na můj vkus v nevhodnou chvíli. Jestli má skutečně někdo zájem o dostupný telefon, sáhne po novém Redmi Note 10, případně po jiném Realme ze série 8. Ty mají obecně lepší specifikace a je tam vidět důraz na to, co lidi skutečně zajímá: kvalitní AMOLED displej, výkonný čipset, solidní fotoaparát a velká baterie s rychlonabíjením.

U 5G novinky pozoruji trochu jiný trend. Poměr ceny a výkonu zde musel ustoupit faktoru 5G, který hraje u telefonu za 5 500 Kč prim a pokud o tuto vychytávky spíše blízké budoucnosti nestojíte, vřele doporučuji odklonit zrak k Realme 8.

Realme 8 5G, recenze

Realme 8 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Chybu rozhodně neuděláte ani s rok starým Realme 7 5G, který je po všech stránkách lepší než 8 5G, ale to hlavní nabízí samozřejmě také. Stojí sice o tisícovku víc, ale je to násobně lepší koupě, než letošní z cenových důvodů osekaná generace.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej  zpracování
 NFC  ulpívání otisků
 baterie  fotoaparát
 výkon  mezigenerační degradace

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."