Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nový Android M oficiálně: Sice malé, zato příjemné změny

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Google právě představil nový operační systém Android M, který tak navazuje na loňskou verzi Android Lollipop a dorazí ke konci letošního roku. Jaké přináší změny a vylepšení?

Pokud jste se těšili, jestli se nový Android bude jmenovat Marshmallow, Muffin, Maltesers či Milky Way, můžete se těšit ještě dál. Prozatím se nové verzi říká (stejně jako vloni v případě Androidu L) jen ve zkratce Android M a známé není ani číselné označení. Půjde tak o Android 5.2 nebo rovnou 6.0? Nevíme a ani Google zřejmě toto příliš neřeší. Podstatné jsou samotné funkce a novinky, které v novém operačním systému představil. A podstatné také je, že vesměs nejsou nijak zásadní. Google kladl tentokrát důraz spíše na maličkosti, alespoň soudě podle dosud odhalených funkcí. Další se budou objevovat až časem.

Aplikacím sami přidělíte či odepřete práva

Doposud jste museli u každé nainstalované aplikace odsouhlasit veškerý přístup, který po vás aplikace chtěli. V novém Androidu M si ale budete moci sami vybrat, jestli se daná aplikace dostane k fotoaparátu, mikrofonu, GPS apod.

Pohodlnější webový prohlížeč

Další vylepšení najdeme u webového prohlížeče Chrome, který bude opět součástí každého nového Androidu. Konkrétně bude ještě rychlejší (díky přednačítání nejen stránek, ale i dalších možných funkcí, které s danými stránkami budete moci dělat) a také bude mít lepší správu napříč zjednodušeného zadávání a správy například vašich hesel, automatického vyplňování formulářů apod.

Nativní podpora pro čtečky otisků prstů

A výrobci budou moci využít další novou součást Androidu, která jim pomůže integrovat a následně také pracovat se čtečkou otisků prstů. K čemu všemu vlastně následně čtečka otisků prstů bude? Google uvedl, že kromě nejběžnější možnosti, kterou je odemykání telefonu, poslouží čtečka také například pro nákupy na obchodu Google Play, autorizaci mobilních plateb Android Pay či v dalších aplikacích díky novému API pro vývojáře, kteří tak budou moci funkčnost zapracovat do svých aplikací.

Delší výdrž a rychlější nabíjení

Google se opět snaží vyřešit kratší výdrž dnešních smartphonů a u nového Androidu M tak přichází s vylepšenou správou zařízení, která dokáže rozpoznat, kdy a na jak dlouho telefon například pokládáte na stůl a nic s ním neděláte, a podle toho pak určit, jestli bude zařízení po celou dobu plně aktivní nebo jen částečně. Podle měření prý dokáže nový Android dokonce zdvojnásobit výdrž tabletu Nexus 9, u smartphonů však žádný údaj neuvedl.

Dalším vylepšením je USB typu C, které umožní 3x až 5x rychlejší nabíjení a také jednodušší zacházení díky oboustrannému portu.

Google má konečně také hlasovou asistentku

Nejdřív přišel Apple se Siri, poté Microsoft s Cortanou a nyní se do této party konečně přidává také Google. Jeho asistentka zvládá víceméně to samé, jako konkurence. A také velmi rychle a velmi přesně, koneckonců jak bychom čekali. Více vám přineseme v samostatném článku.

Další novinky se budeme zřejmě dozvídat v následujících hodinách, dnech, týdnech a měsících. Tedy do doby oficiálního vypuštění, což má být do konce letošního roku.

Tip: Android M je ke stažení pro referenční Nexusy 5, 6, 9 a Player

Mezi prvními zařízeními budou pochopitelně zařízení Nexus, a to modely Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 a přehrávač Nexus Player. Počínaje dnešním dnem si navíc na tyto zařízení budou moci první zájemci zdarma stáhnout tzv. preview verzi Androidu M, která poslouží pro otestování.

ČLÁNKY:, , , ,
3 nejlepší tlačítkové telefony v roce 2017

3 nejlepší tlačítkové telefony v roce 2017

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuálně se všichni výrobci telefonů soustředí na dotykové modely. Přesto by si někteří uživatelé přáli, aby se vrátila doba, kdy trhu…

Samsung Galaxy S9 a S9+ se ukážou již začátkem roku na CESu

Samsung Galaxy S9 a S9+ se ukážou již začátkem roku na CESu

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Podle velmi spolehlivého zdroje Evana Blasse alias Evleaks se dočkáme nových vlajkových Samsungů na začátku roku 2018, již za necelých 7…

Černý pátek na Google Play: největší tituly za směšné ceny

Černý pátek na Google Play: největší tituly za směšné ceny

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Největší nákupní svátek se blíží. Černý pátek sice u nás v ČR není tak rozsáhlý jako například ve Spojených státech, ale…

Mobilní zobrazení