Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Nový Android M oficiálně: Sice malé, zato příjemné změny

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Google právě představil nový operační systém Android M, který tak navazuje na loňskou verzi Android Lollipop a dorazí ke konci letošního roku. Jaké přináší změny a vylepšení?

Pokud jste se těšili, jestli se nový Android bude jmenovat Marshmallow, Muffin, Maltesers či Milky Way, můžete se těšit ještě dál. Prozatím se nové verzi říká (stejně jako vloni v případě Androidu L) jen ve zkratce Android M a známé není ani číselné označení. Půjde tak o Android 5.2 nebo rovnou 6.0? Nevíme a ani Google zřejmě toto příliš neřeší. Podstatné jsou samotné funkce a novinky, které v novém operačním systému představil. A podstatné také je, že vesměs nejsou nijak zásadní. Google kladl tentokrát důraz spíše na maličkosti, alespoň soudě podle dosud odhalených funkcí. Další se budou objevovat až časem.

Aplikacím sami přidělíte či odepřete práva

Doposud jste museli u každé nainstalované aplikace odsouhlasit veškerý přístup, který po vás aplikace chtěli. V novém Androidu M si ale budete moci sami vybrat, jestli se daná aplikace dostane k fotoaparátu, mikrofonu, GPS apod.

Pohodlnější webový prohlížeč

Další vylepšení najdeme u webového prohlížeče Chrome, který bude opět součástí každého nového Androidu. Konkrétně bude ještě rychlejší (díky přednačítání nejen stránek, ale i dalších možných funkcí, které s danými stránkami budete moci dělat) a také bude mít lepší správu napříč zjednodušeného zadávání a správy například vašich hesel, automatického vyplňování formulářů apod.

Nativní podpora pro čtečky otisků prstů

A výrobci budou moci využít další novou součást Androidu, která jim pomůže integrovat a následně také pracovat se čtečkou otisků prstů. K čemu všemu vlastně následně čtečka otisků prstů bude? Google uvedl, že kromě nejběžnější možnosti, kterou je odemykání telefonu, poslouží čtečka také například pro nákupy na obchodu Google Play, autorizaci mobilních plateb Android Pay či v dalších aplikacích díky novému API pro vývojáře, kteří tak budou moci funkčnost zapracovat do svých aplikací.

Delší výdrž a rychlější nabíjení

Google se opět snaží vyřešit kratší výdrž dnešních smartphonů a u nového Androidu M tak přichází s vylepšenou správou zařízení, která dokáže rozpoznat, kdy a na jak dlouho telefon například pokládáte na stůl a nic s ním neděláte, a podle toho pak určit, jestli bude zařízení po celou dobu plně aktivní nebo jen částečně. Podle měření prý dokáže nový Android dokonce zdvojnásobit výdrž tabletu Nexus 9, u smartphonů však žádný údaj neuvedl.

Dalším vylepšením je USB typu C, které umožní 3x až 5x rychlejší nabíjení a také jednodušší zacházení díky oboustrannému portu.

Google má konečně také hlasovou asistentku

Nejdřív přišel Apple se Siri, poté Microsoft s Cortanou a nyní se do této party konečně přidává také Google. Jeho asistentka zvládá víceméně to samé, jako konkurence. A také velmi rychle a velmi přesně, koneckonců jak bychom čekali. Více vám přineseme v samostatném článku.

Další novinky se budeme zřejmě dozvídat v následujících hodinách, dnech, týdnech a měsících. Tedy do doby oficiálního vypuštění, což má být do konce letošního roku.

Tip: Android M je ke stažení pro referenční Nexusy 5, 6, 9 a Player

Mezi prvními zařízeními budou pochopitelně zařízení Nexus, a to modely Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 a přehrávač Nexus Player. Počínaje dnešním dnem si navíc na tyto zařízení budou moci první zájemci zdarma stáhnout tzv. preview verzi Androidu M, která poslouží pro otestování.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ascension
Ascension

A info o nexus? Já to nesledoval tak mě omluvte že píši.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Samsung Galaxy S9+ vs Galaxy S9: je větší lepší?

Recenze Samsung Galaxy S9+ vs Galaxy S9: je větší lepší?

DNES  |  Tomáš Drahoňovský  |  diskuze (0)

Je to téměř rok, co se v Samsungu rozhodli kráčet ve stopách rivala z Cupertina a uvádět každý rok dva špičkové modely: nakynulou…

Meizu E3: duální fotoaparát, Flyme OS 7, či skvělá cena

Meizu E3: duální fotoaparát, Flyme OS 7, či skvělá cena

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

V Číně byl oficiálně uveden smartphone Meizu E3. Zařízení je plné zajímavého hardwaru, ale jeho cena je stále dost nízká. Nový smartphone…

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

O telefonu OnePlus 6 se poslední dobou stále více spekuluje. Dozvěděli jsem se například, že po vzoru iPhonu X bude mít…

Mobilní zobrazení