Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nový Android M oficiálně: Sice malé, zato příjemné změny

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Google právě představil nový operační systém Android M, který tak navazuje na loňskou verzi Android Lollipop a dorazí ke konci letošního roku. Jaké přináší změny a vylepšení?

Pokud jste se těšili, jestli se nový Android bude jmenovat Marshmallow, Muffin, Maltesers či Milky Way, můžete se těšit ještě dál. Prozatím se nové verzi říká (stejně jako vloni v případě Androidu L) jen ve zkratce Android M a známé není ani číselné označení. Půjde tak o Android 5.2 nebo rovnou 6.0? Nevíme a ani Google zřejmě toto příliš neřeší. Podstatné jsou samotné funkce a novinky, které v novém operačním systému představil. A podstatné také je, že vesměs nejsou nijak zásadní. Google kladl tentokrát důraz spíše na maličkosti, alespoň soudě podle dosud odhalených funkcí. Další se budou objevovat až časem.

Aplikacím sami přidělíte či odepřete práva

Doposud jste museli u každé nainstalované aplikace odsouhlasit veškerý přístup, který po vás aplikace chtěli. V novém Androidu M si ale budete moci sami vybrat, jestli se daná aplikace dostane k fotoaparátu, mikrofonu, GPS apod.

Pohodlnější webový prohlížeč

Další vylepšení najdeme u webového prohlížeče Chrome, který bude opět součástí každého nového Androidu. Konkrétně bude ještě rychlejší (díky přednačítání nejen stránek, ale i dalších možných funkcí, které s danými stránkami budete moci dělat) a také bude mít lepší správu napříč zjednodušeného zadávání a správy například vašich hesel, automatického vyplňování formulářů apod.

Nativní podpora pro čtečky otisků prstů

A výrobci budou moci využít další novou součást Androidu, která jim pomůže integrovat a následně také pracovat se čtečkou otisků prstů. K čemu všemu vlastně následně čtečka otisků prstů bude? Google uvedl, že kromě nejběžnější možnosti, kterou je odemykání telefonu, poslouží čtečka také například pro nákupy na obchodu Google Play, autorizaci mobilních plateb Android Pay či v dalších aplikacích díky novému API pro vývojáře, kteří tak budou moci funkčnost zapracovat do svých aplikací.

Delší výdrž a rychlější nabíjení

Google se opět snaží vyřešit kratší výdrž dnešních smartphonů a u nového Androidu M tak přichází s vylepšenou správou zařízení, která dokáže rozpoznat, kdy a na jak dlouho telefon například pokládáte na stůl a nic s ním neděláte, a podle toho pak určit, jestli bude zařízení po celou dobu plně aktivní nebo jen částečně. Podle měření prý dokáže nový Android dokonce zdvojnásobit výdrž tabletu Nexus 9, u smartphonů však žádný údaj neuvedl.

Dalším vylepšením je USB typu C, které umožní 3x až 5x rychlejší nabíjení a také jednodušší zacházení díky oboustrannému portu.

Google má konečně také hlasovou asistentku

Nejdřív přišel Apple se Siri, poté Microsoft s Cortanou a nyní se do této party konečně přidává také Google. Jeho asistentka zvládá víceméně to samé, jako konkurence. A také velmi rychle a velmi přesně, koneckonců jak bychom čekali. Více vám přineseme v samostatném článku.

Další novinky se budeme zřejmě dozvídat v následujících hodinách, dnech, týdnech a měsících. Tedy do doby oficiálního vypuštění, což má být do konce letošního roku.

Tip: Android M je ke stažení pro referenční Nexusy 5, 6, 9 a Player

Mezi prvními zařízeními budou pochopitelně zařízení Nexus, a to modely Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 a přehrávač Nexus Player. Počínaje dnešním dnem si navíc na tyto zařízení budou moci první zájemci zdarma stáhnout tzv. preview verzi Androidu M, která poslouží pro otestování.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
1 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Luboš SrbAscension Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ascension
Ascension

A info o nexus? Já to nesledoval tak mě omluvte že píši.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Šušká se, že Apple začne nabízet svoji vlastní službu, kde bude poskytovat videoobsah. Nejvážnější konkurencí by mu pak byl…

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhřívacím prvkem v pantu. Ten ohřeje místo na displeji, které bylo ohnuto, a tímto…

Oppo Find X nabídne skvělý poměr displeje k tělu

Oppo Find X nabídne skvělý poměr displeje k tělu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Již nějakou dobu nás čínské Oppo láká na svůj nový model Find X, který se pokusí zaujmout špičkovou výbavou…

Mobilní zobrazení